Koning en zoon Siert i film over hengelsport I „OUD ROEST" IN RUIMTE 5MB boter 1*10% SASSENHEIMSE JEUGD BIJ LEIDS BRUIDSPAAR SCHUW* CITROEi CITROEN Mul kaIk heh nog nooit een gaskamer gezien u S' TOP =^ii Fotogra fen uit Lisse in de boterpot SOMMETJE voor maar elke week 'n extra pakje goede gezonde héérlijke roomboter Tarieven van specialisten verhoogd BRANDKAST IS TERUG m Weinig licht in mysterieus sterfgeval {ericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 januari 1964 Vierde blad no. 31157 'maken NV. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Vol moed Ol |46-jarige fotograaf Albert s hg uit Lisse en zijn 23- zoon Siert leven als het naar woensdagavond 22 ri toe. Dan gaat voor een (publiek in Krasnapolsky in [rdam hun kleurenfilm ende dobbers buigend in première. De eerste Ne- idse hoofdfilm over de Isport. De vrucht van acht heel hard en intensief _jn. Vrijwel alle dagen, vele ïn en een groot deel van e'ianciële middelen hebben an gegeven. Ty komt een fotograaf ertoe Elgaan filmen? het ligt in je vak", ant- 1 Albert Koning ons schou- ialend. Hij heeft meer films Ikt, vooral op reclamege- AiOnrfer meer een van de \jvnpracht van Keukenhof. \n anderhalf uur durende Mechaniseren met Vicon" tlracht van dit bedrijf in Vennep. .verwoed sportvisser heeft hij eigenlijk altijd al met de ge- gespeeld eens een film te wij- ^n deze sport, die in Neder- ■isschien wel een miljoen lief- s telt. Een privé-filmpje, dat het Engelse plaatsje Looe van de haaienvisserij gaf de [raaide dat eens voor een ver- van sportvissers in Haarlem. Ithousiasme in de zaal deed >en besluiten een hoofdfilm sportvisserij te wijden". im era euze van cameraman was voor Koning niet moeilijk. Zijn zoon leeft de kunstacademie in Den gevolgd en zich daarbij il op de fotografie geworpen, lien koestert hij net als der een speciale voorliefde le cinematografie. Vorig jaar 1 kwam hij uit militaire En meteen begon hij met zijn aan de voorbereidingen van n. In juni konden de eerste en worden gemaakt. Albert f zelf bleef verantwoordelijk roduktie en regie. Zij werkten j een scenario, dat geschreven door Willem van Iependaal. licht daarin alle facetten van rtvisserij van de binnenwate- t in zee. Het is een gespeelde pntaire, waarvoor de tekst I (eschreven door de op dit ge- ekende publicist Jan Schrei- I e heeft ook gefigureerd in llm. H\j verklaarde zich bereid it te schrijven, wanneer hij de lad gezien. Dat hij tenslotte meegedaan is voor mij een dat wij wel geslaagd zijn in ipzet. Anders had hij wel be- meent de enthousiaste Albert f. die urenlang over zijn werk- an praten. I eerste is beslist de eerste film op ibied in Nederland. Ik geloof lat ze zoiets ook in Duitsland foben. Een Duits visblad heeft een lang artikel aan gewijd", hij ons. vindt het niet verwonderlijk, g geen enkele cineast zich aan Jderwerp gewaagd heeft. l j hengelaarsverenigingen dur- tor zo'n film geen opdracht te Allereerst ontbreekt ze daar- id middelen. Bovendien is het noodzakelijk, dat de e' zelf een sportvisser is. Zo mo de cameraman ook. En dat Cnden ze bij ons terug. We alles zelf gefinancierd en ik veel. Mijn zoon werd al wer- 50 enthousiast, dat hij op een n moment, toen wij een grote er voorn na opnamen hadden terugge zet, uitriep: „Pa, pak hem nog eens. dan doen we het, nog eens over". En het kon hem niet schelen, toen hij eens bij een temperatuur van om het vriespunt geheel ontkleed te water moest om onze afgedreven roeiboot te achterhalen. We hebben gefilmd op de Bosbaan, aan de Kaag, in Uit hoorn, Scheveningen, Delft, op de Wadden, op het IJsselmeer en nog op vele andere plaatsen. De binnen opnamen hebben wij hier in Lisse in onze eigen studio gemaakt. Gelukkig, dat ik over die ruimte beschik, zoals ik ook nooit leentjebuur heb behoe ven te spelen voor materiaal. Alle be nodigde apparatuur was van mijzelf. Maar desondanks kan je wel begrij pen. dat er in zo'n onderneming veel geld gaat zitten. Ik denk wel zo'n halve ton". Maar Albert Koning is vol goede moed. dat zijn arbeid rendement zal opleveren. Hij vertrouwt erop, dat hengelaarsverenigingen graag deze films zullen laten vertonen. En hy wil zich niet tot Nederland beperken. Hij zal in ieder geval Duitse en En gelse versies laten maken en wellicht ook een Franse. Volgens zijn zeggen is er reeds van vele zijden belang stelling voor deze 16 mm rolprent aan de dag gelegd en heeft de Al gemene Nederlandse Hengelaarsbond reeds uiting gegeven aan zijn enthousiasme. In totaal hebben va der en zoon Koning met de hulp van vele figuranten zo'n drie ki lometer film opgenomen. Siert heeft er een film van dui zend meter van gemonteerd. Gis teren was hij nog in de Proka- studio in Amsterdam bezig met de montage. De kopie in zwart en wit is al gereed. Maar aan de kleurenkopie moest hij nog de laatste hand leggen. En dan maar wachten tot 22 januari, wanneer naar verwachting zo'n zeshon derd personen Deinende dobbers buigend split", de eerste Ne derlandse speelfilm over de hen gelsport, voor de eerste maal zul len zien. En zullen luisteren naar de door de radio bekend geworden Gerrit, die de tekst uitspreekt, welke is gebaseerd op het thema, dat jong en oud, rijk en arm hun hart aan deze tijdloze sport heb ben verpand. Expositieschip uit Japan naar R'dam Het bezoek van de Japanse show- I boot Sakura Maru ingericht als I een varende tentoonstelling van het leven en werken in Japan aan de haven van Rotterdam is nu de finitief vastgesteld op 24 tot 29 juni. Het 12.628 brt. metende schip zal af meren aan de Parkkade, het traditio nele (haven) centrum van de Rot- I terdammers. j Het wordt de eerste keer dat het expositieschip de oversteek naar Eu- I ropa maakt; in totaal worden elf 1 Europese havens aangelopen. Het doel van de reis is Europa een inzicht te i geven in de industriële ontwikkeling i van Japan en van enkele aspecten van het hedendaagse leven. De ex- j positie omvat zware en lichte ma- I chines, duurzame verbruiksartikelen, textielwaren en andere goederen. Voorts indrukken van het leven in de centra van landbouw, de bos bouw en de visserij, alsmede van de openbare nutsbedrijven, het onder wijs en de sociale verzorging. In 380 stands (oppervlakte van 3000 m2), verdeeld over drie dek ken, zullen 20.000 produkten worden getoond. Aan boord zijn verder kan toren, informatiebureaus, een eetsa lon, een grote ontvangstzaal voor 500 gasten met een toneel waarop demonstraties worden gegeven van de traditionele Japanse thee-cere monie en bloemschikken, conversatie - zalen, vergaderzalen, een cocktail lounge e.d. In elke aanloophaven worden de autoriteiten en vertegenwoordigers van het zakenleven voor een bezoek uitgenodigd. Ook andere belangstel lenden krijgen de gelegenheid de ex positie te bezichtigen. Robert Mulka. de thans 68- jarige voormalige adjudant van de commandant van het vernie tigingskamp van de nazi's in Auschwitz (Polen), heeft giste ren voor de rechtbank verklaard nog nooit een gaskamer te heb ben gezien. Mulka is de oudtse van de 22 be wakers uit het voormalige vernieti gingskamp die in Frankfort terecht staan op beschuldiging van massa moord. „Ik vernam dat 's avonds mensen werden vergast en ik zag afgrijse lijke brandstapels gloeien in de sche mering", gaf hij na enkele vragen toe. „Ik zou mijn eigen doodvonnis hebben getekend als ik mijn superi- euren vragen had gesteld over wat in Auschwitz gebeurde", aldus Mulka. I Gisteren begon de rechtbank met j de ondervraging van de verdachten. De voorgaande dagen hebben zy ge- I legenheid gekregen hun levensloop te vertellen. Mulka zei dat h!j slechts vermoed de wat er in het kamp gebeurde. Hij ontkende bij herhaling dat hij aan de moorden heeft deelgenomen of dat hij de slachtoffers voor de gas- kamers uitzocht. Hij zou voorts niet hebben geweten dat er kinderen in het dodenkamp waren. Hy wist dat 1 zich in Auschwitz Russische krijgs- SPANJE LEVERT AAN CUBA Spanje gaat aan Cuba elektrische locomotieven en apparatuur voor suikerraffinaderijen verkopen, zo is in Madrid uit goede bron vernomen. Een Cubaanse handelsdelegatie brengt thans een bezoek aan Bilboa, waar zich een grote fabriek bevindt die al geruime tijd spoorwegmateriaal vervaardigt voor Latijns-Amerikaan se landen. Hebt Udit... al gemaakt? Honderden voorwerpen draaien om aarde Meer dan vierhonderd door mensenhand vervaardigde voor werpen, waaronder veel ,,oud roest", cirkelen nu rond de aard bol. Een groot deel daarvan kan nog honderden jaren in de baan blijven, heeft het Britse lucht vaarttijdschrift Flight geschre ven. Bij een opsomming van alle lanceringen na de eerste Spoet nik op 4 oktober 1957 schrijft het blad dat de voorwerpen, on der meer kunstmanen, lege laatste trappen van de aandrijf- raketten en metalen onderdelen van Amerikaanse herkomst zijn. Tsjoe en Sjehoe „volkomen eens" De Chinese en Albanese leiders hebben gisteren de „rehabilitatie" van Joego-Slavië in de communisti sche wereldbeweging veroordeeld en opgeroepen voor strijd tegen het „moderne revisionisme en het moder ne dogmatisme". Dit staat in een gezamenlijke verklaring van premier Tsjoe En-lai van communistisch - China en zijn Albanese ambtgenoot Sjehoe aan het einde van het negen- daagse bezoek van de Chinese pre mier aan Albanië. Premier Tsjoe vertrok gisteren naar Tunesië. De Sowjet-Unie wordt in het com muniqué niet met name genoemd waarnemers merkten op dat de Rus sische leiders worden gezien als de leidende exponenten van het moder ne revisionisme, terwijl communisti sche partij leiders die de Russische leiders blindelings volgen als de mo derne dogmatici worden gekenschetst. In het communiqué wordt gezegd: „De revisionistische Titokliek in Joe go-Slavië heeft het socialistische kamp verraden en is een speciale afdeling van het Amerikaanse impe rialisme geworden om de wereldrevo lutie te saboteren". Voorts wordt gezegd dat de Chinese en Albanese leiders gesproken heb ben over internationale kwesties en j vraagstukken in de internationale communistische beweging en dat hun standpunten daarover volkomen ge lijk zijn". De meeste brokstukken zijn af komstig van een Transit 4-A raket van de Amerikaanse marine, die in 1961 werd gelanceerd en ontplofte en van Russische raketproeven. Er zijn tot dusver 750 voorwerpen in een baan terecht gekomen. Veel kunst manen vlogen echter zo laag dat zij door de luchtweerstand spoedig na de lancering zijn verbrand. „Misschien zal in de toekomst nog eens een kunstmaan worden gelan ceerd om meteorieten te ontdekken, met het doel vast te stellen hoe groot de kans is dat een bemand maan- schip wordt getroffen door een reeds lang vergeten stuk oud roest van mensenhand, aldus Flight. In Amsterdam De Amsterdamse medische specia listen hebben op 1 januari de mini mumtarieven, die zij sedert 1960 hun particuliere patiënten in rekening brachten, met 20 procent verhoogd. In verband met de voorgaande loon- en prijsstijgingen zal, aldus de Am sterdamse specialisten vereniging, later in dit jaar stellig nog een ver hoging van deze tarieven volgen. Uit een café annex distilleerderij aan de Katshoek in Rotterdam is dit weekeinde een brandkast gestolen. De politie heeft die kast ongeopend gevonden in de kelder van een huis aan de Nieuwe Binnenweg. Daar was de kast heen gebracht door een 20- jarige verkoper uit Oostvoorne en een 22-jarige barkeeper uit Rotter dam. Zij schijnen met de inbraak in het café overigens niets te maken te hebben en alleen maar voor de transport van de kast van een sloot langs de rijksweg Rotterdam-Dor drecht waar de kast aanvankelijk was verborgen naar de kelder te hebben gezorgd. De eigenlijke inbre kers schijnen voortvluchtig te zijn. Ver weg kunnen zij niet komen, want de inbraak bracht hen nog geen f. 200,op In de kast zat f. 4.000, maar ze hadden de kast nog niet open gekregen. Tunnel ontdekt naar Oostzone Nadat dinsdag j.l. drie Oostduitse meisjes door een tunnel naar het westelijk stadsdeel gevlucht waren, is deze ontsnappingsweg juist voor het vertrek van een grote groep Oostduit sers door de OostberRjnse grenspolitie ontdekt en door een explosie onbruik baar gemaakt. De aspirant-vluchte lingen schijnen bijtijds te zijn ge waarschuwd. De tunnel was 150 meter lang en lag op een diepte van tien meter. Hij liep van een Westber- lijns huis naar een kolenopslagplaats in het oostelijk stadsdeel. De tunnel bouwers hadden gelegenheid zich tij dig uit de tunnel terug te trekken en ook een daarin aangelegde telefoon verbinding af te breken. Ofschoon de tunnel al verscheidene maanden ge leden was aangelegd, schijnen alleen de drie meisjes via deze gang te zijn gevlucht. Geen erkenning van federatie Tijdens de nieuwjaarspersconferen tie van de Nederlandse Spoorwegen die gisteren in Utrecht is gehouden, is ook de erkenning van de Federa tieve Spoorwegvakvereniging aan de orde gesteld. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohman. antwoordde op een desbe treffende vraag, dat de Federatieve Vakvereniging niet wordt erkend om dat zij niet voldoet aan verschillende eisen die daarvoor zijn gesteld. Een van die eisen is, dat de organisatie alle groeperingen van N.S.-personeel moet vertegenwoordigen. Aangezien 220 van de 3000 leden van de genoem de vakvereniging tot het treinperso neel van de spoorwegen behoren, meent de NS-directie dat de organi satie een categorale bond van trein personeel is en zeker niet kan preten deren dat zij allle personeelsleden van de Spoorwegen representeert. Op initiatief van de Nederland se Boksbond worden thans onderhan delingen gevoerd voor een wedstrijd tussen Rusland en West Europa, die in het begin van de zomer in Am sterdam gehouden zou moeten wor den. Het bestuur van de AIBA heeft zich volledig achter dit plan gesteld, terwijl ook de Russen reeds hun in stemming met het voornemen heb ben betuigd. Wat is dit een reuzenverrassing"Dit was gistermiddag in de Marekerk de spontane uiting van mej. M. P. du Pon, hoofdleidster van de Chr. Kleuterschool aan de Sassenheimse Kerk- laan, toen zij alle kleuters van haar school in de kerk bijeen zag. Zij waren gekomen om hun Leidse ..juf", die deze dag in 't huwelijk was ge treden met de heer P. van 't Zelfde, een zegen wens op haar huwelijkspad mee te geven. Na de zang zorgden de kleuters voor een tweede ver rassing: bij het verlaten van de kerk vormden zij een erehaag voor het bruidspaar, dat deze dub bele attentie van de Sassenheimse kleuters bij zonder apprecieerde. (Foto L.D./Holvast) gevangenen bevonden, doch hij be weerde niet te weten dat deze wer den vergast. Noch was hem iets be kend van „hazejacht", een spelle tje van de kampbewakers die pun ten telden voor doodgeschoten ge vangenen. Volgens Mulka was het zijn enige taak toezicht te houden op het kampbeheer en het welzijn van de bewakers. Aan Mulka is de inrichting van de gaskamers en het aanschaffen van het gas ten laste gelegd, alsmede de selectie van de slachtoffers, die dikwijls reeds by aankomst op het spoorwegstation plaats vond. Krach tige gevangenen werden aangewezen voor dwangarbeid, de zwakken wer den meteen naar de gaskamers ge leid. Advertentie 't helpt en RED BANC 't Is lekker 1- ROOSENDAAL (Van onze correspondent in Enschede) Officieel is er nog weinig licht ge komen in het mysterieuze sterfgeval in de Winters wij kse buurtschap Hen- xel. Zoals reeds is gemeld, is daar de 55-jarige iandbouwersvrouw J. G. Be renschotHoitink overleden, onder omstandigheden welke -liet alleen de buurt, maar ook politie en Justitie te denken hebben gegeven. De omstandigheden waaronder de vrouw, die zenuwziek was, In de nacht van maandag op dinsdag op de boer derij „Nijland" is gestorven, moeten voor de huisarts aanleiding zijn ge weest de politie te waarschuwen. Daaruit is een justitieel onderzoek voortgevloeid. Dr. J. Zeldenrust, ana toom-patholoog van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft dinsdagavond sectie op het lijk ver richt. Hij concludeerde dat de doods oorzaak ...strangulatie" is geweest (de juiste vertaling van dit Frans-Latijn se woord is „worging") De zoon van de overlèden vrouw heeft de nacht van dinsdag op woens dag in het politiebureau in Winters wijk doorgebracht. Van een arrestatie was echter geen sprake. Er zijn meer personen in verband met deze zaak gehoord, maar door het gebrek aan personeel kon de Winterswijkse re cherche de verhoren niet tijdig af sluiten. Daardoor werd het wenselijk dat de zoon zich enige tijd beschik baar hield. Hij deed dit vrijwillig. Het onderzoek is nog niet definitief afge sloten. Wel is inmiddels het stoffelijk overschot voor de begrafenis vrijge geven. Marine-afdeling wil niet opgaan in Defensie (Van onze Haagse correspondent) De weerstand, die er bij de afdeling pensioen- en wachtgelden van de Marine bestaat tegen het voornemen van minister De Jong om deze afde ling te doen opgaan in de gelijk namige van Defensie, zal de minister niet van zijn plan afbrengen. De „in tegratie" gaat door verzekerde een woordvoerder van het departement van Defensie. In afwachting van de terugkomst van minister De Jong van zijn nieuw jaarsvakantie heeft de Marine-afde ling er vooralsnog van afgezien de voor haar gereedgemaakte derde étage van het gebouw aan het Haagse plein te betrekken. De wrevel by Ma rine spitst zich toe op het verlies van zelfstandigheid, dat de samenvoeging met zich brengt. Een woensdag ge houden vergadering in het departe ment van Defensie heeft echter eena te meer duidelijk gemaakt dat beide afdelingen zullen worden geïnte greerd. Charles en Anne gaan logeren hij koningin Fabiola (Van onze Brusselse correspondent). Koningin Fabiola van België heeft de 15-jarige Engelse kroon prins Charles en zijn twee jaar jongere zusje prinses Anne voor de paasvakantie uitgenodigd in het kasteel te Laeken. De uitno diging is door het Engelse hof aangenomen. Sedert het Belgisch koninklijk paar in mei vorig jaar een officieel bezoek aan Engeland heeft gebracht, onderhoudt Ko ningin Fabiola Jiamelijk een har telijke vriendschap met Koningin Elizabeth.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11