Ziekte betekent dood, wist men in Auschwitz G. Marijt in raadzaal Noord wijk gehuldigd Prof. mr. J. A. Ankum aanvaardde leerstoel oud-vaderlands recht Klehr beroept zich weer op bevelen Oratie over ontbinding van overeenkomst bij wanprestatie Een SOS-bericht uit Wegscheicl Voorbeeld in alles L.C.O.V. viert verjaardag van Kroonprinses Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 1 februari 1964 Tweede Wad no. 31176 Gistermiddag aanvaardde prof. mr. J. A. Ankum officieel het ambt van gewoon Leids hoogleraar in het Romeins en oud-vader landse recht met een oratie in het Groot Auditorium onder de titel „De voorouders van een boze fee". De regeling, die art. 1302 van het Nederlands Burgerlijk Wet boek geeft voor de ontbinding van wederkerige overeenkomsten wegens wanprestatie heeft in de Nederlandse rechtspraak tot zo veel moeilijkheden aanleiding gegeven, dat het artikel onlangs door een auteur in het Nederlands Juristenblad met een boze fee is ver geleken. aldus prof. Ankum. In zijn rede bestudeerde de voor ouders dezer boze fee. d.w.z. de voorgeschiedenis van art. 1302 B.W. waarna hij naging of de moeilijkheden, waartoe de recht spraak over het artikel ten onzent heeft geleid, bij betere bestude ring van de rechtsgeschiedenis niet hadden kunnen worden ver meden. Hij gaf voorts enkele waarderende en kritische opmerkin gen over de regeling, die de ontwerpers van ons nieuwe Burgerlijk Wetboek voor dit onderwerp hebben voorgesteld, om tenslotte eni ge algemene methodologische beschouwingen te geven over de wijze waarop volgens de spreker de rechtsgeschiedenis moet wor den beoefend. Voorgeschiedenis De eerste twee leden van artikel 1302 B.W. luiden als volgt: 1) ..de ontbindende voorwaarde wordt altyd voorondersteld in wederkerige over eenkomsten plaats te grijpen ln ge val één der partyen aan hare ver- pligting niet voldoet 2) in dat ge val is de overeenkomst niet van regtswege ontbonden, maar moet de ontbinding in regten gevraagd wor den". Een algemeen ontbindingsrecht wegens wanprestatie bij wederkerige overeenkomsten komt in het Ro meinse recht niet voor. Aan de ver koper, die geen belaling van de prys ontvangt en aan de koper, aan wie de verkoper de zaak niet levert wordt in de bronnen het recht, de koop overeenkomst te ontbinden zelfs uit drukkelijk ontzegd. Een algemeen ontbindingsrecht is voor het eerst aan het eind van de twaalfde eeuw erkend door de be oefenaren van het canonieke recht en enkele Jaren later in pauselijke Decret-alen overgenomen. Het ontbin dingsrecht berust op de rechts- Advertentle Zoekt U een GERO-CASSETTE van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero-specialist. spreuk: Frangenti fidem fides fran- gatur eidem, d.w.z. ..Jegens iemand die zich niet houdt aan zijn contrac tuele verplichting behoeft men zelf evenmin zyn verplichting na te ko men." Nadat Dumoulin in de zestiende eeuw de leer der canonisten heeft verdedigd, wordt de ontbindingsmo- gelykheid voor alle wederkerige over eenkomsten in het oud-Franse recht algemeen door rechtspraak en doc trine aanvaard. Vanaf Domat in de zeventiende eeuw wordt, de ontbin- dinsmogelijkheid verklaard doordat aan de overeenkomst impliciet de wanprestatie als ontbindende- voor waarde toegevoegd wordt geacht. De ze constructie vinden wij in de Code Civil en in het Nederlandse B.W. terug. Ondanks deze constructie dient in het oud-Franse recht de ontbinding altijd door een rech- terlyk vonnis te geschieden, hetgeen zelfs geldt als de wanprestatie uit drukkelijk als ontbindende voorwaar de in de overeenkomst is opgenomen. In het oud-Nederlandse recht kwam een algemeen ontbindings recht niet voor. Onze wetgever heeft dus met art. 1302 aangeknoopt bij het oud-Franse en niet bij het oud- Nederlandse recht. Voor twee bekende strijdvragen leiden historisch onderzoek en ra - Prof. mr. R. F eenstra (rechts) wenst prof. mr. J. A. van An kum geluk met zijn benoeming. Foto L.DVHolvast tlonele wetsinterpretatie tot dezelfde resultaten. Prof. Ankum stelde dat niet door de wanprestatie, maar pas door het vonnis de overeenkomst wordt ontbonden en dat bij duur overeenkomsten de terugwerkende kracht moet worden uitgesloten. Voorwaarde verlaten Na de kritiek die op de poging tot hercodificatie van ons burgerlijk recht wordt geuit te hebben weer legd, constateerde prof. Ankum dat de door de ontwerpers voorgestelde regeling naar de vorm uiterst inge wikkeld. doch naar de inhoud over het geheel genomen gelukkig kan worden genoemd. De ontbinding zal in de toekomst in beginsel geschie den door een verklaring van de par tij jegens wie de wanprestatie wordt gepleegd, dus terecht niet door de wanprestatie zelf. De ongelukkige voorwaarde-constructie is verla ten. en de terugwerkende kracht der ontbinding wordt in beginsel uitge sloten. hetgeen met name by duur overeenkomsten een grote verbete ring is. Ten aanzien van twee pun ten. nl. de regeling van de rechtsge volgen van wanprestatie en van over macht op dezelfde wUze in één arti kel. en de uitsluiting der zakelykc werking ook jegens derden te kwa der trouw twyfelde prof. Ankum aan de Juistheid der gekozen oplossingen. Fraaie foto's in Sociëteit Horus De fototentoonstelling van „Ca mera Catena" in Sociëteit Horus, Ra penburg 127. geeft prachtig werk te zien. zodat het de moeite loont hier even binnen te lopen. Naast fraaie vakantie-opnamen trekken een aantal structuurfoto"s de aandacht met hun lijnenspel in een toch evenwichtige vlakverdeling. Goed getroffen is de waterspiegeling van G. Wolters. Van deze is ook „Heien" met dé grouwe sfeer en de contrasterende witte helm. F. R Oomkes maakte een geslaagde montage van drie buitenopnamen, maar tevens een aantal knappe por tretstudies. Ook R. Bouwman, van wie enkele geslaagde stemmingsfoto's zyn geëxposeerd, blinkt byzonder uit in de afdeling portret. Een bepaalde sfeer werd eveneens goed getroffen in een aantal foto's van E. S Wiersma en N. W. van Gelder. Leuke „plaatjes" maakt men niet zo gemakkelijk „op bestelling", maar er is er toch één. namelyk de hollen de jongen met het partytje stokvis. De tentoonstelling is neg gecpend van maandag tot een met vrydag van 17 tot 18 en van 20 tot 22 uur. 9? „Fenol-injecties: dienstorder" Een van de 22 beklaagden ln het Auschwitz-proces, dat in Frankfort wordt gevoerd, de 59-jarige voorma lige sergeant-majoor van de S.S., Jo sef Klehr, heeft zich gisteren ter zit ting boos gemaakt over „gemeen heden" van zyn toenmalige SS-ka- meraden .Hij zei twee SS-ers, die in zyn byzijn eigendom van joodse ge vangenen stalen, onmiddellijk te heb ben aangebracht. Klehr had al eerder bekend 250 tot 300 gevangenen door middel van Injecties met fenol te hebben gedood. Op de vraag van de president, hoe hij dacht over de massavemiet.iglng Beginselverklaring In enkele algemene opmerkingen o\er de beoefening der rechtsgeschie denis ging spreker allereerst in op de „veelbronnigheid" van ons gehele privaatrecht en ook van vele con crete rechtsfiguren. Hy wees op de noodzaak voor de Nederlandse rechtshistoricus meer aandacht te wyden aan Romeins recht in de middeleeuwen, canoniek recht, en oud-Frans recht In een ..beginsel verklaring" zei prof. Ankum voor stander te zyn van een in de eerste plaats pragmatische beoefening van de rechtsgeschiedenis, waarby als doel beter inzicht in ons huidige pri vaatrecht voorop staat. Hy besprak mogelyke bedenkingen tegen dit standpunt en wees tenslotte op het belang van de rechtsgeschiedenis voor twee moderne vakken: rechts sociologie en privaatrechtelyke rechtsvergelyking. Na de oratie, die met de gebrul- kelyke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Ankum in de ont vangstzaal van de Academie. in het kamp. antwoordde Klehr op gewonden „Daar heb Ik niets over t« zeggen gehad. Dat werd bevolen". Hy ontkende mensen, die nog leefden op de brandstapel naast het cremato rium gegooid te hebben. „Ik heb nooit iets afgeweten van lijkverbran ding". Verwyten van onmenselijke wreedheid wees Klehr steeds van de hand met de woorden: „Dat is niet waar". De voormalige, thans 55-jarige ser geant van de SS. Herbert Scherpe, die de even oude Joseph Klehr als hospitaalsoldaat ln het ziekenhuis van Auschwitz was opgevolgd, ver klaarde by de dokter, die op dat ogenblik de leiding van de dienst had. te hebben geprotesteerd, toen hy hoorde dat twintig Jonge kinderen door middel van fenol-injecties ter dood zouden worden gebracht. ..Maar de dokter verklaarde na- drukkelyk dat dit een dienstorder was. Daarop heb ik een fles fenol ter beschikking gesteld van een van de twee gevangenen, die gewooniyk be last waren met het geven van de in jecties". aldus Scherpe. Hy voegde hieraan toe: „Ik geloof dat de kinderen in het geheel niet wisten wat er met hen ging gebeu ren". Scherpe was het eens met de voor zitter van de rechtbank, toen deze als zijn mening te kennen gaf dat de ge- interneerden. die werden gedood, wanneer zy zich ziek meldden, her steld zouden zyn. Indien men hun voldoende te eten zou hebben gege ven. De president van de rechtbank, Hofmeyer. verzocht op een gegeven moment de beklaagden het woord ..abspritzen" (letterlyk „wegspuiten, een dodelyke injectie geven) te ver vangen door „injizleren" (inspuiten). „Ik kan dat woord niet meer horen", zo zei Hofmeyer tydens het verhoor van Josef Klehr en Herbert Scherpe. Klehr zei nog. dat gevangenen zich ziek meldden, zelfs al wisten ze dat dat hun dood betekende. „Het kon ze niets meer schelen", zei hy. Zy ver zetten zich ook niet tegen de fatale injectie, „zy wisten wat er ging ge beuren. maar ze boden geen verzet, j Zc waren volkomen uitgeput, nog maar geraamten. Een van de aan wezigen In de rechtszaal viel flauw toen Klehr vertelde, dat van de zo- mer-1944 in Auschwitz 130.000 men- sen stierven door ziekte, honger, te rechtstellingen door de kogel, injec- ties of martelingen. Daarby zyn de I slachtoffers van de gaskamers niet inbegrepen Toneelgroep Oud-studenten De opbrengst van de opvoering van Dennis Johnston's „Dublin 1916" door dt Toneelgroep van Oud-studenten, die op 27 februari in de Leidse Schouwburg zal plaats vinden, komt niet, zoals wy op 27 januari meldden, ten goede aan Pro Juventute en het Rheumafonds, maar aan de Leiden International Students Club, die dit ge? t zal gebruiken voor de inrichting voor zyn nieuwe, door de Universi teit ter beschikking gestelde clubge bouw aan het Rapenburg 13. Oecumene op liet zendingsveld Dat het oecumenisch verkeer tus sen allerlei kerken en zendingsin stanties steeds intensiever wordt en dat de Zendingshogeschool der Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest ln dit al les voor Nederland een belangryke plaats inneemt werd weer eens dui- deiyk by de diploma-uitreiking aan het einde van de vier-maandelykse cursus van de Zendingshogeschool, die deze week met een samenkomst in de kapel van het Zendingshuis onder leiding van de rector prof. dr. E. Jansen Schoonhoven en een maaltyd werd afgesloten. Van de zestien personen, die aan de cursus deelnamen zyn er slechts zes bestemd voor het zendingswerk van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk. de anderen zullen door andere instanties worden uit gezonden. De zes die voor de her vormde zending uitgaan zyn: Dokter en mevrouw J. J. M. Helle- mans-Beerekamp. Hun uiteindelyke bestemming Is nog niet bepaald, waarschyniyk Afrika. Mej. dokter Y. C. Bastiaans. kinderarts, die uit zal gaan naar Soerabaja, mevrouw J. M. Stegeman-Dronkers, bestemd voor Foumban in Kameroen: mevr. A. Runia-Jorritsma en mevr. S. M. H. Huisman-Lamoré, beiden bestemd voor Indonesië. Noodlot slaat hard toe! Kerstmis ligt nog maar kort ach ter ons en het werk tengevolge van de laatste reis naar de kampen in Oostenryk is by lange na nog niet ten einde. Graag had ik dat eerst voltooid, maar bovenal graag had ik gezwegen. Verleden jaar bleek dat zwygen onmogelyk, toen het kwik in Oostenryk tot dertig graden onder nul daalde en van buitenaf het verzoek kwam opnieuw door een op roep in de krant hiervoor steun in te roepen. Zelfs stuurden enkelen al voordien een bydrage om de schry- nende nood van die barre koude enigszins te lenigen. Feiteiyk zou dat nu weer nodig zyn, want hoewel hier al voorjaars dagen voorkomen, is de temperatuur in Oostenryk hier en daar 20 gra den onder nul. Toch is het Kerst- gety verlopen en in sommige ker ken beginnen de eerste tekenen van de naderende ïydenstyd al een vol gende periode van het kerkeiyk jaar in te luiden. Parallel met dat grote lyden is daar in Wegscheid over sommige mensen zo'n ramp gekomen, dat alle voornemens om te zwygen ten spyt, wel hulp gevraagd moet worden. En het ware prettig dat de hulp ditmaal niet kwam van de velen, die altyd weer op elke oproep reageren, maar van hen, die nog nooit iets deden er zyn toch behalve men sen, die gul van hun A.O.W. schen ken of van een eigen extraatje, in Leiden fabrikanten en winkeliers van grote zaken? Want juist zy zouden het meest in aanmerking komen voor éénmaal in deze noodsituatie te hulp te komen. Stelt U voor vluchtelingen in Lager Wegscheid daar byeengebracht uit diverse andere kampen, wie voorgespiegeld Is. dat zy nu hun laatste barak gingen bewonen om dan uiteindeUJk 1 Januari de streefdatum van het Ministerie van Binnenlandse Zaken hun flatje te betrekken. Sinds 1958 zagen ze geregeld lotgenoten naar een flat verhuizen en zy moesten toezien en sinds dien steeds weer van de ene barak naar de andere trekken. Nu kochten ze vast de nieuwe meubels oude mogen niet worden meege nomen en nu is het nog enigszins makkelyker dan wanneer de te hoge huur van de flats hen toch al voor grote problemen stelt. Natuurlyk kochten ze op afbetaling hoe kan het anders by een minimale toela ge? En nu is vorige week in een van die barakken brand uitgebroken, een voudig doordat een klein meisje de kachel probeerde aan te houden, toen vader aan het werk was en moeder moest „stempelen". Maar een vonk sprong over naar de bak met aan- maakhout en het kamertje stond ogenblikken in lichter laaie om daarna de hele barak ln zyn vel mee te slepen. Negen families zyn nu dakloos: onder hen een invalide man. nog op het nippertje met het bewuste meis je en haar broertje gered. De Linzer krant drukte een foto af van een moeder met één kind op haar arm, twee anderen ernaast, allen kleumend van de koude. Deze negen gezinnen zijn nu in verschillende barakken onderge bracht. Ze bezitten niets meer; geen kleding dan die ze dragen, geen bed den, geen dek, geen huisraad, geen meubels: wat rest zyn de schulden op de nog niet afbetaalde afgebrande meubels. Men mag het toch niet nalaten deze nood te publiceren en onder de aandacht te brengen van de velen, die graag vanuit de eigen rykdom, die wel heel sterk contrasteert met dergeiyke armoede willen en kun nen helpen, opdat ln de eerste plaats geld bijeenkomt om de schuld op de verbrande meubels te delgen en nieuwe aan te schaffen. Een telegram werd verstuurd om de gegevens van deze gezinnen op te vragen: mogeiyk kunnen wy die dan van hieruit adopteren. Dr. E. A. Franken-Duparc, Lammenschansweg 133, Leiden. Giro: 285812. In de Noordwykse raadzaal had gistermiddag de huldiging plaats van de heer G. Maryt, hoofd van de openbare school te Noordwijk, die het onderwys na ruim 46 jaar trouwe dienst met pensioen ging verlaten. Velen woonden dit afscheid by. Be halve het voltallige college van B. en W. zagen wy de gemeentesecreta ris, de heer B. Ike, de chef van de afdeling financiën en onderwys, de heer M. Kortekaas, de heer E. L. de Witt, voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim, de hoof den van dienst der gemeente, alle collega's van de Noordwykse scholen, de oudercommissie en het personeel van de openbare school. I Opvoeden is een kwestie van ge duld en liefde, was een van de zin spreuken van de heer Maryt. Daarin en ook in veel andere dingen was hy een voorbeeld geweest. Het was de eenvoud, die de kinderen aansprak, verklaarde burgemeester mr. G. F. W. van BerckeL Met hart en ziel had het scheidende hoofd der school zich aan het onderwys gewyd. Alom werd hy gewaardeerd en gerespecteerd. De burgemeester noemde het een van de verdiensten van de heer Ma ryt. dat de kinderen het zo prettig vonden by hem op de school te gaan. De heer W. Rendering sprak na mens de oudercommissie. Hy dankte de vroede vaderen uit 1932, die de heer Maryt tot onderwyzer aan dc openbare school te Noordwyk had den benoemd. Dankbaar was hy voor de levenslessen aan de kinderen. Wie met kinderen omgaat biyft Jong en dat was aan de heer Maryt te zien. De heer Haakman, het woord voe rend namens de collega's van de Noordwykse scholen, betrok mevrouw Maryt in de hulde, want als echtge note was zy niet alleen getrouwd met het hoofd, maar ook met de school. In de ry der sprekers schaarden zien vervolgens dr. Boeke als voor zitter van de commissie van toezicht op het lager onderwys. een vertegen woordiger van het hoofdbestuur van de Ver. \oor Volksonderwys, de oud- collega's Weltevreden en Van der Vlist., die o.m. aardige herinneringen ophaalden uit de Katwykse jaren en de heer S. W. Neefjes, hoofd van de R.K. Uloschool, als „buur". Verschillende sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een ge schenk. De heer G. Crania, onderwijzer aan de openbare school en opvelger \an de heer Maryt sprak namens het personeel. Hoofd, personeel en kinderen vormden een drie-eenheid. De heer Maryt was een voorbeeld geweest in de liefde tot het kind, zoals hij een voorbeeld was in alles. Als blyk van waardering en sym pathie van het personeel bood de heer Crama een groot, geheel inge richt tropisch aquarium aan, sym- I boliserend de harmonieuse levensge- j meenschap, welke steeds op de school i had bestaan. De heer Maryt dankte de sprekers, waarna de aanwezigen met een har telijke handdruk afscheid namen. Nog enige tyd bleef men in gezel lige sfeer in de raadzaal bUeen. De gaande en komende man. De heer G. Crama neemt af scheid van de heer Marijt. met wie hij vele jaren heeft samen gewerkt en die hij thans gaat op volgen als hoofd van de open bare school. Foto l»D./Holvast. Onze stadgenoot, de heer O. J. Slotboom, is aan de Amsterdamse Universiteit geslaagd voor het docto raal examen economie. Droefheid over stop Prinses Irene Traditiegetrouw had het bestuur van de Leidse Chr. Oranjevereniging de jaarvergadering, welke gisteravond in gebouw „Rehoboth" werd gehouden, in verband met de verjaardag van Prinses Beatrix, een feestelijk karakter gegeven. De huishoudeiyke zaken werden In een vlot tempo afgewerkt teneinde zo snel mogeiyk tot het meer feestelijke gedeelte van de avond te kunnen overgaan. Nadat de voorzitter, de heer L. Schipper, enkele harteiyke woorden had gewijd aan de viering van de 26-ste verjaardag van onze Kroonprinses, verheelde hij niet, dat er over deze blyde feestdag ditmaal een schaduw viel. doordat Prinses Irene uit de Vaderlandse Reformatorische Hervormde Kerk is getreden en toetrad tot de kerk van Rome. Pleidooi voor dokter Lucas De 64-Jarige Zygmunt Gawlowskl, ale ln de oorlogsjaren in het beruchte vernietigingskamp Auschwitz gevan gen heeft gezeten en thans in Syd ney het beroep van masseur uit oefent. heeft zaterdag verklaard, dat naar zyn mening dr. Franz Lucas, een der 22 beklaagden die thans in Frankfort in het Auschwitz-procex terecht staat, er destyds niet op uit was om de gevangenen te doden, doch Integendeel om hem te redden. Volgens Gawlowskl namen in Auschwitz na de komst van dr. Lu cas. die assistent van Mengele was. de massale vergassingen af. Lucas zou zijn afkeuring over deze massa-exe cuties hebben kenbaar gemaakt. Toen Gawlowskl en 26 andere ge vangenen zouden worden doodge schoten ,als vergelding voor het ont snappen van twee gevangenen, wist Lucas gratie voor hen te krygen. Zy werden daarna in een steengroeve te werk gesteld. Later werd Gawlowskl naar het kamp Mauthausen overgebracht. Toen hy daar nog maar kort was, werd dr. Lucas met de kampleiding belast. Naar de mening van Gaw lowskl was dit een strafoverplaatsing, omdat Lucas zich tegen de vergassin gen In Auschwitz had verzet. Ook had deze een medische ploeg uit tot de gevangenen behorende Poolse art sen gevormd. Hjj deed zyn best de gevangenen In Mauthausen te hel pen, maakte een einde aan de wreed heid der bewakers en trachtte de best mogelyke medische voorzieningen voor de gevangenen te verkrijgen. Het spreekt vanzelf, aldus spreker, dat wy deze persoonlyke stap willen eerbiedigen, maar cr is voor ons veel reden tot droefheid. Immers de Oranjes wy denken hierby aan Vader Willem en o.a. aan de latere Willem III in Enge land hebben gestreden voor het reformatorisch geloof en nu heeft een Oranje-prinses de beiydenis der vaderen verloochend. Er zyn boven dien, zo vervolgde de voorzitter met nadruk, bykomstigheden. die onze droefheid aan ontstemming doen grenzen, t.w. het verzwyzen van deze overgang totdat deze toevallig aan het licht kwam en het feit, dat deze onthulling uitgerekend uit Spanje moest komen, het land van de onver draagzaamheid tegenover de protes tanten. De motivering: uit oecume nische overwegingen noemde spreker wel heel ongelukkig gekozen. „Dit herinnert ons aan mensen, die me nen ter wille van de Europese inte gratie him vaderlandschap te moeten geringschatten. En hoe is een derge lijke houding in stryd met het wyze woord van wy'len Koningin Wilhel- nuna waar zy zei: „Wy willen ons zelf zyn en blijven". Resumerend kwam spreker tot de slotsom, dat deze voordien ondenk bare stap van Prinses Irene voor ons gehele volk kwém als „een donder slag by heldere hemel", die droef- lveid met ontstemming gepaard liet gaan. Des ondanks blijven wy, zo besloot spreker zyn met grote aandacht ge volgde toespraak, het Oranjehuis trouw en hopen wy vurig dat onze liefde en ons gebed het Koninklijk gezin tot steun mogen zyn". Hierna zongen de aanwezigen het zesde couplet van het Wilhelmus: Myn schild ende betrouwen Uit het jaarverslag van de secreta ris. de heer C. de Bree. kwam duide- lyk naar voren, dat de LCOV kan te rugzien op een zeer actief jaar. dat zich kenmerkte door een aantal goed bezochte byeenkomsten met zeer ge varieerde programma's. Voorts maak. te het verslag melding, dat de LCOV toenadering had gezocht met de ver eniging „Koninginnedag", teneinde by bepaalde evenementen tot samen werking te komen. Nadat de voorzit ter nader had toegelicht op welke wyze de LCOV zich deze samenwer king had voorgesteld, moest hy de LCOV-leden mededelen, dat de ver eniging „Koninginnedag" helaas nog op geen enkele wyze op de LCOV- toenadering had gereageerd. De penningmeester de heer F. Vercouteren maakte in zyn verslag melding van het feit, dat het de ver eniging financieel ook vrij goed gaat en een bescheiden batig saldo kon worden genoteerd. De bestuursverkiezing leverde geen moeilykheden op. daar de periodiek aftredende leden by acclamatie wer den herkozen en in de bestaande vacature van alg. adjunct de heer F. L. Servaas, eveneens by acclamatie, werd gekozen. De heren J. Eikerbout en J. Kooi zullen de kascommissie-1964 vormen. Het hierna volgende minder offi ciële gedeelte werd op voortreffehjke wyze en tot ieders genoegen verzorgd door de bekende Leidse goochelaar, geheugen kunstenaar en quiz-master Wim Devilé en het LCOV-lid de heer A. Koning die zich door de wyze waarop hy „Het reizenle publiek", „Concreet" en ,.De wraak is zoet" drie levensschetsjes van ds. M. E. Voilé. bracht ontpopte als een uit stekend voordrachtskunstenaar. Elam neemt Eltax over J De N.V. Eltax. die haar ïyndien- sten reeds eerder had overgedragen aan de N.Z.H.V.M. en haar taxi bedrijf aan de heer Marks in exploi tatie had gegeven, heeft thans ook afstand gedaan van haar touringcar- bedryf. Het is overgenomen door de N.V. Elam. die het bedrijf zal voort zetten onder de naam „Eltours". Ge- ïyktydig met deze overname is het bedrijfspand van de Eltax aan de Zoeterwoudseweg ln handen van de Elan. overgegaan Het pand zal nog worden uitgebreid, waarvoor gisteren de eerste paal is geslagen. Er wachten de Êlam, waarvan Van Mareis autobedryf te Wassenaar de grootste aandeelhouder ls. nog meer dere veranderingen. De thans nog aan de Haarlemmerweg gevestigde showroom zal t.z.t. worden overge bracht naar de Morsweg. waar mo menteel „Bloemlust" onder slopers handen valt. Filmavond Reisbureau „De Magneet" Het Antoniusclubhuis was gisteren tot de laatste plaats bezet met. reis- lustigen. die door „Metaal-Tours", het Leidse filiaal van het Reisbureau „De Magneet" waren uitgenodigd tot bywoning van een filmavond met toeristische inslag. Met de film ..Vakantie in Karin- thië" bracht men per touring-car eer bezoek aan Karlnthië. dat onder de Oostenrykse landen als toeristen centrum een wereldfaam geniet. Na een korte film over div. vliegreizen, maakte men een vliegreis naar Oos tenryk waar tal van toeristencentra werden bezocht en bewonderd. In de kleurenfilm „Joego-Siavië Wonder, land" kregen de toeschouwers een prachtige indruk van natuurschoon, folklore, cultuurhistorische kunstwer ken e.d. van Joego-Slavië. welk land ln de laatste Jaren een steeds groter aantal toeristen uit alle landen van de wereld aantrekt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3