VRIENDIN PRINSES: „TOCH VERLOVING" Minstens tienduizend Watoetsi vermoord Ontwikkeling loopt regering uit de hand BONN IN BEROEP Nederland frontpaginanieuws ©rnt Des toch? PRINS GAAT ZIJN DOCHTER HALEN Grote politieke verwarring SCHOKKEND KORTSLUITING AFWACHTEN SLUITSTUK „ONJUIST" Prins op neg Kamerseniores vandaag bijeen INCIDENTEN IN ASSATA Invoerstop eieren NIEUWSPOORT centrum van <le internationale belangstelling WEERBERICHT Rijksstudietoelagcn. T5 Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 No. 31182 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.8.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 E dag van gisteren heeft weer eens geleerd dat bekendheid iet bepaalde feiten en omstandig- len, hoe onaangenaam deze op- lachzelf kunnen zijn, toch te ver hezen is boven onwetendheid. Deze Ratste geeft al heel spoedig aan leiding tot geruchten en welke om- Vang deze kunnen aannemen, her inneren wij ons maar al te goed uit de bezettingsjaren. Mede onder invloed van moeilijk (rerklaarbare gebeurtenissen en een ^terst summiëre en bovendien nog tegenstrijdige berichtgeving nam piet Gerucht" in de laatste dagen Mechuwelijke vormen aan. Niemand fon wijs worden in het labyrinth van Uiteenlopende ontwikkelingen. Waren ^oningin Juliana en Prins Bernhard donderdag jJ. werkelijk van plan paar Madrid te vliegen? Was Hare ha jest ei t wel in het vliegtuig? Zo ja, boe was het dan mogelijk dat de Koninklijke standaard de gehele dag op Paleis Soestdijk prijkte? Waarom werd de reis in Par ijs onderbroken (n waarom keerde het vliegtuig ver- Volgens weer terug naar Nederland? Het was een stroom van vragen, jpaarop geen enkel bevredigend ant woord werd gegeven. Het wemelde aan alle kanten van de zwijgplichten: Prins Bernhard in lijn functie van inspecteur-generaal Van de luchtmacht verbood het per- loneel van het vliegveld Soesterberg pok maar één woord te zeggen over de geheimzinnige vlucht naar Parijs. Minister-president Marijnen stelde (Ie gehele Regeringsvoorlichtings dienst, die totdusverre niets anders jezegd had dan dat hij niets te zeg den had, buiten werking en kende fcichzelf het monopolie van de voor lichting toe. Hetgeen resulteerde in de mededeling dat „hij dit keer wer kelijk niets te zeggen had 3 het wonder dat onder deze om- I standigheden ..Het Gerucht" fan tastische afmetingen aannam? Er lijn lieden, die zich in een dergelijke tituatie bijzonder verstandig gedra- |en. Zij houden het hoofd koel, obser- reren in alle gemoedrust de feiten in wachten de verdere ontwikkeling ran de dingen met de spreekwoorde lijke Hollandse nuchterheid af. Er lijn evenwel ook lieden die anders reageren. Die elk hoogst onbelangrijk fietail, dat hen ter ore komt, be- ïchouwen als een ernstige compli catie van de situatie en voor wie het lanvankelyk lichte sneeuwvlokje in de loop van luttele uren uitgroeit tot een alles vernietigende lawine. Helaas is deze laatste categorie Irrij talrijk en zo daalde gisteren in be loop van de dag de stemming tot pen peil waarin de somberste zwart kijker de stand van zaken toch nog kltijd te rooskleurig scheen te be schouwen. Men sprak van een ernstige consti tutionele crisis, van een diepgaand Conflict tussen het Koninklijk Huis ten de regering, van troonsafstand en Iran nog veel ergere dingen. „Het Gerucht" was herleefd als in fajn ergste oorlogse vorm!! DEGENEN, die gisteravond bij de huiselijke haard naar hun te levisiescherm zaten te kijken, zullen een zucht van verlichting hebben geslaakt toen de uitzending werd pnderbroken voor een extra NTS- jjournaal, waarin eindelijk eens een feerus tstellend woord werd gesproken. Op gezag van minister-president Marijnen deelde de nieuwslezer mede dat a. de buitenlandse berichten over *n troonsafstand met klem diendeh te gorden tegengesproken; b. er geen sprake was van een ernstig conflict tussen het Koninlijk Huis en de rege lt M ring en c. dat Prinses Irene vandaag to Paleis Soestdijk zou terugkeren. En het gevoel van ernstig onbehagen maakte plaats voor blijder gevoelens toen even later in een korte tweede extra-uitzending werd bekend ge maakt, dat Prinses Irene binnen zeer korte tijd het Nederlandse volk een Vreugdevolle tijding zou mededelen. Is het Al te stout om te veronder stellen: Dus toch? Het zou in ieder geval een bijzon der gelukkige afsluiting zijn van een (periode van grote nationale bewogen heid! (Van onze parlementaire redacteur) ,,De aankondiging van de verloving van Prinses Irene met een lid van de Spaanse adel zal officieel ge schieden door het koninklijk huis". Dit verklaarde vannacht mejuffrouw Rosario de Andrade. die zegt secretaresse in Spanje van Prinses Irene te zijn. aan een redacteur van het nationale Spaanse persbureau ..Efe" in Madrid. Volgens Reuter heeft mej. De Andrade verder gezegd, dat deverloving en de overgang naar de R.-K. Kerk niets met elkaar te maken hebben. De romance van de Prinses is tijdens het huidige bezoek aan Spanje ont staan, terwijl de Prinses al ruim een jaar geleden onderricht ontving in het rooms-katholieke geloof. „De politici en anderen, die verband wilden leggen tussen haar overgang tot het katholicisme en de verloving met een Spanjaard hetgeen een verbreking van de op handen zijnde ver loving zou kunnen hebben veroorzaakt zullen kunnen bevestigen, dat het een niets met het ander te maken had". Met deze verklaring heeft deze 22- jarige vriendin van Prinses Irene een nadere verklaring gegeven van de schriftelijke mededeling, waarmede zij gisteravond tegen half elf Neder land een schokkende verrassing be zorgde. Zij onthulde daarin, dat Prinses Irene „met goedkeuring van haar doorluchtige ouders" in Cata- lonië vertoefde. „Het secretariaat, dat onlangs contact heeft gehad met de Prinses, is in staat te verklaren, dat de Prinses de moeilijkheden heeft overwonnen, die zij geestelijk onder vond, zodat zij binnen korte tijd vreugdevolle familiegebeurtenissen bekend kan maken". In deze verklaring werden enige woorden gewijd aan de vriendelijke gastvrijheid en het begrip, dat de Prinses in Spanje heeft ondervonden en werd tevens gezegd, dat Don Al- phonso de Bourbon et d'Ampierre niet de gelukkige zou zijn. „Deze berichten zijn niet meer dan een speculatie van een zekere sensationele pers". Deze onthullingen, via de telexiy- nen over de wereld uitgezonden, ver oorzaakten in Nederlandse politieke kringen de meest volstrekte verwar ring. De onbegrijpelijke mededelin gen lieten voorshands slechts deze conclusies open: binnen het konink lijk gezin heerst kortsluiting, in de allerhoogste regionen bestaat paniek, de ontwikkelingen zijn de regering volledig uit de hand gelopen. De mededelingen namens Prinses Irene waren immers van a tot z in strijd met de officiële Nederlandse berich ten het meest met de radiorede waarin Koningin Juliana het afsprin gen van Irenes verloving bekend maakte. Nadat het Spaanse bericht was aangevuld, gecorrigeerd en van com mentaar was voorzien onder meer werd tegengesproken, dat de Prinses geen contact met haar familie zou hebben gehad (zij zou tijdens haar periode van rust in de omgeving van Barcelona, dagelijks in contact met haar familie zijn geweest) vielen de officiële Nederlandse voorlichtings- kanalen stil met de mededeling van de Rijksvoorlichtingsdienst: „Het koninklijk huis en het kabinet wachten de komst van Prinses Irene zaterdag (dat is dus vandaag - red.) af. Nadere mededelingen kunnen pas daarna worden gedaan". Maar het bericht was reeds via radio en televisie in honderdduizen den Nederlandse en buitenlandse huiskamers doorgedrongen. Spaanse zegslieden hadden er bovendien aan toegevoegd dat de Prinses waarschijn lijk niet zaterdag (vandaag) zal terugkeren, maar dit zou uitstellen tot over drie A vier-dagen. Het Is stellig deze mededeling ge weest, die Prins Bernhard tot het be sluit bracht zelf in te grijpen. Want tien minuten voor middernacht maakte de R.V.D. bekend, dat de Prins zijn dochter vandaag per vlieg tuig uit Spanje zal gaan ophalen. Waarschijnlijk zal hij zijn dochter ontmoeten in een retraitehuis op 3 kilometer van de stad Barcelona, waar zij nog .steeds zou vertoeven. Over de vliegreis van de Prins kon de R.V.D. geen mededelingen ver strekken. Evenmin kon men zeggen hoe de terugreis gemaakt zou wor den. De berichten, die van Nederland in weinige uren een onbegrijpelijke constitutionele monarchie maakten, vormden het sluitstuk van de gebeur tenissen, die gisteren begonnen met een onschuldig lijkende vergadering van de ministerraad. Om één uur. om twee uur en om vier uur kregen de wachtende jurnalisten van de aanko- mende en weer vertrekkende minis- ters geen antwoorden op hun vragen, j Opmerkelijk werd de ontwikkeling. toen het inmiddels bekend geworden kwartet Marijnen-Biesheuvel-Toxo- peus-Scholten zich in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 aan een vergadering zette, die om kwart over vijf even onderbroken werd en tegen zes uur eindigde. In de hal van zijn kabinet deelde premier Marijnen aan de journalis ten mee dat Irene vandaag zou terug keren, dat de geruchten over een troonsafstand van de Koningin „vol komen onjuist" waren en dat hij met zijn drie collega's 's avonds een be zoek aan paleis Soestdijk zou brengen. Minister Toxopeus voegde er aan toe, dat er geen sprake was van menings verschil tussen Kroon en kabinet. Tegen half negen 's avonds stoven de ministersauto's de paleistuin van Soestdijk binnen nagestaard door honderden journalisten en belang stellenden. Drie uur lang duurde de bespreking met Koningin en Prins. Drie uren. waarin de hoogste leiding van ons land zich bezon op de harts- problemen van Prinses Irene en de stuurmanskunst, die nodig zou zijn om het in averij geraakte schip van staat voort te loodsen. Toen tegen half twaalf de lichten in de hal van het paleis aangingen kon men uit de verte de Koningin en de Prins nog tien minuten met de vier ministers zien praten. De stemming leek hartelijk en er werd gelachen. De Prins begeleidde zijn gasten tot aan de auto en wuif de hen na.... Voor talloze Neder landers groeide het vraagteken ach ter de vraag: „Beleven wij een sprookje of een nachtmerrie?" De prinsses Beatrix en Mar- I griet is bijna boven, onder aan griet zijn weer thuis. Boven aan de trap Prins Bernhard en Prin- de trap staan H.M. de Koningin ses Christine, en Prinses Beatrix. Prinses Mar- Van onze Hilversumse corresDond.) C7 t Pakistaanse militairen hebben gis teravond het vuur geopend op een igroep Indiase vluchtelinge die itrachtte de plaats Garo Hills in As sam te bereiken. Twee kinderen wer den gedood en elf mensen gewond, zo is van officiële zijde in Sjilong 'vernomen. i In een dorp in de omgeving zou den dertien woningen door Paksta- Ein brand zijn gestoken. De regering van Assam heeft herp tegen de incidenten geprotes teerd. (Van onze Hilversumse correspond.) De regerings-Friendship met Prins Bernhard aan boord taxiede vanoch tend om kwart over negen over het vliegveld Soesterberg om zich in de richting van Barcelona te begeven. Een kwartier eerder had de Prins het paleis Soestdijk verlaten. Minister-president mr. Marijnen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer verzocht tegen vanmiddag de seniores der Tweede Kamer bijeen te roepen teneinde hun inlichtingen te kunnen geven. Hierbij zullen aanwe zig zijn de minister-president, de Wereldraad van Kerken: vice-minister-president Biesheuvel, de minister van Justitie Scholten en de minister van Binnenlandse Zaken Toxopeus. De regeringsvoorlichtingsdienst van de Nederlandse Antillen heeft mee gedeeld, dat de Ned. Antilliaanse re gering bericht heeft ontvangen, dat prof. dr. L. J. M. Beel, wegens on voorziene omstandigheden zich ge noodzaakt heeft gezien, zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen tot een nader te bepalen tijdstip uit te stellen. Eerder op de dag was een uitvoerig programma bekend gemaakt. Prof. Beel zou maandag op Cu rasao zijn aangekomen. De ministerraad kwam giste ren langdurig bijeen. V.l.n.r. de ministers mevr. drs. J. F. Schou- wenaar-Franssen. mr. J. van Aartsen. mr. E. H. Toxopeus. prof. dr. J. E. Andriessen. prof. dr. H. J. Witteveen en drs. P. C. W. M. Bogaers. De Westduitse regering heeft gis teravond om een bijeenkomst van de E.E.G.-ministerraad verzocht in verband met de opheffing van het Westduitse invoerverbod voor eier- ren waartoe de E.E.G.-commissie donderdagavond laat had besloten. De ministerraad zal volgende week woensdag bijeen komen. De raad kan i:i deze aangelegenheid slechts met een gekwalificeerde meerderheid een beslissing nemen. De Westduitse regering nam haar besluit na grondige bestudering van de beslissing van de E.E.G.-commis- sie. Volgens berichten die de Wereld raad van Kerken te Genève gisteren heeft ontvangen, zijn in Roeanda minstens tienduizend leden van de stam der Watoetsi door de Bahoetoe vermoord. Een woordvoerder van de raad deelde mee, dat dit cijfer een uiterst voorzichtige raming is en dat het aantal mogelijk eerder twintig duizend bedraagt. Hij verklaarde, dat functionarissen van de Wereldraad van Kerken en zendelingen in de buurlanden Boeroendi, Oeganda en Tanganyika melding hadden gemaakt van „rivieren die rood van bloed za gen". Een opvangcentrum van de Wereld raad had gemeld, dat het twaalf overlevenden herbergde van een groep van ongeveer zesduizend man nen, vrouwen en kinderen die was uitgemoord. Een ander opvangcen trum had 2500 overlevenden onder dak verleend van een groep van oor- (Van onze Haagse correspondent) Het internationaal perscentrum „Nieuwspoort" aan de Hofsingel is nu meer dan ooit internationaal. Van heinde en verre zijn de buiten landse journalisten gekomen druk pratende Fransen, in wanho pige „O mamma mia "-houdingen uitbarstende Italianen, stoïcijnse Engelsen, verbaasde Spanjaarden, zwijgzame Zweden. Dertig of meer journalisten zijn komen afsnellcn op de berichten over spanningen tussen Hof en regering, over het mysterie van de katholiek gewor den verdwenen Prinses, over abdi catie, het toch doorgaan van de verloving kortom op die hele heksenketel van halve en hele onwaarheden, die al dagen lang in de Nieuwspoort en in Nederland te borrelen staat. Geharde verslaggevers, gewend zich in alle levenssituaties dadelijk en trefzeker een weg te banen door wouden van moeilijkheden en on zekerheden. Maar in dit voorlich- tingloze Nederland, in dit koele, zwijgende Den Haag voelen ook zjj zich stuurloos de mannen van France Soir uit Parijs en Dagens Nhytter uit Stockholm, van de Corriere della Sera uit Milaan en de Daily Sketch uit Londen. Zij dool den gisteren met hun Nederlandse collega's door een vacuum, waarin elke hypothese raak öf mis kon zijn, iedere conclusie voorbarig öf juist. Het kleine Nederland plotseling frontpaginanieuws in de hele we reld. „Hoe is het mogelijk," zei S. Doglio van La Stampa uit Turijn, „Anders weten ze in Italië nauwe lijks waar Nederland ligt. En nu opeens is het allemaal Nederland, Koningin, Prinses ministers Hij is al eerder geweest, dat was in 1953 tijdens de stormramp. Dat waren trieste dagen, maar journa listiek niet zo moeilijk als het ver slaan van gebeurtenissen van thans. Een geladen stilte, een ge forceerde zwijgzaamheid, een ver moeden van een drama, waarin ieder woord neiging vertoont uit te dijen tot een gerucht, ieder gerucht tot een schijnzekerheid. Niemand weet wat hieruit los zal barsten. Maar, dat er dingen staan te ge beuren gelooft iedereen, praat men elkaar in deze gespannen sfeer ook aan. Sfeer was er wel, deze vrijdag. Maar het nieuws vond maar mondjes maat zijn weg langs de telefoon lijnen naar Stockholm, Rome, Turijn, Parijs, Madrid, en Barce lona. Om één uur moest een van die donkerharige Italianen een ver haal doorbellen. Om twaalf uur stond hij nog met geheven handen bij zijn Nederlandse collega's, de jongste nietszeggende telex-berich ten voor hem en zijn landgenoten vertalend, telkens weer. Een moedeloos hoofdschudden. „Geef mij nieuws". De Nederlanders zou den ze graag aan hun zuidelijke confraters gegeven hebben. Maar nog duurde het grote zwijgen voort. Voor Nederlanders en buitenlan ders, voor het Nederlandse volk. Tot die berichten over terugkeer van Prinses Irene, van het avond lijk bezoek van de vier ministers aan Soestdyk. Eindelijk weer enig houvast ook de buitenlanders durven weer hoop te vatten. spronkelijk 15.000 mensen. Op laatst genoemde post heerst een groot ge brek aan dekens en voedsel en moe ten mensen in ploegen slapen, omdat het kamp overvol is. aldus de woord voerder. Het bureau van de hoge commis- salirs v. d. vluchtelingen in Genève schat, dat de afgelopen maand twaalfduizend Watoetsi uit Roeanda naar de buurlanden zijn gevlucht. De Wereldraad van Kerken heeft gisteren een oproep gedaan voor één miljoen dollar ten behoeve van de honderdduizenden vluchtelingen uit Roeanda, Mozambique, Soedan en Angola en „slachtoffers van apart heid". De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft de re geringen van Roeanda en Boeroendi een boodschap gezonden waarin hij spreekt over berichten die melding maken van „zware verliezen aan mensenlevens" Oe Thant zegt dat het „klaarblijkelijk de plicht van de Verenigde Naties, en dus mijn plicht is" behulpzaam te zijn. De secretaris-generaal deelde de regeringen mee dat hij zijn vertegen woordiger Dorsinville heeft verzocht hen te raadplegen en spoedig verslag uit te brengen over hetgeen moet worden gedaan om de moeilijkheden op te lossen. WEINIG VERANDERING Volgens het overzicht van de KNMI van 10 uur draagt het weer een enigszins wisselend karakter. Nadat in de afgelopen nacht enige regen is gevallen, trekt vandaag een gebied met opklaringen over ons land. Dit opklaringsgebied wordt gevolgd door een nieuwe zone met bewolking, waarvan de neerslag-activiteit even wel kleiner is dan van zijn voorgan ger. De wind blijft noordwestelijk terwijl er in de temperatuur maar weinig verandering komt. 9 FEBRUARI Zon op: 8 09 uur; onder: 17.41 uur Maan op: 5.32 uur; onder: 13.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.15 en 12.48 uur; laagwater te 8.07 en 20.43 uur. (10/2 hoogwater te 1.24 en 13.43 uur, laagwater te 9.12 en 21.40 uur). J (Dit nummer he«taat uit '4 pagina's) en een bijvoegsel De minister van O., K. en W., mr. Th. H. Bot, heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Tans (P. v. d. A.), gezegd, dat hij geen termen aanwezig acht om de aangekondigde herziening van het maximale bedrag van de rijksstudie toelagen per 1 september 1964 met een half jaar te vervroegen. De minister blijft echter bereid om in individuele gevallen, bij onvoor ziene moeilijkheden, na te gaan of het oorspronkelijk toegekende bedrag van de toelage kan worden verhoogd. Hij acht het thans niet noodzakelijk nadere maatregelen te overwegen. De Invloed die de prljsstiigineen. die hier en daar zijn aangekondigd, op het studentenbudpet zullen hebben, zijn op het ogenblik nog niet te overzien, aldus de bewindsman. BREESTRAAT 171 BOOFTSTRAAT 88 IV S Uit het Leidsch Dagblad van f i 8 February 1864: i 1 Ter gelegenheid van Z.M. as. verjaardag (19 dezerJ zullen er in de verschillende 1 gamizoens-plaatsen des J Rijks militaire feesten plaats hebben, waarbij meesters en prêvots op de onderscheidene wapens zullen worden noemd. Uit Parma wordt gemeld dat Garibaldi tot afgevaar- i digde van Casal Maggiore i gekozen is. De geheele stad vierde feest, en in de Socië- i teit Garibaldi werd een luis- i terrijk bal gegeven. 1 ene 5 -

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1