JAN PLUIMGRAAFFIÜi Feijenoord gaf Dukla Praag een lesje in sneeuwvoetbal.... DE KLEINE: ZWAK EN STERK SPEL Sporttoto Voorzitter van Quick Boys wil functie aan jongeren over doen licht en luchtig, zacht en zuiver Biljartnieuws Zwemploeg naar Bremen ja graag! Kijk nou toch es...", verzuchtte supporter V oorproefje „Fr moet nu eens fris bloed komen" Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 februari 1964 Vierde blad no. 31192 WaterpolocompetiHe LZC verplettert tegenvallend Esea LZC heeft gisteravond in de Over dekte een overtuigende zege behaald op het Arnhemse Esca. Overtuigend, omdat de cijfers 8-0 niet eens ge flatteerd zyn uitgevallen. Door deze prachtige overwinning komen onze stadgenoten in de vierde ronde van de strijd om de KNZB-waterpolo- beker. Het spel van de Leidenaars kwam overigens niet geheel uit de verf. maar omdat de Arnhemmers weinig inspirerend werkten, was dit niet zo verwonderlijk. Het schieten was bij de LZC dit keer echter wel goed ver zorgd. De wijze waarop Simon Ouwer kerk, Gerard de Leeuw en Cees Schoof het Esca-doel enkele malen onder vuur namen, deed vermoeden, dat er deze winter bij de LZC hard ls geoefend. Direct na het beginsignaal van de goed leidende scheidsrechter C. Har- tel was het al raak. Cees Schoof rondde een combinatie met Simon Ouwerkerk doeltreffend af en nog voordat het eerste spelgedeelte was verstreken, had Gerard de Leeuw de ■tand op 2-0 gebracht. Het was de toeschouwers reeds dui delijk geworden dat LZC deze derde ronde zou overleven want dit Esca kon echt niet imponeren Een snelle rush van Roland Koedoder stelde Cees Schoof in de tweede pe riode in staat de score tot 3-0 te ver groten. Simon Ouwerkerk gaf LZC kort voor het einde van dit spelge deelte een 4-0 voorsprong. In de der de speeltijd ging de LZC rustig door. Simon Ouwerkerk gaf Gerard de Leeuw een niet te missen kans (5-0) en Hans Parrel schoot LZC nog voor de laatste speeltijd naar 6-0. Nadat Ouwerkerk, toen de Esca speler Bon ders op de kant zat, 7-0 had laten aantekenen, zag het er even naar uit, dat Esca-doelman Jan Heek zou kun nen passeren. Cees Schoof werd na melijk het water uit gestuurd, maar het was LZC dat doelpuntte. Roland Koedoder bepaalde de eindstand met een hard schot op 8-0. Het toernooi om het kampioen schap tweede klasse libre van het KNBB-gewest ..Het Westen" zal vrijdagavond 21 februari a.s. begin nen. In de biljartzaal van restaurant Hofman in Delft zullen om zeven uur de eerste partijen tussen Don- gelmans (Leiden)—L. Romjjn (Gou da) en L. Romjjn (Lisse)Wong (Delft) worden gespeeld. Deelnemers aan dit toernooi zijn: Romijn (Bol lenstreek), R. S. C. Wong (Delft), L. Romijn (Gouda), J. v. d. Linden (Den Haag), R. H. van Halewijn (Krimpenerwaard), J. Dongelmans (Leiden), J. Lagerlöff (Rotterdam) en J. Bredius (Schiedam). Aan de internationale scherm- wedstrijden, die zondag a.s. in Dueren (Duitsland) worden gehouden, zullen drie Nederlanders deelnemen. Het zijn BoudewiJn Heidenrijk (sabel), Johan Blokhuis (degen) en Dies Felth (floret). (Van een onzer redacteuren) ..Het wordt nu heus tijd dat ik mijn functie ter beschikking stel. Ik ben zo'n 25 jaar voorzitter en dat is eigenlijk al te lang. Er moet eens fris bloed komen". Deze ivoorden zijn van Jan Pluimgraaff. de bekende voorzitter van het Katwijkse Quick Boys. Als het aan hem zou liggen dan voert hij dit seizoen voor het laatst het bestuur van de blauwwitten aan. Zijn werkkring de heer Pluimgraaff is hoofd van het Arbeidsbureau in Katwijk gevoegd bij zijn talrijke functies in het verenigingsleven maken het hem ook niet goed mo gelijk Quick Boys te leiden, zoals hij dat zelf zou willen. ..Ik kom veel te weinig bij de jeugd, je ziet me maar zelden bij de trainin gen". zo tracht hij zijn besluit kracht bij te zetten. Het laatste woord Desondanks: lang niet iedereen is ervan overtuigd dat „Pluim" inder daad voor het laatst aan het be wind is. Zijn echtegenote vlot cau- serend. spontaan lachend moet het allemaal nog zien. Al eerder had de heer Pluimgraaff besloten 't voor zitterschap neer te leggen. By de jaarvergaderingen zei hy dan steeds: „Dit is de laatste keer, straks ben ik voorzitter-af'. Maar als hJJ dan 's avonds thuiskwam en z|jn vrouw vroeg hem ,.en hoe is het nu met de voorzitter?" dan was het ant woord: „Ach, nou ja, kyk Het laatste woord over zjjn afscheid is dan ook zeker nog niet gesproken! BUna 40 jaar geleden werd de toen 14-jarige Jan Pluimgraaff lid van Quick Boys. Hij heeft nog een korte periode meegemaakt dat de Katwy- kers in het zondagvoetbal uitkwa men. In 1929 ging de vereniging over naar het toen in vrij primitieve staat verkerende zaterdagvoetbal. Van dat ogenblik af is het Quick Boys, volgens de heer Pluimgraaff, steeds voor de wind gegaan. In 1925 had men ruim 20 leden. Met grote moeite slaagde men er in twee elf tallen op de been te brengen. Van daag telt Quick Boys ruim 600 leden. Zonder chauffeur „Die begintyd. zegt hU, zat vol schilderachtige situaties, die nu een voudig ondenkbaar zyn. Ik herin- PLUIMGRAAFF 25 jaar ner me nog goed die wedstryden te gen ARC. Dat waren evenementen. We huurden op een keer een bus zonder chauffeur. Dan kon toen nog. Eén van ons ging achter het stuur zitten en zo trokken we naar Alphen. We kwamen daar zonder brokken te hebben gemaakt aan. Terug ging ook alles goed. In Katwijk-Binnen zetten we iemand af en die vond het toen nodig om te zeggen dat ons zelfs met deze chauffeur niets meer kon gebeuren omdat er ver der geen bomen meer langs de weg stonden. Dat was ook zo, maar er stonden nog wél huizen. Onze be stuurder reed er in Katwyk prompt één binnen. Het was een ravage." Over markante belevenissen heeft de heer Pluimgraaff ook nu niet te klagen. „Neem eens die wedstrijd te gen Kozakken Boys, die we pas in Werkendam hebben gespeeld. Het was natuurlyk een trieste zaak met die politie-begeleiding en zo. Maar ty- dens die wedstrijd heb ik toch nog even stil plezier gehad. Het publiek gedroeg zich al te fa natiek. Toen de gemoederen nogal verhit waren, kwam er een Werken dammer in onze kring staan. Hy verkondigde me daar luid dat hy op zoek was naar een Katwyker, die by een vorige gelegenheid tegen hem had gezegd: „Wat had jy nou, die gouden tand in je mond heb je nog niet eens betaald". Die man was uit op herrie en nu ligt het er maar aan hoe zoiets wordt Advertentie opgevangen. Het liep mooi af. Eén van onze supporters, Jaap de Beste, zei tegen hem: „De knaap, die je zoekt, hebben we niet meegenomen. Volgende keer beter. En kom nu maar rustig naast me staan." We hebben geen last meer van hem ge had Het geval met Kozakken Boys opent de weg voor een vraag over de verruwing van het voetbalspel, waarover tegenwoordig nogal wat te doen is. De heer Pluimgraaff zegt dit: „Ik geloof niet erg in die verru wing, althans niet in die mate dat het vandaag erger zou zyn dan byv. voor de oorlog. Per jaar gebeuren er nu zo'n 8000 ongelukken en on gelukjes op het voetbalveld. Dat is tenminste het aantal dat de statis tiek heeft doorgekregen. Niet gering dat geef ik toe, maar ik geloof dat het relatief gezien niet zo veel meer is dan vroeger. Wat wist men toen eigenlijk in brede kring van II- chaamsbeheersing en vooral li chaamsconditie? Nee, heus. vroeger kon men er ook meer terecht. Daar kan ik zelf van meepraten". Eerste klasse Na sfeersplintertjes van het ver leden en het heden een korte flits, een prognose, van de nabye toe komst. Wat verwacht de heer Pluim graaff van de ontwikkeling van het zaterdagvoetbal? „We zullen moeten komen tot de instelling van een eerste klasse. Die is onontbeeriyk. Daar moesten we deze zomer nog maar de beslissing toe nemen. Ik weet dat men in dit verband met vele bezwaren schermt: het zaterdagvoetbal zou er nog niet aan toe zyn, de verhoudingen zou den nog te ongeiyk zyn, de kosten te hoog en de reizen te lang. Ik geloof dat dit meevalt. Die rei zen zyn nu al lang en de kosten brengt men toch ook op. Men zal als men dit standpunt hoort wel ko men aandragen met het gezegde dat Quick Boys gemakkelyk praten heeft omdat het er best voorzit Laat ik dan weer eens zeggen dat dit niet het geval is. wy kunnen er behoor- Ujk van komen, maar dat ls alles. Wat de rest betreft: het zaterdag voetbal heeft lang en öegeiyk ge werkt met een piramide-opbouw. Die hoogste afdeling moet er nu maar komen. De moeliykheid ïykt my hoe die eerste klasse te vormen. Wie en hoe komt men er voor in aanmer king. Het mag geen uitgesproken westeiyke affaire, zyn heel Neder land moet erby betrokken zyn. Het ïykt my onmogeiyk dit alles fout loos tot stand te brengen, maar ik neem aan dat zo'n indeling zichzelf zal corrigeren". De uitslagen van de gisteravond voor de Engelse league gespeelde wedstryden luiden: Aston Villa—Li verpool 22, Fulham Blackburn Rovers 11, Manchester United Bolton Wanderers 50. (lubluiis Een van de wensen, die de heer Pluimgraaff binnen niet al te lange tyd in vervulling hoopt te zien gaan is de bouw van een clubhuis annex kantine in het pas royaal uitgebrei de sportpark „Nieuw Zuid". „Het zal ons 100.000 gulden kosten. Dertig duizend hebben we nodig om de bouw te beginnen. De helft van die 30 mille is er al. Dat clubhuis moet er komen. Het zal voor de vele jeugd, die we hebben, een uitkomst zyn. Ik weet het: een ton is veel. Je bouwt vandaag nu eenmaal geen kantine meer voor 300 gulden, zoals Haasnoot dat eens voor ons heeft gedaan. Maar die ton halen we er zeker uit". Nog even terug tiaar het af scheid, dat nog niet vast staat. „Al zou ik dan geen voor zitter meer zijn", zo zegt hij pein zend wat sigaretterook voor zich uitblazend, „dan houdt dat niet in dat ik Quick Boys loslaat. Dat zou ik na al die jaren niet meer kunnen. Maar 25 jaar voorzitter is lang genoeg. Al ben ik pas 53 en nog jong. Ik ben jong geble ven. vooral dank zij mijn vrouw. „Is het niet, vrouw?", roept hij met een brede glimlach rond de kaken naar de achterkamer van zijn gezellige woning aan de bou levard. Even blijft het stil in die kamer, waar zijn echtgenote een boek leest. Dan volgt er een geluid of iemand een glas water in de brandende kachel giet. En tenslotte een nauw bedwon gen lach. ZWEMMEN De officiële Nederlandse zwemploeg zal zaterdag 7 en zondag 8 maart as. in Bremen deelnemen aan de inter nationale 25 meterbaanwedstryden. Verder komen in Bremen aan de start ploegen uit Amerika. Japan en de meeste Europese landen. De Ne derlandse ploeg bestaat uit: dames: Ineke Tigelaar Robben), Carla Janssen (NJord). Korrie Win kel (GDZ), Ineke Reymerink (GDZ), Adrie Lasterie (Naarden), Betty Heukels <PSV>, Ada Kok (De Futen) Marian Heemskerk (Robben), Klenle Bimolt (GZPC), Truus Looys (De Ryn), Ria van Velsen (Zian), Toos Beumei- (N ere us), Ineke Heemskerk (Robben). Winny van Weerdenburg en Pauline van der Wildt (SZC). heren: Jan Jiskoot IJ)Bert Sit ters (IJ), Aad Oudt (Zian), Vinus van Baaien (Zwem lust), Wieger Mensonides (Zian), Johan Bontekoe <HPC). Dick Langerhorst <HZPC), Henri van Osch (ZCG), Chris Leys- CRICKET Testmatch IndiaEngeland Op de voorlaatste dag van de vyfde test-match tussen India en Engeland is de toestand voor de Indiase gast heren precair geworden. De Engelsen scoorden 559 voor 8 gesloten en de Indiërs brachten het in hun eerste Innings niet verder dan 266 all out, waardoor zy gedwongen werden tot de follow-on. In de tweede innings hadden zy by het afsluiten 86 voor 1 gescoord. Met nog één dag te spelen zullen zy alles op alles moeten zet ten om tenminste een draw te force ren. Bowler Freddie Titmus was de grote man by de Engelsen met 73 runs voor 6 wickets in 60 overs. senaar <LJ), Arthur van Oest (IJ) en Herman Lamm erts (GZPC). Schoonspringen dames: Anita Smith I HJo~" (GDZ) en Eljo Kuiler (Joop Stotyn). Judoka J. de Wolf naar Maagdenburg De Leidse judoka J. de Wolf (Sportschool Luiten) neemt het ko mende weekeinde alsnog deel aan het internationale judotoernooi te Maagdenburg (Did.) Hy vervangt in „alle categorieën" J. van Ierland De Leidse judoleraar W. Luiten zal het komende week-einde als in ternationaal scheidsrechter de wed stryden leiden van de Coupe de lTSspoire in Parys. waaraan ook Ne derland deelneemt. E. v. d. Pol. die aangewezen was om in het lichtgewicht deel te ne men, kan niet mee naar de Licht stad daar hy geen toestemming kon krijgen van zyn militaire comman dant. Wie hem zal vervangen is nog niet bekend. Om Europese titel bandstoten Er was weer een dooddoener gevon den voor het matige spel in de ope ningspartijen van het Europese kam pioenschap bandstoten, waarvoor het puikje van de Europese biljarterU naar de feesteiyk versierde Marine- kantine „'t Huys TRdtverdrijf" in Den Helder ls getogen: „de banden ryn te strak gespannen". Een aantal spelers was inderdaad vry slecht uit die bus gekomen, maar wy houden het liever op titelhouder Raymond Ceulemans. die zelf in 31 beurten zyn gevaarlijke landgenoot Clement van Hassel had teruggewe zen. „Natuurlyk is alles artders op een tafel van een merk waarop vrijwel nooit kampioenschappen worden ge speeld, maar daaraan moet je je aan passen". Ceulemans, van wie men na zyn superprestatie louter nog wonde ren verwacht, was beslist niet onte vreden over zijn zege in precies het zelfde aantal beurten, waarmee hy Van Hassel in de finale van het on gelofelijk sterk gespeelde Belgische kampioenschap bandstoten had ge klopt. Toch had ook Ceulemans wel een kleine aanmerking op het mate riaal, al kon hy zich niet positief uit spreken. Hy vermoedde dat het gloednieuwe laken misschien wat te glad was. „Maar als dat zo is. zal het morgen, nadat er dus een paar partyen op zyn gespeeld, wel beter gaan". In dit licht bezien kon de overwin ning met een gemiddelde van 4.44 van de Nederlandse kampioen Bert Teegelaar op Henk de Kleine toch moeilijk voor de Rotterdammer reden tot ontevredenheid geven. Henk de Kleine, die voor dit Euro pese kampioenschap te weinig trai- nlngstyd heeft kunnen vrijmaken, was kansloos tegen de laconieke Tee gelaar. Deze werd geen moment bedreigd door de falende Kampenaar. die met een moyenne van 2.75 slechts door Eiter (2.23>, werd overtroffen. In zijn avondparty tegen de 25-ja rige Sicillaan Oddo herstelde De Kleine zich echter prachtig. Zijn ge middelde bedroeg In deze match 6.25, het op één na hoogste van de dag. Met een onverwachte nederlaag tegen de Spanjaard BrufaU was het ditmaal Teegelaar die het thuisfront een grote telerstelling bezorgde. Uitslagen Oddo 200 63 23 3.17 Brufau 176 63 13 2.79 De Kleine 124 46 17 275 Teegelaar 200 45 21 4 44 Rudolph 200 64 13 3.12 Eiter 143 64 18 2.23 Van Hassel 135 31 22 4.35 Ceulemans 200 31 41 6.45 Rudolph 162 61 15 365 Van Hassel 200 61 23 3.27 Oddo 122 32 34 381 De Kleine 200 32 25 6.25 Eiter 124 36 25 3 44 Scherz 200 36 19 555 Teegelaar 159 38 23 4 18 Brufau 300 38 25 5.26 De stand na de eerste dag luidt: part .pnt. gem. Ceulemans Scherz Teegelaar De Kleine Brufau Van Hassel Oddo Rudolph Eiter 540.511 deelnemers aan de voetbal- toto zorgden voor een priJzeiibedrag van f. 209.488.50. Hiervan komt voor de eerste prijs f. 115.218,68 beschik baar. Niemand heeft zich hier echter voor gemeld, zodat deze bij de tweede gevoegd wordt. De tweede prijs be draagt f. 62.846,55. Negentien gega digden voor de tweede prijs kunnen nu een bedrag van f. 178.065,23 met elkaar gaan delen, wat neerkomt op een bruto bedrag van t. 9.370 voor ieder. Voor de extra-prijs van vijf gelijke spelen was f. 31.423,27 gereserveerd. Hieraan werd de extra-priis van sporttoto 22, die f. 34.335,00 bedroeg, toegevoegd, zodat deze prys nu totaal f. 65.758.87 bedraagt. Voor de extra- prijs meldden zich slechts 4026 deel nemers, van wie 50 met twee goed geraden y 3 met drie goed geraden cijfergroepen. Per goed geraden I cijfergroep zal f. 16,20 worden uit- 1 gekeerd. (Van één onzer verslaggevers) „In een Engelse krant heeft gestaan, dat Coen Moulijn niet kan voetballen zei Elek Schwartz en hij snoof bijna van verontwaardiging. De Brit, die dit geschreven heeft, had gisteravond even een koude neus moeten komen halen in het Feijcnoordstadion. Mis schien, dat hij na afloop iets om neus was weggegaan, mis ses hien, dat hij na afloop iets om over te piekeren had gehad, net als Dukla Praag. Want een 3-1 nederlaag was niet zo'n prettige entree voor de Tsjechen in het westen, zelfs al gold het dan maar een vriendschappelijke oefenwedstrijd. Dukla Praag bereidt zich voor op kwartfinale voor de Europa Cup en heeft daarvoor als tegenstanders uitgekozen: Feyenoord, Anderlechten Standard Luik. De wedstryd van gisteravond was mis schien een klein voorproefje van wat de Tsjechen nog te wachten staat. Zelfs met de schaarse bezetting van 15.000 toeschouwers meer hadden zich niet in de kou durven wagen was er in het Feyenoordstadion toch nog een beetje cupsfeer, een klein na proefje van een paar kosteiyke avon den vorig Jaar. „Kyk nou toch es verzuchtte een doorgewinterde Feyenoord-sup- porter achter ons, die zijn ogen niet kon geloven. Want hy dacht aan wedstryden ln de competitie, aan vele uren van ergernis. Dan gaat liet Met zulk soort wedstryden herhaalt zich de geschiedenis altyd in het sta dion. Een tegenstander met naam prikkelt de Rotterdammers om hun beste beentje voor te zetten. Dan gaat wat in gewone competitiewed strijden zo vaak mislukt. Dan krijgt Feyenoord ook de kans om te voet ballen omdat de uitslag er niet zo heel veel toe doet. Men zag het weer aan de Tsjechen. Het was niet leuk voor hen om te verliezen, maar zU wisten het spor tief te nemen en scheidsrechter Wim Schalks (Lelden) behoefde maar zel den voor free-kick te fluiten. Mouiyn en Bergholtz, de twee ras paar dj es van Feyenoord, kregen nu de kans om zich uit te leven. Ze draafden over de sneeuw, passeerden tegenstanders, dat het een lieve lust was en met twee iets meer geïnspireerde binnen- spelers dan Groot en Libregts, met een Kreyermaat in oude vorm achter zich, was Dukla Praag van een nog heel wat koudere kermis thuis ge komen. De enige, met wie zy nu re kening moesten houden, was de altyd actieve, altyd geestdriftige PietKrui- ver, die meer de show heeft gesto len dan zyn tegenvoeter met de be roemde naam Masopust. Gegroeid Feyenoord is eigeniyk in deze wed stryd naar een vorm toegegroeid, die we van dit seizoen nog niet hebben gezien en die weer ergens iets had van Europees formaat. De start was al veel belovend, maar dat zyn we wel gewend en toen de Tsjechen vaardig pareerden ebde het enthousiasme gelydelijk wat weg. Na een half uur werd het door een foutje van Veldhoen, waarvan de snelle rechtsbuiten StribawltsJ pro fiteerde, 1—0 voor de gasten. Dit prikkelde de Rotterdammers weer en even voor de rust smaakte Kruiver het genoegen om de ruststand op 1—1 te bepalen. De tweede helft was door een Rotterdamse bril bezien verreweg de beste. Mouiyn en Bergholtz brach ten om beurten het befaamde „geen woorden maar daden" in de koude vrlesavond en een schot van Berg holtz tegen de lat had een beter lot verdiend. Het was na 35 minuten, dat Piet Kruiver (rechts) schijnt als het ware op de Tsjechische doelman te willen duiken, het geen deze verschrikt de handen doet heffen Het was een mooie aanval, maar resulteerde niet in een doelpunt. Bergholtz. dank zy een misser van de Tsjechische spil, Kruiver de kans kon geven de stand op 2—1 te brengen. Nu steeg het spel van de Rotterdam mers tot grote hoogte en het was een raadsel hoe Mouiyn, na zich prach tig te hebben vry gespeeld, nog kon falen. Aangemoedigd door het pu bliek zette Feyenoord de eindsprint in en even voor het einde kreeg Li bregts loon voor werken door de eind stand op 31 te bepalen. Er was wat te praten onderweg.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7