veiligheidsraad in Kapitein .Lak on ia* heeft kritiek op reddingwerk ,N KCIFS* OT Eén vliegtuig landde gisteren op Schiphol Toenadering moge'ijk tussen Oost en West D Cyprus slaat alarm Turkije ontkent L DOWN CGPRA Oorlogsbodems bij Cyprische kust? og mist Soekarno naar Manilla Iff SUppoF Zeer hardnekkige mist A President Johnson WEERBERICHT Scheepvaart Spaans schip vermist ANDERE SCHEPEN NIET TIJDIG LANGSZIJ TSJOE EN-LAI IN MAROKKO (&ucf ^fG'eutvs pgericht 1 maart I860 ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 No. 31147 EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Spoedzitting bijeen President Soekarno zal van 7 januari af een „werkbezoek" van vyf dagen aan Manilla brengen voor be sprekingen met president Macapagal over Maleisië en mogelijk over nau were economische samenwerking tus sen Indonesië en de Philippynen. turk CASf In Londen is gisteren een gro te demonstratieve optocht ge houden door enkele honderden Turks-cyprioten. die naar Downingstreet 10 trokken om zo te protesteren tegen de gang van zaken op Cyprus. De stoet on derweg. gefotografeerd in Ox ford-street. Soekarno zal volgens welingelichte kringen een aantal economen meene men ter bespreking van de mogelijk heid om de Indonesische handel via Hongkong voortaan over haven op de Philippijnen gaan. De Indonesische Ondanks de zeer dichte mist, die de gehele dag Schiphol in zijn greep hield, is gisteravond om kart over zes een vliegtuig op Schiphol geland. Het was de gezagvoerder van een tweemotorige K.L.M.-Dakota. een vrachtvliegtuig, die daarin slaagde, een vrij- Het toestel kwam uit Prestwick. te laten 1 Een mistige dag als gisteren be hoort tot de uitzonderingen. Zelden heeft zeer dichte mist het luchtver- president heeft Reer van Schiphol een hele dag lang vrachtvliegtuigen, respectievelijk mei bestemming Malmoe en Parijs. Danaland,i Omdat een vliegtuig uit Kopenha gen met aan boord de directie van de Zweedse rederij a/b Motortank gisterochtend wegens de dikke mist ook niet op Schiphol kon landen, heeft de Nederlandse Dok-en een „buitengewoon militair tribunaal'' onmogelijk gemaakt. Voor enkele Scheepsbouwmaatschappij acht uur in het leven gproeprn ter behandeling duizenden pnnasiers bracht dit een van „speciale gevallen De maalreeel erott teleurslellini: en voor de K.L.M is genomen in verband met het „hui- Pn enkele andere Europese maat- dige gevaar voor de veiligheid van de schappyen geduchte financiële strop- pen. staat en de revolutie". 'e Veiligheidsraad heeft vannacht in New York een spoed- nkomst gehouden om de toestand op Cyprus te bespreken, it uit Nicosia berichten waren ontvangen over het opstomen Turkse oorlogsschepen naar het eiland. Nadat de afgevaar- [den van Cyprus en Turkije het woord hadden gevoerd, ging raad uiteen zonder dat een van de elf leden had gesproken, datum van de volgende vergadering zou later door de voor- ter worden vastgesteld. Nog voor de bijeenkomst om i en dat schepen die in dat gebied 5 uur Ned. tijd begon, sprak zijn waargenomen van de ene Turkse VN-gedelegeerde. i Turkse haven naar de andere een officiële verkla- onderweg zijn". keer wanneer er een Turks oorlogs schip de Cyprische kust voorbij vaart, de Veiligheidsraad op een der gelijk uur bijeen te roepen. Dat ls allemaal uitgedacht en gedramati seerd om de misdaden tegen de Turkse bevolking op Cyprus te ver bergen", besloot hij. De Griekse afgevaardigde. Dimitri Bitsios, stelde de Veiligheidsraad hierna voor de verzekering van de Turkse afgevaardigde, dat er geen enkel Turks schip naar de Cyprische kust onderweg is, aan te nemen „om de ongerustheid van de Cyprische bevolking te bedaren". Nadat Rossides had tegengespro ken dat Griekse Cyprioten Turkse In kortgeleden afgekondigde presi- Alle uitgaande vluchten en dat dentiele decreten werden zware straf- waren er vele Mentallen moesten fen, waaronder de doodstraf, aange- worden geannuleerd en van de 40 kondigd voor spionnen, saboteurs, inkomende vluchten bereikte er, op ondermijnende elementen en „andere die ene vrachtmachine na. geen en- vyanden van de staat". kele Schiphol Het persbureau Antara meldde gis- Toch slaagden twee kleinere toe teren dat twee Javaanse humoristen stellen er gisteravond in om van een waarschuwing hebben gekregen Schiphol op te stijgen. Zy maakten te eerbiedigen door zich te onthou- van een rechtbank m Solo midden- van een korte opklaring waarbij het den van geweld of bedreiging met Java wegens indirecte belediging van vrouwen en kinderen hebben ver moord, stelde hy een resolutie voor waarin de bevolkingsgroepen van Cyprus een beroep wordt gedaan samen te werken en alle staten wordt verzocht de soevereiniteit van Cyprus geweld. j president Soekarno tydens hun voor stelling. zicht by na 200 meter bereikte, ge bruik. Het waren een Dakota en een Dove- van Martins Aircharter, beide i.Verbaasd De Britse minister van Gemene- bestzaken, Duncan Sandys, is van ochtend onverwacht naar Cyprus vertrokken om de toestand in ogen schouw te nemen. In Nicosia heeft president Maka- rios met de Griekse leden van zyn kabinet tot vroeg in de ochtend ver gaderd. waarbij volgens welingelichte kringen de Britse vice-hoge commis saris Denis Cleary en de Amerikaan se ambassadeur, Fraser Wilkins, aan wezig waren. Gisteren waren nog Britse troepenversterkingen op het eiland aangekomen om de orde te helpen handhaven. De Cyprische mi nister van Binnenlandse Zaken, Po- licarpos Jiorkadjis, noemde gisteren de Turkse beweringen van gruwelen en moord op vrouwen en kinderen op Cyprus „onjuist en ongegrond". Vannacht zyn de stafchefs van de drie onderdelen van de Griekse strüdkrachten onder voorzitterschap van vice-president Venizelos by een- gekomen nadat vernomen was dat eenheden van de Turkse vloot naar Cyprus voeren. De toestand zou op deze byeenkomst niet alarmerend ge acht zijn, maar wordt door de Griek se autoriteiten „nauwlettend ge- President Johnson heeft gister avond gezegd, dat hy ervan over tuigd is dat vooruitgang kan worden geboekt in de betrekkingen tussen Oost en West, en dat de Verenigde Staten van hun kant alles zullen doen om daartoe by te dragen. Johnson zei dit tijdens een geïmpro viseerde persconferentie op een par tijtje dat hij op zjjn boerderij 'n Texas gaf. De president acht de be trekkingen tussen Oost en West zeer belangrijk. Tijdens het onderhoud met kanselier Erhard zullen deze ter sprake komen. De president en zyn minister van Landbouw, Orville Freeman, spraken beiden hun bezorgdheid uit over de conferentie in Brussel. In feite is daar niets gezegd over de toelating van de Verenigde Staten tot de de EEO op redely ke basis iral. g de Cyprische beschuldiging en. Hij zei: ,,De Turkse rege- g heeft mij opgedragen offi- el en categorisch te verkla- i, dat er geen Turkse sche- 1 onderweg zijn naar Cyprus 15, ri ;ens het weerbericht van 10 uur andhaaft ziclr een hogedrukge- led waarvan de kern met een lichtdruk van ruim 1040 millibaar •ven de Alpen ligt. In het hoge- rukgebied komt op vele plaatsen list voor. ons land is de mist gisteravond en mm innacht tijdelijk verdwenen of af- ^ftnomen. maar vanmorgen werd et zicht in het grootste deel van et land weer slechter. Invloed van een diepe depressie j IJsland reikt slechts tot noord- chotland en breidt zich nauwelijks It. Daardoor is in de weerstoe- tand in ons land gedurende het lende etmaal niet veel verande- ng te verwachten. Op vele plaat- en blijft mist voorkomen, temperatuur kan in deze mist Minacht weer wat dalen, maar jft over het algemeen boven nul. 29 DECEMBER op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur n op: 15.49 uur; onder: 7.29 uur. •gwater te Katwijk te 1.53 en 14.13 laagwater te 10.05 en 22 23 uur. 12 hoogwater te 2.45 en 15.05 u.; ater te 10.52 en 23.18 uur). a li El fan tflijl nummer bestaat ui. 12 pagina's en een bijvoegsel De vergadering van de raad werd gehouden binnen vijf uur nadat de regering van Cyprus om een spoed zitting had verzocht. Het was voor het eerst sinds de Hongaarse en Suez-crisis dat de Veiligheidsraad op zo korte termijn bijeenkwam. De stap van Cyprus kwam voor de VN-afge- vaardigden als een verrassing, omdat men meende dat de toestand na de op Kerstmis in Nicosia gesloten wa penstilstand rustiger was geworden. Volgens sommige berichten hadden de botsingen tussen de Turken en Grieken op het eiland aan driehon derd personen het leven gekost. De afgevaardigden van Cyprus. Rossides, en van Turkije. Küral. wer den uitgenodigd hun standpunt in de Veiligheidsraad uiteen te zetten zon der recht van stemming. Eerder op de avond had een officiële woord voerder van Cyprus gezegd, dat vyf Turkse onderzeeboten, vier torpedo- bootjagers en drie troepenschepen bij de noordkust van Cyprus waren waargenomen. „Aan deze bedreiging bestaat geen twyfel", zei hy. Rossides sprak als eerste. Hy zei in de loop van vrijdagavond door zijn regering telefonisch gewaarschuwd te zyn dat Turkse oorlogsbodems naar Cyprus voeren en dat „een invasie dreigde". Daarna had hy om een spoedzitting van de Veiligheidsraad verzocht om een einde te laten ma ken aan „de kanonnenpolitiek van Turkije" en het bestand te doen eer biedigen. Zojuist was hem meegedeeld, zei hij vervolgens, dat de Turkse schepen zich niet langer in de richting van Cyprus bewogen. Hij schreef dit toe aan het bijeenroepen van de Veilig- heidsraad. Rossides scheen zeer op- I gewonden. Hy gaf een lange beschou wing over de Cyprische grondwet, die volgens hem de steden verdeelt tus- sen Grieken en Turken en aan de j Turkse parlementsleden in feite een recht van veto geeft. Onverwacht De Turkse afgevaardigde, Küral, verklaarde hierna „verbaasd en ver ontwaardigd te zyn door de be schuldigingen tegen de Turkse rege ring die in de Cyprische klacht" zijn vervat. Hy verklaarde dat de gebeur tenissen op Cyprus veroorzaakt zyn door de actie van grote omvang, die op 21 december door de Griekse Cy prioten werd ontketend „om de Turk se gemeenschap van het eiland te vernietigen" na deze van al haar rechten te hebben beroofd. Küral sprak opnieuw tegen, uit naam van zyn regering, dat Turkse oorlogsschepen naar Cyprus zouden varen Deze schepen begeven zich van de ene Turkse haven naar de an dere. zei hy. De Turkse kust ligt niet ver van Cvprus. Küral vroeg zich af. „of de heer Rossides van plan is elke langer moeten wachten op de che que van.200.000 gulden, die haar door de redery was toegezegd als zy erin zou slagen de bestelde 57.600 tons tanker „Danaland" voor het einde van dit jaar gereed te krygen Het toestel, waarin de Zweden zich bevonden, week uit naar Frankfort. Vandaar begaven de reders zich per auto naar Amsterdam om alsnog om half twaalf s' avonds de „Danaland" in ontvangst te nemen. De „Danaland" is het grootste schip, dat ooit in Amsterdam werd gebouwd. Het heeft een lengte van 235 meter. De N.D.S.M. is er ruimschoots in geslaagd het schip op tyd klaar te krijgen, want het liep al op 31 au gustus van de helling. Ongeveer 3000 werknemers hebben kunnen profiteren van de „fooi", die voor elk van hen 60 gulden bedraagt. Zy hebben hiervan 40 gulden ont vangen. de resterende 20 gulden wordt aan het eind van deze maand j uitgekeerd. Vanochtend is de „Danaland" ln de vaart gegaan met als bestemming de Perzische Golf. Mist heeft gisteren ook Amster damse scheepvaart vertraagd. Veel minder schepen dan normaal liepen de Amsterdamse haven binnen. Twee schepen waarvan de gezag voerders het risico niet wilden lopen ergens op de weg naar de Amsterdam se haven te stranden, bleven in IJmuiden: het waren het Noorse m.s. „Hoegh Belle" en het Engelse ma. „Norfolk Trader". Het wegverkeer heeft natuurlyk veel hinder van de mist ondervon den. Er deden zich echter voor zo ver bekend geen noemenswaardige botsingen voor, ook al omdat de ver keersdrukte zo vlak na de kerstdagen aanzienlijk geringer was dan nor maal. landbouwmarkt „rechtvaardige zeiden zij. President Johnson maakte voorts bekend, dat hy de minister van Defensie, McNamara, opdracht had gegeven een speciale commissie te vormen die het gehele vraagstuk van de Amerikaanse militaire installaties, zowel in de Verenigde Staten als in het buitenland, moet bestuderen volgens het soberheidsprogramma van de nieuwe regering. Aan de huidige Amerikaanse am bassadeur in Mexico. Thomas Mann, is het gehele coordinatieplan van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Latyns-Amerika toevertrouwd Hy wordt dus beheerder van de „Alliance for Progress". Mann is reeds onderminister van Buitenland se Zaken voor inter-Amerikaanse aangelegenheden en speciale raads man van het Witte Huis. De oud-presidenten, vooral gene raal Eisenhower, zyn reeds herhaal- delyk door de regering omtrent be langrijke kwesties geraadpleegd. John McCone, directeur van de inlichtin- 0 eendienst iCIA), heeft gisteren op- heeft contact dracht gekregen oud-president Eisen- SSSSSS1 Aa Amenkaan^e hower een overzicht ie eeven van de *"Mwacht aanleiding van de De gezagvoerder van het rampschip ..Lakonia kapitein Mateos Zarbis. heeft gisteren, op doorreis naar Athene, op het vliegveld van Madrid, de pers te woord gestaan. Op vragen of de reddingswerkzaamheden goed waren uitgevoerd, antwoordde hij: „Ten dele. Als er tijdig drie of vier schepen langszij het schip waren geweest, zou iedereen zijn gered. Maar de schepen die te hulp waren gesneld, kwamen niet dicht bij de „Lakonia ver moedelijk omdat zij dachten dat er niemand meer aan boord was hower een overzicht te geven van de laatste internationale gebeurtenissen. Hij wordt eveneens geraadpleegd over de toekomstige begroting, de zuinig heidsmaatregelen en over economi sche kwesties in het algemeen, aldus Johnson. Hoe de brand was ontstaan, wist de gezagvoerder niet. wel waar die was begonnen. Lange tyd had men de brand bestreden, doch tenslotte werd het vuur te groot. Na anderhalf uur had kapitein Zarbis opdracht gegeven het schip te verlaten. Volgens de gezagvoerder was aan boord geen paniek ontstaan en was het gedrag van de bemanning uitste kend. Na hun redding hadden vele passagiers hem nog bedankt. Kapi tein Zarbis verklaarde te geloven. Met het Portugese schip „Funchal" zyn gisteravond 51 passagiers en 47 bemanningsleden van de „Lakonia" ln Lissabon aangekomen. De passa giers uitten opnieuw hun misnoegen over het optreden van de bemanning tydens de ramp en het ontbreken van het benodigde reddingsmateriaal aan boord van het schip. Geld terug -~r H- De passagiers van de „Lakonia" dat hy de laatste was die van boord zuuen aj jie( ^at zy voor de reis ging. Hy kwam terecht op hebben betaald, terugrkijgen, zo heeft een Amerikaans vliegtuig uitgewo - pen vertegenwoordiger van de Greek pen vlot. Hy zat daar alleen op. Line in Londen gisteravond meege- De 32-jarige Piet J. van Kalsho- deeld. ven uit Nieuwkoop by Gouda, die De directeur van het passagebureau als elektricien op het schip werkte van de scheepvaartmaatschappU Or- de enige Nederlandse opvarende mos, Atkins, zei voorts, dat de Greek behoorde tot degenen die gisteravond Line het verzoek van de Labour- in Manchester aankw amen. Hy zei woordvoerder voor buitenlandse aan- „De eerste twee schepen die op de gelegenheden, Patrick Gordon-Wal- plaats van de ramp arriveerden, ble- ker, om een volledig openbaar on- ven twaalf uur lang alleen maar in derzoek naar de ramp „zeer ernstig" de buurt liggen, zonder iets te doen. bestudeert De Greek Line wil haar Zy zetten geen boten uit, hoewel medewerking verlenen aan een der- steeds vliegtuigen overvlogen die gelyk onderzoek en is bereid, daar- meldden dat er nog mensen aan toe scheepsdocumenten en getuigen- boord waren. Wy waren nog met 34 verklaringen van de bemanning van man op de „Lakonia". We werden de „Lakonia" te verschaffen, mits de gered door het derde schip dat ter Griekse autoriteiten daarvoor toe plaatse arriveerde, de „Charlesville". stemming geven, aldus Atkins. en wy hebben ons leven aan dat schip te danken". Advertentie LATEN WIJ UW SALADES of HORS d'OEUVRES verzorgen voor OUDEJAARSAVOND v.a. f 1.50 tot f 5.p. p. PETER LEENEN GANGETJE 14 TEL. 24905'gen. Atkins verklaarde verder nog, dat de Greek Line pas met officiële cy- fers betreffende het aantal slacht offers van de ramp zal komen als zy over nauwkeurige gegevens beschikt over het aantal geredden aan boord van de schepen „Barakat" en „Ex porter", respectievelyk een Frans en een Amerikaans schip, die 98 over levenden zoudenhebben opgepikt. Volgens de laatste gegevens staat van 886 mensen vast, dat ze de ramp hebben overleefd, zyn 91 lyken ge- j borgen en worder 64 mensen ver mist. Onder de slachtoffers bevinden zich elf. onder devermisten dertig bemanningsleden Tydens de ramp moet het aantal opvarenden volgens deze cyfers dus 1041 hebben bedra- vermissing van een ruim 7.000 ton metend Spaans vrachtschip, de ..Cas tillo Montjuich", dat op 20 december uit Boston in La Coruna" had moe ten arriveren. De kustwacht heeft geen noodseinen van het betrokken schip opgevangen, maar zal nagaan of er schepen zijn die iets van de „Castillo Montjuich" vernomen heb ben. zy zal ook reddingstations in IJsland, Plymouth, de Azoren en Rheinstein i West-Duitsland alar meren. Van de ..Castillo Montjuich". die op 5 december met een lading graan uit Boston is vertrokken, heeft men sinds 14 december, toen het schip zich op 400 myl ten noordwesten van de Azoren bevond, niets meer ge hoord. Men weet niet hoeveel be manningsleden het schip heeft. Premier Tsjoe En-lai van commu- nistisch-China is gisteren in Rabat aangekomen. Hy werd op het vlieg veld verwelkomd door prins Moelai Abdallah. een broer van koning Has san. De' koning begroette zyn gast in het Dar-es-Salaam Palace, waar Tjoe En-lai gedurende zyn bezoek aan Marokko logeert. De Chinese premier zal op zyn Afrikaanse reis ook een bezoek aan Tunesië brengen, op een niet nader j bekendgemaakt tydstip in januari. Tydens het bezoek, dat twee dagen zal duren, zal Tsjoe besprekingen voeren met president Bourguiba. Er zal een officiële mededeling worden gedaan over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Tu nesië en China. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Dec. 1863: Vit Kopenhagen wordt De aankomst van de Franse ex-kolonel Antoine Argoud aan het tribunaal te Parijs, waar hij terecht staat op beschuldiging één der leiders van de O.A.S. te zijn geweest. Deze opname werd gemaakt met een telelens, doch de beschuldigde kreeg de foto graaf toch in de gaten en wees hem aan zijn begeleiders aan. onder dagteekening van den J I9den dezer gemeld, dat den J vorigen dag het stoffelijk J overschot van wijlen Koning J Friedrich VII met groote a plegtigheid in de hoofdkerk i te Roeskilde was bijgezet. a De vredelievende taal door Keizer Napoleon gevoerd f tot de deputatie, welke hem t het adres van den Senaat t r kwam overhandigen, heeft in t J Parijs een hoogst gunstige t J indruk gemaakt. f

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1