Scherp NED. contrasterend concert MADRIGAALKOOR kunst kaleiöosQggp b. J Economische puzzels van president Johnson Introductie Requiem 'van Maurice Duruflé i Prijsstop voor boeken eventueel op komst Russische film over de „zuiveringen de periode van Stalin Automobielarbeiders willen flink aandeel de enorme winsten „Omzien in wrok" van John Osborne draaide tweemaal in „Camera" WIJLEN PRESIDENT KENNEDY HERDACHT MET ULTRA-WASWERKING V) 111 Aandacht voor vakbeweging en zakenwereld Evenwicht Waarschuwing Instemming met akkoord visserij-C.A.O. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 januari 1964 Derde blad no. 31174 deden zich van hun beste zyde ken nen. de ensemblezang vond een hoogtepunt in het befaamde Agnus Deï". Aan de damessolisten werden door voorzitter Zandbergen fraaie bloemen overhandigd. De hechte samenwerking met het U.S.O. was mede een waarborg voor een klankschone. suggestieve en over tuigende vertolking. Met genoegen hebben wjj gecon stateerd. dat het Ned. Madrigaalkoor zich deze avond in prima conditie bevond Musical over ..De Bokkerijders" Deze zomer zal in Valkenburg een uitvoering worden gegeven van de eerste Limburgse musical. Het stuk heet ..De Bokkeryders" en heeft het optreden van de beruchte benden tot onderwerp, die in de 18de eeuw Zuid- Limburg hebben geteisterd. Het sce nario werd geschreven door dr. Ga briel Beckers uit Beek, directeur en regisseur van de „Speelgroep Lim burg". De teksten zfjn van de litera tor-journalist Frans Brunklaus uit Geulle, de muziek is van de in Bel- giè geboren en te Maastricht wonen de componist J. L.G. Lambrechts. Reeds vaker waren „De Bokkerij- ders" het onderwerp van Limburgse toneel- en zangspelen. Kort geleden bestonden er zelfs ernstige plannen om aan deze met terreur en roman tiek omweven roof- en brandstich tersbenden een speelfilm te wijden. Ofschoon het draaiboek gereed was. en een filmregisseur voor het gege ven enthoushiast was. moesten de plannen by gebrek aan geldmid- H. delen worden opgegeven. l TWEE frappant contrasterende koorwerken beheersten het concert van het Ned. Madrigaalkoor onder leiding van Herman Strategier, dat gisteravond in de Stadsgehoorzaaal plaats vond. Allereerst een interessante introductie van het uit 1947 da terende „Requiem" van Maurice Duruflé. dat elders reeds meer malen ten gehore is gebracht. De in 1902 geboren Maurice Duruflé. vermaard Parijs orga- nist en pedagood. dompelt ons in deze dodenmis bij voortduring onder in de specifiek gregoriaanse sfeer. Deze is door hem inventief be werkt, waarbij het voor alles treft, hoe hij, ondanks de telkenmale wis- celende ritmiek, de soepele zwev.ng der typische melodiek zuiver heeft weten te bewaren. Het is daarbij een openbaring ken nis te nemen van de door hem schit terend behandelde orkestratie, welke verschillende malen naar geladen dynamische hoogtepunten wordt op- ontroerende solopartijen in: de eerste heeft ons in hoofdzaak met voor treffelijke techniek in het klankryke hogere register geboeid, de tweede verraste weer door zijn sonore stem en meer en meer rijpende voor dracht. Dit Requiem ls uitgevoerd ter na gedachtenis van wijlen president Kennedy, hetgeen de wyding ervan extra verhoogde. De Amerikaanse Tijdens het concert van gis teravond: v.l.n.r. Max van Eg- mond. Mea Naberman. dirigent Strategier. Heieen Verkley. de Amerikaanse ambassadeur mr. Rice en diens echtgenote. (Foto LD./Holvast) weer een ongecompliceerde vreugde voor het oor. Deze geniale en levendige Hay dn is onverwoestbaar door de eeuwen heen Het glanzend zingende koor, dat geen enkele weifeling openbaarde, handhaafde ook nu zijn uitnemende reputatie. Het solistenkwartet bevredigde al leszins: de reine sopraan Heieen Verkley, de alt Mea Naberman. de tenor Jan Waayer, die Han le Fêvre verving en de bas Max van Egmond, (Van onze Utrechtse correspondent) Het ministerie van Economische Zaken heeft de Nederlandse i Uitgeversbond meegedeeld bezwaren te hebben tegen een prijs- I verhoging van boeken. Tussen het departement en de uitgevers is het overleg over dit onderwerp aan de gang waarbij minister An- driessen heeft laten weten dat hij eventueel een prijsstop voor boeken zal afkondigen. gevoerd. Gevaar voor eentonigheid is ambassadeur mr. Rice bevond zich i er desondanks, temeer omdat het on(jer de toehoorders. Het aangrij- werk niet uitmunt door sterke origi- pen(je eerbetoon, dat d.m.v. dit „Re- nele muzikale eigen vondsten. Dit qUjem" aan zijn overleden president I gevaar werd echter door de van groot gebracht is na afloop werd boven- deskundig begrip voor en \er- dien nog een minuut stilte staande bondenheid met de te behandelen - materie door Strategier, die met het gregoriaans volkomen vertrouwd is, grotendeels omzeild, al is het grego- s riaanse idioom niet voor een ieder toegankelijk. Ook het koor gaf biyk diep te zyn doorgedrongen tot deze muziek. Het was daarbij opmerkelijk, welk een innige en homogene samenwerking er met het zwaar bezette Utrechts Stedelijk Orkest bestond en hoe deze betrekkelijk kleine groep perfect ge- .instrueerde zangers en zangeressen zich welhaast by voortduring stra- lend wisten te handhaven. Speciaal de helder klinkende so- pranen vielen in haar eenstemmige passages, waardoor deze compositie veelvuldig uitmunt, te bewonderen. Wfj hebben dan ook met grote be langstelling van deze structureel evenwichtig opgebouwde partituur, waarin menigmaal aangrijpende mo menten zijn aan te wyzen en het evenwicht tussen de verschillende onderdelen ons getroffen heeft, ken nis genomen. Alleen een koor, dat de geest van 1 een werk als dit volkomen verstaat en daarbij over de hoogstaande tech- I nische kwaliteiten beschikt om deze *naar waarde te realiseren, is by machte er zulk een indrukwekkende uitvoering van te geven als ditmaal het geval was. De mezzo-sopraan Mea Naberman en de bas Max van Egmond vervul den er de betrekkelijk kleine, doch Scheiding tussen *De Nieuwe Komedie i en Arena (Van onze Haagse correspondent) De Nieuwe Komedie en de toneel groep Arena thans in feite een en hetzelfde gezelschap, onder de eerste naam optredend voor volwas senen en middelbare schooljeugd en onder de tweede voor de lagere scho len krijgen met ingang van het nieuwe seizoen gescheiden tableaus en eigen artistieke leiders. Erik Vos blijft verantwoordelijk Ivoor het artistieke beleid van De JNieuwe Komedie en Berend Boude- thans verbonden aan de VARA- I televisie, neemt de artistieke leiding van Arena op zich. Boudewijn heeft als regisseur al nauwe banden met De Nieuwe Komedie en Arena. De 3 zakelijke leiding van beide gezel- schappen wordt gewerd door Frans ^Vasen, die onlangs in deze functie werd benoemd. Johan de Meester, die twee scizoe- I een lang met Erik Vos de artistieke leiding van De Nieuwe Komedie en Arena neeft gevoerd, zal voortaan optreden als adviseur van de Stich ting Nieuwe Jeugdtoneel, waaronder belde gezelschappen ressorteren. Zo owel De Nieuwe Komedie als Arena heeft Den Haag als officiële plaats pvan vestiging. hi acht genomen zal hem onge twijfeld van aller intens medeleven overtuigd hebben. Volkomen in tegenstelling hiermee stond de sprankelende verklanking van Haydn's ..Nelson Messege schreven t.g.v. Nelson's overwinning by Aboe Bekir. Deze uitvoering muntte uit door sterke spanning, al direct bij de markante aanvang merkbaar. In snelvloeiende tempi deed Strategier deze Mis opklinken, waarbij het koor in elk opzicht blijk gaf van een volstrekte beheersing onder de luchtige directie van Stra tegier. die ook het orkest stevig in zijn greep had. Hier is een Havdn aan het woord die talrijke remini- centies aan zijn „Schöpfung" oproept. Blijheid en ernst wisselen elkaar in constante stroom af. het, weldadige melodieuze karakter blyft steeds Toekomststod .Europa' Om tot beter begrip en samen werking tussen Nederland en Italië te komen, hebben de heren Kamp en Lever te Camparossa een culturele werkschool opgericht, die onder lei ding staat van de Nederlandse schil deres Ria Exel en de Italiaan-se ar chitect Aldo Jacober. Naast de gebruikelijke beelden- en schilderijenexposities, wil men jonge studenten in de bouw door middel van maquettes in staat stellen een miniatuur toekomststad „Europa" te bouwen. Verkoudheidsbacillen Zijn als de dood voor Het aantal boeken dat in prijs om hoog is gegaan omvat nog een be trekkelijk kleine groep. Gepubliceerd in het „Nieuwsblad voor de Boekhan del" blijkt zij voornamelijk literaire werken, belletterie en ontspannings lectuur te omvatten. De uitgevers zelf schatten dat ongeveer 4.000 titels in prijs zijn verhoogd. Dat is 10 van de in omloop zijnde nieuwe boeken. De schoolboeken zyn totnutoe geheel buiten de prijsverhoging gebleven. Het optrekken van de prijs vindt plaats door de hogere tarieven van zetters, drukkers en binders, de ge stegen kosten in het uitgeversbedrijf zelf en de wens van de auteurs een hogere royalty (percentage van de prijs) te ontvangen. Wanneer aan vaardbaar is dat de auteurs per 1 jan. 10 rihogere royalty krijgen kunnen moet ook aanvaard worden dat het boek nogal wat duurder wordt, zeg gen de uitgevers. Bij een prijsstop zyn de auteurs allereerst de dupe. De uitgevers hebben voorts proble men over de prys van de reeksen pocketboeken waarvan heel veel ti tels in de handel zijn. Moeten de nieuwe uitgaven in die reeksen duur der worden of mag men de hele reeks in prijs verhogen? Het overleg met het ministerie van Economische Zaken daarover zal dezer dagen worden voortgezet, na beraad van de uitgevers in eigen kring. De prijsverhoging van boeken zo blykt uit het Nieuwsblad voor de Boekhandel schommelt tussen de 15 en 20', van de oude verkoopsprijs. Met als meest voorkomende gemid delde rond de 20 SCHILDER TEN HOLT ONDERSCHEIDEN Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd H F. ten Holt, kunstschilder, wonende in Bergen N.-H.i. De versierselen, behorende In Moskou is gisteren een film in première gegaan, waarin de makers de periode van Stalin hebben trach ten te doen herleven, toen vooral de klop op de deur van de geheime po litie in de nachtelijke uren werd ge vreesd, die meestal niet veel goeds betekende. De eerste voorstellingen trokken veel publiek. Sommige men sen lieten hun tranen dc vrye loop een boek van de auteur Joeri Bon- darew. Met deze film, die op hetzelfde vlak ligt als Alexander Solzjenitsins roman over de toestanden in de kam pen voor dwangarbeiders („Een dag ln het leven van Iwan Deniso- witsj") wordt de destalinisatie nog verder voortgezet. Voor het eerst laat men de nachtelijke arrestatie zien omstreeks 1948 van een slacht- PRL ring brachten, die het slachtoffer bij 'deze onderscheiding"zijn"aan hém *Ün geworden van de beruchte „zui- uitgereikt op 29 januari door de bur- veringen", gemeester van Bergen ter gelegen heid van de 80ste verjaardag van de 1 De film, getiteld „De Rust", duurt schilder. drieëneenhalf uur en is gebaseerd op bij het zien van scènes, die hun offer van de verheerlijking van vrienden en verwan'en in horinne- Stalins persoon". Leden van de ge- Dit doosje betekent: protektie tegen infektie UI (Van onze correspondent in Washington) Acht jaar geleden werd op de Lon- dense planken een eerste opvoering gegeven van „Look back in anger" (Omzien in wrok), van de jonge to neelschrijver John Osborne, een van de „angry young men" (gramstorige jonge lieden). Dit stuk geldt als een typische uiting van dat speciale soort kritiek op de maatschappij, waarvan deze groep de spreekbuis is. Dn toneelgroep Theater plaatste het stuk een jaar later op haar reper toire en gisteravond draaide een ge lijknamige film als eerste werk in de tweede filmserie van K. en O. In twee avondvoorstellingen van „Camera" aan de Hogewoerd. Aan gekondigd was de Poolse film „Nachttrein", maar omdat deze on verwacht niet ter beschikking was, moesten de eerste en derde film van de K. en O.-serie worden omgewis seld. Hoofdfiguur in deze film, die in nauwe samenwerking tussen regis seur Richardson en de schrijver tot stand kwam. is de sociale mislukke ling Jimmy Porter, een man met een goede opleiding, die zijn dagen slijt als marktkoopman in suikergoed. Jimmy maakt de indruk van een la biele prolurk, een cynische, vaak zelfs demonische psychopaath, die een laffe terreur uitoefent op zijn in een wrak veranderde vrouw Alison, die, tegen de wil van haar ouders, zo hoog nodig met hem wilde trouwen. Soms vervalt Jimmy van honende aanklachten tegen de maatschappij in huilerig zelfbeklag, omdat hi) in zijn jeugd een Jaar lang zijn vader gedurende diens ziek- en sterfbed heeft moeten bijstaan. De aanhou dende spanning tussen Jimmy en Alison wordt nog wat verzacht door de jeugdige Cliff Lewis, een inwo nende vriend. In de film, die het stuk vrijwel op de voet volgt, ont vlucht Alison de samenleving met haar echtgenoot, omdat zy zijn brute uitvallen, die hij voor „lijden aan het leven" tracht te slijten, niet lan ger kan verdragen. Bij haar ouders brengt zij een kind ter wereld, dat kort nadien sterft. Intussen heeft Jimmy intieme bestrekkingen aan geknoopt met Helena, een vriendin van Alison, ofschoon hij beweerde die te haten. Maar na een flinke muilpeer van Helena is het amorele mannetjesdier als een blad aan een boom omgekeerd. Het komt na enige tijd tot een ontmoeting tussen Hele na en de teruggekeerde Alison, waar na eerstgenoemde zich uit eigen be weging terugtrekt. Jimmy en Alison gaan het dan na een uitgebreide huilscène opnieuw proberen. Hoe men over de inhoud van dit „tijdsdocument" moge denken, in elk geval is de film een knappe vertolking van Osborne's toneelwerk. De naargeestige sfeer ls raak gete kend, het camerawerk is doorgaans voortreffelijk en de rol van Jimmy was Richard („Cleopatra"» Burton cp het lijl geschreven. Ook Claire Bloom en May Ure dragen niet wei nig bij tot de sfeertekening. Tech nisch zonder twyfel een boeiend werk. President Lyndon Johnson wil zowel met de zakenwereld als met de vakbeweging op goede voet staan. Hij doet daarom zijn uiterste best bij geen van beide sectoren van de Amerikaanse samenleving weerstanden op te wekken. Dat is hem tot dusverre wonderwel gelukt. George Meany, de stoere voorzitter van het vakverbond, de A.F.L.-C.I.O.. verklaart dat de vakbeweging goed met de president kan opschieten. ..We zullen wel nooit zo dicht bij hem staan als we stonden bij John F. Kennedy", aldus deze gezaghebbende woordvoerder van de vakbonden, „maar Lyndon Johnson toont begrip voor werk en ambities van de vakbeweging en hij raadpleegt ons voordurend". Vreemd genoeg denkt ook het zakenleven even goed over de president. Vreemd, omdat ook in de Amerikaanse samenleving niet alleen de inzichten maar ook de belangen van zakenwereld en vak beweging scherp uiteenlopen. Maar financiers en industriëlen schijnen in Lyndon Johnson een man te zien. die ze vertrouwen kunnen, conservatiever dan John F. Kennedy aan wie ze eigenlijk nooit hun vertrouwen gegeven hebben, en als zoon van de olie- staat Texas een man. die weet wat zakendoen betekent. Dat neemt niet weg dat de pre sident zich er terdege van bewust is. dat hij. als de kandidaat der de mocraten voor het presidentschap in november van dit jaar vooral moet kunnen rekenen op de steun van de vakbeweging, van de organisaties, die voor de negerrechten strijden en van de zogenaamde „liberalen" in het algemeen. Er zijn natuurlijk in dustriëlen en financiers, die op een democraat stemmen, maar de za kenwereld is toch overwegend repu blikeins. Hoelang president Johnson dat evenwicht tussen vakbewegings vriendschap en zakenwereld-sym pathie zal kunnen bewaren is dus een grote vraag. Er zijn op dit ogen blik al aanwijzigingen. dat hy enige moeilijkheden op z'n pad ontmoeten zal. Dat de president, krachtens een aankondiging ln zyn „State of the Union" een straf wil stellen op het verrichten van overwerk door de wettelijke overwerkvergoeding, die nu l'j maal het uurloon bedraagt, te verhogen ls zeer naar de zin van de vakbeweging. Deze wil dubbel loon bij overwerk, niet zozeer om de verdiensten op te jagen maar om het overwerk tegen te gaan en de werk gevers te nopen hun verdiensten uit te breiden in plaats van, zoals nu, op grote schaal overwerk te laten verrichten. De werkgevers zyn er echtwr hard nekkig tegen, omdat een dergelijke maatregel hun kosten zou opjagen. Een ander punt uit het program van de president, dat heel wat meer strijd kan veroorzaken ls zyn waar schuwing tegen inflationistische loonsverhogingen. Hy zal daartegen, zo nodig, optre den. Wat hij als inflationistiseh be schouwd heeft de president niet ge preciseerd, maar het is duidelijk dat hij stabiliteit wil op prijs- en loon- gebied. Dat kon wel eens tot gevolg heb ben, dat hij invloedrijke vakbon den recht tegenover zich vindt. Wal- ther Reuther. de invloedryke voor zitter van een toonaangevende vak bond. de automobielarbeiders, heeft al te kennen gegeven, dat zijn le den een flink aandeel willen heb ben in de enorme winsten, die de automobielfabrikanten hebben ge maakt. De wet van vraag en aanbood werkt uiteraard ook niet vrij in de Amerikaanse economie. De automo bielfabrikanten kunnen, binnen ze ker grenzen, de prijzen van hun produkten vaststellen. Aan de ande re kant kunnen de grote vakbon den. die-zoals de automobielarbei ders- een overheersende positie in een bedrijfstak bezitten, het loonpeil beinvloeden in een mate zoals vele andere, minder sterk georganiseer de, bedrijfsgroepen eenvoudig niet benaderen kunnen. Winststijging heime politie in burger arresteren een man. die door een valse buurman ten onrechte als „Trotzkist" is aan gegeven. De man, die tegen zyn zoon en dochter zegt dat de arrestatie op een misverstand moet berusten en die zijn vertrouwen in de partij niet verliest, wordt in de film niet terug gezien en over zijn lot wordt verder niets meegedeeld. Zijn zoon is de held van het verhaal. Hy wordt uit de communistische party gestoten op a-ndringen van dc secretaris van zyn partygroep, die door de Russi sche filmcritici een „dogmaticusen „fanaticus" wordt genoemd. Advertentie De Amerikaanse regering kan de automobiel fa brikanten niet beschul digen van prijsopjaging de auto- pryzen zyn vrij stabiel gebleven maar de produktiekosten zyn sterk gedaald, vooral door verbeterde en geautomatiseerde produk tie-metho den. en daardoor is de winstmarge en zyn de totale winsten aanmer- kelyk gestegen. De regering maakt zichdaarover bezorgd omdat zy weet dat de automobielarbeiders het recordcyfer van rond 2 miljard dol lar winst van de gezamenlyke auto mobielfabrikanten geen ogenblik uit hun gedachten zetten. De vakbond kan en wil, dat beseft de regering heel goed. geen weerstand bieden aan de eis van de leden dat zy, in de vorm van loonsverhoging en an derszins, een flink stuk van die koek ln handen krijgen. Zelfs al zou het grootste deel van een loonsverhoging ten koste van de winsten gaan en dat is op zichzelf al een optimisti sche veronderstelling dan zou toch het voorbeeld van de automo bielarbeiders ongetwijfeld navolging vinden by de vakbonden die arbei ders in veel minder welvarende in- dustrien vertegenwoordigen. En dat zou prijs-stabiliteit tot een vrome wensdroom maken. Walter Heller, voorzitter van d e raad van economische adviseurs van de president heeft daarom al te kennen gegeven dat hy hoopt dat de automobielfabrikanten hun prij zen zullen verlagen waardoor de druk ln de richting van loonsverhoging De Stichting van de Arbeid heeft haar instemming betuigd met het akkoord dat tussen de redersvereni ging voor de Nederlandse zeevisserij en de drie erkende vakorganisaties ls bereikt omtrent een verbetering van de collectieve arbeidsovereen komst voor de treilloggervissery. Van de zijde van het College van RUks- bemiddelaars zyn evenmin bezwaren te verwaheten. Een en ander zal op de gebruikelijke wijze worden afge wikkeld. Verwacht kan worden dat de re dersvereniging van de Nederlandse zeevisserij, als de goedkeuring ook formeel in kannen en kruiken is. haar verzoek tot verbindendverkla ring der overeenkomst zal intrekken. De vereniging schat de schade, die de reders door de staking ïyden, op een ton per dag in totaal. Volgens de Haagse politie, die op verzoek van reders en schippers extra surveillances heeft uitgevoerd, is het rustig in Scheveningen. wat zou afnemen. Maar niemand ge looft dat Detroit, 's werelds auto hoofdstad, prysverlagingen in de zin heeft, met als gevolg dat de loon en prtjsspriraal een netelig politiek probleem kan worden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5