Paus Paulus komt Israel Megiddo binnen via kunst laleiöoscoqp SCAPINOBALLET OOGSTTE SUCCES IN WITTE HUIS W Mogdola^ In ongedwongen sfeer Kinderen genoten uitbundig OP DE TWEEDE DAG OOK BEZOEK AAN JEIWZALEM gericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 Januari 1964 Derde biad no. 31151 Caesoreo Phi'ippi HlÉPtolemois (Akkra) N> Kopernoum rjT Kona 1|E karmel u fiberias%: cv.Nozorclh j= 7480* C5 ^Ca^SOrPOi Kobloes L°Arimathéa JenchoX £3'^j ~~£RÜZAUHl!e,tame A E/riT Bethlehem [podf. sto M^JeM Van Gogli voor het Louvre Een schilderij* van Vincent van Gogh uit 1889, „Twee slapende boeren" is door een Fran^aise die onlangs is overleden ge schonken aan het Louvre te Pa rijs. Volgens een voorzichtige j schatting wordt de waarde van I het schilderij geschat op 360.000 gulden. (Van onze correspondent te Wasinhgton) (Van onze correspondent in Jeruzalem) President Sjazar van Israël zal op 5 januari Paus Paulus VI in Megiddo begroeten, als deze Israëlisch grondgebied betreedt. Dat staat eindelijk vast, maar het heeft nogal wat voeten in de aarde ge had. Het Vaticaan erkent Jeruzalem als hoofdstad van Israël niet. Het wenst internationalisatie van de stad. die voor drie wereld godsdiensten van zoveel betekenis is. Israël en Jordanië al even zeer wil daarvan niet horen. Houdt het feit dat de bezoeker Israël niet via de Mandelbaum-poort betreedt, daarmee verband? Men is hier als het op Jeruzalem aankomt, begrijpelijk uiterst ge voelig en meent inderdaad dat het Vaticaan op deze wijze zijn ontevredenheid over de huidige situatie te kennen heeft willen geven. Rome echter ontkent dat. Of beter: het motiveert de keuze 1 van deze route met de noodzaak om de Paus zoveel mogelijk fysiek ongerief te besparen. Resten van gebouwen uit de Kanaanitische periode in Megid do. Op de achtergrond de vallei van Jizreël. Hier zal president Sjazar van Israël de paus wel kom heten bij het betreden van Israëlisch grondgebied Het was gisteren in het Witte Huis te Washington een zeer on- Duurst verkochte gewone gebeurtenis. Voor ruim 200 opgetogen schoolkinderen trad het Amsterdamse Scapinoballet op. Het initiatief was maanden geleden genomen door mevrouw Jacqueline Kennedy. De president en mevrouw Johnson hadden erop gestaan dat de anderhalf uur durende voorstelling doorgang zou vinden. schilderijen PICASSO AAN TOP In een kunsttijdschrift dat in Pa rijs verschijnt, heeft een lijst gestaan van belangrijke olieverfschilderijen, waterverfschilderijen, gouaches en sculpturen die in veilinglokalen in Parijs, Versailles, Wenen, Milaan, Londen. New York, Genève en Bern. in de jaren tussen lf)58-*63 voor de hoogste prijzen van de hand gingen. Negentwintig werken van Pablo Pi- cassi gingen in genoemde periode weg voor 533.320 dollar. Auguste Renoir kwam op de tweede plaats met 525.960 dollar voor 25 werken. Maar acht werken van Claude Mo net evenwel, brachten 390.160 dollar op. Hieronder was het hoogste bedrag ooit voor een werk op de gepubli ceerde lijst betaald: 294.000 dollar. Een werk van Picasso was hier twee de met. 224.000 dollar. Achttien werken van Camille Pis- sarro leverden 294.790 dollar op. Hij werd gevolgd door Henri Matisse met 17 voor 219.064. Amedeo Modigliani met 14 voor 151.860, Joan Mho met 17 voor 82.300. Edouard Manet 2 voor 95.800. Fernand Leger 16 voor 84.442, Paul Klee 19 voor 74.540. Wassily Kardinsky 8 voor 71.170, Piet Mon driaan 4 voor 60.920 en Oskar Ko- koschka 6 voor 14.475 dollar. De statige ..eastroom" van het Witte Huis bood een ongewone aan blik. Zij was voor deze gelegenheid ingericht als toneelzaaltje. Ondanks de daarvoor wat primitieve omlijsting was de voorstelling een uitbundig succes. Opgevoerd werden de tweede acte uit Coppelia, de Blauwe Vogel ,.pas de deux" uit ..De schone slaapster" alsmede de tweede acte „Moeder er is een vrijer aan de deur". Steeds hoorde men applaus en gelach van de blijde kinderen, bij wie het ballet kennelijk zeer in de smaak viel. De artistiek leidster Hans Snoek ver klaarde na afloop uiterst voldaan te zijn over de voorstelling. De reacties der kinderen waren een bevestiging van de ervaringen in New York, waar de kinderen in een uitverkochte zaal van het Lincoln- centre eveneens hadden getoond het ballet zeer mooi te vinden en waar het gedrag en discipline van de kin deren een grote indruk op het ballet hadden gemaakt. Mevrouw Dean Rusk heette ballet en kinderen wel kom namens mevrouw Lyndon John son, die nog met de president :u Texas vertoefde. Mevrouw Rusk merkte op dat het ballet afkomstig is uit een klein maar belangrijk land. Nederland is maar iets groter dat de kleine deelstaat Maryland bij Wash ington. waaruit vele kinderen waren gekomen. Het ballet vond het een grote eer dat dit het eerste Nederlandse kunst gezelschap was. dat In het Witte Huis optreedt. Na afloop van de voorstel ling werden de kinderen en de bal letleden getrakteerd. De sfeer was ongedwongen en gezellig cn de kin deren genoten ervan dat de in na tionale kleding uitgedoste balletleden zich onder hen mengden en met hen praatten. Ambassadeur en mevrouw J. H. van Roijen waren eveneens aanwezig. Zy verklaarden trots te zijn op de manier, waarop het ballet zich van haar taak had gekweten. Ontvoerders jonge Sinatra in staat Rembrandt-ets was Tournee Nederl. van besehuldiging niet écht De Israëlische regering heeft zich daarbü neergelegd, al deden sommi ge ministers dat ook ongaarne. Maar C'heiroet, de nationalistische party, blies hoog van de toren en trachtte de president van de staat er van af te brengen de Paus ergens anders te begroeten dan in de hoofdstad. Haar dagblad noemt de overeengekomen geste „een tragisch precedent" cn werpt liet Vaticaan voor de voeten, dat het wat zijn houding jegens Is raël betreft „zich aan dezelfde kant van het liek bevindt als de Arabische staten", die niet alleen Jeruzalem niet erkennen als hoofdstad van Is raël, maar zelfs het bestaan van de joodse staat negeren, naar de beken de handelwuze van de spreekwoor delijke struisvogel. Pleister Geen enkel blad in Israël is met de beslissing erg gelukkig, al voelen sommige organen het feit. dat de Paus op de tweede dag van zijn ver blijf óok Jeruzalem bezoekt, als een pleister op de wond. De betrekkin gen tussen het Vaticaan en Israël zijn nooit erg hartelijk geweest en velen hier verheugen zich daarom over deze opzienbarende pelgirms- tocht. die naar hun mening zo iets als een erkenning de facto inhoudt. Dat deze opvatting zwaar heeft gewogen, toen het kabinet besloot het hoofd van de staat te adviseren naar Megiddo te reizen, ligt voor de hand, al behoeft men daarom nog niet te twijfelen aan de oprechtheid van het motief, dat de Paus als pelgrim zijn reisplan naar eigen wensen kan vaststellen en dat zijn begroeting door de president, daar waar hij het soevereine gebied van Israël betreedt, een elementaire hof felijkheid is en een manifestatie van eerbied voor het verheven ambt dat hij bekleedt. De bezoeker zal dus wel kom worden geheten door president Sjazar, die later op de dag in Jeru zalem afscheid van hem zal nemen. Het is een redelijk compromis, zeker als men in aanmerking neemt dat het hier niet om een staatsbezoek gaat, maar om een religieuze aange legenheid, ook al heeft deze een po litiek aspect Mis in vliegtuig Paus Paulus begint zyn bedevaart niet in Israël, maar in Jordanië. Op 4 januari zullen hij en zijn gevolg van eenendertig personen met een DC-8 van Alitalia op het vliegveld van Amman arriveren. Het vliegtuig zal naast de normale kentekenen ook de kleuren van de pauselijke vlag voeren. Een deel van de fauteuils wordt verwijderd om de Paus gele genheid te geven .een mis op te dra gen de eerste keer in de geschie denis van de Rooms-Katholieke Kerk <lat. een godsdienstoefening in de lucht wordt gehouden. De bezoeker zal worden begroet door Koning Hoessein, de leden van het Jordaanse kabinet, de Egyp tische. Syrische, Libanese en Iraak- se patriarchen en andere hoogwaar digheidsbekleders. Nog dezelfde dag zal de Paus in de oude stad van Jeruzalem de kerk van het Heilige Graf bezoeken om er. samen met. de oosters-orthodoxe patriarch, mgr. Athenagoras. te bidden. De beide nachten van het pause lijk bezoek aan het Heilige Land worden doorgebracht in de residen tie van de apostolisch gedelegeerde in de Jordaanse sector van Jeruza- jem. Gouden penning De volgende dag. 5 januari dus, wordt Israël bezocht. Via Ramalla, Nablus en Jenin gaat het naar Me giddo. da.t in bijbelse dagen een stad van betekenis was. maar nu niets meer is dan het toneel van archeolo gische opgravingen. Hier vindt een plechtigheid van enkele minuten plaats, waarbij president Sjazar de Paus een gouden penning zal aan bieden. gevat in een kunstzinnig be werkte doos van olijvehout. De doos draagt in het Latijn het opschrift „Aan Paus Paulus VI. van Zalman Sjazar. president van de staat Israël. Jeruzalem, stad des vredes, 20 tebet 5724". Een erewacht van het leger en een militair muziekkorps zullen aan de ceremonie luister bijzetten. Waar schijnlijk zullen niet alle minis ters tegenwoordig zijn, maar alleen die leden van het kabinet, die van de speciale commissie van voorbereiding deel uitmaakten. Van Megiddo wordt naar Nazaret gereden, waar de hoofdstraat inmid dels naar de hoge gast werd ge noemd. Het gemeentebestuur en de diverse kerken en kloosters beUveren zich sinds enige weken om de stad een feestelijk aanzien te geven. De straten krijgen een extra goede beurt, erepoorten worden opgericht en vlaggen aangebracht. Van ge meentewege zyn. om ongelukken te voorkomen, daken en balkons langs dc route, die de stoet zal volgen, nauwkeurig onderzocht. Men ver wacht, dat een honderdduizend men sen langs de weg geschaard zullen staan en met het oog daarop zul- len ongeveer duizend politiemannen dienst doen. Reeds dc vooravond van het bezoek wordt de stad voor alle verkeer van buiten gesloten. De straten langs de route, die zes- I tienhonderd meter lang is. worden als het ware geplaveid met tapijten: een hulde van de Nazareners. Van zijn auto zal de Paus een tweehon derd meter te voet afleggen naar de in aanbouw zijnde Kerk van de An nunciatie. waar hij zal bidden in de grot. waar volgens de traditie de en gel Maria de geboorte van Jezus aan kondigde. De kerk is slechts voor tweederde deel voltooid en op het ogenblik is men met man en macht bezig het puin weg te ruimen en het gebouw zoveel mogelijk een waardig aanzien te geven. Van Nazaret gaat het eerst naar de Basiliek van de Transfiguratie op de berg Tabor en vervolgens naar Tabgha met zyn Kerk van de Ver menigvuldiging van het Brood en de Vissen. Capernaum met de beroemde overblijfselen van de synagoge, waar Jezus zou hebben gepredikt en naar de Berg van de Gelukzaligheden, waar hij de bergrede zou hebben uit gesproken en zijn discipelen geko zen. Na de lunch, die in het Fran ciscaner nonnenklooster wordt ge bruikt. wordt de tocht voortgezet naar het Israëlische gedeelte van Jeruzalem, waar de Paus de Dormi- t.io-abdij en het Cenakel op de berg Zion zal bezoeken. Na afloop gaat het naar de Mandelbaum-grenspost. waar president, Sjazar afscheid neemt voordat de Paus zijn reis ver volgt naar de residentie van de apos tolische gedelegeerde in de oude stad. Bethlehem Voor de derde en laatste dag staat Bethlehem op het programma, waar Paus Paulus in de geboortekerk zal bidden en waarschijnlijk ook een rede zal houden, 's Middags wordt de terugreis aanvaard van het vliegveld van Amman. Tot het pauselyk gevolg zullen onder andere behoren de kardinalen Eugène Tisserant. deken van het col lege van kardinalen. Arrüeto Cicog- nani. pauselijk staatssecretaris, en Gustavo Testa, secret arts van de Congregatie voor de Oosterse Ortho doxe Kerk. en verder de pauselijke chef van het protocol mgr. Vito Gemmiti, Raimondo Manzmi, direc teur van het pauselyk orgaan Osser- vntore Romano, vader Antonio Utefannizi s.j.. directeur van het radiostation van het Vaticaan, de perschef van het Vaticaan dr. Lucia no Casimiri. tolken, de particuliere secretaris van de Paus. de privé- secretarissen van de drie kardinalen die hem vergezellen, cn een aantal politiemannen, die geen deel uit maken van de bekende Zwitserse garde, maar als oud-leden van de Italiaanse politie dienst doen in het Vaticaan, Meer van Cennêsareth l to AMMAN Een te Los Angeles zetelende fe deral e grote jury heeft de drie ont voerders van de negentienjarige zoon Frank van de bekende .Amerikaan se liedjeszanger Frank Sinatra in staat van beschuldiging gesteld. Zij zullen maandag voor de rechter wor den geleid, waarna zij later rullen worden berecht. De drie mannen., ae 23-jarige Barry Keenan. do even oude Clyde Amsler en de 42-jarige John Irwin, kunnen tot levenslange gevangenisstraf en een boete van 35.000 dollar ieder wor- i den veroordeeld. Aan deze levens- I lange gevangenisstraf kan nog eens 75 jaar worden toegevoegd, hetgeen j inhoudt dat zij dan ook metterdaad de rest van hun leven in de gevan- j genis zullen moeten sly ten. De ontvoerders kunnen niet ter dood worden veroordeeld, omdat zij Frank Sinatra jr. ongedeerd hebben gelaten. De acte van beschuldiging luidt: het ontvoeren van Frank Sinatra Jr. uit een motel in Nevada en het innen van 240.000 dollar losgeld, die door Frank Sinatra sr. zijn betaald. Het losgeld is, als destijds gemeld, bijna in zyn geheel achterhaald. John Irwin heeft zichzelf by de federale politie gemeld, terwijl Kee nan en Amsler werden gearresteerd. Russische spion beginl in Canada nieuw leven De veiligheidsmaatregelen baren ae autoriteiten in Israël zowel als Jor danië veel zorg. In Israël zullen tus sen de twee- en drieduizend politie mannen tijdens het bezoek dienst doen. een aantal, dat niet overdre ven kan worden genoemd, gezien de Egyptische bewering volgens welke de Paus zyn lever, in ae waagschaal zou stellen met dit bezoek. Ook in de Jordaanse sector van Jeruzaiein en langs de route, die de pauselijke stoet in Jordanië zal vol gen. worden geen halve maatregelen genomen en de gouverneur van de oude stad in Jeruzalem heeft zelfs een Franse journalist verzekerd, dat hij uit vrees voor incidenten 's nachts geen oog dicht doet. Van journalisten gesproken: in Israël en Jordanië worden een vijf honderd krantenmensen, t.v.-wer- kers. fotografen e.d. verwacht. I Alleen al de Italiaanse radio cn. tele- visie stuurt 140 man, plus drie mobie- I le studio's, twaalf mobiele donkere kamers en twintig auto's. De uitrus- ting wordt met, twee schepen ver- voerd. In het Jordaanse Jeruzalem wordt een perscentrum Ingericht in i het Rockefeller-museum. In de Is raëlische sector wordt de grote hal van het hoofdpostkantoor voor het publiek gesloten om de publiciteits- mensen naar behoren te kunnen be dienen. Technisch kan men hier de zaak wel aan. Men heeft al eerder met dit bijltje gehakt: tydens het proce*- F.ichmann. De ervaring van toen laat verwachten, dat alles ook ditmaal vlot zal verlopen en de wereld zo snel moeglyk kennis zal krygen van deze belangrijke gebeurtenis, die geen precedent heeft. Een Russische top-spion die twee jaar geleden naar het Westen uit week. bevindt zich thans in Canada om er een nieuw leven te beginnen onder een gefingeerde naam, zo heb ben betrouwbare zegslieden gisteren in Londen meegedeeld. Bijzonderheden omtrent het uit wijken van de spion, Anatoli Dolsnitsin. zijn nooit bekendge maakt. Uit enkele mededelingen blykt dat hij zich in het voorjaar van 1962 bij de Amerikaanse ambas- i sade, waarschijnlijk in Finland of I West-Duitsland. aangaf. Hy is daar maandenlang door de Amerikanen ondervraagd en daarna op eigen ver zoek naar Engeland gegaan. In andere verklaringen wordt ge- zegd dat hij asiel heeft gevraagd by de Britse ambassade in Ottawa en hier gedurende anderhalf jaar is on dervraagd voordat zyn uitwijken wereldkundig werd gemaakt. Het is gebleken, dat de verdwenen „els van Rembrandt" geen échte Rembrandt-ete is, doch een negen tiende eeuwse kopie. Zij stelt een afbeelding van Christus voor bij het verjagen van de geldwisselaars uit de tempel. De ets was door de Blerickse kunst schilder A. van de Ven voor onder zoek gezonden naar het Rijksmu seum te Amsterdam, doch daar op een verkeerde afdeling terechtge komen. Bijeenkomst over het Ned. Toneel De Vereniging van culturele orga nisaties in Nederland VCO) en de Vereniging van schouwburg- en con certgebouwdirecties in Nederland zullen op zaterdag 11 januari te 2 uur n.m. in de grote congreszaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam een oriëntatie-byeenkomst houden over het Nederlands Toneel. Na een inleiding door An toon Koolhaas zal een forum worden ge houden waarin zitting zullen hebben: mevrouw Louisa Treves, en de heren Ben Groenier, Egbert van Paridon. Hans Croiset, R. van der Horst en J. v. d. Pompe. Het forum zal onder leiding staan van de voorzitter van de Vereniging van culturele organisaties <VCO.» drs. P. J. Mulder. Lolita verboden in Argentinië Lolita, het veelbesproken boek van Wladimir Nabokow. mag krachtens een uitspraak van het Opperste Ge rechtshof te Buenos Aires niet meer worden verkocht in Argentinië. MUSEUM BOYMANS KOOPT BRONS VAN CH. VAN PALLANDT Op een tentoonstelling by kunst handel M. L. de Boer in Amsterdam heeft het museum Boy mans van Beu- ningen een brons aangekocht van de beeldhouwster Charlotte van Pallandt voorstellende „De dichter Roland Holst". Studenten Orkest Het Ned. Studenten Orkest zal np 6 januari zyn traditionele intocht houden In het Noordhollandse plaats je Bergen. Als blijk van erkentelyk- heid voor de jaarlijkse gastvrije ont vangst door Bergens burgerij zal het orkest de burgemeester een „boom des levens" aanbieden. Op het pro gramma van de/e 11e tournee, die wederom onder leiding van Jan Bras sen zal staan, komen werken voor van Barber. Haydn, Schumann (cel loconcert met als solist René van Asti en Heppener. aan wie het NSO met steun van het Prins Bernhard Fonds de jaarlijkse opdracht heeft verstrekt Er zullen elf concerten in Neder land en twee in Engeland worden ge geven. Plaatsen van uitvoering in Ne derland zijn Bergen 18 jan)Arnhem 19), Zwolle <20»Hengelo (21). Gro nine en (22*. Eindhoven (23). Rotter dam <24». Den Haag <28». Utrecht 29Nijmegen <30) en Amsterdam <Gaia-slotconcert op 31 jan». De op brengst van de in Nederland gegeven concerten komt ten goede aan het Ned. Studenten Sanatorium en het Universitair Asiel Fonds; die van de Engelse concerten bovendien aan de Britse kankerbestrijding. Van 2-11 januari wordt in het toonkunstenaarscentrum ..Eduard van Beinum" te Breu- kelen een internationale studie- li eenkomst gehouden voor be spelers van barok-instrumentcn. De klavecinist Gustav Leon- hardt en de luitspeler Eugène Dubois bespelen hun instrumen ten voor de deelnemers. E.M.S. KOOPT DRUKKERIJ De EMS heeft een bod gedaan op de aandelen van een van de oud ste Nederlandse drukkeryen. de uit 1590 daterende drukkerij Van Waes- berge. Hoogewerf en Richards NV te Rotterdam. Commissarissen en aandeelhouders hebben dit bod aan vaard. De overname door de EMS van deze drukkerij, die veel werk zaamheden voor de gemeente Rot terdam verricht, brengt geen veran dering in de leiding en werkwyze van het bedrijf mee. aldus de woord voerder van de EMS. Alan gedood door plual betonijzer Een bedrijfsongeval in de beton- fabriek van de Amsterdamse Bal- iastmaatsrhappij in Jutphaas heeft gistermiddag het leven heeft gekost aan de 48-jarige heer P. Keur uit Nieuw-Loosdrecht. De heer P. Duin uit Utrecht werd gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens werk zaamheden. waarbij het betonijzer or.der een trekkracht van 150 ton wordt gebracht. Het ijzer wordt dan door vier platen vastgeklemd. Toen de volle 150 ton op de drager was sebracht. bezweken 2 van de klem platen en sprongen uit de installatie. Een plaat werd wel 20 meter wegge slingerd. Een andere, 50 kilo wegen de, plaat trof de kwaliteitscontroleur Keur in de hals. Hij werd hierdoor zo ernstig gewond dat hij op weg naar het, Stads- en Academisch Zie kenhuis in Utrecht is overleden. De produktieleideir Duin. die zich eveneens bij de installatie ophield, werd zeer ernstig aan de pols ge won:. Ook hij werd naar het Stads en Academisch Ziekenhuis gebracht. Mevr. Rockefeller in verwachting Gouverneur Nelson A. Rockefeller van New York heeft meegedeeld, dat zijn vrouw Margaretta begin juni een baby verwacht. De gouverneur bevestigde de geruchten hierover die al lang de ronde deden, nadat zijn schoonmoeder het geheim had ver klapt Tv-reportages au pauselijke reis De Italiaanse televisie verzorgt met drie reportagewagens, twaalf ca mera's en 170 technici, journalisten, commentatoren, organisatoren en/ de reportages van het bezoek, dat Paus Paulus VI aan Palestina brengt. Van deze reportages neemt dc NTS er enige over, die zaterdag, zondag en maandag zullen worden uitgezonden. Vor het geven van Nederlands commentaar bij deze reportages zijn dc volgende verslaggevers aangewe zen: drs. M. van Buuren pr.. F. v. d Poel. H. Mulder en H. G. Neuman. Dr. J. Sanders pr.. die geruime tijd in het Heilige Land heeft gewoond, staat hen voor het geven van advie zen ter zijde.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5