Massale demonstratie van onderwijzers in Utrecht JOHNSONS „STATE OF THE UNION" KORT EN KRACHTIG Julianahal kan circa 23.000 deelnemers nauwelijks bergen Oppositie roert zich weer in Algerije V.A.R.A. antwoordt 6^ vandaag BITTERE KLACHTEN OVER SALARISBELEID BETOGINGEN IN ORAN Julius Raab overleden Zuinige begroting - - Royale steun aan annoebestrijding WEERBERICHT Dr. v. Roijen naar Londen Celstraf voor drie soldaten garage JONGELEEN EIDSCH DAGBLAD ieur: E. A. E. van Dishoeck bdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per weea Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Het kostte de leidin? van het con gres tenslotte de grootste moeite by het sluiten van de vergadering een groep jongeren tot zwijgen te bren gen, die in spreekkoor een ultimatum aan de regering eiste. KWESTIE - MALEISIË Minder vijandige toon in Manilla Indonesië en de Pfiilippijnen zijn het eens geworden over een gedrags lijn ten aanzien van Maleisië. Dit is van de zijde van het Philippijnse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ge zegd. Overeengekomen zou zijn, de buurlanden van Maleisië uit te nodi gen, zich aan te sluiten bij een unie van Indonesië en de Philippijnen. Ook Maleisië zou welkom zijn, als het zich eerst van de „Britse overheer sing" heeft bevrijd. Vorig jaar, voor de stichting van de federatie-Maleisië, hebben in Ma nilla de leiders van Indonesië, de Philippijnen en Malakka de vorming van een unie genaamd „Maphilindo" voorgesteld. (Van onze corespondent in Parijs) Ondankse de strenge censuur die alle berichten uit Algerije moeten passeren, is het voor waarnemers in Parijs duidelijk, dat het regime van Ben Bella thans weer voor een krachtproef staat en een nieuw offensief van de oppositie heeft te verduren. De Algerijnse minister van Binnen landse Zaken, Medeghl, heeft gisteren persoonlijk speciale rechtbanken ge ïnstalleerd in Oran, de stad in West- Stille (Van onze Utechtse correspondent) Bet salariscongres, dat de Nederlandse Onderwijzers Federa- gisteren in Utrecht heeft gehouden, is uitgegroeid tot een Irukwekkende demonstratie van misnoegen tegen het beleid b de regering. Circa 23.000 onderwijzers, onderwijzeressen en uterleidsters waren in deze hal samengeperst om de bittere ichten te horen, die vier sprekers uitten over de betaling van onderwijzend personeel. Voor het eerst in haar bestaan bleek Julianahal, geregeld toevluchtsoord voor grote congressen, klein. let aantal zitplaatsen was vól- ikt onvoldoende. Het grootste i der demonstranten moest an, tot tegen het spreekge- tlte aan. De massale toeloop ir de spoorwegstad veroorzaakte tendien tussen vier en vijf u. ver- trssytuaties, doordat de Utrecht- politie de stroom niet meer I verwerken. Het trottoir van het tion naar de Julianahal vormde pan drie uur af een onafzienbare et congresgangers, veelvuldig vapend met spandoeken en bor- i. Mooie leuzen Ir waren mooie leuzen bij,,'t Is rot Bot, maar die salarisschaal t kapot" en „doelend op de re- te motie tegen het roken: „Kan t roken voor de klas. te slecht bij Vele borden eisten het sta- gsrecht. fit het frenetieke applaus, dat de evoeringen in de Julianahal rtdurend onderbrak, bleek duide- hoe hoog de salariëring het on- wij zend personeel zit. De heer W. I der Gevel, voorzitter van de Ne- •landse Onderwijzers Vereniging, •telde, dat een onderwijzer, die na idelbare school en kweekschool fint. op 21-jarige leeftijd bruto 15 in de maand verdient. Dit is uwelijks het door de vakcentrales longen minimumloon. Een onderwijzer met hoofdakte ek na 3.5 jaar dienst deze som tto per maand te krijgen. Hij be ierde ons met zeer acceptabele be- igen, dat hij met vrouw na af- k van kosten van levensonder - ud en studie ruim f20 per maand rhield voor kleding, zakgeld en iren. Een kleuterleidster krijgt na ar mulo-opleiding en drie jaar •eekschool netto f300 per maand, n Marva verdient op dezelfde leef- d veel meer en krijgt bovendien »t en Inwoning. Over het georganiseerd overleg verklaarde de heer Poncin: „De re gering kenmerkt zich door stilte. Hoezeer wij in deze rumoerige tijd stilte op prijs stellen, deze bijdrage tot het overleg lijkt ons een mis greep". De regering, aldus de heer Poncin. is naamloos, of hij nu Drees, De Quay of Marijnen heet. Je hebt er geen vat op. want wij overleggen met verte genwoordigers die geen enkele zeg genschap bezitten. De heer Dutmer zei: „We hadden er een lief ding voor over gehad om hier niet te staan. We stellen demo cratische Instellingen op hoge prijs, mits deze niet worden uitgehold en de regering het overleg reëel houdt. Wjj houden de regering echter aan de gemaakte afspraak en wensen niet te wachten tot St. Juttemis. Vandaag is ook naar onze mening de uiterste grens bereikt". Enthousiasme Bijzonder enthousiast werd de rede ontvangen van de jonge onderwijzer H. H. M. van Gend uit Musselkanaal. Hij wees erop, dat tijdens de verga deringen van NOV en KOV het woord staking meermalen was geval len. Gr rrieien De heer Van der Gevel wees erop. t de onderwijzers al anderhalf jaar ichten op het antwoord naar aan- fling van hun laatste voorstellen. I voornaamste grieven zijn: de lage livangssalarissen; het feit. dat een iderwijzer pas na 27 jaar dienst op n maximum-salaris komt en het It, dat de regering haar afspraken 6t heeft nagekomen en weigert rkelijk met de onderwijzers te erleggen. Namens het Katholiek Onderwij- rsverbond en de Protestants-chris- lijke Onderwijzersvereniging kwa- sn op het podium de heren D. H. atmer en de heer F. W. Poncin. wezen er beiden op, dat de bon- in in 1957 tot een salarisakkoord et de regering kwamen, op voor- tarde, dat er een functie-analyse het onderwijzersambt zou aatshebben. Van de resultaten van it onderzoek hebben wij nog altijd ets gehoord, aldus de heer Poncin. De vergelijking met de technische hbtenaren. die wij reeds in 1957 als Igunstig afwezen is nu ook door regering losgelaten, omdat de on- irwyzerssalarissen zelfs onder die in de technische ambtenaren zijn komen. ..De regering is blind en doof en doet alsof zij niets merkt. Toch blijft ANOF het spel eerlijk spelen. Waar om? „Jarenlang", aldus de heer Van Gend. "heeft de regering ons de ver gelijking met de technische ambte naren opgedrongen. Nu die vergelij king ten gunste van ons uitvalt, moeten we ineens „het grote ver band" bekijken. De KLM wordt ten koste van miljoenen en nog eens miljoenen door de regering draaien de gehouden. Het onderwijs is klaar blijkelijk van minder belang en de onderwijzers tellen helemaal niet mee. „Het onderwijs is een voortdu rende zorg van de regering." aldus een passage uit de troonrede, maar de onderwijzers zullen de regering voortdurend een zorg zijn". Hese f ge tra agd Hij vroeg of de regering beseft, dat zij bezig is een hele generatie van jonge onderwijzers te beroven van haar idealen en goede wil. Hij meende, dat de regering een menta liteit kweekt van „krijgen wij het minimum, dan geven we het mini mum". tlang en luid applaus). Hij riep het ANOF-bestuur toe de rege ring onder druk te zetten en als het echt niet anders kon, door te druk ken! De motie, die het congres aan de regering en aan de Staten-Generaal heeft gezonden, constateert dat de redelijkheid van een kortere salaris schaal en verhoging van de aan vangssalarissen niet door de regering is weersproken. De motie wijst op de spanningen bij het onderwijzend personeel en verzoekt op zeer korte termijn inwilliging van de recht vaardige verlangens. Klemtoon op Prinses Irene is gistermiddag tijdens een buitengewone open bare zitting in het Paleis van Justitie in Utrecht beëdigd als tolk voor de Spaanse taal. Op de achtergrond Koningin Juliana en Prinses Beatrix. burgerrechten (Van onze correspondent in Washington) son twee uur voor hij zijn boodschap uitsprak, aan Journalisten een on gebruikelijke stap worden begro tingen besnoeid. Geen dollar zal no deloos worden uitgegeven en de rege ring zal gelden beschikbaar stellen ter bevordering van het openbaar welzijn. In zijn boodschap zelf verklaarde president Johnson, dat de begroting ,y i de reqerinq-Kennedy onder- Vooral in de kringen van de g Democratische partij in Ameri- 1 ka heerst instemming en zelfs I H*t heeft voorts sterk de aandacht de afgelopen weken niet alleen maar werd gezegd ter ere van de nagedachtenis van Kennedy, voorziet in" de grootst'federale'steun maar omdat de nieuwe president in de geschiedenis voor onderwijs, gezondheidszorg. herscholing van inderdaad de algemene lijn van werklozen en voor hulp aan econo misch en lichamelijk misdeelden. opgetogenheid over de korte, .rot^XwUd"^ KOUDER De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond veel bewolking met en- ele verspreide opklaringen en plaat HUk enige neerslag. Zwakke tot latige wind tussen noord en oosc. ■agere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 JANUARI Zon op: 846 uur; onder 16.49 uur daan op: 4.34 uur; onder: 13.51 uur Hoogwater te Katwijk te 0.04 en 2.31 uur; laagwater te 3.01 en 20.25 )U nummer bestaat uit 12 pagina's Do voormalige kanselier van Oos tenrijk Julius Raab is gisteravond op 72-jarige leeftijd overleden. Raab leed al enkele jaren aan een leverkwaal, waarvoor hij reeds twee maal eerder in 1962 en 1963 in een ziekenhuis moest worden op genomen. Maandag jl. verloor hy on verwachts het bewustzijn, waarna hij met spoed in het Weense zieken huis Florodsdorf werd opgenomen. Hy kwam echter niet meer bij ken nis en overleed gisteravond na een doodstrijd van bijna 48 uur. Julius Raab. die twee jaar gele den als Oostenryks kanselier aftrad, is de man die zijn land na tien jaren van bezetting weer naar de onafhankelijkheid heeft gevoerd en hy werd daarom ook wel „de auteur van het Oostenrijkse wonder" ge noemd. Na de bevrijding van de nazi's kwam hy aan het hoofd te staan van het ministerie van Weder opbouw. Op 2 april 1953 werd Raab tot voorzitter van de Oostenrijk se Volkspartij gekozen. Kort daarna benoemde men hem tot Bondskanse- llier. Op deze plaats besteedde Raab al zyn energie om tot opheffing van de bezetting te komen en Oosten rijk een plaats te geven tussen de twee blokken. Op 15 mei 1955 teken de hy in Wenen het verdrag, dat een einde maakte aan de bezetting. Raab kreeg eind 1962 een zware aanval van geelzucht, waarvan hij maar langzaam herstelde. Met het oog op zyn zwakke gezondheid leg de Raab in oktober 1963 zijn functie van voorzitter van de christen-de mocratische federatie van hande! en industrie neer. Hy bleef echter aan als voorzitter van de federale ka mer van koophandel en nijverheid. Ook bleef hij lid van het parlement. Vele Amerikanen zijn de wanhoop nabij, aldus de president, „een deel wegens armoede, anderen wegens hun huidkleur en maar al te veel wegens beide. Het is onze taak kan- maar krachtige en welsprekende j aan dï binnenlandse problemen j »Tpi^huXPnna«nTbe°t°K boodschap („State of the Uni-S on van president Johnson aan |5rote moeilijkheden op economisch tere „er| eenheid om meer het Congres. Het heeft een terrein, zoals werkloosheid en de 8e- AmeHkanen de J„„geren. te goede indruk gemaakt, dat John- J-^™pSÏTï£2ïï'in''ZÜ son trouw is gebleven aan het I lijdende gebieden. In het verkie- en nolltiolr wan zin*sjaar 1961 moet l.vndon John- Wat de burgerrechten betreft zei programma en de politiek van son hebhen af(nien van eiee„ Johnson: „vandaag-de-dag staan wijlen zijn voorganger. 1 hans is inzichten en zich concentreren op komen vast te staan, dat dit in problemen om daardoor te ver mijden zyn invloed te verliezen op de bevolkingsrijke grote industriële deelstaten en steden. hoefte bestaat en voor hen. die zich bij hun familie willen voegen". Over de begroting zei de president, dat de Commissie voor atoomenergie had verzocht om een bedrag van bij na 3.3 miljard dollar, maar 2.7 mil jard dollar zou ontvangen. Voor het programma inzake militaire bijstand, waarvoor 1.29 miljard dollar was ge vraagd. Is 1 miljard dollar uitge trokken. Het bedrag voor de burger lijke ruimtevaart is besnoeid met on geveer 650 miljoen dollar, dat voor het programma inzake de buiten landse hulp met ruim 800 miljoen dollar. De begroting is gebaseerd op uitgaven van in totaal 97.8 miljard dollar. Vergeleken met de vorige be groting is dit een vermindering van 500 miljoen dollar Algemeen werd verwacht, dat de uitgaven voor het nieuwe jaar op meer dan 100 miljard zouden worden begroot. President Johnson streeft voorts naar een ,7.0 spoedig mogelijke belastingverla ging van 11 miljard dollar. 9 Slot pag. 2 Gisteren is het in Nicosia op Cyprus opnieuw tot vuurgevech ten gekomen tussen Griekse en Turkse politiemannen. Britse militairen in stelling tijdens een poging om bij het gevecht tus senbeide te komen. De voorgestelde strijd tegen de ar moede zal een miljard dollar kosten, waarvan 500 miljoen uit nieuwe fondsen en de rest uit bestaan de programma's. Op elk regerings departement, aldus verklaarde John- Amerikanen van elk ras schouder aan schouder in Berlijn en Vietnam. Zij stierven aan eikaars zijde in Korea. Zij kunnen beslist ook in Amerika zij aan zij werken, eten en gaan en staan". Ook besteedde Jonn- son aandacht aan de immigratie: „wy moeten ook by de wet de dis criminerende barrières voor degenen, die ons land willen binnenkomen, opheffen, in het byzonder voor die mensen aan wier vakkennis grote be- Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. J. H. van Roijen,thans ambassadeur te Washington, tot ambassadeur in Londen en tevens tot ambas sadeur in IJsland, met stand plaats Londen. Algerye waar maandag en din.sdag de zwaarste botsingen tussen politie en betogers plaats hadden. Er moe ten driehonderd personen zyn ge arresteerd, met wie de regering nu korte metten denkt te maken. Enkele tientallen arrestanten werden giste ren al tot gevangenisstraffen van een maand tot twee jaren veroor deeld. Sommige berichten spreken bovendien van doden en ettelijke gewonden die by de manifestaties zouden zyn gevallen. Ofschoon de officiële versie van de Algerynse radio de manilestaties en gewelddadigheden uitsluitend toe- schryft aan contra-revolutionaire agitatoren, onder wie de beide oud premiers Ferhat Abbas en Ben Khedda met name worden genoemd en voorts over Franse vlaggen spreekt die in de optochten zouden zyn mee gevoerd, lykt het verstandiger de oorzaak in de eerste plaats toch wel in de catastrofale sociale en econo mische omstandigheden te zoeken, die in het byzonder in Oran heersen Meer nog dan Algiers heeft Oran de economische terugslag van het vertrek der Fransen ondervonden. Bijna driekwart van de bevolking is werkloos en het verkeer in de haven is tot 15 pet van zyn vroegere om vang teruggelopen Behalve kreten als „Ben Bella aan de galg" en „Leve Ferhat Abbas" moeten de betogers dan ook vooral wel om brood en om werk hebben geroepen Het is intussen niet uitgesloten dat de leiders van de oppositie zoals Ait Ahmed, die in de herfst vorig jaar een poging tot rebellie in het Kabylische hooggebergte zag misluk ken hun hoop en vooral hun activiteit nu vooral op Oran en om geving hebben geconcentreerd. Een veeg teken voor Ben Bella Is, dat die nieuwe poging althans in eer ste instantie is geslaagd, want Oran zyn geboorteplaats, was twee jaar geleden een stad van waaruit hy de macht in Algiers veroverde en waar zich nog steeds zyn trouwste aan hang scheen te bevinden. De Alge rijnse regering heeft bovendien reden om nieuwe spanningen en beroerin gen ook in andere steden als Con- stantine te vrezen, waar de nood onder de bevolking nog hoger dan in Oran gestegen is. Intussen houdt ln Parys de rege ring van generaal De Gaulle, die in haar zitting van gisteren de nieuwe ontwikkelingen in Algerye besproken heeft, zich consequent aan haar standpunt en beginsel van non-inter ventie, zolang althans de 18 000 Fransen die in Oran nog zyn ach tergebleven, geen direct lyfsgevaar of materiële gevolgen van de toestand behoeven te vrezen. In subordinatie De Krijgsraad in Den Haag heeft een 21-jarige soldaat en een 20-jari- ge soldaat uit Rotterdam wegens feitelyke insubordinatie veroordeeld tot ieder twee maanden en twee we ken gevangenisstraf met aftrek van het voorlopig voorarrest. Een 20-Ja- rige militair uit Dubbeldam kreeg voor hetzelfde vergrijp twee maanden gevangenisstraf met aftrek. De audi teur-militair had voor ieder vier maanden gevangenisstraf met aftrek geëist Een der dienstplichtige militairen uit Rotterdam had vorig Jaar op het station-zuid in Rotterdam geen ge volg gegeven aan het bevel van een kapitein om zyn baret op te zetten. De twee anderen hadden zich met het geval bemoeid en getracht de soldaat te „ontzetten". Advertentie Hillman Humber Off. dealer ST.-JACOBSGRACHT 10—16 TEL. 21560 - LEIDEN Sunbeam Singer (Van onze H'sumse correspondent) Het dageiyks bestuur van de VAEA. zou pas in de loop van van daag het schrlftelyk antwoord ver zenden aan minister Bot van O., K. en W., naar aanleiding van diens ultimatieve brief over het V.A.R_A.- programma van zaterdag. Over de inhoud van het V A R A -schry ven is nog niets bekend. De lopende ge ruchten als zou medewerker Peter Lohr kans lopen een verschynings- verbod te verkrygen. zyn volgens het V A R A.-bestuur volkomen uit de lucht gegrepen. VWS Uit het Leidsch Dagblad van 8 January 1864: Bij gelegenheid der inwij ding van het standbeeld der graven van Egmond en Hoor- ne zullen er te Brussel schit terende feesten plaats heb ben. Per Telegraaf Madrid 6 January. Het dagblad los Novedades wordt vervolgd, omdat het verdraagzaamheid eischt ten opzigte van gods dienstige gevoelens. I maart 1860 DONDERDAG 9 JANUARI 1964 No. 31156

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1