Modelsteden en groeizones om noordoost-Engeland te helpen Boulevardstukken aan de lopende band... Verwachting, vervulling Jaarlijks 900 miljoen gulden voor vernieuwen en verbeteren Zij kunnen echtereen crisis niet maskeren Industriëel Felling: trainingscentrum grootste des lands TONEEL IN PARIJS Zaterdag 28 december 1963 Pagina 1 Wonen in Peterlee (Van onze correspondent in Londen) (IV. slot) Tot voor kort gaf de Britse regering in noordoost-Engeland op averechtse wijze hulp aan de economisch achtergebleven streken, namelijk door financiële injecties. Maar de meeste van deze plaatsen waren door te lang talmen al reddeloos verloren en industriëlen weigerden dan ook zich daar te vestigen. Kort zichtig was het ook, dat gebieden, die wel levensvatbaar waren, alleen werden gesteund zolang er aanzienlijke werkloosheid heerste, maar weer aan hun lot werden overgelaten zodra het beter ging, zonder rekening te houden met de toekomst. Hier van is het gehele noordoostelijk ontwikkelingsgebied het slacht offer geworden. De regering gooit het thans over een andere boeg. In plaats van het onvoldoende, geïsoleerde .eerste hulp bij ongelukken- steem" gaat zij thans ruim 90 miljoen pond (900 miljoen gul den) per jaar in het noordoosten pompen in de hoop, dat de in dustrie, nadat alles verbeterd en vermooid is, zal toehappen. trots. De scheepswerven Iyer wer ken op slechts 60 percent van hun capaciteit, maar men is technisch 7X> goed als klaar voor een nieuwe opgang. Het aantal scheepsbouwar beiders liep de laatste twee jaar in deze streek met 6000 achteruit en in de komende jaren staat nog dui zenden ontslag te wachten. Heeft men te laat gemoderniseerd en te weinig gefuseerd? „Iedere man voor zichzelf." schijnt de leuze te zijn in de zeer individualistische Britse scheepsbouw. Engelsen op hun best met de rug a tegen de muur. M Uitgangspunt ztfn hierbij de nieu- we zogenaamde groei- zones, die - de kernen zullen worden met de gestroomlijnde traditionele indus- h trie als economische basis, want de ze kan niet meer worden veran- derd. De afgeschreven streken, wel- '9 ke bulten de zones vallen, protes teren luid. maar de arbeiders daar - rullen het offer moeten brengen naar het werk in het groeigebied nte reizen of zich daar tc vestigen als de woningsituatie dit mogelijk maakt. Of het grootscheepse plan zal lukken, weet niemand. Economische oplossingen hangen tenslotte van de menselijke reactie af. Er trek ken jaarlijks tien- tot twaalfdui zend arbeiders weg uit het noord oosten, vaak de jonge, energieke. Het besef leeft, dat er op korte termijn weinig zal kunnen ver beteren. De kleine opleving van het ogenblik wakkert niettemin de hoop aan. Sommigen met wie wij spraken )k geloven, dat het weer aan het werk 4 gaan van sommige fabrieken of fa- briefcsa f del i ng en een verkiezings- p| truc is. Het wantrouwen onder de nti arbeiders zit diep. In het verleden zijn al vaker allerlei mooie plan- Inen na de verkiezing onuitvoerbaar gebleken. Toch ligt het anders, want ditmaal is het nu de dingen na twaalf jaar conservatief bewind in vele opzichten zijn vastgelopen, bij de regering ernst met ha^r wil tot uitvoering van haar plannen. In het noorden weigert zü ondergang dte aanvaarden en doet alles om de neergaande lijn terug te buigen. „Europoort" IHet zwaartepunt van het nieuwe noordoostelijk ontwikkelingsgebied ligt ten zuiden van de Tees monding met het ijzer- en staalstadje Midd- ont les borough, welks bevolking in 20 jaar zal worden verdrievoudigd, als kern. Hier wordt men in veel op bol zichten aan „Europooort" herin nerd, als men het silhouet van me. heuvels en grillige rotsen wegdenkt. vl F.r is een nieuwe diepe haven aan gelegd uitgebaggerd door Nedcr- n> landers! Men gaat er olieraffina derijen bouwen en er komt ook een industriële nederzetting voor een ec hele variatie aan lichte industrieën. Dit alles w ordt beheerst door gloed- PZii nieuwe hoogovens met de groot ste gietbalk van Europa en door een gigantisch nylon- en plastic- complex van I.C.I., ook al de groot - ste van Europa. Overal horen we hetzelfde re- "freur „De nieuwste methoden ma ken steeds meer arbeidskrachten I overbodig" In deze streek werden 1 onlangs 3000 man naar huis ge- I stuurd. Het begin van technolo- gische werkloosheid, welke een enorme omvang dreigt aan te nemen. Onderweg stappen wij uit by een grote scheepswerf, waar 'n sulfaat- schip. dat tussen Amerika en Rot- -Jterdam zal varen, op stapel staat. |C Het bedrijf wordt grondig gemo- derniseerd. De grootste schepen kunnen er worden gebouwd. „Wij worden zo goed als de beste werf van Nederland", zegt de manager Nieuwe mijnen Hartverheffend is het om het nieuwe modelstadje Peterlee aan de Noordzee te zien, dat bestemd is voor de bewoners van 20 ten dode opgeschreven mijnwerkersdorpen in het heuvelland. De oude mijnen daar zijn uitgeput of niet meer ren dabel te maken, maar er is, zij het voor minder arbeidskrachten, werk te vinden ro de nieuwe mij nen langs de kust, die vaak een eind onder zee doorlopen. Boorto rens boven het water zoeken naar nieuwe lagen. Er werden hier vorig jaar 8000 man overbodig en volgend jaar zullen het er 15000 zijn, al doet de National Coal Board alles om elders nieuwe mijnarbeid te scbep- pen. In het noordoosten staan vier nieuwe steden op stapel. Verder wordt het oude dromerige doi-pje Washington, waar de familie van Amerika's eerste president vandaan kwam. een stad van 80.000 inwoners. Vermolmde oude stadsdelen zo als in Newcastle gaan in snel tempo tegen de grond De plaatselijke ste denbouwers komen er tegenover ons openhartig voor uit. „Onze plannen zijn niet gebaseerd op wat financieel mogelijk is. maar op wat wenselijk is. De regering zal moeten bijsprin gen. Niets minder dan 'n algemene vernieuwing is er ln het te lang achtergebleven Engeland aan de orde. Streken als het noordoosten krijgen voorrang, maar de verlang lijst: nieuwe wegen, woningen, scho len, ziekenhuizen, nieuwe industrie ën. is verbijsterend. Newcastle al leen al heeft om mee te kunnen gedurende 20 jaar jaarlijks 2000 nieuwe huizen nodig! Twee nieuwe luchthavens staan in dit gebied eveneens op het programma. Voor de jongeren In het dorpje Chester-le-Street in Durham zijn 65 percent van de jongens, die deze zomer de school verlieten, r.og steeds zonder werk. Hun eerste gang was naar de maatschappelijke steun, een in hoge mate demoraliserende toestand. In dit gebied zijn er dit jaar 12000 meer werklozen dan vorig jaar. Wij spraken met de geestdriftige directeur van het industriële trai ningscentrum in Feiling, dat het grootste van het land zal worden. Wat er op dit terrein wordt gedaan, is npg maar een druppel op een gloeiende plaat. Dit is geen school, maar een opleidingsinstituut, waar de leerlingen onder industriële ver houdingen werken. Sommige van hun werkstukken worden aan de industrie geleverd. De resultaten op het gebied van precisie-arbeid zijn hier na korte tijd verbluffend. De meeste firma's hebben geen aparte opleidingsfariliteiten. Wij proberen de bedrijven ervan te overtuigen. dat noze opleiding stukken beter is dan die in het be drijf. Firma's sturen hun leerlin gen dan ook vaak voor een jaar naar Felling en hoewel zij niets voor hun bedrijf produceren, be taalt dit toch hun loon. Voor dit geld krijgen ze dan een volleerde technicus, aan vrie men later veel heeft. De reet van de leerlingen, die nog geen baas hebben gevonden, krijgen een door de regering be taald loon. Ook lichamelijk of geestelijk gehandicapten kunnen hier een vak of eenvoudige functie leren. Er is zelfs een grondige heren kappersopleiding. met de hele buurt als gratis proefkonijn.. Steeds beiangrijker wordt de scholing van werkloze ongeschool den. Vijftig percent van de leer lingen wordt geplaatst. Dat is nog veel te weinig. Niet cultuurloos Het noordoosten is helemaal niet cultuurloos, maar de theaters zijn over een groot gebied verspreid. Newcastle is bevoorrecht doordat in het prachtige Royal Theatre vaak de premières gaan van de komende Londense stukken en shows. Het beschikt over een geest driftige avantgarde. die voor l'i miljoen gulden een nieuw „People's Theatre" heeft gebouwd. Ook ln andere plaatsen wordt druk met goede kunst geëxperimenteerd. Vandaar dat we hier zelfs het Ne derlands Dans Theater en het Ned. Kamerorkest ontmoetten! Sportfaciliteiten zijn er te wei nig. maar Middlesborough kreeg een nieuw stadion. Dat er in hei noorden ..niets te doen is", berust op een legende, maar de grote massa aal het voorlopig wel houden op bioscopen, bingo en bowling. Verder zoekt de eenvoudige man vertier in het aanbiddellljke over blijfsel uit de Victoriaanse tijd, een café-cabaret, met de compere lei der op een katheder met hoge hoed en voorzittershamer, waar dezelfde liedjes worden gezongen en schets jes voorgedragen als in de tijd van zijn overgrootouders. De „can can" ontbreekt niet Stap vooruit De nieuwe regionale aanpak is voor Engeland een grote stap voor uit. Tegen het onderlinge geharre war en het lokale chauvinisme vecht het vroegere Lagerhuislid Chetwynd. als voorzitter van de oivtwikkelingsraad voor het noord oosten. welke organisatie de geest driftige gangmaakster is voor de hele streek. Kan een regionaal plan slagen zonder regionale auto riteit? Zover durft de regering nog niet te gaan. Ze heeft alleen alle departementale vertegenwoordigers in Newcastle in één gebouw onder gebracht. Een andere vraag is of een regionaal plan mogelijk is zon der nationaal plan. De groeizones zijn nu bevoorrecht en hun proble men vindt men in grote delen van het land, die geen speciale hulp krijgen. Overigens mag niet vergeten worden, dat de Engelsen niet hou den van rigoureus regelen van de top en van het dogmatisch bena- De feestdagen van Kerstmis zijn voorbij en w\J leven nu het jaareinde tegemoet. Hebt u een goed kerstfeest ge had? Een wat merkwaardige vraag misschien, die hier op u wordt afgevuurd. Zij zal natuur lijk heel verschillend worden beantwoord. In ieder geval zul len er ook mensen zijn, die zeg gen: het kerstfeest is voor mij niet geworden. wat ik er van had verwacht. Ik denk dat bijna iedereen dit gevoel wel uit eigen ervaring kent. Is het niet van dit jaar, dan toch wel van een vroegere keer. Als de kerstboom, de kandelaars en tie kaarsen uit de kamer worden weggedaan, wordt het leeg om ons heen. Even leeg kan het zijn in ons zelf. als het gewone leven na de feestdagen zijn rechten weer herneemt. Komt dat misschien omdat er iets gebeuren zou, dat wij ver wachtten? Komt dat misschien omdat hetgeen wij verwachtten niet gebeurd is? Het kerstfeest heeft met verwachting wel iets te maken. Het is niet voor niets, dat in de gebruikelijke kerstver halen, waar wij wat spottend over plegen te spreken, maar die blijkbaar onuitroeibaar zijn, de meest onverwachte en onmoge lijke dingen gebeuren. Denkt u maar aan Dickens Zijn meest bekende kerstverhaal is een draak: Scrooge is een weinig geloofwaardige figuur. Maar dergelijke verhalen worden druk gekocht en gelezen, de boekhan del heeft er elk jaar weer tafels vol van. Er hangt rondom Kerst mis iets van verwachting in de lucht, onze gebruikelijke kriti sche zin wordt wat zachter ge stemd. Wat in het alledaagse leven niet waarschijnlijk wordt geacht, krijgt plotseling een kans. Dat slaat niet alleen op onze lectuur, dat slaat ook op ons zelf. WOORD VAN BEZINNING Ook voor on6 zelf zijn wij wel geneigd om van onze nuchter heid iets af te doen en bij deze bijzondere dagen tegen het eind van het jaar iets bijzonders te verwachten. De manier waar op wij het kerstfeest vieren, on ze kerstliederen, de geschenken, de felicitaties dragen daarvan de kenmerken. Het is allemaal wat anders dan anders Waar om? Waarschijnlijk omdat wij bewust of onbewust wel het ge voel hebben dat het die 360 ove- rige dagen van het jaar ook niet alles is. Waarschijnlijk omdat wij min of meer ontevreden zijn over de manier, waarop het tus sen ons toegaat, Het kan anders, eigenlijk móet het ook anders. Dat is het, wat tussen al de re gels door uit onze kerstvieringen wel duidelijk wordt. Gedurende enkele dagen laten wij dat over en weer merken. Maar wanneer in begin januari het licht in onze kamer weer helder wordt en alle dingen weer hun gewone contouren krijgen, vergeten wij dat alles maar weer. als bij gezamenlijke af spraak Dan worden wij weer nuchter. De verwachting is over. Op zyn best hebben we wel ge- noegelijke kerstdagen gehad. Dat was alles. Maar het kan anders. Het evangelie gaat door. na het ge boorteverhaal van het kind in Bethlehem. Het evangelie vertelt van mensen, die in Jezus van Nazareth de vervulling vonden van de verwachting in hun le ven. Zij werden getroffen door het volstrekt andere, dat zü in zijn persoon en werk zagen. Zij merkten dat deze man omging met de mensen op een manier, die zij niet kenden. Hij sprak van God op een wijze, die zij nooit hadden gehoord. Hij zei dat mensen tot een ander leven konden komen als zy geloofden in Hem. Dat wil zeggen, als zij Hem wilden volgen. Hij sprak met een merkwaardig gezag. Hij noemde zich Goti.s Zoon. Bij Hem werd een liefde zichtbaar, een barmhartigheid die de alle daagsheid van het leren volko men doorbrak. Hij kwam om te dienen, niet om gediend te wor den. De verwachting, waarmee wij Kerstmis tegemoet leefden, kan vervuld worden, als deze is ge richt op Jezus van Nazareth. Dan worden de dagen anders, ook straks na nieuwjaar. Dan worden wijzelf anders. Dan volgt niet de ons allen wel bekende ontgoocheling als de kerstsfeer voorbij is. U hebt, op welke wijze ook, in de afgelopen dagen het kerstevangelie waarschijnlijk wel gehoord. Haalt u nu uw bij bel eens te voorschijn en leest u eens door. Het is een boek. dat gaat over gewone mensen, •als wij. Het is een bock dat gaat iver een nieuw leven. J. A. EEKHOF Herv. Studentenpredikant te Leiden. deren van een probleem. Hun pragmatisme zit hun in het bloed. Ze zijn improvisators en beroeps- modderaars. „We will muddle through", is hun geliefkoosde uit drukking. Maar ze bezitten een fijn aanpassingstalent en werken liever van onderop dan door mid del van straffe en stroeve regle mentering. Ze haten directe dwang en beschouwen vrijwilligheid als de grondslag van de democratie. Fik gebied is anders en daarom zal elk regionaal plan anders zijn. De Britten zijn echter ook treu zelaars en zitten daarom zo vaak in de soep. Maar laat men nooit vergeten dat zij. zoals in de oorlog, altijd op hun best zijn. wanneer ze met de rug tegen de muur staan of met de neus op de harde feiten worden gedrukt Een experiment, dat in 1937 in ee nbadkuip begon. De fa briek in Hartlepool (met de noordzeebranding op de ach tergrond). die magnesium uit zeewater produceert. op rijpere leeftyd. Meyer lanceert zijn guitigheden deshaJve wat „be schaafder" dan Camoletti. maar voor de rest ia zijn produkt even troosteloos en overbodig, zodat men een groot actrice als Madeleine Robinson beklagen kon dat ze aan zon prul haar talent te grabbel moest gooien (Van onze Parijse correspondent) TERWIJL de gerenommeerde meesters van Anouilh via -* Ionesco tot Sartre dit jaar weinig of niets van zich laten horen, mag men zich over de produktiviteit der toneelschrijvers die de sector van het ..boulevard'' beheersen zeker niet beklagen. Roussin. Camoletti. Marcel Ayme. Jean Meyer. Claude Mag- nier hebben binnen enkele weken, ieder weer een nieuwe titel aan hun reeds uitgebreide oeuvre toegevoegd. Voor de kwantiteit blijkt 't in Parijs dus nog altijd mogelijk zq'n 50. 60 verschillende theaters van vers of belegen repertoire te voorzien, al is het dan ook wat moeilijker de zalen vol of maar redelijk bezet te krijgen. Men rekent dat niet meer dan een zestal, of 10% dier schouwburgen, niet met verlies hoeft te werken, zodat het een kostbare luxe is geworden zich in Parijs in de fauteuil van een theaterdirecteur of vooral trice: de meerderheid behoort tot het zwakke geslacht te installeren. DE materiële zorgen kunnen hier buiten beschouwing blij ven. doch wanneer men met ogen en oren waarneemt voor welke inzet in casu de waarde der stuk ken ze hun offers brengen, dan rijzen er soms wat vragen waarop de onbevangen getuige het ant woord schuldig blijft. Verre van mij de gedachte dat in het theater al leen schrijvers recht van spreken zouden hebben die de pretentie be zitten trenscendentale boodschap pen te lanceren, de avantgardisti- sche leuzen in hun vaandels schre ven of zich op aanverwante ambi ties willen beroepen. De gulle en de ronde lach die de levers schudden doet. zal niemand taboe willen ver klaren of in quarantaine plaatsen, en dus leve de humor! Helaas ech ter wordt die humor op de boule vard nog al eens met onbenullig heid of vulgariteit vereenzelvigd en oefenen in het algemeen de schrij vers hier hun ambacht uit volgens recepten en methoden die tot op de draad versleten zijn zodat ze zich wel heel veel herhalen. Wanneer eenmaal het stramien of de formule is ontworpen, dan lijkt hun fantasie tevens uitgeput en verneemt ge dus weer dezelfde refreinen of nauwelijks gewijzigde variaties op de bekende thema's MARCEL Ayme heeft zo in zyn minotaure zyn pijlen weer eens gericht op de Parijse bourgeosic waarvan hij dit keer speciaal het snobisme dat zich aan de moderne kunst vergaapt tot mik punt nam. Een jonge diplomaat heeft, terwille van zijn géfortuneer- de vrouw, zijn diepste aard moeten frustreren want in zijn hart is hij eigenlijk een boer. Hij installeert nu een tractor in zijn salon om het ge mis aan akkers en platteland wal te verzoeten, maar zijn vrouw kan deze als meubel niet zo vurig waar deren. Haar protest wordt haar evenwel in de keel gesmoord door 'li avant gardist ische estheet die alle abstracte modeclichés uitkraamt over het „object" en deszelfs „ge spierde poëzie", „grandioze gran deur" en „verpletterende eerlijk heid". Waarop bij de terugkeer van bureau van de diplomaat, zijn echt genote in haar argumentatie is om gedraaid als een blad aan de bomen. Daarmee is Ayme dan weer beke ken! Het stuntje van Camoletti. de succesvolle auteur van Boeing- Boeing voor zijn nieuwe stuk. Semi- rarals, weegt zo mogelijk nog lichter op de hand: een coiffeur heeft een liaarmiddeltje uitgevonden waar door zijn mannelijke clientèle vol strekt onweerstaanbaar wordt voor het andere geslacht. Resultaat de gezochte verwikkelingen tussen des kappers wettelijke gade en zijn klan tenkring met alle schuinse toespe lingen waarmee zulke situaties te decoreren zijn. Grappen echter die zich boven het dek van de bekende borreltafel doorgaans slechts ter nauwernood vermogen te verheffen. Jean Meyer heeft zich vorig jaar. nadat aan zijn dictatuur bij de Comedie Francaise ministerieel een einde was gemaakt, aan de boule vard met zijn stuk Mic-Mac gepre senteerd als kandidaat voor de vacature die Bernstein lange jaren eerder al geopend had. Ook zijn „L'age idiot" is weer bedoeld als een stukje elegante kamermuziek op het thema „overspel", vertolkt door leden van de „betere standen CLAUDE M AONIER die ook tot de nieuwe gelederen van het Boulevard-toneel behoor' zoekt zyn kracht tenminste nog in de onvervalste vaudeville Een professor in de biologie heeft twee drankjes uitgevonden: dooi het ene wordt een aap geleidelijk tot mens gemetamorfoseerd en door 't andere voltrekt zich dat proces op een mens in de tegenovergestel de richting. Een ontdekking die de deuren wagenwijd opent voor kol- derrijke complicaties tussen de aan vankelijk imbeciele booi die. halver wege beide polen, door het posi tieve medicijn zich als een geniaal licht der wetenschap ontpoppen zal De professor die zich vergist en de weg terug naar de apenfase aflegt en nog verschillende andere familie leden en relaties die. eveneens hun geanimeerde bijdragen leveren aan dit zoologisch-menselijke vertier Magnier heeft de verdienste dat hij niet boven zijn pet en ook niet stel selmatig onder de gordel mikt. Dat is al veel waard! Ook is Iedere lite raire pretentie hem vreemd zijn dialogen zijn wat bloedeloos maar dankzij ziin vindingskracht in het scheppen in snel tempo van steeds weer andere situaties en gezichts punten. kan men zich by hem met kinderlijk genoegen amuseren. Méér dan dat divertissement be doelt de Boulevard niet te geven, maar zelfs aan die trekken komt men bij de meeste andere auteurs In deze sector, als gezegd, helaa« nog lang niet altijd toe. Claude Magnier's professor f Pierre Marotti) verifieert de vorderingen van zijn medicijn op zijn proefdier Tristan.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7