VELE OUD-LEIDENAREN TERUG IN DE SLEUTELSTAD VOOR DE DIES-VIERING na Eindeloze ovaties voorstelling Peer Gynt Zondag-programma in ere hersteld Hoogtepunten lagen in de massascenes „Gemengde" studierichtingen bepleit naast onderzoek van achtergrond studie - rendement Diplomatie trilaterale puzzel met variërende oplossingen Apotheker en ziekenhuis Crisis vrijheidsrechten in Verenigde Staten van Amerika Cellen, weefsel en de zondag zijn levendiger dan li denkt Verschuiving in verhouding tussen Rome en Reformatie Zending in zes continenten Studenten in Schouwburg Opgericht 1 maart 1860 Maandag 3 februari 1964 Tweede blad no. 31177 Het afgelopen weekeinde, voorafgegaan aan de dies natalis van de Leidse Universiteit op zaterdag a.s., heeft weer vele honderden oud alumni naar de Sleutelstad gebracht voor her nieuwing van het onderling contact. Zoals ge bruikelijk waren er zaterdag faculteitsgewijze colleges, gegeven door Leidenaren en oud-Lei- denaren, er waren gemeenschappelijke lunches, de bezichtiging van de nieuwe Kliniek voor Keel-, Neus- en Oorheelkunde, en de première van het diestoneel, waarna zondag de Christen Studenten Raad een bijeenkomst had belegd en het in ere herstelde Studium Generale gegeven werd. In tegenstelling tot voorgaande jaren was het Groot Auditorium ingeschakeld voor de bijeen komst van de Christen Studenten Raad, die daardoor niet in kerkelijke sfeer de verhouding tussen Rome en de Reformatie liet belichten, een om vele redenen actueel onderwerp. Het streng wetenschappelijk karakter van de meeste colleges leent zich niet tot behandeling in de krant. Enkele onderwerpen rechtvaar digden evenwel een iets ruimere belangstelling dan die der vakgenoten, op grond waarvan wij daarover korte verslagen laten volgen. Met een pleidooi voor invoering van nieuwe „gemengde" stu dierichtingen en een wetenschappelijk verantwoorde bestudering van de vraagstukken omtrent het studie-rendement besloot prof. dr. C. J. F. Böttcher zaterdag zijn diescollege, waarin hij in grote lijnen een beeld gaf van de studieresultaten in de chemie aan de Leidse Universiteit sinds 1945. Waarom die 18 procent? Anachronismen overboord Voorts voerde spreker een pleidooi voor een gedurfde verandering in de studieprogramma's, waarin rudi menten van overleefde tradities over boord gegooid dienen te worden. Zo als het zinloos is dat kinderen, die zich in hun vrije tijd bezig houden met elektronisch speelgoed, auto'tjes en raketten op school nog steeds Ot en Sien lezen, zo gelden er in de studie nog steeds overleefde tra dities, niet in de laatste plaats die Anfwoord op behoeften In de derde plaats moet vooral in het oog worden gehonden welke be hoefte de maatschappij zal hebben in de komende decennia. Ook hier- Prof. Böttcher stelde vast, dat sinds 1945 in Leiden ruim 1200 studenten in de scheikunde waren aangekomen. In de tienjarige periode van 1949 tot en met 1958 bleek ongeveer 11 procent van de studenten reeds in het eerste jaar af te vallen. Van de resterende 89 procent mag worden j van de faculteiten-indeling, aangenomen, dat zy de intentie tot een gedegen studie hadden en daar ook een begin mee hadden gemaakt, maar toch bereikte slechts 71 pro cent van het oorspronkelijke aantal de eindstreep van het doctoraal exa men. Nadien zijn deze percentages iets verbeterd. Prof. Böttcher vroeg zich af of die 18 procent (tussen 89 en 71) wel terecht zyn afgevallen, want ook onder hen zullen zich velen bevon den hebben die in de maatschappij als chemicus een zeer nuttige rol zouden hebben kunnen spelen, al wa ren zij dan blijkbaar niet geschikt voor een volledige gedegen weten schappelijke vorming. Wat betreft de studieduur is het opvallend, dat vooral de laatste Ja ren dank zij veranderingen in het studieprogramma en dank zy een grotere studie-begeleiding een aan- zienlyke studieverkorting merkbaar is. Prof. Böttcher stelde nadrukkelijk, dat dit verheugende resultaat verkre gen werd met volledige handhaving van de kwaliteit van de opleiding. Er is ook veel voor te zeggen, dat de chemici zo jong mogelyk in de maatschappij treden, waar men een grote behoefte aan hen heeft. Maar de studie moet zo ingedeeld zijn en zulke vryheden laten, dat ook een langdurige studie in een meer gespe cialiseerde richting als voorbereiding voor een zuiver wetenschappelijke functie mogelyk is. voor zal de mogelijkheid van een geheel ander soort studie geschapen moeten worden, bv. gemengde rich tingen zoals chemie en economie. Het is de hoogste tyd, dat naar nieuwe combinaties, groter differentiatie en wetenschappenlyke integratie ge streefd wordt, omdat slechts daarmee tegemoet wordt gekomen aan de ei sen van de maatschappij. Een derge lijke herorienta-tie zou ook de ge noemde „18 procent" afvallers van de goed gestarte studie kunnen op vangen. Er liggen vele terreinen braak waarop zij met een kortere zeer brede scheikundige vorming ge paard aan studie op andere terrein van zeer groot nut zouden kunnen zijn voor overheid en industrie, zoals controlerende arbeid ten aanzien van lucht- en waterverontreiniging en daarmee verband houdende gebieden. 5 a 6 jaar De gewone chemische studie acht te prof. Böttcher mogelijk in totaal 5 k 6 jaren, een streven dat reeds thans dicht bij verwezenlijking is. Dit, zou echter een langere studie met het oog op een dieper gaande zuiver wetenschappelijke toekomst niet mogen uitsluiten. Deze belangwekkende voordracht werd bygewoond door de heer Pie- kaar, directeur generaal van de we tenschappen van het Ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschap pen. In verleden en heden Reeds de beroemde Griekse rede naar Demosthenes, die als ambas sadeur Athene meermalen by ande re steden vertegenwoordigde, wist al, dat niet alleen het contact met de andere party moeilijk was. Nog zwaarder was het soms voor de ambassadeur om, thuisgekomen, de resultaten van het overleg aan de twistzieke volksvertegenwoordigers aannemelijk te maken Aldus dr. R. H. van Gulik. voor wiens college over „Beoefening der diplomatie heden en verleden" zo veel belangstelling bestond, dat dit in het Groot-Auditorium moest wor den gehouden. Diplomatie is daarom, aldus dr. Van Gulik, trilateraal werk: de bilaterale verhouding tussen de sta- Voor de farmaceuten onder de deelnemers aan de oud alumnidagen sprak om. de heer O. A. Singelen- berg, apotheker te Hengelo. Hij ver telde over zijn ervaringen bij een be zoek aan ziekenhuisapotheken in Frankrijk, Zwitserland, West-Duits land, Zweden en Denemarken, welke rondreis mogelijk was gemaakt door de Wereld Gezondheidsorganisatie. Het was hem gebleken dat in die landen geheel uiteenlojiende opvat tingen bestaan over taak, activiteit en verantwoordelijkheid van de apo theker. Hij concludeerde dat het dringend nodig is, zich op deze ver schillen en hun consequenties te be zinnen nu de internationale samen werking ook door de EEG steeds in tensiever wordt. Hij pleitte voor vol waardige ziekenhuisapotheken voor ziekenhuizen met meer dan 400 bed den. hoewel deze grens niet geheel zuiver te trekken is in verband met behoefte-verschillen onafhankelijk van het patientenaantal „Afzetgebied" koloniale studie ..De markt voor academische kolo niale waar" heette de voordracht die prof. dr. C. C. Berg wijdde aan op komst, bloei en toekomst van de In donesische studiën in Nederland. De specerijen en die na 1600 ons land welvarend hielpen maken werden, al dus spreker, pas na lange tUd ge ten is de verhouding tot het eigen i volgd door geestelijke koloniale waar. ministerie een even belangrijk as- De universiteiten toonden, hier noch peet. Toch is er, wat de moeilijk- I elders, belangstelling voor koloniaal heden „thuis" betreft, een onmisken- gebied. Zulk een belangstelling wordt bare vooruitgang: vroeger werd een slechts uit noodzaak geboren; daar- Meer studie Prof. Böttcher besloot zijn betoog met enkele aanbevelingen, namelyk in de eerste plaats het door staffunc tionarissen doen verzamelen van ge gevens omtrent alles, wat met studie duur en studie-rendement te maken heeft. Het is wonderlijk, dat daaraan zo wenig wordt gedaan, terwijl er toch uiteindelijk honderden miljoe nen per jaar mee gemoeid zijn. De besteding van meer overheidsgelden in die richting achtte hy zeker vruchtbaar. De diescoDeges van de Juridische faculteit werden 's ochtends geopend door mr. M. V. Polak, die aandacht vroeg voor „De crisis der Amerikaanse vrijheidsrechten". Zolang de koude oorlog duurt, aldus prof. Polak, is het een brandend vraagstuk hoe individuele vrijheid en staatsveiligheid met elkaar te ver enigen zyn. Het gaat om het oude probleem van de betrekkingen tusser< net individu en staatsgezag, dat uiteraard in iedere staat aan de orde is maar voornamelijk in de liberaal- democratische staten van het „vrije j Ren ^Haag, waar westen" Wegens het leiderschap van de V.S in de westerse alliantie is ae Amerikaanse situatie van bijzondere betekenis. Uitvoerig schetste mr. Polak de ontwikkeling der grondrechten in de Amerikaanse constitutie en recht spraak. Sinds 1937 heerste het "clear and present danger" beginsel by het Hof, wat betekent dat het noodzake- lyk is dat er een nauw oorzakelijk verband tussen speech en antisociaal handelen moet zyn wilde het vrije woord beperkt worden. Daarmede werd duidelijk de opvatting verlaten dat woorden gestraft konden worden wanneer men alleen maar denken kon dat zy een .reasonable tendency" tot kwaad konden hebben. De vrye communicatie van ideeën werd dus door twee beperkingen be lemmerd: nabyheid in tyd en waar- schyniykheid van uitkomst. Maar dan kan het te laat zyn, zeg gen de tegenstanders. Daarop moet het antwoord zijn: een ware demo cratie moet de risico van een moge lijke succesvolle revolutie nemen, juist omdat ze ervan overtuigd is dat Studium generale prof. Gaillard kreeg inleiding die traditie laat herleven In het openingswoord voor het studium generale, dat gisteren fn het kader van de oud-alumnidagen ter gelegenheid van de diesviering van de Leidse Universiteit in de Stadsgehoorzaal werd gehouden, werd herinnerd aan het feit dat men vorig jaar het zondagsprogramma had laten vervallen. De grote aantallen belangstellenden, die dit jaar dit herleefde zondagsprogramma op verzoek van enkele oud-alumni in ere hersteld hebben bijgewoond, rechtvaardigde tot grote vreugde van de organisato ren deze herleving, aldus dr. L. Kuenen. Techniek opende nieuw perspectief Prof. dr. P. J. Gaillard sprak in deze bijeenkomst voor een vrijwel volle grote Stadsgehoorzaal over de dynamiek van cellen en weefsels aan de hand van lichtbeelden en een film. Na een kort inleidend historisch overzicht over de ontwikkeling van de kennis omtrent de fynere struc tuur van levend weefsel toonde hy aan dat deze weefselstructuren min der vast en aan functie en patroon gebonden zijn. dan men aanvankelijk Advertentie Zoekt een GOED ANKER HORLOGE voor f30.. tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f400 Horloger v d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het Eterna Certina Prisma Junghans -Ewe - Anker had aangenomen. Enkele decennia geleden dacht men nog, dat de gro te veranderingen zich slechts voltrok ken in de embryonale en eerst post natale fase van levende wezens, maar thans is men tot het inzicht ge komen, dat cellen en andere onder delen van het weefsel aan voortdu rende veranderingen onderhevig zyn. niet alleen aan functioneel afsterven en opbouw, zy wyzigen hun activiteit ook in verband met neven geschikte functie- en invloedveranderingen. Om tot dit nieuwe inzicht te ko men had men de moderne technie ken voor microscopische bestudering van levens in plaats van dood weefsel nodig, benevens de weefselkweek en verbetering van de microscopische techniek zelve, zoals invoering van elektronen-microscoop en fase-con- trastmicroscoop. Na enkele voorbeelden met betrek king tot de nieuwe inzichten opge somd te hebben vertoonde prof. Gail lard tot slot van het studium gene- zolang de kritiek op haar niet deug- deiyk is, deze revolutie geen kans van slagen heeft. De consequentie van het andere stelsel is dat het gebruik van onde mocratische middelen om de demo cratie te verdedigen tenslotte uit mondt ln een totalitair systeem en dat is nog een groter gevaar voor de democratie dan de gevaren die haar van „subversieve" kant bedreigen. In 1951 werd het "clear and present danger" beginsel echter weer prys- gegeven, toen het Hof zich tolk maakte van de hysterische publieke opinie in de tyd van de anti-commu nistische vloedgolf die Amerika over spoelde. Communistenvrees en com- munistenhaat groeiden tot een ware psychose uit, die te vergelijken is met een middeleeuwse heksenjacht. Het beeld van een echte democratie waar de wil van de meerderheid slechts geldt onder voorwaarde dat ook de rechten van de minderheid geëerbiedigd worden werd wel geheel verwrongen omdat 'n door de meer derheid verworpen en verachte min derheidsgroep onder de raderen van de massaconformiteit verpletterd werd. Deze devaluatie der essentieel de mocratische tolerantiegedachte kan in een traditioneel gevestigde demo cratie met geen enkel beroep op de staatsveiligheid gerechtvaardigd wor den. Sinds 1963 is er echter weer een verandering in de cassatie recht spraak van het Hof te bespeuren. Door zyn rechtspraak in het neger- vraagstuk heeft het Hof de grondslag gelegd voor herwaardering van het probleem, ook al zal een frontale aanval van progressieve rechters op de stellingen der tegenstanders nog wel geruime tyd op zich laten wach ten. terecht of ten onrechte gekritiseer de ambassadeur onthoofd, tegen woordig volstaat men met een be risping Dr. Van Gulik besprak in het kort de weinige geschriften, die ons uit China. India, Arabië en enkele an dere landen over het werk van de ambassadeur zijn overgeleverd, waar na hy uitvoerig inging op leven en werk van Abraham de Wicquefort (16061682), een Nederlander, die in 1627 aan de Leidse Universiteit het doctoraat in de rechten verwierf. Later verkreeg hy bekendheid als Nederlands diplomaat in vreemde dienst (Brandenburg en Polen). De Wicquefort was de eerste beoefenaar van een beroep, dat tot dan toe niet erkend was, namelijk dat van inter nationaal journalist. Heel lang ver bleef hy in Parys. Voor de rappor ten die hy daar samenstelde over zijn verzamelde nieuwtjes, had kar dinaal Mazarin zeer veel belangstel ling. Een kwart eeuw ging die sa menwerking goed, totdat De Wicque fort onvriendelijke dingen begon mee te delen over de vyf zusters van Mazarin en „haar gemis aan bloo- heid", zoals een Nederlandse ge schiedschrijver het later voorzichtig omschreef Later woonde hy in hij adviseur was van Johan de Witt, aan wie hy, on danks zijn beweeglijke aard, trouw is gebleven. De Wicquefort schreef een handboek voor diplomaten, ,.L' ambassadeur et ses fonctlons". Ook na hem zyn schrifturen over dit on derwerp betrekkelyk zeldzaam ge bleven. Van recente datum is het handboek van de Japanse diplomaat Sato, dat in vele herdrukken is ver schenen. Dr. Van Gulik eindigde met een aantal anekdoten over de geschen ken, die vorsten vroeger bij aan komst en vertrek aan een ambas sadeur plachten te geven. Tegen woordig is dit facet van de diplo matie doorgaans beperkt tot een on derscheiding. om beperkten de Oosterse studiën zich aanvankeiyk tot het Hebreeuws, als noodzakelijke aanvulling op de theologie. In die Jaren bereidde niet minder dan 25% van de Leidse studenten ovsxnm, M zich voor op een Indische loopbaan, voerde, merkte o.m. op, dat de mo- Dankzy het indrukwekkende pio- oecumenische beweging door nierswerk van Hendrik Kern. later het hoogste gezag officieel wordt er Christen Studentenraad Prof. dr. F. Haarsma (r.-k.) en prof. dr. Berkouwer (geref.) geven hun visie In het Groot-Auditorium, dat ternauwernood alle belangstellen den. o.w. de rector-magnificus, tal van hoogleraren, de burge meester. predikanten en geestelijken, kon bevatten, hield de Christen Studentenraad gistermiddag haar weer tot traditie ver heven bijeenkomst in het kader van de oud-alumnidagen. Het was van het bestuur van de C.S.R. goed gezien om deze dag het onderwerp „Verschuiving in de verhouding tussen de R.-K. Kerk en de Reformatie" in het middelpunt van de belangstelling t« plaatsen. Vandaar en vanwege de herleving van het zondags- programma, ook de bijzonder grote opkomst. Prof. dr. H. Berkhof, die gespreksleider zou zijn. was niet in de bijeenkomst aanwezig. Gesprekspartners waren prof. dr. F. Haarsma, rector van het Groot seminarium Rysenbnrg en prof. dr. G. C. Berkouwer, hoogleraar in de dogmatiek aan de Vrye Universiteit te Amsterdam Men had voor de be handeling dit onderwerp een goede keuze gedaan, want beide hooglera ren de eerste ais deelnemer en de tweede als waarnemer woon den bet tweede Vaticaanse concilie by. Achtereenvolgens werden in het kader van deze voordracht de volgen de onderwerpen aan de orde gesteld: wat is er in de verhouding tussen R.-K. Kerk en Reformatie door dit concilie ten goede gesteld, wat zijn de punten, waarop de geschillen vast zitten en wat kunnen wy in de toe komst nog doen om in deze verhou ding verandering aan te brengen. Afwisselend gaven prof. dr. Haars ma en prof. dr. Berkouwer hun visie over deze punten. Prof. Haarsma, die steeds in eerste instantie het woord Van Vollenhoven en Snouck Hurgon- Je, hadden de Leidse Oosterse studiën zich een groot aanzien verworven. Een aanzien dat wel eens overtrok ken wordt: de huidige kennis van In donesië, verzameld door een handje vol Nederlanders In niet voel meer dan 100 jaar, en gericht op ©en ge bied van honderden talen en cultuur kend. Dit blijkt oa. uit de instelling van het secretariaat voor de eenheid door thans wijlen Paus Johannes XXIII, vervolgens uit de vrijwel eenstemmige aanvaarding van het ontwerp over het oecumenisme als gespreksbasis door het concilie. Vol gens spreker is dan ook de R.-K. Kerk zich in veel sterkere mate be- eruen laien en cuiiuur-wust geworcjen van de eenheid van patronen en deze kennis valt yry- j de ver£jeelde christenen onderling Zy erkent het doopsel, het geloof in wel in het niet naast byvoorbeeld de kennis der klassieke talen!!! Hoewel nog een rijke schat aan ma teriaal op bewerking wacht, zag prof. Berg de toekomst van de Indone sische studiën donker in. De Nederlandse gemeenschap heeft geen belang meer bij die studiën: geen grote groepen studen ten dus, waaruit onderzoekers gere kruteerd kunnen worden. De vak literatuur is ontoegankeiyk voor bui tenlanders. voor vertalingen ïykt de tyd voorbij. Het geheel van onze kennis, aldus spreker, past niet meer by de be hoefte die buiten Nederland bestaat de dekolonisatie heeft nu eenmaal een vloed van nieuwe problemen op geworpen. In Rusland en Amerika Interesseert men zich primair voor de huidige situatie en haar onmiddellUke voorgeschiedenis. In Indonesië zelf is de belangstelling gericht vooral op unificatie, onder meer vla een een heidstaal. Hoewel de markt dus ongunstig moet worden genoemd, zo besloot prof. Berg zyn causerie, ls het te ho pen dat de aantrekkingskracht van de studie zelf een Nederlands-Leldse traditie in stand vermag te houden. Christus en de aanvaarding van de H.-Schrift als fundamentele basis van gemeenschap en eenheid in de Kerk van Christus. Bovendien erkent de R.-K. Kerk het bestaan van ker kelijke gemeenschappen van refor matorische signatuur. In haar op vatting van eenheid, waarin een we zenlijke plaats toekomt aan het bis schopsambt. is veel ruimte gekomen voor de pluriformiteit. Onoverbrugbaar Grenzen, die vooralsnog onover brugbaar ïyken. doen zich volgens prof. Haarsma naar het besef van de R.-K. Kerk voor by de refor matorische leer van het sola scriptura (de Schrift alleen) in ex clusieve zin. by de reformatorische leer over het kerkelijk ambt en de praktijk van de sacramenten. T.a.v. de toekomst merkte spreker op, dat het er om gaat om uiteindelijk de gemeenten en de parochies Plein- groep uit Den Haag) te bereiken. Op de concreet gestelde vraag naar de erkenning van de reformatorische kerken (niet kerkeiyke gemeen schappen) antwoordde prof Haars ma, dat. vanuit de Heilige Schrift geredeneerd, dit niet anders dan de R.-K. Kerk kan zyn. Grote spanningen Prof. dr. Berkouwer. die ter onder steuning van zyn visie veelal terug greep op uitspraken van nationaal en internationaal bekende theologen, zowel uit het reformatorische als het r.-k. kamp. zei zeer getroffen te zyn door zyn bezoek aan het tweede Vaticaanse concilie. In Rome is in deze dagen zeer veel aan de hand. Het begrip verschuiving in de ver houding tussen de R.-K. Kerk en de reformatie, heeft tydens het concilie reële inhoud gekregen. In beide kerkformaties zyn grote spanningen gaande. Momenteel staan wy in een perio de, dat wy niet meer negatief, doch positief moeten denken. Over tal van concrete punten is thans de ban ge broken. Zo heeft b v de Paus thans reeds met nadruk gesproken over christelijke gemeenschappen. Het veranderheidselement is ,een pro- Officiële publikatie worden. Blyft altyd nog de kwestie van het leergezag, waarby ingrijpen de vragen op het spel staan. Hoewel over de grote centrale vragen, met uitzondering van de liturgie, op dit concilie nog niet is beslist., gelooft prof. Berkouwer. dat er tydens het concilie reeds zoveel is gezegd dat de R.-K. Kerk daarvan niet meer los komt. Voorts gelooft spreker, dat er t.a.v. het onfeilbaarheidsbegrip ook in de kerk van Rome iets aan de gang is. T.a.v de toekomst stond spreker op het standpunt, dat refor matorische christenen het gesprek met de ander" niet moeten my den. Er dient een nieuwe confrontatie, maar dan niet op zwakke, doch op sterke punten, te worden aangegaan, waarby het de gemeenschappeiyke roeping is om niet te vervallen in de karikatuur, welke over en weer van elkaar is gemaakt, (van protes tante zyde b.v. het anti-paplsme). Wanneer w-y realistisch bezig wil len zijn, dan zyn wy, aldus prof. Berkouwer, geroepen de confrontatie te zoeken op die punten, waar de ander het sterkst staat om zo van uit de eenheid in Christus bezig te zyn op de weg naar het Eschaton (de grote toekomst van Christus). In plaats van prof. dr. H. Berkhof hy ging deze ochtend voor in een kerkdienst te Rotterdam leid de de hervormde studentenpredikant, ds. J. A. Fekhof, op vaardige wijze dit gesprek. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zy hebben besloten een wachtver- bod vast te stellen voor het Steen- schuur noordzijde, voor zover gelegen tussen de Breestraat en de Nleuw- steeg, aan de zijde van de bebouwing Afschriften van dit. besluit zijn ver zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland. „Enerzijds heeft de kerk zich over zes continenten verspreid, anderzijds verkeert zy in deze continenten in een minderheidspositie". Hierop ves tigde zaterdagmiddag in het Acade miegebouw prof. dr. E. Jansen Schoonhoven de aandacht tydens een college in de Gewelfkamer. „Ook in Europa en Noord-Amerika wordt de Kerk geconfronteerd met een niet-christelijke wereld. Europa kan j niet terugkeren tot de voor-christe- lijke tyd, maar het kan wel het Ver bond van God de rug toekeren er. in een post-ohristelyke situatie terecht komen". Prof. Jansen Schoonhoven hand haafde zyn conclusie dat er sprake is van Zending in zes continenten: de fundamentele problemen- waar voor de kerk zich in deze continenten Ter gelegenheid van de diesviering van de Leidse Universiteit vond zaterdag j.I. in de Leidse Schouwburg, onder auspiciën van het Leids Universitair Toneel Accoord, waarin alle studenten toneelgroeperingen samenwerken, de première plaats van „Peer Gynt" van de grote Noorse auteur Henrik Ibsen, onder regie van Anne Marie Prins. In een korte beschouwing, die de regisseuse in het programma aan het stuk wijdt, zegt zij: „In de wankelmoedige fantast Peer Gynt heeft Ibsen in 1867 een figuur geconcipiëerd, die een te lang achterovergedrukt preludium vormt op de anti-held van het mo derne theater". In het aangehaalde fragment valt een duidelijke motivering voor haar regie-opvating te herkennen, een opvatting, die cn laten wij dat direct en ondubbelzinnig vaststellingen, tot een verfrissende, interessante en zeer goede voorstelling heeft geleid. rale een in eigen laboratorium op- J gesteld ziet ziin in wezen geiyk. genomen film over de levendige ac- Maar deze zending moet niet in be- tivltelten van lymfe-cellen. I nepen zin bedreven worden. Nieuwe opvatting Wy moeten de regisseuse dankbaar zyn dat zy gerede argumenten vond om af te rekenen met de traditionele romantisering die door Griegs' ver klanking een onverwoestbaar funda ment scheen te hebben gekregen. Zo kreeg van af de eerste inzet van de voorstelling, waarby de nieuwe com posities van Rogier van Otterloo, de Peer Gynt een geheel nieuwe en fas cinerende gestalte. Met het vergiy- rien van de taferelen werd de voor stelling zelve een steeds machtiger pleidooi voor de opvattingen van de regie, gevolgd door een ovationele „vryspraak die bepaald niet werd verleend op grond van „gebrek aan bewUs". Grandioos Vanzelfsprekend zyn amateurs niet niet in staat om alle intenties van de de studentenwereld met zyn stryd voor en tegen tradities) kon behalen, is een groot compliment voor het spel in zyn geheel. Dat de voorstel ling echter volledig het stempel van de regisseuse droeg, bleek vooral uit de massascènes, waarby die in de grot van de trollen eenvoudig gran dioos was. In deze massascènes Im mers is door de collectiviteit de Groot aan overtuiging zeker win nen. Walthera van Lennep zagen wy in de rol van Anitra, de favoriete haremvrouw, een bevallig brokje ver leiding „ten tonele spreiden". Trou wens. aan verleiding ontbrak het op WÊÊpad van Peer toch al nlet. waartoe de maar één geprononceerde wil aanwe- TVSL een aantal talentvolle krach- zig, die van de regie, en juist ln deze ten had afgevaardigd. scènes, waar deze leiding zich zo vol ledig kon doorzetten, lagen de hoogte punten van deze voorstelling. Toch zouden wy de speler van de rol van Peer Gynt schromeiyk tekort doen. wanneer wy hem niet als de andere grote figuur in deze opvoering een welgemeend compliment zouden maken voor zyn creatie, want zo mo gen wy deze prestatie van Peter van Vliet als amateur zeker noemen. Zeer beweegiyk in de „Jonge" jaren van Peer, overtuigend verouderd tegen het einde, ontroerend in de sterf scène van zyn moeder Aase. arrogant in zyn ryke tyd. Kortom, een zwaar parcours, waarin de meeste hinder nissen ruimschoots werden gehaald Naast hem vielen van de talloze mannenrollen op Huue Obertoo als de troll en koning. Willem Erkelens als de directeur ran een gekkenhuis, een rol, die hy met gebruikmaking van ziin lengte tot een zeer bilzon- dere wist te maken, en tenslotte Nob Smeele als de kn open tri et u- die Peer Gynt aan het einde de spiegel van ziin vergooide leven voorhoudt. Van de eveneens vele damesroïlen werd moeder Aase met veel begrln maar wat frêle eesneeld ooor Renée regie recht te laten wedervaren, maar r,rnpnewee-KelrVr De trouwe gelief-! dat Anne Marle Prins deze zege op de Solvejg bleef wat erg vlak Me) de traditie (hoe merkwaardig is toch iets meer geluld zou deze rol van Pit i Het zeer summiere décor bestond uit een serie blokken die, overeen komstig de eisen van de scène, wer den samengevoegd. Tegen de zwarte gordUnen hadden deze blokken wel wat meer kleur kunnen verdragen. De kostumering was goed verzorgd, terwyi een woord van lof voor de belichting op zijn plaats is. Compliment Nadat aan het slot de byna einde loze ovaties van het opgetogen pu bliek waren verklonken, wist de rec tor magnificus prof. dr. W. den Boer zich zonder twyfel de tolk van alle toeschouwers, toen hy het „Luta" met deze bijzondere voorstelling compli menteerde. Vooral naar Anne Marie Prins ging zyn bewondering uit die hy daarom, met voorbyzien van d/: traditie, de handdruk gaf die eigen - lyk voor de praeses van het „Luta" bestemd zou moeten zyn. Na een antwoord van genoemde praeses, J. G. Tielenius Kruythof, viel het doek voor de laatste maal over de scène, waar intussen voor regis seuse en speelsters armen het bloe men waren aangedragen. B. H. Jr.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3