)pgericht 1 maart 1860 Dinsdag 31 december 1963 Derde blad no. 31149 Parlementaire kwesties stonden dit jaar wel zeer nadrukkelijk in het centrum van de belangstelling voor wat betreft de binnenlandse affaires. Op de bovenste rij foto's van deze pagina zijn de belangrijkste hier van weergegegeven. Links boven 1een beeld van de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De ..overwinnaar" die niet terugkeerde, prof. De Quay brengt zijn stem uit. Daarnaast (2) de nieuwe minister president Marijnen daalt met een gebaar van „hooggeeerd publiek" met enkele van zijn ministers de stoep van Paleis Soestdijk af na be ëdiging van het nieuwe kabinet. Een kabinet dat overigens met pijn en moeite tot stand kwam en het bijzonder druk kreeg met het loon- en prljzenfront. waar zwaar slag geleverd werd. waarvan deze foto van een staking (3) getuigt. Zo druk had de regering het. dat minister Veldkamp ook tijdens de behandeling van de loonproblemen in de Tweede Kamer (4) telefonisch op de hoogte moest blijven van de ontwikkeling en om de teugels in handen te kunnen houden. Maar er was al een eerdere Tweede Kamer geweest. Die verloor in januari haar voorzitter dr. L. G. Kortenhorst. (5), een hooggewaar deerd en diep betreurd politicus, die ondermeer vorig jaar nog de degen kruiste met de vader van de mammoetwet, minister Cals (6> Deze minister keerde niet terug in het nieuwe kabinet, maar voor die tijd zag hij nog kans om in Leiden het nieuwe Zoologisch Laboratorium te openen, waarvan deze foto van hem getuigt. Het lijkt er op. of hij daar onder de microscoop een heel klein mannetje bestudeert, maar dat is niet het geval. Het is de opvolger van Kortenhorst als Kamer voorzitter. mr. Van Thiel (7). Aan de andere zijde van de pagina op zelfde hoogte een anderp kwestie, die in den lande veel stof deed opwaaien: de ontruiming «8' van een boerderij in het „Hollandse Veld" van een van de „vrije boeren". Deze affaire bracht ..boer Koekoek" (9) met enkele van zijn partijgenoten in het parlement Dan stappen we even af van parlement en wat daarmee samenhangt De winter was „bar en boos" (10) en de wegen moesten met buldozers worden opengehouden zolang er nog een kansje op verkeer was. Later waren die wegen ook op andere manier in het nieuws: er kwamen middenberm-beveiligingen (11» op een groot aantal wegen. Verkeer had ook te maken met de volgende foto: Koningin Juliana bezocht tijdens haar reis met Prins Bernhard en Prinses Beatrix ook de be roemd geworden „brug over de Kwai" (12) waar zovele Nederlanders het leven lieten tijdens de Japanse bezetting. Een vrolijker moment was deze begroeting door haar voorgangster Jaccba van Beieren, die de zesmiljoenste bezoeker van Keukenhof. Edward Steurs uit Am sterdam »13) begroette. Ook de latere Koning Willm I had een hee' wat vrolijker taak. toen hij in het kader van de herdenking van 150 jaar Koninkrijk in november andermaal in scheveningen landde (14) Dat alles kwam na een zoveelste ontstellende zomer (15) waarin de Nederlanders via hoogtezonnen en verre vakantiereizen moesten pro beren het langzamerhand angstwekkende tekort aan zon in te halen De mist van die strandfoto was ook schuldig aan het ondanks gebrek aan zicht spectaculaire ongeluk, dat de Maasdam overkwam tijdens een feestreis naar Hamburg. De passagiers en bemanning moesten het schip verlaten (16) nadat het in de Wesermond lek was gestoten op een wrak. Een ramp dreigde eveneens tijdens Prinsjesdag, toen het rijtuig met de Prinsessen tegen een boom reed (17) door het schichtig worden van één der paarden, en een van de vele brandrampen in dit jaar wordt op deze foto (18) in beeld gebracht: de brand bij C. en A in Amsterdam. Bijzonder feestelijk echter was de in gebruikneming van de nieuwe Leidise Meisjes-HBS <19», de fraaiste middelbare school van Europa Bovendien werd ons land een (klein maar bijzonder fraoi) paleis rijker: Prinses Beatrix betrok als eigen woning het kasteeltje Drake- stevn (20». gelegen in de nabijheid van de Lage Vuursche. Tenslotte onder op de pagina enkele figuren, die herhaaldelijk een plaats vonden in de kranten van het afgelopen jaar. Links (21 Koningin Juliana tijdens de eerstesteenlegging voor „Het Dorp" in tegenwoordigheid van Mies Bouwman en dr. Klapwijk. Daarnaast dr. Barkman (22) en dr. Sjarif <23die ons land en Indonesië als eer sten na de afschuwelijke breuk van enige jaren geleden bi) elkanders landen diplomatiek vertegenwoordigen. Zij aanvaardden deze posten dit jaar. Vervolgens Larive «24» Albarda (25) en Den Hollander (26». de mannen die de KLM tot dusverre nog niet uit hetslop konden halen. Dan tenslotte Reydon 27) die gelukkig ver voortijdig Russische gevangenschap kon verlaten en naar ons land kon terugkeren, en „ons aller" Sjoukje Dijkstra (28». die voor de zoveelste maal de hoogste lauweren veroverde bij het kunstrijden. Och. zo over het algemeen gezien, is er ondanks veel narigheid, ook wel weer iets verdienstelijks gebeurd in dit afgelopen jaar 2-* m

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5