Butler poogt conferentie ver Cyprus nog te redden Pr inses Irene r.-katholiek Parijs denkt er niet aan betrekkingen met Formosa te verbreken ZUIDRHODESISCHE POLITIE SCHIET OP ROERIGE MENIGTE Dr. Mansholt gooide knuppel in kippenhok (AVO-troepen gaan J Britten geheel of ten dele aflossen Opneming door kardinaal Alfrink ^WEERBERICHT Taipeh meldt invasiepoging Amerikaans vliegtuig in Duitsland vermist Terreur in Kongo tegen de zending en missie houdt aan Vragen over Ionen -pri jzen ERNSTIGE BEZORGDHEID (§.üc/ ms Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 JANUARI 1964 No. 31173 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) De conferentie in Londen over het probleem-Cyprus, welke eertien dagen geled enis begonnen en eigenlijk nooit op gang is ekomen, nadert thans snel een tragisch einde, ondanks bemid- elingspogingen van de Britse Gemenebestminister Duncan andys. In beginsel hebben de Turken en Turks-Cyprioten he loten de conferentie te verlaten. Dit dreigement kan bluf zijn in e opnieuw ontbrande zenuwenoorlog, maar er is in elk geval een lorte adempauze, omdat Butler, de Britse minister van Buiten- j kindse Zaken, nog een poging doet de conferentie te redden. Engeland door de plotselinge opeen hoping van crisissituaties in de ge hele wereld onder enorme druk. zo dat het zo spoedig mogelijk de 2300 man, die naar Cyprus zijn gezonden, voor andere doeleinden wil vrijma ken. Zowel Turkije als Griekenland aan vaarden het denkbeeld van een mul- ti-nationale politiemacht, maar z\J stellen belde verschillende voorwaar den. Londen beziet _l Turkse klachten ""^Butler nodigde gisteren zyn Turkse jllega, Erkln, uit naar het "Foreign fficle" te komen, waar beiden een kprek voerden, dat drie kwartier fcurde. Butler zal de Turkse klach- n en wensen overwegen en de m^rkse minister zyn standpunt me ldden. Dit zal in een nieuw onder- »ud geschieden, dat waarschijnlijk ndmderdag zal plaatsvinden. Dri ie eisen let»gesprek tussen de Britse en •kse ministers schijnt hoofdzake- betrekking te hebben gehad op plan tot vorming van een multi- ionale NAVO-vredesmacht voor rus, welke uit verschillende [vo-landen zou moeten worden uteerd. Deze vredesmacht zou Britse troepen geheel of gedeelte- moeten aflossen. Britse regering had reeds aan begin van de noodtoestand aan- rndigd, dat de Britse strijdkrach- nlet voor onbepaalde tijd op Cy- zouden blijven. Militair staat - Belgische artsen gaan maandag in staking De Nationale Federatie van Bei- the geneesheren heeft besloten op pndag 3 februari een ..algemene king" te beginnen, indien geen lossing wordt gevonden voor het Iflict tussen de artsen en de re iing over de nieuwe wet op de ite- en invaliditeitsverzekering, jgens de federatie verzet 95 pro- ■|t van de ongeveer 10.000 Belgi- -te medici, die een praktijk uitoefe- zich tegen de nieuwe regelin- h een communiqué hebben de èen medegedeeld, dat alleen in Üngende gevallen" medische hulp worden verleend tijdens de sta- Igsperiode. waarvan de duur niet medegedeeld. Iet besluit om tot een staking F te gaan was zaterdag al in issel genomen op een „massa-bij lkomst", die door meer dan 5.000 feische artsen werd bijgewoond en Irin het beleid van de regering rumoerige wijze werd gehekeld, k nieuwe wet is op 1 januari dit jaar van kracht geworden, at pogingen van mi nister-presi- t Lefèvre om door een uit hoog- ren bestaande commissie van ie diensten alsnog de artsen voor nieuwe wet te winnen waren lukt Ook directe besprekingen en de regering en de artsen le ien geen resultaten op. nadat een "koepelende organisatie van ge- iheren had besloten het gesprek de regering te boycotten. r'ECfe artsen verzetten zich tegen de iwe wet. omdat zij daarin een tasting zien van de vrye artsen- de vrijheid van diagnose en idelingsmethode, het beroepsge en hetzelfde honorarium wordt esteld voor alle artsen, ongeacht id of bekwaamheid. Zij voeren _>U aan. dat het niveau van de lingen sinds 1946 niet Is veran- drie De Turks-Cyprioten hebben eisen geformuleerd, namelijk: 1. Het Turkse legercontingent zal op het eiland moeten blijven; 2. de Turkse en Griekse gemeen schappen zullen als afzonderlijke eenheden moeten worden beschouwd en als gelijken behandeld; 3. de troepen mogen niet als een schild voor aartsbisschop Makarios dienen. De Grieks-Cyprioten eisen, dat de troepen onder de Veiligheidsraad zul len komen. Indien hierover geen overeenstemming mogelijk is. zal En geland voorlopig zijn politietaak moeten voortzetten. De Grieks-Cy prioten wensen ook, dat de Turkse troepen evenals de Griekse zullen worden teruggetrokken, maar dit ls geen absolute voorwaarde. De Grieks-Cyprische minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoa heeft gereageerd op de verklaring van or •anj ges 1 rbfj lenfIJGING TEMPERATUUR -jbi et KNMI verwacht van heden morgenavond: m atige tot krachtige wind tussen en zuidwest en verdere stijging temperatuur. Half- tot zwaarbe- t met af en toe enige regen of regen. (Opgemaakt om 11.15 uur) Het ministerie van Defensie van Formosa meldde gisteravond, dat Chinese communisten vier pogingen hebben gedaan met kanonneerboten een inval te doen op de Matsoe- Archipel. Van de zeven kanonneer boten «aren er vier „zwaar bescha digd". Het was de eerste maal sinds drie jaar dat van het vasteland een poging werd gedaan de eilanden groep aan te vallen, die op 75 mijl ten noordwesten van Formosa ligt. Turkse zijde en gezegd niet te be grijpen wat „terugtrekking in begin sel" betekent. Of de Turken trekken zich terug, of niet, zei hij. Kyprianoa had een gesprek van twee uur met minister Duncan Sandys waarin zij alle aspecten van het probleem be handelden. Van Turkse zijde wordt de Britse regering ervan beschuldigd de Grieks —Cyprioten eenzijdig te bevoordelen, hetgeen krachtig door de Britten wordt ontkend. De Turken zouden echter hebben nagelaten voorbeelden van een dergelijke bevoordeling te noemen. Van Griekse zijde was men tot nu toe betrekkelijk optimistisch, maar dinsdagavond verklaarde men tegenover ons dat. hoe langer de im passe voortduurt, hoe hopelozer de situatie wordt. Op Cyprus, zo voegde men eraan toe, wordt het gevaar steeds groter. De Turken willen dat er een vol komen gescheiden bestuur op het eiland komt, hetgeen min of meer een deling van het eiland zou bete kenen. Volgens berichten uit Athene zijn de Griekse strijdkrachten in staat De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de Russische ver tegenwoordiger bij het luchtveilig- heidscentrum in Berlijn gevraagd of hy iets weet omtrent een klein Ame rikaans militair straalvliegtuig, dat sinds gistermiddag 17 uur wordt ver mist. De tweemotorige „Sabreliner" was van alarm gebracht naar aanleiding i 7"1 frie Amerikaanse «'"eieren aan boord op een oefenvlucht. Het toestel van Turkse troepenbewegingen aan - de kust tegenover Cyprus. Intussen moet ln, Oust-Duitsland rijn geland, kwam generaal Lemnitrer. de opper- "eerjestort of neergeschoten. Prinses Irene is overgegaan Irene heeft dit meegedeeld naaf bevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, in Ankara aan voor overleg met de Turkse autoriteiten over Cy prus en de NAVO. Een van de kwes ties, die de generaal ln Ankara en la ter ook in Athene aan de orde zal stellen is volgens een NAVO-woord- voerder in ParUs het Britse voorstel Inzake het legeren van militairen uit verschillende NAVO-landen op Cy prus. Parijs heeft gisteren gereageerd op een verklaring van Peking, volgens welke de Chinese rege ring ervan is uitgegaan, dat Frankrijk zijn betrekkingen met Nationalistisch-China zou ver breken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mede, dat de overeenkomst tussen Parijs en Peking inzake het aan knopen van diplomatieke betrek kingen .zonder enige voorwaar de van welke aard ook" is geslo ten. De Franse regering ziet geen reden tot overweging van het verbreken van de diploma tieke relaties met Formosa, zoals Tsjan Kai-sjek geen aanleiding in de erkenning van Rood-China heeft gezien om de banden met Parijs te verbreken. Het Chinese communiqué, waarin dus de verwachting werd uitgespro ken, dat ParUs met Tsjang Kai-sjek zal breken, is in de Franse hoofdstad nogal rustig ontvangen. In feite kwam het niet geheel onverwacht, al dus gezaghebbende kringen. Men dacht wei, dat Peking een soortgelijke interpretatie zou «illen geven. De enige tekst waaraan beide landen ge bonden zyn, is echter die van het gemeenschappeiyke communiqué, waarin geen woord over deze kwestie wordt gerept. Zuid-Vietnam heeft tot nader order de invoer van Franse goederen geheel stopgezet, dit naar aanleiding van de Franse erkenning van communistisch China. De overheid heeft in de Het vliegtuig ls opgestegen ln Wiesbaden, waar de Amerikanen een hoofdkwartier hebben. Verondersteld wordt, dat de piloot de richting is kwijtgeraakt door het uitvallen van de elektrische apparatuur. Op de ra dar heeft men gezien, dat de machi ne het Oostduitse luchtruim binnen vloog. De ambassade van de VS in Bonn had al gemeld, dat het toestel was neergeschoten, maar trok het bericht in nadat het hoofdkwartier in Wies- baden had meegedeeld, dat er over het lot van het vliegtuig nog niets bekend was. Van Oostduitse zyde is nog niets over het voorval gemeld. I naar het rooms-katholieke ge loof. De opneming van de Prin- aanleiding van een bericht uit Madrid over een daar lopend hoofdstad Saigon spandoeken laten aanbrengen, waarin de Franse poli tiek ten aanzien van Zuidoost-Azië wordt veroordeeld. Een andere reactie komt in België: eind maart zal een Belgische han delsdelegatie een reis van ongeveer een maand door Rood-China maken. Deze reis wordt niet door een offi ciële instantie georganiseerd, maar door de Vereniging België-China. Een vroeger communistisch lid van de Belgische Kamer zal de delegatie lei den. Het initiatief schynt toch wel van het ministerie van Buitenlandse handel te zijn uitgegaan. Dit heeft ook laten weten, dat het plan reeds bestond voordat Frankrijk tot erken ning overging. De tegenwoordige uit voer van Belgische goederen naar China zou ongeveer 'n miljard fran ken bedragen (70 miljoen gulden). Australië helpt Maleisië Maleisische en Britse veiligheidstroe pen in Noord-Borneo hebben de laatste dagen vyf Indonesische grensguerrillero's gedood en zeven gevangen genomen, aldus heeft de Maleisische regering gisteren be kendgemaakt. Volgens de verklaring hadden de Indonesiërs als eersten het vuur geopend. Aan Maleisische en Britse zijde vielen geen slachtoffers. Op 24 januari werd het vuren tussen Maleisië en Indonesië gestaakt. Kort daarvoor had een Britse patrouille zeven Indonesiërs gedood by een botsing in het oerwoud van Noord- Borneo. Australië zal een defensiemissie naar Maleisië sturen om na te gaan, aan welke wapens, munitie en andere uitrusting deze federatie behoefte heeft om aan de politiek van „con frontatie" van de zyde van Indonesië het hoofd te kunnen bieden. Dit heeft premier Menzies gisteren in Melbour ne meegedeeld. ses in dc R.-K. Kerk is geschied gerucht als zou Prinses Irena door kardinaal Alfrink. in de zomer van het vorig jaar Het secretariaat van Prinses reeds tot de rooms katholieke kerk zijn toegetreden. Het se cretariaat bevestigt, dat de Prinses vorig jaar na lang en rijp beraad inderdaad uit over tuiging dit besluit heeft ge nomen. Zy is sterk geïnteresseerd ln oecu menische toenadering. Zo erkent zy een gemeenschappeiyke basis van christelijk geloof in alle christeiyke kerken. Daarby is ha*r voorkeur uit gegaan naar het r.-k. christendom in oecumenisch licht gezien. De particulier secretaris van de Koningin deelt naar aanleiding hier van mede, dat de Koningin en Prins Bernhard geheel staan achter de vryheid van keuze voor hun kinde ren en dus deze keuze van hun doch ter, Prinses Irene, volledig respec teren. Oe Thant maakt rondreis door negen staten In het Zuidrhodesische plaats je Highfield. dat niet ver van de hoofdstad Salisbury is gelegen, heeft de politie zich gisteravond genoodzaakt gezien het vuur te openen op een menigte negers, die de inzittenden van een auto aanvielen. Twee negers werden gedood en een derde werd ge wond. De inzittenden van de auto bleven ongedeerd. Voorts deelde de politie mede, dat 68 negers na een dag van wanorde lijkheden in Afrikaanse dorpen rondom Salisbury zijn gearres teerd. post Kandale in brand stond. Na eenkomst waren ongeveer 700 opstan delingen aanwezig, gewapend met messen en pyl en boog. 's Nachts zagen zy vlammen in de verte. Hun bewakers vertelden, dat de missie- 30 uur in gevangenschap te hebben vertoefd werden de beide mannen naar de afgebrande missiepost ge bracht, waar zeven volwassenen ls gezonden aan de hoofden van alle onafhankelyke Afrikaanse staten. De organisatie van Afrikaanse eenheid is in mei 1963 in Addis Abeba ge sticht; 34 Afrikaanse staten maken er deel van uit. De minister van Buitenlandse Za ken en Defensie van Tanganjika Os car Kambona, zei gisteren op een persconferentie, dat de Britse troepen in Tanganjika zullen biyven „zolang wy ze nodig hebben". Noodtoestand in Kongo In het voormalige Belgische Kongo heerst een noodtoestand pluimveeteelt-organisatie heeft een voor zending en missie. Benden terroristen vallen missiehuizen aan en steken ze in brand, mis sionarissen en zendelingen wor den vermoord en verminkt. Nog steeds verlaten vele vluchtelin gen de oproerige gebieden Idiofa en Goengoe. Twee protestantse zendingsposten wachten nog op evacuatie. In een van deze posten bevinden zich acht kinde- Op verzoek van dr. A. Vondeling (PvsdA). welk verzoek door de Tweede Kamer werd overgenomen, zal de voorzitter d« minister-presi dent vragen of de regering medede lingen wil doen over de situatie van lonen en prijzen. twee kinderen in een bygebouw ver toefden. „Wy mochten van onze radio-apparatuur gebruik maken, een landingsbaan aanleggen en maatre gelen nemen voor onze evacuatie", aldus Sprunger, die kort daarna don» hefschroefvliegtuigen van de Verenig en de Naties werd afgehaald. Het bestuur van de Nederlandse De onrust begon gisterochtend toen I de negerleider Nkomo voor de recht bank moest verschenen. Zyn aan hangers gingen in staking. Nadat be richten waren binnengekomen over niwdnd.V^urpC»k«,d«eMH°ï ren- i" de «ndtre ze*. Maandag >ijn^«^Uk^invic^a™ te w.n- lnseroopen. lat.r op de dag moest ,1. zijn zestien missionarissen met ,and houderlj te v'oorko- polltie traangas gebruiken om een hefschroefvliegtuigen van de i men, menigte negers uiteen te drijven, die - - telegram aan de vice-voorzitter van de Europese commissie in Brussel, dr. S. L. Mansholt, gezonden, waar in zy zegt ten zeerste verontrust te zijn door de mededelingen in de dagbladpers over een mogeiyke slui ting van de Westduitse grens voor Nederlandse eieren. De organisatie brengt de catastrofale gevolgen van deze maatregel onder de aandacht van de heer Mansholt. Een beroep van Westduitse zyde op de ontsnap pingsclausule is volgens haar wegens volkomen afwezigheid van dumping niet te motiveren. Zy dringt er met klem bij de heer Mansholt op aan heeft Juist gisteren medegedeeld, dat de eiermarkt in België totaal is ingestort. De pry zen zijn zo laag, dat de inkomenspositie van de pluim veehouders ondermijnd ls. De Bond heeft de regering om onmiddellijke en doeltreffende maatregelen ter sa nering van de markt gevraagd. Advertentie Sikkens autolokken 30 JANUARI op; 8.25 uur; onder: 17.22 uur. in op: 19.15 uur; onder: 9 34 uur. Water te Katwijk te 4.15 en 16.27 laagwater te 12.24 uur. nummer bestaat nlt 12 pagina's Uniform telefoon nummer brandweer (Van onze Venlose correspondent) Tydens een periodieke bycenkomst van de Noordlimburgse brandweer commandanten heeft men besloten stappen te ondernemen om te komen tot een uniform telefoonnummer voor de brandweer in geheel Nederland. Men wees 'erop dat dit in Duitsland en sedert enige tyd ook in België mo- geiyk is. By een onlangs in noord-Limburg gehouden gecombineerde brandweer oefening bleek het zeer tydrovend tier brandweerkorpsen te alarmeren. Dit duurde 24 minuten. Mer wil nu door tussenkomst van de burgemeesters trachten de minis ter van Verkeer en Waterstaat te bewegen dat een uniform telefoon nummer voor de brandweer wordt vastgesteld. De Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy heeft in het Witte Huis aan president Lyndon Johnson verslag uitge bracht van zijn Aziatische reis. Commissaris van Drente gaat heen By Koninkiyke Besluit ls met in gang van 1 maart 1964 eervol ont slag verleend aan mr. J. Cramer, commissaris der Koningin in de pro vincie Drente, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan den lande bewezen. Mr. Cramer we.d in 1951 tot commissaris be noemd. byeen waren gestroomd om Nkomo te Ver. Naties uit Kisandji in erweikomen. Deze was nameiyk door Goengoe geëvacueerd. Van een een rechtbank in Oemtali, op 260 km i u„, van Salisbury gelegen, tegen borgstel- aa"ta' missieposten is nog in het geheel geen bericht binnengeko- ling vrygelaten. Secretaris-generaal Oe Thant is gisteravond uit New York vertrokken voor een reis van drie weken door Afrika, waar hij negen landen zal be zoeken, nl. Marokko, Algerije, Tune sië. Senegal, Guinea. Ghana. Nigerie, Ethiopië en (voormalig Belgisch t Kongo. Zfjn bezoek aan Leopoldstad geschiedt op uitnodiging van premier Adoela. Intussen heeft de secretaris-generaal zijn gastheren laten weten, dat de internationale situatie, en vooral de kwestie-Cyprus, hem mogelyk zou kunnen nopen zyn reis te bekorten. President Julius Nyerere van Tan ganjika heeft intussen aangedrongen op een spoed-byeenkomst in het be gin van februari van ministers van Defensie en Buitenlandse Zaken van landen van de Organisatie van Afri kaanse eenheid. De ministers zouden „het ernstige gevaar" moeten bespre ken. dat ontstaan is door de militaire opstanden in Oost-Afrika in de afge lopen week. Het voorstel van Nyerere men. By de Amerikaanse ambassade In Leopoldstad zijn verzoeken tot eva cuatie binnengekomen van Ameri kaanse zendingsposten met ln totaal 24 personen. De Canadese luitenant-kolonel Nayer werd door Afrikanen afgeran seld toen hy maandagavond trachtte te onderhandelen over vrijlating van acht missiezusters en een man in Kisandji. Zy konden later toch wor den geëvacueerd. Het Kongolese leger zou een aantal jonge Kongolese terro risten hebben gedood. Tien Kongolese militairen vielen in een hinderlaag. Twee van hen werden onmiddellijk gedood, de acht anderen werden eerst gevangengenomen doch later even eens om het leven gebracht. De 31-jarige Amerikaan Sprynger is samen met een Canadese zendeling door terroristen gevangengenomen Tydens een nachtelijke byeenkomst werden zy ondervraagd. Op deze by- Een afschrift van êit telegram is gezonden aan de minister van Land bouw en Vissery mr. B. W. Bies heuvel. De bewindsman heeft inmiddels een delegatie van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren ontvangen. Hy heeft haar verzekerd, dat hy of ficieel nog niets weet van de door dr. Mansholt aangekondigde West duitse stap. Mr. Biesheuvel verwacht ook niet. dat West-Duitsland op kor te termyn tot zulke maatregelen zal overgaan. Maar hy zou wanneer de Duitse regering onverhoopt toch neiging in die richting zou vertonen al het mogeiyke doen om de Duit sers tot andere gedachten te brengen. Overigens heeft de uitvoeren de commissie van de EEG in Brussel totnutoe nog geen verzoek van Duits land ontvangen om maatregelen te mogen nemen tegen de invoer van eieren uit andere EEG-landen. In de Belgische hoofdstad wyst men erop. dat de verstoring van de eiermarkt in West-Duitsland beslist niet het gevolg van de invoer be hoeft te zyn. Men neemt eerder aan, dat de produktie relatief te hoog was. Evenals trouwens in Nederland en België. De Belgische Boerenbond Uit het Leidsch Dagblad van 28 January 1864: Wij vernemen, dat door J H.H. Burgemeester en Wet houders aan den Gemeente- raad wordt voorgesteld, om de Leidsche kermis voortaan te houden in de laatste volle week der maand Mei, in plaats van de maand July. Een industrieel uit de Fransche provinciën heeft een procédé ontdekt, dat van groot belang is voor de nij verheid. Hij weet namelijk papier te vervaardigen van eiken-, noten-, boomen-, dennenhout, van het over schot van appelen, peren en zelfs van paardenmest.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1