TWEEDE RONDE ,konfrontasi' Oorlog om Maleisie in de jungle van Borneo ZOEKLICHT FIETS ALS MEDICIJN 't BEST LEST.... Singapore is voor ons heel dichtbij LEIDSCH DAGBLAD Dit weerzinwekkend bestaantje WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 1 februari 1964 Pagina 1 De buitenposten worden ook met parachute-droppings bevoorraad (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) (I) KOETSJING (Serawak) Onder de hoge kronen van de seraja-bomen hangt het groene, gevlekte donker van de Borneose jungle. Links en rechts liggen in groene, gevlekte pakken ge stoken Britse commando's. Op honderd, vijfhon derd of duizend meter afstand liggen in groene, gevlekte uniformen verpakte Indonesiërs, maar die ziet men niet. Het is doodstil en naar schat ting vijfduizend graden heet! Het enige dat be weegt is een bloedzuiger, die golvend over een uniformbroek omhoog kruipt, omdat hij het Brit se bloed wel drinken kan. Wij liggen hier nu al drie uur te liggen en ver velen ons mateloos. Ik kort mij de tijd met zwe tende bespiegelingen over anderhalf jaar ge leden: de groene, gevlekte uniformen van Ne derlandse mariniers, het groene, gevlekte donker van de jungle van Nederlands Nieuw-Guinea. thans Irian Barat geheten. Dat was ronde één van Soekarno's ..konfrontasi-politiek! Na rijn reportage over de guerrilla in Zuid-Vietnam ls onze reisredacteur W. L. Brugsma naar Borneo ge reisd voor een blik op een andere sluipschut tersstrijd de Indonesische infiltratie in Serawak, die onderdeel is van Soekarno's confrontatie politiek" tegen de Federatie Maleisië. In Koeala Loem- poer sprak hij met de fede rale premier, toengkoe Ab- doel Rahman Wij beginnen vandaag met het tweede deel van deze grote reportage over Zuid oost-Azië, de dreigingen waaraan de nieuwe staat Maleisië is blootgesteld door Indonesische acties en com munistische subversie. schermen een voor het Westen strategische positie: de Federatie Maleisië van premier Adboel Rah man. Die omvat het schiereiland Malakka. het draaipunt Singapore en de Borneose gebieden Sabah en Serawak. In het noordoosten staan de dominostenen te wanke len onder de Chinese druk: Zuid- Vietnam. Laos. Cambodja. Siam (Thailand' kraakt al. Op de grens tussen Maleisië en Thailand zitten de restanten van de Chinese Guer rillastrijders die twaalf jaar in Malakka tegen de Britten hebben gevochten. Bijna de helft van Ma- leisië's bevolking is Chinees, Sin gapore geheel, in Serawak heeft de Chinese bevolkingsgroep een eigen clasdistiene communistische organisatie. Dat is één arm van de tang De andere, uit het zuiden is al in be weging gekomen. Een gecom pliceerd mengsel van motieven, vreés voor China, oude rivaliteit, revolutionaire theorie heeft Soe- karno tot zijn ..konfrontasi" doen besluiten, de enige politiek waar voor het zwakke Indonesië vreemd genoeg wel de kracht bezit Daar om zullen erin het groene gevlekte donker nog lange tijd veel bloed zuigers over groene, gevlekte uni formbroeken kruipen. EEN OP DE BOEKENMARKT Naar aanleiding van Frans Bijlstra. ..Straks niet meer". (Meulenhoff, Amsterdam 19631, Remco Campert. ..Liefdes Schijnbewegingen". (De Bezige Bij, Amsterdam 1963) en G. van de Walcheren. „De Krekels van de Ziel". (Meulenhoff. Amsterdam 1963). Ook uit deze drie romans blijkt weer duidelijk dat de hedendaagse auteur met niet anders geoc cupeerd is dan met het kleine le ven. Hoe men deze literatuur ook benadert, met de psychologische, de sociologische of de morele me thode, er valt niet anders uit te halen dan die ene houding of die I De Nederlandse strijdmacht onder schout-by-nacht Reeser raakte daar in de verloren stelling, omdat men tactiek en strategie van de „konfron tasi" verkeerd had getaxeerd. Hoe staat het met de kansen van Nasoetions tegenstander in de tweede ronde, de Britse generaal-majoor Walker, ook wel „Flits" genoemd? I)e Britse officieren, die de jonge deern van hun Gemenebest-club, de Federatie Maleisië", tegen Indonesische aanrandingen moeten beschermen, geloven niet in een vergelijking met Nieuw-Guinea-Irian Barat. 7.wijzen er beleefd maar duidelijk op dat Groot-Brlttannië Nederland niet is. „F.r ls enig verschil .old boy. Als "old Soek" hier al te grappig wordt, welnu, Singapore is dichtbij en de vloot en de jagers en de bommenwerpers zijn hier in een wip en dan krijgt hij er toch een paar voor de broek Het vervelende is dat ..Old Soek" dat natuurlijk ook weet en vol strekt niet van zins is op het grondgebied van Maleisië te excer- ceren met troepenmachten. die een doelwit voor Royal Navy V- bommenwerpers of zelfs maar ja gers zouden bieden. Af en toe komt er eens een In donesische Toepolew-bommenwer per over Serawak of Noord-Borneo gieren, soms duiken er twee. drie Migs of mustangs op een Da jak- dorp. En dan zijn er natuurlijk de infiltranten. Zij sijpelen over de jungle-grens, waar geen wegen maar wel rivieren zijn, gooien een paar mortiergranaten op een poli tiepost, doen een raid op een dorp, stichten hier en daar wat brand, schieten op een auto en gaan weer heen. Die Indonesische raids bijna Iedere dag één en wekelijks een grotere met een commando van 50 man zijn op zichzelf niet van beslissende omvang. Maar zij scheppen een permanente staat van onveiligheid, die niet kan wor den getolereerd. En daarom liggen we nu al drie uur transpirerend in de jungle, in de hoop dat de Indo nesische infiltranten, die nabij he ten te zijn, zich zullen laten zien. Dat zullen zij niet. Wij zien slechts de bloedzuigers, die au fond ook Nasoetions bondgenoten zyn. zoals de jungle dat is en de verveling. En ondanks alles ook de dreiging van 35.000 man geregelde troepen ln Indonesisch Borneo, plus nog eens 200.000 veteranen en 1500 Chinese communisten uit Sera wak. die aan de Indonesische kant worden opgeleid en wat Dajaks, door wier stamgebied de grens loopt. Rekruten te over om er in filtranten van te maken, vrywilll- Er staat een heel mooi meisje op en het onderschrift luidt: „John kom naar huis, ik heb Je nodig". Een zeer directe vorm van propa ganda. De commandotroeper, die Cockney spreekt bergt de foto mis moedig op. Hij zegt: „Drie Jaar lang mijn vrouw en koters niet ge zien. Zit ik hier in het leger en doe niks. Wat een oorlog. Ik wil wel uit de dienst maar wat kan Ik na 18 jaar nog doen. Ik ben alleen maar een „killer". De commando's vervelen zich. Zij zijn graag bereid in een ver houding van één op tien tegen de Indonesiërs te vechten, maar zien slechts bloedzuigers Alleen de Ghoerka-troepen zijn tevreden. Met het geduld van hengelaars leg gen deze kleine bruine mannen. Postzegel van de Fede- 4 ratie Maleisië laat de sa- 4 menstelling zien: links 4 schiereiland Malakka en 4 Singaporerechts de Bor- 4 neose gebieden Serawak 4 en Sabah. Het donkere 4 plekje is het sultanaat 4 Broeinei, dat op het laat- ste ogenblik afzag van 4 aansluiting, omdat het 4 zijn olierijkdom liever J voor zichzelf behield. J gers voor de bevryding van Sera wak uit de klauwen van het neo kolonialisme" Propaganda De Britse commandotroeper naast my haalt geeuwend een foto uit zyn zak. gratis verstrekt door de Indonesische dienst voor de psychologische oorlogvoering. Een vogel met een oranje bek geeft een spottende schreeuw door de mid daghitte, als hy naar de foto kykt. In de guerrilla tegen de In donesische infiltranten in de Borneose jungle zijn de Whirl- wind-helikopters van de Britse vloot onmisbaar. Albions trouwste soldaten, zich in hinderlaag en wachten op de vyand. Achter het „front" liggen ten slotte de eigen troepen van de Fe deratie Maleisië. Goedlachse man nen met iets te dikke officieren, die er weinig in zien om met hun klewangs paden in de jungle te hakken en niet verder op te schie ten dan 500 meter per dag. Dat maakt do Britse commando's weer nijdig. „Voor wie zijn we hier eigenlijk aan het vechten?" Voor wie roffelen de Whirlwind- en Belvedere-helikopters over de Borneose boerenkool? Voor wie stoomt de trotse vloot af en aan1 In de jungle, oog in oog met een bloedzuiger, neigt men dat te ver geten Maar op de kaart van zuid- oost-Azië ziet men het snel. Chinese druk Engeland en Australië en als het een beetje wil straks ook de Amerikaanse Zevende Vloot be- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De grote donkerblauwe auto rijdt in snel tempo over de uit valsweg, die uit het centrum naar de rand van de stad leidt. Bij het bos, dat als een groene long rond de stad ligt, draait de auto een zijweg in, rijdt nog enige honder den meters om daarna te stop pen. De automobilist stapt uit, kijkt om zich heen. Dan gaat hij naar de kofferruimte van de wa gen en sluit deze open. Er komt een fiets te voorschijn, gedemon teerd. De man zet de verschillen de onderdelen in elkaar. Nog een maal kijkt hij zenuwachtig om zich heen, dan springt hij op het zadel en verdwijnt tussen de bo men. De lezer die nu denkt, dat deze geheimzinnige wielrijder een „misda diger" is die naar de plaats van het misdrijf terugkeert of iemand die een verborgen schat op het spoor is. heeft zich vergist. Het is meneer S. vertegenwoordiger van koelinstalla ties en wat hij hier zoekt Ls niets anders dan zijn gezondheid. Meneer S. is niet de enige, die op deze manier van een ziekte hoopt te genezen. In West-Duitsland gaan steeds meer artsen er toe over om hun patiënten die aan civilisatiekwa len lijden, een fiets voor te schrijven. Volgens deze artsen betekent het fietsen een compensatie voor de een zijdige lichamelyke en psychische be lastingen. die de moderne wereld van de arbeid aan de mensen oplegt. De heer S. bijvoorbeeld rijdt elke dag gemiddeld 400 km ln zyn wagen, meestal stadsverkeer. En tussendoor moeilijke onderhandelingen met de klanten. Ook ergernis. Meneer S. werd een kettingroker. Toen hij de vorige winter eens zijn auto moest aanduwen, bonkte zyn hart ln zyn keel, hij werd duizelig. De dokter die hy daarna bezocht, vertelde hem: „Uw hart is zulke inspanningen niet gewend. Het is klein en niet getraind. Het moet geleidelyk aan getraind worden, opdat het slagvolume groter wordt". Fietsen of tuinieren, schreef hy voor en meneer S. volgde zUn raad op en fietste. Sindsdien heeft hy geen hartklachten meer. De ze nuwachtige uitputting 's avonds heeft plaats gemaakt voor een aan gename moeheid. Ook de hoofdpyn is plotseling verdwenen. Het fietsen ls ook nog om enige andere redenen uitermate gezond: de beenspieren, die door zittend werk steeds meer verslappen, worden weer gestaald, zonder dat de beengewrich ten door het gewicht van het lichaam statisch belast worden. Door de fiets- sport verdwijnt ook een grote hoe veelheid van het zo gevreesde „wel- vaartsvet". Geleerden stelden by proefpersonen na een 9 km lange fietstocht een gewichtsverlies van 231 gram vast. Na 22 kilometer had den de teetwielryders reeds 722 gram vet verloren. Het stalen ros. dat door zyn the rapeutische effecten het Ideale ver voermiddel voor de korte afstand zou moeten zyn, werd ln West-Duitsland aanvankelyk minachtend beoordeeld, naar men zei was het een „vervoer middel voor de armen". Menige di recteur, die van zyn dokter moest fietsen, stelde ln zyn badkamer een rijwiel op en fietste zich daar moe, omdat hy bang was, dat het schade zou doen aan zyn prestige, als hy zich op straat op een fiets zou ver tonen. Dit vooroordeel is intussen bijna verdwenen. Vooral in het vlak ke Noord-Duitsland werd het rywiel de laatste tyd zeer populair. Een net van rijwielpaden leidt ver van het straatlawaai door de landschap pelijke aantrekkelyke delen van deze streek. Menig Kurort sloot de hele binnenstad af voor snelverkeer en stelde rijwielen voor de gasten be schikbaar. Goede reclame-slagzinnen kunnen my echt plezier reven. U weet wel. van die regels die vroeger op pypen- rekken stonden: .,'t Is peen man. die niet roken kan", nu is dat geworden: ,,'s Is een man, die het laten kan". Hoe simpe ler. hoe beter. Zo'n zin moet iets hebben van een speelse, vanzelfsprekende, vondst. Zoals ik deze week de woorden las: ,,'t Best lest dan dan de naam van een drank. Dit is leuk. Heel wat leuker dan ad vertenties in de trant van: Hebt u al een nieuwe en dan. liefst nog tussen haakjes, er achter: want u mist zoveel met uw oude Maar leuk of haast gemeen, de bedoeling is. dat u en ik ko per gaan worden. De roos, waarop gemikt wordt is ons geld. Hoogstens wordt gezegd: geen geld sturen, voor dat u het in huls hebt. Wat houdt het geld ons vaak en intens bezig. Denk aan de huisvrouw met haar kasboek; de opgejaagde dame. gelokt door de ultver- koopprijzen, maar helaas de bo dem van de portemonnee wordt zichtbaar. De vakbonden en de werkgevers, de ministers en de staatssecretarissen, de consu mentenbond, ja wie staat mo menteel niet aan het lonen- en pryzenfront. 't Lykt alsof alles om het geld draait. Ik was biy, tegen deze ach tergrond, in de bybel, in Jesaja 55. te lezen: koopt zonder geld. Hier wordt een ban doorbroken Dit is groot verlof voor alle loon- en prys soldaten. Dit is nu eens een oproep tot mensen die geen geld hebben. Een apar te rubriek voor hen. U geeft natuurlyk tegenover anderen niet graag toe, dat u ook tot deze categorie behoort. Maar het is goed, juist van daag, eens te bedenken hoeveel er te krygen is zonder geld. Prysverlagmgen tydens de uit verkoop vertrouwt u nooit erg? Jesaja heeft het over iets dat afgeprijsd ls tot f 0.00. Een gra tis aanbieding. Niet omdat het artikel anders niet gaat. Maar omdat het voor iedereen be reikbaar moet zyn. Voor niets wil namelyk God onze partner, onze bondgenoot 2djn. Wy menen vaak dat het geluk gekoppeld zit aan veel geld. of aan een kind of de promotie, waarvoor we alles op alles zet ten. En er wordt ook zoveel geld en energie uitgegeven voor wat geen brood ls en voor wat niet verzadigen kan. Er biyft een honger, een gevoel van onbevre digd zyn. De profeet zegt namens God: Hoort aandachtig naar My. Hebt u dit al eens geprobeerd? Als dit eens meer gebeurde, dan zouden we eens was zien. Wat een dorst, wat een onbevredigd zyn, hoeveel leegheid en verve ling took door het vele) zouden er verdwynen. Buiten Öit luisteren naar God om blyven we onverzadigd. Alleen het leven, waarin Gods woorden levensvulling in de vol le zin van het woord zyn, vindt verzadiging. O alle gy dorstigen, zegt Je saja, komt tot de wateren, en gy die geen geld hebt, komt, koopt en eet; ja komt, koopt zonder geld en zonder prys wyn en melk. 't Best lest God Zelf. Wat ook geld kosten mag, hèt geluk, hèt heil ls zonder geld verkrykbaar. Wie was het ook al weer, die dichtte. Uw gunst is meer my dan het leven en: GU zyt my meer dan mijn behoeven. Naar U, Heer, strekt zich myn ver langen. Myn hart wil niets dan U ont vangen. Die leven zyt en leven laat. H. BOUTER, hervormd predikant te Lelden. ene emotie: ..Het ls toch allemaal niks". Dat dit zo is, vormt eerder een beschuldiging aan het adres van de moderne levensvorm dan aan dat van de auteurs. Aangeno men dat literatuur niet. en zeker de hedendaagse, die zo duidelyk sociologisch gericht is niet, in een vacuum ontstaat, doch het werk is van een mens in zyn tyd, verant- woordelyk voor een gemeenschap, waarvan hy een min of meer be langrijk onderdeel vormt, omdat hy er een stem aan geeft, dan moet het dus zyn, dat de heden daagse levensvorm een volkomen fantasieloze, krachteloze, ln wezen diep ontmoedigde is. Dat nog daargelaten. Er ls nog een sterker beschadigend element er is geen spoor van verzet meer. Tenminste, als men het woord verzet gebruikt ln de goede zin van „zich verzetten tegen iets teneinde iets beter te bereiken". Want verzet SEC om het zo maar te noemen, verzet om het dwarszyn alleen, dat ls er genoeg. In zoverre zyn de moderne auteurs dus wel de «cponenten van hun tyd. De vraag ryst evenwel of dat voldoende is. Is het voldoende om altyd weer te komen aandragen met de grootste gemene deler van de hedendaagse Nederlanders, be keken resp. op de intellectuele «Frans Byisma». de humoristische 'Remco Campert) of de grasgroen- nijdige (G. ran de Walcheren.) manier? Au fond biyft dat toch het bekyken van die ene. diezelfde GGD, waarop wy langzamerhand toch grondig uitgekeken zyn. Want men kan moeilyk van iets nieuws spreken, omdat de auteur B. de dagelyksê mens afschildert met de zelfverzekerdheid van de moderne intelligente schooljongen, de auteur C. dat doet met de hu mor van een na-oor log se Wodehou- se of de schrijver W. met het vi triool van Georg Grosz. Dat is al leen maar een verschil ln nuance. Deze schrijvers noteren, zy schep pen niet. Zonder twyfel noteren zy met veel schrijftalent. Daardoor komt het dat sommigen van hen te werk gaan met een verbale kracht, die weieens omgekeerd evenredig is aan hetgeen zy te zeg gen hebben. Een voorbeeld hier van is b.v. te vinden op blz 24 in de roman „Straks niet meer" van Frans Byisma. „Stom en stil werd hy overgeplant naar een nietig kustplaatsje. dat hem en zyn ge zelschap zou opnemen als bezoe kers uit een grote stad, die zich verplaatst zagen ln een oerwoud dorp". Als men overweegt dat de hoofdfiguur ln de trein zit op weg van Amsterdam naar de kust, dan valt het niet te ontkennen dat deze woorden bladvulling zyn en niet veel meer. Het is onbelangryk. Campert maakt deze fout zelden of nooit om de eenvoudige reden, dat hy zo totaal pretentieloos is. Doch by hem krijgt men weer het) gevoel, dat het jammer ls, dat hy met rijn talent niet eens wat meer hooi op zyn vork neemt. By Van de Walcheren treft een andere vorm van mooischrijven. Hy kan het niet laten zyn vond sten tot in het oneindige te her halen. Voorbeelden: de marmeren armen van Jutte. de kinloosheid van Bart. de broertjes en zusies (de honden) waarmee het kind. dat de ik-figuur ls, opgroeit. Ook dit is nutteloos. Top Naeff heeft eens gezegd dat iedere schrijver iets van zich af schrijft. Een opmerking die m.i. Juist is. maar waaraan toegevoegd moet worden, dat hy vervolgens ook ergens naar toe moet schrij ven. Wat de moderne schryver van zich af schryft is simpel en dui delyk zyn moeite om uit zyn jeugd, waarin hem systematisch een vergrotende spiegel ls voorge houden. los te komen en tot de erkenning te komen, dat er tallo zen zyn met dit probleem. Laat hem zyn grieven tegen de maat schappij van zich afschrijven, best. die maatschappy wordt daar heus niet anders van. Dat die maat schappy zo ongedifferentieerd, zo cliché wordt getekend zo alleen maar wordt gebruikt als het beken de P.paaltje is ook een zwakheid. Een schryver heeft zyn talent niet gekregen, ten slotte, om het ten toon t« spreiden als een gaaf ge bit of een paar fraaie handen Hy moet het ergens voor gebruiken. Bij voorkeur voor iets meer dan voor het, vanwege de vele herha lingen met variatie, doelloos te noemen vullen van bladzyden - CLARA EGGLNK.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7