Cyprische regering voert |een grote massa wapens in KATWIJKSE VROUW GEDOOD BIJ BOTSING IN VEENENDAAL Oe Thant poogt een akkoord te treffen PRINSES IRENE MET VAKANTIE IN OOSTENRIJK Ernstig ongeluk op Rijksweg Woubrugge ws EPIDEMIE IN VENEZUELA 100 DODEN I „Turks geduld" Verkeer in moeilijkheden op gladde ivegen WEERBERICHT ROBERTINO ZINGT WEER Boekenprijzen aan handen (Dtïd -PpSferfcSf 1 maart 1860 DINSDAG 18 FEBRUARI 1964 No. 31190 LEIDSCH DAGBLAD Iplrecteur: E. A. E. van Dishoeck 1 Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.36 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 over „de middelen tot herstel van de binnenlandse vrede in de republiek Cyprus". De boodschap van de Fran se president, die door de Franse zaakgelastigde in Moskou op het Kremlin is overhandigd, vormt epn antwoord op de boodschap die Chroesjtsjow een tiental dagen ge leden zond aan Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Grie kenland en Turkije. De Russische leider uitte daarin bezwaren tegen het zendev van NAVO-troepen naar Cyprus. Een epidemie van amoebe- dysenterie heeft in het Venezo laanse oliegebied ten zuiden van het meer van Maracaibo tot dus ver aan meer dan honderd men sen het leven gekost. De autori teiten hebben maatregelen ge troffen om verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Prinses Irene is vanavond voor een wintersportvakantie naar Oostenrijk gegaan, waar zij onge veer een week zal blijven. De Prinses wordt vergezeld door me vrouw E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, geboren Du Meyier, dame du palais van de Koningin. Het ligt in de bedoe- (Van onze Londense correspondent) Met medeweten en goedkeuring van de regering-Makarios men op Cyprus belangrijke hoeveelheden wapens binnen, aldus Ipthulde de Britse minister voor Gemenebestzaken, Duncan ,ndys, gisteravond in het Lagerhuis. De Britse regering heeft lartegen uiterst krachtig geprotesteerd bij de Cyprische minister hn Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder van de Cyprische {gering verklaarde in antwoord op de onthulling van Sandys, de invoer van wapens „volkomen wettig" is, aangezien de ritoriale onschendbaarheid van Cyprus wordt bedreigd. Enge- ind heeft geweigerd wapens en munitie te verschaffen. Daarom Ij Cyprus nu bezig „van andere zijde" wapens te kopen, aldus de prische woordvoerder. door Griekse Cyprioten onder Zenon Rossides". Als de Raad besluit de Grieks-Cyprische lezing te horen, dan verzoek ik dringend ook de Turkse Cyprioten te laten horen", aldus het telegram van Kütchiik. De Turkse delegatie by de V.N. heeft gisteren aartsbisschop Maka- rios en de Griekse Cyprioten ervan beschuldigd „tweedracht, wantrou wen en haat te zaaien tussen de be volkingsgroepen door eenwording met Griekenland te propageren". In ant woord op een beschuldiging van de Cyprische regering aan Turkije, dat het de Turks-Cyprische „terroristen" tot geweld aanzet, zegt de Turkse delegatie, dat de Griekse Cyprioten „barbaarse gruwelen hebben begaan volgens een vooraf beraamd plan om de Turkse Cyprioten uit te roeien" De Britse premier, ir Alec Douglas- Home, heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de B.B.C.-televisie verklaard, geen plannen te hebben voor een verdeling van Cyprus Ver deling van het eiland noemoe hy de slechtste oplossing die men zich kan denken. Alles moet in het werk wor den gesteld om een oplossing van de kwestie-Cyprus te bereiken binnen het raam van de huidige grondwet van het eiland, zo zei hij. De Amerikaanse permanente ver tegenwoordiger bij de V.N., Adlai Stevenson, sprak gisteren een bericht tegen, volgens hetwelk de Verenigde Staten pogen aartsbisschop Maka ria» te isoleren en verdeling van het eiland voorstaan. De Verenigde Sta ten hebben geen standpunt ingeno men wat betreft de manier waarop de geschillen geregeld moeten worden en zullen op de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad over Cyprus ook alleen maar het onmiddellijke herstel van orde en wet op het eiland bepleiten, zo zei Stevenson. President De Gaulle heeft gisteren in een boodschap aan premier Chroesjtsjow de hoop uitgesproken, dat Groot-Brittannië. Griekenland en Turkije het spoedig met de Cypri sche regering eens kunnen worden Staakt-het-vuren in <le stad Polis Veiligheidsraad in New York gisteravond slechts enkele minu- bijeen geweest om zich met rus bezig te houden. Op Noors rstel werd de vergadering ver- Igd tot vanavond 9 uur (Ned. tijdi. J uitstel geeft secretaris-generaal li Thant gelegenheid voor verder ]erleg met o.a. de Cyprische minis- It van Buitenlandse Zaken, Kypria- |e, en de Britse vertegenwoordiger "r Patrick Dean. Oe Thant zou een nationale vredesstrijdmacht wil- koppelen aan de Verenigde les. Kngeland en Amerika hebben i er tot dusver afkerig van ge- jnd deze strijdmacht onder gezag i de Veiligheidsraad te plaatsen, rljl Makarios, de Cyprische pre- int, niets wil weten van een Idmacht, die bestaat uit door ||VO-landen geleverde contingen- waarnemer van de Verenigde lies op Cyprus, luitenant-generaal Gyani, heeft gisteren een _t-het-vuren bewerkstelligd tus- Tzevenhonderd Turkse Cyprioten, I in een schoolgebouw te Polis in noordwesten van Cyprus omsin- waren, en gewapende Griekse rioten, die zich rond de school len ingegraven. De Generaal 3e dit mee bij zijn terugkeer in _sia, na eerder op de dag per kopter naar Polis te zijn gevlo- Hij had op weg daarheen te het voornaamste bestuurs- j van west-Cyprus. Griekse f Turks-Cyprische districtsleiders Wenomen. De toestand in Polis is f gespannen. Britse parachutisten op weg naar deze plaats, ptussen werden gisteren weer we Britse versterkingen aange- d. Zij vertrokken van de lucht- ïhtbasis Lyneham in zuid-Enge- Er behoort administratief per toe. maar ook een pantser- _jd. Er bestaat op Cyprus een l behoefte aan mobiele troepen. ■olgens persberichten uit de Turk- "navenstad Iskanderoen patrouil- 1 Turkse straaljagers constant n de baai van Iskanderoen en de mationale wateren bij Cyprus. Jlfdcn van de Turkse marine in t haven, die zich ongeveer hon- 1 mijl van Cyprus bevindt, zijn >taat van paraatheid. Alle wegen r de haven staan onder militaire «trole en auto's worden doorzocht. I enige niet-militaire schip in de len, het Turkse vrachtschip Gire- L wordt nu bemand door Turkse ozen en mariniers. Turkse minister van Buiten- Zaken, Erkin, heeft er in een Idschap aan secretaris-generaal 'hant op gewezen, dat zyn land i het uitbreken van de ongere- iden op Cyprus „een maximum i geduld en gematigheid" aan de heeft gelegd. vice-president van Cyprus en r van de Turkse bevolkingsgroep |chiik. drong er gisteren in een by de Veiligheidsraad op j „geen genoegen te nemen met lertegenwoordiging van Cyprus Turkse vlooteenheden oefenen bij de kust van Cyprus. Enkele snelle eenheden jagen door het water van de Middellandse Zee. Franse spion veroordeeld Het Franse hof voor de staats veiligheid heeft gisteren de werktuig kundige Jean Piekus tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hy schuldig werd bevonden aan het uit leveren van geheimen aan Poolse geheime agenten in de jaren 1961 en 1962. Het proces werd met geslo ten deuren gevoerd. De 26-jarige Piekus, zoon van Poolse emigranten, diende van 1955 tot 1960 bij de Franse marine, waar hy op de hoogte kwam met de be diening van de modernste wapens. Toen hy na zyn demobilisatie geen geschikte betrekking kon vinden, bood hy zyn diensten aan by de Poolse ambassade te Parys. IJzel, sneeuw en regen die bevroor op koude weggedeelten, heb ben gisteren in een groot deel van het land het verkeer in moeilijk heden gebracht. Slippartijen en kettingbotsingen waren aan de orde van de dag en hierbij zijn doden gevallen. Bij een kettingbotsing in Veenendaal kwam de 53-jarige mevrouw J. van Duyn-Plug uit Katwijk om het leven. Bij een botsing in Woubrugge overleed een 58-jarige Amsterdammer. In Amsterdam ontstonden ten gevolge van de gladheid ongeveer 350 aanrijdingen. Geen van deze botsingen was echter van ernstige aard. LICHTE VORST KNMI verwacht van heden- jinorgenavond: perwegend zwaar bewolkt met I en daar enige sneeuw. Matige '[krachtige noordoostelyke wind. in het zuiden van het land nkelijk zwakke tot matige wind Jboordelyke richting. Aanhoudend i weer met in de nacht en och- 1 over het algemeen lichte vorst, enhuif (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 FEBRUARI 1964 £op: 7.17 uur; onder: 19.37 uur. i op: 2.55 uur; onder: 15.21 uur. water te Katwyk te 7.50 en 17.59 f laagwater te 10.37 en 00.11 uur. I nummer bestaat uit 12 pagina's In Dallas in Texas is gisteren het proces begonnen tegen Jack Rubyde moordenaar van Lee Oswald die Kennedy om het le-1 ven bracht. De verdachte wordt de rechtszaal binnengeleid voor de eerste zitting. By het inhalen op de gladde Ryks- weg UtrechtArnhem ter hoogte van Veenendaal slipte de auto van het gezin Van Duyn uit Katwijk en sloeg via een zes meter hoge talud over de kop. Mevrouw Van Duyn- Plug overleed ter plaatse. Een 23- jarlge dochter raakte zeer ernstig ge wond, terwyl de vader en een 18- jarlge dochter licht werden gewond. Toen men by de ambulance bezig was de gewonden in te laden, raakte een naderende auto ln een slip en reed met grote snelheid op de zie kenauto in. De uit Veenendaal af komstige ziekenverpleger Heijkamp raakte bekneld en brak beide benen. Ook twee andere helpers liepen ver wondingen op. Terwijl de politie nog bezig was de weg vrij te maken dook een andere auto het talud af. De in zittenden bleven ongedeerd. Kort daarop sloeg enkele kilome ters verderop een KLM-bus met 12 Indonesiërs over de kop. Behalve en kele schaafwonden, kreeg dit gezel schap geen letsel. Enkele minuten later werd op dezelfde plaats een be stelauto geramd door een vracht auto, met het gevolg dat er vier ge wonden waren. Trekker kantelde De 58-jarige Amsterdammer A. Kroese verloor gisteravond het leven bü een kettingbotsing op Rijksweg 4A (Rotterdam-Amsterdam) in Wou brugge. Het ongeluk werd veroor zaakt door een trekker die op de gladde weg begon te glyden en kan telde. De aanhangwagen van de trek ker kwam dwars op de weg te staan. De heer Kroese reed met zyn auto hierop in. Hij was op slag dood. Zyn dochter brak een enkel. Drie andere automobilisten konden eveneens niet meer tydig tot stilstand komen en er ontstond eei. ketting botsing. Eén inzittende kreeg een hersenschudding. Twee wagens wer den geheel vernield. De groepscommandant van de Rijks politie in Leiderdorp verzoekt de be stuurder van een personenauto, die drie Amerikanen naar Rotterdam moest brengen, en getuige van het ongeluk in Woubrugge was. zich met hem in verbinding te stellen. Door middenberm De bestelauto van de 31-jarige G. Spier uit Haarlem slipte gisteravond in Santpoort. Via de middenberm kwam het voertuig op het andere weggedeelte en botste tegen drie auto's. Het portier van de auto werd weggeslingerd en G. Spier viel eruit. Hy was op slag dood. Twee mede inzittenden liepen verwondingen op. Nederland is nu, voor de derde maal in deze winter, in de greep van de vorst gekomen. In het hele land (baard in keel Met een hoed van zeehonde bont op het hoofd en met de baard in de keel is gistermiddag de enkele jaren geleden zo popu laire Italiaanse zanger Robertino I op Schiphol aangekomen. Hij keerde terug van een suc cesvolle radio- en tv-tournee in Kopenhagen want na een ge dwongen onderbreking van anderhalf jaar is de kleine Rober tino, die zojuist 17 jaar oud is ge worden .terug in de zangwereld. Zijn eerste plaat-met-mannestem die zojuist in Nederland is uitge bracht, heet La Spagnola. „Persoonlyk vind ik myn huidige stem mooier dan de vroegere hoge stem", zei hy op Schiphol voor hy doorvloog naar Rome. „Hij is man- ïyker en dieper geworden. Hij heeft meer timbre. Ik moest hem in het begin van voren af aan trainen, maar ik ben geslaagd en het gaat weer goed". vroor het vanmorgen licht. Zeker het grootste deel van de week zal ons land nog in de koude vorstlucht biy- ven. Weggebruikers dienen daarom rekening te houden met gladde weg gedeelten. De prRzen van boeken, die na 1 november 1963 met meer dan 12 H procent zyn verhoogd, zullen weer goedkoper moeten worden. Dit is het resultaat van het overleg, dat de minister van Economische Zaken met het bedrijfsleven heeft gevoerd over de boekenprijzen. Het overleg van de minister met de organisaties van de erkende uit geverijen en boekhandels, heeft ge leid tot een afspraak over de prys- wyzigingen van door Nederlandse bedrijven uitgegeven boeken in de Nederlandse taal. De minister stemt er mee in dat een bedryf, dat boe ken uitgeeft of verhandelt, over alle titels bezien een gemiddelde prysver- hoging toegepast van 3M> procent. ling, dat Don Carlos zich aldaar bij de Prinses zal voegen". Dit maakte de Regeringsvoorlich tingsdienst gisteravond bekend, toen reeds urenlang berichten over het voornemen van Prinses Irene om naar de wintersport in Oostenrijk te gaan circuleerden. De R.V.D. wilde aan deze mededelingen niet toevoe gen, waar de Prinses haar vakantie zou gaan doorbrengen en hoe zy naar Oostenryk reisde. Het schynt echter, dat zij in Utrecht in de trein is gestapt, die naar Bazel vertrok. Overigens hebben journalisten en fotografen gisteren op het station van Innsbruck vergeefs gewacht op de Nederlandse Prinses, zy zou vol gens de daar circulerende berichten 's ochtends aankomen om naar Kitz- bühel te gaan voor een skivakantie. De Tiroolse politie had haar komst aangekondigd. De persmensen hoor den in de Tiroolse hoofdstad echter van de conducteur van de Arlberg- Expres, dat de Prinses haar reis naar Kitzbühel had uitgesteld, vlak voor dat de trein uit Amsterdam vertrok. Ze zou vanochtend in Innsbruck aankomen om onmiddellyk naar Kitzbühel door te reizen. Ongestoord 't De Tiroolse politie zei, dat Prinses Irene haar vakantie zo ongestoord mogelijk wenste door te brengen. De politie zou hiertoe de nodige voor zorgsmaatregelen nemen. Een mooie kleine villa, eigendom van graaf Paul Munster was in Kitz bühel in gereedheid gebracht voor Prinses Irene. Maar de huishoudster kreeg gisteren een telefoontje, dat de Prinses van haar reis afzag. „Ze komt waarschijniyk helemaal niet meer. omdat zij kennelyk heeft ver nomen. dat dozynen verslaggevers haar by het station stonden op te wachten", veronderstelde de huis houdster. „Zij zal zich wel hebben ge realiseerd, dat het onmogelyk was incognito naar Kitzbühel te komen, zoals zy van plan was. Kitzbühel ls nu vol met internationaal bekende personen. Het zou voor de Prinses onmogelyk geweest zijn langer dan een paar uur onbekend te biyven", aldus deze huishoudster. Kringen rond Don Carlos van Bourbon Parma hebben gisteren ge weigerd mee te delen of de Prins zich nog vandaag zal voegen by de Prin ses. Don Carlos is niet meer ln het openbaar gezien sinds hy woensdag van de vorige week in het Pardopa- leis by Madrid werd ontvangen door Franco. Erhard en Brandt gaan niet in op Oostduits aanbod Bondskanselier Erhard en burge meester Willy Brandt van West-Ber- lijn hebben gisteren nogmaals ver klaard dat zy niet zullen ingaan op het aanbod van Oost-Duitsland om de West-Berlyners gelegenheid te geven met Pasen en Pinksteren naar Oost-Berlyn te gaan op basis van dezelfde regeling die voor Kerst mis gold. Erhard en Brandt hebben gisteren overleg over deze kwestie gepleegd. In Bonn wil men niets weten van de eis van de Oostduitsers om Oost- duitse postbeambten in West-Berlyn de aanvragen voor de pasjes te laten behandelen zoals dat ook met Kerst mis is gebeurd. Men vreest name lijk dat dit zal leiden tot een semi- permanente aanwezigheid van Oost- duitse ambtenaren in West-Berlyn. Westberlynse en Oostduitse onder handelaars zullen deze week echter toch weer bijeenkomen om te pogen een oplossing te vinden. Zyn meest succesvolle plaat des- tyds met kinderstem gezongen is nog steeds „O sole mio", waarvan naar hij meent te weten in Europa zonder Rusland alleen al 2 miljoen exemplaren zyn verkocht. Maar ook in de Sowjet-Unie drong zyn kin derstem door. Hoeveel platen daar inmiddels zyn verkocht weet hy niet. In Nederland ligt nog een gouden plaat, op hem te wachten, omdat ook hier 100.000 exemplaren van zyn „O sole mio" hun weg naar het publiek hebben gevonden. Twee jaar geleden was Robertino voor de laatste maal in Nederland. Hy zou toen zingen voor de N.C.R.V.- televisie. maar juist in die dagen brak zyn stem. Geen nood: Rober tino zong wel voor de camera's maar met een dichte geluidsknop. De ky- kers hoorden zonder dit te weten alleen zyn stem van de grammo foonplaat, die gelyktydig werd afge draaid. j Uit het Leidsch Dagblad van f 17 February 1864: Door Z.M. is benoemd tot f militairlid in den Militieraad alhier de majoor d'Harvant Bigot de Villandrij, en tot f plaatsvervanger de kapitein 1 J van Teylingen, beiden van J het 4e regiment infanterie. f Heden Dingsdag nacht te i half 3 uur is te Rotterdam in het Museum Boymans een f vreeselijke brand uitgebars- J ten, die dadelijk een vuurzee J vertoonde.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1