RIEN VAN NUNEN overweldigd door zijn populariteit IN KAMER ENT 70.000 SPORTVISSERS moeten tegen zichzelf beschermd worden Kom er ACHT-er VADER STIEFBEENvan t.v. was dertig jaar stie fkind van toneel Al vier jaar woont hij aan rand van Hillegom Kom er ACHT er Rien van Nunen alias „Va der Stiefbeen" leunt behaaglijk achterover op de bank tegen over ons. Het heeft er veel van of hij zich even koestert in de prettige warmte van zijn plot selinge populariteit. „Ach man. het is zo'n za lig gevoel als je nooit nodig ge weest bent en dan ineens in een periode belandt, waarin niemand je schijnt te kunnen missen", bekent hij. Uit de mond van ieder ander zou het verwaand klinken. Van Rien van Nunen neemt men het. Men voelt als het ware, dat het de eerlijke jubelkreet is van de artiest, die na een langdurige carrière van hard werken met weinig ups en veel downs ineens het zonnetje van succes ziet doorbreken. Want het ls nop maar luttele ja ren geleden, dat zijn eigen Amster damse Comedie roemloos ten onder ging in de ongelijke strijd tegen het gesubsidieerde toneel. Twaalf jaar illusies in één klap wegge vaagd. Het kwam hard aan. Totaal berooid en ziek van teleurstelling leek het hem of hy stond by de ruïnes van ztfn artistieke loopbaan. En nu? Nauweiyks vyf jaar later noemt Willem Duys hem in een te levisie-interview „een nationale held". Overdreven? Natuurlek. Maar het is een feit, dat hü zich in zyn woonplaats Hillegom niet op straat kan vertonen of de jeugd gaapt hem aan als was hy een be zienswaardigheid. En zo vergaat het hem ook in Amsterdam of elders. Als hy in Herman Ileyermans „Op hoop van zegen" een gastrol bij de Nederlandse Comedie de plan ken van de Amsterdamse Stads schouwburg opstapt, stoot het pu bliek elkaar aan: „Kyk, daar heb je Vader Stiefbeen". Harde leer schaal Het betekent een ongekende er varing voor Rien van Nunen (51). die meer dan dertig Jaar geleden zijn loopbaan begon op de ker mis. Als lid van dan weer het ene en dan weer het andere kleine to neelgroep je reisde hy van kermis naar kermis. „Een spijkerharde leerschool. Meer offeren dan leren. Altyd reizen en trekken. Optreden in kou. ellende en honger. Maar ook een goede leerschool. Je deed alles. Je speelde oude kerels en jonge broekies, ridders en rovers, biyspelen en drama's. Niets was te dol. Neen, er was geen brood aan te verdienen. Bittere armoe de. Tooh gingen we door. We wilden nu eenmaal. We hadden de vonk. die iedere toneelspeler moet hebben. Anders kan je dat vak niet leren. Het moet Je in merg en been bezielen. Er is Jets", dat Je er geschikt voor maakt. Zonder dat behoef Je het niet te proberen. Ze hebben te genwoordig wel toneelscholen. Daar kunnen ze Je veel by bren gen. maar dat onmisbare Jets" niet Maar zelfs de vurigste vonk wordt gedoofd door gebrek aan emplooi. En die tyden heeft Rien van Nunen ook gekend. Vaker dan hem lief was. Gelukkig had hy. voor hy het toneel opstapte, een vak (machine- zetter) moeten leren van zijn ouders. Bovendien was hy niet te beroerd om de handen uit de mou wen te steken. Integendeel, tussen- tyds slaagde hy er in nog enkele diploma's te halen, onder andere die van wynproever. Zo kon hy het hoofd boven water houden, zy het met moeite. Maar de liefde voor het toneel taande nooit. Steeds weer keerde hy naar de planken terug, hoe ongeregeld het werk daar ook was. Kraan Rien van Nunen ook langs de wa terkant zit, het kon niet te lar^ duren. Zyn grafische opleiding kwam hem toen van pas. Hy werd tekenaar by het Gemeentel yk Elek- triciteltsbedryf in Amsterdam. Maar dat hield lk niet lang vol. Ik ben toen naar het volkstoneel ge gaan. Daarmede ben ik drie Jaar geleden voor de televisie gekomen. En toen is het gaan lopen. Ver- schrikkeiyk gewoon. En nu Stief been en Zoon. Dat is krankzinnig. Ik weet niet, wat het precies is. dat het tot het populalrete programma van nu maakt. Misschien is het wel. omdat Piet Romer en ik niet pre tenderen om leuk te zyn. Het grap pige is Juist, dat wy niet lollig doen. We maken gewoon wat ruzie en daaruit ontstaan leuke momenten. De mensen vinden er zichzelf in terug. Dat lees Je ook uit die talloze brieven. De kijkers halen Je als het ware van het scherm af en zette je in de kamer. Ze nemen het bitter serieus. Er worden zakken vodden by de NCRV gebracht. Ze sturen zoals je vereenzelvigd wordt met die figuur. Hoe komt Je daar als artiest ooit weer vanaf. Maar ja. ik heb er toch heel wat aan te danken. Nu een belangrijke gast rol by de Nederlandse Comedie Dat zou my vroeger toch nooit gelukt zyn. En dan, een figuur als ik ben, met zo'n typisch stemgeluid, kunnen ze toch ook wel weer in allerlei rollen ge bruiken. Voorlopig zal ik my maar geen zorgen maken. Ik kan nu de aanbiedingen echt niet aan. Ik moet nog een musical doen met Paul Cammermans en een groot televisiestuk onder Max Douwes. En vergeet de bur gemeestersrol in „Swiebertje" niet. Voor de kinderen, maar het is echt leuk. Neen, ik heb dik en dik werk". Rien van Nunens verhaal ls eens te meer een bewUs van de indrin gende macht van de televisie. Hy kan er zelf niet over uit. Dertig jaar lang moest hy hard ploeteren om zyn brood te kunnen verdienen. Dan komt de televisie en binnen korte tyd staat hy aan de top van de bekendheid. „Man stel je toch eens voor. Van de week zei Johan Fiolet toch echt niet de eerste de beste tegen my: „Ik hen jaloers op je. In mijn lange loopbaan als ac teur heb ik zo'n bekendheid als jy nu hebt niet kunnen verwer- Koos Post Kunt U de acht afwykingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. VOOR ONZE SPORTVISSERS Zij halen één gulden uit de spaarpot en stoppen er één cent in! En na de oorlog leek er een kroon gezet te kunnen worden op die hartstocht voor de kunst. Hy richt te een eigen gezelschap op: de Am sterdamse Comedie. Het speelde meest thrillers voor leger, marine en verenigingen. Twaalf jaar duur de deze droom. De tijden verander den. Verenigingen gaven de voor keur aan cabaret en variété. Het zelfstandige groepje vocht een on- geiyke strijd met de gesubsidieerde toneelgezelschappen. Een lang con tract met het Centraal Theater in Amsterdam vormde de nekslag voor Rien van Nunen en de zUnen. De Amsterdamse Comedie had zyn laatste voorstelling gegeven. Toen alle schulden voldaan waren, had Rien van Nunen geen cent meer over Maar één contract werd niet meer ongedaan gemaakt. Toen hy de actrice Hella Faassen engageerde, tekende hy naar later zou bhj- ken voor het leven. Uit hun hu- weiyk werden drie kinderen gebo ren. Met hun 22-jarige pleegdoch ter—de actrice Rita Schipper woont het gezin van Nunen nu al weer vier jaar aan de Parallelweg aan de rand van het bollendorp Hillegom. In een eenvoudige woning aan een stille weg. Als het ware ver weg van de schynwerper der pu bliciteit. die thans In volle hevig heid op Rien van Nunen gericht wordt. Vissen Maar daar droomde de acteur be slist niet van toen hy de klap van de ondergang trachtte te boven te komen. Van de dokter mocht hij zyn vak niet meer beoefenen. „Ga maar vissen zei die. Hoe graag oude fluitketels per post op. Ze vra gen Je of ze iets kunnen kopen. Ze hebben ons aangeboden het oude radiootje, dat op cfe kast staat te repareren. En na de uitzending met die kunstgebitten (alleen het aanmaken van die dingen kostte al 1500 gul den) zyn er vele brieven by de NCRV binnengekomen met het ver zoek om zo'n gebit toegestuurd te krijgen. De NCRV stuurt ze inder daad. Een vrouweiyke arts schreef ons heel serieus, dat als ae meenden zo een bydrage te kunnen leveren tot de opvoeding van de kinderen, dat we dan toch wel fout dachten. Zo kan ik doorgaan. Stapels brie ven en ontelbare telefoontjes na iedere uitzending. Kyk hier een en veloppe met alleen een krantefoto van mi) met daaronder Hillegom. De post weet het wel te vinden. En zoals je ziet is die map alleen van Sttefbeen-brieven en -knipsels lyvig genoeg". Urenlang Als Rien van Nunen eenmaal over Stiefbeen begint kan hy uren lang doorgaan. „Elgenhjk is het een eigenaar dige zaak met die serie. De Britse auteurs schreven geregeld kleine stukjes voor de BBC „Pronkstuk", welke ik destijds met Jan Blaaser voor de televi sie heb gebracht is ook van hen. Zo kwamen ze een keer met een Engelse versie van Stiefbeen. Gewoon voor één uitzending. Maar daarop kwamen zoveel brieven en telefoontjes binnen, dat de BBC er nog eentje liet schrijven. Toen die eveneens zo'n succes had, kregen ze meteen een opdracht voor twaalf afleverin gen. En daarna nog voor zes. Ze hebben er drie televisieprijzen mee gewonnen en de BBC heeft de eerste serie van twaalf her haald. wat iets zeer by zenders is. Twee Nederlandse omroepvereni gingen voelden er veel voor om ze hier op het scherm te bren gen. De NCRV trok aan het langste eind. Jaap van der Mer- we maakte de vertaling en Max Douwes regisseerde ze. Vergeet hem vooral niet te noemen, want het is grandioos zoals hy die stukjes op de beeldbuis zet. We hebben er nu twaalf opgenomen en de andere zes doen we in het voorjaar. Of er daarna nog meer afleveringen komen weet ik niet. Van de ene kant hoop ik van wel natuurlek, maar van de andere kantHet is gewoon griezelig, Rien van Nunen en zijn echtgenotede actrice Hella Faassen temidden van hun kinderen: de pleegdochter Rita Schipper (22 en ook actrice) en voorts Pieter (10). Rieneke (5) en Ankie (2%). Mevr. Van Nunen en Rita Schipper zullen ook op het beeld scherm te zien zijn in de Stiefbeen-uitzending van 3 januari. (Foto L.D./Holvast) Te Goedkoop! Een toestand die In feite hieruit bestaat: In een steeds kleiner wor dend areaal water, met een vis stand die steeds slechter wordt, In deze tyd van het Jaar zyn de verse bloemen niet goedkoop. Dat kan niet anders; ze kosten veel brandstoffen. Er zyn nu echter ook voldoende strobloe- men; gedroogde grassen zyn er ook volop en daarmee kan men ook heel aardige stukjes ma ken. Op een laag tafeltje, onder by de trap zullen ze het in een kan prima doen. De bloemenman heeft ook wel strobloemen in voorraad en an ders kan men by de bloemen winkelier zeker terecht; die heeft vele soorten in allerlei kleuren. Van blauwe, roze en gele statices kan men heel mooie stukjes maken. Strobloe men behoeft men niet in het water te zetten. De kan of vaas kan men met schoon wit duin zand vullen; ze zullen dan niet zo gemakkeiyk omvallen. Van echte strobloemen kan men de hele winter plezier heb ben. Ook giskruid is alleraar digst. vooral als het tussen an dere kleuren verwerkt kan wor den. Er zyn voorts de zilveren schijven van de judaspenning en niet te vergeten de oranje lamplonnetjes; die doen het samen ook altyd heel goed. Van de platte, gele schermen van de achillea kan men ook iets aardigs maken evenals van maiskolven. Verder is er ook in de tuin nog wel het een en ander te vinden, o.a. bestakjes, waarvan heel mooie winterstuk jes gemaakt kunnen worden. O. KROMDIJK. Diverse grassoorten in een grote bruine kan Er Ls de laatste tyd veel geschreven en gesproken over het visserij beleid in ons land. Het werd soms een wanbeleid genoemd, omdat de visstand steeds slechter wordt. Het IJsselmeer ls door de kuilvlsser kapot gemaakt, de binnenwateren worden leeggehaald, ze vervuilen of verlanden. zy die vroeger de status hadden van beroepsvissers, zyn tolgaarders van de sport geworden. En dan zijn er zevenhonderdduizend sportvissers, die willen meedelen ln de vlsstapel. Er zyn heel wat boze woorden gevallen en er zullen nog veel boze woor den vallen. Maar in de vurige en oprechte pogingen te achterhalen wie en wat de schuld ls. ziet men één belangrijk factor over het hoofd. Die factor zou ik graag visvyand nummer één willen noemen. De Nederlandse vlsstapel is miljoenen guldens meer waard dan voor de oorlog. Deze waardevermeerdering ls te danken aan de feiten, dat verschil lende vissoorten in waarde zyn gestegen en dat de sportvissery veel be langrijker ls geworden. Vroeger waren er tienduizend sportvissers, thans zevenhonderdduizend. Vroeger kostte een snoek van drie pond enkele dubbeltjes, thans ca. f 4.50. Deze waardevermeerdering heeft men niet tydlg genoeg onderkend en zo is geleideiyk hetzelfde probleem ontstaan als op verkeersgebied. Geen rekening houdend met ontwikkeling en prysstyging heeft men een ver- schrlkkelyke achterstand gekregen. Die heel kostbare vlsstapel tracht men nog steeds te beheren en ln stand te houden met middelen, die misschien voor de oorlog toereikend waren, maar die momenteel slechts een fractie vormen van wat werkeiyk nodig zou zyn. maar. die desondanks tienvoudig kostbaarder is geworden, wordt door de sportvissers een uitermate geperfectioneerde vistechniek toe gepast, waarvoor een vergoeding van enkele dubbeltjes per week wordt betaald. En dit is de kern van het probleem. De visstand wordt niet beheerd, hy wordt uitgehold. Men oogst de vruchten niet, men hakt de boom om. Overal in het land kan men snoekvergunningen verkrygen te gen een vergoeding van vyftig cent of een gulden. Dit is de kost baarste vorm van vissen die ln ons land mogeiyk is. Men verschaft zich voor één van bovengenoemde bedragen het recht een dag lang op snoek te vissen, snoek te vangen en snoek mee te nemen. Men haalt steeds weer opnieuw een gulden uit de spaar pot en doet er een cent in terug. Dat gaat nu al zo jarenlang en men behoeft heus geen rekenwon der te zyn om te kunnen voorspel len wat het resultaat ls. En nu weet ik wel. dat er vele goedwillende sportvissers zyn, die dat allemaal begrypen en al hun snoek terugzetten, maar de men taliteit loopt ver uiteen. Duizenden snoeken worden jaarlijks meege nomen. Tezamen een kapitaal ver tegenwoordigend dat astronomisch is. Als vis gerekend en niet eens als sportobject. Aan dit probleem moet spoedig paal en perk worden gesteld, an ders hoeft het niet meer. Beschermen De snoek en ook de andere kost bare vissoorten (baars en snoek baars), moeten op een andere w-yze worden beschermd dan alleen door een maatverhoging en een ge sloten tijd. Ze dienen afdoend te worden beschermd tegen de sport visser, die visvyand nummer één Is. Verenigingen en vergunningge vers zullen ten spoedigste een an dere financiële regeling moeten treffen voor de vissery op snoek, zodat de gedecimeerde snoekstand kan worden opgetrokken. Sportvissers, die geen redelyk bedrag overhebben voor de vissery op snoek en zy, die dit niet kun nen opbrengen, moeten zich op andere vissoorten richten. Vissoor ten. die minder kostbaar in aan schaf zyn en als sportvis toch be vredigen. Er kan ook niet door een leder op grof wild worden gejaagd; eend, konyn en fazant zyn de rempla- Canten. Maar ook de vissers op witvls en brasem moeten niet al te hoge eisen stellen, want voor twintig cent per week zal niet al te veel witvis kunnen worden wegge vangen. Onze vlsstapel zal namelyk nooit zo'n enorme afmeting kunnen krij gen, dat zy de hengeldruk van zevenhonderdduizend sportvissen zal kunnen weerstaan. Al zou er voldoende geld zyn. Met geld kan veel worden ver beterd. ma ar er Is één factor, die niet door geld te beïnvloeden ls. Dat is de natuur. Een vis plant zich maar éénmaal per Jaar voort en hy heeft tyd nodig uit te groeien tot het acceptabele for maat dat door de sportvisser wordt gewenst. Het zal dus altyd noodzakeiyk biyven de vangst geheel of gedeel- teiyk terug te zetten. Opvoeden En er moet nog Iets zeer nood- zakeiyks worden gedaan. En dat zal de taak worden van de vereni gingen en bonden, omdat zy, door middel van hun organen een be langrijke spreektrompet kunnen zijn. De sportvisser moet worden opgevoed, op gevaar af enkele le den te verliezen. Hem moet wor den bygebracht waaruit de sport vissery bestaat, van visvanger moet hy worden omgeschoold tot sportvisser. Van visvyand tot vis- vriend. Er moet hem worden duideiyk gemaakt., dat de visstand wat er nog van over is gemeen scha ppeiyk bezit is. Eigendom van u en my. We dragen er de verant woordelijkheid voor en daarom moeten we er voorzichtig en met eerbied mee omgaan. Het moet de sportvisser duideiyk worden gemaakt, dat iedere vis die hy vangt een waarde vertegen' woordigd, die het meervoud is van de prys die hy betaalt om het recht te verkrygen er op te vissen. Niemand heeft het recht vis weg te geven of weg te smyten. Mis schien is het zelfs wel mogeiyk te laten doorschemeren, dat een vis voor een sportvisser geen voedsel, maar partner is. De sportvisser moet Ieren begrij pen, dat de enige vergunninggever Moeder Natuur is en dat zy haar gunsten terugtrekt zodra we haar wetten overtreden. Er zal moeten worden gesproken en geschreven, steeds maar weer opnieuw, over de grote problemen die de sportvis sery bedreigen en die af en toe zo graag te berde worden gebracht om eigen beleid, eigen falen en eken misstappen goed te praten. Men kan door het één te benadrukken, het andere zo prachtig verbloe men. Er moet een oplossing gevonden worden voor het probleem IJsel- meer, voor de overbevlssing door het beroep en voor het vraagstuk der vervuiling en verlanding. Maar dat alles zal niet voldoende zijn. De sportvisser ral ook nog be schermd dienen te worden tegen de sportvisser. JAN SCHREINER. 1. broek man rechts langer 2. schelp meer op het strand 3. bal hoger in de lucht 4. heuvel meer op de achtergrond 5. 3 l.p.v. 5 op zeilbootje 6. fles ligt dieper in het water 7 raampje in strandhuisje 8. reclame achter vliegtuig langer Zaterdag 28 december 1963 Pagina 2

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8