AKKOORD OVER DE BOUW-C.A.O. Hevige vuurgevechten in Limassol op Cyprus Heel kort bezoek van Don Carlos aan Franco iBasisloon 16% hoger spreidloon 0-5%. Na moeizaam overleg leyde rich beneemt liet leven WEERBERICHT Tientallen Soinaliërs gesneuveld NAAR SCHATTING TACHTIG DODEN Louter protocollaire betekenis De Philippijnen en Maleisië hervatten betrekkingen „Duitse grens blijft open'' Troonopvolging in de Senaat Geen Spaans diplomatiek paspoort Prinses Irene niet herdoopt garage JONGELEEN (Stic/ Qffimtvs ""^Op<f«rleht 1 maart 1860 5Z0| an 13' buiten n. I DONDERDAG 13 FEBRUARI 1964 No. 31186 LEIDSCH DAGBLAD ilrecteur: E. A. E. van Dishoecs ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 i kent sc/ien. n mol 250 J geboJ r on o nvt twijnq 250 1 180 2| 21,7\ n. 1 jekh Na moeizame onderhandelingen hebben werkgevers en werk- •s in het bouwbedrijf overeenstemming bereikt over een lieuwe C.A.O., welke op 1 maart van kracht zal worden. I De directe lonen zullen worden verhoogd met zestien procent., de ver ging van het spreidloon zal lopen van nul tot vijf procent. Ook in de tcundaire arbeidsvoorwaarden zijn verbeteringen aangebracht. Zo zullen e vakanties met twee dagen worden uitgebreid. 3 De onderhandelingen hebben pas p de zevende vergadering tot een kkoord geleid, omdat enerzijds mi- aster Bogaers in zijn veelgenoemde louwnota de bouwvakarbeiders een E». ktr aatje had togezegd en anderzijds latiekt werkgeversorganisaties er fel te- 27 tn gekant waren dit extraatje te held% te laten uitgaan boven de cijfers TER f het loonakkoord genoemd. Van werkgeverszijde werd derhalve in defensief overleg gepleegd met de OODftntrales van de werkgeversverbon- telen. Na dit overleg is tenslotte door T werkgevers in het bouwbedrijf een mpromisvoorstel ter tafel gebracht, t als uitgangspunt heeft gediend or het nu bereikte resultaat. De basisionen worden verhoogd met 16 procent. Boven het basisloon kan een spreidloon van 0 tot 5% worden gehanteerd. Deze spreidlonen zul len centraal worden vastgesteld door een in overleg samen te stel len paritaire commissie. Prestaties In alle bedrijven zal een systeem van prestatiebeloning van kracht worden. Maximaal zal dat 35% bedragen. Voor die werken, waar op geen tariefregeling van toepas sing kan of zal zijn is de moge lijkheid geopend een franchise van maximaal 15% te hanteren met een minimum van 10%, De huidige bepalingen van de werktijden zullen in de nieuwe CAO worden overgenomen. Dit betekent, dat het gehele jaar 45 uur pier week wordt gewerkt, al leen in de zomer verdeeld over vijf en in de winter over zes da gen. Er bestaat echter een moge lijkheid om toch een vijfdaagse werkweek door te voeren, als men kan aantonen, dat op een werk negen uur per dag kan worden gewerkt. Reizen Om het reizen te beperken wordt een maximum van vijf reisuren )r. Werner Heyde, de hoofdbe- lagde in het euthanasie-proces, volgende week in West-Duitsland beginnen, heeft vandaag de nd aan zichzelf geslagen. Gisteren ■ong een andere beklaagde in dit Bces, Tillmann, uit het raam van 1 gebouw in Keulen. Hij was op dood. [Dr. Heyde zou op 18 februari te- Ichtstaan op beschuldiging in de Èfste jaren van de oorlog tiendui- inden mensen, voornamelijk joden, lussen en Polen, die volgens het na- l-regime „onbruikbaar" waren om it zij aan ongeneeslijke ziekten le en, door gasverstikking om het le en te hebben gebracht. 'Toen daartegen van vele kanten fotesten opgingen werden de moor- in stopgezet om later op veel gro- Ire schaal in vernietigingskampen i worden hervat. Met Heyde en Till- Unn zou ook een zekere Hans He- liman worden berecht. Dr. Heyde heeft zich in zijn cel in I gevangenis van Frankfort, waar V in voorarrest zal door ophanging In het leven beroofd. Hij was 61 jr. LICHTE TOT MATIGE VORST 1 Het K.N.M.I. verwacht van heden- pt morgenavond: Droog weer met ©klaringen, maar plaatselijk wol- [envelden. Zwakke tot matige ooste- Rjke wind. In de nacht en ochtend Jchte tot matige vorst, morgenmid dag temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 FEBRUARI Zon op: 7.54 uur; onder: 17.50 uur; Maan op: 8.52 uur; onder: 18.55 u.; I Hoogwater te Katwijk te 4.08 en 16.15 uur; laagwater te 12.12 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) per week vergoed met een moge lijkheid tot dispensatie. De ver goeding zal 100% van het uurloon bedragen. De werkgever is thans bevoegd een werknemer na een ononder broken dienstverband van vijf jaar een dienstjaren toeslag van f2.50 per week toe te kennen. Dat blijft ook in de nieuwe CAO zo. Maar wanneer dat dienstverband tien jaar duurt mag de werkgever vijf gulden geven, terwijl voor een 10-jarig dienstverband in de be drijfstak f2,50 per week wordt toegekend. Deze toeslagen zijn niet cumulatief. Uitkeringen volgens de ziektewet worden door de werkgever van de eerste ziektedag af aangevuld tot 100 procent van het dagloon voor die werknemers, die langer dan zeven dagen wegens ziekte ver hinderd zijn arbeid te verrichten. De berekening van de waarde van de vakantiebonnen voor de bouw vakarbeiders, zal geschieden op basis van het uurloon verhoogd met 20 procent. In het Ethiopische district De- bogorialle zijn 93 Somalische soldaten gesneuveld en negen vrachtauto's vernield, aldus een mededeling van het Ethiopische ministerie van Voorlichting. Keizer Haile Selassie heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties medege deeld. dat de Somaliërs de grens met Ethiopië blijven schenden. ,,Wij zuller ons niet aan agressie schuldig maken, maar wij blijven ons tegen schending van ons gebied verzetten", aldus zijn boodschap. De Amerikaanse regering heeft er bij beide partijen op aange drongen een wapenstilstand af te kondigen. Bij het begin van de grensgevechten, de vorige week, hadden de Verenigde Staten te genover de regeringen van beide landen reeds hun bezorgdheid daarover uitgesproken. Limassol is Cyprus' nieuwste kruitvat. Nadat gisteren in deze industriestad met haar overwegend Griekse bevolking al hevig was gestreden, braken er vanochtend nieuwe gevechten uit tussen Grieks- en Turks-Cyprioten, waarbij reeds vijftig mensen zouden zijn gedood en honderd gewond. Volgens Britse militaire kringen is de positie van de Turks-Cyprioten in Limassol wanhopig. De Grieks-Cyprioten maakten gebruik van gepantserde bulldozers; een van deze voertuigen zou een Turkse kliniek hebben vernield. Bij de gevechten van gisteren zijn naar schatting dertig personen omge komen. zodat het dodental in Limassol vanochtend reeds tot tachtig was gestegen. Gistermiddag om vijf uur wisten Britse politietroepen een staakt-het- vuren te bewerkstelligen, nadat vrij wel de gehele dag in Limassol was geschoten. Griekse inwoners van de stad maakten zich meester van het kasteel Berengeria aan de haven, dat door Turken werd verdedigd. Daar bij zouden twintig Turken zijn ge sneuveld. Vanochtend braken op nieuw gevechten uit. Volgens een regeringswoordvoerder openden Turks-Cyprioten bij het aanbreken van de dag het vuur. Volgens een gezaghebbende Grieks- Cyprische woordvoerder verschilt het nieuwe Brits-Amerikaanse voorstel zeer weinig van het eerste voorstel dat in deze netelige kwestie is ge daan. De woordvoerder noemde het Jongste voorstel onaanvaardbaar. Het hielu geen rekening met de eis van Cyprus, dat de vreemde politiemacht voor het handhaven van de orde j onder mandaat van de Veiligheids- I raad staat. De woordvoerder zei, dat het Ang- 1 lo-Amerikaanse plan in hoofdzaak gaat over een hergroepering van de twee gemeenschappen op het eiland. H;j noemde dit onaanvaardbaar om dat het neerkwam op een deling van Cyprus. Aan het diplomatieke front duurt overeengekomen de strüd inmiddels ook onverminderd voort. Van welingelichte zyde is ver- hoofdsteden consulaten te nomen, dat er gisteren in het geheel geen vorderingen zijn gemaakt bü de besprekingen van de Amerikaanse kingen tussen beide landen De Philippijnen en Maleisie zijn in hun respectieve openen, waarmee het herstel van de betrek- wordt onderminister van Buitenlandse Za ken George Ball met president Maka- rios. E.E.G. bepaalt (Van onze Brusselse correspondent) Het Duitse beroep op de minister raad van de Europese Economische Gemeenschap, ondanks het besluit van de Europese commissie de in voer van eieren uit landen van de gemeenschap te mogen beletten, heeft gisteren bij geen van de vijf andere landen gehoor gevonden. De Duitse grens moet dus open blijven totdat Duitsland eventueel zou kunnen aan tonen, dat er inderdaad een versto ring van de binnenlandse eiermarkt is, als gevolg van invoeren uit E.E.G. landen. ingeluid, zo staat in een gemeen schappelijk communiqué dat gisteren in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is uitgegeven. President Macapagal van de Phi lippijnen en premier Abdoel Rahman van Maleisië hebben daar de afgelo pen dagen besprekingen gevoerd over het geschil inzake de nieuwe federa tie. Premier Rahman heeft zich be reid verklaard tot zo spoedig mogelijk overleg over de kwestie van de Phi- lippijnse aanspraken op Noord-Bor- neo en ls akkoord gegaan met het beginsel van een eventueel aan hangig maken van deze zaak bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. De Philippijnse regering moet van haar kant de regering van Ma leisië een memorandum doen toeko men met betrekking tot haar aan spraken op Noord-Borneo. Naar van welingelichte Maleisische zijde in Pnom Penh werd vernomen, is het onwaarschijnlijk, dat de „her vatting van de vriendschappelijke betrekkingen", zal leiden tot herstel van de volledige diplomatieke betrek kingen, tenzij hetzelfde tussen Ma leisië en Indonesië geschiedt. B(j zijn terugkeer te Koeala Loem- poer deelde premier Abdoel Rahman mee, dat president Macagapai een plan heeft voorgesteld ter regeling van het geschil tussen Meleisië en Indonesië. Hij wilde niet In bijzon derheden treden. Wel zei hij dat de kwestie aan het parlement zal wor den voorgelegd. (Van onze parlementaire redactie) De behandeling van de begroting van Algemene Zaken, die volgende week dinsdag in de Eerste Kamer plaats heeft, zal de senatoren gele genheid bieden aan minister Marij- nen enkele actuele vragen voor te leggen. In KVP-kringen zou men met name een nadere precisering van het regeringstandpunt betreffende de kwestie van een eventuele r.-k.- troonopvolgster op prijs stellen. De KVP-afgevaardigden zouden niet geheel voldaan zijn over het antwoord dat mr. Marijnen hierover dinsdag aan dr. Vondeling (PvdA) heeft gegeven in de Tweede Kamer. Het lijdt geen twijfel, dat ook de Rijksvoorlichtingsdienst in de Senaat zal worden besproken. De audiëntie, welke het Spaan se staatshoofd generaal Franco gisteren toestond aan de verloof de van Prinses Irene, Don Carlos, duurde slechts vijf minuten. Zij was van louter protocollaire be tekenis. Tevoren hadden waarne mers de verwachting uitgespro ken, dat Don Carlos bijzonderhe den over zijn verloving zou ver strekken. Dat kan niet gebeurd zijn. Daarvoor duurde 't gesprek te kort. Er werd tijdens het be zoek niet gefotografeerd. Daar in andere gevallen wel foto's worden gemaakt, nemen waarnemers aan, dat nu van dit gebruik werd af geweken om het particuliere ka rakter van het bezoek te onder strepen. Het was gisteren niet de eerste maal, dat Don Carlos die gezien de leeftijd van zijn vader als de feitelijke Carlistische kroonpreten dent wordt beschouwd, door het Spaanse staatshoofd werd ontvan gen. Volgens waarnemers zou gene raal Franco er van tijd tot tijd ge in Alblasserdam werd giste ren het loods-afhaalvaartuig „Albatros" te water gelaten. Het uit gewapend polyester gebouw de vaartuig werd door een drij vende bok van de werf in het water getild. Prins Juan Carlos, de con current" van de verloofde van Prinses Irene als troonpreten dent van Spanjeis met zijn echtgenote. Prinses Sophia van Griekenland en hun vijf weken oude dochtertje Helena uit Spanje naar Lausanne gereisd, waar zijn moeder, ex-koningin Eugénie van Spanje woont. Het echtpaar op het vliegveld van Lausanne. noegen in scheppen ongerustheid te zaaien onder de „liberale" monar chisten: de aanhangers van de jon ge Don Juan Carlos, wiens vader Don Ju an in Portugal woont. De algemene opinie in Madrid is, dat de gisteren aan de vertegenwoor digers der Carlisten verleende audi- Op 9 januari in Utrechtse kapel Prinses Irene is bij haar over gang naar de R.-K. Kerk niet herdoopt. Haar doopsel, in 1940 in de huiskapel van Bucking ham Palace door ds. Van Dorp van de Ned. Hervorm. Gemeen te in Londen toegediend, is door de R.-K. Kerk als geldig erkend. Aldus wordt door .,De Volks krant" uit welingelichte kringen vernomen. Op verzoek van de Prinses z^jn bjj gelegenheid van haar overgang naar de R.-K. Kerk slechts aanvullende ceremoniën verricht. Dit geschiedde op donderdag 9 januari door kardi naal Alfrink in diens huiskapel aan de Maliebaan in Utrecht. De Prinses legde toen ook de geloofsbelijdenis af. In kerkelijke kringen wordt er op gewezen, dat bij de overgang naar het r.-k. geloof wordt onderzocht, of het doopsel geldig is geweest. De re den tot dit onderzoek is, dat door de wijze waarop een doopsel kan worden toegediend en vanwege de intentie van de bedienaar soms twijfel kan ontstaan omtrent geldigheid ervan. In geval van twijfel wordt bij over gang naar de R.-K. Kerk meestal herdoopt „sub conditione" (onder voorwaarde). De doopformule luidt dan: „Indien gij niet gedoopt zijt, doop ik u in de naam Is een doopsel in een protestantse Kerk wel op volgens de R.-K. op vatting geldige wijze toegediend, dan wordt dit doopsel ook door de R.-K. Kerk als zodanig erkend. Dit laatste is bij Prinses Irene het geval. Over de geldigheid van haar doopsel in Londen bestaat geen enkele twij- leL entie in dit licht dient te worden be zien. Geen keus Volgens de in 1946 afgekondigde grondwet heeft generaal Franco de bevoegdheid de „persoon van konink lijke bloede" die tot de Spaanse troon zal worden geroepen, aan te wijzen. Hij zou dus kunnen kiezen voor de „liberale" tak van Don Juan- voor de Carlistische pretendent of zelfs voor een andere Prins. Tot dus ver heeft hij er echter voor gewaakt een formele keuze te doen. Zijn voorkeur schijnt evenwel uit te gaan naar de afstammelingen van Alfonso XIII, en in het bijzonder naar Don Ju an Carlos, de zoon van Don Ju an, in wiens studie hij veel belang stelt en die hij, na diens huwelijk met Prinses Sophia van Griekenland, heeft geïnstalleerd in het Zarzuele- paleis. niet ver van het Pardo-paleia waar generaal Franco zelf verblijft. Maar dit alles zyn slechts bewyzen van een welwillende belangstelling, die geen enkel officieel karakter dra gen. In feite is Spanje op het ogenblik een monarchie zonder enige wette lijke en officiële kroonpretendent. Verdeeld Aan de andere kant heeft gene raal Franco zich er voor behoed de indruk te wekken als zou hij de Car listen volledig negeren en zijn blij ken van sympathie jegens hen heb ben nooit nagelaten een slecht hu meur op te roepen bij de aanhangers van Don Juan, wier betrekkingen met het Spaanse staatshoofd vaak stormachtig zijn geweest. Door deze tactiek is generaal Fran co erin geslaagd de gevoelens van afkeer onder de Spaanse monarchis ten aan te wakkeren en hun ver deeldheid te vergroten. Politieke waarnemers in Madrid zijn over het algemeen de mening toegedaan, dat de gisteren aan Don Carlos verleende audiëntie ter ge legenheid van diens verloving met Prinses Irene, in het licht van deze tactiek moet worden bezien en geen zins het begin van een „ommezwaai" van de generaal naar de Carlistische kroonpretendent betekent. Nationaliteit Een woordvoerder van Don Carlos heeft gezegd, dat deze waarschijnlijk „enkele dagen" in Madrid zal bleven. Zijn nationaliteit blijft inmiddels onderwerp van vele perscommenta ren. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat Don Carlos niet over een Spaans diplomatiek paspoort beschikt. Men weet niet of hij in het bezit is van een gewoon Spaans paspoort. In de Spaanse grondwet staat, dat alleen een Spanjaard van koninklijke bloe de voor het bestijgen van de Spaan se Troon kan worden aangewezen. Waarnemers verbazen zich er der halve over. dat Don Carlos, als hij Spanjaard is, geen diplomatiek pas poort heeft zoals alle andere Prinsen en „grandes" in Spanje. In traditionalistische (Carlisti sche kringen in Pamplona wordt be weerd, dat Prinses Irene in mei in Montejurra by Estella Navarra) zal deelnemen aan een Carlistische-bjj- eenkomst. Zy zou dan een witte bas- kenbaret van de Carlitische vrouwen dragen. Haar verloofde, getooid met de rode baret met de gouden lelie, zal deze bijeenkomst leiden. Genoem de kringen verwachten ter ere van de Prins en zyn verloofde meer dan honderdduizend Spanjaarden in Montejurra. Hillman Humber Off. dealer ST.-JACOBSGRACHT 10—16 TEL. 21560 - LEIDEN Singer Sunbeam t Uit het Leidsch Dagblad van 12 February 1864: Dingsdag morgens zijn de reizigers, die van Amsterdam J met den sneltrein te Utrecht r kwamen, aan een groot ge- vaar ontkomen. Terwijl de trein in beweging was, be merkte men n.l. dat een der xvaggons in brand stond, xoelke brand gelukkig nog in tijds is gebluscht, doordien men den trein heeft doen op houden. De Gemeenteraad alhier heeft op heden Donderdag benoemd tot opziener der ge meentewerken van de le klasse P. A. Fortuin Harre man, thans opziener van de 2e klasse en in diens plaats A. van der Heyden. hulpon derwijzer in de bouwkunde 1 j aan het genootschap M.S.G. j

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1