Ned. Studenten Orkest weer in volle actie w GOLDEN FICTION kunst kaleiöoscoQp Jaap Flier en excelleren in Willy de la Bye premiere - ballet WITTE KRUIS Danstheater viert eerste lustrum ECLOGUESVANHEPPENER BONDSKANSELIER ERHARD OVER ZIJN CONTACTEN MET REGERING IN ROME DE ANATOMISCHE LESEN INTERIEUR UITGEBALANCEERDE SAMENSTELLING MAAKT U VLOT WEER FITI ILO schorst Zuid-Afrika Lijnenspel Advertentie Derde Mad no. SI ITS Qp gericht 1 maart 1800 Woenadag 29 Januari 1964 VREUGDE en verbazing overvalt ons steeds weer. wanneer wij kennis nemen van het door Jan Brussen uitstekend geïn strueerd spelersmateriaal, dat deel uitmaakt van het Ned. Studen tenorkest. dit jaar traditiegetrouw weer op tournée (de twaalfde) door ons land (Engeland incluis), ten bate van het Ned. Studenten Sanatorium en het Universitair Asyl Fonds. Juist uit Londen terug gekeerd. gaf het gisteravond een concert in een prachtig gevuld Gebouw voor K. en XV te Den Haag. waar oud en jong was samengestroomd om te luisteren naar de resultaten der inten sieve Bergense studie. Zo n ruim 80 vrouwelijke en mannelijke studenten onder wie niet minder dan 24 uit Leiden tot gedisciplineerde prestaties te brengen is een niet geringe opgave. Maar dirigent Jan Brussen. orkestpedagoog en instructeur bij uitnemendheid slaagt daar altijd wonderwel in: hij kent het klappen van de zweep tot in finesse! Amateurisme zeer hoog plan Na het gezamenlijk zingen van het „Io Vivat", klonk als inzet het bekende ..Adagio for strings" op. 12 van Ame rikaanse componist Samuel Barber, oorspronkelijk het langzame deel van diens eerste strijkkwartet. Waarom wy dit kwartet nooit ho ren is onduidelijk. Zeker is. dat de orkestbewerking voor de niet minder dan 66 deelne mende strijkers een kolfje naar hun hand moet zijn. Van een modern Idioom is geen sprake, integendeel. De cantabiliteit, de verstilling en de ernst doen weldadig aan, vooral als dit Adagio zo fijnzinnig genuanceerd en in zulk een homogene orkestklank Als ieder Jaar ook nu een noviteit: Robert Heppener schreef in opdracht van het NSO zijn „Eglogues" Her derszangen"), geïnsn.reerd - - de eer ste strophe van het gedicht „Chro- nique" van de Nobelprijswinnaar Saint-John Perse. Zijn impressionistische, veelal som bere muziek, verraadt een eigen dis harmonische taal. Deze moge wat geëxalteerd aandoen, niettemin trekt zij de aandacht, niet het minst door de rijke contrastwerkingen, en frap- pant-originele colorist.ïsche vondsten, waarvan de vier delen: .Paysage", „Vents", .Pierres" en „Cirques" ge tuigen. Het werk is voortreffelijk geïnstru menteerd en gezien het feit dat de componist de amateurs het vuur na aan de schenen heeft gelegd, bijzon der knap gerealiseerd. Eerlijk gezegd bereikte onze ver bazing hier haar hoogtepunt, want deze uitermate suggestieve partituur bevat voor de Instrumentalisten zo veel struikelblokken, dat er brokken gemaakt kunnen worden, voor men het. weet, Felle geladenheid en innige ver stilling wisselen elkaar af en ieder een— van harp, tot piccolo-fluit, bla zers en bekkens toe is hevig in de weer, om er een Dunctuele vertolking van te geven. Nu: dit is best gelukt! Hoed af voor zoveel kunde, waar door wij op den duur toch meer ge boeid werden, dan door de compo sitie op zichzelf, welke naast geïn spireerde momenten, ook in oorver dovende klankerupties geforceerd aandoende passages bevat, waarmee de componist niet goed raad wist, maar waarbij men vol gas kon ge ven! Niettemin een veelbelovende proe ve van bekwaamheid van een man. wiens volgende werken met belang stelling tegemoet gezien mogen wor den. omdat hij in ieder geval, on danks jeugdige onevenwichtigheid, blijk geeft persoonlijke en drama tische zeggingskracht, welke soms diep peilt, zijn eigendom te mogen noemen. En dat is toch wel de voor naamste voorwaarde, om het een heel eind te brengen! Evenals na het optreden van Van Ast was men ook nu gul met applaus, naar het ons voorkwam voornamelijk voor de intelligente interpretatie, welke sprak van een ongewone stu diezin. en ook volwaardig begrip. Tot oesluit heeft, men zich gewijd aan Haydn's verfrissende ..Militaire Symphonic" (No. 100 in G dur), welke wij in verband met de tijd niet. meer konden beluisteren. Gezien echter het feit, dat het ni veau van het N.S.O. in zijn huidige samenstell ng ieder jaar is deze weer anders in verband met de door stroming zo hoog staat, zal deze Haydn zeker tot de climax van dit zo geanimeerd verlopen en feestelijk gestemde concert zijn uitgegroeid. Aan Jan Brussen, die precies weet hoe hy al deze jongeren naar zijn hand moet zetten en hen de knepen van het vak tot in détail bijbrengt, opnieuw onze welgemeende hulde voor zóveel doorzicht, ijver en toe wijding. De meer uitgerijpte en dus zachtere tabaksoorten van Golden Fiction zorgen, in de juiste verhouding gemengd, voor het natuurlijke aroma. U kunt deze sigaret de ongesausde Amerikaan noemen, die géén toegevoegd aroma bevat, alléén pure tabak. Evenals aan al zyn trouwe disci- jyT a \Td'\ 1 pelen, die tjjdens hun studietijd de IN J\ Y vl^CllCFcIcll 111 Ankara en Athene nodige uren weten vrjj te maken, om zich met enthousiasme aan „Vrouwe Musica" te wijden. Dat wil in een tjjd als deze. met al zjjn afleidingen, wat zeggen! H. ROBERT HAPPENER gepresenteerd wordt, als ditmaal het geval mocht zyn. Temeer opmerkens waard omdat hier sprake is van zo veel heterogene elementen, die zich onder Brussens weloverdachte lei ding stelden. De voordracht was naar ons gevoel echter iets te gerekt, het geen afbreuk deed aan de spanning Het was zeker geen geringe op gave met het poëtLsche cello-concert in a van Robert Schumann (op. 129), met de jeugdige René van Ast. thans als solo-cellist by het Kunst- maandorkest werkzaam, voor de dag te komen. Het stelt zowel aan solist als orkest de allerhoogste eisen. René van Ast ,die over een kleine zy het welluidende en gave toon be schikt. maar nog niet over de per fecte technische zekerheid, die door de allergrootsten wordt geopenbaard (daarvoor zal verdere groei en gro tere podiumervaring nodig zijn), sloeg zich echter toch kranig door de moeiiykhedcn heen in een muzi kale illustratie, welke getuigenis af legde van een nobel inzicht in de materie. Omspeeld door een orkest, dat hem In loffeiyke nrecisie en bescheiden be geleidde. waardoor Van Ast nergens in de verdrukking kwam, wat in een concert als dit -emakkeiyk gebeuren kan. Regeling beeldende kunstenaar herzien De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. 'M. J. Veld kamp, heeft de bestaande beeldende kunstenaarsregeling herzien. De nieuwe regeling stelt de kun stenaar. wiens verkopen op de vrije markt te gering zyn om met de op brengst ervan in zyn bestaan te voorzien, in staat zich door zyn ar tistieke arbeid te handhaven. Boven dien houdt de regeling ook bepalin gen in. welke gericht zyn op de ont plooiing van de artistieke capacitei ten van de kunstenaar. Voorts is in de regeling meer aan sluiting gezocht aan hetgeen op de vrue kunstmarkt gebruikelijk is, o.a. wat betreft de betalingswijze van aangekochte kunstwerken. De nieuwe regeling, die op 3 fe bruari in werking zal treden, is tot stand gebracht in nauw overleg mei het ministerie van O. K. en W. en de centrale commissie sociale kunst opdrachten. waarin mede kunste naarsorganisaties zyn vertegenwoor digd. Generaal Lemnitzer. de opperbe velhebber van de NAVO-strydkrach- ten in Europa. Ls gisteren ln de Turkse hoofdstad Ankara aangeko men. waar hy werd verwelkomd door generaal Sunay, chef van de Turkse generale staf. Generaal Lemnitzer. die wordt vergezeld door de Griekse generaal Levandis. zei dat het doel van zyn bezoek het bespreken van NAVO-kwesties is. Op een vraag voegde hy er aan toe dat de kwestie- Cyprus het vraagstuk van de dag is. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten zal één dag in Ankara 1 blijven, waarna hy naar Athene ver trekt. Daarna zal hy naar Napels I reizen. De Westduitse Bondskanselier pro fessor dr. Ludwig Erhard, die een officieel bezoek aan Italië heeft ge bracht. sprak gisteren op een pers conferentie te Rome de hoop uit. dat zoveel mogelijk landen zouden deel nemen aan de voorgestelde multila terale NAVO-kernmacht. opdat de ze tot een „waarachtig deelgenoot schap" zouden worden. Hy verklaar de dat West-Duitsland de totstand- Gele petjes voor veilig verkeer In het Westduitse grensgebied ziet men sedert enkele dagen de schoolgaande jeugd getooid met een soort jockeypet van hardgeel gekleurde keperstof. Verkeersdes- kundigen zijn van oordeel, dat deze petjes veel beter opvallen dan bijvoorbeeld de waarschu- J wingsborden nabij scholen. De petjes worden tegen een redelijke prijs beschikbaar gesteld. Mocht dit een onoverkomelijk bezwaar zijn voor sommige ouders, dan worden de aanschaffingskosten betaald door de vereniging voor veilig verkeer. koming van deze kernmacht 'n „zaak van uiterst groot gewicht" acht. „De Italiaanse leiders hebben groot begrip aan de dag gelegd voor het plan tot stichting van 'n NAVO-kern macht, ook al zyn zy nog niet be reid om zich hier tenvolle aan te binden", aldus Erhard. Hy voegde hieraan toe dat hy en zyn afvaardiging, by de bespreking van NAVO-verdedigingsaangelegen heden. met genoegen liadden gecon stateerd dat de Italiaanse leider» het ten dele met hen eens waren. De Bondskanselier deelde verder mede dat hy de Italiaanse eerste minister Al do Moto had uitgenodigd om West-Duits land in de komende zomer te bezoeken. Erhard zei ook: „West-Dultsland ziet een verenigd Europa niet louter 1 als een samengaan van de zes EEG- staten. Het verdrag van Rome moet open staan voor elk land, dat hiertoe wenst toe te treden". Prof. Erhard verklaarde na drukke- lyk dat de Frans-Duitse verzoening en vriendschap geen in zichzelf be sloten karakter draagt. „Er moeten grenzen worden gesteld aan de ver wezenlijking van het denkbeeld der Europese eenwording", zei hy Eraan herinnerend dat hy zelf I protestant is, verklaarde de West duitse regeringsleider dat hy het. werk van het te Rome gehouden al gemene concilie met een ontroerd gemoed had gevolgd. Hy verklaarde de pogingen van de Paus toenadering tussen de kerken teweeg te brengen, met byzonder grote aandacht te vol gen. Erhard beval aan de pogingen van Amerika tot verbetering van de be- I trekkingen tussen Oost en West on der betrachting van waakzaamheid i zoveel mogeiyk te steunen. Hy wees er in dit verband op dat het vooral de Verenigde Staten zyn, die thans in de gehele wereld de voornaamste last dragen van het handhaven van de vrede. De Westduitse bondskanselier sprak zich opnieuw uit tegen het ver lenen van kredieten op lange termyn aan de Sowjet-Unie. Hy gaf te ken nen, dat ook de Italiaanse regering ..met alle voorbehoud" tegenover het verlenen van dergeiyke kredieten staat. Hoofdpijn? Griep? Spierpijn? Witte Krui» poeder» helpen vlug en goed. 't Geheim schuilt In de uit gebalanceerde samenstelling! Wetenschappelijk verantwoord. Uiterst werkzaam. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Bovendien: géén ealicylzuur, dat vaak maag klachten veroorzaakt. Witte Kruis poeder» zijn fantastisch goed. Voor kinderen en volwas senen! ook vorkrijgbaar In tabletten an cacbata. Bj uw apotheker of drogtat (Van onze kunstredactie) Het Nederlands Dans Thea ter viert zijn eerste lustrum met twee bijzondere balletvoorstel lingen in de Kon. Schouwburg te Den Haag. De eerste werd gisteravond voor een enthousiast publiek ge geven. Dank zij de bemoeienis sen van K. en O. waren vele Lei- denaars in de gelegenheid deze gala-avond bij te wonen. Het programma bevatte enkele pre - mières. die slechts voor een deel aan de hooggespannen verwachtingen hebben voldaan. „De anatomische les" is meer een triomf voor Jaap Flier geworden die als het lichaam op de seotietafel één van de beste creaties uit zyn dans carrière leverde, dan voor de Ameri kaanse choreograaf Glen Tetley. De inspiratie die de choreograaf uit Rembrandt's befaamde schüdery put te. heeft jammer genoeg niet tot een grote artistieke gebeurtenis geleid. Muziek mise-en-scene, kostuums en decors wed y verden om het zeerst, maar het ballet zelf bleek, ook wat de structuur betreft, weinig overtuigend. Wat het premlèrepubliek te zien kreeg was elgeniyk niet meer dan een le vende imitatie van een imponerend kunstwerk, waarvan weliswaar een zekere beklemming uitgaat, maar die in de eerste plaats gepaard gaat met een soort fantasieloze pathos. In tegenstelling tot het pronkstuk uit het Mauritshuis zal dit ballet de eeuwen zeker niet doorstaan Daar is het te onecht voor. Det dode lichaam, het zy nogmaals gezegd, werd door Jaap Flier op waariyk magistrale wijze vertolkt. Meer dan ooit toonde hy zich gisteravond een danser van formaat, voor wie het hooghouden van een reputatie nauweiyks enige moeite schynt te koeten Filer zet,te de man. die nog éénmaal teruggrypt naar het leven indringend en met al zyn talent op de planken. De scènes waarin hy zyn moeder (Willy de la Bye) en vrouw (Alexandra Radlus) voor het laatst ontmoet met de te rugkeer tot de onverbiddelijke dood ln het verschiet, waren subliem. Kort en krachtig in zyn bewegingen heeft Flier dit weinig overtuigende werk al thans voor een deel wóar weten te maken Psychische geladenheid Als tweede ballet werd Jaap Flier's „Interieur" gepresenteerd. Een ty pisch elgentyds dansdrama, dat her- Een repetitieopname van ..De anatomische les" inneringen oproept aan Sartre's „Huls Clos". Het ballet, dat een licht pan tomimische inslag heeft, bracht Filer's rttPe ervaring als dansdrama- turg verrassend goed aan het licht. Hy heeft dit ballet een psychische geladenheid gegeven, die angstaanja gend is. Het geluk der geliefden wordt ln het ritme van een onzekere tijd tot een ongeluk. Man en vrouw verstik ken in hun interieur als zy elkaar niets meer te verwyten hebben. Hun leven wordt steeds weer gestuwd naar het ritme van de eenzaamheid Willy de la Bye gaf met haar veelzydig ta lent en met de durf, die de Jongeren eigen is uitdrukking aan dit zwijgen in de traagheid van het (huweiyks) bestaan. Haar partner was Charles Czarny. wiens bewegingen af en toe wat al te nadrukkelijk om niet te spreken van geëxalteerd waren. De speciale commissie voor Zuld- Afrika van de internationale arbeids organisatie (ILO) heeft in een rap port. voorgesteld Zuld-Afrika uit de ILO-conferentie te schorsen, zolang dit land zyn apartheidspolitiek voort - zet. doch niet tot uitzetting over te gaan. tenzy ook de Verenigde Natie» zulks doen De commissie stelt voor de statuten zodanig te wyzen, dat. elk land dat ..op flagrante wyze en by voortdu ring" een openlijke politiek van ras sendiscriminatie voert, van deelname aan de ILO-conferentie kan worden uitgesloten. Een andere voorgestelde wijziging betreft het verlenen van bevoegdheid aan de conferentie om op elk land. dat door de Verenigde Naties als lid ls afgezet of geschorst, een zelfde maatregel toe te passen. Eenzydige uitzetting zou de ILO verwikkelen ln politieke vraagstuk ken waarvoor de V.N. de verantwoor- deiykheid dragen, aldus het rapport. Het programma vermeldde voorts ..Madrigalesco". dat door Benjamin Harkarvv ls gebaseerd op een con eer to van Vivaldi. De muziek van Vivaldi ls een streling voor het oor. de bewe gingen daarop in al hun strak- en soepelheid een feest voor het oog Er ging van dit ballet waarin het samenspel nog belangryker is dan de virtuositeit, een bovenwereldse biy- held uit. Het was een genoegen om van dit vloeiende ïynenspel te ge nieten. Tot slot werd „De hospita" in een Ietwat gekuiste vorm op het to neel gezet. In dit speels poëtische hal- let excelleerde Marian Sarstadt die nog niets van haar experssiviteit heeft verloren. Na afloop van de voorstelling was er behalve een ovatie een grootse bloemenhulde en een druk bezochte receptie.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5