GEEN REM OP LONEN Beruchte kamparts dr. Mengele in Paraguay De Gaulle verdedigt zijn Chinese politiek Optreden tegen elke vertica le prijsbinding Prijsvraag-winnaars Sinds kort is hij daar staatsburger *0™ (§ud Qffiemvs Schorsing in vesteringsaftrek Afremming van afbetalingen Voortzetting kredietbeperking Busongeluk Argentinië WEERBERICHT Weer anti-Amerikaanse toon Ranger in de juiste koers NICO Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1964 No. 31176 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee*. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Op een spoorwegovergang op 560 km van Buenos Aires in de provincie Entre Rios rijn gisteren een bus en een trein met elkaar in botsing ge komen. Dit ongeluk heeft 22 mensen het leven gekost. Acht mensen zijn ernstig gewond. (Van onze Haagse correspondent) Het overleg tussen regering en Stichting van de Arbeid is afgesloten met een aantal gedeeltelijk door het bedrijfsleven onderschreven belangrijke regeringsbesluiten. De Stichting zal voortgaan met het goedkeuren van nieuwe loonovereenkomsten en daarbij dezelfde maatstaven aanleggen als voor de reeds goedgekeurde C.A.O.'s. De bouwlonen zullen prioriteit blijven genieten. Na 1 april zal de regering haar plan nen voor het toekomstige sociaal-economische beleid voor advies voorleggen aan de Sociaal Economische Raad. De regering treft een aantal financiële maatregelen om op de kortst mogelijke termijn een ontspanning op de arbeidsmarkt te bereiken. Deze zijn o.m.: verder uitstel van overheidsinvesteringen, afremming van de afbetalingen, schorsing van elke investeringsaftrek op gebouwen en van de vervroegde afschrijving in het algemeen, voortzetting van de krediet beperking. ■k De minister van Economische Zaken zal niet alleen met spoed op treden tegen de collectieve verticale prijsbindingen, maar ook tegen de individuele verticale prijsbindingen op enkele soorten duurzame ge bruiksartikelen. Er staat een wijziging van de prij zenwet op stapel om de minister meer armslag te geven in zijn optreden tegen te hoge prijzen. Het ontwerp van deze wetswijziging zal op korte termijn door het parlement worden behandeld. De minister heeft ook reële plannen om het prijsbewustzyn te stimuleren. Na gisteravond evenals vorige week van acht tot twaalf gepraat te hebben met het bedrijfsleven, maakte de regering haar maatrege len en voornemens bekend. Het over leg is drie kwartier onderbroken ge weest voor ruggespraak van elk der partijen in eigen kring. Dat gebeurde, nadat de regering haar kaarten op tafel had gelegd. De heer Nelemans (NVV) zei hierover: „De regering heeft ongeveer een nieuwe Troonrede voorgelezen". Verrast Kennelijk was het bedrijfsleven door de aangekondigde financiële maatregelen totaal verrast. Na af loop zei althans drs. D. Roemers namens de vakcentralen„Wij be schikken op dit moment over te wei nig gegevens om te overzien of die maatregelen niet zo'n pijnlijk effect zullen hebben, dat wij bezwaar zou den moeten maken". En de heer W. Bruynzeel, vice-voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers: „Over het opschorten van de Investeringen hebben wij nog geen oordeel. Wel zouden wy bezwaar heb ben als zou blijken, dat de diepte investeringen er teveel door zouden worden geremd". Maar voor het overige konden werkgevers en werknemers over het algemeen meegaan met de ideeën van de regering. Met uitzondering van de middenstandvertegenwoordigers, die zich nog op de zaak willen bezinnen. Van deze zijde werd gesteld: „Wy worden strikt gebonden aan het prys- akkoord, terwyl de lonen rustig van het destijds even precies vastgestelde niveau mogen afwijken". Toelichting O In zijn toelichting op de genomen besluiten zei minister Veldkamp (Sociale Zaken), die ook nu weer het overleg leidde: „Er is overeenstem ming tussen regering en het bedrijfs leven over de wenselijkheid de loon ontwikkeling zo dicht mogelyk bij het niveau van het akkoord te houden. Er is geen verschil van mening over de huidige situatie en de risico's, welke zich voor de werkgelegenheid kunnen voordoen, als de lonen ver naar boven uitschieten. Wij willen die risico's binnen redelijke perken houden. De Stichting van de Arbeid blijft voor de lonen de toetsende en goedkeurende instantie. Rijksbemid delaars behouden uiteraard hun be voegdheid te adviseren tot onverbin dend verklaren van goedgekeurde C.A.O.'s, en de regering zal niet aar zelen een dergelijk advies zo nodig op te volgen". AANHOUDEND ZACHT Blijkens het weeroverzicht. dat De Bilt om tien uur verstrekte, blyft het weer in ons land zacht en onbesten dig. Er is kans op wat lichte regen of motregen maar in het zuiden zal de neerslag over het algemeen van weinig betekenis zijn. 2 FEBRUARI Zon op: 08.20; onder: 17.28. Maan op- 22.56; onder: 10.38. Hoogwater te Katwijk: 6.24 en 18.39; laagwater: 2.06 en 14.28. 3 FEBRUARI Zon op: 08.19; onder: 17.29. Maai op: onder: 10.55. Hoogwater: 7.04 en 19.20; laagwater: 2.44 en 15.05. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) en een bijvoegsel Maatregelen Als op korte termijn te nemen rege ringsmaatregelen welke vandaag al voor een deel van kracht zyn kondigde minister Veldkamp aan: 1) Schorsing van de investerings aftrek op bouwwerken en uitbreiding van de schorsing van de vervroegde afschrijving tot objecten buiten de bouw. Kort gezegd volgens de toe lichting van minister Witteveen (Fi nanciën) een besparing van 100 miljoen gulden over 1964. 2) Voortzetting van de politiek van kredietbeperking, ook ten aan zien van persoonlijke leningen, waar voor geen reclame mag worden ge maakt. Minister Witteveen verwacht hiervan een heilzame afremming van de geldomloop, welke van pas zal komen als de betalingsbalans ver slechtert. 3) De temporisering van de over heidsuitgaven, ook die van de ge meenten, wordt met een half jaar verlengd. Berekening van minister Witteveen: besparing 200 miljoen gulden. 4» Afremming van de afbetalingen met 5 pet. „De eerste kasstorting bij afbetalingen wordt verhoogd', aldus minister Andriessen (Economische Zaken). Akkoord over CAO administratief Grafisch personeel De werknemersorganisaties betrok ken bij de CAO's voor het admini stratieve personeel in de Grafische en dagbladbedrijven hebben, met de werkgeversorganisaties overeenstem ming bereikt over de vernieuwing van deze administratieve CAO's, die per 1 februari aflopen. De verbeteringen betreffen o.m. verhoging van de salaristabellen met tenminste 10 procent (waarin de 5 procent verhoging van januari 1964 is begrepen»; verhoging van het per centage voor bovenminimale belo ning met vyf procent in het kader der ondernemingsgewijze differen tiatie; invoering van een minimum garantiebepaling van 435 gulden per maand voor mannen van tenminste 23 jaar en voor vrouwen van ten- minste 25 jaar; afschaffing van de vierde gemeenteklasse, uitbreiding van de vakantie tot tenminste drie weken. De werknemerseis om in navolging van de technisch Grafische CAO het verplichte lidmaatschap van een vakbond ook voor het administratie ve personeel in de Grafische- en dag bladbedrijven in te voeren, stuitte op weerstand b(j de werkgevers. Men heeft een compromis bereikt, waar door het voor georganiseerde werk nemers mogelyk wordt te profiteren van een gunstiger premieregeling voor het pensioenfonds. Veel fouten in de 3038 oplossingen Bij het nazien van de oplossingen van de tiendelige kerstpri)»» vraag bleek, dat door 457 deelnemers in totaal 3038 puzzels waren opgelost. Zoals wij indertijd reeds schreven: dit resultaat is be neden de verwachtingen gebleven. Hoewel in de commentaren veel enthousiasme over de puzzels werd uitgesproken, en men over hel algemeen niet de indruk had. dat de puzzels moeilijker waren dan anders, was toch het aantal fouten procentsgewijze veel groter dan gebruikelijk. Zo hebben wij de hoofdprijzen voor het grootste aan tal goed opgeloste puzzels maar nauwelijks kunnen toekennen aan deelnemers met tien goede oplossingen! Hieronder vermelden wij de namen en adressen van deze prijswinnaars, elders in dit blad geven wij de puzzel - oplossingen en de namen van de win naars der aparte ouzzelprijzen. De prijzen worden de winnaars toegezon den. Eerste prijs f 100, C. van der Pol, Sumatrastraat 88, Leiden. Tweede prijs f 75, W. d« la Rle. Stadhouderslaan 7, Leiden. Derde prijs f 50, J. Bekoov, Hoge Morsweg 102 A, Oegstgeest. Vier de prijs f 25, J. B. Kest, Roodenburgerstraat 21, Leiden. Tien prijzen van f 10, G. Dallinga. Zoeterwoudsesingel 73, Leiden: H. J. van Stralen Paul Bossu, Straat 1. Brussel 15, België; H. van Dam, Bilderdijkstraat 13, Leiden; merit Blote, Hogewoerd 173 A, Leiden; J. Riezenkamp. Ka- naalweg 92 Leiden; mevr. D. van RoyenBender. Burggravenlaau 231, Leiden; G. van Weerlee. Mun- nikenstraat 48, Leiden; M. Bakker, Rijn- en Schiekade 106. Leiden; E, Oom, Cobetstraat 91. Leiden; J, Apon. Clematislaan 48, OegstgeesL Twintig prijzen van f 5, Mevr. E. Zwart, Ryn en Schiekade 115 E. Leiden; mevr. L. Smit— Stoutên. Wasstraat 52. Leiden; L. G. F. van Doorn. Leliestraat 70, Leiden; J. J. Binnekamp, Lammen- schansweg 21 Leiden; YV. Zirkzee, Morsstraat 32. Leiden; H. A. Mid delham. Ten Katestraat 13. Leiden; J. Ouwerkerk, Evertsenstraat 23, Leiden; D. Schuuring. Witte Ro zenstraat 66, Leiden; I. Vermond, Evertsenstraat 8. Leiden; P. J. Bruné. Oosterdwarsstraat 4, Leiden F. A. Heemskerk. Lage Morsweg 82, LeidenP. Masurel, Gerard Brandt- kad© 6, Leiden; mevr. M. D. Ver- werBeversluis. Lorentzkade 25, Leiden; P. Jardin, Atje hst raat 1 A, Leiden; J. van 't Zand. Ter Haar- kad© 11 A. Leiden; R. J. Kloek, Morsweg 16. Leiden; mej. Chr. van W'eerlee. Lusthoflaan 7, Leiden; P. van der Kwaak. Burggravenlaan 142. Leiden; YV. T. YV. Vis. Vijf Meilaan 93. Leiden; J. M. Seriier, Antillenstraat 64. Leiden. 5) Een remmend bouwbeleid, dat wil zeggen, dat er sterke terughou dendheid zal worden betracht bij be oordeling van aanvragen voor bouw buiten de woningsector. Bouwlonen Wel houdt de regering volgens de verklaring van minister Veldkamp onverkort vast aan de Bouwnota van minister Bogaers. Er zal prioriteit zijn voor de bouwlonen, al blijft bij de beoordeling daarvan het loonak- koord uitgangspunt. Hij wilde geen percentage noemen. De regering heeft zich wel speciaal bereid ver klaard tot een loongesprek met het bouwbedrijf als dat nodig is. Behalve de reeds genoemde be windslieden waren gisteravond van regeringszijde aanwezig de ministers Minister-president Marijnen rechtsen minister Biesheuvel (Landbouw) op weg naar de Trèveszaal waar de regering gis terochtend bpsloot tot de maat regelen, die gisteravond tijdens het gesprek met de Stichting op tafel kwamen. Biesheuvel en Toxopeus en de staats secretarissen Bakker (Economische Zaken) en De Meijer (Sociale Zaken). Op de heer Bakker na dus dezelf de delegatie, welke naar de heer Roemers onthulde, vorige week aan het bedrijfsleven de vraag had voor gelegd of niet alle looncontracten op tien procent konden worden gehou den. Grote sommen voor Chinese industrie (Van onze Parijse correspondent) In dc langdurigste persconfe rentie (anderhalf uur) van het negental, dat hij sinds zijn ver heffing tot president der Franse republiek heeft gehouden, heeft generaal De Gaulle gistermid dag in Parijs uitvoerig zijn poli tiek jegens Peking en de erken ning van Rood-China pogen te rechtvaardigen. Een rechtvaar diging die, volgens de gaullis tische principes, vooral op werkelijkheidszin is gebaseerd, omdat men volgens het Franse staatshoofd rekening dient te houden met het blote feit, dat een volk van 700 miljoen zielen niet langer over het hoofd kan worden gezien. In de voornaamste twee andere hoofdstukken van zyn monumentale voordracht behandelde de president de binnenlandse situatie van zyn land. die hjj voorbeeldig achtte en zijn Europese beleid, waarin hjj nieuwe initiatieven voor politieke eenwording leek aan te kondigen. Tenslotte werd men gisteren voor al opnieuw getroffen door een agres sief anti-Amerikaans en een mis schien wat milder anti-Engels geluid. Hjj verklaarde dat Europa zich en Frankrijk in elk geval nooit door vreemdelingen lees Anglo-Ameri- kanen zou laten regeren. De Rococo-zaal was met een kleine duizend journalisten zo mogelyk nog wat voller en daardoor verhitter dan vorige keren Na een korte inleiding over de rooskleurige positie, die Frankryk onder zijn leiding nu in de wereld bekleedt, stelde De Gaulle zich beschikbaar voor de vragen. On der het stellen van die vragen, die hem kennelyk niet allemaal bevie len en die dan ook evenmin zon der uitzondering beantwoord werden trommelde de generaal soms on geduldig met de vingers op zijn ta fel. of maakte met zijn hoofd weer die vreemde nerveuze bewegingen, waardoor het Franse staatshoofd, met alles respect, soms even aan een kameel of een lama doet denken. Duidelijke en reële antwoorden op actuele vragen heeft hij maar weinig gegeven. De vraag hoe hij zich uit de im passe dacht te redden, die geschapen werd door het feit dat Frankrijk nu met twee China s diplomatieke be trekkingen onderhoudt die zich alle twee op hun exclusiviteit beroepen, vond hij kennelyk beneden zijn waardigheid om beantwoord te wor den. Wel bracht hij Tsjang Kai-sjek een eregroet voor de moed, waarmee hij lange jaren gepoogd had zijn land voor het communisme te be hoeden. Hij gaf nog even een ge voelig trapje tegen de schenen door de Amerikanen voor die communis tische overwinning in China aan sprakelijk te stellen. Nadat Amerika, zo merkte hij op. Tsjang zijn mili taire steun had opgezegd was de maarschalk wel verplicht geweest, zich op Formosa terug te trekken en te verschansen. I)e Gaulle onderstreepte voorts de ambities van zijn land. zijn invloed ook huiten Afrika naar Zuidoost-Azié uit te breiden, waar Frankryk, zo herinnerde hij, lange jaren zulke grote belangen te verdedigen heeft gehad. Reeds nu besteedt Frankrijk, zo riep hy uit. met 7 miljard fran ken per jaar onder de YY'estelyke en andere mogendheden in verhouding het hoogste percentage aan finan ciële en technissche hijstand ten be hoeve der ex-koloniale volkeren. De generaal liet echter doorschemeren, dat Frankryk van plan is nu ook in China belangrijke sommen in de in dustrie te gaan beleggen. Een aankondiging die in haar na drukkelijkheid en in zyn mond al het beeld van een nieuwe as. een as Parijs—Peking, leek op te roepen, een as waaraan door sommige waar nemers gisteren zelfs al een Frans- Chinese atoombom werd bevestigd of opgehangen. Zoals men weet gaan de Franse en de Chinese aspiraties inderdaad in overeenkomstige rich ting. In ieder geval maakte de ge neraal in dit deel van zijn toespraak wel de stellige indruk dat Frankrijks erkenning van Rood-China in zyn ogen veel meer is dan enkel een di plomatieke formaliteit Zo suggereer de hy ook de mogelijkheid van hu manisering van het Chinese commu nisme dankzij de technische en cul turele en andere contacten, die Frankryk nu van plan is in dat land te leggen. 0 Slot pag. 2 De Amerikaanse maanraket „Ran- ger-6" koerst recht op de maan af na een correctie, die in de richting is aangebracht. Men verwacht dat zy zondagochtend om 10.24 (Neder landse tijd) het maanoppervlak zal bereiken. „Volslagen onbegrijpelijk"" Het raadsel van de verblijf plaats van de „engel des doods van Auschwitz", de beruchte kamparts Josef Mengele, is op gelost. Hij bevindt zich in de Zuidamerikaanse staat Para guay, waar hij kortgeleden het staatsburgerschap heeft verkre gen en vermoedelijk als arts werkzaam is. Dit is meegedeeld door een lid van de Internatio nale Unie van voormalige ver zetsstrijders en gedeporteerden, Hubert Halin uit Brussel. Naar Halin In Frankfurt meedeelde is het bericht over de verblijfplaats van Mengele van het wijdvertakte net van medewerkers van zyn commissie afkomstig en valt aan de juistheid ervan niet te twijfelen. Een ambte naar van het Westduitse ministerie van Justitie zei later, dat zijn depar tement ff**n mogelijkheid meer ziet, d« uitlevering van Mengele door Pa raguay te verkrijgen, nu deze staats burger van dat land is geworden. Halin vond het verlenen van het staatsburgerschap aan Mengele door de regering van Paraguay „volslagen onbegrijpelijk en ook bevreemdend". De regering moet toch op d© hoogte zyn geweest van de door Mengele g*- pleegde misdaden. Het Internationale Comité van overlevenden van de con centratiekampen. ©en onderafdeling van de eerder genoemde Unie, zal contact opnemen met Paraguay, zo kondigde Halin aan. Mengel© zou zich in 1943 vrijwillig voor dienst in Auschwitz gemeld heb. ben. omdat hy daar voldoende mate riaal voor zyn medische proeven op mensen aanwezig achtte. De verblijf plaats van Mengele was na de oorlog aanvankelijk onbekend. In 1959 werd hij in Argentinië gesignaleerd, maar een verzoek om uitlevering aan de Argentijnse regering bleef een jaar lang onbeantwoord Toen Mengele de Argentijnse grond te heet onder de voeten vond worden, verdween hij. Halin en d© secretaris van het In ternational© Comité van overlevenden van concentratiekampen de Frans man Roland Teysandier. spraken ook nog over de momenteel in Ghana werkzame voormalige Duitse lucht machtarts Horst Schumann en de gewezen SS-gene raai en comman dant van de SS-divisie „Das Reich", Lammerding Schumann wordt ver antwoordelijk gesteld voor pogingen tot sterilisatie van Griekse joden in Auschwitz, terwijl Lammerding we gens d© massamoord van Oradour. waar duizend Franse gijzelaars ver moord werden. in Frankryk bij ver stek ter dood veroordeeld is. Minister van Justitie Ewald Bucher heeft la ten weten dat Ghana ondanks ver- scheiedene pogingen van de West duitse regering daartoe Schumann niet heeft uitgeleverd. Lammerding is volgens Halin en Teysandier bouw ondernemer in Dusseldorp Een Duitse rechtbank in Kassei heeft woensdag Mengele definitief zijn Duitse academische graad ont nomen waarmee een gelijke beslis sing van d© universiteit van Frank furt werd bevestigd. Mengele had zijn in Duitsland wonende vrouw hier tegen in beroep laten gaan zonder dat zijn verblijfplaats daarbij bekend werd. De Westduitse Justitie houdt zich PRESIDENT DE GAULLE tijdens een ogenblik van diep na denken gedurende zijn perscon ferentie van gisteren al geruime tijd met Mengele bezig. De procureur-generaal van de deelstaat Hessen Fritz Bauer, verklaarde ver leden jaar dat Mengele er grot© han digheid in heeft, door valse paspoor ten en veelvuldige naamsverandering onvindbaar te blijven. iNog '11 verdachte Een departementshoofd van de spe ciale „veiligheidsgroep" van het Westduitse Bureau voor crimineel onderzoek is gearresteerd op verden king van deelneming aan massa- executies van joden in de oorlog zo deelt het ministerie van Binnenland se Zaken in Bonn mee. Zijn naam ia Ewald Peters. De „veiligheidsgroep" is o.a ver antwoordelijk voor de veiligheid van kanselier Erhard en andere politieke leiders. Zy speurt ook naar onder mijnend© activiteit Advertentie ibSKI idetn- ternationaal beproefde tabak sont- wenningsbehandekng lukt dat moeiteloos afdoende en absoluut zonder ris.co Vraagt Uw drogist waar niet ver- knjgbaar wende men zich recht streeks tot ANTI TOBACCO INTERNATIONAL POSTBUS 506 BREDA (HOLLAND) Advertentie BRLESTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 'a Uit het Leidsch Dagblad van 1 February 1864: Wij vernemen, dat eenige aanzienlijke ingezetenen het plan beramen, om hier ter stede een nieuwe concert- en schouwburgzaal te stichten en daarvoor in een lang ge- 9 voelde behoefte zullen trach- ten te voorzien, i Per Telegraaf Londen 30 a January 1864 De Morning a Post meldt dat Frankrijk. j Rusland en Zweden toetre- 9 a den om gemeenschappelijk f de integriteit van Denemar- f a ken te erkennen Hetzelfde J 0 voorstel is tot Pruisen en v 0 Oostenrijk gerigt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1