3ritse versterkingen zijn op weg naar oost-Afrika 1 Verdachte van moord meldt zich in Berlijn AMERIKANEN OP MAAN VOOR 1970 President Nyerere beheerst toestand in Tanganjika Auto onderplanken bedolven 2 doden ZWOLSMANLAAT PONTON BOUWEN (9ud 1 Voor t.v. of speeleiland Nieuwe „Echo in de ruimte Johnson vraagt 19 miljard voor ruimtevaart in 1964-'65 WEERBERICHT Ijs op plassen gevaar lijk Kernzwaard onder beheer van De Gaulle teitws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 JANUARI 1964 No. 31166 LEIDSCH DAGBLAD cteur: E. A. E. van Dishoeck f Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IUKLAD VUUK LLlUtlN LN UP f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wees "elefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Ook eisen zij verhoging De Britse regering heeft, naar aanleiding van de gebeurtenissen p Zanzibar en in Tanganjika, besloten versterkingen naar oost- ifrika te zenden. Het vliegdekschip Centaur" (22.000) is giste- en uit Aden vertrokken met een bataljon mariniers aan boord. Een ataljon (ongeveer 600 man) keert van oefeningen in Aden naar [enia terug. Verder zullen nog 600 militairen in Kenia blijven tot gt rust in oost-Afrika is teruggekeerd. Op het Britse oorlogsschip Rhyl", dat op de rede van Dar-es-Salaam ligt. bevinden zich 150 lan. Engeland houdt in totaal 2.000 militairen in het bedreigde ge- ied achter de hand. Rumoer in een rustig land de hoofdstad van Tanganjika, •-es-Selaam, was het gisteravond Er is een uitgaansverbod af- •ndigd en eenheden van politie jj.i leger patrouilleren door de stad. -ens een bericht van de Britse commissaris aan Londen zijn ren by onlusten veertien doden allen; twintig personen werden histig en honderd licht gewond. Er geen slachtoffers onder de Euro- 3anon. „President Nyerere is de toe and meester en verkeert in goede elstand", aldus deelde de secretaris _Jn de president gisteravond in Dar- 171-Salaam mede. Maar hü wilde niet ggen waar de president zich thans jrindt. Volgens geruchten zou hü I een rondreis zün door de provin- ^Volgens de radio van het buurland tma zouden bewoners van Dar-es- Uaam gisteren in de Aziatische wijk in het plunderen zijn geslagen. Zij legen ruiten in. waarbij zij riepen: Lolonialisten, gaat naar huis". De proermakers hielden in de wijk ito's aan, waarvan zij de voorruiten isloegen om vervolgens op het dak de auto's te gaan dansenSol- tn van de Colito-kazerne in Dar- aam deelden gisteravond mede, zij „hun eigen officieren en aan hadden benoemd en dat zij een brigade-generaal hadden". lo-Tanganjika gaf later als naam deze brigade-generaal: Elisja ivana. Tanganjika (9 miljoen inwo- sands december 1961 onafhan- k; wonen vijftienduizend Brit van wie vijfduizend in de hoofd - voornamelijk militairen, amb- —ren en zakenmensen. ^Dnze Londense correspondent tele- leerde hedenochtend: In Londen itj^kt men niet gauw opgewonden er verwikkelingen zoals deze. Maar nzelfsprekend is men nogal ver- h^sd dat het gebeurde plaatsvond een gebied, dat als het rustigste veiligste van Afrika werd be bouwd. Die reputatie had het voor- gekregen dankzij de markante -soonlijkheid van president Julius erere, een evenwichtig man, vrij de enige nationalistische leider, voor hij aan de macht kwam, t door de koloniale mogendheid in gevangenis werd geworpen. Men -cht, dat onder zijn bezadigde lei- J ig het politieke ontwaken geleide- dan elders in zijn werk zou Pronkstuk 'erere had een moeilijke taak. erfde, toen de Engelsen het land lieten, een wankele economie. De 'olking van 9 miljoen mensen be- ont een gebied dat zo groot is als itsland en Frankrijk samen. Zij echter snelle vooruitgang. Uit muiterij blijkt dat die vooruitgang elk geval voor het leger niet snel ïoeg ging. n Londen gelooft men dat de ge- irtenissen geen grote internatio- al politieke betekenis hebben en rechtstreeks door communisten i beïnvloed. Maar niemand weet de invloed van buiten zich nog doen gelden. Het onttrekken van itietroepen aan Tanganjika, om orde in Zanzibar te' handhaven, eft in elk geval de uitbarsting hnisch bevorderd. Het is nog te «g om te zeggen of er een recht- eeks verband bestaat tussen de leurtenissen in Zanzibar en Dar- Salaam. )e 40-jarige kleine, magere Nyere- was eerst premier en werd presi- it toen zijn land in december 1961 ifhankelijk werd en zich als zo- tfg aansloot bij het Britse Geme- Jest. I Nyerere studeerde economie en ge- I schiedenis aan de universiteit van Edinburg. Hü is de zoon van een stamhoofd. Bij zün terugkeer in j Tanganjika werd hij onderwüzer. Hü werd voorzitter van een politieke j partij, de Afrikaanse Unie van Tanganjika welke op het ogen blik het land regeert. Dankzü de vreedzame overgang van protecto- j raat tot Gemenebeststaat was Tan- ganjika het pronkstuk van de Brit se koloniale politiek. Misverstand Een woordvoerder van het hoge commissariaat van Tangajika in Londen verklaarde gisteren, dat zijn regering de macht ongestoord uit oefende en normaal functioneerde. Er was een misverstand tussen offi cieren van Tangajika en Britse of ficieren. die het leger in de over gangsperiode opleiden. Er zou onder de Afrikanen ontevredenheid be staan over het langzame tempo, waarin Afrikanen bevorderd worden tot officier, van soldij. Sultan Zanzibar thans in Londen De afgezette sultan van het eiland Zanzibar heeft gisteravond met zün hofhouding van 50 personen zün in trek in een Londens hotel genomen. Ze hebben 21 flats geboekt van 2 tot 5 kamers elk. De hotelkosten bedra gen f 42,- en f 147.- per nacht, met ontbüt komt de rekening waarschyn- lyk op f 5000.- per nacht. De sultan zal zolang in Londen blüven als de regering hem dit toe staat. In zün land had hü met velen omgang en zijn levenswijze wordt als „bescheiden" afgeschilderd. Zijn ge slacht bezat slechts een klein stuk grond en had niet veel geld. De sul tan was geheel afhankelijk van de maandelükse toelage van de Britse regering, welke f 15.000 bedroeg. Hü had niets in Zanzibar of buiten het eiland belegd. Volgens berichten van in de Ke- niase hoofdstad Nairobi verschonen de dagbladen is persoonlyke wrok de achtergrond van het organiseren door John Okello van de opstand op Zan zibar. De in Kenia geboren Okello ver trok in 1957 naar Zanzibar, waar hü tot de politie toetrad. Tijdens de wanordelykheden in 1961 op het eiland kreeg hü een beurs van de re gering van Zanzibar, die hem in staat stelde om gedurende twee jaar een militaire en wetenschappelüke cursus aan de universiteit van Havanna te volgen. Hem werd tevens toegezegd dat hü. bij terugkeer in Zanzibar, een hoge politiepost zou krijgen. Okello kwam zes weken geleden, na het verstreken van deze twee jaar. op Zanzibar terug en wel juist op de dag waarop de Britten het eiland onafhankelükheid verleenden. Voor zijn terugkomst had hü de regerende partü op Zanzibar verzocht hem de toegezegde functie te geven, hetgeen evenwel niet geschiedde. De wrokkende Okello begon toen met het organiseren van de ondergrondse be weging, die er in slaagde de regering van Zanzibar omver te werpen. Een schuivende lading hout van een vrachtwagen heeft gister avond op de autoweg Amsterdam Den Haag een personenauto verbrijzeld. De bestuurder hiervan, de 37-jarige G. Vermeulen uit Amersfoort werd gedood. In het Wilhelmina Gasthuis overleed later de 18-jarige Amsterdammer R. Kuipers. Twee andere inzit tenden van de personenauto zijn levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het motel Amsterdam, waar het verkeer van beide züden over één rij baan wordt geleid. De lading 8 meter MYSTERIE BIJ VEROLME rfy 1 e (Van onze Haagse correspondent). Grote geheimzinnigheid om geeft een ponton van 125 bij 75 meter, dat de Zwolsmangroep bij de scheepswerf van Verolme in Rozenburg heeft besteld. Van de zijde van het Zivolsman-concern is men niet bereid enigerlei me dedeling te doen over de bestem ming van dit reusachtige ponton. Anders dan het „eiland", vanwaar de N.V. R.E.M. in juli met zijn com merciële t.v.-uitzendingen zal be ginnen, heeft dit ponton geen poten. Het kan echter wel worden veran kerd en het ziet ernaar uit, dat het gevaarte te züner tüd ergens vaste ligplaats in zee zal krijgen. Het wordt bij Lloyds in Londen verzekerd. Het is uitgesloten, dat het ponton deel van het piercómplex zal gaan uitmaken. Daarvoor is de diepgang van de logge reus te groot. Het pon ton zal dus stellig met een bouw werk erop verder uit de kust ko men te liggen. De nuttige opper vlakte van het ponton bedraagt on geveer 5500 vierkante meter. De ca paciteit is dus voldoende voor ruim opgezette evenementen. De mogelyk- heid is niet uitgesloten, dat deze ko los toch met commerciële t.v. te ma ken krügt. De indertüd door Zwols- man in het leven geroepen T.V.N. T.E.R. bestaat nog steeds. Speculaties Het stilzwijgen van de Zwolsman groep heeft in Den Haag aanleiding tot vele speculaties. De N.V. R.E.M. van de heer Brandei is voornemens te gaan zenden op de uren vóór en j na de tv-programma's van Bussum. Maar, zo vraagt men zich af, zyn dat i wel de meest geschikte uren om met I commerciële tv-uitzendingen te ko- I men? Heeft de bewoner van de I Randstad wel zo'n duidelijke behoef te aan extra-tv-uren, die de „kyk- avonden „al te zeer zouden verlen gen? Men acht het daarom zeker niet uitgesloten, dat als de heer Zwols- man zün ponton voor commerciële tv-uitzendingen zou bestemmen, deze j zouden plaats vinden in de uren, dat ook Bussum in de lucht is. En ook een andere veronderstelling die de eerste niet behoeft uit te slui ten hoort men en wel opperen: Dat op j dit vaartuig met zün capaciteit van enkele honderden personen buiten de territoriale wateren een casino zou worden gebouwd. Een bootver- j binding van uit Scheveningen zou de goklustigen dan naar het buiten de drie müls zone gelegen „speeleiland" kunnen brengen. lange planken van de uit de richting Amsterdam komende vrachtauto be gon te schuiven ten gevolge van de schok toen het linkerachterwiel van de vrachtwagen in een kuil reed. Het hout stortte op de personen auto, die uit de richting Den Haag kwam. De ravage was enorm. De auto werd geheel vernield. Dadelük begonnen omstanders de planken van de personenauto te gooien. De bestuurder, de heer Ver meulen was toen reeds dood. De drie andere inzittenden waren ernstig ge wond en zün naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht. Daar overleed de heer Kuipers. Het wegverkeer tussen Amsterdam en Den Haag werd enige uren ver traagd. Prinses Margriet heeft giste- l ren in Paleis Soestdijk deputa ties van verscheidene instellin- gen ontvangen ter gelegenheid j van haar 21ste verjaardag. Del foto toont bestuursleden van het I Prinses Margriet Fonds, die haar geschenken aanboden. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa zal zeer binnenkort op z'n vroegst donder dag een hallonverbindingssatel- liet in de ruimte brengen. Genaamd „Echo-C". Dit zal gebeuren van de basis Vandenberg. De ballonsatelliet, die door een Thor-Agena-raket in een baan op 1280 kilometer van de aarde zal worden gebracht, heeft een doorsnede van 41 meter, weegt 347 kilogram en zal automatisch op geblazen worden als zij in haar baan is gekomen. Deze nieuwe satelliet zal Ameri kaanse en Russische geleerden in staat stellen tot gemeenschappelüke telecommunicatieproeven in het ka der van het vorig jaar met dat doel gesloten akkoord. De ballon zal ver- moedelük nog duidelüker zichtbaar zün dan de eerste Echo, die in augustus 1960 werd gelanceerd en nog steeds om de aarde draait. Deze had een doorsnee van 30 meter. De Nijmeegse politie heeft van Interpol bericht ontvangen, dat de 19-jarige Hans van Os gis terochtend een politiepost in West-Berlijn is binnengestapt en zich daar heeft gemeld als Gisteren hadden de leiders van de Amerikaanse en Russische delegaties voor de ontwape ningsbesprekingen in Genève. die vandaag beginnen .reeds een inleidend onderhoud. De Rus Tsarapkin (links) en de Ameri kaan Foster nemen afscheid na hun gesprek. President Johnson heeft in zijn boodschap aan het Congres, waarbij hij een bedrag van 5.304.000.000 dollar (ruim 19 miljard gulden) aanvraagt voor uitgaven op het gebied van de ruimtevaart in het belastingjaar 19641965, verklaard dat de Amerikaanse regering onverkort vasthoudt aan haar voornemen om vóór 1970 een man op de maan te doen landen! De president heeft in een afzonderlijke boodschap nog eens ruim een half miljard gulden aangevraagd voor uitgaven voor de ruimte vaart in het lopende jaar; dit was noodzakelijk geworden omdat het Congres de aanvankelijk voor de ruimte vaart aangevraagde gelden aanzienlijk had verminderd. President Johnson oefent in zijn boodschap scherpe kritiek uit op deze be snoeiing, die ..vertragingen zal veroorzaken bij het uitvoeren van de voornaamste schema's, welke zijn opgesteld voor het op de maan doen landen van Amerikaanse ruimtevaarders". T KWAKKELWEER 1 pet KNMI In De Bilt verwacht heden- tot morgenavond over- gend droog weer met op vele «tsen mist of bewolking, later en- Ie verspreide opklaringen. O ver- er Send zwakke wind. Vannacht tem- raturen om het vriespunt tot lichte "st. morgenmiddag temperaturen kele graden boven nul. (Opéemaakt om 11.15 uur) 22 JANUARI ,fcon op: 8.35 uur; onder: 17.08 uur idi an op: 12.09 uur; onder: 1.01 uur. ïoogwater te Katwük te 8.30 en 01 uur, laagwater te 4.01 en 16.34 moordenaar van de 68-jarige mej. T. Hendriks uit Nijmegen. Zoals gemeld werd deze vrouw in de nacht van 10 op 11 januari door wurging om het leven ge bracht. Hans van Os werd met Kerstmis ontslagen uit de gevangenis, nadat j hij een straf van negen maanden had uitgezeten voor een aandeel in 42 j misdrüven, meest inbraken en auto diefstallen door een jeugdbende. Verdwenen Kort na de aanslag op mej. Hen driks viel de verdenking op hem. Toen tot zyn arrestatie zou worden overgegaan, bleek hü te zün verdwe- I nen. Op zyn kamer werden enkele kleine dingen aangetroffen, die af- I komstig waren van de vermoorde J vrouw. Dit was voor de politie aanlei- ding zün opsporing te verzoeken, een oproep, die in de afgelopen dagen werd gehonoreerd met vele honder- den tips uit alle delen van Nederland. Al deze aanwijzingen werden onder- I I zocht, maar leverden niets op. Hans van Os was trouwens al de grens over. Geldgebrek dwong hem gisteren 1 de Westberlynse politiepost binnen j te gaan. waar men hem na zyn bekentenis aangehoord te hebben onmiddellijk in een cel zette. I oorgeleid De beide verdachten zün nu gear- resteerd. Vorige week donderdag I werd in Nümegen de 25-jarige bouw vakarbeider A. Willems aangehouden, die op de avond van de aanslag in gezelschap van Van Os was gezien. Bij een zeer langdurig kruisverhoor gaf Willems schoorvoetend toe samen met Van Os in de woning van de in valide vrouw te zün geweest en mede schuldig te zyn aan de op haar ge pleegde aanslag. Gisteren is hü in verband hiermede voorgeleid bü de officier van Justitie in Arnhem mr. A. Pfeil, die het justitiële onderzoek heeft geleid. Het misdrijf is inmiddels gereconstrueerd. Aangenomen wordt, dat de twee verdachten over weinige dagen met elkaar kunnen worden geconfron teerd, waarbü de laatste details van deze misdaad door de politie kunnen worden opgehelderd. De Nijmeegse politie heeft reeds om uitlevering van Hans van Os gevraagd. Gemini, Mars en maan In Johnsons boodschap wordt ver klaard dat in 1965 zal worden ge poogd twee ruimtevaarders tegelük in één „Gemini"-ruimtecabine in een baan om de aarde te brengen. In het belastingjaar 1964-1965 wil len de Verenigde Staten een cabine met instrumenten in de richting van Mars sturen. Hetzelfde wil men in Het üs op de Kagerplassen is zeer onbetrouwbaar, vooral nu de dooi is ingevallen. Er zün het afgelopen weekeinde ongeveer tien schaatsers door het üs ge zakt en gisteravond omstreeks half elf ontsnapte Jaap Biemond uit De Kaag ternauwernood aan de verdrinkingsdood. Hü had de avondschool in Leiden bezocht en keerde met zün bromfiets over het üs van de Sassenheim- se Sloot huiswaarts. Even voor- bü het punt waar deze sloot overgaat in de plassen, zakte hü met brommer en al door het üs- Wonder boven wonder slaagde hij erin zich te redden. Zün brommer ligt op de bodem van de plassen. Wat voor de Kagerplassen geldt, is ook van toepassing op de Braassemermeer en op de vele poldervaarten en sloten. Uiterste voorzichtigheid bij het betreden van het üs is thans zeker geboden. Ook in Leiden ls het üs levens gevaarlijk. Vooral op de open bare ijsbaan (Zoeterwoudesingel) de Nieuwe Rün en de Heren gracht. waar de laatste dagen veel kinderen schaatsen, laat de dikte van het üs voorlopig geen winterpret toe. Wat de Zoeter- woudsesingel betreft, tussen de Koepoortsbrug en de Jan van Houtbrug is het ijs slechts 3.2 centimeter dik. tussen de Jan van Houtbrug en de Van Dissel- brug 4 5 centimeter en tussen de Van Disselbrug en de Utrechtse- brug 5 6 centimeter Op de Herengracht en de Nieuwe Rün bedraagt de ijslaag slechts 3 4 centimeter En dan te bedenken, dat het üs minstens 9 a 10 cen timeter dik moet zijn, wil men er veilig op kunnen schaatsen! 1965 wat betreft de maan doen. Men hoopt op deze wüze gegevens te ver krijgen over de samenstelling van het maanoppervlak. J (Van onze Parüse correspondent) ->e Franse Staatscourant heeft «Ji- 1 teren bekendgemaakt, dat alleen de president der republiek in hoogst eigen persoon in geval van oorlog het bevel kan geven atoomgeweld te ge bruiken. Tot dusver was de hoogste j verantwoordelijkheid over het Franse kernzwaard toevertrouwd aan een strategisch luchtcommando. Militaire deskundigen in Parüs be schouwen het decreet als een nieuw bewüs. dat met de inschakeling van de Mirage IV-jagers het Franse atoomwapen nu zijn staat van vol wassenheid heeft bereikt. Door zün exclusieve zeggenschap over het nationale kernwapen, naar het Amerikaanse en Russische voor beeld, nu ook officieel te bevestigen, I heeft het Franse staatshoofd, gene- I raai De Gaulle, gelüktüdig de be voegdheden van de premier en de j minister van Oorlog (die voor een beslissing nu niet meer behoeven te I worden gehoord) nog verder inge perkt. Uit het Leidsch Dagblad van I 20 January 1864: De feestvieringdie den 1 26sten dezer te 's Hertogen- t bosch zou plaats hebben ter t gedachtenis van de verlos- f sing uit Fransche handen f voor 50 jaar, zal gewijzigd worden, het mecrendeel der 7 bijeengebragte gelden zal bij f de strenge koude worden uit- t gedeeld. J Volgens de onlangs open- t baar gemaakte statistiek van den Nederlandschen handel t in 1862 is hier tc lande geen t 5 Nederl. pond rundvleesch per hoofd veraccijnsd. J v (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1