Beulen van Auschwitz in staat van beschuldiging KOLENPRIJS GAAT 15 JAN. OMHOOG Paus Paulus VI in Rome terug 8AM! o, HAS! 5 s TWEEDE FASE IN MONSTERPROCES: Rechtszaak zal wel half jaar duren Kleuter (3) in emmer water verdronken Mr. Kranenburg benoemd Mijnen moeten uit moeilijkheden Patriarch Athenagoras sprak over 'n gezegende ontmoeting WEERBERICHT (9,<c/ tettws _£)pgerieht 1 maart I860 DINSDAG 7 JANUARI 1964 Mb. 81194 LEIDSCH DAGBLAD Jirecteur: E. A. E. van Dishoecic joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per weeic Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 (Van een speciale verslaggever) In Frankfort zijn gistermiddag 22 mannen in staat van beschul diging gesteld. Dit was de tweede fase in het proces, dat in de grote zaal van het Frankforter stadhuis wordt gevoerd tegen 21 Épud-SS-ers en één gevangene-meeloper, die tijdens de oorlog in |wlitlers massale vernietigingskamp Auschwitz hebben meegeholpen, aan het doden van drie miljoen gevangenen, voornamelijk joden. Deze tweede fase werd gistermiddag laat bereikt. Rechtbank president dr. Hans Hoffmeyer was toen klaar met het verhoor van alle verdachten. Dit verhoor gold uitsluitend de levensloop met g^het accent op de Auschwitz-periode van de verdachten, es, Nadat de president van het ge- trekt in de kamer van de president fechtshof als laatste de vrouwenarts Idr. Franz Lucas uit Elmshorn, tij dens de oorlog enkele maanden kamparts van het naar het hoofd kamp Auschwitz genoemde doden kampencomplex had verhoord, kon de rechtbank zich wijden aan het oplezen van de acten der beschul diging. Dit zou ook vandaag nog een groot deel van de dag in beslag nemen. Daarna volgt de derde fase in het grootste proces tegen nazi- misdadigers ooit in het na-oorlogse IjDuitsIand gehouden: het aannemen ■van bewijsstukken en het verhoor der ^getuigen. Hiervoor zijn 250 getuigen uit vijftien landen opgeroepen. *1 De sfeer in de grote moderne zaal Ss rustig. De rechtbank, bestaande (JÜit drie rechters en een jury van zes nman, zit aan de lange zijde van de [zaal, bij het binnenkomen links. jTegenover de rechters zitten ver dachten, advocaten en politieman nen door elkaar. Rechts van de rech ters, bij de ingang van de zaal, staan moderne schrijftafels en comfortabele tetoelen voor de journalisten en daar- /boven is de publieke tribune. Dit ^balkon, aan een der smalle zijden dus, kijkt recht op het toneel aan tfdc andere zijde van de zaal. Het /toneel is voor deze gelegenheid af- Ugesloten met zachtgroene gordijnen. n Tekeningen Voor en naast deze gordijnen han gen drie reusachtige kaarten, een oppervlakteschets van Auschwitz, een situatietekening van de crematoria en een schets van het kamp Birke- nau. Tussen deze tekeningen in hangt, op een in de muur verzonken deur, een bord: ..Kein Ausgang (geen uitgang). Voor vele miljoenen die het kamp betraden dat rond dit bord zo duidelijk staat opgetekend, was dit opschrift de verschrikkelijke waarheid. De 22 mannen kijken niet vaak (naar de tekeningen. Zij praten niet veel met elkaar, hoewel zij daarvoor volop gelegenheid krijgen als de rechtbank zich een uur lang terug- De driejarige Anna Margriet van Duin is gisteren in een emmer water in de keuken van haar ouderlijke wo ning in Ilippolytushoef verdronken. Het ongeluk is gebeurd, toen de ge zinsver/,orgster afwezig was om bood schappen te doen. Bij haar thuis komst vond de verzorgster het over leden meisje. De moeder van de kleu ter. mevr. M. van DuinHoekstra was ziek en werd thuis verpleegd. Zij moest in overspannen toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij Koninklijk Besluit is mr. F. J. Kranenburg uit Den Haag met in- i gang van 1 februari benoemd tot commissaris der Koningin in Noord- Holland. Mr. Kranenburg volgt dr. M. J Prinsen op. die met pensioen gaat. Hij is lid van de P.v.d.A. om te beslissen of de Öostduitse procureur-generaal dr. Kaul, deze rechtszaak mag bijwonen. Dr. Kaul, die bij de vorige procesdagen het recht was ontzegd om namens Öost duitse mede-aanklagers van de ver dachten het proces bij te wonen, mocht dit bij rechterlijke beslissing gisteren wel. aangezien hij het aan tal personen, dat hij zei te vertegen woordigen, van negen tot drie had teruggebracht. De toelating van de in toga gehulde dr. Kaul bracht hevige protesten teweeg van dr. Hans Laternser, de ster-advocaat onder de raadslieden van de verdediging. Toen de rechtbank over dlye kwestie in beraad ging. liep de zaal leeg Advocaten en journalisten be gaven zich naar de enorme hal voor de zaal om wat te praten en een sigaret te roken. De meeste verdach ten bleven zitten. Een enkele maakte een grapje met een van de in don kerblauwe uniformen gestoken poli tie-agenten. Deze jongemannen, die het hoge model pet dragen dat de „alte Kampfer" bekend moet voor komen, lachen wat verlegen. Maar tussen de mannen die tijdens het vernietigingswerk vaak nauw moeten hebben samengewerkt, vlot het niet zo best. De schaduw van een vonnis als zwaarste straf kent de West- duitse rechtspraak de levenslange gevangenisstraf hangt in de zaal. Welgemoed. Enige verdachten laten zich echter niet weerhouden om ook in de hal een sigaret te roken: tydens het be raad van de rechtbank staat ferm midden in de hal een klein groepje heren in keurige gryze pakken. Plotseling herkennen wij enigen hunner uit de rechtszaalhet zijn de tandartsen Willie Frank en Willie Schatz en dr. Viktor Carpesius, de apotheker van Auschwitz. Alle drie hebben zij na de oorlog goed geboerd, maar alle drie zien zij nu wegens hun activiteiten in Hitiers vernietigings kamp een zwaar vonnis tegemoet. Het schynt hun niet te deren. Wel gemoed roken zij, onbewaakt, temid den van journalisten en advocaten. Na een uur komt het proces weer op gang. De verdachten en de advo caten zeggen met kalme stem wat zy op het hart hebben. Een politie officier is in de zaal om de microfoon wat te versehuvien. zodat bepaalde mensen wat beter zijn te verstaan of om een verdachte een glaasje water te geven. Dr. Lucas bijvoorbeeld. Dr Frans Lucas kon op de beide vorige procesdagen niet verschijnen, omdat In het kantoortje van het On afhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties in Schevenin- gen heerst een ongewone drukte bij de registratie van de stakende vissers. Derde van links op de foto Jaap Koning, voorzitter van de Bond van Zeevarenden te Schevemngen hij griep had. Nu nog spreekt hij moeilijk en hees. Zijn antwoorden zijn traag en bijna onhoorbaar. Hij is directeur van een vrouwenkliniek in Elmshorn. In 1958 kwam hy voor de rechter omdat hij was ingeslapen nadat een verpleegster van zyn zie kenhuis hem 's nachts had opgebeld om te melden dat een bepaalde be- vailing zeer moeilijk verliep. Het kindje stierf. Dr. Lucas verklaart maar enkele maanden in Auschwitz gediend te hebben. Men heeft hem in één jaar vijfmaal overgeplaatst naar andere kampen omdat hij bepaalde opdrach ten niet wilde uitvoeren". In Maut hausen had hij zich onmogelijk ge maakt, zei hij, door te weigeren een papier te tekenen, waarin stond dat veertig gevangenen door ziekte waren gestorven. Deze veertig gevangenen waren volgens dr. Lucas Neder landers. Zij waren neergeschoten Van kamp naar kamp werd dr. Lucas als kamparts gestuurd, maar na enkele vragen kan hij niet ont kennen dat hij telkens werd bevor derd, en tenslotte als Ober Sturm- fuhrer is gevlucht en ondergedoken bij een Noorse advocaat. Na de oor log had dr. Lucas niet de geringste moeite zich een behoorlijke praktijk op te bouwen. Blokoudste De ene niet-SS-er was Emil Bednarek. 56 jaar. Bednarek is een Pool. Uit de ondervraging van dr. Hofmeyer bleek, dat hy werkte voor Duitse bedrijven in Polen. Toen de oorlog kwam werd hij in het Poolse leger ingelijfd. Hij vocht enkele da gen tegen de Duitsers en werd 7 juli 1940 gevangen genomen en naar Auschwitz overgebracht. Daar bleek dat hij de jaren die hij voor Duitse firma's had gewerkt, niet had mis bruikt. Hij was een goede Duitser en werd al spoedig „blokoudste" en heeft in deze functie jarenlang ge noeglijk met de SS samengewerkt. Bednarek begon na de oorlog een kiosk op het station van Schinding, in Beieren, maar werd enkele jaren geleden herkend door drie Poolse artsen, die een bekertje koffie bij hem kochten. Als vandaag het voorlezen der be schuldigingen kan worden afgedaan, zullen bewijzen en getuigen (fase drie) de eerstkomende weken de rechtbank gaan bezighouden. Men rekent in Frankfort op zes maanden voor dit proces, dat in de ware zin des woords een „monsterproces" kan worden genoemd. In staat van beschuldiging wegens moord zijn gesteld: Karl Hoeker (52). Wilhelm Boger (57), Hans Stark 42 Franz Hoffmann <57> Oswald Kaduk (57), Stephan Baretzki <44>, Heinrich Bisschoff «59), dr. Vic tor Carpesius (56), Joseph Klehr <59) en Emil Bednarek <56 Bogerde uitvinder van het martelwerktuig de Boger- schommel. is de centrale li- guur in het proces. In staat van beschuldiging wegens medeplichtigheid aan moord zijn gesteld: Robert Mui- ka <68), Klaus Dylewski (47), Perry Broad (42), Johann Scho- bert <41), Bruno Schlage (60), Arthur Breitwieser (53). dr. Franz Lucas (52). dr. Willie Frank (60), dr. Willie Schatz (58i, Herbert Scherpe (56 Emil Hantl (61) en Gerhart Neubert (54). Een beeld van de glorieuze in tocht van Paus Paulus VI in Rome na zijn tocht door het Hei lige Land. Tabaksaandelen in Engeland en V.S. gedaald De tekst van een lang verwacht Amerikaans rapport over roken en gezondheid, dat elf vooraanstaande medische deskundigen hebben opge steld. zal zaterdagmiddag a.s. in Washington worden bekendgemaakt. Er zyn buitengewone strenge maatregelen getroffen om ervoor te zorgen, dat de inhoud van het stuk niet voortijdig uitlekt. Met opzet is een zaterdag voor de publikatie uit gezocht met het oog op het feit, dat dan de effectenbeurzen gesloten zyn. In Londen daalden maandag echter de tabaksaandelen al sterk. De da ling vertegenwoordigde voor de drie grootste tabaksmaatschappijen een bedrag van ongeveer 150 miljoen gul den. Ondanks waarschuwingen van het Amerikaanse Instituut voor kanker bestrijding en andere medische in stellingen hebben de Amerikanen in het afgelopen jaar 523 miljard siga retten gerookt, tegen 508 miljard in het voorafgaande jaar. Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft een verho ging van de kolenprijs per 15 januari aangekondigd. Dat is een van de drie maatregelen, die genomen worden om de Neder landse mijnen uit de moeilijkheden te halen. De bewindsman somde deze maat regelen op tijdens een bijeenkomst van de Mijnindustrie, gisteren in Heerlen. Hij zei er niet by, hoe groot de verhoging van de prijs van de ver- i schillende soorten kolen zal zijn. „De verhoging zal een geringer effect op de kosten van het levensonderhoud hebben dan de verhoging van de I broodprijs", zei hij. In sommige krin- I gen wordt aangenomen, dat de prijs van een mud kolen ongeveer 21 cent omhoog zal gaan, maar de preciese prijsverhoging zal pas volgende week bekend zijn. Garanties De andere maatregelen zijn: Een jaarlijkse overheidsgarantie van 23 miljoen aan het Algemeen Mynwerkersfonds en het Beamb- tenfonds en een jaarlijkse bijdrage van 2.5 miljoen aan de ziekenkas van het Algemeen Mijnwerkers fonds. De Staten-Generaal zal zich nog moeten uitspreken over deze garanties, welke een verlaging van de bijdragen van werkgevers en werknemers aan deze fondsen mogelijk maken. 9 Een versnelde integratie van de Staatsmijn Hendrik met Staats mijn Emma, die op den duur kan leiden tot opheffing van de mijn Hendrik. Voor de arbeiders, die niet elders in de mijnen kunnen worden geplaatst, moet een bevre digende financiële regeling wor den getroffen, zo zei de minister. Hii heeft de Staatsmijnen ge vraagd hem voorstellen te doen voor regelingen ten aanzien van (Van onze correspondent in Rome) Paus Paulus VI heeft zijn bezoek aan de heilige plaatsen in Is raël en Jordanië beëindigd. Gisteravond om 6.20 uur keerde hij in Rome terug. Gebleven is echter althans in Israël een warm gevoel van voldoening. Niet alleen, omdat dankzij de minutieus voorbereide en uitgevoerde maatregelen voor orde en veiligheid, onverkwikkelijke tonelen als die. welke zich zaterdag in Jordanië afspeelden, achterwege zijn gebleven, maar ook, omdat de uit latingen van het hoofd der R.-K. Kerk, zijn sterke en dynamische persoonlijkheid en het stempel, dat hij op zijn reis heeft gedrukt, de hoop hebben versterkt op vrede en prevalering van goede wil boven oorlog, geweld en machtsmisbruik. - NEVELIG WEER 3 De Bilt verwacht van heden- tot I 1 morgenavond Veel bewolking met op enkele II plaatsen wat motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 JANUARI Zon op: 8.47 uur; onder: 16.46 uur. i Maan op: 221 uur: onder: 13.08 u. j Hoogwater te Katwijk te 10.19 en 22.56 uur. Laagwater te 5.48 en 18.16 uur. Dit nummer bestaat uiv 12 pagina's vervroegde pensionering of wacht geld. Die versnelde integratie is nodig omdat niet voldoende on dergrondse arbeiders beschikbaar zyn voor een efficiënte exploitatie van alle mijnzetels van de Staats mijnen. aldus de minister. Boven dien maken de bedragen, die be schikbaar komen, het mogelijk een aantal maatregelen te nemen, die gericht zijn op de versterking van de aantrekkingskracht van het mynbedryf voor jonge onder grondse mijnarbeiders, alsmede op een verhoging van de produktivi- teit in het mijnbedrijf. De Mijn- industrieraad zal de minister in deze doeltreffende en concrete voorstellen voorleggen. Champagne Zuid-Limburg is zeer ingenomen met de door minister Andriessen ge nomen maatregelen. Directeuren van de mijnen en vertegenwoordigers van de vakbonden uitten hun blijdschap op vrolijke bijeenkomsten, waar met blijde gezichten champagne werd ge serveerd. „Wij hebben meer gekregen dan wij verwachtten", zei bondsvoorzitter F. Dohmen van de Ned. Kath. Mijnwer- kersbond". De maatregelen zijn mij niet tegengevallen. Zij openen de mo gelijkheid tot verdere ontplooiing en groei van de mijnindustrie", meent de heer W Hamers, voorzitter Algemene Bond van Werkers in het Mijnbe- dryf. Drs. A. Rottier, president-directeur van de Staatsmynen, was iets gere serveerder: „De problemen zijn niet op slag opgelost. Het woord is nu echter aan de mijnindustrie zelf". Groot enthousiasme Bij zijn aankomst op het oude vliegveld van Rome. Ciampino, dat dichter bij de stad gelegen is dan het nieuwe vliegveld van Fiumicino, vanwaar hij vertrok, werd de Paus opgewacht door de president van de Italiaanse repu bliek Setgni en door vele minis ters. De president hield een kor te toespraak waarin hij de Paus welkom heette op Italiaans grondgebied. De Paus sprak zijn voldoening over de grote resul taten van zijn reis. en betuigde nogmaals zijn dank aan de auto riteiten van Jordanië en Israël, die hem zoveel hulp hebben ge schonken waardoor zijn pelgrims tocht werd vergemakkelijkt. Daarna is de Paus van het vlieg veld naar het Vaticaan gereden met een stoet van 32 auto's langs een feestelijk verlichte en met vlaggen versierde weg. Er was geweldig veel volk op de been. dat zich enthousiast uitte, ook al omdat het in Rome een feestdag was. Gisteren was het Drie koningen. een belangrijke feestdag, gewichtiger nog dan Kerstmis en Nieuwjaar. Toch was het een geheel ander soort opwinding dan die welke wij zaterdagavond in Jeruzalem op de t.v. hebben gezien. Door die grote verwarring in het oude Jeruzalem, vooral bij de poort van Damascus, zijn een paar ongelukken gebeurd en is aan een van de hogere ambte naren van 't staatssecretariaat, mgr. Camagni, vrij ernstig letsel toege bracht. Wat de samenwerking betreft tus sen de r.k. kerk en de Orthodoxe kerk. is men door de reis van de Paus en van de patriarch. Ethena- goras. een flink stuk verder geko men. In zoverre is de reis bijna nog be langrijker dan het concilie. Maar nu moet men weer niet denken, dat hiermee alle moeilijkheden zijn op gelost. Er bestaat een goede wil en zoals patriarch Athenagoras heeft verzekerd, we zullen niet gaan kib belen over de verschillende dogma's en over de verschillende theologische opvattingen. Tenslotte bestaat er maar eén theologie, al zijn de theo logen dan ook velen. Er is dus wel van beide zyden een goede wil, hoe- wel men in de rede, die de Paus I gisterochtend in de kerk te Bethle hem heeft uitgesproken toch wel zeer sterk het accent vindt op het punt van terugkeer tot de kerk van Rome. Maar hoe het ook zij. in ieder geval is er een begin van toenade ring gemaakt. Wy twijfelen er dan ook niet aan of zeer binnenkort zul len er besprekingen gaan plaatsvin den tussen het Vaticaan en de afge scheiden Oosterse Orthodoxe Ker ken. tot zover onze Italiaanse cor respondent Zwarte nacht van scheiding O Van deze toenadering klinkt ook iets door in de toespraak, welke pa triarch Athenogoras zondag tot de Paus hield toen hij zei: „Wij wen sen van harte, dat de goede bedoe lingen, die de afgelopen tijd weder zijds zijn geconstateerd en die een bevestiging vinden in deze gezegen de ontmoeting van personen en zie len, zullen leiden tot wederzijdse ver standhouding en 'n grotere onderwer ping aan de wil van God by het naleven van de leer der afgelopen I eeuwen en in overeenstemming met de behoeften van de huidige tyd. De christelijke wereld heeft ver wijld in de zwarte nacht van de scheiding, de ogen der christenen zijn vermoeid van het schouwen in de nacht. Moge deze ontmoeting de lichtende en gezegende dageraad zijn van het licht waarin de komen de geslachten met dezelfde bezieling deel zullen hebben aan het bloed en het lichaam van Christus en ver licht zullen worden door de liefde en de vrede in de eenheid van on ze enige Heer. onze Redder". Advertentie ï^eet U graag Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Orie minuten in de braadpan en het is klaar. S/echtS f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keuken- in Nederland. i «QMttOttN V DM4 HAAG T§L 1»^ nze V lid J ssie V Uit het Leidsch Dagblad van 6 January 1864: Te Freeburg is den 29sten December l.l. na een lang durig lijden overleden onze voormalige stadgenoot Dr. Müller, gepensionneerd der natuurkundige commissie op het eiland Java. Te Brussel zijn in de laat ste dagen vele proeven geno men om kinderen, die aan kinkhoest lijden, naar een gasfabriek te zenden en hen daar eenige oogenblikken de dampen laten inademen, die bij het zuiveren der gas op stijgen. Geen enkele proef mislukte: nauwelijks hadden de kinderen de dampen inge- al ademd of er openbaarde zich v beterschap die door volledige J herstelling werd gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1