Ski en apres-ski KOEKJES EIEN MEI WITTE ZWANEN - ZWARTE ZWANEN DROMEN WORDEN NOOIT BEWAARHEID UIT en THUIS Niet voor kampioenen Pikante gerechten met vis overpeinzing Zaterdag 11 januari 1964 Pagina 3 Een warme elegante japon van zwart en grijze tweed uit de wintercollectie van Dior Londen. De grijze sjaalkraag heeft enorme afmetingen. De met astrekan gegarneerde bij passende hoed is van hetzelfde materiaal. De ceintuur is van zwart leer. Behoort u tot de gelukkigen die een wintervakantie nemen en naar de wintersport gaan? Dan hebt u op het ogenblik uw plannen zeker al klaar, of u nu individueel reist of in groeps verband. U hebt folders bestu deerd, plaatsen besproken en biljetten gekocht. Vooral als u naar Innsbruck reist, waar de Olympische spelen in februari duizenden naar toe lok ken, bent u er natuurlijk vroeg bij geweest. Begin november waren er al voor duizenden guldens meer kaarten verkocht dan voor de voor gaande Olympiade in Cortina. Het belooft er dus druk te worden en als Innsbruck het doel van uw reis is staat u nu bij wijze van spreken reeds gepakt en gezakt. Maar mo gelijk gaat u ergens anders heen, waar u meer kans heeft een bed. een stoel en een paar ski's te vin den, plus nog een stukje sneeuw waarop u. als beginner, die ski's kunt proberen. U ziet de nieuwe Europabrug dan wel eens een vol gend jaar, wanneer u op uw gemak van de nieuwe faciliteiten In Inns bruck kunt genieten. IT 'aarheen Mogelijk heelt u het geld- ademende St.-Moritz overwogen of op hei bekende Davos of Zer- matt uw keus laten vallen. Of is Grindelwald of Garmisch het doel van uw reis. Misschien zoekt u de Oostenrijkse sneeuw op, die bij onze Hollandse win tersporters even populair is als de Zwitserse en waar de plaats namen een even bekende klank hebben. Bijna zeker echter heeft u geen reisbiljet genomen voor het landelijke, rustige Scuol- Tarasp (Zwitserland)een van die verborgen plaatsjes waar je, nu wintersporten alsmaar popu lairder wordt, de menigten en de queues bij de liften kunt ver mijden, waar de skiërs amper internationaal zijn meest Zwit sers, enkele Hollanders, Italia- (W)ETENS WAARD Er zijn heel wat mensen die zeggen dat ze niet van vïs houden. Maar deze geringe waardering is vaak een gevolg van het niet smakelijk berei den van de vis of van het kopen van niet zo verse vis. De ware visliefhebbers zullen de vis waarschijnlijk het liefst ,.puur" eten. Maar als u minder bent gesteld op de specifieke vissmaak, kunt u de vis wat pikanter klaar maken. Hoe u de vis ook koken of stoven wilt, belangrijk is dat u hem: 1. kort na ontvangst, in elk geval nog de dag van aankoop verwerkt, 2. niet te lang en niet te hard kookt; het verdient aanbeveling de vis tegen de kook aan te houden, 3. met niet meer water kookt dan nodig is dus zo dat hij ten hoogste juist onder staat. We geven u hier wat recep ten die zijn bedoeld voor vier personen. Gestoofde panharing of makreel 4 verse panharingen of ma krelen, mosterd, plm. 50 g <3 Va eetlepel) boter of margarine, 1 dl (I kopje) water, stukje lau rierblad, uit, peper, zout, peter selie, plm. 1 eetlopel azijn of ci troensap. 1 eetlepel bloem. De vissen schoonmaken, van gra ten ontdoen en wassen. De vissen inwrijven met zout en ze plm. 15 minuten gezouten laten staan. De vissen aan de binnenkaht bestrij ken met mosterd en weer dicht slaan. Het water met de boter of margarine. laurierblad. peper, *zljn, de in ringen gesneden ui en wat peterselie aan de kook brengen. De vissen erin leggen en zachtjes gaarstoven in plm. 10 minuten. Ze halverwege de kooktijd even omleg gen. De vissen uit de pan nemen. Het vocht binden met een papje van water en bloem, het laurier blad verwijderen. De saus afma ken met fijngehakte peterselie en over de vissen gieten of apart erbij geven. Desgewenst de vissen gar neren met plakjes banaan of enkele minuten mee verwarmen. aardappelen met ten) en peterselie uien, torna - Gebakken stokvis 400 g geweekte stokvis, zout, bloem, frituurvet. De stokvis in 4 of meer stukken snyden of knippen en zouten. Is de stokvis niet vrij van graten, dan de vis in weinig water tegen de kook aanbrengen, laten uitlekken «n voorzichtig ontgraten. De stuk ken vis door bloem wentelen en lichtbruin bakken in heet frituur- v«r Baktijd plm. 3 ét 5 minuten. De vis laten uitlekken en b.v. op dienen met een sla, gekookte aard appelen of rijst en een tomaten- Paprikasaus. Ook is heerlijk bij deze gebakken stokvis een gerecht van in dunne Plakjes gesneden, rauw gebakken Visballetjes met tomatensaus en garnalen) '2 éi kg schelvis of wijting is plm. 300 g vis zonder graat 1, 2'2 dl (bijna 2 kopjes) water, plm. 50 g <4 eetlepels) boter of margarine, 1 theelepel zout, pe per, laurierblad (tijm), stukje ui. peterselie, nootmuskaat, 1 eetlepel bloem, 1 ei, plm. I1: eetlepel tomatenpuree, 15 g <2 eetlepels) bloem (100 g garna len). De vis schoonmaken en wassen. Het water met de boter of marga rine, zout. peper. laurierblad (tijm), ui en peterselie aan de kook brengen. De schelvis of wij- ting erin leggen en in plm. 5 mi nuten zachtjes gaarstoven. De vis uit de pan nemen en van graten en vellen ontdoen. Het visvlees met een vork fijndrukken. Het ei schei den in dooier en wit. De eierdooier, peper, zout. nootmuskaat en 1 eet lepel bloem door de vis mengen. Het mengsel mag vrij pittig sma ken. Het eiwit stijfslaan en door het vis-,gehakt" mengen. Van het gehakt losjes plm. 12 balletjes vor men (niet draaien, omdat ze dan minder glad worden). De kruiden uit het vis-kooknat nemen. De to matenpuree door het kooknat roe ren en de bouillon binden met een papje van bloem en water. De bal letjes in de saus leggen en plm. 10 minuten laten trekken. De saus mag niet koken. (Op het laatst de garnalen toevoegen en even mee- verwarmen.) Het gerecht afmaken met fijngehakte peterselie. Een lekker hapje voor een feestje of een voorgerechtje bij de maal tijd. Gekookte mosselen met „stip-sausje" Plm. 200 g gekookte mosselen. 50 g bacon, 4 volle eetlepels maionaise. 1 dl (6'i eetlepel) melk, zout, peper, suiker, plm. 2 theelepels tomatenketchup, plm. 1 theelepel mosterd. 1 eetlepel citromsap, stulkje ui, peterselie. De plakjes bacon in de droge koekepan langzaam bakken tot ze croquant zijn. De bacon enigszins laten afkoelen, fijnkruimelen of -snijden en met het vet door de mayonaise mengen. De uit en pe terselie zeer fijn snijden en met de melk, tomatenketchup, mosterd, ci troensap en een weinig zout, peper, en suiker door de mayonaise roe ren. Het sausje goed koud laten worden. De mosselen aan houten prikkers steken en met het sausje en desgewenst toost of geroosterd brood presenteren. nen en Zwedenmaar dat met zijn brede, open hellingen, zijn goede skischool, zijn vriende lijke, weinig commerciële sfeer, uitstekend is voor beginners, complete gezinnen, bedaagden en natuurmensen, die landelijk heid boven mondaniteit verkie zen. Ook Oostenrijk heeft van die ver borgen wintersportplaatsjes, zoals bijvoorbeeld het Tiroolse Bergwang. waar de grote en de rijke massa's aan voorbij trekken, waar de reis- folders geen misbaar over maken, maar waar de beginner en de min der moedige gevorderden de gele genheid hebben de skiën uit te slaan. Après-ski is in dergelijke plaatsjes, rustig, ver van preten tieus. Mogelijk heeft u ook Noor wegen als vakantieoord in 't geheel niet overwogen, ofschoon u er zelfs, en vooral, in maart en april uitste kende skicondities vindt: lange da gen, stralende zon, goede sneeuw, een sportieve, oncommerciële geest. Aan het nabije, lagere en ge makkelijke Schotland, met enkele Oostenrijkse en Zwitserse skilera ren, heeft u in eervalle onwetend heid wellicht niet eens gedacht. En omdat de Franse frank niet zo heel erg ver reikt, reist u misschien niet naar Mégève, Chamonix of het formidabele Val dlsère, met een seizoen van vroeg in november tot laat in 't voorjaar en een ongeëve naarde selectie „pistes" en dans vloeren, waar de serieuze interna tionale sldërs trainen «vanwege het lange seizoen) en beginners hun eigen lifts en onderbevolkte hellin gen hebben, terwijl het après-ski - leven er intens is en de mode van Parijs er, compleet met grote na men en aantrekkelijke verkoop sters, zijn sportieve uitlaat heeft. Voorbereiding Waar u echter ook naar toe trekt, naar het befaamde A waar u tegen de miljonairs aanloopt en in een pensionnetje slaapt, het bekende B waar iedereen komt en waar meer vertier dan onbetreden sneeuw is, of het fa miliale C dat ëén dansvloer telt en waar de lichten voor midder nacht uitgaan, bereidt u grondig op uw vakantie voor en weet wat zij die u voorgingen ter plaatse ontdekten. Over het algemeen is het in de wintersportplaatsen gedurende de laatste weken van januari minder druk en de prijzen van hotels, ski- scholen. bergspoortjes en liften zijn gereduceerd: de sneeuw is niettemin goed. de tearooms, bars en andere après-ski vermakelijkhe den zijn geanimeerd druk maar niet barstend vol. Een van de belangrijkere uitga ven die niet onder extravagantie geboekt kan worden, betreft de ski liften. Seizoenskaarten lijken wel iswaar duur, maar wanneer u lan ger dan een paar dagen op en neer, i.e. omhoog en omlaag, forenzen wilt, zijn ze de prijs meestal dubbel en dwars waard. Neem voor alle zekerheid een paar paspoort fotootjes mee, want die worden voor de meeste seizoenskaarten ver langd. Laat uw vrees om te vallen thuis, dan hoeft u voor die vrees niet bang te zijn. En leer vallen, ontspannen vallen, op een ma tras op de grond bijvoorbeeld. Begin ook enkele weken voor uw vertrek met gymnastiek en wandel. Maak van de eerste dag na aankomst een ware rustdag: bindt geen ski's onder, maar rust en slaap opdat uw gestel aan de verandering van lucht kan wennen waardoor het ge vaar op een gebroken been aan merkelijk wordt gereduceerd. Koop als kersverse beginner geen ski's, maar huur ze in de winter sportplaats. Koop al uw skikleding bij de specialist, de goede sport zaak. Voor skikleding bestaat geen surrogaat. Verwar het niet met après-ski kleding (kleding voor na het skiën). De skibroek (Keilho- sen of fuseau) is niet zo maar een lange broek, hij is van speciale coupe en waterafstotende, warme stof (wol). Skischoenen zijn ski schoenen. niets anders komt in Wist 11 dat al Als uw lievelingen weer eens thuiskomen met vlekken van bal peninkt op hun kleren doet u er goed aan een beetje vaseline op de vlekken te smeren en dit een paar uur te laten intrekken. Bij het was sen zult u merken .dat de inkt ge makkelijker is te verwijderen. Wanneer de schoolgaande kinde ren geld me#» moeten nemen kunt u dit. om verlies te voorkomen, met doorzichtig plakband aan de bin nenkant van een broodtrommeltje of etui vastmaken. Als uw man z'n aansteker los in de zak van zijn overhemd draagt zal een elastiekje om de aansteker hem minder snel uit de zak doen vallen. aanmerking. Laat de specialist u raden wat betreft de zwaarte van de schoenen, en pas ze met twee paar wollen sokken aan. Kleding Skisokken zijn van onontvette wol, neem minstens drie paar mee. Gewone wollen sokken kunnen er onder worden gedragen. De anorak of wind jak met capu chon, dat aan alle kanten herme tisch gesloten kan worden en wind- en waterdicht is, komt even eens van de speciaalzaak, niet uit het modehuis: een creatie van deze laatste bron hoort bij de après-ski- kleding thuis. In zuiver wollen truien kunt u uw hang naar fan tasie en kleur botvieren. Neem dunne en dikke truien mee. want u zult liever enkele lagen truien over elkaar dragen, dan één heel dikke alleen. Wollen ondergoed of. duur der. zuiver natuurzijden Jersey on dergoed. vervangt uw gebruikelijke nylon lingerie. Kies ondergoed met benen en armen: wollen tights voor onder de skibroek (stretchnylon tights hoogstens voor après-ski' en een maillot met korte of lange mouwen onder truitjes met lange mouwen. Voeg daarbij nog een wol len muts. die de oren beschut, wol len en canvas wanten, vette (lano- line) crème die gelaat en handen beschermt, een zonnebril. een sneeuwbril. en last but not least uw après-ski-kleding. waarin alle variatie en alle fantasie geoorloofd De graad van originaliteit of extravagantie van die kleding hangt volkomen af van het oord waar u uw wintervakantie gaat doorbrengen. Is dat een geïso leerd pension-chalet in de ber gen, een bedaagd dorpje waar de skiërs van piepjong tot oud va riëren maar de tieners en meer derjarigen ontbreken, of een grotere wintersportplaats waar een jonge, sportieve geest ofwel een geraffineerd mondaine sfeer heerst? Stelt u van te voren op de hoogte en weet u het niet, bepaalt u dan tot het vlotte, fleurige, maar klassieke genre. Vooral in de grotere wintersport plaatsen kunt u de aardigste après- skikleding kopen de Franse plaatsen zijn een filiaal van Parijs, op weg naar de Noorse sneeuw stopt u in Oslo voor handgebreide truien en wanten. Wie over voldoende zak geld beschikt, vertrekt dan ook met een driekwart-volle koffer en komt terug met een vol valies en een garderobe-aanvulling die haar de rest van de Nederlandse winter nog vele malen te pas zal komen. J.V. Bij de foto's: Rechts: Van het Franse huis Tiktiner een apprès- ski ensemble, bestaande uit 'n lan ge, rechte tuniek van geruite wol en mohair in vier kleuren, die over een witte pantalon van elastische materiaal wordt gedragen. De zachtieren modelaarsjes zijn even eens wit. Links: voor na het skiën in de witte wereld, voor thuis als de va kantie over is: een lange over- blouse van beige fantasiewol. een zijden overhemdblouse van don kerder toon, en een beige fuseau. Model: Tiktiner. Naarmate je kinderen ouder worden gaan ze meer belang stelling koesteren voor de toe komst. Het is niet in de eerste plaats het „wat zal ik worden?" dat hen bezighoudt ze ver onderstellen min of meer dat hun vanzelf iets toevalt omdat ze reeds lang beseffen dat de meeste mensen hun beroep niet bewust hebben gekozen doch zich door het toeval lieten lei den. Wat hen echter bezig houdt is: wie zal ik trouwen. Stuk voor stuk nemen ze a priori aan dat ze zijn voorbestemd voor het huwelijk. Dagelijks kunnen ze ervaren dat het huwelijk ook niet alles is. maar dat schrikt hen niet af. „Als ik trouw begint vier maal daags de litanie, .als ik trouw doe ik dit of dat. Ik neem zoveel kinderen en ga dAAr wonen en hier werken en mijn vakanties ginder doorbrengen Ze weten het precies, twijfelen geen moment aan de happy-ending, het geluk, de welvaart. Zelfs van de toekomstige partner weten ze reeds alles af. Mijn vrouw mogt blond zijn en heel mooi en minstens een mid delbare opleiding gehad hebben en goed met een naaimachine kun nen omgaan en bijzonder lekker kunnen koken en elke dag patat bakken en volgens de laatste mode gekleed gaan". Enfin, juist wat hun moeder niet is! Over geld en goederen maken ze zich niet druk, dat komt „vanzelf". Van misluk kingen. tegenslagen, ontgoochelin gen, zorgen hebben ze nooit ge hoord; verdriet en ziekte bestaan niet; niemand is optimistischer dan de puber, die toch dag in dag uit met de wereld overhoop ligt. Meisjes zijn nog intenser met de toekomst bezig dan jongens. Marian, toch pas negen, loopt de hele dag haar woning in te richten, haar nog niet bestaan de linnenkast vol te stouwen, de muren van de toekomst op te luisteren met schilderijen zus en wandkleden zoZe sjouwt rond met een tweeling, die pas over een jaar of twintig gebo ren zal worden, ze geeft een lyrische beschrijving van bank stellen en fornuizen om daarna prompt haar hart te verliezen aan een kleurboek of een neger popje, want ondanks haar toe komstdromen is ze nog altijd een kind van top tot teen. '^LTloederlyke. Was ik ook zo? vraag ik mij soms af. Hoe waren mijn toekomst dromen, hoe dacht ik mijn ideale echtgenoot, de inrichting van mijn woning (op zijn minst een land huis)? Stel dat iemand mij, toen ik veertien jaar was. een foto had getoond waarop ik in kant-en-zijde naast mijn bruidegom stond, zou ik dan niet in lachen zijn uitge barsten? „Is-ie dAt?" zou ik gegierd heb ben. „O, grutjes neen. dat kAn toch niet?" Maar hij wAs het de he mel zij dank. Stel, dat diezelfde waarzegster mij daarna een foto van mijn toe komstige hulskamer had getoond, wat zou ik verontwaardigd zijn ge weest! „Die stoelen? Kom nou Denkt u heus, dat het later bij mij zo'n rommel zal zijn? Zulke gor dijnen zal ik beslist nooit ophan gen, wat een lorrenDamast is maar net goed genoeg voor mij". Ja, wat droomde ik vroeger heer lijk. De man van mijn hart zou een sprookjesprins zijn: altijd hoffe lijk, knap, vrolijk. Elke week zou hij mij met bloemen overladen: op het altaar der liefde bonbons en parfum offeren: het. portier voor mij openhouden, zijn laat ste cent uitgeven om mij in bont en ragfijne stoffen te kleden. Hij zou rijk zijn (natuurlijk!), een ideale vader, een weergaloze opvoeder, een uitstekende gast heer. Hij zou alles bewonderen wat ik mooi vond; we zouden hoogstaande culturele gesprek ken voeren en nooit, noodt ruzie maken! De realiteit is anders mis schien niet minder heerlijk en zoet en opwindend, maar beslist heel anders. De prins, die elke week bloemen aan mijn voeten zou leg gen is nooit komen opdagen, wél een man die op zijn vrije dag lui in een stoel neerstrijkt en aankon digt- „Ziezo, nu wil ik eens uitge breid verwend warden!" Die uit roept: „JIJ een bontmantel, kind, die staat je immers niet!" Die moppert: „Waarom wil je toch al tijd met me naar de schouwburg, ga alleen als je er zo'n zin in hebt. ik wil de krant lezen!" Die bromt. „Moet ik dat gefiedel de hele avond aanhoren, is er niets anders op de radio?" Die zo hard werkt dat hij nauwelijks tijd heeft om zich met de kinderen bezig te hou den en er zich van afmaakt met de constatering: „Ja, hoor eens. als ik thuis ben wil ik rust hebben. Zeg tegen die Jongens dat ze niet zo'n lawaai moeten maken Een man die nooit het portier voor mij openhoudt, maar wel tie wenkbrau wen fronst (of erger) wanneer ik dat portier te hard dichtsla, die zelfs niet blij is. wanneer ik van een speurtocht in de stad terug keer met een tas vol boeken. In- plaats van met lakens en slopen. Die ontstemd klaagt: „Moet Je nu alweer naar de kapper. Je bent pas geweest". (Drie maanden gele den Die o, schande er niet tegenop ziet een huiselijke rel te ontketenen en die desondanks o wonder toch de prin6 is gebleven die aan het dagelijks le ven glans en fleur verleent, die ge duldig luistert naar klachten en zorgen, die precies die kameraad en minnaar is die ik nodig heb. Wanneer de zoon nu zijn toe komstige echtgenote beschrijft en uitweidt over haar blonde schoonheid en modieuze ele gantie, luister ik met een glim lach naar zijn vervoering en denk in stilte: Waarschijnlijk zal ze een bril dragen, zelfs geen biefstuk kunnen bakken, precies van die dingen houden die hij verafschuwt. Misschien is ze een brunette, geeft niets om kleren en meubels en vult het huis met pottenbakker ski ei of roddelende vriendinnen. Mis schien is ze klein en dik, mis schien is ze een feeks of een sloddervoswat doet het er toe. De dromen worden immers nooit bewaarheidgelukkig nietl THEA BECKMAN. U zult ook wel eens tegen uw dochter zeggen (en wellicht ook tegen uw zoon of man, waarom niet?): ,.Toe ivil je even een blad pakken en de vuile kopjes achter brengen!" Dat woord „achter" heeft sinds mensen heugenis betekend: naar de keuken. Dit onmisbare hoogst- belangrijke deel van het huis. bevindt zich n.l. vrijwel altijd ergens aan de achter kant. In een groot ouderwets huis (ik heb vroeger in zo een gewoond zouden rolschaatsen als ver voermiddel niet zo gek zijn ge weest. Ontelbare keren per dag twintig meter vice versa van kamer naar keuken betekent soms kilometers! Tegenwoordig zijn de huizen over 't algemeen niet meer zo kolossaal, maar toch: de keuken ligt aan 't eind van de gang, in de buurt van de achtertuin, het schuurtje en het kolenhok. De lelijke gezichten die onze familieleden nogal eens plegen te trekken bij 't verzoek dit of dat „achter" te brengen, laten zich dus behalve psychologisch, ook historisch verklaren. In een Engelse krant las ik van de week echter een artikel tje over een nieuwe bouwstijl, de z.g.n. „keuken aan de voorkant" stijl. De keuken wordt in die huizen dus gebouwd op de meest opvallende plaats, n.l. naast de voordeur, en achter de keuken, ermee verbonden door een gla zen deur, ligt de kamer. En zo waar ik hoefde niet eens eventjes naar Engeland over te vliegen om zo'n huis te bekij ken: hier dicht in de buurt heb ik ook iets dergelijks gezien. Een gewoon huis in de rij. Niets bijzonders aan te zien van bui ten; hoogstens, dat 't raam in de voorgevel iets hoger dan ge bruikelijk was aangebracht. Door de voordeur kwam je ge woon in een portaal, daarna in de gang, en dan recht door in de kamer, die de hele breedte van de achtergevel in beslag nam en dus een L vorm had Goed 't was me dan ook 't keukentje wel, waar ik via die kamer door de glazendeur, in belandde. Een regelrechte droomkeuken, waarin echter, als je hem eenmaal hebt. niet zozeer gedroomd, maar heel ef ficiënt en praktisch gekookt, af gewassen, opgeborgen en gege ten kan worden. En zie daar 20 heeft zich de kringloop weer gesloten en zijn we merkwaardig genoeg enerzijds via de allermodern ste bouwstijl, weer terecht ge komen in de oerouderwetse boe- renwoonkeuken. Let wel: niet in een luxe bungalow of landhuis ergens buiten, maar in een ge woon (eerlijkheidshalve zij et- bij vermeld: wèl duur!) huis in een moderne stadswijk. Anderzijds is zodoende de keuken door de eeuwen heen het achteruitgezette stiefkind onder de vertrekken, bevorderd tot het statussymbool bij uit stek. Meer nog dan ons bank stel, onze natuurstenen schoor steenmantel met open haard of onze auto. We kunnen er in mo- terne trant onze gasten ontvan gen; kortom: de keuken, met alles d'rop en d'ran, is het staatsie vertrek van ons huis geworden. En zou de meest anti-huis houdelijke tienerdochter niet hulpvaardig toesnellen als haar gevraagd zou worden of ze de gebruiktek opjes even vóór zou willen brengen? Of, zou dat toch juist weer te genvallen?? HERMINE G. Een witte zwaan en een zwarte vol met knapperige koekjes: leuke verrassing voor een jarige kleuter of een gezel lig werkje voor een regen achtige middag. Het maken van de koekjes - zwanezoentjes - en de zwaantjes is helemaal niet veel werk. De zwanezoentjes zijn heel dunne brosse koekjes, waarvan we u hier het recept geven. 30 stuks voor 2 bakblikken na elkaar. 50 g boter of margarine 100 g bruine basterdsuiker mespunt zout 4 tneel. bakpoeder 60 g havermout 25 g fijngehakte noten 1 pakje vanillesuiker 1 eetl. melk Roer de boter zacht, voeg de bas terdsuiker toe. roer alles tot een glad mengsel Doe er dan de an dere ingrediënten bij. Maak van de helft van het deeg 15 balletjes. Leg deze op 5 cm afstand van elkaar op een beboterd bakblik. Druk de balletjes even met de duim iets plat. Schuif het bakblik in de oven en bak de koekjes in plm. 8 minu ten. Laat ze dan even buiten de oven op het bakblik afkoelen, neem ze zodra ze niet meer zacht doch taai zijn direct en vlug van het bakblik en laat ze platliggend af koelen. (Deze koekjes zijn zeer breekbaar'. Bak het 2de blik op dezelfde wijze. BAKTIJDEN: In de gasoven zonder thermo staat: Verwarm de over. 7 minuten voor. schuif het bakblik bovenin de oven. temper de vlammen tot 3/4 grootte en bak de koekjes in plm. 8 min. Verwarm de oven voor het 2de bakblik nog 2 minuten voor, Vitte zwanen. Zwarte zwanen. Wie wil mee naar Engeland ■varen? Engeland is gesloten. De sleutel is gebroken. Is er dan geen smid in het land, Die de sleutel maken kan? temper de vlammen dan weer tot 3/4 grootte. In de gasoven met thermostaat: 8 minuten op cijfer 4 of 5 bo venin de oven Laat de oven aan staan terwijl u het 2de bakblik klaar maakt. In de elektrische oren met tem- perat uurregelaar: 8 minuten op 200 gr. C bovenin de oven. In de elektrische oven met 2 ovenschakelaars Verwarm de oven 15 minuten voor op B303. Schuif liet bak blik middenin de oven en schakel 8 minuten B303, 2 minuten bei de uit. Schakel voor liet 2de bakblik 5 minuten B3—03, 2 minuten beid* uit. nvanen Voor iedere zwaan is een «tuk tekenpapier nodig van 50 cm leng te en 214 cm breedte. Zo'n stuk papier leggen we plat op tafel. Daarna tekenen wij er een dubbele zwaan op. waarvan er maar één een hals heeft. Hoe, staat op het plaatje aangegeven. Als dat is ge beurd knippen we de zwaan uit. Waar stippelRjntJes staan knippen we het papier over een lengte van ongeveer 34 cm in. Daarna kunnen we de zwaan in elkaar zetten door het papier rond te bulgen en de In kepingen in elkaar te schuiven. Let er op, dat het stuk van de zwaan zonder hals voor de hals van het andere stuk langs wordt gebogen. Daarna gaan we schilderen. Van de witte zwaan wordt de snavel mooi oranje en het oog zwart met een klein wit puntje in het mid den. De vleugels kunnen we aan geven met een streekje blauwe verf. De zwarte zwaan krijgt eerst een beurt met zwarte verf. behalve zijn snavel. Die wordt ook mooi oranje. Het oog en de vleugels wor den wit. Als we met verf hebben gewerkt moeten de zwanen natuurlijk eerst goed drogen voordat we ze in el kaar zetten. Als we kleurpotloden hebben ge bruikt is dat niet nodig. Zijn de zwanen klaar, dan komen ze ge vuld met zwanezoentjes op een schaal te staan.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9