SCHUWE HOP LAAT ZICH SLECHTS ZELDEN ZIEN O' Een waanzinnig bod als geniaal schot Kom er ACHT-er Overmaclitseiiidspel| vaak met problemen* EEN. Ife de eenzaami Hij verkiest de stilte en lieid H VERKLIKKER Meeste mensen kennen hem alleen van plaatjes Kom er ACHT-er m HOE WERKT HET! m -,,r a Zaterdag 25 Januari 1964 Pagina 4 KIJKJES IN DE NATUUR Waar? In d# Gelderse roos, di« met roomgele schermen bloeide? Of in de klimop aan de eiken stam achter het overgroeide hek in de schemer van dicht gebladerte, dat het felle zonlicht buitensloot? Onwezenlijk Enige maanden geleden, hel waa hartje zomer en aan het begin ran een heerlijke warme dag, so een, die slch al om een uur of vyf ongeduldig aan je slaapkamerraam meldt, reed ik ergens, heel ver van onze landsgrenzen over een weg, die zich vol onverwachte bochten door het landschap slin gerde. Nu eens omhoog, dan weer een daling, boe links, boomgaarden rechts, bos rechts en weiland links met achter het geboomte weggedoken hier en daar een boerderij, onhollands met zijn scheefgezakte notebomen midden in een tarweveld, zijn bemoste muurtjes, en 't bijzondere rood van rijn pannen, zoals wy dat in ons eigen land niet kennen. .tffè et was erg stil. De bomen met roerloze takken stonden nog te bekomen van de hitte van de vorige dag, maar de bedauwde wegbermen hadden in de nacht hun opfrisser gekregen en daar bloeide en geurde het, zoals dat alleen maar op een stralende zomeroch tend mogeiyk is. Toen, op die ochtend, vloog plot seling een vogel uit de struiken op, vervolgde vlak voor de auto vlie gend een 50 meter z'n weg, om dan met een duik dwars het. struikge was in te schieten. M'n eerste reactie was natuurlijk te stoppen en te wachten, of de verschijning zich zou herhalen, maar dat was eigenlijk tegen beter weten in. Dit fenomeen tenminste was als *t ware door de aarde opgeslokt, het was uit en t bleef uit. Dus reed Ik verder, een beetje opgewonden door deze voor een vo gelliefhebber toch wel heel bijzon dere ontmoeting. Want laat ik 't maar zeggen, die onverwachte mee- vlieger was *n hop! Iedere 'voge laar' spitst hier z'n oren, want een hop behoort wel tot de zeldzaamste vogels van ons land. Zo zeldzaam, dat ieder# ornitholoog er heel wat moeit# en tyd voor over zou heb ben. als hy ergens ook maar het puntje van de staart van een hop te zien zou kunnen krijgen. Duif Het bijzondere van een hop is in de eerste plaats, dat men hem bijna nóóit te zien krijgt! Hebt u hem wel eens waar genomen, deze bruinroze vogel zo groot als 'n duif, maar slanker, met een fel wit-zwart gebande staart en dito vleugels en een zeer opvallend gevormde snavel? Ik bedoel niet opgezet of in een vogelfilm. nee! in leven, en met dat opvallend kleurenpatroon op de vleugels rit misch bewegend, zo lokkend van heel nabij. De kans, dat u hem in Neder land te zien zult krijgen, is jammer genoeg bijzonder klein, maar Je kunt nooit weten, in het buiten land, met name in Midden-Frank rijk en in de Camarque, zoudt u hem kunnen tegenkomen en dan vergeet u deze ontmoeting tot in lengte van dagen niet meer. Is bij een vliegende hop het kleu renbeeld dus al een wezenlijk ken merk. de zittende vogel heeft nog iets bijzonders, dat van belang is: nder die boom was het stil, zo onwezenlijk stil, dat. ik als enige binnensluiper nau welijks mijn voeten dorst te verzet ten. Niet lang echter duurde die stilte. Uit een naburig bos klonk de roep van een koekoek, prompt beant woord uit de bladerenkroon boven myn hoofd. In de eik zat een rond gat en de grond aan de voet van de boom toonde duidelijk, dat ook deze massieve stam een vogelge heim bewaarde. Terwijl ik voorzichtig zoekend overwoog, welke spechtensoort hier haar gezin wel kon hebben onder gebracht, kwam de verrassing! Uit het laaiend lichte graanveld kwam een vogel aanwieken met Ietwat langzame vleugelslag, maar nog wel zo vlug, dat ik slechts een bewegend zwart, wit en bruin zag. Hij landde op een dikke tak en floep! verdween In het nestgat. Er klonk een onderdrukt gepiep waar van de oorsprong niet moeilijk was te raden en. terwijl ik me op de te nen rekte, om toch vooral het mo ment van uitvliegen niet te missen, was de binnengekomene al met even snelle vaart uit de boomholte geschoten en kon ik de vogel op zijn terugweg volgen, laag over de rogge die in de zon lag te blakeren. Nog één keer zag ik hem terug komen naar zijn boom. waar hy zo vriendelijk was, zich te laten be- kyken. heel even maar. Toen vond hij het blijkbaar welletjes, hij vloog weg en bleef weg en liet mij achter met een nieuwe ervaring, waar ik nu nog blij mee ben. Want, zoals ik al zei. een hop in levende lijve zien, dat wordt in or- n thologische kringen toch wel als een bijzonderheid beschouwd. Vandaar, dat de Nederlander de hop alleen maar van 'n plaatje kent en dat de merkwaardige bynamen, waarmee de vogel is gezegend, hem onbekend zijn. Wat zeg; u bijvoor beeld van „drekhaan" of van ..stinkhaan"? En dan zijn dit nog de netste namen, want in de oos- telyke- en noordelijke provincies wist men nog wel heel wat fraaiers te bedenken. Het is namelijk bekend, dat de hop zyn nestholte niet schoon houdt, zodat de jonge hoppen na verloop van tijd in hun eigen vuil komen te liggen, hetgeen uitdraait op een wel schilderachtig, maar niet bepaald geurig geheel. zyn formidabele kuif, die hij, net als een kakatoe kan opzetten en plat over z'n kop leggen, al naar zijn nogal lichtgeraakte gemoeds gesteldheid daartoe aanleid ng geeft. Onze kraaien en onze Vlaam se gaai kunnen ook zo met hun kopveren spelen, maar vergeleken bij wat de hop presteert is dat kin derspel. Ten derde is er zyn sna- Brldgevraag dezer week t Noord g#v#r, OW kwetsbaar, paren wedstrijd. Sch. 7 4, Ha. A 8, RU. V 10 5 2, KI. A 10 9 6 8, Noord één harten - oost past - zuid twee klaver - west twe# schoppen - noord en oost passen - wat moet zuid doen?? Antwoord elders op deze pagina. Meer dan eens werd aan de brid getafel bewezen, dat zéér agres sieve sterke spelers soms contracten toegeworpen krUgen die anderen óf niet zouden bieden, óf - als ze die ale eens een keer boden daarin down souden gaan. In Nederland zlfn het de Rotterdammers Kreyns en Slavenburg die op dit gebied al geschiedenis hebben gemaakt. In ternationale vermaardheid hebben ook de Engelsen Meredith en Kon- stam die wel eens 1400 down gaan, maar óók contracten winnen waarvan een ander niet zou dro men. Hoe het mogelijk is dat Meredith In de Europese kampioenschappen destijds in Amsterdam (1955) het volgende drie Sans-contract won, wordt eerst duidelijk nadat men kennis nam van het „waarom" van het tegenspel. Het was bedoeld als een geniaal schot maar de brid- gewereld heeft later gezellig om de waanzin kunnen lachen I Sch. A 10 8 7 6 Ha. A B 7 2 Ru. H 2 KI. 10 9 Sch. H 4 Sch. 5 Ha. 8 _n_ Ha. H.V 5 S Ru. A V 108 6 5 w.° Ru. 9 7 3 KI. V 7 6 8 KI. A H 8 5 4 Sch. V B 9 3 2 Ha. 10 9 6 4 Ru. B 6 KI. B 3 Noord was gever, niemand kwetsbaar. Noord opende met een schoppen oost doubleerde zuid bood twee schoppen. Meredith op de westplaats bood nu drie Sans- atout; hij wist zeker dat zijn partner voor zijn doublet sterk in harten schilderij op 1. meer geschilderd links onder 2. verfpot op de grond groter 8. kurk van fles af 4. tube heeft ander# vorm 5. haak van spiegel anders 6. kale kruin schilder kleiner 7. vaas heeft ander model 8. een plank meer op de grond ge tekend. was en hoopte de rultenheer op tafel te vinden plus natuurlijk een uitkomst in schoppen. Noord kwam met schoppen zeven uit en zuid speelde schoppenboer by west maakte schoppenheer. Het contract lijkt volmaakt kans loos zodra west in harten of rui ten van slag gaat, kunnen NZ nog vier slagen opnemen. Meredith speelde in slag twee een kleine klaver en nam in oost met klaverheer. Hierna kwam ruiten drie. zuid de zes; west was er zeker van dat noord, voor zyn openings bod, ruitenheer moest hebben, zo dat west ruitenaas speelde en noord gooide ruitenheer onder! VERGISSING? Dit lykt een vergissing, maar was het niet. De noordspeler (Noorwe gen!, had inmiddels „uitgerekend", dat west vermoedelijk het volgende spel in handen had: Sch. H V 4, Ha 8 (4). Ru. A B 10 8 6 5. KI. V 7 6(2). Om west nu down te krij gen. beredeneerde noord, moet ik mijn ruitenheer onder het aas gooi en; speelt west dan ruiten na, dan komt zuid met ruitenvrouw aan slag en kunnen wy (NZ) de schop penvrouw van west vangen en hem twee down spelen. Op het eerste gezicht lykt die re denering niet eens zo gek. maar tegen nauwkeuriger analyse is zy niet bestand. Als west inderdaad nog de schop penvrouw (met een kleine) erby zou hebben, kan west veilig eerst harten spelen; want als noord di rect met hartenaas neemt, hebben OW zónder iets te snyden In ruiten hun negen slagen. Bovendien zou west zich kunnen permitteren (met een dubbele dek king in schoppen), om ln ruiten te snyden. Noord mag gerust met ruitenheer (of vrouw) aan slag komen, want west bezit de stop ln schoppen nog. Engeland maakte met dit spel, na noords „geniale" tegenspel, liefst 12 slagen had noord ruitenheer gewoon bewaard, dan was drie Sans twee down ge gaan. Een verschilletje van vyf slagen Eenvoudige spelers zullen nimmer tot zo'n stunt komen; ten hoogste zullen zy het moeliyk vinden wat ze na moeten spelen, als ze (ln noord) met ruitenheer aan slag komen Daar er niets anders over- biyft wat goed lykt, zullen zy zeker met schoppen vervolgen. Het ls het noodlot van de „be tere" spelers, dat zy soms dingen „zien" waaraan een ander niet denkt en waaruit in sommige gevallen inderdaad waanzin-bridge ontstaan kan. En hoe moet de arme noordspeler zich gevoeld hebben? Misschien helemaal van Stavanger of Narvik gekomen, om in Amster dam, ten aanschouwe van de hele bridgewereld, zulk een onzin uit te halen?! H. W. Pilarskl Antwoord op hridgevraag; Dit probleem, enige tyd ge leden gepubliceerd in de „British Bridge World", geeft een situatie weer, die type rend is voor de moeiiykhe- den in een parenwedstryd. Zuid heeft een vry redelyk spel tegenover partners ope ning het is haast ondenk baar. dat het goed is de te- genparty met twee schoppen naar huis te laten gaan. In een viertallenwedstryd (of robber) zou men op twee schoppen kunnen passen by gebrek aan een duidelijk be vredigend bod, maar in een parenwedstrijd mag men daarmee nu niet tevreden zyn: zelfs niet als OW één down zouden gaan. Want plus 100 is een slechte score, als er een eigen contract in harten of klaver inzit. De internationale jury koos voor drie harten of doublet, als ongeveer geiykwaardige acties, drie klaver kwam als derde aan, drie ruiten en pas kregen elk een troost- prysje. Myn bezwaar tegen het doublet is. dat dit zeer speculatief is: had noordeen spel om te doubleren (bijv. met één klaver en wat schop pen tegen), dan had noord dat Immers zelf al kunnen doen. Drie harten is een aar dig bod maar weet noord dat hy daarop moet passen? Mijn keuze is; drie klaver 10 drie harten 8 doublet 6 pas 2 punten. <loor Sjouke van der Zee vel. tamelijk lang en dun en Iets gebogen, op de manier van een behangersnaald. Stadsbewoners u kunt u denken: alles goed en wel, maar als we deze zeldzame vogel toch nooit te zien zullen krygen, wat hebben wij, stadsbewo ners, er dan aan? Inderdaad, maar dat geldt dan toch voor veel meer dieren. Voor veel dieren wordt het in Nederland, met zyn steeds meer omzich heen grijpende woningbouw en zijn steeds ingewikkelder wor dend verkeer, te onrustig. Terwyl ik dit schrijf, vraag ik mezelf af: Ja werkelyk? Is dat zo? Ook wat de hop betreft? Zouden er in ons land toch nog niet stille landgoe deren zyn, in onze oostelijke pro vinciën of in Limburg, waar de schuwe vogel met rust wordt ge laten? Mag ik dan eens vertellen, wat ik zelf gezien heb, al is dit dan ook misschien jaren geleden. Van de eigenaar van een landgoed had ik een tip gekregen, dat op een af gelegen plek een hoppenpaar een broedsel had. Tevens had hy my verlof gegeven, het terrein te be treden. Het was, ook toen. een vroeg uur op een stralende zomerdag, dat ik aan het eind van een roggeakker, waar een scheef gezakt hek schuil ging onder een wilde begroeiing van brandnetels en braamsherten, naar een merel luisterde, die op een boomtak boven de rogge zat te fluiten. Argeloos zong hy zijn liedje, maar wat hij te vertellen had, was zijn geheim, het geheim van het komvormige nest met de blauw groene eieren, of misschien wel met kale jongen, de gele bekjes op 'n dun halsje als vreemde bloemen heen en weer wiegelend. Luchtje Ook de ouders krygen tijdens het voeren hun deel van de drek en van het luchtje, dat erbij wordt geleverd, vandaar die zeer duidelijke namen! Een hop zit vaak op de grond, aan een bosrand op een weiland, waar hij op duif achtige manier kopknlkkend rond- trippelt. Dat weiland levert hem z'n voedsel, insekten, slakken, wor men, die hy met z'n gebogen sna vel behendig weet te grypen. De roep van de hop in de broed tijd is een duidelijk „oepoe", enige malen herhaald. Aan dit geluid heeft hij zijn namen te danken: hop, huppe (Fr.) en hoopoe (Eng.). In de trektijd vliegen er wel hop pen over ons land en dan hebben wij en de andere vogelvrienden in West-Europa de kans. er één te zien. We zullen dus weer geduld moeten hebben tot het voorjaar of tot oktober. Wie ze nu met alle geweld wil zien. moet naar Senegal in West - Afrika. Of naar het land van kei zer Haile Selassie, want daar. in die tropische gebieden, brengen de Europese hoppen de wintermaan den door. Wat tenslotte toch maar beter is dan dagenlang tegen de mist aan te kyken, zoals wij! lieter leven voor Tito's soldaten De Joegoslavische regering is van plan de levensstandaard van de militairen te verhogen. Hun wor den dit jaar truien, handschoenen, wollen mutsen, pyama's en pantof fels verstrekt. De kazernes worden gemoderniseerd en de voeding ver beterd. De strozakken worden door matrassen vervangen. De recruten zullen geen dienstkisten meer van huis behoeven mee te nemen; in de kazerne komen kasten voor hun spullen. De soldy wordt met tien procent verhoogd. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit By voegsel. Onze damrnbriek Bij de z.g. overmachtseind- spelen ontstaat dikwijls de st- tuatie. dat men het eindspel kan winnen, indien men het materiaal tot dam kan kronen. De speler met materiaal kan evenwel worden verhinderd de lange lijn over te steken. De kroning blijft dan achterwege, Dat het een bijna onoverkome- ïyke opgave is. kan uit het feit wor den afgeleid, dat de overmachts eindspelen zijn verdeeld in stan daardwinsten en standaardremises. Bij standaardremises kan de door tocht naar de dam niet worden be reikt. ondanks materieel overwicht. Hieronder laten wij een drietal standaard winsten volgen. De zwarte dam moet de hoofdiyn verlaten, al vorens de meerderheid in winst kan worden omgezet. Een „plaatselijk geval" doet zich voor in de vierde positie Daar Ls eveneens voldoende materieel aanwezig om tot winst te komen. Zwart dreigt echter remise te bereiken door afruil (3338). Wit staat nu voor de taak dit te voor komen. maar moet tevens verhinde ren. dat zwart doorloopt naar een dam. Deze positie is das een uitzonde ringsgeval. De manier waarop de zwarte dam tenslotte wordt ..gear resteerd", is verbazend aardig Z.: 5 dam. 45. W.: 47 dam, 48. 49 80. n J. Mertens J 3 af 81 'zJ 3 HP 2 ym m n 9 m m m M HP ij 9 e—yc 8 ui m s '©ec:$ .Or-o tedjga°»>cs"Os - Vbn de ca 20 soorten bloedlichaampjes zijn de rode het talrijkst (5milj.per mm1 bloed). Zij nemen in de longen zuurstof op en geven die inde weefsels weer of. Half-verbrande koolstof (koolmonoxyde, CO. kolendamp) vergiftigt de rode bloedlichaampjes en reeds 0,07°/. in de lucht kan dodelijk zijn. Z.: 35, 46 dam. W.: 36. 39. 44. 45 dam. Wh Wh H 3m ->t> ""V 280; Z.: 23 dam. 26. W.36, 47 dam. 49 dam, 50 IV J. Mertens 1 9 S 4 t v rwA yw, ym Q 11 Z 15 dam 33. W.: 8. 42. 45 dam. 47. Voor alle standen geldt „Wi •peelt en wint".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 10