MODE-PUZZEL ik kan nog jaren mee.... HOE KOOKT U doet t minstens één keer per dag Warme melkdranken WITTE WEELDE LM (W)ETENS WAARD Moederlijke Lekker en gezellig? Veilig? Economisch? Zuinig? ft ft Zaterdag 1 februari 1964 Pagina 3 f Minstens één keer per dag. minstens driehonderdvijfenzes tig keer per jaar gebeurt het: li opent de klerenkast en zoekt de delen voor uw tenue bijeen, jurk, kousen, schoenen en de rest. U doet het bijna automa tisch, het is dagelijkse routine geworden. Die steeds terugkerende be zigheid kunt U herhalen als tijdverdrijf en als test. Om te zien of U werkelijk een har monieus en modern geheel kunt samenstellen als er keus is uit verschillende onderdelen die U niet zo vertrouwd zijn dat li automatisch dit paar schoenen en die tas kunt grij pen. Test u zelf en stel met behulp van de garderobestukken op de te kening vijf verschillende tenues samen, uitgaande van een hierna te noemen „basiskledingstuk". Het geheel moet modieus verantwoord zijn en voldoen aan de eisen van de goede smaak. Een goede oplossing is een pluim op uw hoed: u kunt dan aannemen dat u werkelijk ge voel voor mode hebt. Vraag I. Gegeven is een kort. recht jasje van zwart leer, een mo del met smalle reverskraag die op gezet kan worden, smalle lange mouwen en 'n enkele knoopsluiting een simpel, sportief model dat tot de heupen reikt. Welke kleding stukken en accescoires voegt u daarbij tydens het weekeinde, voor een fietstochtje of „buiten"? Vraag II. Gegeven is een lange bontjas, modern, recht model met kraag en knoopsluiting. Hy is niet van hyperkostbaar bont, maar van biberette misschien of seal of be verimitatie of van een andere niet Warme chocolademelk, slemp en anijsmelk en warme melk met honing, lenen zich hier bij uitstek voor. We geven U het recept van slempmelk. Slempmelk 1 liter melk, 1 klein? pijpkaneel, 6 kruidnagels, 1 theelépeltje thee, paar draadjes saffraan. 40 g sui ker, citroenschil, iets foelie, zout. De kruiden, de thee en het citroen schilletje in een lapje binden. De melk met de kruidrn en iets zout aan de kook brengen en in onge veer 1 uur in ee^ goed gesloten pan laten trekken. Do kruiden e ruilt halen, de slempmelk op smaak af maken met suiker en heet opdie nen. Dadels oriental Reken per persoon 6 ontpitte da dels. Bedek deze met een laagje s'ij f geslagen room met suiker, waardoor twee eetlepels likeur zijn gemengd. Het geheel bestrooien met chocolade hagelslag. Italiaanse rijstsoep 14 liter water, 300 g savooiekool, 75 g rookspek, teentje knoflook, 75 g rijst, peper, zout. marjoraan, grote winterwortel, geraspte oude kaas. Snijd het spek in dobbelsteentjes en bak deze zachtjes uit, met de fijngesnipperde knoflook. Fijnge sneden savooiekool met de ln plak jes gesneden wortel even meesmo ren. daarna water, peper, marjo raan en de rijst toevoegen. Alles in een half uur gaar koken. De soep serveren met stokbrood en geraspte kaas. Frans gebak met vruchten en slagroom 150 gr. zelfrijzend bakmeel, 50 gr. maizena, 3 eieren, vanillesuiker, zout, citroenrasp. Mengsel mn: 2 eetlepels heet uitgelaten (i.e. in banen verwerk te) bontsoort. Wat zoudt u bij die Jas voegen als u er mee de stad in gaat? Vraag III. Gegeven is een ano rak met capuchon ofwel een uit gesproken sportief kort jak of jasje van dikke Schotse of effen wol in opgewekte kleur. Wat draagt u daar daar tijdens de winterdagen bij? Vraag IV. Hoe completeert u de effen, rechte rok (figuur C3) wan neer u daar een modern en mo dieus binnenshuis-tenue mee wilt samen stellen? Handschoenen kunt u in dit geval gevoegelijk achter wege laten. Vraag V. Als de accessoires van de tekening de uwe waren, welke zoudt u dan bij uw o, zo klassieke, popeline regenjas dragen, wanneer u er tijdens een van die miserabele, koude, winderige regendagen toch een beetje aantrekkelijk uit wilt zien? Meerdere combinaties zijn hier mogelijk. Vergelijk u uw antwoorden eens met de oplossmgen hier onder. Geeft uzelf twee punten voor elke goed beantwoorde vraag. Dat geeft u een 10 uit stekend voor een oplossing zonder feilen, een 8 goed voor vier goede antwoorden, een 6 voldoende voor drie goed beantwoorde vragen. Rekent u die 6 echter niet als voldoende wanneer u in de foutieve ant woorden enorme flaters heeft gemaakt, zoals bijvoorbeeld de bontjas met de stretchnylon „skibroek" van figuur C2 te combineren, of de geruite blouse met de geruite rok. Of een der beide paren pumps met een der beide lange pantalons, de band schoentjes of hooggehakte pumps met de bontjas, of de bontmuts met de regenjas. Heeft u een van dergelijke fou ten gemaakt, veroorloof uzelf dan wat meer tijd en ga met aanzienlijk meer overleg te werk. wanneer u de eerstvol gende maal weer uw klerenkast en commode opent om de delen voor uw tenue bijeen te zoe ken J. V. Oplossing. I A3. BI. Cl. Dl en 7, E5. F4 II. A3 (of een moderne bonthoed Het is zo gezellig om op deze lange winter avonden met het hele gezin spelletjes te doen, vooral op zaterdagavond als ook vader en moeder daar tijd voor kunnen vinden, 't Klinkt 'n beetje ouderwets, maar het is oer-genoegelijk. Maak dan op zo'n huiselijke zaterdagavond eens een warme melkdrank: heel gezond en heerlijk verwarmend. van hetzelfde bont als de jas). D3 V. A2. BI. C4 of 3. Dl en 7. El (of kleinere stadstas), D6. E2. F6. of 6, F1 Of: Al (met een plastic III. A2, BI of 2. C2, Dl en 5 E5 driehoekje in de dubbelgevouwen of 1. F2 sjaal gelegd). BI. C4 of 3. Dl en 7. IV. A3, B3. D3. E2, F6. E2. F2. De tiener, met al zijn twijfe len. opstandigheid, overtuigin gen en radicalisme is het on- barmhartigste schepsel op aar de. Hij is verliefd op de waar heid. Niet op ..de'' waarheid, want hij doet niets anders dan zichzelf bedriegen, om de fei ten heenlopen, zich verstoppen voor de wereld. Neen, waarin hij een ongelooflijk plezier schept is: kritiek uitoefenen. Liefst op de dichtbij zijnde volwassenen: in casu zijn ouders. De ganse dag vervolgt je zijn scherpe blik. Hij ziet niet de ver tedering, de genegenheid die je hem toedraagt, maar Je slechte hu meur, je niet meer zo onberispelijke water, sap van 1 citroen. 2 lepels suiker. 2 lepels rum (of sinaas appelsap). Eierdooiers met de suiker, zout en 2 eetlepels water goed schuimig kloppen. Bakmeel en maizena sa men gezeefd by dit eier-mengsel voegen. Voorzichtig dooreen spatelen met de citroenrasp. De zeer styfgesla- gen e'witten het laatst erdoor men gen. Een ringvorm (z.g. rijstrand) goed ingevet en met bloem be strooid vullen met de deegmassa (eventueel kan ook een springvorm worden gebruikt). In een matig warme oven de koek in ongeveer 30 a 45 minuten gaar en goudgeel bakken. De koek warm uit de vorm nemen en in de lege vorm het mengsel van water, citroensap, sui ker en mm gieten. De warme koek terug in de vorm laten glijden en er enkele ogenblikken in laten staan tot het sponz ge gebak alle vloeistof heeft opgezogen. Weer uit de vorm halen en verder laten be koelen. De bovenkant bestrijken met abrikozenjam en de holte op vullen met perziken, bedekt met zeer stijf geslagen slagroom. Spaanse rijst 3 kopjes rijst, 44 kopje water, zout, ui, paprika's, 100 gr. ham. boter, geraspte oude kaas, peterse lie. Kook de rijst in het water met zout. Fruit het fijngesnipperde uitje goudgeel in de boter, samen met de kleingesneden paprika's (indien niet meer vers te verkrijgen, dan blik of potjes gebruiken). Op het laatst de kleingesneden ham even mee- bakken. Vermeng de gare rijst met dit mengsel en maak het geheel op smaak af met peterselie en krulden. Presenteer de Spaanse rijst met geraspte oude kaas. Deense appelmoes Doe in een schaal appelmoes, hierop een laag geslagen room en tot slot een flinke laag geraspte bittere chocolade. De Londense mode-ontwer per Norman Hartnell bracht in zijn voorjaarsshow een lange avondjapon van Spaanse allure in witte en zwarte kant. Hij noemde zijn creatie dan ook Fadango figuur, Je toenemende bezadigheld. En als een onverschrokken ridder trekt hy ten strijde tegen de ver woestingen die de tijd heeft aange richt bij ons, ouderen. Kortom: hij vit. Hij wijst op onze fouten, op het verwaaide kapsel, het verkleurde truitje, de slordig gepoetste schoe nen, de enkele grijze haren, de ge makzucht. Hij smaalt omdat wij volwassenen geen records meer bre ken. niet in alle staten van vervoe ring raken bij de aanblik van een sportheld, noch onze slaapkamer opsieren- met- zangershoofden- en dames-in-badpak. Hij verwijt ons, dat we „achter lopen" omdat we niet precies weten wie op doel staat bij PSV, wie het wereldrecord hoog springen in de zak heeft, wat de snelste tijd van de snelste zwemmer was. Hij klaagt omdat ik, zijn moe der, niet zo mooi ben als Farah Diba. niet zo slank als Sophia Loren, niet zo blond als B B. en niet zo volmaakt gevormd als C C. Hij lacht om zijn vader, wiens schedel opvallend zicht baar wordt en stelt er honend Charlton Heston tegenover. Hy wijst mij streng op het onloo chenbare feit dat ik nooit de rol van Cleopatra zou kunnen ver vullen (hetgeen ook niet be paald mijn ambitie isen hij confronteert vader met het ont stellende feit dat Geoffrey Duke een betere coureur is dan pa ooit worden zal (of worden wil!). Hij neemt ons kwalijk dat we er niet van houden om twaalf kilome ter te draven by wyze van conditie training en dat we ons meer zorgen maken over een nieuwe winterjas dan over een paar voetbalschoenen. Niets wordt ons bespaard, voort durend horen we ons vergelijken met sterren en helden, met succes volle zangers en fragile ballerina's; we weten niets, we kennen niets, we zijn niets. Het is ontzettend! Natuurlijk vergeet zo'n jongen dat tegenover honderd helden een mil joen gewone mensen staan, niets bijzonders, zoals u en ik en ieder een. Dat hijzelf te zijner tijd zo'n ge woon menselijk wezen zal zijn, com- Zorgt u voor variatie in het menu. zodat u niet een paar keer per week dezelfde groente en/of dezelfde toespijs op tafel brengt? Let u er op dat u eenzelfde menu rriet steeds op dezelfde dag van de week geeft? Geeft u by vis niet altijd wor teltjes, maar ook wel sla. tomaten, bieten, rode of savooie kool, erwtjes of spinazie? Geeft u by gekookte of gebak ken eiergerechten niet steeds krop sla, maar ook andere rauwe groen te. gekookte spinazie, sny- of sper ziebonen, groene of gele savooie kool, tomaten of witlof? Gebruikt u geregeld tuinkruiden en/cf speceryen in de keuken? Fruit u wel eens een tomaat, een stuk paprika of appel, wat krenten of rozynen, een uitje of prei mee als u vlees stooft, en voegt u wel eens wat pikante saus of tomaten ketchup by de jus? Fleurt u, zo maar op een door de weekse dag, het vlees wel eens op mei plakken appel of sinaas appel. het schaaltje vlees- of vis- w?ren met sla, tomaat of augurk, het slaatje met een takje fyne peterselie? Wanneer u soep uit een pakje maakt, voegt u er dan iets eigens by, b.v. een scheut melk, wat verse peterselie, soepgroente, klein ge sneden ham, kleine worstjes uit blik. geraspte kaas. dobbelsteentjes gebakken brood? Wanneer u pudding uit een pakje geeft, roert u er dan wel eens wat gec ontijte kersjes, gember, krenten of rozynen, vruchten, nootjes of gebroken koekjes docr. En garneert u hem ook geregeld met een van deze vullingen, met styfgeslagen eiwit of met wat jam? pleet niet zorgen, sleur, kleine vreugden en onthutsende verdrie- telykheden komt zelfs niet by hem op. „Hoor eens", roep ik wanhopig uit, na een nieuwe stroom van ver- wyten. „Ik ben geen Jonge meid meer. jy wilt dat ik me toetakel als een teenager, dat ik als een gek door het dorp ga lopen draven, me als een krankzinnige aanstel op de tribune, maar daar ben ik heus te oud voor geworden. Dat soort be zigheden heeft voor my afgedaan. Als jy zo oud bent als ik. word Je ook vanzelf bezadlger en gaat ook voor jou de glans van dit soort hel dendaden af". „Oud?" vraagt hy peinzend. Het spreekt van zelf dat ik in zijn ogen ongelofelijk oud ben. Dat is het ook niet wat hem ver baast. Maar dat een mens über haupt oud kdji worden, dat hij zich zonder verzet, zonder wan hopige pogingen om de tijd te gen te houden overgeeft aan hel verouderingsproces is iets waar hij met zijn jonge hersens niet bij kan. Hij zal op zijn vijftigste de marathon nog winnen, mei Olympisch goud thuis komen en alle voorpagina's in beslag nemen. Want hij bezit het ge heim van de eeuwige jeugd. Zijn moeder kennelijk nietdal verbittert hem juist zo! Weer kykt hy my aan, schudi het opstandige hoofd. „Jy bent niet oud", zegt hy vol overtuiging. „Je kunt nog zeker tien Jaar mee". Verpletterd zoek ik myn heil ln de keuken. Twee poezen begroeten my met opgestoken staart en een kreet om melk. Wat zal er van die dieren terecht komen als ik er niet meer ben over tien jaar? Wie zal myn taak hier in huis over nemen. zich belasten met de zorg voor man en kinderen, voor fornuis en keukenvloer, voor de sokken en onopgemaakte bedden? Niet zo lang geleden was ik jarig en nam lachend de felioitaties in ontvangst. „Nu ben ik op de helft, Thea"'. zei oom Janus glunderend, want iedereen wist het: in myn fami lie worden de leden minstens tachtig. En ik daoht: zalig, ik heb de helft pas achter de rug. het leven begint by veertig wat ben ik nog heerlyk Jongl Maar myn zoon, de schen?e opmerker, de onbarmhartige criticus, heeft het oordeel uit gesproken: ik kan nog tien Jaar mee. Dan lach ik plotseling om myn eigen ontsteltenis. Wat een dwaas ben ik om me zoiets aan te trek ken. Zoonlief is immers nog een kind en in het oog van een kind zyn tien jaren een halve eeuwig heid. Hy bedoelt: Je kunt nog een halve eeuwigheid mee. en dat is preciesw at ik ook daoht. Opgelucht schuif ik de katten een schotel melk toe over hun toekomst be hoef ik me geen zorg meer te ma ken. al zouden ze dertig Jaar oud worden. THEA BECKMAN In de keuken is het gewooniyk vochtig en de vloer en wanden kunnen goed geleidend zyn (steen) zorg dus dat uw elek trische toestellen extra veilig zyn. Heeft de wandcontactdoos 'het stopcontact) in uw keuken aard- contact en steekt u er alleen con- taclstoppen (stekkers) met aard- contact in. geen platte „stekkers"? Zorgt u er voor dat ook de ver lengsnoeren, te gebruiken voor te aarden toestellen, voorzien zyn van een aardingsader0 Goede dub bel-geïsoleerde toestellen zyn ook veilig. Vervangt u versleten snoeren en droge gasslangen die barstjes gaan vertonen tydig door nieuwe? Niet gaan repare ren. Is uw gas toestel aan de gaslei ding verbonden met een metalen buis of als het maar een klein komfoortje is of een los oventje evt. met een goede gasslang, die aan de veiligheidseisen voldoet en aan beide uiteinden een me talen schroef aansluiting heeft? Regelt u de gastoevoer met de toestelkranen CU niet met hoofdkraan? Als u op flessegas kookt in een woonboot of kampeerwagen is er ook dè&r een afvoermoge Ujkheid voor eventueel lekgas en is er dan rekening mee gehouden dat flessegas zwaarder is dan lucht ventilatie dicht by de grond aanbrengen)? Weet u dat het beter is de gasflessen niet in de keuken of kamer maar in een zeer goed geventileerd kastje buiten op te stellen By vorst dient een goede isolatie aangebracht te worden. Bent u voorzichtig by het vul len van het petroleumstel (nooit doen terwyi het brandt) en het ver wisselen van de gasfles? Hangen gordijntjes. theedoe ken enz. zover van het gas- of pe troleum toestel dat brandgevaar uit gesloten is? En maakt u er een gewoonte van steel- en koekepannen zo neer te zetten, dat de steel niet te ver bui ten het fornuis of komfoor uit steekt? Weegt u de prils die u voor kant-en-klaar of voorgekookte pro- dukten extra betaalt af tegen het gemak dat zy u bieden? Maakt u aardappelen en groen ten zuinig schoon zodat u veel overhoudt? Gooit u alleen aan gestoken en harde, stugge blade ren weg en schrapt of schilt u aardappelen, wortelen enz. dun? Bent u zuinig met brandstof door: 1. Aardappelen en groente met weinig water (bladgroente met aanhangend water) op te zetten. Ongeveer 2 cm water in de pan is meestal voldoende. 2. Niet meer theewater, melk voor koffie enz. te warmen dan u nodig hebt. 3. De warmtebron te tempe ren zodra de spijzen koken. Zachtjes doorkoken is voldoen de door hard koken wordt het voedsel niet eerder gaar. 4. Een stapelring te gebruiken voor het opwarmen of warm houden van vlees, soep, pap enz. Zorgt u er voor dat u meestal weinig of geen restjes hebt en ver werkt u alleen restjes, die er nog fris uitzien en goed ruiken? Met restjes vlees en vis zult u wel weg weten, kliekjes van aard appelen en de meeste groenten die te klein zyn om als prakje te ge ven kunt u heel goed in een soep of slaatje laten onderduiken. Stukjes kaas, kleingesneden of ge raspt in een soep of saus of zo maar over een gekookte groente of over de gekookte of gebakken aardappelen gestrooid. Dick Hohhaus zorgt elk jaar voor een verrassing op de Katoen- show. Deze keer liet hij al zijn modellen ln hei wit. U ziet hier een paar van zijn opvallende ontwerpen, i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ft ft. 4 4 4 4 41 j 1' .tWWm Tft - 7WÊU l ter 0 mt In Londen zijn al voorjaarscollecties getoond. Dit blauwe cocktailpakje is een ontwerp van Mattli.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9