^-ADRI VAN POLANEN (17) Farmer blaast bugel Bekend Beheerst Behendig Swiebertje en Pipo zijn clè t.v. -helden j Beatles op 6 mei naar Nederland JONGE LEIDSE JUDOKA MAAKT EURORE Twist - knietje JAZZ op Lp., e.p. en single Babylonisch ongeluk Verkenners adopteren negerstam Meezingen in Meer rust Ook voor televisie Zaterdag 8 februari 1964 f Het succes is snel gekomen voor Adri van Polanen. een Leidse jongen van 17 jaar. met een borstkas als van een dok werker en de rustige zelfver zekerdheid van iemand, die weet dat men hem niet één- twee-drie ondersteboven loopt. Zeer onlangs heeft Adri in Amsterdam het Nederlands jeugdkampioenschap judo in het middengewicht behaald. Daarmee heeft hij de eerste paal geslagen voor een grote sportcarrière. Een carrière die acht jaar ge leden begon met het zetten van de eerste, wellicht nog wat wankele schreden op de vecht- mat. waaraan men in het vak jargon de naam tatami heeft gegeven. Zonder tot wilde koffiedik- kijkerij over te gaan. mag men de voorspelling uitspreken, dat het bij die ene paal niet zal blijven. Wakkere jongens Onmiddellijk nadat de 19-ja- rige behanger Giuliano Fantoni uit Noord-Italiè een wereldre cord wakker blijvendat met elf dagen op naam van een student uit Califonië stond, met een halve dag had verbeterd, meldden zich twee nieuwe kan didaten, die een aanval op dit record willen doen. Terwijl Fantoni zijn bodemloze slaap genoot, pochte de 34-ja- rige Erminio Bianchi uit Parma, dat hij een jaar wakker kon blijven.' Hij begon er meteen mee en kreeg concurrentie van de 24- jarige metselaar Rino Ravara- nia, die ook een lange wake denkt te kunnen maken. Jeugdige Eiiulhoveuse kijkers Men hoeft met Adri van Polanen niet zo heel lang van gedachten te wisselen om tot de conclusie te kunnen komen dat de judosport reer veel voor hem betekent. Maar hl) is geen maniak; hU kan er rich van losmaken als hU dat wil. HU trekt zijn haar a-at beatle- achtig over zijn voorhoofd als hij zegt: „De judosport staat bU mij voorop, dat wèL Ik heb er successen In behaald en ik wil er mee door gaan. Maar niet alleen maar judo. Als Je dat. doet gaat het Je tegen staan. Je aandacht gaat verslappen en dat kun Je bU Judo natuurlijk helemaal niet hebben. Ik doe dus ook aan andere sporten. Voor een spelletje dammen ben ik ook al tijd te vinden. En dan lees ik veel, vooral detectives van Edgar Wal lace. Nou Ja en dan verder Hfj stopt even, bUt peinzend op «Un lip of hij het wel zal zeggen en besluit het dan maar te doen. „Nou en verder vind ik een wande ling met mfjn hond ook een bijzon der plezierige bezigheid. Het za.I wel gek klinken, maar het 1» Tussen deze twee uiterstende geconcentreerde, succesvolle judoka en de Jongen, die een ontspannend rondje om gaat met zUn hond. speelt zich het leven van Adri van Polanen af. Voor vele jongeren is de toekomst als een woud vol duistere mogelijk heden en vooral; onmogelijkheden. Voor Adri is zij zo helder als bron water. Deze knaap, die vorig Jaar zijn mulo-diploma behaalde, werkt hard om een goed Judo-lnstructeW te worden. Om kampioen van Nederland te worden, had Adri zich eerst in het district Zuid-Holland van dertig mededingers ontdaan om het daar na in Krasnapolsky in Amsterdam te gaan uitvechten met de kampioe nen uit de andere districten. HJJ had zich sobertjes voorbereid. .In de week, die aan de kampi oenschappen voorafging, heb ik niet zo heel veel gedaan. Alleen maar wat licht getraind. Elke dag liep Ik drie kilometer in behoorlijk tem po en ging steeds vroeg naar bed. Met opzet ben ik niet al te veel op de mat gaan staan. Ik wilde er op de finaledag echt zin in hebben. Liever alleen Wat vonden Je ouders van je kampioenschap „Geweldig natuurlijk, maar ze hebben me niet bezig gezien. Ik had hen er maar bever niet bij. hoewel vooral mijn vader anders nooit een wedstrijd overslaat. Kfjk, dit waren Nederlandse kampioen schappen en daar had ik nog nooit aan meegedaan. Ik was wel niet wat Je noemt zenuwachtig, maar wel gespannen. Daarom ging ik er liever alleen naar toe. Uit zijn op merkingen heb ik wel begrepen, dat mijn vader nooit meer bereid is' een wedstrijd van me over te slaan. Hij heeft het nu in „Sport in Beeld" met wat tv-beelden moeten doen. Maar daarop was nauwelijks te zien wie wie was. Iedere Judoka heeft zo zijn ster ke punten, zijn gevreesde worpen. Ook Adri van Polanen. Als men hem vraagt, wat dat punt precies is. komt hij op de proppen met een term uit het verre oosten, die even de indruk wekt of hij de spijslijst in een Chinees restau rant raadpleegt. In de vertaling blykt het een .zoveelste" heupworp te zijn. Welke, dat moeten zyn te genstanders maar uitzoeken. Dat is geen eenvoudige zaak. want het Judo kent talloze heup-been-schou der- en armworpen. Het blijkt voor al uit de examens, die de judoka's moeten afleggen om een hogere graduering te krijgen. Tweede dan Adri van Polanen zal binnenkort het examen voor tweede dan af leggen. Even heeft bij hem de hoop geleefd, dat men hem die graad zou schenken bij het behalen van de nationale titel. Dat is name lijk wel eens meer gebeurd. Maar het is er niet van gekomen en zo zal Adri zijn tanden moeten zetten ln dit proefwerkje: het tonen van 15 heupworpen 15 beenworpen 6 schouderworpen 9 armworpen 25 armklemmen 10 houdgrepen 18 veiwurgingen. De volslagen leek in deze sport zal misschien denken, dat het laat ste onderdeel eerder in een abat toir thuis hoort dan in de judo sport. maar dat is niet juist. Judo is een streng gereglementeerde sport. Gezien de grote oosterse (Ja panse) invloed, die het nog altijd heeft, is het eerlijk strijden en het voldoen aan een bepaald sportief ritueel van het hoogste belang. Wie daar niet aan kan voldoen hoort niet in de judosport thuis. Judo is in betrekkelijk korte tijd een zeer populaire sport in Neder land geworden. Anton Geesink heeft daar in niet geringe mate toe bijgedragen. Vele jongeren zul len trachtten zijn plaats straks in te nemen. Zal Adri van Polanen een van die figuren worden, die Neerlands sportnaam nieuwe glorie geeft? Ach. hij is een nuchtere jon gen, hij denkt er vermoedelijk nog niet eens aan. Zowel letterlijk (75 kg.) als figuurlijk staat hij met zijn benqn stevig op de grond. Maar niemand kan worden belet de ogen te sluiten en te dromen van wonderen Ruud Paauw. De voorkeur van de jeugdige Eind- hovense kijkers naar het beeld scherm gaat in de allereerste plaats uit naar Swiebertje en Pipo de Clown. Hitchkock en Wil- leke Alberti blijken ook favoriet, maar veel minder gewaardeerd worden bijvoorbeeld Okki Trooy, het manneke en Perry Mason. De laagste plaatsen op de Eind- hovense ranglijst worden ingeno men door Ko van Dijk. Bernard Haitink. Corrie Brokken en Ted dy Scholten. Dit blijkt uit een onlangs onder de Eindhovense schooljeugd gehou den enquête over het kijken naar de televisie. Aan dit onderzoek werd deelgenomen door 1632 leer lingen van 11, 12 en 13 Jaar. De belangstelling van de Jongens gaat achtereenvolgens uit naar film. sport, journaal, show en to neel. De meisjes kijken het meest naar film, show. journaal en to neel. Voor muziek, forum, dan sen, operette bestaat weinig be langstelling. De programma's die bij de school jeugd in Eindhoven bijzonder hoog genoteerd worden zijn Bo nanza, Ivanhoe, de Flintstones en luipaard op schoot. De voor keur van de meisjes gaat speciaal uit naar het programma Top en flop, zo blijkt uit de enquête. Varen zonder eind EenpcrcenUg' Sinds een half jaar vaart een 21-jarige Afrikaanse Jongen nood gedwongen over de wereldzeeën. Vorig jaar augustus kwam hij in de haven van Pointe Noire in het voormalige Frans-Kongo zonder papieren aan boord van een schip geslopen. In geen enkele haven mag hij van boord, alleen als het schip in Pointe Noire komt. Dat kan echter nog lang duren. Kampioen Dat kampioenschap van Neder land. behaald na harde, felle strijd, is beslist de kroon op het werk van de afgelopen negen judojaren. Adri van Polanen is één van die figuren in de sport, aan wie men het kaartje „natuurtalent" hecht. Begonnen met successen in school- wedstrijden, zette hij de reeks klin kende resultaten voort in steeds belangrijker ontmoetingen. De Ne derlandse Judo- en Jiu-Jitsu Bond koos hem zelfs al een paar keer in de Nederlandse Jeugdploeg voor wedstrijden tegen West-Duitsland. Dure preek van pseudo. dom i n ee Een 23-jarige bakkers knecht uit Nieuw-Roden heeft op 14 juli 1963 de Nederlands Hervormde Gemeente van de Friese plaats Oudega gesticht met een preek over de tekst: „Want hij ging zijn weg met blijdschap"Na afloop van de dienst be taalde een ouderling hem het gebruikelijke honora rium van f20, Hij had zich voorgedaan als een theologisch stu dent. Zijn bedrijf sonkos- ten bestonden uit de huur voor een gekleed pak. De behoefte als kanselrede naar op te treden is waar schijnlijk groter drijfveer geweest dan winstbejag, maar toch moest de „pre dikant" zich verantwoor den bij de Politierechter in Leeuwarden over het aannemen van een ambt, dat hem niet toekwam. De politierechter ver wonderde zich er over, dat niemand in Oudega iets bijzonders had gemerkt. De officier vond het geval vermakelijk maar ook er gerlijk. Zijn eis van f 60,— boe te werd door de politie rechter overgenomen. Art Fanner, Oliver Nelson Rue Prevail Fly me to the Orchestra" (Mercury 125.SOS MCL l.p. Street of dreams Rains check Rue PrPevail Fly me to the moon My romance Ruby Naima. Wie de titel van deze LP als ad vies ter harte neemt, behoeft niet lang te luisteren om te begrijpen waarom het bekende Amerikaanse muziektijdschrift Down Beat deze plaats vijf sterren (de hoogste waardering) gaf. Dit moet het Ame rikaanse oor wei hekoren: avant- gardistische jazz gebed bi op Euro pese glorie geënte arrangementen. Zuiver muzlek-technisch beoordeeld is dit werkstuk van de combinatie FarmerNelsonGolson schitte rend. Art Farmer, vooral bekend als zeer oorspronkelijk trompettist, ontpopt zich hier als een even groot meester op de flügelhorn. Het or kest. geleid door Benny Golson. Is zeer goed gedisciplineerd. De arran gementen van Oliver Nelson zijn wonderen van zowel raffinement als eenvoud. Over de intmnsieke waarde van deze muziek durven wij na slechts enkele malen beluisteren nog niet te oordelen. De uiterlijke schitte ring belemmert het snel onderken nen van eventuele innerlijke ge breken. Dat deze totaal afwezig zouden zUn, menen wij niettemin te mogen betwijfelen. De arrange menten van Nelson, hoe boeiend op zichzelf ook. lijken soms wat al te sterk geïnspireerd op de Europese kunstmuziek. Een van de orkest thema's uit „My romance" heeft b.v. veel weg van een klakkeloze Imitatie van de „Promenade" uit Moessorgski's „Schilderijententoon stelling". Nelson gaat trouwens toch met voorliefde bij de Russen te rade De introductie van „Street of dreams" roept sterke associaties op aan „De Vuurvogel" van Strawin6ki. Waar Nelson echter wel uitmun tend in is geslaagd, is het schep pen van 'n orkestrale kleur welke volkomen past bij de klankkleur van de in de jazz niet erg gebrui kelijke flügelhorn. De flügelhorn, hier beter bekend als bugel, wordt vooral in harmo nie- en fanfare-orkesten gebruikt De bugel is gebaseerd op de groot ste der militaire signaalhoorns, waarvan de wüde boring is behou den en waaraan ventielen zijn toe gevoegd. Er is een zekere klank verwantschap met de kornet. Het geluid van de bugel is zachter, ron der en ook iets vloeiender dan dat van de trompet. Het orkest moest daarom ook anders klinken dan b.v. het orkest van Gil Evans klinkt bi) de trompet van Miles Davis. ART FARMER. hier niet met bugel maar met trompet. V.J Nogmaals: in strikt muziek-tech nische zin zijn de arrangementen van Nelson vlekkeloos. BU Farmer behoeven wij echter geen voorbe houd te maken, als we constateren dat zUn solos worden gekenmerkt door zeggingskracht en bondigheid, subtiliteit, een enorm gevoel voor swing en een voorkeur voor melo die en lyriek. BUna zou men zeg gen: de bugel past qua karakter beter bi) Farmer dan de trompet ondervraagde kijkers heeft naar eigen mening op school voordeel van het kUken. Elvis nil jar lit van Roosevelt Long Beach (California), Elvis Presley heeft met 35.000 dollar een optie gekocht voor de aan koop van het jacht ..Potomac" dat eens als „drijvend hoofdkwar tier" voor president Roosevelt diende. De zanger zal het schip niet zelf gebruiken, althans voorlopig niet; hU heeft het ter beschikking ge steld van de ..March of dimes", de jaarlykse nationale inzame lingsactie voor de hulp aan slachtoffers van kinderver lem ming. Het Jacht ..Potomac" is in 1943 te water gelaten in opdracht van de Amerikaanse kustwacht, die het in 1944 als presidentieel jacht in dienst stelde. Na de dood van president Roosevelt raakte het schip in verval. Het is in de Cari bische Zee als veerboot gebruikt. Presley had op de televisie een filmpje over het schip gezien en gaf zijn zaakwaarnemer direct opdracht het te kopen en ter be schikking van de ..March of di mes" te stellen, omdat hU er een machtig propagandamiddel in zag. Een wel zeer ongebrui kelijk ongeluk overkwam de Entemaar Wim L. die in een dancing in Geeste ren was gaan dansen. Tij dens een daverend twist- nummer, raakte de jonge man zo in extase, dat een knie onklaar raakte, waar door hij het betreffende been niet meer kon strek ken. Een reeds gemaakt afspraakje met een Gees- terse schone moest wor den geannuleerd. In plaats daarvan togen de kame raden met Wim naar een arts. Op diens advies werd de onfortuinlijke twister naar een ziekenhuis in Almelo gebracht, waar bleek, dat de jongeman een ernstige meniscus-breuk had opge lopen. Operatief ingrijpen was noodzakelijk. In Zweden is een 26-Jarige stu dente bij een verkeersongeluk be wusteloos geraakt. Het merkwaar dige was echter, dat z(J toen s« weer bjj kennis was gekomen, uit sluitend Latjjn en Duits sprak. Het Zweeds was ze vergeten. Langzaam komt haar geheugen weer terug. Veertigduizend jongens, leden van de Katholieke verkenners, gaan met steun van hun leiders en leidsters tussen 15 februari en 15 maart zeventigduizend negers van de Masaistam in Ke nia adopteren. Tot deze actie welke de naam Operatie Adap tatieheeft gekregen, is vorig weekeinde besloten door tachtig districtscommissarissen op het Nationale Buitencentrum in Overasselt. Gebleken ia dat met f400 000 Jaarlijks in de meest noodzakelijke levensbehoeften van de Masai stam kan worden voorzien. Dit be drag willen de welpen en verken ners voorlopig jaarlijks bijeen bren gen. ZU menen dit niet te moeten doen door middel van een „bedel- actie", maar door het aanbieden van jaarabonnementen op zgn. „Masai-cahiers". waarin informa ties worden verstrekt over actuele toestanden in onderontwikkelde ge. bieden in het bUzonder in Cen traal-Afrika. Tevens hoopt men hiertoe bU te dragen tot het stimuleren van een actieve belangstelling in Nederland voor deze gebieden. Aan deze ca hiers werken mee o.a. dr. Okke Ja ger, Godfried Bomanr.. Simon Car- miggelt, Michel van der Plas. Mies Bouwman, Jan Cottaar. Carel En kelaar en Gabriel Smit. Grammofoonplaten - met - mee zingend - publiek raken tegen woordig steeds meer ln trek. Trtnl Lope* heeft bewezen, dat het com mercieel verantwoord is. Chuck Berrv volgt hem na. De Nederlandse platenmaat schappijen. die hun Amerikaanse grote broers dikwUls op de voet volgen, voelen er ook veel voor. De grammofoonplaienmaatschap- pij Bovema maakt daarom „live- opnamen" van artiesten en orkes ten in de boerderU Meerrust in Warmond. De proef opnamen zijn volledig geslaagd. Men is reeds be- fonnen met The Hurricane trings. The Hot Jumpers en The Noise Makers (winnaars van het Kaagconcours) op de gevoelige band vast te leggen. Deze opnamen - met - publiek vinden plaats op de vrij daga vonden Bovema heeft de bedoeling, ook de langspeelplaat van Henk Elsink in Meerrust op te nemen. Daarna komen drie feest-L.P.'s, met arties ten als Johrrny Jordaan. Tante Leen. Rita Corita, Cor Steyn. Max van Praag en anderen namen uit de „feestavonden-industrie", De datum waarop de roemruchte .Jieatles" ons land zullen bezoeken, is verschoven van 2 naar 6 mei, maar het staat nog steeds niet vast wddr de langharige Britse zangers zich zullen laten horen. Waarschijnlijk zal de KRO - televisie van hun optreden opnamen maken voor een uitzending op la tere datum. De Amster damse impresario Dick v. Gelder zoekt nog steeds naar een geschikte zaal voor de Beatles. Hoewel hij aarzelt hen in één der drie grote steden op een podium te zetten, is een optreden in de Amster damse RAI toch niet ge heel uitgesloten. „Met die herrie van het publiek zal het misschien best meevallen. Ik was er bij in het Parijse Olym- piatheater en toen hield iedereen zich heel rustig", zei de heer Van Gelder. Maar ook is het moge lijk dat hij tracht de vei linghal in Blokker of die in Zuidlaren (Gr.) te huren. Llanfairpwllgwyn- gyllgogerych enz. Het stationsbord met de langst* naam ter wereld erop is weer eens verdwenen. Het is het bord dat bfl het kleine station ln Wales van Llan/airpwllgwyngyDgogerychwym- drobwllllantysiliogogogoch, in het graafschap Anglesey, staat. De sta tionschef van het plaatsje heeft een anoniem telefoontje ontvangen waarin een losprijs werd gevraagd. Men houdt rekening met een stu dentengrap.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5