Xhroesjtsjow wil CastroDjcm cn *1,oc Ltot matiging aansporen u O U KOLEN EN KOFFIE WORDEN DUURDER Ij- Sclieveiiiiigse vissers verwerpen akkoord W S LAATSTE KANS KERSTPRIJSVRAAG E R P A P R S V R A A G Pressie om Moskou n te kiezen en niet de kant van Peking Tlieeprijs verlaagd Na zeer rumoerige vergadering werd C.A.O. afgestemd nog in leven? 1USTIG WEER Ziekenfondsen verhogen premie vrijwillig verzekerden (20 pet.) Jhr. v. Nispen genoemd als commissaris in Overijssel STAKING W ORDT VOORTGEZET mnvs erlcht 1 maart 1860 DINSDAG 14 JANUARI 1964 No. 31160 DAGBLAD nirecteur: E. A. E. van Dishoeck ^j|H()0fciredi^^ DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1. Lelden - Olro no. 67065 gesproken over het aanschaffen van machines voor de Cubaanse industrie zo deelde de ambassade mede. Over de datum van aankomst van de dele. gatie. de omvang van de aankopen of de wijze van betaling werd niets medegedeeld. De Cubaanse handelsschuld aan Groot-Brittannië bedraagt op het egenblik ongeveer tien miljoen pond sterling, waarby nog geen rekening is gehouden met de verkoop van Leyland-autobussen aan de regering in Havanna voor vier miljoen pond. Hiervoor is de Cubaanse regering een krediet van vyf jaar aangeboden. Mevr. Ngo Dinh-nhoe, schoonzus ter van wijlen president Djem van Zuid-Vietnam, heeft in een brief aan de secretaris-generaal der V.N. en staatshoofden van V.N.-leden ge vraagd om een onderzoek door een „onbevooroordeelde commissie" naar de onderwerping van de regering- Djem in november jl. De commissie zou de omstandighe den van de verdwijning van haar echtgenoot en van haar zwager pre sident Djem moeten nagaan. Foto's van hun lijken waren niet overtui gend. Op grond van de beschikbare gegevens is het zelfs niet zeker dat de beide mannen dood zijn, aldus mevr Nhoe. Zy vraagt voorts een onderzoek naar de beweerde medeplichtigheid van bepaalde Amerikaanse kringen aan de militaire staatsgreep en wenst V.N.-garanties waardoor zij in staat is stoffelijke overschotten van haar familieleden te identificeren, indien het waar js dat zy dood zijn. en zorg te dragen voor teraardbestelling in overeenstemming met de gebruiken. Morgenmiddag om 13 uur sluit onherroepelijk de inzendingster mijn voor oplossingen van de kerstprijsvraag. Tot dusver is het aantal inzendingen nog ver beneden de verwachtingen ge bleven, zodat de inzenders een zeer goede kans hebben op een van de 74 prijzen, variërend van vijf tot honderd gulden. Het is niet nodig om alle tien puzzels op te lossen, om voor een prijs in aanmerking te komen. Er zijn namelijk prijzen per puzzel uitgeloofd en prijzen voor de prijsvraag als geheel. Wilt u vooral duidelijk op de enveloppe met oplossingen ver melden het woord ..Europa- prijsvraag" en het aantal oplos ■7^4 WINNAARS vD -1 UJ NJ m KI NI D - m Z Z a z O z O UJ E- m 7) O N3ZT.yd N30in9 singen, dat U insluit? Dit is noodzakelijk voor een snelle con trole van de oplossingen, waar door wij zo spoedig mogelijk dt namen van de prijswinnaars kun nen vermelden. grc Westelijke waarnemers in Moskou schrijven het verrassende van de Cubaanse premier Fidel Castro aan de Russische oofdstad toe aan Chroesjtsjows streven de innerlijke samenhang i het communistische kamp tegenover Rood-China te versterken, 'e Russische leider wil onbekookte acties tegen zijn ontspan- ingspolitiek verhinderen. Ook zou Chroesjtsjow zijn gast willen ivingen tot duidelijk kleur bekennen ten gunste van het Kremlin i het ideologisch conflict met China en tot toetreding tot het ernstopakkoord met het Westen. Daartegenover zou Castro ieer economische hulp voor zijn land willen vragen. „Warme sfeer" Voorts vermoedt men in Westelijke kringen, dat Chroesjtsjow en Castro de toestand in Panama en andere Latynsamerikaanse landen diep gaand zullen bespreken. Men acht het in dit verband niet onmogelijk, dat Chroesjtsjow, in het kader van de algemene ontspanningspolitiek, zjjn gast tot matiging en terughou ding tegenover de Verenigde Staten zal aansporen. Het heeft voorts de aandacht getrokken, dat het bezoek van Castro is voorafgegaan door een reis van de Oostduitse partijleider Vlbricht naar Moskou. Zowel Ulbricht als Castro staan op voor posten in het communistische kamp, beide behorend tot de zenuwknoop punten in de betrekkingen van de Sowjet-Unie met de Ver. Staten. De bezoeken van Ulbricht en Castro 1 het afgelopen etmaal is van het zuiden uit zachtere lucht Neder- nsliiand binnengedrongen. In het deei van het land kwam daardoor de temperatuur iets boven la2&iet vriespunt, in zuid-Limburg vier graden. In het noorden en noordoosten van het land bleef het evenwel vriezen, ederland bevindt zich op het ogen blik heel dicht by een rug van hoge luchtdruk, die zich van Denemar ken naar Tsjecho-Slowakije uit strekt. Deze rug neemt iets in be tekenis toe. Als gevolg hiervan wor den de luchtdrukverschillen in onze omgeving kleiner en vordert de warme lucht niet meer. Jet zal in de noordelijke provincies kBblijven vriezen. Elders in het land '■gaat de temperatuur weer iets naar beneden en zal ze morgen in het al gemeen om het vriespunt schom- melen. Gezien de toegenomen voch tigheid van de lucht is er behalve in de noordelijke provincies een .grote kans op tamelijk hardnekkige Premier Castro van Cuba arm in arm met zijn Russische collega premier Chroesjtsjow tij- dens een ontvangst in Moskou. hebben aanleiding gegeven tot ge ruchten over nieuwe voorstellen van het Kremlin voor de oplossing van lastige problemen. Chroesjtsjow heeft aan Castro een „taaie" gespreksgenoot. De Cubaanse premier geldt als eigenzinnig en zeer zelfbewust. Om die reden heeft hij ook het Moskouse kernstopakkoord nog niet getekend. Daaruit was de gevolgtrekking gemaakt, dat Castro zich achter China zou scharen. Maar Rood-China is niet in staat Cuba economisch bij te springen. Gisteren hebben Chroesjtsjow en Castro hun eerste bespreking gehad, volgens Tass „in een sfeer van grote hartelijkheid en warmte". Het ver blijf van Castro zal ditmaal „veel korter duren dan de vorige maal, toen hij ruim vijf weken in de Sow jet-Unie verbleef. De Cubaande pre mier deelde dit bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou mede. Bij die gelegenheid zei hij verder, dat zijn bezoek „de vriendschap tussen het Cubaanse en het Russische volk nog meer zal verstevigen". Cubanen naar de Britse hoofdstad De Cubaanse ambassade in Lon den heeft gisteren bevestigd, dat een Cubaanse handelsdelegatie „in de nabije toekomst" in Engeland wordt verwacht. Deze delegatie komt on derhandelen over de aankoop van geprefabriceerde huizen, ter vervan ging van de door de orkaan „Flora" beschadigde woningen, en van mate riaal dat tegen overstromingen kan worden gebruikt. Verder zal worden De laatste ontwikkelingen op het pryzenfront zijn nogal ingrijpend: de ziekenfondsen hebben de pre mie voor de vrijwillig verzekerden met 20 procent verhoogd, een mud anthraciet kost morgen gemiddeld 38 cent meer, een mud eierkolen 33 cent en een mud cokes 23 cent, voor een half pond koffie moet vandaag 12 cent meer betaald worden. De enige (schrale) troost is. dat een ons thee vandaag 4 cent goed koper is geworden. Niet alle ziekenfondsen hebben al hun premie verhoogd. Sommige wachten met het doorvoeren ervan nog even, omdat zij de hogere kosten ziekenhuizen duurder, ziekenhuis- verpleging, verlengd, verhoogde ho noraria enz. uit hun reserves kun nen dekken. Andere betalen deze hogere kosten voor een deel uit de reserves. De premie van de door het RUk en het vereveningsfonds van de ver plichte verzekering gesubsidieerde be jaarden verzekering (waarvan de premie door de Kroon wordt vast gesteld) stijgt met 23 procent. Dit betekent voor bejaarden met een inkomen van minder dan f. 3.750 per jaar een gezinspremie van f. 1,53 per week (was f. 1,24), terwijl de premie voor bejaarden met een hoger in komen f. 3,06 (was f. 2,48) wordt. Kolen regelen: de vergroting van de marge van de kolenhandelaren met acnt cent per mud huisbrandkolen (om de loonsverhoging te betalen) en een prijsverhoging ter verbetering van de positie van de Nederlandse mijnen, die vorige week is aangekondigd. In feite bedraagt de prijsstijging voor antraciet variërend naar grootte en kwaliteit f. 0.45 tot f. 1.10 per mud, hetgeen gemiddeld op 70 cent per mud neerkomt. Daar Ne derland ongeveer drievijfde van zijn antraciet impoteert, komt de ge middelde stijging van de prys voor antraciet neer op ongeveer 30 cent per mud. Af-myn prijs dus. Met de acht cent voor de handelaar komt men dan op 38 cent per mud. Volgens zulke berekeningen komt men op 33 cent voor eierkolen en 23 cent voor een mud cokes. Koffie Toen de koffie in november duur der werd, was het al te voorzien, dat een verdere prijsstijging onvermijde lijk zou zijn, wanneer de wereld marktprijzen niet omlaag zouden De prijsverhoging van de kolen wordt veroorzaakt door twee maat- De minister van Economische Zaken. prof. dr. J. E. Andriessen heeft gisteren een bezoek ge- bracht aan de Staatsmijnen in Limburg. De minister op 600 me ter diepte in een van de mijn- gangen. gaan. Die daling is uitgebleven. In tegendeel, nu de internationale kof- fie-overeenkomst definitief in wer king is getreden, is de prijs van ruwe koffie beduidend verder gestegen. Vakkringen achten een aanpassing van de consumentenprijzen dan ook noodzakelijk. Voor de hoofdsoort zal deze prijsverhoging op 12 cent per pakje van een half pond neerkomen. Deze vakkringen wijzen er echter op, dat de koffie in verhouding tot kort na de oorlog, nog steeds niet zo erg duur is. In 1950 immers bedroeg de koffieprijs in dc hoofdprijsklasse nog f. 1.92 en in 1954 zelfs f. 2.68 per half pond. Thee Eén lichtpuntje tussen al deze sombere berichten: een prijsverla ging voor thee. De verlaging werd mogelijk door het wegvallen van het invoerrecht op thee in het kader van de Europese Economische Gemeen schap. Vandaag is de theeprijs voor 500 gram met 20 cent verlaagd ofwel 4 cent per pakje van een ons. Schweitzer: 89 Dr. Albert Schweitzer viert vandaag in Lambarene zijn 89ste verjaardag. Hij heeft opdracht gegeven de viering tot een zuivere familie-aangelegen heid te beperken. Hoewel men zich enige tijd geleden zorgen maakte over zijn gezondheid schijnt daar thans geen reden meer voor te bestaan. Nieuw vervolgverhaal In ons nummer van heden beginnen wij de publikatie van *n nieuw en spannend feuille- :on ..Moord op Majorca" van de hand van Paul Tabori en uit het Engels vertaald. Wij hopen dat onze lezers en lezeressen er veel genoegen aan zullen beleven. 5 WEERBERICHT PLAATSELIJK MIST 1^1 De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: Veel bewolking en plaatselijk mist, r<Jp hoofdzaak in het zuiden en mid- llaen van het land. Zwakke tot matige *ind tussen oost en zuid. In het irden van het land lichte vorst. Iders temperaturen om het vries- jeJj (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 JANUARI f* Zon op: 8.42 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 9.19 uur; onder 1732 u. Hoogwater te Katwijk te 3.46 en 1557 uur, laagwater te 11.52 uur. )it nummer bestaat uii 12 pagina's (Van onze visserijredactie) De Scheveningse leden van de erkende vakorganisaties, de Centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij (C.K.V.) en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale (C.B.C.). hebben gis teravond in een rumoerige vergadering de besturen van bun bon den schaakmat gezet. Vrijwel eenstemmig verwierpen zij de wij zigingen in de CAO voor 1964, zoals die inmiddels tussen de bonden en de reders waren overeengekomen. Met lege handen hebben de bondsbestuurders de verqaderinq moeten verlaten. Er bleef hun slechts over om bij de werkgevers hun al geaccepteerde voorstellen in te trekken. De staking op Scheveningen gaat overigens gewoon door. Het niet-erkende Onafhanke lijke Verbond van bedrijfsorga nisaties (O.V.B.) heeft welis waar op gerechtelijk bevel het nooit-gegeven stakingsparool in getrokken en de gedagvaarde vissers zijn uit de commissie ge treden. maar er zijn inmiddels nieuwe commissieleden benoemd die het werk van hun voorgan gers met algemene instemming op de oude voet voortzetten. Met een geduld een betere zaak waardig, trachtte landelijk CVK-be- stuurder A. de Boon gisteravond tij dens de vergadering in „Op Gouden Wieken" in Scheveningen nog te red den wat mogelijk was. Niet voor niets hadden de bonden juist op hem veruit de meest deskundige en best geinformeerde uit hun midden een beroep gedaan. Kennelijk was het op dit moment onbelangrijk, dat de heer De Boon de vakgroep Vis serij van de bond eigenlyk al heeft verlaten. Er moest zwaar geschut im stelling worden gebracht. En nu kreeg juist de man. die zich altijd met hart en ziel aan de visserij en de vissers heeft gewijd, de ondankbare taak om een by voorbaat verloren stryd zo goed mogelyk te strijden. Zijn medebestuurders geen van allen ooit zo nauw als hy bij het vissersbedryf in al zijn facetten be trokken keken toe hoe hun col lega aan een vrijwel hopeloos ge vecht begon Slot pag. 2, (Van een onzer verslaggevers) Het is vrijwel zeker, dat d« burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr, O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden zal worden be noemd tot commissaris van de Koningin in de provincie Over ijssel. Jhr. Van Nispen is enige tijd geleden benaderd voor deze hoge post en na een korte be denktijd heeft hij positief ge reageerd. Aangenomen wordt dat Jhr. Van Nispen pei 15 februari tot Com missaris van de Koningin In Over ijssel zal worden benoemd. De hui dige commissaris, lr. J. B. G. M. ridder de van der Schueren zal op 31 Januari aftreden. Jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan nerden werd op 14 april 1907 in Pannerden geboren. Hy bezocht het Canlsluscollege in Nymegen en studeerde daarna rechten aan de Leidse Universiteit. In 1937 werd Jhr. Van Nispen be noemd tot burgemeester van Hille gom. Hy bekleedt een vooraan staande functie in de bloembollen wereld, want hy is nameiyk voor zitter van de Koninkiyke Alge mene Vereniging voor Bloembol lencultuur. Uit het Leidsch Dagblad van 12 January 1864: Te Chattam is aanschrij ving ontvangen om het stoomoorlog schip Achilles van 1250 paardenkracht met den meesten spoed tot het verrigten van dienst gereed te maken. Per Telegraaf Parijs 10 January. Het schijnt te blij ken, dat Mazzini de ontwer per van het complot, ten doel hebbende een aanslag op het leven des Keizers en dat de kosten daarvan door hem zijn betaald, terwijl hij de verschillende personen heeft geworven, welke den Keizer moesten vermoorden. Een hunner was de chef, wien Mazzini een som van 4.000 francs had ter hand ge steld.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1