Weversliuisje wordt herbouwd, maar waar? LEXINGT0 Zigeuners betrekken dodenwacht bij koning Studentenmeisies zien nieuwe mode Panam nam zelf het initiatief tot een luchtlijn op Aruba J ergadering Oud-Leiden Leidse archeologen legden oude Jordaanse stad bloot Minister in Tweede Kamer HORTUS TOEGETREDEN TOT TUINBOUW EN PLANTKUNDE Daders van 32 inbraken gearresteerd Dpgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 februari 1964 Tweede blad no. 31192 Ds. L. Kievit neemt beroep aan Vacature ds. M. Ottevanger eindelijk voorzien Na een vacature van bijna 2 jaar en het tevergeefs uitbrengen van niet minder dan zes beroepen wordt de predikantsplaats van ds. M. Otte vanger thans weer bezet. Ds. L. Kie. vit. hervormd predikant te Putten (Gld.), heeft het op hem uitge brachte beroep aangenomen. Met deze beslissing krijgt dr. P. L. Schoonheim. die al die tijd optrad als consulent van de Marewijk, in de toekomst weer meer tijd vry om zich te wijden aan het Bijzonder Kerke- werk. Ds. Kievit, die in 1918 werd ge boren. aanvaardde op 16 augustus 1942 in Schoonrewoerd de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk. In 1945 verwisselde hij deze plaats met die van Putten om in 1952 een be roep van de hervormde gemeente van Woerden te aanvaarden. Op 8 sep tember 1957 keerde hij in zijn vorige standplaats Putten terug, om deze gemeente straks voor de tweede maal te verlaten. Op het moment, dat ds. Kievit zijn intrede in Leiden doet, zijn alle hervormde predikantsplaat sen weer bezet. „0\ erge wipt uit Honoloeloe voor promotie Gistermiddag is mevr. E. Wltter- mans—Pino aan de Leidse Universi teit gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proef schrift getiteld ..Inter-ethnic rela tions in a plural societyPromotor was prof. dr. P. E. de Josselin de Jong. In twee opzichten was deze promo tie merkwaardig. In de eerste plaats is mevr. Wittermans de eerste vrou welijke doctor in de sociale weten schappen. welke benaming eerst na de nieuwe faculteitsindeling op grond van de nieuwe wet op het Wetenschappelijk Onderwijs werd ingevoerd. In de tweede plaats was mevr. Wittermans speciaal voor deze promotie overgekomen uit Honoloe loe, waar haar echtgenoot een pro fessoraat bekleedt en waar zi) thans dus woont. Een belangrijk gedeelte van de gegevens voor haar proef schrift verzamelde zij op Honoloeloe tijdens een aanvankelijk voor een jaar geprojecteerd verblijf, dat ech ter tijdens dit jaar in een permanen te vestiging bleek over te gaan. Reorganisatie bij landstrijdkrachten De minister van Defensie heeft het besluit genomen, de functie en de staf van de Nederlandse territoriale bevelhebber zeeT binnenkort op te heffen. De juiste datum is nog niet bekend. Twee beweegredenen liggen aan dit besluit ten grondslag: besparing en stroomlijning van de commandolijn. De opheffig van staf en functie van de Nederlandse territoriale be velhebber zal een grotere zelfstandig heid en uitgebreider bevoegdheden voor de territoriale bevelhebbers tot gevolg hebben. De coördinatie van de territoriale activiteiten zal in han den van de bevelhebber der land strijdkrachten. tevens chef van de generale staf komen te liggen Kleurige collectie Voor een publiek van studen tenmeisjes gaf de Haagse Galé rie Hathor gistermiddag een mo deshow in de kantine van de Stadsgehoorzaal. Er werden ja ponnen en mantelpakjes met bij behorende hoeden en bijous ge- Ruim .'1000 jaar geleden verwoest O 20.cj De Vereniging „Oud Leiden" hield 20.3» gisteravond in „De Lakenhal" haar oll4j ledenvergadering. Ondanks het feit, dat het ledental van 933 tot 927 daal de vielen er op deze vergadering, die geleid werd door dr. W. C. Braat, gunstige geluiden te beluisteren. Uit het verslag van de secretaris, de heer P. L. Gillissen, bleek, dat de vereniging in het afgelopen Jaar zeer actief is geweest en in enkele evallen haar stem heeft verheven tegen de aantasting van het oude «tadsschoon. Wat de Rynlandse Mo- lenstichting betreft, deze heeft in 1963 drie molens laten restaureren. De stichting heeft thans acht molens eigendom, waarvan zes in zeer goede staat Er zyn nog onderhan delingen gaande over de verrijking van haar molenbezit. Financieel is „Oud-Leiden" er ook in 1963 weer „uitgekomen". De pen ningmeester. mr. P. de Clercq .maak te melding van een batig saldo, dat P 359,46 bedraagt. De begroting voor 1964 werd zonder op-of aanmerkin gen aanvaard. De heer A. Bicker Caarten bracht verslag uit namens de commissie 2 41 Duiven ontvreemd Zes sierduiven zijn gisteren ont- t vreemd uit een duivenhok achter een 1 woning aan de Kanaalstraat. In het ihok. waarvan het hangslot werd verbroken, bevonden zich in totaal I tien duiven. 4 De zes gestolen sierduiven verte genwoordigen een gezamenlijke J waarde van negentig gulden. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge- jjrtaagd voor de examens: doctoraal jgeschiedenis: de heer J. Schipper J (Leiden', staatsex. IHe deel not. aitudier.: de heer F. Weijn ('s-Gra- venhage) Het Wevershuisje aan de Oranjegracht zal in de naaste toekomst worden ver plaatst. Het is echter (nog) niet bekend waar het wordt her bouwde „Het Leidsche Woonhuis". Hij deelde mede. dat het bestuur in principe akkoord is gegaan met het voorstel van het Leidse gemeentebestuur om het onlangs gerestaureerde wevers huisje aan de Oranjegracht, dat in een van de saneringsgebieden staat, te doen verplaatsen. De vraag is echter waar het huisje enig in Leiden kan worden herbouwd.Het financieel overzicht van de commis sie vermeldde een aanzienlijke geld- aanwas. Nadat het verslag van de commis- sie voor Volkskunde was voorgelezen, werd de bestuursverkiezing gehouden. Mr. P. de Clercq, die aan de beurt van aftreden was. werd by accla- j matie herkozen en in de vacature I van ir. D. Y. Lem werd voorzien door de benoeming van ir.. H. Vos. Later op de avond volgde nog een dia-vertoning, waarby plaatjes van mej. dr. A. S. Timmermans en de heren A. Bicker Caarten. H. J. Ding jan. J. J. M. Groffie. M. van Hoog straten. A. M. Hulkenberg en P. vd. Sterre op het projectiescherm verschenen. Nederlandse archeologen, verbon den aan de Leidse universiteit, heb ben bij opgravingen aan de weste lijke oever van de rivier de Jordaan de overbiyfselen ontdekt van een uit het bronzen tijdperk daterende tem pel. Dit is medegedeeld door de di recteur van de oudheidkundige dienst van Jordanië Awni Dajani. De tempel, die was gebouwd op een onderlaag van leem en stenen werd Joop Stokkermans met het N.J.O. Dc bekende oud-Leidenaar (nu wonend in Lisse) Joop Stok kermans is a s. zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal de solist bij een concert van het Natio naal Jeugd Orkest. Het zal de eerste keer zijn dat deze jonge pianist met een symfonie-orkest in onze stad optreedt. Hij zal te horen zijn in het eerst pianoconcert van Mendels sohn. Het concert van het Nationaal Jeugd Orkest is een initiatief van het Leidse Comité 150 Jaar Konink rijk. Behalve Mendelssohn's eerste pianoconcert zullen nog werken van Röntgen. Andriessen en Roussel uit gevoerd worden. Voorts zal de jonge Zaandamse paukenist Cees Teeling de solistenparty vertolken in Capri- cietto van Ottmar Gerster voor pau ken en strykers. Het Nationaal Jeugd Orkest is een groot svmfonisch ensemble dat be staat uit ong. 90 Jongelui (leeftyden van 15 tot 25 Jaar), die afkomstig zyn uit het gehele land. De jonge musici vormen de „elite" van de Ver eniging Jeugd en Muziek; sommige zijn vakleerlingen, andere vergevor derde amateurs. In de vakanties en gedurende week-einden komen ze by elkaar om te oefenen onder leiding van de kundige dirigent Nico Her mans. In de afgelopen jaren gaf het orkest vele succesvolle uitvoeringen o.a. in het buitenland en voor radio en t.v. kort na het jaar 1200 voor Christus door een aardbeving verwoest. By deze aardbeving, die de stad Deirallah. ook bekend als de „Stad van God" .met de grond geiyk maak te, verloren volgens de directeur vele I mensen het leven. Als gevolg van de beving ontstonden vele branden De Nederlandse oudheidkundigen legden vloeren bloot, waarop gebro ken potten en verbrande huishoude- ïyke voorwerpen werden gevonden. Naar directeur Dajani nog vertelde, was by de bouw van nu opgegraven woningen dezelfde techniek toege past als tegenwoordig wordt gebruikt. De huizen van beter gesitueerden hadden gepleisterde muren. Pogingen om Deirallah te herbou wen. faalden en het gebied werd later prys gegeven. In hetzelfde gebied hebben de Ne derlanders nog enkele Arabische dor pen uit de Middeleeuwen ontdekt. Gisteren promoveerde aan de Leidse Universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid de Amster damse officier van Justitie mr. f. F. Hartsuiker. De dissertatie van mr. Hartsuiker handelde over ..De souteneurdn het Nederland se recht Promotor was prof. mr. W. H. Nagel. Op deze foto wordt mr. Hartsuiker (rechts) na de promotie gecomplimen teerd door de rector magnificus prof. dr. W. den Boer. toond. Dc rokken waren niet op vallend kort. Hathor heeft zijn collectie speciaal afgestemd op oudere meisjes en Jonge vrouwen. De kleding is zeer draagbaar. Vrjj veel avondjaponnen zyn vervaardigd uit zwarte zyde. Hierbij worden donkere hoeden en lichte colliers gedragen. Voor zomer- japonnen en mantelpakjes wordt vooral blauw, maar ook geel en rood gebruikt. De baretten zyn vaak hoog en dikwyis met een klep. Doorgaans zyn zy van dezelfde kleur als de blouse. De bypassende sieraden zyn in over leg met de couturier ontworpen. Enkele van de meest opvallende ontwerpen: een deux-pièce met by- behorende laarzen, een zwart coctail- Jurkje, aan de hals afgezet met git ten. waarby een gittenarmband wordt gedragen. Verscheidene japon nen hebben een tameiyk laag rug décolleté en schouderbanden, die de schouder vry laten. Zeer exclusief doet een groene Ja pon aan met pauwenstaarten van kralen aan de hals en even boven de zoom en vry gelaten schouders. Een bijzondere avondjapon (lang) is ver vaardigd uit rode zyde met goudbro- caat met afneembaar rood hesje en lange rode oorbellen. Een variant op de „Sjanghaidress" is een creatie in lichte, gedekte kleuren met split op- zy en smal. diep décolleté. Omdat in de kantine geen plano stond, kon de show niet muzikaal worden begeleid De ontwerpers van de kleding en hoeden. Thea van Loon en Henri Koldewey alsmede de vervaardiger van de juwelen. Frans de Reuver oogstten veel succes. Advertentie Advertentl® Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer. JUWELIER v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft hem. Ook briljanten ringen. Ruime keuze in alle pryzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN M&rgaretha Helena Elizabeth, dr van 0 van Eek en C. Verstraaten; Sylvia Aplonla Hendrlea Geertrulda Magda- Itna, dr van J. M. A. Oomen en E. J. nn der Hoeven; Ronald Lam bert us Plet. zn van L. van Weeren en J. M. FUemonEwout Willem, zn van J. van Hoort en I. R van Herwijnen; Maurice, tn van M. Fleurlma en W. Donker; Ja cobus Hendrlkus. zn van J. H. C. Wou ters en M. E. W. ter Haar; Maarten Paul, zn van R. P. Labadle en M. M. T, van Velzen; Jeannette Maria, dr van 3. L. A. Borst en J. A. Klebert; Johan- bes, zn van J. Erades en M. J. Llgt- voet. ONDERTROUWD J. Wlllemse en M. H. W. Sparre- ooom. J. Slebert en K. Hageman; E. Buckmann en N. K. Rens; J. van den Berg en M J Kuljvenhoven; N. J leget en M C. OUJerhoek; A. P. Cra- ma en E Velthuljzen; K. J. Brlttljn en T. A Heuzen; J. B. Dorst en W. Haasnoot: P. C Donker en C. Boek kooi; H J. ten Bosch en P. M. Slera; P Simons en W. Lips; L. Louwerse en H Lijklema. A M van der Meijden «n F w L J. Turenhout; W. M Hlrs «n M. F. Sluimer. N. te Water en G. J «t; p. w. Hennlger en G. M. C. Kwaad. OVERLEDEN R. Kantebeen. 62 Jr. man; C. Schou ten. 79 Jr. e.v. A. Zwagerman; S. M JJleuwenburg, 81 jr. e.v P. Hulsman; Meter. 78 Jr. e.v. H. Fillppo; P. Koch, 2 Jr, zoon. Interessante filmavond De afdeling Leiden van de Konlnk- lyke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gis teravond in de grote zaal van het „Prytaneum" haar maandeiykse le denbijeenkomst gehouden. Dat hier voor zo'n grote belangstelling bestond kon ongetwyfeld worden toegeschre ven aan het feit, dat het programma ditmaal geheel werd verzorgd door de Leidse amateur-cineast Herman Klei- brink, die o.m. zyn fraaie geluidsfilm „De bouw van een radio-telescoop" vertoonde. Na een kort welkomstwoord in het byzonder tot drie nieuwe leden, deel de de voorzitter, de heer J. H. Smit, mee. dat de Leidse Hortus Botanicus eveneens als lid tot de afdeling is toegetreden. Alvorens tot de vertoning van de film over te gaan. hield de heer Klei- brink een korte inleiding over de werkwyze van de moderne sterren kunde, waarby hy het gesproken woord met tal van zowel zwart-wit foto's als kleurendia's visueel accen tueerde. Via opnamen van een win teravond-sterrenhemel vertelde hy ondermeer het een en ander over het planetenstelsel, de verhoudingen van de planeten zowel onderling als ten opzichte van de zon en de wijze waar. op met de moderne fotografische ky- kers b.v. het maanoppervlak kan wor den bekeken en bestudeerd. Via zijn geluidsfilm liet hy hierna op populair wetenschappelyke wijze de bedoeling zien van de grote radio telescoop, die destijds naby Dwinge- loo werd gebouwd. In de metalen „kom" van deze telescoop worden uiterst zwakke radiogolven afkom stig van waterstofwolken tussen de sterren van ons melkwegstelsel opge vangen en gebundeld in een antenne, waaraan een zeer gecompliceerde ra- dio-ontvangapparatuur is verbonden. De daaraan gekoppelde meet instru menten tonen de omvang, dichtheid en andere byzonderheden van de wa terstofwolken in ons sterrenstelsel aan. Hieruit zyn dan conclusies te trekken omtrent de bouw en de ge dragingen van ons sterrenstelsel waarvan onze zon met aarde en an dere planeten een plaats heeft. De film laat daarby tevens zien welk een succesvol werk de Nederlandse en in het byzonder de Leidse sterrenkundi gen dit moderne onderzoekingsterrein verriohten. Ook maakte de heer Kleibrink. die zich ontpopte als een vlot en boeiend verteller, zyn gehoor ook nog min of meer vertrouwd met sterrenkundige afmetingen en begrippen, alsmede met toekomstige buitenaardse waar nemingen vanuit kunstmatige satel lieten. Na de pauze draaide hy zijn be kende film „In Hollands Duin", waarin hij de toeschouwers een impo sant beeld geeft van de duinstroken langs onze kusten en - van zeer na by gezien de daarin levende flora en fauna. Binnenkort verwacht Herman Klei- brink weer een nieuwe film van een geheel andere aard ln première te laten gaan en welke zal zijn getiteld: „Nachtreis: de belevenis van een man in een ongekende wereld". IndonesiëNederland Gelet op de grote belangstelling, welke daarvoor indertyd bestond, zal wederom, en wel op a s. zaterdag en zondag in het vormingscentrum „Oud-Poelgeest" een byeenkomst worden gehouden, waarin gesproken zal worden over „IndonesiëNeder land. hernieuwd betrokken". Zater dagmiddag houdt de heer P A. van Gastel, redacteur van de NRC een Inleiding over de ontwikkelingen in de verhouding tussen de beide lan den ln de laatste kwart eeuw en spreekt drs. Kwik. voorzitter van de Indonesische Studentenvereniging 's avonds over „Verwachtingen". Zondagmiddag staat een inleiding van mr. J. N. Scholten. delegatielei der van de Ned. Studentenoriënta tiereis naar Indonesië, over de mo gelijkheden van de hernieuwde be trekkingen en de eisen, die daarby worden gesteld, op het programma. (Van onze parlementaire redacteur) De Amerikaanse luchtvaart maat schappij Panam heeft zelf het Ini tiatief genomen tot het openen van een luchtlijn op Aruba, zo deelde de vice-minister president mr. B. W. Biesheuvel gistermiddag de Tweede Kamer mee. Hij bestreed, dat hierdoor de on derhandelingen tussen de Antlllaanse regering en de KLM over de oprich ting van een eigen Antilliaanse luchtvaartmaatschappij doorkruist zyn. De Amerikaanse maatschappij maakt nu al vijf retourvluchten per week naar Zuid-Amerika, waarby ook op Curacao wordt geland. Op grond van het Nederlandse -Amerikaanse luchtvaartverdrag kan deze lijn zon der meer worden uitgebreid tot Aru ba. Toestemming van koninkryks re gering is daarvoor niet nodig, aldus mr. Biesheuvel. De minister ontkende, dat aan het totstandkomen van de nieuwe lyn enig wraakgevoelen over het lange uitbiyven van overeenstemming tus sen de K L M. en de regeling van de Antillen ten grondslag zou liggen. Wel wees hy erop, dat de K.L.M. er nu verstandig aan doet te be seffen. dat met de onderhandelin gen de grootst mogelyke spoed ge maakt moet worden. Het ligt vooral op de weg van de K.L.M. om een eind te maken aan deze onderhandelingen, die al lan ge tyd worden gevoerd. Als de Pa nam zich gaat bezighouden met luchtverkeer tussen de eilanden van de Antillen onderling het zoge noemde interinsulaire verkeer dan betekent dit niet, aldus minister Blesheuvel, dat een andere onderne ming dat niet zou kunnen doen. Al anderen Overigens neemt een ander Ame rikaanse onderneming, de Trans- Caribbean -Airways al geruime tyd aan dit verkeer deel. De activiteiten van deze maatschappy zouden vol gens minister Biesheuvel wel eens een belangryke achtergrond geweest kunnen zijn voor het besluit van de Panam om ook op Aruba te gaan vliegen. Minister Biesheuvel, die gisteren in de Tweede Kamer als Vice-minis- ter-president vragen en opmerkingen over koninkrykszaken beantwoordde deelde de Kamer mee. dat hij op 7 maart naar de Antillen en Suri name hoopt te gaan. Een Nederlands Initiatief tot byeenroeping van de in 1962 geschorste rondetafel-conferen tie met de twee andere koninkryks- partners leek hem niet verstandig. Hij achtte het beter om eerst de re sultaten af te wachten van de werk groep. die door de RTC, ter bestude ring van een aantal problemen, is in gesteld. De Kamer had gisteren nogal wat kritiek op het lange uitbiyven van de parlementaire goedkeuring door de E.E.G.-partners van de associa tie-overeenkomst tussen de Antillen en de Euromarkt. Minister Biesheuvel deelde mee. dat het Franse parlement de over eenkomst inmiddels helemaal heeft goedgekeurd en dat België er by na mee klaar is. Luxemburg. Duitsland en Italië willen de Antilliaanse associatie te- geiyk met de Afrikaanse Associatie overeenkomst behandelen. Surinamers Ook de moeilykheden van Surina mers in Nederland zyn gisteren in de Kamer ter sprake gekomen. Een van de sprekers, de socialist drs. Ne- derhorst. zinspeelde op de rassenin- discriminatie waarvan Surinamers by het zoeken naar Huisvesting in Ne derland de dupe zyn. Andere woordvoerders drongen aan op een betere voorlichting aan Surinamers. die hun vaderland willen verlaten om werk ln Nederland te zoeken Minister Biesheuvel zei. dat de aanpassing een belangryke kern van de moeilykheden is. De minister deelde mee, dat in Amsterdam binnenkort een bureau zal worden geopend, dat zich zal be zighouden met het opvangen van Surinamers, die in Nederland aanko men. De directeur-generaal van de arbeidsvoorziening. dr. Mansholt. heeft onlangs de voorlichting over Nederland in Suriname onderzocht. De minister beloofde de Kamer op de hoogte te stellen van de bevin dingen van dr. Mansholt. Hij wees erop. dat de voorlichting in de eerste plaats een verantwoor- delijkheid van de Surinaamse rege ring is. J uhileuin J. M. Hei j n Veertig jaor bij Nieuwenhuizen J Byzonder hartelyk eerst in de kring van het bedryf en later tydens een druk bezochte receptie was de belangstelling, welke zich gisteren concentreerde rond de figuur van de heer J. M. Heijn, procuratiehouder van de N.V. Fabriek van verduur zaamde levensmiddelen v/h L. E. Nieuwenhuizen. die deze dag het feit herdacht, dat hy voor veertig jaar by dit bedryf zyn intrede deed. De heer L. E. Nieuwenhuizen Se- gaar, die als oudste directeur het eerst het woord voerde, memoreerde de prettige samenwerking met de jubilaris en roemde vooral diens ob jectiviteit en zyn gevoel voor mense- ïyke verhoudingen. Namens commis sarissen en directie werd deze dank onderstreept door de overhandiging van een enveloppe met inhoud. De heer J. W. Nieuwenhuizen Segaar. procuratiehouder, had eveneens grote waardering voor de plichtsbe trachting van de heer Heyn. Met het ophalen van tal van herinneringen uit dit veertigjarig dienstverband gaf spreker een duidelyke type ring van de persoon en de plaats, welke de Jubilaris steeds in deze be- dryfsgemeenschap heeft ingenomen en nog inneemt. Een persooniyk ge schenk gaf uiting aan de waardering, welke ook de heer J. W. Nieuwenhui zen Segaar voor de jubilaris heeft. De heer J. H. van Kasterop sprak namens het fabriekspersoneel voor wiens belangen en wensen de heer Heyn steeds een open oog had. Na mens vertegenwoordigers en admini stratief personeel voerde de heer K. Mokkenstorm het woord. Ook hy had byzondere waardering voor de wyze, uit de zuiverste tabakken OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Maria A., dr van G. 8. M. den Dubbelden en T. E. C. Goddynj Christina A J.. dr van E. M. J Jas- par® en T. W. Schrader; Margaretha 8. E dr van J. de Mooy en W. Junge- rlua; Paul J. F., zn van O. Coerkamp en F. S Martin; Neeltj» W dr van P. J. de Mooy en B. W. Kroeze Ondertrouwd: J. M. van Dongen en P. M. Peeter®. Getrouwd: P. M. van Hemert en W, Byi; P. J. van der Wel en I. J. M. Wer- ner. Overleden: J. T. van Loden® te IJ n| M. J. Sandhau®. e.v. G. F. Callenbach. waarop de heer Heyn zyn taak op vat en vervult. Zyn woord van ge lukwens deed de heer Mokkenstorm vergezeld gaan met een enveloppe met inhoud. Tydens de receptie waren het voor al de vele zakelyke en persoonlyke relaties, die de heer Heyn kwamen gelukwensen. Bloemen en vele ge schenken werden aangeboden. Stamleden komen naar Sliedreclit (Van onze Haagse correspondent) Zigeunerkoning Fernando Westhiner (57) is stervend. Zo'n honderd stamleden hebben in het kille Sliedrecht snel de onont koombare dodenwacht bij hun koning betrokken. Deuren (licht Als een koning sterft trekt elke zi geuner, die er van hoort desnoods over een continent naar zyn gevelde vorst. Hy laat zyn werk. waar ter we reld ook, in de steek. Betalen Kunnen de mannen nu werken? Nee. Maar de zigeuner® moeten eten. Daarom maken ze geen onderscheid tussen de ambtenaar van de Slle- dreeht.se sociale belangen, de nieuws gierige televisiefilmer, een zuster, die meer doet dan vragen naar de toe stand van Fernando. Iedereen, die de soms maandenlange Inkapseling van de stervende wil doorbreken moet be talen! Zelfs een dorpskapelaan-met- lege-handen krijgt door een duim breed geopende deur een korte af wijzing van de met gouden kruisjes getooide zigeuners. Zes maanden geleden werd Fer nando te zwak om verder te trekken. Kanker, weten de politie-agenten, die pogen nieuwaangekomen wagens, of te luidruchtige gezinnen naar een plek driehonderd meter verder te dirigeren. „Men weet het niet" houden Fer- nando's broers Romeo. George en Joffre vol. Want wat niet ten gelde kan worden gemaakt, is het recht van de koning op zyn ziekte, en op de laatste momenten in de familiekring. Daarom biyven de deuren van Fer- nando's moderne wagen hermetisch gesloten. Elke stap in die richting brengt de breedgeschouderde broers, zoons, neven overeind. Fernando's oudere broer Antonio <60) valt het recht koning te zyn na het overiyden automatisch ten deel. Er is weinig vreugde by Antonio. Hy neemt geen voorschot op de triomf, te kunnen beslissen over de wegen van zyn naaste familieleden. Antonio had ruim vyfentwintig jaar geleden ai koning kunnen zyn. Vader Joseph passeerde hem toen. „Moeilykheden in de familie", aar zelt zyn zoon Paul, vader van vyf kinderen. Antonio was weduwnaar" verklaart broer Joffre nadrukkeiyk. De nieuwe koning zelf heeft weinig commentaar. Hy haast zich terug naar de wake by zyn jongere broer en voorganger. Alleen zegt hy: „Ik neem Romeo (54 en meest afwyzende van de familie) ook tot chef-caporal". Romeo dus opnieuw vleugel-adju dant en vertrouweling van de vorst over deze reparateurs van snaarin strumenten. Uit Guatemala De hoeveelste vorst van de stam het ls. die hU gaat dienen, weet nie mand. De stamherinnering gaat niet verder terug dan de oversteek van Guatemala naar Europa, zo'n vyftlg Jaar geleden. Op vry verrassende wyze zyn in Rotterdam 32 inbraken die in de tweede helft van het vorige jaar in de Maasstad werden gepleegd, aan het licht gekomen. Met de arresta tie van een 21-jarige constructie schilder en een 22-jarige schilder uit Rotterdam, meent de politie de twee mededaders van de golf van inbra ken. waarby voor vele duizenden guldens aan geld en sieraden werden gestolen, te pakken te hebben. Geruime tyd eerder al, greep de recherche een 24-jarlge buffetbe- diende in verband met een Inbraak ln een scheepvaartkantoor Buit 25.000 gulden. By de verhoren gaf hy toe nog 32 inbraken te hebben ge pleegd en wees hy de twee gearres teerde Rotterdammers als zyn me deplichtigen aan. Frankryk, Spanje. Italië en Hon garije hebben als arbeidsterrein ge diend. De Westhiner» verloren auto matisch hun Guatemalteekse natio naliteit. Byna veertig Jaar waren ztf statenloos. De meesten van hen zyn ln 1959 Nederlander geworden. Komen alle W es thin er s naar de be grafenis, dan zouden er twee- tot drieduizend woonwagens naar het kleine Sliedrecht moeten trekken. Een te verwachten ontwikkeling die de Sliedrechtse autoriteiten toch wel zorgen baart. Ze waren bereid genoeg water en elektriciteit op het woon- wagenterrein aan te leggen. Ze gaven elk gezin de luttele uit kering van f 25.— per week. Ze ston den lankmoedig tegenover de komst van nog meer Westhlners, ze hopen alleen op een snel einde van deze ge schiedenis. De Westhlners ook. Dit zei één van de vrouwen aan de deur van haar wagen: „Verzamel wat geld voor ons. Het kan misschien nog een jaar du ren".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3