Einde 1964 ontspanning op arbeidsmarkt mogelijk Koningin en Prins ooi- naar de wintersport BRITSE AMBAS IN ZINKENDE TOESTAND President M'ba weer in functie na komst van Franse militairen )ort in zwakkere concurrentiepositie frionor VERWACHTING CENTRAAL PLANBUREAU Erliard naar Nederland Verloofden op de ski's „IMP" ergissing FRIO DIEPVRIES I11 kolkende zee 14 schepelingen vermist IE Schaatsen in liet weekeinde WEERBERICHT EERSTE EUROPESE RAKET DIT JAAR IN DE RUIMTE Slepers van Leen Smit in actie (§uc/ ?)ffiemvs Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1964 No. 31192 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van DlshoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 Het Centraal Planbureau acht het niet uitgesloten, dat 1965 gro te gelijkenis zal gaan vertonen met 1957, het jaar van de beste dingsbeperking, toen het aantal werklozen met 50.000 toenam. Ge zien de grotere groei Van de beroepsbevolking acht het Planbureau het zelfs niet onwaarschijnlijk, dat volgend jaar de werkloosheid nog sterker zal stijgen. Investeringen wmw M De totale investeringen van bedrij ven nemen aanzienlijk sneller toe ;dan de particuliere besparingen. By- zondere hoge investeringen zijn te j verwachten in de openbare nutsbe- drijven, waarbij het Planbureau i vooral denkt aan het aardgasleiding- net. In totaal bedraagt de groei van de bedrijfsinvesteringen in vaste ac tiva in volume naar schatting 13 procent bij een voortgezette prijsstij ging van investeringsgoederen (4 procent). Daarnaast moet met een belangrijke styging van de investe ringen in voorraden worden gere kend. Bij de overheidsinvesteringen Of deze ontwikkeling zich reeds tegen het einde van dit jaar zal lijkt een volumegroei van 3 tot 4 aftekenen is nu nog niet te zeggen. Volgens het Planbureau heeft een procent bij een prijsstijging van vijf dergelijk verloop enkele zeer belangrijke voordelen. We komen dan Procent waarschijnlijk. niet zo snel terecht in een loon- en prijsspiraal en de betalingsbalaris krijgt de kans zich te herstellen. Maar het is ook mogelijk, dat de balans te ver doorslaat en dat de ontspanning op de arbeidsmarkt groter wordt dan in de bedoeling lag. Als dat dit jaar zou blijken, dan zal men de economisch-politieke doelstellingen opnieuiv tegen elkaar moeten afwegen en zo nodig overgaan tot ombuiging van het beleid. Produktie Wat staat daar dan tegenover? Het Centraal Planbureau verwacht, dat de produktie dit jaar tamelijk sterk zal toenemen. De bouwproduktie bij voorbeeld met 11 procent en de dienstproduktie met 5'2 procent. De bruto nationale produktie zal met ongeveer vyf procent kunnen toene men. Wat de export betreft meent het Planbureau, dat er niet op mag wor den gerekend, dat onze export in de toekomst ook na een ontspanning op de arbeidsmarkt een spectacu laire styging zal kunnen vertonen. Daarvoor zyn de kosten nu te hoog opgelopen waardoor de concurrentie positie in het buitenland is verzwakt. Deze prognose heeft het Centraal Planbureau neergelegd in het reeds thans gepubliceerde resumé van het centraal economisch plan. Het algemene beeld voor 1964 zo kunnen we daarin verder lezen zal in hoge mate bepaald worden door de snelle toeneming van de bin nenlandse bestedingen (8%). De consumptie van particulieren en overheid en de Investeringen (in vas te activa en in voorraden) nemen namelijk sterk toe. Natuurlijk komt de sterkste sti mulans voor de vergroting van de particuliere consumptie van de loonsverhogingen. Het Centraal Planbureau houdt 16 procent aan als de groei van de gemiddelde loonsom per werknemer in het bedrijfsleven. By de overheid stijgt de loonsom nog sterker onder meer door de denivel- lerings- en pensionmaatregelen. Hoewel het Centraal Planbureau verwacht, dat de pryzen in totaal ongeveer met zeven procent verhoogd zullen worden, neemt het toch aan, dat de particuliere consumptie met 6.5 procent zal kunnen stygen. Bondskanselier Erhard zal op uit nodiging van de Nederlandse rege ring op 2 en 3 maart een bezoek aan Nederland brengen. De Duitse ?™rdSzUannm!ni<"r' J.'n'Buitn'and^ Zaken, dr f broden Een woordvoer der van het ministerie van »£«<■"- zy„ zyn officiële plichten te ver- vniirts dat iïullen De konin8 UW' mededeelde, verklaardei v maagzweer en het wordt waarschyn- hem niets bekend was over berichten liilr ^of Uii „„1 Regentschap in Griekenland De 23-jarige Prins Constantyn zal 7" LV De Koningin en Prins Bern- Prins zaterdagochtend per vliegtuig berggondel n. de Hahnekamm, waar dat door Erhard mogeiykheden voor een Europese politieke unie zouden worden onderzocht. LEVERBAAR WILT U PROEFRIT Belt dan even: AUTOBEDRIJF JONGELEEN ST.-JACOBSGRACHT 10-16 LEIDEN - TEL. 21560 lijk geacht, dat hij binnenkort zal worden geopereerd. hard zullen zich zaterdag Oostenrijk bij hun dochter Irene voegen, die daar thans met haar verloofde Don Carlos van een wintersportvakantie geniet. Het koninklijk paar zal naar Lech reizen, waar Prinses Irene zich bij hen zal aansluiten. Prins Bernhard zal morgen naar Kronberg by Frankfurt am Main vertrekken. De Prins zal daar met dr. Eugen Gerstenmayer, de voorzitter van de Duitse Bondsdag, als gastheer optreden by een diner, dat ter be vordering van de belangen van het World Wildlife Fund wordt georga niseerd door de Duitse afdeling van dit fonds. De Koningen haalt de daar af en tezamen zullen zij door reizen naar de Oostenrykse winter sportplaats Lech, waar zy ren week zullen blyven. Skiën Intussen hebben de jonge verloof den zich vol enthousiasme op de ski- sport geworpen. Onze correspondent in Wenen schrijft, dat Don Carlos zy de ski's onderbonden voor een eerste verkenningstocht. In de gon del waren ze met 43 andere sport liefhebbers, die hen niet eens her kenden. Op het bergstation zaten zij een half uurtje in hef stralende zon netje, waarna zy gingen lunchen in het berghotel. Hoog in de oergen is het prachtig zonnig weer. Het ski uitstapje duurde tot in het late mid daguur. Beiden zijn uitstekende ski lopers. Van vermoeidheid was na afloop geen sprake. Prinses Irene gisteren ondanks een zware sneeuw- £traalde ran g*eluk.'..WU sullen twee ctnrm irnnr riao cr\ /iannf int Mnitohnn storm voor dag en dauw uit Miinchen was vertrokken. In zijn zwarte Mer cedes bereikte hy Kitzbtihel nog voor de middag. De hofmaarschalk van Prinses Irene verklaarde, dat Don Carlos als privépersoon mei zijn aanstaande bruid een ongestoorde vakantie wil doorbrengen. Omstreeks het middaguur ging het paar met de weken biyven om echt op verhaal te komen. We willen aan niets anders denken dan aan skiën", zei ze onder meer. een in 1948 door een Amerikaanse krygsraad uitgesproken vonnis nietig verklaard. Op grond van het vonnis is in oktober 1948 de 46-jarige Duit ser Josef Schmitz terechtgesteld om dat hij in de oorlog zeven Ameri kaanse vliegers zou hebben doodge schoten. Deze misdaad is zo blykt nu waarschynlyk door iemand anders gepleegd. De 64-jarige weduwe van Schmitz heeft inmiddels van de dienst voor sociale zaken bericht gekregen, dat haar verzoek om weduwenpensioen is ingewilligd met terugwerkende kracht tot oktober 1948. HILDO KROP. die 26 februari zijn 80ste ver jaardag hoopt te vieren, aan het werk in zijn atelier. Advertentie ■kt Strenge vorst (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen heldere nacht is zeer koud geworden. Op normale waar nemingshoogte van 1.50 meter werd in het noorden, oosten en midden van ons land strenge vorst tot 12 graden gemeten. Vlak boven de sneeuw werden zeer lage minima waargenomen. Op de vliegvelden Eelde en Soesterberg zelfs 15 gra den vorst. Een hogedrukcentrum nadert ons van Schotland, waardoor ook in de ko mende nacht in een nog groter deel van ons land strenge vorst ver wacht mag worden. Ih de gebieden, waar sneeuw aanwezig is, kan deze vorst 12 tot 15 graden bedragen, zoals vanmorgen in een groot deel van Duitsland het geval was. Te gen het weekeinde zal er op vele ijsbanen weer geschaats kunnen worden. WEINIG BEWOLKING Het K.N.M.I. verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. In de nacht en ochtend matige en plaatseiyk stren ge vorst. In de middag temperaturen enige tyd enkele graden boven het Vriespunt. Aanvankeiyk zwakke, later matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 21 FEBRUARI Zon op: 7.46 uur; onder: 1S.C3 uur. Maan op: 11.37 uur; onder: 2.52 u. Hoogwater te Katwyk te 8.5G en 21.33 uur. Laagwater te 4.19 en 16.57 uur. Dit jaar Prinses Irene droeg een nauwe rode skipantalon en een groene pullover met een witte bontmuts. Don Carlos was blootshoofds. HU droeg een witte anorak met donkere skipantalon. Hy zei tegen de journalisten: ..We zullen zeker nog dit jaar trouwen. Wij weten nog niet waar. Daarover moe ten onze families beslissen." Er was geen tyd meer voor verdere vragen, want meteen suisde het tweetal weer in razende vaart de glooiing af. Maar later vertelde Don Carlos, dat zyn vader een kasteel bezit in de buurt van Linz. Daar wil hy zijn vader dikwyis bezoeken. „We zullen meer In Oostenryk dan in Spanje of Nederland leven. Hier bevalt het ons het beste". Don Carlos logeert In Hotel Ten- nehof op 200 meter afstand van de Ville Münster, waarin Prinses Irene verbiyft. „Men mag regering interview Prinses niet toerekenen" Minister-president Marynen meent, dat de uitlatingen van Prinses Irene by het vraaggesprek, dat zy in Ma drid met een Nederlandse verslagge ver heeft gehad, niet aan de regering kunnen worden toegerekend. Hy zegt dit in antwoord op schrifteiyke vra- gen van het Tweede Kamer-lid de heer Lankhorst (P.S.P.). Overigens kan volgens de minister president door een verklaring of door een optreden van een Prins of Prin- 1 ses van het Koninkiyk huis een si- I tuatie ontstaan, ten opzichte waar- van de regering een standpunt zal I hebben te bepalen. Het al dan niet bepalen van een dergelyk standpunt en van de daaraan te verbinden consequenties is een verantwoorde- ïykheid van de regering. morgen Kabeljauw Grilletten Extra voordelig 8 portie» per doo. van f2^voorfLy2. ...SMAKELIJK ETEN De wetenschappeiyke en technische werkgroep van de Europese voorbe reidende commissie voor ruimte onderzoek, die gisteren en vandaag in Delft heeft vergaderd, heeft de In de Westafrikaanse staat Gabon is president M'ba weer aan de macht na ingrijpen van Franse troepen. Zoals bekend was de president dinsdag afge treden, toen het leger een staats greep deed. Gisteren bezetten Franse militairen, die uit Brazza ville en Dakar naar de hoofd stad van Gabon, Libreville, overgevlogen waren, strate gische punten in de stad. waar- DU blad bestaat alt 16 pagina's Van het Britse graanschip .Ambassador", dat sinds dins dagmiddag op de Atlantische Oceaan in nood verkeert en steeds meer slagzij maakt (45 a 50 graden) zijn 21 van de 35 op varenden gered. De ,Coos Bay', een vaartuig van de Amerikaan se kustwacht, heeft het stoffe lijk overschot van de gezagvoer der aan boord genomen. Voorts heeft dit kustwachtschip twee lege rubberboten gevonden, ver moedelijk de vaartuigjes, waarin aanvankelijk 24 man van de „Ambassador" hadden plaats genomen. Tien van hen keerden op het schip terug en zijn gered. De overigen worden vermist. Het opsporingswerk wordt voortgezet. Aan het reddingswerk is deelgeno men door het Noorse schip „Frün" en twee Italiaanse passagierssche pen, de „Vulcania" en de „Leonardo da Vinei". De Noor nam negen man aan boord. Ook de „Coos Bay" heeft een aantal bemanningsleden kunnen redden. Het reddingswerk is sterk bemoeilykt door de zware storm, met windstoten van 140 km per uur, waarby de golven een hoogte be reiken van tien meter. Ook de Ne- Het Britse vrachtschip Am bassadorwaarvan enigte beman ningsleden aan boord zijn ge gaan van het Italiaanse schip ..Leonardo da Vinei", op de foto linksboven ten dele schuil gaan de achter een vele meters hoge golf. derlandse sleepboot „Elbe" van L. Smit en Co. bevindt zich thans by het schip, waarvan men overigens vermoedt, dat het niet lang meer zal blyven dryven. De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst is er in geslaagd, tesamen met de sleepboot „Marinia" van The Overseas Towage en Salvage Ltd het 7000 brt metende Italiaanse ss „Tarin", dat aan de grond zat op de kust van Zea Eiland, behouden de haven van Piraeus binnen te sle pen. Het stoomschip had zware schade opgelopen aan voorsteven en bodem en voordat het vlot getrokken kon onder het vliegveld, het radio station en het postkantoor. Aan beide zijden vielen slachtoffers. Er zyn onmiddellyk besprekingen tussen Franse en Gabonese functio narissen begonnen over het lot van oppositieleider Jean-Hilaire Aubame en de groep militairen, die M'ba uit zyn macht hadden ontzet. In een uitzending van Radio-Libreville werd gezegd, dat de revolte van een deel van het 400 man tellende leger was onderdrukt. Het ingrijpen van de Franse troe pen geschiedde volgens het Frans- Gabonese verdrag voor handhaving van de orde van 17 mei 1961. Dit ver drag wettigt een eenzUdig ingrypen zoals in het huidige geval, daar pre sident Leon M'ba door de muiters was gearresteerd en gedwongen was zyn ontslag te nemen. Het is niet bekend waar Jean Hilaire Aubame. de vermoedelijke leider van de staatsgreep, zich op het ogenblik be vindt. activiteiten besproken, die in d« eerstkomende Jaren ter hand zullen worden genomen. Nog dit jaar wil men de eerste van een reeks van twaalf raketten lanceren, waarmee op een hoogte van ongeveer 50 km waarnemingen zullen worden ver richt. De raketten worden gelanceerd op Sardinië, in Noorwegen en in Frankryk. De eerste satelliet, die de Esro (European Space Research Organisation) wil lanceren, zal in 1966 de aarde verlaten. Deze lance ring zal plaats hebben op Cape Kennedy in de Verenigde Staten. Een verderliggend doel, dat ook reed» ter sprake is gekomen, is het uitwer ken van plannen om meer te weten te komen omtrent kometen. In een nog verdere toekomst lig gen ook plannen om een astronomi sche waarnemingspost te vestigen in een satelliet rond de aarde en een observatorium in een satelliet rond de maan. De financiering van de activiteiten vergt voor de eerst komende acht jaren een bedrag van 8,5 miljard gulden, waarvan Neder land 4,04 procent moet bydragen, dat is 34 miljoen gulden. worden moest 1900 ton steenkool van de lading overboord worden gezet, wat met enkele schoppen en man den moest worden gedaan, omdat er geen andere hulpmiddelen waren Eigenaar van de ..Tarin" is rededy Comm Giuseppe Bozzo in Genua. D „Thaems". een andere zeesle per van Leen Smit. sleepte vrywel geiykertyd het Griekse ss „Istros II" van de Taylor Rock. 30 myl zo. van Kuweit waarop het schip ongtlukkigerwyze was vastgelopen. V Uit het Leidsch Dagblad van 19 February 1864; 0 Morgen, Vrijdag, zal er, f bij gelegenheid van 's Ko- 1 nings verjaardag, bij den I heer ridder Huysen van Kat- 0 tendijke, Minister van Bui- f tenl. Zaken ad interim, een 0 groot diplomatiek diner en J gala plaats hebben. 0 Officieel is te Londen be- 0 kend gemaakt, dat Zweden 0 het voorstel van een wapen- stilstand tusschen Pruissen, 0 Oostenrijk en Denemarken j niet heeft ondersteund en f ook de intrekking der consti- f tutie van November niet J heeft aanbevolen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1