eschiedenis is GEEN dor vak TUBBY HAYES VOND ZIJN MEESIER JONGEREN- PARLEMENT Leidenaars lieten zich niet verleiden door lokmiddelen (en hoeft dat ook niet te zijn) yoor JEUGD BEWIJST MET EXPOSITIE: FOTO'S W. DIJKMAN een da JAZZ op l.p., e.p. en single "iterdag 11 januari 1964 In het Haagse Gemeentemuseum wordt een tentoonstelling touden met als thema „Het geschiedenisonderwijs in verle- :n, heden en toekomst". Op deze expositie laten de leden van e NJGB (Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Ge- chiedenis) zien, welke middelen de geschiedenisleraar kan ge- ruiken om zijn lessen te verlevendigen. Staatssecretaris drs. L M. v. d. Laar heeft deze tentoonstelling vorige week donder- ag geopend. De eerste dag waren er reeds vele bezoekers, onder maar liefst zeventig geschiedenisleraren uit het hele land. Omdat het boek voor een be- mgrijk gedeelte de geschiedenis- Is bepaalt, is een groot aantal feschiedenisboeken, oude en leuvve, bijeengebracht. Ter ver- Blijking zijn hier ook buitenland- [N boeken bij. Dicht bij de ingang Gaat een projector met films en ia's, die de dorre feiten tot le- fc moeten brengen. In een hoek JNn de expositieruimte staat een ^atenspeler. Af en toe wordt hier enen plaat met historische opna onder meer toespraken van *blijn, Mussert en Hitier, ge Ook is er een kast met lunten en penningen uit vervlo- en jaren. Op de boekentafel ligt boekje over het ,,Huys te la/armont", dat enkele maanden h^leden door de afdeling Leiden de NJGB werd vervaardigd, vs ■ar is rei mEen vooruitstrevende leraar van »n>t Lorentzlyceum in Haarlem deft diorama's (een soort ver- :hte kijkdoos met een historisch fereel) gemaakt en enkele daar- Pin zï)n in het Gemeentemuseum i zien. ge,.Gebruik bij het onderwijs ook «ns authentieke stukken", zegt de *ÜBG en daarom liggen in een betrin^ talrijke oude boekwerken, saoclamaties, regeringsverklaringen izovoort. Een goed voorbeeld van is de maquette het gereconstrueerde kasteel lern Brederode voorstelt, vervaar- door leerlingen van het Co- (jeniuslyceum in Amsterdam. h{ zoek naai- het door de Maas ver zwolgen kasteel van de heren van Elslo in Limburg. Ook de opgraving bij het Huys te Warmond door le den van de afdeling Leiden werd met name genoemd. Subsidies Het Prins Bernhardfonds schonk de bond een subsidie van f 1600.- en staatssecretaris Van Laar, die 's middags de tentoonstelling kwam openen, verraste de bond met een extra subsidie van f 1070. Dit be drag zal gebruikt worden voor de financiering van een lustrumuitga- ve. waarin een overzicht wordt ge geven van de huidige stand van Kijkdozen d Katapult Ook Leiden liet zich niet onbe tuigd: leerlingen van het St.-Bona naventuralyceum maakten een „.Romeinse katapult. By expert- H-,menten hiermee op het Schut tersveld bleek, dat het ding der- vjjtig meter ver kon schieten. n©e hele tentoonstelling beslaat biechts een zaal van het Ge- s eentemuseum (in dezelfde vleugel aa§ World Press Photo, maar de ?rsJBG is al heel blij met dit resul- at. De Vereniging van Geschie denisleraren in Nederland en de jff van de educatieve dienst van t <it Gemeentemuseum hebben de al,ugdbond geholpen met de inrich- De tentoonstelling is geopend en met 19 januari. d<^ odrj d«De NJBG heeft ter gelegenheid Hn zijn eerste lustrum in de twee- helft van de vorige week in v£n Haag een driedaags congres n (houden. In zijn jaarrede merkte •erforzitter Henk Dykstra op. dat ua®3 geen slecht Jaar voor de bond 'tlgeweest. Hij memoreerde de stu- pupreis naar Parijs, archeologische in Krabbendam. Sta geren en Geysteren en het onder - zaken in het geschiedenisonderwijs in ons land en enkele andere Eu ropese landen. Onder leiding van prof. dr. P. W. N. Hugenholtz wer den twee enquêtes gehouden over het geschiedenisonderwijs aan de middelbare scholen thans en twin tig jaar geleden. Deze enquêtes stonden onder toezicht van drs. R. v. d. Vlist van het Sociologisch In stituut van de Utrechtse universi teit. Verdienste Staatssecretaris Van de Laar zei in zijn toespraak het een niet ge ringe verdienste van de bond te achten dat hij een herleving van de geschiedkundige belangstelling onder de jeugd teweeg heeft ge bracht. „De bond viert zijn eerste lustrum en vijf jaar is maar kort. Br zou dan ook nauwelijks een reden zijn om feest te vieren, ware het niet dat misschien juist door het actief zijn van de NJBG er de laatste jaren ln en rond het ge schiedenisonderwijs nieuwe geluiden worden gehoord. De NJBG heeft activiteiten weten te vinden die door haar vormen de jeugd weten te boeien en tegelijkertijd wetenschap pelijke betekenis hebben." Beschamend Sprekend over het geschiedenis onderwijs zei de heer v. d. Laar, dat grote groepen van het Nederland se volk beschamend weinig van de historie afweten. Nederlandse In- lectuelen slaan in vergelijking met buitenlandse collega's op dit punt een slecht figuur. De staatssecre taris zei het daarom prettig te vin den, dat er de laatste jaren duide lijk een tendens om het geschiede nisonderwijs te vernieuwen waar neembaar is. Hij waarschuwde ech ter voor een zodanig doorslaan van de balans dat Iedere feitenkennis overbodig wordt geacht. o In verband met het feit dat op 12 november door een grondwetswijziging de kiesgerechtigde leeftijd op 21 jaar is vastgesteld, zal de Nederlandse Jeugdgemeen schap dinsdag een lande lijke bijeenkomst van 21- jarigen houden. Daarover is in samenwerking met de Vereniging van Neder landse Gemeenten contact opge nomen met de voorzitter van de Tweede Kamer. mr. F. J. F. M. van Thiel. Het ligt in het voornemen via de provinciale jeugdraden uit elke provincie tien jongeren van 21 jaar te laten aanwijzen, vjit verschillende milieus afkomstig, en bovendien uit elk van de drie grote steden nog. eens tien. Zo komen 140 Jongeren naar Den Haag, die in het gebouw van de Tweede Kamer door de voorzitter zullen worden ont vangen, In diens aanwezigheid en onder leiding van een ge spreksleider zullen zü een dis cussie houden. Bovendien heeft de minister van O., K. en W., mr. Th. Bot. zie hbereid ver klaard een korte toespraak te houden. Op de agenda staan twee punten: Zgn de 21-jarigen „klaar" voor hun taak als kiezer? Waarom Europese samenwer king? Zoals de Kamerleden tevoren ..stukken" krijgen, zo hebben de jongeren bijtijds voldoende lite ratuur, voorlichtingsmateriaal en een aantal discussie-vragen ge kregen. waardoor het gesprek voor de deelnemers betekenis kan hebben. Bovendien ontvan gen zij het boekje „Burgerschap en Burgerzin". De luisteraars en kijkers zullen via radio en tv de „beraadsla gingen" van dit jongerenparle- ment kunnen volgen. Bij de foto's: links leden van de afdeling Leiden aan de boeken tafel en rechtsonder Froukje Boorsma. Lezingen De NJBG had verscheidene des kundigen uitgenodigd voor een le zing. Zo sprak Pierre Janssen over „Het museum en het geschiede nisonderwijs", Rudolf de Jong over „De Spaanse Burgeroorlog" en en- Weef de Nederlandse jeugd genoeg van de ge schiedenis? De Neder landse Jeugdbond ter Be studering van de Geschie denis meent van niet. Een van de oorzaken is, dat er op de scholen te weinig geschiedenislessen worden gegeven. Naar aanleiding van de Mammoetwet, die in een nieuwe indeling van de lesuren voorziet, zond de NJGB een tele gram aan de toenmalige minister Cals. Dit mocht echter niet baten. En daarom vraagt de NJBG nu aandacht voor een wijze van lesgeven, die de jeugd meer aanspreekt en de scholieren directer bij de geschiedenis betrekt. kei© anderen, onder wie de Leldse hoogleraar prof. dr. B. W. Schaper, vertelden hoe zij er toe kwamen hun leven te wijden aan de be studering van de geschiedenis. De leden die het gehele driedaag se congres wilden bijwonen en niet ln Den Haag wonen, konden in het conferentiecentrum „Overvoor- de" in Rijswijk eten en slapen. Met bussen werden zij steeds naar de aula van het Haags Gemeente museum gebracht, waar de lezin gen en de algemene vergadering werden gehouden. Natuurlijk was het ook mogelijk slechts bepaalde onderdelen van het congres bij te wonen. De laatste dag werd "s mid dags een bezoek gebracht aan de 500 jaar bestaande Staten-Gene raal. 's Avonds was er, na een voor dracht van Charlotte Kohier, in de ere-hal van het gemeentemuseum een slotbal Dc Romeinse katapult, door Leidse lyceisten nagemaakt. Een congres is doorgaans een weinig opwindende aangelegen heid. De leden van de vergade rende vereniging worden in een- zaal bijeengebracht en op het podium staat een meestal groe ne tafel, waarachter een aantal bestuursleden zit. Het belang rijkste bestuurslid (hij wordt de voorzitter genoemd) hanteert een houten hamer en slaat hier mee, wanneer er naar zijn me ning ergens te veel geluid wordt veroorzaakt, op de groene tafel. De leden van de vereniging vinden de vergaderingen mees tal zo saai, dat ze in groten ge tale afwezig zijn. Toch zijn ver gaderingen nodig, omdat de le den de voorstellen van het be stuur in besluiten moeten ver anderen. Omdat de vereniging democratisch toil zijn, is het noodzakelijk dat de leden op de vergadering aanwezig zijn. Daarom wordt de vergadering voor de leden aantrekkelijker gemaakt met allerlei lokmidde len: een lezing over een interes sant onderwerp, een filmvoor stelling, een spel. „Komt allen op onze vergadering, in de pau ze gratis koffie, na de pauze op voering van het beroemde to neelstuk Het lustrumcongres van de NJBG duurde drie dagen. Twee ochtenden waren uitgetrokken voor de algemene vergadering Er bleven dus nog een ochtend, drie middagen en drie avonden over voor de „lokmiddelen"En wat zeggen nu de leden van de afdeling Leiden? „Wij vinden de algemene ver gadering het belangrijkste on derdeel van het hele congres. Twee ochtenden is eigenlijk veel te weinig. Alle agendapunten worden er in snel tempo door gejaagd. Het bestuur heeft te weinig aandacht voor de voor stellen van de afdelingen. Om dat er zo veel onderwerpen in betrekkelijk weinig tijd moeten worden behandeld, komt het bestuur in tijdnood". Demonstratief De afdeling Leiden „Brinio") heeft tijdens het eerste gedeelte van de algemene vergadering, die vrijdagmorgen in het Ge meentemuseum werd gehouden, een tamelijk onbelangrijke mo tie ingediend. Maar omdat het bestuur hier te weinig aandacht aan besteedde, verlieten alle ne gen aanwezige leden demon stratief de zaal. Ex-afdelingsvoorzitter Rob den Hertog (18, eerste klas Chr. Kweekschool), nu districtsbe stuurder, vindt „dat er veel te weinig kritiek op het hoofdbe stuur is. Om deze kritiek aan te wakkeren is de afdeling de zaal uit gelopen." De andere leden knikten bij deze woorden in stemmend. Meningen Hannie Sinit (20, vierde klas kiveekschool) vindt het congres in het algemeen erg geslaagd. .Ik vind wel dat de nadruk wat te veel op de archeologie wordt gelegd. Ik voel meer voor ar chiefwerk en kunstgeschiedenis. Maar het is natuurlijk erg moei lijk om iedereen tevreden te stellen". „Van de lezingen vond ik die van Rudolf de Jong over de Spaanse Burgeroorlog de inte ressantste", zegt Dick Beumer (17, derde klas Rembrandtlyce- um, h.b.s.). „Het onderiverp werd wetenschappelijk en ob jectief behandeld. Pierre Jans sen was wel leuk, maar erg eigengereid". Piet Stokvis (16. voorzitter van Brinio, 5de klas Stedelijk Gymnasium) zegt: „Naar mijn mening wordt de vergadering te strak geleid. Maar het bestuur beschikt wel over een geweldige vergadertechniek". Te negatief De andere leden, Froukje Boorsma (15, derde klas M.M.S.), Rob Joostens van IJsseldijk (19. student scheikunde)Dick Koopman (19, vijfde klas Rem- brandtlyceum, gymnasium alfa) en Gasper de Jong (13, tweede klas Stedelijk Gymnasium) vin den de vergadering te bureau cratisch. Het zijn eigenlijk al lemaal kleine grote mensen", zei iemand, en dat betekende te vens het einde van de kritiek. „We zeggen eigenlijk veel te veel", zei afdeling Leiden plot seling als één man. „We zijn te negatief, we kunnen beter een aantal goede punten opnoemen. We willen alleen maar opbou wende kritiek leveren, want het bestuur werkt enorm hard en doet alles om de bond tot bloei te brengen". Rob den Hertog vatte alles samen met de woor den: „Waar hard wordt gewerkt, worden veel fouten gemaakt", en daar was iedereen het mee eens. Bert Tiddens Tubby Hayes and the All Stars. Return visit! (Fontana TL 5195 l.p.). Afternoon in Paris I see with, my third „I" Lady „E" Stitt's tune If I had you Alone together For heaven's sake. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat een jonge Britse tenorist-vibrafonist ook buiten Engeland enige bekendheid be gon te krijgen. Zijn ster is sindsdien snel gestegen. En tegenwoordig verkeert Tubby Hayes in de hoogste jazzkrin gen. Het bewijs daarvan vor men deze studio-opnamen, die in New York gemaakt werden toen Hayes vorig jaar een tournee door Amerika maakte. De all-stars die voor deze ge legenheid om hem heen werden gegroepeerd, dragen klinkende namen: Roland Kirk, Jimmy Gloomy (tenor en fluit), Wal ter Bishop jr. (piano) en Sam Jones (bas). De drummer is een broer van Tubby, Louis Tubby Hayes bespeelde tydens deze session zowel de vibrafoon als de tenorsaxofoon, belde met een verbluffend gemak en veel goede smaak. Aan Gloomy, Bishop en Jo nes had hy partners van hetzelfde formaat. In de multi-instrumenta list Roland Kirk moest de Brit ech ter zyn meester erkennen. Het pleit trouwens voor Hayes, dat hij In zyn toelichting achterop dc hoes Kirk voortdurend lof toezwaait en zichzelf nauweiyks noemt. Teveel wordt Kirk. die in staat is drie of vier blaasinstrumenten te gelijk te bespelen, afgeschilderd als ROLAND KIRK een muzikale clown of een duivels kunstenaar. Kirk is echter meer dan een virtuoos, meer zelfs dan een musicus: een geboren muzikant die al zijn levensvreugde en al zijn scheppingsdrang in zijn werk legt. Zijn muziek getuigt niet alleen van een imponerende virtuositeit en hu moristische grilligheid, maar ook van een enorme ideeënrijkheid en bezetenheid, zyn muziek is niet al tijd .mooi", maar vaak wel plezierig en altijd boeiend. De beste twee nummers van deze LP zyn I see with my third „I" en Lady „E", twee composities van Kirk zelf. In het eerste nummer hanteert hy ,o.m. tenor, manzello en stritch en in het tweede fluit en neusfluit. In For heaven's sake blengt hy een merkwaardig effect teweeg door op een tenorsaxofoon zonder riet te blazen. Martial Solal. Si le vent te fait peur (Co lumbia ESDF 1319 e.p.). Clark's blues Char (L voile Radioterry Dancing Pin up. Filmmuziek componeren is een nogal ondankbare taak. Met de film wordt meestal ook de muziek vergeten. Enkele uitzonderingen van betekenis komen uit Frankryk. We herinneren maai- aan „Lift naar het schavot" (Miles Davis) en „Les trioheurs" (o.a. Dizzy Gillespie en Oscar Peterson). Met name in het laatste geval bleek de (Jazz) muziek meer bUjvende waarde te hebben dan de film. Er bestaat veel kans dat „Si le vent te fait peur" het zelfde lot is beschoren. Ook hier werd voor de filmmuziek een Jazz musicus ingeschakeld: de Frans man Martial Solal, die doorgaat voor Europa's beste Jazzpianist. Op deze epee presenteert hy zich ech ter niet zozeer als pianist als wel als componist van een vyftal sfeer volle nummers en als leider van een goed orkest met trompettist Clark Terry als ster-solLst. Tenslotte een tweetal aardige singles voor liefhebbers van niet al te zwaarwichtige of experimentele jazz. Een van de band van Count Basie, die allerplezierigst musiceert in „Nico and easy" en het Ray Char les-succes „I can't stop loving you" (Reprise) en een van het Trio Ramsey Lewis in ..Here it is" en „I love Paris" (Funckler). De muziek van het trio ligt minder in het vlak van entertainment dan die van Ba sie Lewis is een begaafd pianist, die met zyn drummer en bassist een hecht trio vormt dat springle vende jazz maakt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5