LEIDS echtpaar viert platina huwelijksfeest J. A. HARTELOH 25 JAAR BIJ DE „NAT Leidse schietpartij weer voor Haags Hof Ned. Aannemers- en Patroonsbond bestaat deze maand zestig jaar Afscheid van Leidse Anatomie Zeventig jaar gelukkig getrouwd •5ÜI& Lijm en plak alles met VELPON vanCeta-Bever Leidse afdeling jubileert Plannen voor eigen gebouw Drukke, geanimeerde receptie ^jjgericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 januari 1964 Tweede blad no. 31158 24 januari 1894 beloofde Hen- Gerardus de Ru en Petronella Kwestro elkaar voor de ambte van de burgerlijke stand in Lei- eeuwige trouw, waarna hun hu- in de Pieterskerk werd beves- De bruidegom was negentien, de achttien. Man en vrouw kregen "~lalf kinderen en verloren er zes. veel vreugde heeft dit Leidse ïmér dus ook veel verdriet gekend. De agnr en mevrouw De Ru vieren nu ra'% platina huwelijksfeest. Hjj is eVenentachtig, z|j achtentachtig. Een leeftijd. De bruidegom beseft dat ,p|*igoed als de bruid. Toch zijn 'jen nog vol levenslust. Vitaal als ek.ls doet mevrouw De Ru wat ziet huisje aan de Jouberstraat (no. iR*®r proper uit! de huishouding het grootste deel zelf. Te veel o duldt deze kleine, tengere, maar rnj kordate vrouw nu eenmaal niet. komt zij niet erg veel meer. haar man doet de boodschap - van iedere dag maar al te graag, m mag graag wat wandelen", zegt tel'bruidegom zelf. Hij is een man, die ,PT van veel woorden houdt. „Ach. (ka elri jllcl ACHTERDOCHTIGE GÉRANT Mej. L. G. Tuk 40 jaar bij onderwijs Tijdens een maandag in de open bare school aan de Oppenhelmstraat te houden intieme plechtigheid zal mej. L. G. Tuk „loon naar werken" ontvangen. Bij het begin van de schoolweek zal dan worden herdacht, dat mej. Tuk voor veertig jaar en op achttien jarige leeftijd haar loopbaan als on derwijzeres. aanvankelijk bij de cen trale school voor het zevende leerjaar de school van Bloemink bi) het openbaar onderwijs in de Sleutelstad begon. Hoewel mej. Tuk op grond van haar capaciteiten zeker een kans had gehad om ook het ulo als leer kracht te dienen, is zij al die jaren het lagere onderwijs trouw gebleven. Zij diende dit onderwijs o.m. aan de openbare school aan de Zuidsingel, de Langebrug, het Schuttersveld, de Boommarkt en de Kernstraat. Sinds 1957 is mej. Tuk. die ook nog geruime tijd les heeft gegeven aan de inmid dels opgeheven leerschool aan de Vrouwenkerksteeg, verbonden aan de openbare school aan de Oppenheim- straat. Slechts dertien maanden van DE OECUMENE De Kerkenkring van de Oecumeni sche Raad van Kerken zal haar eerst volgende samenkomst houden op woensdag 15 januari. In een der lokalen van de Oud-Kath. Kerk. Pastoor Bergers zal de bespreking inleiden over de vraag: Hoe bezien wij de andere kerken vanuit eigen standpunt? deze veertig jaar. is mej Tuk het Leidse openbare onderwijs „ontrouw" geweest. Zij was n.l. van januari 1937 tot februari 1938 als leerkracht werk zaam in de gemeente Nieuwpoort. Toen Leiden in 1938 opnieuw op haar een beroep deed. gaf zij aan de uit nodiging gehoor. Mej. Tuk 'n bij kin deren en ouders geliefde leerkracht, die al haar pedagogische kennis in dienst van het onderwijs stelt, is bo vendien lid van de Adviesraad van het Openbaar Onderwijs en van de Stichting Leidse Muziekschool. Wel of niet niet revolvers? (Van onze Haagse correspondent) Het Haagse Gerechtshof heeft gistermorgen de behandeling van de strafzaken tegen twee koop lieden. resp. 37 en 35 jaar oud, die met revolvers zouden hebben gevuurd bij een schietpartij op Ik maar gast In dit hotel, dan ging Ik wat doet het er eigenlijk toe", zegt de negenentachtigjarige op bijna elke vraag. Hjj heeft als broodbakker tij den gekend van „honderd uren per week voor achthonderd centen". De heer De Ru stelt er een eer in altijd de tering naar de nering te hebben gezet. „Ik heb meer dan vijfenveertig jaar van vroeg tot laat achter het brood gestaan, eerst bjj de firma Boogaards aan de Maresingel en later bjj bakkerjj ,,'t Anker" aan de Haar lemmerstraat. bij Koole Nicola en bij de firma Hus in Den Haag". Hjj is bljj. dat de tijden zo veranderd zjjn en dat hij van een rustige oude dag mag genieten. „Vervelen doet hij zich nooit, hij haalt boodschappen, of hij leest zijn krantje", zegt mevrouw De Ru. „We zjjn al van ons trouwen af op het Leidsch Dagblad geabonneerd", voegt hjj er haastig aan toe. Voor het paar zijn de bruidsdagen vandaag in gegaan. Het feest wordt zondag a.s. bij een zoon, die aan de Hooigracht woont, gevierd. Van de zes kinderen wonen er twee in Leiden, drie in Den Haag en één in Voorburg. Het platina paar hoopt over vjjf jaar de gouden bruiloft van een van de kinderen mee te kunnen vieren. „Wat zal dat een feest zijn!" Het nakomelingschap van de heer en mevrouw De Ru bestaat behalve de eigen kinderen uit dertien kleinkinderen en dertien achterklein kinderen. Zjj zullen oma en opa vast en zeker komen feliciteren. Zeventig jaar voor elkaar gespaard te mogen zjjn Is wel een gelukwens waard! Dinsdag 21 januari is het zestig jaar geleden, dat enkele Leidse aannemers op initiatief ran de heer I. v. d. Kamp in Café ..De Kroon" aan de Nieuwe Rijn bijeenkwamen en daar besloten tot de oprichting van een afdeling Leiden van de toenmalige Nederland- sche Aannemersbond. welke in later jaren een fusie aanging met de Ned. Aannemers- en Patroonsbond (N.A.P.B.) verschaffen bij eventuele conflicten, en voorts tegen de toenmaals dwaze bepaling, dat een aannemer bij het inschrijven van een bouwwerk zich van twee borgen diende te verzeke- I ren. Beide strijdpunten zijn volledig I gehonoreerd. Met het klimmen der jaren kwamen weer andere proble men voor de afdeling om de hoek kijken. Zo moest men zich in 1939 verzetten tegen het feit. dat timmer werk. waarvoor toch in de eerste plaats de Leidse patroons in aan merking kwamen, door gemobili seerde militairen werd uitgevoerd. Voor deze „timmerlieden" was in Den Burcht een werkplaats inge richt. Uit meer recente tijd dateert de strijd tegen de zwarte lonen, ter wijl de afdeling rond de dertiger ja ren reeds een lans brak voor krot- opruiming. Twee voorzitters, die de afdeling vele jaren een bezielende leiding gaven, zijn nog in leven, het zijn de heren B. J. Huurman, thans hoofdbestuurslid van de Bond en P. C. Veer. de tegenwoordige districts commissaris. Thans staat de afdeling onder leiding van de heer C. Kam steeg. terwijl de heer J. Olivier in dit Jubileumjaar precies een kwart eeuw als secretaris/penningmeester in functie is. Jubileumviering Een Jubileumcommissie onder lei ding van de heer L. Zitman heeft reeds zeer veel werk verzet om dit jubileum in een passende omlijsting te plaatsen. Zij heeft daarbij de sym pathieke gedachte gehad om in deze viering ook de toekomstige bouwvak kers te betrekken. Ter gelegenheid van dit jubileum zijn n.l. de leer lingen van de hoogste klassen van de vijf Leidse technische scholen, die een bouwkundige opleiding volgen, voor een excursie naar Rotterdam uitge- j nodigd. Zij zullen daar o.m. een be- Voor het geld behoefde men het niet te laten om tot de nieuwe afde ling toe te treden, want contributie werd in het begin niet geheven. Er was dan ook geen penningmeester om het geld aan af te dragen, noch een voorzitter, die de „touwtjes" in handen hield. Eerst elf maanden nadat de afde ling was opgericht, t.w. op 15 decem ber 1904. werd een bestuur gekozen, waarvan het dagelijks bestuur werd gevormd door de heren B. J. Huur man Dzn., voorzitter. A. van 't Riet, secretaris en J. Zitman, penning meester. Er was reeds direct voor de jonge afdeling, welke aanvankelijk zeven leden telde, veel werk aan de winkel, waarbij o.a. de strijd ging over het instellen van een Raad van Arbitrage, een lichaam, dat de aan nemers meerdere zekerheid diende te zoek brengen aan het Bouwcentrum, het Groothandelsgebouw en de toe komstige metro. Vrijdag 17 januari, 's middags van 2.30 tot 4.30 uur. recipieerd het be stuur in de Stadsgehoorzaal, waar 's avonds ook het diner plaats vindt. Op de eigenlijke jubileumdag viert men feest in eigen kring. Bestuur en leden thans 54 zullen dan met hun dames een excursie maken naar Aalsmeer, met aansluitend feestavond in het Palace-hotel te Noordwijk. Na al deze festiviteiten komt het afdelingswerk weer op gang en zullen alle krachten gebundeld worden om de Leidse afdeling op korte termijn aan een eigen gebouw te helpen. Een wens. welke reeds lang In de kring van het bestuur leeft. „De ijzeren hertog" Spanning in Rex REX Na Lucretia Borgia Is nu ook een film gemaakt van haar wre de broer, Ceasar Borgia. Het Ls een Italiaanse produktle met vele span nende momenten, waarin het onrecht zegeviert. „De ijzeren hertog", die „Ceasar of niets" als lijfspreuk heeft, moet het opnemen togen een groep samen zweerders, die werken onder leiding van „De rode anjer". De samenzwe ring kost enkele mannen en een beeldschone vrouw het leven. Borgia weet het komplot op verrassende wij ze te ontmaskeren. Dan moet hfj op trekken tegen Catharlna, een edel- vrouw, die hem al lang heeft weer staan. Na een felle strijd bezwijkt zij echter plotseling voor zijn charmes. Men kan slechts medelijden hebben met de vele doden, die hiervoor nood zakelijk waren. Catharina schijnt een gelukkige toekomst tegemoet te gaan met de sluwe, tyrannieke Borgia. Aan het slot van de film merkt een van de soldaten filosofisch op: „Het is moei lijk te beoordelen wat goed en wat slecht is", en daarmee schijnt de re gisseur zich te willen rechtvaardigen. „De ijzeren hertog" draait slechts tot en met maandag. Van dinsdag tot en met donderdag kan men in Rex „In die nacht", een thriller met My- lène Demongeot en Jean Servais ln de hoofdrollen gaan zien. 3 maart van het afgelopen jaar in het Leidse woonwagenkamp, voortgezet. In de zaak tegen de oudste van het tweetal werd de dag vaarding nietig verklaard omdat er geen persoonlijke betekenis had plaatsgevonden. Er is reeds een nieuwe dagvaarding uitge bracht. In de andere zaak eiste de pro cureur-generaal wegens open lijke geweldpleging in de vorm van een aanval met vuurwapens een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van het voor arrest (van bijna zes maanden), waarvan zes maanden voorwaar delijk. Vrijbrief Het tweetal is in eerste aanleg door de Haagse Rechtbank vrijgesproken „Ik betreur die vrijspraak. aldus de procureur-generaal, „ook al omdat da woonwagenbewoners dit vonnis op vatten als een soort vrijbrief voor schietpartijen". Zoals bekend, bestond er een vete tussen twee families van woonwagen bewoners Toen de wagen» van een van de familie» op 3 maart bij het Leidse woonwagenkamp waren aan gekomen zouden drie leden van de andere familie onder wie de twee ver dachten, het vuur met revolvers heb ben geopend op een koopman die tot de eerste familie behoorde. Deze laat ste schoot terug met een karabijn. Hij raakte de oudste verdachte, die ern stig gewond werd. De karabljnschut- ter is door de Haagse Rechtbank schuldig bevonden aan zware mis handeling. Hij werd echter ontslagen van rechtsvervolging op grond van noodweer. Bjj de voortgezette behandeling waren de twee verdachten niet aan wezig. Ook een aantal getuigen was opnieuw niet verschenen. De getui gen. die nog gehoord werden, vertolk ten het standpunt van de verdach ten: zij zouden niet met revolvers hebben geschoten Vrees In zijn requisitoir sH de procureur- generaal dat hij veel waarde hecht aan de verklaringen van de getuigen, die gezien hebben, dat de drie man nen met revolver» schoten. Dat z\J hun namen niet hebben willen noe men uit vree» voor wraak achtte hij zeer begrijpelijk. De verdediger, mr. M. Thoolen, meende dat vrijspraak moet volgen bij gebrek aan bewijs. Arrest op 24 Januari. Zoekt U een GERO-CASSETTI van f 40.of f 400.—. v. d. WATER. Haarlstraat 107 heeft het. De Gero-speclalist. vraagt de jullie aan de ,,'t Zit in de bedden", fluistert de en slaapt staande weer in. Gérant if, blik op de personeelsbedden en hij ontzet: alleen de gasten hebben Van ^zaak is gezond. Obers blijven veerkrachtig 5 p tred. Koks zingen liederen bij de pollepel. di hiep hiep hoen, zo gaat het overal. ;entnt een deken van Van Wijk is royaal en in'l(l, door 100zuiver scheerwol, verwerkt 0.4jt groot vakmanschap. LEIDEN Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gistermiddag twee volle uren lang in het gebouw van de N.V. Nationale Levensverzekeringsbank aan het Rapenburg con centreerde rond de figuur van de heer f. A. Harteloh. thans'direc teur van het bijkantoor Leiden van deze bank. Vertegenwoordigers uit de kring van het brede maatschappelijke en culturele leven van de Sleutelstad en vanuit de bank- en zakenwereld waren naar Ra penburg 8 gekomen om tijdens een geanimeerde receptie de heer Harteloh geluk te wensen met zijn zilveren jubileum bij het concern van de Nationale. Onder de aanwezigen, die geluk wensen en veel ook geschenken aan boden, waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wet houders, de heren ir. J. J. G. van Hoek, C. J. Piena, S. Sannes en P. S. Harmsen, bestuursleden van V.V.V., van welke vereniging de jubilaris voorzitter is, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt en de heer D. C. den Haan, resp. voorzitter en secretaris van de 3 October-vereeniging. mr. E. Strik- ker en mr. P. SmitsWitvliet van de Viro, kolonel Th. Wessels, comman dant van de Koksschool, een verte genwoordiging van K. en O., het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, het Afrika-Studiecentrum, de Stichting Bloemencorso Rijnsburg, de Rotary- Leiden, de Lionsclub LeidenNoord- l wijk en voorts vele vertegenwoordi gers uit het verenigingsleven, waar mede de heer Harteloh vele zakelijke contacten onderhoudt. Uiteraard wa ren deze middag ook vele vrienden van de familie Harteloh en leiding gevend personeel van de Nationale aanwezig. Voordat deze stroom van receptie- gangers gelegenheid kreeg gelukwen sen aan te bieden, had dit de heer K. v. d. Hout sr. reeds gedaan na mens de agenten in het rayon van het kantoor Leiden, onder aanbie ding van een horloge. Tijdens de lunch, welke aan deze receptie in „De Doelen" was voorafgegaan en waar aan mede aanzaten de hoofddirec teur der N.V., mr. H. G. van Ever- dingen, de directeur, jhr mr. L. M. de Brauw en de onderdirecteuren, mr. J. J. Soer en mr. M. Fruitema, is de jubilaris ook van directie-zijde lof toegezwaaid. Nog eerder in de ochtenduren geschiedde dit bij Burgemeester Van Kinschot en wethouder Sannes wensen de heer Harteloh en echtgenote ge luk. (Foto LD/Holvast) monde van de heer P. Strijbos Jr.. adjunct-directeur van het bijkantoor L?iden, namens allen, die hun dage lijkse werkkring in dit kantoor en onder directe leiding van de heer Harteloh vinden. Een „voorproefje" van deze huldiging ontving de heer Harteloh reeds op zijn eigenlijke jubileumdag 2 Januari toen hij door de voltallige hoofdirectie en directie in het Rotterdamse hoofd kantoor werd ontvangen. Rapport over roken Vanavond zou het rapport over de i gevaren van het roken, samengesteld door een groep vooraanstaande Ame rikaanse medici, gepubliceerd wor den. Hierin zou worden aangetoond dat roken tot diverse ziekten en wel voornamelijk longkanker kan leiden In welingelichte kringen verklaarde men echter, dat er in het rapport ge- zegd wordt dat ve'der onderzoek noodzakelijk is. Ook zouden de me dici geen aanbevelingen hebben ge daan voor enige actie. Wel zal er op de conclusies van de medici verder i worden gebouwd met het oog op aan bevelingen voor een mogelijk optre den van de overheid ter regeling van het tabaksverbruik. lalliloopt te slapen", krijt de klant doods- hte»k en doopt z'n vingers In de bruine 'or<Tieplons op z'n parelgrijze vest. „Portie de in een korte toespraak de grote kennis van en liefde voor zijn vak van de heer Van der Reek. die met een inspirerend vakmanschap talloze werkstukken voor het laboratorium heeft vervaardigd. Hjj gaf er steeds blijk van. waardering voor het oude te kunnen combineren met een open staan voor het nieuwe, ook in de nieuwere technieken van zijn am bacht Daarnaast viel ook altijd de grote persoonlijke belangstelling: van de heer Van der Reek op voor het wel en wee van allen die aan het la boratorium waren verbonden. Prof. dr. J Dankmeyer haalde ver volgens enkele persoonlijke herinne ringen op en noemde de scheidende meubelmaker een Integer, betrouw baar man met een weloverwogen in zicht en een goed hart. die getoond heeft moeilijke prctolemen goed te weten verwerken. Aan de heer Van der Reek werden enkele geschenken aangeboden, on der meer een enveloppe met inhoud. Op de foto links de heer Van der Reek, recht» prof. Landsmeer. (Foto LD./Holvast) Gistermiddag hebben de hooglera ren en het personeel van het Anato misch-Embryologisch Laboratorium van de Leidse Universiteit afscheid genomen van de heer S. van der Reek, die bijna veertig jaar als meu belmaker aan dit laboratorium ver bonden is geweest. Met de ingang van het nieuwe jaar is de heer Van der Reek met pensioen gegaan. In j verband met zijn gezondheidstoe stand heeft het afscheid in Intieme kring plaat» gevonden Prof. dr. J. M. F. Landsmeer roem-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3