Minister Andriessen: rijzengolf bijna voorbij BESTAND IN LIMASSOL MAREL Lonen tot nu toe ca. 15 pet gestegen n£ Tweede televisienet begint op 4 maart - ZWART - alles Vlieland occasions LOONSTIJGING VAN DIT JAAR GAAT VIJF MILJARD KOSTEN ss Vragen over reis van Prins naar Parijs WEERBERICHT E.M.S heeft tv-studio's R.E.M. gaat gewoon door Makarios: wel troepen uit Gemenebest BERLIJN: Weer passen met Pasen U kunt automatisch wassen VOL AUT0MATI5CHF IEMCO N.V. NEDERLAND 1 JANUARI 12.041.000 INWONERS Vogelkooien 7.95 tot 165.- <§«d lemvs Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 No. 31187 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee». Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte SLogel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen maakt zich niet ongerust over de prijsstijgingen. De prijsontwik keling verloopt tot nu toe geheel volgens de verwachtingen en van een uit de hand lopen is volgens de minister geen sprake. Hij deelde gistermiddag bij het loon- en prijsdebat in de Tweede Kamer mee, dat de prijzengolf nu bijna achter de rug is. De normale jaarlijkse loonstijging van 2 miljard gulden zal door de 10 procent stijging dit jaar uitlopen tot een loongolf van vijf miljard gulden. Het extra bedrag van drie miljard gulden zal, zo rekende de minister aan de Kamer voor, uit de vermindering van de winsten moeten komen bijna één miljard gulden), uit de prijsverhogingen leen a anderhalf miljard) en uit een daling van het overschot op de betalingsbalans (een miljard). Met een controlerend apparaat van 500 ambtenaren kan het departement Tan Economische Zaken de prijsont wikkelingen goed volgen. Van de 4.000 artikelen, die de economische controledienst heeft onderzocht blijkt driekwart in prUs gelijk te zgn geble- ?en. Van 10.000 kruideniersartikelen Is slechts 10 procent in prijs ver hoogd. Ook Is gebleken, dat het gros van de prijzen direct wordt aange past als een beschikking is afgekon digd. De twaalf prijzenbeschikkingen, die sinds begin december zijn afge kondigd z|jn tweehonderd maal over treden. De processen-verbaal zijn in handen gesteld van het ministerie Tan Josttie. De minister deelde de Kamer mee. [lat de algemene maatregel van be ur voor de onverbindend verkla- ig van de collectieve vormen van verticale prijsbinding in de maak is. Hoewel deze maatregel eigenlijk structureel is past zij zeer goed in de huidige conjunctuurfase. De minister zei verder, dat de individuele verti cale prijsbinding in bepaalde gevallen zal worden aangepakt. Prof. Andriessen wijdde gisteren vele vriendelijke woorden aan de consument en bestreed, dat hij er op uit is consument en middenstander tegen elkaar op te zetten. Het be drijfsleven vindt het heel aanvaard baar en begrijpelijk als de consument zich prijsbewust toont, zei de minis ter. De bewindsman deelde de Kamer mee, dat hy duizenden brieven van consumenten heeft gekregen, die hem het gevoel gaven dat hij niet voor za ken maar voor mensen werkt. Toch wilde hij geen nieuw „Sprookje van Andriessen" creëren, namelijk dat zijn ministerie een consumentende partement zou zijn. „Wij staan voor het algemeen belang, producent en consument" .aldus prof. Andriessen. Kritiek- Het Tweede Kamerlid, de heer A. J. Bruggeman (P.S.P.) heeft aan de minister van E>efensie schriftelijk ge vraagd of het Juist is, dat op donder dag 6 februari door de inspecteur- generaal van de strijdkrachten aan de commandant van de vliegbasis 8oes ter berg Instructie is gegeven om geen enkele inlichting te verstrekken met betrekking tot een vlucht van het regeringsvliegtuig, zowel wat de inzittenden als de bestemming be treft? Kan de minister eveneens medede len of het Juist is. dat de comman dant van de vliegbasis geweigerd heeft om de chef-staf van het le ger toen deze hierom verzocht inlichtingen te verstrekken over het regeringsvliegtuig, zich beroepend op de instructie van de inspecteur- generaal der strijdkrachten? Heeft de minister kennis genomen t van het persbericht van 3 februari dat „de regerings-Friendship in ge- W Wedheid wordt gehouden in Barce lona om, op nadere orders, welke Prins Bernhard zal geven in zijn functie van inspecteur-generaal van de strijdkrachten ,de Prinses naar Nederland te brengen?" „Zo de minister bovengenoemde Tragen bevestigend beantwoordt is hij dan niet van mening, dat er niet vol doende duidelijkheid bestaat aan gaande de hiërarchieke verhouding tussen de inspecteur-generaal der strijdkrachten en de chef-staf van het leger, zowel ten opzichte van el kaar als ten opzichte van de minis ter, en aangaande de bevoegdheden Tan de inspecteur-generaal der 1X7 strijdkrachten", zo vraagt het Ka merlid. LICHTE VORST Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking en geen Peerslag van betekenis. In het noor den en oosten van het land vannacht overwegend lichte vorst en morgen middag om het vriespunt, elders van- Pacht lichte vorst tot om het vries punt en morgen middagtemperatuur enkele graden boven het vriespunt. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 FEBRUARI Zon op: 7.58 uur; onder: 17.52 uur. Maan op: 9.14 uur; onder: 20.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.42 en 16.52 Uur, laagwater te 0.28 en 12.48 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Toch kreeg minister Andriessen gisteren nog onverwacht kritiek te horen. Het ging over zijn optreden tegen de contributieverhoging van de consumentenbond. Toen deze bond zijn contributie met 60 procent ver hoogde heeft de minister voorgesteld de contributieverhogging ongedaan te maken en in plaats daarvan 'n over heidssubsidie uit te keren. Toen mi nister Andriessen gisteren in de Ka mer zijn contact met de bond ter loops noemde sprongen zowel dr. Vondeling als drs. Roemers in het ge weer. Beide socialisten vonden, dat de minister zich niet had te bemoeien met contributieverhogingen van ver enigingen. De Anti-revolutionaire woordvoerder Roolvink bleek het er ook helemaal niet mee eens te zijn. Hij vroeg zich af waar het eind zou zijn als de minister zich ging bemoei en met contributies van verenigingen. Straks maakt hij ook nog bezwaren tegen de contributie voor de C.H.U., zei de heer Roolvink met een duide lijke verwijzing naar 's ministers po litieke partij. Contracten Volgens minister Veldkamp (Soc. Zaken) verwacht de regering, dat de loonkostenstijging in de contracten zal uitlopen tot 15 procent. De ge middelde loonstijging in 25 C.A.O.'s met ruim een half miljoen werkne mers bedraagt nu gemiddeld 11.6 pro cent. Voegt men daarbij nog de auto nome loonkostenstijging (zoals jaar lijkse verhogingen en de veranderin gen in de sociale lasten) dan komt het totaal ongeveer op 15 procent. De regering blijft erop vertrouwen, dat deze loonontwikkeling zal leiden tot ontspanning op de arbeidsmarkt zonder wezenlijke aantasting van de groei. Minister Veldkamp noemde de loonbeweging een slippartij, die niet plotseling mag worden geremd, maar waarin men voorzichtig moet bijstu- ren. Minister Veldkamp was het eens met de Kamer, dat het noemen van het percentage van 10 procent een belangrijke zuigkracht heeft opgele- i verd. Ook het feit dat de onderhan delingen in zo grote publiciteit zijn gevoerd heeft daartoe geleid, dat men de 10 procent als algemene verwor venheid is gaan beschouwen. Minister Veldkamp zette uiteen, dat de regering geen loonpauze kan af kondigen omdat deze alleen zou gel den voor werknemers, wier contract nog niet is goedgekeurd. Onverbin dend verklaring is nu nog het enige bruikbare middel ter bestrijding van ontoelaatbare overschrijding. Om ge bruik van dit middel te voorkomen, dat overigens slechts incidenteel mo gelijk is, vraagt de regering de mede werking van alle organisaties van het bedrijfsleven en van de individuele lonen. Wetsontwerpen Overigens heeft de socialistische fractie bij monde van de voorzitter dr. A. Vondeling aangekondigd bin nenkort twee wetsontwerpen te zullen indienen. De fractie neemt het initia tief hiertoe, omdat zij het regerings beleid inzake de prijsstijging van on roerende goederen onvoldoende acht. Het eerste ontwerp zal het voorstel bevatten om de onroerende goederen onder de prijzenwet te brengen. Het tweede ontwerp zal gericht zijn op een verbod van 't zogenoemde strijk geld bij openbare verkopingen dat is de geldpremie, die wordt uitgeloofd aan degene, die bij een openbare ver koping. in twee of meer instanties ge houden. bij de eerste zitting het hoogste bod doet. (Van onze Hilversumse correspondent) Naar wij van de zfjde van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen vernemen zijn thans de manege van de heer Zwolsman aan de rand van de hei bij Hilversum (Sparrenlaan» en de Villa Kareol in Aerdenhout (voormalig herstellingsoord, rust plaats voor artiesten en opname ruimte voor van Gasterens film „Het Huis" definitief bestemd als stu dio's voor het maken van T.V.-pro- dukties. Het ligt in de bedoeling, dat beide panden op zeer korte termijn voor hun nieuwe bestemmingen in gereedheid zullen worden gebracht. De N.T.S. heeft minister Bot (Onderwijs, Kunsten en Weten schappen) toestemming ge vraagd de experimentele periode Twee opnamen van de nieuwe 13.000 vierkante meter en bevat Irene-hal van de Jaarbeurs in voorts vergaderruimten en res- Utrechtwelke spoedig in ge bruik kan worden genomen. De hal heeft een expositieruimte van taurants. Met de bouw is jaar april begonnen. vorig In Limassol is gisteren een be stand bereikt, nadat in hevige straatgevechten volgens een of ficiële opgave ongeveer vijftig Grieks- en Turks-Cyprioten om het leven waren gekomen. De Britse commandant van de geza menlijke vredesstrijdkrachten op het eiland. generaal Peter Young, zei echter te vrezen dat het eigenlijke dodencijfer veel hoger is. Engelse soldaten pa trouilleerden gisteravond door de stad, waar alles weer rustig was. In een schrijven aan de voorzitter I van de Veiligheidsraad heeft de Turkse vertegenwoordiger bij de VN gezegd, dat de Griekse politie in Li- massol met de Grieks-Cyprioten de Turkse wijk heeft aangevallen met mitrailleurs, bazooka's en mortieren. Deze „woeste aanval" had talrijke slachtoffers gemaakt, in het bijzon der onder vrouwen, kinderen en ou den van dagen. Slechts door ingrij pen van Britse troepen was aan de „massaslachting" een einde gemaakt. Toen de Britten gistermiddag in Limassol tussenbeide kwamen, was de Turkse wijk geheel omsingeld door Grieks-Cyprioten. De Turken had den voor het opwerpen van barrica den zelfs gebruik gemaakt van balen meel. auto's, meubilair. In Limassol, een stad met een bloeiende wynin- dustrie. wonen 38.000 Grieks- en 8.000 Turks-Cyprioten. De besprekingen tussen de verte genwoordiger van het Westberlijnse gemeentebestuur Horst Korber en de Oostduitse staatssecretaris Erich Wendt over een mogelijke passen- regeling voor Westberljjners die op familiebezoek naar Oost-Berlijn wil- j len. zullen de volgende week in West- Berlijn worden voortgezet. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van de Westberlijnse Senaat na terugkeer van Korber uit Oost-Berlijn, waar hij een onderhoud met Wendt heeft gehad. Het Oostduitse persbureau ADN meldt, dat de Oostduitse regering aan J West-Berlijn voor Pasen een zelfde passenregeling heeft voorgesteld als voor de kerstperiode gold. Deze rege ling zou dan kunnen gelden van 21 tot 30 maart. Ook voor Pinksteren zou Oost-Duitsland tot een zelfde regeling bereid zijn. Slot pag. 2 Aartsbisschop Makarios, de presi dent van Cyprus, heeft naar in Washington verluidt de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen aan vaard noch verworpen. Makarios zou de Amerikaanse onderminister Geor ge Ball tegenvoorstellingen hebben gedaan, welke in Washington en Londen zullen worden bestudeerd. Volgens dezelfde bronnen heeft Ma karios te kennen gegeven, dat hR zich zou kunnen verenigen met een politiemacht op Cyprus die bestaat uit troepen van landen uit het Britse Gemenebest. Volgens Amerikaanse functionaris sen zou een dergelijk Gemenebest politiemacht aanvaardbaar zijn voor de VS als president Makarios het Brits-Amerikaanse plan zou verwer pen. In Londen heeft zich een trein ontsporing voorgedaan, die wel iswaar niet tot persoonlijke on gelukken leidde, maar die zeer ernstige gevolgen had voor het treinverkeer. Gedurende lange tijd was het verkeer naar en van het belangrijke Llverpoolstreet- station gestremd. Een beeld van de ontspoorde rijtuigen. VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 van het tweede programma op 4 maart te laten ingaan. De ex* perimentele periode duurt tot 1 oktober 1964, op welke datum het tweede televisieprogramma begint. De aanduiding experimenteel houdt o.m. in, dat niet op vaste dagen zal worden uitgezonden, en ook het aan* tal zenduren per week telkens ver schillend zal kunnen zijn. De programma's tydens deze period® zullen o.a. bestaan uit Eurovisiepro gramma's, relays uit het buitenland, speelfilms en ander filmateriaal, zo als televisieseries. De verzorging van deze program ma's geschiedt zowel door de NTS als door de omroeporganisaties. Voor de eerste uitzendweek staan de volgende uitzendingen op het programma: Woensdag 4 maart - NTS: speel film Vrijdag 6 maart - AVRO: „Di® Dubarry". operette van Millöcker. Zaterdag 7 maart - NTS: interna tionale zwemwedstrijden in Bremen. Deze uitzendingen zullen alleen ontvangen kunnen worden via de tweede televisiezender IJsselstein- Lopik. kanaal 27. Noordzee-tv Intussen gaat de „Noordzee-tv" ondanks de dreigende maatregelen gewoon door met het realiseren van de plannen. De Noordzee-televisie wordt in geen enkel opzicht bedreigd door de mededeling van de regering, dat er maatregelen tegen onze plannen wor den overwogen. Wij gaan door In de eerste plaats hebben wij natuurlijk grondig onderzocht of er regerings maatregelen mogelijk zijn, in de tweede plaats hebben w\J deze hou ding van de regering verwacht, ge zien de druk van de zuilen-omroe pen". Dit zei ons gisteren de heer P. Brandei, directeur van de N.V. Re clame Exploitatie Maatschappij (REM», nadat hij dagen achtereen had laten weten geen commentaar te hebben op de uitspraak van mi nister mr. Th. H. Bot, dat de rege ring de vraag onderzoekt of en in hoeverre het optreden van kunstma tige eilanden voor de kust strafbaar kan worden gesteld. De REM ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. Over drie weken zal een begin worden gemaakt met het installeren van een platform op een ondiep gedeelte In de Noordzee tussen Katwijk en Noordwijk, waarop de tv-zender wordt gebouwd, die in mei met experimentele uitzendingen begint. Op 1 juli zal de commerciële tv officieel beginnen. WASMACHINES AEG - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BI CO Nederland telde op 1 januari 1964: 12.041.000 inwoners. Blij kens door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgestelde voorlopige gegevens vermeer derde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar met ruim 151.000 inwoners (tegen 168.000 in 1962). Het geboorte-overschof was in 1963 wat hoger dan in 1962 (154.000 tegen 152.000), doch de buitenlandse migratie bracht een aanmerkelijk lager vestigingsoverschot (8.000 te gen 17.000), terwijl de terug gave der grensgebieden aan West-Duitsiand (Elten en Tudderen) per 1 augustus 1963 een bevolkingsvermindering heeft opgeleverd van ruim 10.000. Het aantal in 1963 gesloten hu welijken lag zowel absoluut als relatief iets hoger dan in 1962 (95.000 o' 8.0 per 1.000 inwoners tegen 93.000 of 7,9 promille). Het aantal levendgeborenen lag eveneens iets hoger dan in 1962 (249.000 of 20.9 per 1.000 inwoners tegen 246.000 of 20,8 pro mille). De sterfte was bijna 2.000 hoger (ruim 95.000 of 8.0 per 1.000 inwoners tegen ruim 93.000 in 1962 of 7,9 promille), de inbe grepen zuigelingensterfte (kinderen beneden 1 jaar) is wederom iets gedaald (14,5 per 1.000 levendgeborenen te gen 15,3 in 1962). De emigratie naar de z.g. over zeese emigratiegebieden en de immigratie uit die gebieden waren in 1963 met elkaar in evenwicht (emigratie zowel als immigratie ruim 11.000), nadat het migraiieverkeer met die gebieden in 1962 nog een vertreksaldo opleverde van ruim 4.000. Voorts heeft de migratie met de EEG-landen in 1963 een vertrekoverschot opgeleverd van ruim 2.000 en die met de Europese landen buiten de EEG een vestigings overschot van ruim 3.500 per sonen. Wélke van de 150? Welke soort? Welke maat? Welke prijs? Grote kool aan wandhanger, verchroomd, 17.95. Of kooi op standaard, ai v.a. 23.95. Of prachtige moderne kamervolière voor 10 12 vogels, op standaard 85.-. Of komt u kijken! Van 165.- langs lange prij- zenladder omlaag tot 7.95 met thuisbezorging. weet heeft Begrip voor beter en voordeliger autorijden Grootste sortering auto's In Nederland Wassenaar Rijksstraatweg 336-340, Tel. 01751- 2545 Arnhem Boulevard Heuvelink 5a, Tel. 08300-36344 Eindhoven Blaarthemseweg 140, Tel. 04900-69266 Nieuw® Rijn 50 Tin 20624 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 13 February 1864: De rijksontvanger S. te i Gramsbergen is 4 February J J 1.1. y reis gegaan naar Zwol- 4 f le, ten einde zijn in kas heb- a J bende gelden te storten, heeft daaraan niet voldaan en is a nog niet teruggekeerd. Men 4 f gelooft, dat hij naar Londen sn i is vertrokken, daar het J kort in zijn kas zeer aanzien lijk moet zijn. J Gewezen vonnissen in J strafzaken door het kanton- 4 J gerecht op 6 February 1S64 4 J 't wegens harder te rijden 4 J dan op matige draf. g

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1