Kapsels en sieraden N HUN OGEN ZIJN ALLE MOEDERS OUD UIT en THUIS voor feestelijke dagen Stralende ogen Lekkere hapjes op oudejaarsavond r overpeinzing HET feestelijke wintersei zoen is in volle gang. Overal glanzende nieuwe coiffures, sierlijke stoffen, die een spel van licht en schaduw spelen en schitterende sieraden (echt of vals) die zelfs het kleinste lichtje stralend weer kaatsen. We laten u op de foto's zien hoe men in Parijs oudejaars avond denkt te vieren. Met een luxe waar de meesten van ons niet aan toe zullen komen, maar het is in elk geval leuk om naar te kijken. Links: Niet van de juwelier, maar vol schitterlichtjes niette min is het sierlijke ..vloeiende" haarsieraad dat de lijn van Guillaume's opgedofte, maar toch eenvoudige gelegenheids kapsel schijnt te volgen. Voor het feestelijke décolleté daarbij nog een kraagcollier, dat in het echt kapitalen zou kosten. De geslepen stenen van beide sie raden zijn geen briljanten (al schitteren ze nog zo hard), maar de beste stenen onder de ..namaak": geslepen, gepolijste synthetische stenen van sub tiele tint. welke al dan niet de kleur van een echte steen imi teert. stenen waarvan zelfs de allerkleinste nog tweeëndertig facetten tellen kan. Het collier is van Cis. de Parijse boutique ]ij bent, toen je jong was, mrlijk nooit naar een voet- vedstcijd gaan kijken"zegt ik verwijtend. )ie opmerking doet mij pijn. t. omdat hij mij kwalijk mf dat ik geen voetbalsup- ter ben. maar om de nadruk hij legt op dat woordje kh", zeg ik ontwijkend. Ik had zoveel andere inte- en: zwemmen, wandelen, en knikt ernstig. Jouw tyd werd er nog niet aan voetballen gedaan." geeft oe. Maar nu vlam ik op. 'at dacht Je? Als kind ai zong raaf mee van „We gaan naar van „Hup Lagendaal en hup luys". Mijn neefje, die even was als ik, speelde in het B- van Sparta en ik weet nog Feijenoord kampioen werd en le stad in feeststemming raak- óf er gevoetbald werd!" beetje verbaasd staart hij me ou jamaar zoals nu. met Dto en Europa-cup en al die daarvan hoorde Je vroe- ilet." ituuriyk wèl! Ik bedoel, ook werden er wedstrijden gespeeld vreschlllende landen en van verschillende nationali- En al was er geen geregle- terde toto; er werden evengoed tnschappen afgesloten. 't me tenminste een keer een n gekost, toen Ajax verloor.." Ajax er toen al?" vraagt ik twijfelend. waren er allemaal: de clubs ir jij nu warm voor loopt, rvan je fotoalbums aanlegt, ed. ze hadden éndere spelers, neefjes schreeuwden zich s voor andere namen dan Jij maar veel verschil zie ik ove ns niet. Een vriendje van me dozen vol voetbalfoto's", nder handtekeningen", zegt k schamper. handtekeningenhon- len!" antwoord ik scherp, k gelooft er geen woord van. aegt niets meer. kijkt me aan gefronste wenkbrauwen en is ontgoocheld omdat zijn der het kennelijk met de rtieid op een akkoordje gooit, kén niet," mompelt hij ein- k. t kan niet?" er. toen JU Jong was. zoveel voetballen werd gedaan tballen is een Jónge sport!" en?" vraag ik verhit. Hij beerden de hoogste boomtakken te raken, we hielden wegwedstrijdjes op de fiets en bleken aan elkaar gewaagd, we likten samen aan een ijsje en lachten om dezelfde din gen. Maar vond ik haar jóng? Neen. Ze was mijn moeder en dus oud. Maar andere volwassen vrou wen, hoe stond ik daar tegen over? Ik roep tantes voor mijn geest. In jaren waren zij ouder dan mijn eigen moeder, doch dat zag ik niet. Ik vond elke tante een Jee, opvallend jong en mooi, veel jonger, veel mooier dan mijn moeder. Waarom eigenlijk? En opeens weer zie ik die man, een vreemde man, die mijn moeder het hof maakte! Daar begreep ik toen, dertien jaren oud, totaal niets van. Mijn moeder lachte er maar eens om, doch ze was niet verbaasd, zoals ik. En zelfs nog later, ik was al twintig, zei iemand: Jouw moe der is een knappe vrouw, zo heerlijk pittig en jong. En ik ducht dat het in Keulen donder de, want ze was toch mijn moe der, stokoudik had haar nooit anders gekend dan als besje. Vier-en-twintig jaren ouder dan ikdat was geen peuleschil! En tochtoen ik zés was, was die oude vrouw net dertig! Toen ik zestien was en me verbeeldde vol wassen te zijn, was zij Juist veer tigen nu ik zelf veertig ben. weet ik hoe Jong. hoe verrukkelijk jong dat is! Nu pas. Later zullen mijn zoons het ook weten. Veel later, wanneer ik écht oud ben geworden, niet meer zwem of kampeer of ijsjes lik, kleinkin deren op de schoot neem en mijn A.O.W. ga halenHet is hard, maar ik zal er op moeten wachten, heel lètng moeten wachten om er kenning te vinden. Zoals eens mijn eigen moeder THEA BECKMAN. r Ik begrijp hem wel. In zijn ben ik een oude vrouw. En léél vroeger werd er wel ge ld. maar het was geen kwes- leven of dood, van nationale onuitroeibare schande hij. Dat de meeste voetbal- in feite ouder zijn dan zijn r. is iets wat hij niet kan ken. Want moeder, nietwaar. - en stokoud! komt het toch dat kinderen ouders altijd grhsaards zien »art eeuw leeftijdsverschil is een onoverbrugbare kloof! Ik let grijs, niet gebogen, niet of kinds, ik kan nog hard- kllmmen. kamperen. De zien dat eenvoudig niet. In gen ben ik een besje. Wat «in! loge dan zo jong zUn als ik el. ik heb toch een verleden i Ik kan duiken wanneer mijn en mij voor raadsels zetten Uit ik de ogen en tracht mU- ïer te vinden toen ik zo oud imijn kroost nu. Ik had een r. Ze was vrij jong getrouwd Jong geblevenzei ze. alle mensen. Hoe zag ik die als een sprookjesgrot vol modejuwelen van schitterende Tiroolse stenen is. Rechts boven: De kaarsen branden en weerkaatsen hun zachte licht duizendvoudig in de diamanten en smaragden van een vorstelijke parure, die voor de gemiddelde huisvrouw een sprookje is en voor zijn be voorrechte eigenares e?n weel de die ze maar af en toe onder ogen krijgt, aangezien hij door gaans in de duisternis van een safe opgeborgen is. Het schit terende collier is evenals de haarband een creatie van de ju welier Chaumet (Parijs). On der de haarband een eenvoudig kapsel dat de coiffeur Linter mans er speciaal voor ontwierp. Rechts onder: Klaar voor de feestdagen van dit laatste beet je 1963. maar ontworpen voor het komende voorjaar is dit jeugdige en aantrekkelijke kap sel van Guillaume. de Parijse coiffeur. Voor de feestelijke avond werd er een eenvoudige clips in gestoken, die, in tegen stelling tot de haarsieraden van uiteraard bij de avondjapon de beide voorgaande foto's, hoort. De sieraden zijn van zelfs bij een eenvoudig cock- bergkristal en parelkleurige Ti- tailjurkje kan dienen, zonder roolse stenen. Het collier is een het wat zware kraagcollier dat stuk uit de collectie van Cis. Mooie ogen vormen een be langrijk accent in ons uiterlijk en vooral bij feestelijke gebeur tenissen wilt u natuurlijk opval len door een onweerstaanbare blik. Voor een goede ogen- make-up hebt u nodig: 1. Een niet te hard wenk brauwpotlood. dat steeds goed moet zijn geslepen om langs het bovenste ooglid vlak langs de wimpers een fijn lijntje te trekken. Dat lijntje mag iets uitlopen bij de buitenste oog hoek. 2. Een ogenschaduw in de kleur die past bij de tint van uw ogen. Zachtblauw. lichtgroen of goud bruin zijn flatteus en modem. Met de punt van uw pink brengt u een klein vleugje ogenschaduw aan op het bovenste ooglid en laat dit goed naar alle kanten uitvloeien. Om le lijke randen te vermijden, drukken we even een tissue op de oogleden waardoor het overtollige wordt ver wijderd. 3. Een goede kwaliteit mascara. Hiervan doet u een kleine hoe veelheid op het bijbehorende bor steltje en bewerkt hiermee voor zichtig de wimpers van het boven ste ooglid. Een uiterst secuur werk je. Houdt hierbij tissue onder het onderste ooglid, waardoor knoeien en zwarte vlekken worden voorkomen. Breng vooral niet te veel mascara tegelijkertijd aan. Lie ver voor de tweede keer een dim laagje als het eerste droog is. Na- borstelen met een schoon borsteltje om het tegen elkaar plakken van de oogharen te vermijden. Kies de mascara In bruin als u vrij licht van huid en haarkleur bent. In alle andere gevallen kunt u donkergrijs of zelfs zwart nemen. Oude jaarsavond is voor de meesten van ons een intiem familiefeest en ook de huisvrouw hoort daar bij te zijn. Misschien kunnen we daarom eens een fondue geven. Deze vereist namelijk heel weinig voorbereiding en wordt aan tafel klaargemaakt, zodat u niet in de keuken hoeft te staan. Zo langzamerhand raakt de fon SP tos mijn kameraad, speel- rtje. we stonden menigmaal op een schommel en pro- Een model uit de collectie van Claude Rivière in de kleuren beige en goud. Zo langzamerliand raaxt oe ion- due in Nederland ingeburgerd. Dit kaasgerecht, dat gerust als een hele maaltijd kan worden gezien, stamt uit Zwitserland en men vond dan ook in. de meeste fondue- recepten. Zwitserse kaassoorten vermeld. De ervaring heeft echter geleerd dat. men met een niet te oude volvette Nederlandse kaas ook een heerlijke fondue kan maken. Een fonduemaal kan men geven op momenten waarop men gezellig bijeen zit en behoefte heeft, aan een maagvulling. Het fondue eten is een 'oort ceremopie. Een réchaud (spi- rituskomfoor) wordt op tafel gezet, de fonduepan (caquelon genaamd met de fondue erin wordt hierop zo warm gehouden, dat de fondue zachtjes blijft pruttelen. Een mand je met stukken stokbrood staat er bij. Men schaart zich om de tafel, ieder prikt een stukje stokbrood aan zjjn vork (een speciale fonduevork heeft een extra lange steel),doopt dit in de fondue en peuzelt het dan op. Soms valt zo'n stukje brood in de fondue en het goede gebruik wil dan, dat degene die dit op ziin ge weten heeft een rondje .schuldig is. De fondue kan ook eerst in een normale pan worden klaar gemaakt en daarna overgegoten jn de ca quelon. Een fondue moet in ieder eeval met een droge witte wijn wor den gemaakt. Een eenvoudige land- wijn kan men heel goed gebruiken, mits hij dus niet zoet is. Dezelfde wijn kan men bij de fondue presen teren en tot slot een kop k ->ffie met erin een scheutje Kirsch drinken. Fondue Gouda Een pan op de caquelon wordt met een knoflookteentje ingewre ven. per persoon 1 dl. droge witte wijn erin geschonken en verwarmd tot de wijn gaat bruisen. Dan wordt er ook weer per persoon 150 a 200 gr heel fün gesneden jong belegen Goudse kaas aan toegevoegd. On der voortdurend roeren met een garde laat men het mengsel weer aan de kook komen, laat het geheel zachtjes doorkoken en blijft met de garde doorkloppen tot de kaas is opgelost en een mooi gladde massa is ontstaan. De fondue wordt nu met wat aangemengde maïzena bij gebonden en zonodig met wat zout. peper en noot op smaak afgemaakt. De massa U nu mooi smeuig en trekt bil het omhoog tillen van de garde in draden. Tot slot wordt er nog 1 dessertlepel Kirsch wasser per persoon doorgeklopt. Fondue Kernhem Wanneer men een fondue wil be reiden met een bijzonder fijne smaak en aroma dan kan men het recept van fondue Gouda aanhou den. maar gebruik per persoon op 1 dl droge wijn. 100 gr. fijn gesneden ionge Goudse kaas en 100 gr Kern- hemse kaas. Alkoholvrije fondue's Hiervoor kan het recept van een fondue Gouda worden gebruikt, maar de droge witte wtyn wordt vervangen door een niet zoete al coholvrije vruchtenwijn of door b.v. Rlvella. Natuurlijk wordt de fondue nu ook niet met Kirsch afgemaakt. Lekkerbeksneel je Reken per persoon 1 geroosterde boterham. Besmeer deze met boter Een tiara voor elke beurs Wie tiara zegt. denkt direct aan vorstinnen en prinsessen in fraai avondtoilet met een sierstuk van glinsterende diamanten in het haar. Toch is de tiara in feite een man nelijke hoofdtooi, de kroon die uitsluitend wordt ge bruikt bij de kroning van een paus. De glinsterende haar tooi voor de vrouw horen we eigenlijk diadeem te noemen. Maar uit Parys komt juist het bericht dat de tiara dit seizoen veel zal worden ge dragen vooral bij lange avondtoiletten. De prijs zal geen groot bezwaar zUn, want tiara's zijn al te koop vanaf f 12.50. en een laagje ketchup. Leg kruise lings hierop een overlangs doorge sneden knakworstje, dat met mos terd is bestreken. Dek het geheel met een plak jong belegen kaas af en laat deze onder de grill of In een goed voorverwarmde oven uitsmel ten. Niet bruin laten worden, daar de kaas dan bitter wordt. Foscaanse kip Kook 1 soepkip gaar Ui 2 1 water met zout, thym. laurier, peperkor rels. ui en peterselie. Snyd 100 gr rookspek in blokjes en bak deze zachtjes bruin. Bak daarna 1 lepel tomatenpuree, 1 ge snipperde ui en 3 geraspte wortelen eventjes mee. voeg wat Dloem toe en schenk er steeds roerende een 1. kippebouillon by. Kook de saus even door en maak deze af met een scheut wUn. Kook 200 gr macaroni in ruim water gaar en vermeng deze (na ze goed afgespoeld te hebben) met een deel van de saus. 100 gram gesneden ham en 100 gram geraspte kaas. Verdeel de kip in stukken, rang schik deze op een schotel en leg de macaroni in het midden van de schotel. Bestrooien met gehakte pe terselie en de rest van de saus er apart b(J serveren Dat er in alle werelddelen Nederlanders wonen, soms in hele kolonies bij elkaar, vaak als enkelingen verstrooid tussen de „inboorlingen" is een bekend feit en door brieven, verhalen, boeken en artikelen weten we ook zo ongeveer hoe 't hun daar ver weg bevalt, wat ze anders, beter of slechter vonden dan thuis, wat hun aan bijzonders op valt in de vreemde omge ving: en al naar 't uitvalt benij den of beklagen we ze daar in de verte. Het omgekeerde is ook 't geval,, zij 't minder veelvul dig, en dan denk ik niet aan het personeel van de diverse am bassades, want dat is tenslotte een heel speciaal, internationaal getint milieu. Maar b.v. aan de verschillende vestigingen van Amerikaanse industrieën die, voor de beginperiode, hun eigen mensen mee nemen. Qroepjes heel gewone doorsnee Ameri kaanse gezinnen dus, huisvrou- wen, regelrecht van hun enorme supermarkets overgeplant naar de bij ons. vooral op 't platte land toch meestal nog veel klei nere winkels; Amerikaanse moeders, die samen een busje kopen om er, om de beurt, hun kroost mee naar hun speciale Amerikaanse school te brengen: buitenlandse buurvrouwen, die enorm hun best doen zo goed mogelijk Nederlands te leren en die blij zijn met ieder woord, u-aar tenminste geen „ei" of „ch" in voorkomt. En wat zouden die vrouwen nu naar huis schrijven over 't leven hier, over onze eigenaar digheden, over wat hun hier op valt? Ik weet niet of ze diep- door dachte verhandelingen schrijven over alle mogelijke punten van onze samenleving, best mogelijk, maar 't gekke is. dat 't in ieder geval toch de schijnbare kleinigheden zijn, die er meer uitspringen, en waar wij zelf juist helemaal geen bij- bijzonders aan vinden. Wist u b.v. dat „Af om" een soort luxe vindt dat wij er twee soorten suiker op na houden? Kristal suiker om in onze koffie en thee te doen. en basterd om te bakken en te koken? Wij heb ben alleen maar „gewone" zeg gen ze. en dat is dan blijkbaar basterd! „En wat rijgen jullie de schoe nen hier toch vreemd in rech te streepjes! Dat doen wij krui selings". Ook futiliteiten, maar dat van de winkels b.v. is toch iets waar we wel eens over kunnen na denken.. Want kijk, die Ameri kaanse huisvrouwen stammend uit 't supermarket paradijs, lo pen hier met een boogje om on ze zelfbediening s zaken heen (we zijn immers naar dat zelfde „paradijs" ook al een aardig eindje op weg!) en ze gaan bij voorkeur naar de gewone, klei nere winkels. Want 't is zo ple zierig om persoonlijk geholpen en te woord gestaan te worden, door een winkelier, die in zijn speciale branche eigenlijk veel beter gesorteerd is dan de su permarkets, die wel lejttelijk al les te koop hebben, maar van ieder artikel afzonderlijk toch maar een bepaalde, standaard sortering. Hier komt dus zowaar onze be proefde ouderwetse gezelligheid om de hoek kijken, zelfs om de puur zakelijke winkelhoek. Die gezelligheidwaarin iets van de verhouding tussen mens en mens doorschemert, is trouwens een volstrekt onvertaalbaar woord. In geen enkele taal is een uitdrukking die 't begrip volko men dekt. Dit is dan echt wel iets „om over naar huis te schrijven". Er is meer: er zijn de bloe men, in tuinen, vensterbanken en vazenwaar iedere buiten lander altijd verrukt van is, er is de blijkbaar verbazingwek kende service van de girodienst, er is de, ook op lange afstand automatische telefoon, maar dames, laten we eerlijk zijn we zitten ergens op te wachten! We vragen ons ongerust af, of ze dat ene dan niet in de gaten hebben. Dat is nou notabene precies wat onze glorie en onze onvergankelijke reputatie van Hollandse huisvrouwen uit maakt! Maar ja hoor ze hebben het inderdaad door. Ze vinden de actie „opgeruimd staat netjes" om de rommel allerwege te be strijden zelfs een ongeloofwaar dig en overdreven verschijnsel. Ze zijn eenvoudig niet te schok ken in hun rotsvaste overtui ging: Nederland is het schoon ste, het zindelijkste land van de hele wereld. En dat is dan alweer een hele geruststelling. HERMINE G aterdag 28 december 1963 Pagina 3

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9