ï)e Rode Sikkel 'Europese staaltarieven nog niet verhoogd Hoogleraren achten reacties op „Zo is liet" geestelijk ongezond Jong echtpaar bekent reeks oplichtingen Justitie onderzoekt weer handelingen Socratesfinancier c PANDA EN DE MEESTER-RIOLIST .Snup, Swop en Sijpie gaan op vakantie Regent bij afwezigheid van Koningin VS-vliegtuig neergeschoten LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 11 JANUARI 1964 Dagelijks vervolgverhaal Oorspronkelijke roman door Hans Habe (Vertaling Margot Bakker) U »fr Vroeger was het iets -anders. Toen 'gisten wy niet. hoe een mens zich >lt, die op zijn eigen grond werkt, hebt ons de grond gegeven. Béla. verwachten van jou, dat je ons Vlfcïpt om onze grond te verdedigen. Béla wilde hem antwoord geven, aar kreeg er de kans niet meer toe. irt sn zonderling geluid van buiten 'tojëêd hen allen opkijken. Het kwam onverwachts en was zo ongewoon, t zij ieder voor zich meenden, de jge te zijn die het hoorde. Aan- nkelijk klonk het als gezang uit verte, zonder dat zij konden zeg- a uit welke richting het kwam en eveel mensen er zongen. Terwijl T»t naderde werd het luider het 7^0ng tot hen door dat daar min- honderd mannen zongen. Als rstard stond Béla te luisteren. De annen zongen Talpra Magyar, hi a iza. het verboden lied van S&ndos ?töfi de Hongaarse vrijheidsheld. Eindelijk ontwaakten zij uit hun rstarring en renden naar buiten, j begrepen al dadelijk wat er aan hand was. De heuvel waarop het lis stond werd door een honderd mannen beklommen. Nee. nu zij chterbij kwamen bleken het niet leen mannen te zijn er waren ouwen en kinderen bij, heel klei- kinderen zelfs die op de arm 2ch tot V'memgte' aril on oonraopn f-)c vrAtlii'on on D smaakt en omdat het bezit klein was, was de zoetheid dubbel. Voor het eerst hadden zij begre pen wat zekerheid betekende de zekerheid van een klein huis, levens middelen voor de whiter, akkers, een opbrengst, die alleen van Gods weer afhankelijk was en met vertwij felde woede klampten zij zich aan deze nieuwe zekerheid vast. Het ge zonde verstand maakte plaats voor de diepgewortelde revolutionaire in stincten van een revolutionair volk. Béla liep aan het hoofd van de stoet. Ook hij redeneerde niet meer. Bij Telk dorp herhaalde zich hetzelfde schouwspel, want het bericht van hun komst vloog de optrekkende boe ren vooruit Ruiters die dwars door het veld naar volgende dorpen re den, kinderen op blote voeten soms, die de menigte vooruitdraafden. wa ren de middeleeuwse koeriers van een verbeten middeleeuwse onderne ming. Dozijnen boeren, honderden soms, stonden aan de rand van hun dorp te wachten. zy hieven de spa den by wijze van groet, lieten de stoet voorbytrekken en sloten zich aan alsof het vanzelf sprak. Een boer stond met vrouw en kind voor zyn huis en als het leger voorby was, liep hy mee Mannen en vrouwen op de akkers stonden op, namen hun spaden, vorken of sikkels en liepen mee. Het werk op de akkers bleef liggen. Soms meende Béla dat dit al les lang tevoren voorbereid moest zijn. Waar zy heuvels naderden, stap ten tientallen boeren naar voren als of zy op hun komst hadden gewacht. Gesproken werd er weinig, men be greep elkaar ook zonder woorden. Hoge stofwolken sloten de aan groeiende menigte in. De hitte van de zomermiddag drukte zwaar op de stoet, Een uur nader zy Németszarka hadden achtergelaten, kreeg Beia erg in een vreemd geluid achter zich. boer. en breng ons naar Szekes- Hij keek om en zag Maté die hem fehérvar. Vargafalva volgt je. En hygend probeerde in te halen. Maté Beia nam de zeis. De man wendde was oud geworden, maar van moe- deze mensen het zelfbewustzyn ge wonnen. waarvan de Jongeman Bela had gedroomd. Bezit had hij gezaaid, menselyke waardigheid had hy ge oogst Aan slaven had hij de grond gegeven, nu stonden er vrije mensen voor hem. Wat had Margit gezegd? zy hebben het nog nooit zo goed gehad En hy begreep, dat zy zich dit goede niet meer zouden laten ontnemen. Hij hief de hand op. hy wilde stilte. Op hetzelfde ogenblik draaiden alle hoofden zich om: de mensen hoorden al, wat hy even later pas hoorde. Er was een nieuwe groep in aan tocht. Dertig tot veertig mensen ook met zeisen en spaden uitgerust. Voor op liepen twee mannen, met een vrouw tussen zich in. Die vrouw was Margit. De tweede groep schaarde zich ach ter de eerste. Een van de twee man nen kwam naar Béla toe: een grote forse boer met kortgeknipt haar en een gekrulde snor. Hij had de don kerbruine raadselachtige ogen van velen uit de streek. De zeis hield hy omhoog. Die bood hy Béla aan in een gebaar, dat welsprekender was dan woorden. Er viel een diepe stilte. Neem deze zeis, Sulyok. zei de V578. Joris Goedbloeds vermaning had zijn uitwerking op Nachtwaker van de Biel niet gemist. ,.Een schat zoeken, zei u?" vroeg hij. ..Meneer, dat is nou toch frappant. Dat heb ik nou al tijd al willen doen! Welke schat, had u gezegd? Moemoetoemi's? Meneer als ik weet waar die is ga ik hem meteen zoeken. Nu. meteen! Dan geef ik de hele nachtwakerij er aan. meneer! Dan laat ik die hele vervelende nachtwakerij in de steek ..Waar. vraagt ge?" zei Joris, terwijl hij snel een landkaartje tekende. ..Wel. mijn waarde, dat is heel eenvoudig! Ge gaat zuid waarts tot ge het Obergine Gebergte bereikt, dat ik hier in sche matische trekken voor u schets; daar neemt ge de derde berg rechts, heel eenvoudig, en hier bij het kruisje ligt uw schat. Ge moogt dit kaartje hebben, mijn beste: ik sthenk het u: ik help na melijk een flink daadkrachtig iemand als u graag vooruit in deze wereld". - Ongeveer tezelfder tijd sprak Panda, in de hut. tot Blub: ..Als je vooruit wilt komen in deze wereld. Blub. moet je geen rare of onbezonnen dingen doen. En de manier waarop jij eet. door alles zo-maar midden in je buik te steken, is heel raar. Dat zijn geen goede manieren. Als je netjes wilt zijn. moet je die vis daar naar binnen stoppen, kijk, zo ..Blub zei Blub. die het best vond zolang hij de vis maar kreeg. Merden gedragen. Vele vrouwen en annen hadden zeisen in de hand spaden. Op honderd meter van het huisje leven zy staan. Het zingen ver- jiomde. Een van de mannen, een Inge blonde boer met een smalle Iior, kwam alleen naar voren. Isten aldja, zei hy toen hy fror Béla stond. —„God zegene u": de groet die ranals het volkslied verboden was. k Isten aldja. antwoordden Ka li. Béla en de zes anderen. I We komen je halen, Sulyok. zei Mi jonge boer. We rukken op naar Székesfe- fcrvar. Wat willen jullie daar doen? Wy eisen, dat pastoor Rózsa- rilgyi vrygelaten wordt. En dat zy Is de ploegen teruggegeven. De ploegen? vroeg Béla. Ja. Een uur geleden zyn zy Jwonnen ploegen en dorsmachines I vorderen. Bela dacht na. Kom mee, zei 'ij, ik wil ook met de anderen •a [reken. 5- Hij ging naar de wachtende me- Toen hy voor hen stond riep n een vrouw: Leve Béla Sulyok! "m koor van stemmen herhaalde 'K|ar kreet. ).De tranen sprongen Béla in de ten by de gedachte aan de eerste —kal. dat men hem dit toegeroepen ■ld Lang geleden aan de buiten- int van Németszarka. Toen was hy women om de aarde te verdelen. best hy deze mensen niet zeggen, lt zy aan een waarzinnige onder- ■pning wilden beginnen? Wat kon- mvi zy met zeisen en spaden uit- uihten tegen machinegeweren en finks? Maar als hy deze mensen Lu waarschuwde voor een opmars lar Székesfehérvar zou hij dan ■et hetzelfde zyn als zijn vader 1 moeder, die geloofden dat de 3mpen van God kwamen en dat zij ch voor diens wil moesten buigen? Vrienden, zei hij. en zyn stem fjlde nauwelijks, ik ben u dank bar dat u by my bent gekomen. verlangt, dat ik met naar lékesfehérvar zal gaan. Maar wat »41t u met uw zeisen beginnen te- ikn hun geweren en machinepisto- 'ti? De machthebbers in Székesfe- irvar zyn niet bang voor vrouwen i kinderen. Laat mij alleen gaan. facht op my. En als ik met lege knden terug zou keren Zij lieten hem niet uitspreken. U— Wij willen mee naar Székes- Thérvar! riepen zij in koor. ^Bela was niet in staat verder te heid leek hy geen last te hebben. Aan zyn riem hingen nog altyd rin kelende pannen en afgekloven maïs kolven. Het sluike witte haar viel hem over het lage voorhoogd. Ik ga mee, broedertje, zei Maté grin- i nikend. Zonder my heb jy het nog nooit klaar gespeeld. Hy kwam naast Béla lopen en zei verder niet veel meer. Vier of vyf maal hadden zy gerust. Hoelang duurt het niet. dacht Béla eer een compagnie van tweehonderd man ordelyk kan mar cheren, op bevel rusten en op bevel weer opbreken. Deze onafzienbare menigte hoefde niet afgericht te worden Deze mannen en vrouwen uit tientallen verschillende plaatsen marcheerden alsof zy nooit anders gedaan hadden (Slot volgt) Laten wy zweren dat wy onze grond en onze akkers tot de laatste druppel bloed zullen verdedigen, zei hy. Zweren wy dat? Dat zweren wy! riepen talryke stemmen. Man nen. vrouwen en kinderen knielden neer. Tegen tien uur in de morgen ont ving de commissaris voor de distric ten Somogy. Veszprém en Zala be richt. dat er uit de richting van Németszarka een gewapende menigte de stad Székesfehérvar naderde. De commissaris was een uit Moskou te ruggekomen communist, een zekere Hegyes. Hy nam het bericht niet al te ernstig, maai- stelde toch de po litie en de Russische bezettingsauto riteiten op de hoogte. De wacht voor het commissariaat liet hy verdub belen. Een uur later wyzigde de com missaris zyn mening omtrent de ernst van de zaak. Uit Polgérdi werd hem telefonisch meegedeeld, dat er uil de dorpen Vargafalva, Némets zarka, Balatonboglar, Zamardi. Sze- mes, Aliga. Balatonkenese, Enying en Lépsény grote menigten oprukten, die zich ten zuiden van Polgardi had den verenigd. De politie schatte het aantal demonstranten op tenminste drieduizend. De politieposten uit de dorpen, waar zy doortrokken, ver klaarden eenstemmig, dat zij niet aan ingrijpen konden denken eer er ver- i sterkingen uit de stad waren aan- Een aantal hoogleraren op het gebied van de sociologie, de psychologie en gekomen. Er waren tot dusver geen de s°ciale psychologie en enkele functionarissen op het terrein van de gees- botsingen voorgekomen, maar de teljjke volksgezondheid hebben een verklaring gepubliceerd naar aanleiding schaars bezette politieposten zouden van de reacties op het „beeldreligieonderdeel" van het VARA-programma door het woest geworden gepeupel „Zo is het toevallig óók nog eens een keer". eenvoudig onder de voet worden ge- j)e ondertekenaren van de verklaring zün ervan overtuigd, dat een deel XWveneHe?Lii?htndatrd? dor- i van degewekte verontwaardiging op °Precht<* gekwetstheid berust, zy me- pen uit het voormalige graafschap, j nen echter ook. dat de negatieve reactie zoals deze door kranten is uitge- besloten hadden, naar Székesfehérvar sproken of in ingezonden brieven van lezers is geregistreerd, gevoegd by de op te rukken om hun pastoor te be- beledigingen, verdachtmakingen en bedreigingen waaraan de medewerkers vryden en teruggave van de gevor- aan het gewraakte programma blootstaan, een aspect van geesteiyke onge- derde landbouwwerktuigen en het vee zondheid vertonen dat aller bezorgdheid verdient, te eisen, verspreidde zich als een lo- pend vuur- door de districten Somogy. Veszprém en Zala. In alle stilte was men weken tevoren al in honderden andere plaatsen met dergelyke vorde ringen begonnen. Daar had men onder dwang al kolchozen gevormd. Overal waren commissarissen aan gesteld. die de gemeenschappelyke boerderyen beheerden en toezicht hielden op de aflevering. Arrestaties waren aan de orde van de dag. In één dorp waren alle mannen gevan- Vervolgverhaal voor de kleintjes 50—51. De jongens besloten, verstoppertje te doen. Met al die bomen en struiken om hen heen zou dat prachtig gaan. Bij het aftellen kwam Swop het eerst aan de beurt om te zoeken. Hij ging tegen de buutboom staan en hield zijn han- den voor de ogen. terwijl hij tot honderd telde. In die tijd maakten Snup en Sijpie. dat ze wegkwamen en een plaatsje vonden. Negenennegentighonderd! Ik kom! riep Swop. Verklaring sociologen en psychologen Uiting van opgekropte 8®deelt€ van de ondertekenaren vond De by zonder agressieve toon waar op kritiek is geleverd en de bedrei gingen met geweld wyzen, volgens de hoogleraren, op een verontrusten de hoeveelheid in intensiteit van op gekropte onlustgevoelens. Deze heb- gen genomen, omdat de commissa- ben zich naar aanleiding van de uit- ris tot de ontdekking kwam. dat er i zending een ogenblik kunnen ontla- sabotage met de verplichte leveran- den, maar de oorzaak ervan stoelt ties was gepleegd. Nu brak de inge- naar hun oordeel vrij zeker op een haatgevoelens de vorm zelfs beslist ongelukkig. Dat het juist deze uitzending was die de aanleiding tot protest vormde, achtten de ondertekenaren van min der belang dan de blykbaar massa le aanwezigheid van verdrongen haat gevoelens. die door deze uitzendng de mogeiykheid tot een respektabele uit weg kregen. Hetïe ""Weken. Het was geen angst die hem houden verbittering van maanden j duideiyk onbehagen dat dieper wor- Ervarlng en wetenschappeiyk onder zoek hebben, volgens de hoogleraren uitgewezen dat hierin een ernstige Wakeloos maakte, maar een gevoel zich plotseling baan. Eeuwen was i telt. Deze uitbarsting van haat en bedreiging ligt voor de samenleving - In overstelpend geluk, zoals hy Hongarije zwanger gegaan van de rancune, aldus de verklaring, staat Zij vinden het byzonder verontrus- gen <Rooms-Katholiek. Nederlands rrimbod uit Utrecht en dr. J. v*erna in Engeland by een afwezigheid van Ooit tevoren had gekend. Het was idee van de grondhervorming: nu namelijk in generlei verhouding tot tend dat een deel van de pers ac- Hervormd, Gereformeerd en Huma-uit Bilthoven. allen werkzaam op het de Koningin van meer da nenige da- is niet vergeefs geweest. De droom jzou het pas geboren kind worden ae aanleiding, waarvan de vorm wel- ief heeft meegewerkt bij het ontke- nistlsch' zyn: profdr H Bianchi j terrein van de sociologie, psychologie..gen. steeds in het land zelf een 0.; vTopcrpr uas in vervulling ere- cewurtrd 7.ii kwamen in onstand Zii licht, minder relukkiir en de inhouc" .hetze" genoemd kan worden. Zy staan op het standpunt, dat dit deel van de pers daarmee ernstig heeft gefaald en heeft meegewerkt aan het versterken van een ongezond geeste lijk klimaat. De toch al onmisken bare terreur van de publieke opinie, zo wordt in de verklaring gezegd, krygt hiermee een steun in de rug. juist van die organen die hun lezers zouden moeten by staan in het vin den van een kritische houding tegen over de hen omgevende wereld. Gevaar In de verklaring wordt op allen die zich in de sfeer van beleid en be stuur met deze materie moeten bezig houden, een beroep gedaan, ook de ze kant van de zaak in hun overwe gingen en beslissingen te betrekken. Voorts vragen de ondertekenaren aan dacht en „actieve bekommernis" voor de geestelijke ongezondheid die naar aanleiding van de uitzending aan de dag is getreden. Misschien, zo zeggerf zii is net wetkeiyke belang van de uitzending geweest, dat ze ons attent heeft gemaakt op een gevaar, waar van de omvang tot nu toe niet ver moed kon worden. De ondertekenaren van de verkla ring. vertegenwoordigende uiteenlo pende levens beschouwelijke richtin- B.B. gooit het op akkoordje niet pers Onderhandeling tussen de Franse filmster Brigitte Bardot en de Bra ziliaanse pers hebben tot volledige overeenstemming geleid. Brigitte zou waarschyniyk van middag in de „Gouden zaal van het Copacabana Palace" in Rio de Janeiro een persconferentie houden. De journalisten hebben als tegen prestatie op hun erewoord beloofd de Franse filmster gedurende haar ver dere vakantie met rust te laten. De perschef van het „Copacabana Palace", die belast is met de organi satie van de persconferentie, staat borg voor de goede uitvoering van de overeenkomst. Het juiste tydstip van de persconferentie, die uitsluitend toegankeiyk zal zyn voor beroeps- journalisten, zou pas op het laatste ogenblik worden bekendgemaakt Bardot zal tevoren door een arts worden onderzocht. Deze zou con troleren of zy volledig is hersteld van de zenuwinzinking, die zy kreeg als gevolg van de klimaatsverande ring en doordat zy by haar aan komst in Rio de Janeiro door jour nalisten en persfotografen werd achtervolgd. uit Heemstede, prof. dr. Sj. Groen man uit Utrecht, prof. dr. H. A. Hutte uit Groningen, prof. dr. J. P- Kruyt uit Bilthoven. prof. dr. G. Kui per Hzn. uit Amsterdam. Daniel de Lange uit Bilthoven, prof. dr. J. Lin- schoten uit Utrecht, prof. dr. M. Mul der uit Leiden, prof. dr A. Olden- 1imbos uit Utrecht en dr. C. J. B. J Voorstel: „Verdient het naar het oordeel van de regering geen aanbeveling by afwezigheid van de Koningin bui tenslands. het koninkiyke gezag te doen waarnemen door een regent?" zo is uit de commissie van rappor teurs van de Eerste Kamer over de begroting van het departement van Algemene Zaken gevraagd. Verscheidene leden merken ln het voorlopige verslag over de begroting op. dat het geenszins is uitgesloten dat de draagster van de, kroon in de toekomst evenals het afgelopen jaar buitenlandse reizen gaat maken. Het wa« hun opgevallen, dat de Koningin tijdens het laatste staatsbezoek aan Aziatische landen aandacht is bly- ven schenken aan de behartiging van staatszaken. Dit is gedurende een reis. die door andere redenen al vermoeiend is. een belasting te meer. aldus deze leden. Niet minder belangryk is echter, zo merken zy op. dat wij leven in een wereld, die op het meest onverwach te moment regeringen voor onaan gename verrassingen kan stellen en tot. het nemen van beslissingen van groot belang kan nopen. Deze leden merken voorts op, dat kan; vroeger was in vervulling ge- gewurgd, zy kwamen in opstand. Zy licht minder gelukkig en de inhoud tenen en op gang houden van wat, uit Amsterdam, dr. C. Boekestyn uit sociale pscyhologie en op dat van de kroonraad met het waarnemen van met de eigen grond hadden 1 hadden de zoetheid van het bezit ge- 1 misschien aanvechtbaar was. Een I volgens hen. niet anders dan een Amstelveen, prof. dr. B. Delfgaauw 1 geesteiyke volksgezondheid. I het koninkiyke gezag is belast. De hoge autoriteitis na de zit - rvan de ministerraad waaraan trouwens had deelgenomen in H Congrespaleis te Brussel by een- èkomen. Zy heeft daar. wel by meer derheid doch niet unaniem besloten fen zogenaamde aanbeveling te doen fc rechten te verhogen tot negen •ocent voor staal en voor gietyzer Ikn ad valaremrecht van 7 dollar fcr ton vast te stellen. Artikel 14 kn het EGKS-verdrag geeft name- #k de Hoge Autoriteit het recht tot f leden-sta ten aanbevelingen te (Van onze correspondent in Brussel) De strijd om de Europese staaltarieven is nog onbeslist geble- n. Nederland en Italië hebben zich gisteren in de ministerraad an de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal verzet tegen 'jen algemene verhoging van de tarieven, zoals Duitsland en rankrijk die hadden gevraagd. richten die bindend zyn ten aanzien van de daarin gestelde doeleinden doch die de regeringen wel vrijlaten in de keuze van hun middelen ter bereiking van dat doel. Wanneer er landen zyn die een dergelyke aanbeveling naast zich neer leggen kan tegen hun woorden opge treden. Die kwestie is geregeld in ar tikel 88 van het verdrag, maar dit opent een lange weg. Tenslotte kan het land zelfs ln beroep gaan by het hof van justitie van de Europese gemeenschappen. De Hoge Autoriteit heeft gistermiddag by monde van zyn voorzitter kennis gegeven van zyn plannen. Volgende week woens dag. nadat de regeringen van de zes de aanbeveling zullen hebben ont vangen. zal te Luxemburg officieel mededeling van de tekst ervan wor den gedaan. Concessie De vergadering van de raad van ministers was gistermiddag aanvan kelijk beperkt tot bewindslieden en hun delegaties. Op verzoek van mi nister Andriessen is toen echter aan de leden van de Hoge Autoriteit verzocht zich by hen te voegen. Daar na hebben de ministers nog eens kennis gegeven van de standpunten van hun landen. Alleen Italië en Ne derland bleken niet met het voor stel van de Hoge Autoriteit akkoord IKerkelijk Leven NEP. HEKV. KERK .Beroepen te Kamerik J. v. Wier te Kitten iGld.) te Ruinen (toez.) M f. S. Kramer te Hoogwoud te [eenwouden (toez.) H. R. Smid. kand. J Groningen. Aangenomen naar Eist JtetuweJ. Rlbblnk te Gendt (Be- Tliwe). Bedankt voor Alblasserdam kijk gem. Ill) J. G. v. Ieperen te Ter- fyde. J GEREF. KERKEN Beroepen te Zweelo R. v. d. Berg, r«nd te Emmeloord (NOP). Bedankt joor Schiedam (vac. J. Nawijn) W. B. 'J. Halsema te Roden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden en te Wer kendam P. Blok te Dlrksland. te kunnen gaan. Nederland heeft verklaard wel tot enige concessie be reid te zyn. In de eerste plaats zouden wy er van willen afzien staal aan te bieden tegen pryzen waartegen ook de lan den van het Oostblok staal aanbie den. Ten tweede bleek de Nederland se regering wel bereid een verhoging tot 9 pet van de invoerrechten als basis te beschouwen bij de onder handelingen over de Kennedy-ronde. Mits staal niet op een zogenaamde uitzonderingslijst i lijst van produk- ten en grondstoffen waarover niet zou worden onderhandeld te Genève) zou worden geplaatst en mits de ver hoging niet van kracht zou worden voor het plaatsvinden van de Geneef- se onderhandelingen. Ook Italië ver klaarde niet akkoord te gaan met een verhoging vóór de Kennedy-ron de en het had bovendien bezwaren tegen een verhoging van het speci fieke recht op ruwijzer. De discussie moet in de loop van de middag, zoals minister Andriessen nog verklaarde, nogal eens wat ver ward zyn geweest. Zo zelfs, dat men tenslotte iedere minister het stand punt van zyn land liet herhalen. Minister Bokanowski van Frankryk deed daarby een nogal wat theatraal beroep op zyn collega's en hy sprak van de doodsklok over de staalindus trie die Italië en Nederland aan het luiden waren. Hy bedoelde waar schyniyk de Franse staalindustrie. De franse regering heeft trouwens aller lei interne steunmaatregelen aange kondigd ten behoeve ervan. Het ls uiteraard nog moeilyk om te zeggen hoe de situatie zich thans zal ontwikkelen evenmin als het dui- deiyk te overzien zal zyn of Neder land en Italië verstandig hebben ge daan met het innemen van het stand punt dat zy thar.s verdedigen. Een Amerikaans verkenningsvlieg tuig van het type .Mohawk" is gis termorgen boven de Zuid Vietnamese provincie Xoeyen door communis tisch luchtdoelgeschut onder vuur genomen en neergestort in Ca- maoe, de hoofdstad van de provincie. Twee Zuidvietnamese burgers wer den daarby gedood en zeven gewond. Vyf huizen werden verwoest. De twee inzittenden van het toestel, een Amerikaanse piloot en een Vietna mese waarnemer, hadden het tydig verlaten en kwamen ongedeerd aan hun valschermen neer. In een bar op het militaire vlieg veld van Saigon waar voornamelyk Amerikaanse militairen komen, richtte een bomontploffing donder dagavond grote ravage aan. Twee Vietnamezen. onder wie een 13-jarig meisje, verloren het leven. (Van onze A'damse correspondent» I)e oud-onderdirecteur van de Am- sterdamsche Bank. die destijds een rol heeft gespeeld in de geruchtma kende Socrates-affaire, heeft op nieuw de aandacht van Justitie ge kregen. Dezelfde recherche-afdeling, die destyds het onderzoek naar de finan ciële manipulaties van de N V. So crates instelde, zal in opdracht van de officier van Justitie te Amster dam nagaan of hy strafbare hande- De Tilburgse politie heeft een jon ge vrouw aangehouden, die in de laatste zes maanden vele winkeliers in Tilburg.Breda, Oosterhout en Ma de heeft opgelicht. Zy slaagde er steeds in by winkeliers goederen me de te nemen, nadat zy vooraf een grote bestelling had geplaatst, die meest worden thuisbezorgd. In alle gevallen bleek het opgegeven adres niet te bestaan. De 24-jarige vrouw, echtgenote van een 28 jarige magazynbediende uit Ryen in Noord-Brabant, heeft reeds 23 gevallen van oplichting be kend. Bovendien gaf zy een aantal diefstallen toe. Na onderzoek in haar woning, waar een deel van de goederen werd aan getroffen. werd ook haar man. van wie vermeed wordt, dat by de plan nen voorbereidde ,op verdenking van heling aangehouden en ingesloten. Hy heeft inmiddels bekend enkele malen met zyn vrouw de oplichtin gen bedreven te hebben. De zaak kwam aan het rollen door dat een Tilburgse handelaar in tech nische artikelen zich. nadat hy de vrouw met achterlating van een goe de order en medeneming van twee kleine radio's de winkel had zien uitstappen, een waarschuwing tegen dergelyke praktyken herinnerde. Na dat hy vergeefs had gezocht naar het opgegeven adres, waar de goede ren moesten worden afgeleverd, scha kelde hy de politie in. Korte tyd later werd de vrouw, wachtend op de trein op het station in Tilburg, aangehouden, de beide radio's en een gestolen japon zaten in haar tas Hoe groet de totale buit ls geweest, moet nog worden onderzocht. lingen heeft gepleegd als directeur van de N.V. Confectie-Industrie Slui- zer. De N.V. Sluizer verkeert ln staat van faillissement. De curator ls van mening dat dit is veroorzaakt door geld te beleggen op een wyze, die in stryd zou zyn met de statuten. Hy acht de directeur hiervoor verant woordelijk en heeft derhalve een klacht by de justitie ingediend. De oud-directeur van de Am ster damsche Bank is na zyn verbiyf in I de gevangenis, die met een vryspraak van het Gerechtshof eindigde, in ja nuari vorig Jaar opgenomen in de di- rectie van de N.V. Sluizer. Dit be- dryf is op 7 november failliet ver-1 klaard. De curator meent, dat de be langrijkste oorzaak van de moeüyk- heden van het bedrijf waren veroor zaakt, doordat de directeur enige honderduizenden guldens heeft be legd in o.a. lepels, vorken en auto- onderdelen. De statuten van de N.V. lieten echter alleen handel in dames- confectie toe. Kardinaal Jullien overleden In de afgelopen nacht is in Rome op 81-jarige leeftyd overleden kardi naal André Jullien. vroeger deken van de Rota. het Vaticaanse tribüaal en sinds jaren lid van de Curie. Kardinaal Jullien die aan een bloedziekte leed. werd in 1882 in Pe- lussin, aartsbisdom Lyon géborén én werd in december 1958 door wyierj Paus Johannes XXIII tot kardinaal gewijd. Door zyn dood is het aantal kardinalen verminderd tot 79. Blauw-wit-rood in Schijndel (Van onze oorrespondent ln H Den Bosch) J Van het postkantoor van g &e\w Brabantse gemeente Schijndel werd evenals van o,lle andere openbare gebou- wen in Nederland de vlag uitgestoken ter gelegenheid J van het 500-jarig bestaan 5 der Staten-Generaal. Dat de 2 driekleur onderste boven H 2 hing thet blauw boven, het 2 rood onder) had eei\ speciale 2 reden. B De PTT'functionaris, die a 2 ln Schijndel altijd de vlag u u uithangt, kreeg telefonisch m opdracht dit ook nu te doen. E ,Jioe?" vroeg de man, die m icilde weten of de oranje wimpel al dan niet uitgesto- ken moest worden. B „Onderste boven", zei zijn H superieur, die achter de jj vraag een grapje vermoedde B en dit met een tegengrapje J B wilde beantwoorden. Gevolg 2 B was dat Schijndel blauw-wit- B B rood te aanschouwen kreeg B B inplaats van rood-wit-blauw. B B Toen een dorpeling aan het B loket ging informeren wat er B aan de hand was, werd de juiste hiërarchie der natio- nale kleuren snel hersteld. llllllllllllllgllll By het ter perse gaan van dit num mer waren de scheepraartberichten nog niet in ons bezit.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 15