'p Cyprus is het rustiger a ingrijpen van Britten Minder bezoekers naar Oostzone dan verwacht Explosie maakt van Haagse flat een ruïne koopt ook hotels in Noord wijk 1urken beschuldigen le Griekse Cyprioten van reeks gruwelen Vluchteling (18) neergeschoten 26.000ste schip iu Rotterdam 4 anvocr van (zachte lucht garage JONGELEEN WEERBERICHT Treinramp in Hongarije 43 doden Automatisch wassen ZWART Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 DECEMBER 1963 No. 31148 EIDSCH DAGBLAD I Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee». Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel l. Leiden - Giro no. 57055 i wacht wordt, dat de Britse bevelheb- ber ter plaatse, generaal-majoor P. Young, aan het hoofd van de Brits- I Grieks-Turkse troepen zal komen te staan. In Londen werd gisteravond offi- i cieel bekendgemaakt, dat Groot- Brittannië versterkingen in de vorm van een pantsereskadron uit Libië en een bataljon van de Strategische reservetroepen uit Engeland naar Cyprus zendt. De Britse Labourpar- tij heeft zich inmiddels bü monde van haar woordvoerder in buiten landse aangelegenheden. Patrick I Gordon-Walker, tegen deelname van i Britse troepen aan de „bestandsope ratie" uitgesproken. Dit is, zo gaf deze tegenover premier Douglas- Home en minister van Buitenlandse Zaken Butler als zijn mening te kennen, een zaak voor de Verenigde Naties. Nieuwe regering Boodschap van Dc regering van Cyprus heeft gisteren om een bijeenkomst van Ie Veiligheidsraad van de Ver. Naties gevraagd naar aanleiding |an de toestand op het eiland. De Raad zal deze kwestie begin tolgende week behandelen. De Cyprische vertegenwoordiger bij |e V.N., Rossides, had gisteren een onderhoud met de secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, bij wie hij een klacht indiende (ver Turkse inmenging in Cyprische aangelegenheden „met ge- ruik van en dreiging met geweld". Turkije had n.l. woensdag 1 ttkendgemaakt, dat het een militaire actie op Cyprus was be- president Johnson nnnen. Straalvliegtuigen van de Turkse luchtmacht voerden laarschuwingsvluchten op geringe hoogte boven Nicosia uit en Turkse vlooteenheden vertrokken naar het eiland. Nog meer Britse troepen onderweg [Van zijn kant heeft de Turkse pe-president van Cyprus, dr. Küt- iiik, gisteren de Griekse Cyprioten (gehuldigd van een reeks gruwelen ten leden van de Turks-Cyprische fmeenschap. In de afgelopen da rn zouden tenminste driehonderd prkse Cyprioten, onder wie vele puwen en kinderen, het leven heb- h verloren. De vice-president toon- aan journalisten foto's ten be- Hze van zijn beschuldigingen. Op p van deze foto's waren de dode (hamen van acht kinderen in een jdkuip zichtbaar Kütchük verklaar- dat er een toenemend tekort is In Turkse Is woensdag een nieuwe regering onder leiding van Ismet Inönü gevormd, die af gezien van vier onafhankelijken, uit- sluitend leden van de Republikeinse Volkspartij telt. Minister van Bui tenlandse Zaken is Feridun Er- i kin, die deze post ook in het oude 1 kabinet bezette. De leider van de Griekse Na tionale Radicale Unie, Canellopoulos. I heeft zijn verkennende besprekingen I over de mogelijkheid tot vorming van een nieuwe regering gestaakt. I Koning Paul had hem hiermee be- I last nadat het kabinet-Papandreou I dinsdag was afgetreden. Na een langdurig onderhoud met de demis sionaire premier verklaarde Canello- I pculos. dat hij vandaag de koning zou meedelen dat hij geen enkele oplossing voor de crisis heeft gevon den. pn onze weerkundige medewerker t een vorst van 13 graden op het liegveld Eelde is gerekend over et hele land de kerstnacht de iudste geworden tot dusver in eze eeuw gemeten. In de loop van erste kerstlag drong zeer snel ichte lucht binnen, hetgeen in de ovenlucht met een snelheid van uim 100 kilometer per uur ging. arbij trok de dooigrens binnen uur van Zeeland naar Groningen n viel dc neerslag voornamelijk Is ijzel en regen. Wij hebben de eide kerstdagen een ware cocktail ehad, n.l. zon, strenge vorst, ijzel. tgen, mist, enkele sneeuwvlokken n een fikse dooi. Vele reinigings- iensten werden hierdoor eerste erstdag in hun kerstrust gestoord. vragen zich af: blijft het ooien? korte termijn: Ja. We kwamen hl weer tijdelijk onder invloed van "tloper van een hogedrukge- ied. waardoor de temperatuur ,alde, maar dat duurt ditmaal let lang. In het komende etmaal 1 de wind alweer gaan toenemen It zuid tot zuidwest, zodat dan de invoer van zachte lucht wordt :rvat. toenemende wind wordt veroor- ,kt, doordat een diepe oceaan- pressie haar invloedsfeer gelei- ilijk naar IJsland en Schotland later ook naar het Noordzeege- led uitbreidt. De regenkansen zijn ig klein en het zicht zal langzaam irbeteren. aan voedsel, water en medicamen- l ten. I Op Cyprus was het donderdag, na vier dagen van gevechten tussen le den van de Griekse en Turkse be- I volkingsgrcepen. rustig. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Erkin, deelde in Ankara de Senaat mee, dat bij de gevechten op Cyprus tot woensdagmiddag 24 Turken om het leven waren gekomen en 55 ge wond, van wie 15 ernstig. Het aantal slachtoffers onder de Grieken is niet I bekend. Na beprekingen van presi dent Makarios met de Britse. Griek se en Turkse vertegenwoordigers is i bekendgemaakt, dat strijdkrachten van deze landen, die het garantie- I verdrag inzake Cyprus hebben on dertekend op Cyprus onder Brits bevel de regering van het eiland be hulpzaam zullen zijn bjj het doen naleven van het dinsdagavond ge sloten bestand tussen de Griekse en Turkse gemeenschappen. Krachtens in 1960 gesloten over eenkomsten verkreeg Cyprus onaf hankelijkheid binnen het. Britse Ge menebest. Op het eiland bevinden zich nog enkele Britse bases en er zijn bovendien nog 800 Griekse en 1000 Turkse militairen gelegerd. Ver- De Amerikaanse president John son heeft boodschappen gezonden aan president aartsbisschop Maka- j rice en vice-president Kütchük van Cypr'is, benevens aan üe president I van Turkije, Gürsel. Hij dringt er bij de Cypriotische staatslieden op aan, een einde te maken aan de „broederstrijd". Wat hij in zyn boodschap aan Gursel zegt is niet bekend. Deze laatste boodschap is een antwoord op een telegram van de Turkse president, waarin deze president Johnson vroeg, al het mo gelijke te doen om een einde te ma ken aan het bloedvergieten op Cy prus. Gürsel zei daarin tevens, dat de actie van de Grieks-Cypriotische „terroristen" de vorm had aangeno men van groepsmoord. gericht op vernietiging van de Turkse ge meenschap op Cyprus. Het merendeel van de Turkse mi litairen in Nicosia, die woensdag hun kazerne hadden verlaten, nam gis teravond nog stellingen buiten de stad in. De Turkse wijk van de Cy prische hoofdstad was nog afgeslo ten. I)e Turken, die woensdag de vliegdiensten op Cyprus al hadden stopgezet, hebben nu ook het lucht verkeer met Athene verbroken. In de eerste week, waarin voor de Westberlijners de muur in hun stad enkele ..openingen" vertoonde, hebben 163.000 hun ner van de mogelijkheid gebruik gemaakt, hun verwanten in het oostelijk stadsdeel te bezoeken. Dit cijfer is afkomstig van het Oostduitse persbureau A.D.N. Westelijke controleposten bij vier doorlaatposten telden giste- De experimenten van een 20- jarige jongeman in Den Haag. die zelf vuurwerk wilde maken, hebben eerste kerstdag geleid tot een ontploffing in zijn ouderlijke woning, waardoor een enorme ravage werd aangericht. Een hoekje van de vuurwerk- 1 fabriek'' na de explosie. ren ruim 53.000 personen. Hoe veel mensen met de trein via het controlepunt Friedrichstrasse naar Oost-Berlijn zijn gegaan is niet bekend. Volgens A.D.N. bedroeg het aantal bezoekers, dat tot 16.00 uur gistermiddag de vijf grensovergangen was ge passeerd 57.500. Men had op een veel groter aantal gerekend, wel 150.000. Van de 150.000 mensen aan wie pasjes waren j uitgereikt voor eerste kerstdag zijn er slechts 73.000 over de I grens gekomen. Pas 24 uur nadat Oostduitse grens wachten een achttienjarige jongen bij een vluchtpoging hadden neerge schoten, maakte het Oostduitse pers bureau melding van het incident. Twee mannelijke personen hadden woensdag „met geweld de grens met West-Berlijn" overschreden. Nadat zü geen acht hadden geslagen op aanroepen en waarschuwingsschoten was een van beiden door een schot dodelijk gewond, zo meldde ADN. De getroffen jongen bezweek later in een Westberlijns ziekenhuis. Zijn j vriend, die samen met hem over de muur in de Amerikaanse sector klom, kwam er met een zenuwschok af. T'wintigjarige jongen gewond Zwolsman (Van onze Haagse correspondent) By een zware explosie in een flat gebouw aan de Heliotrooplaan bij Kijkduin is op eerste kerstdag de 20- jarige h.b.s.-er Evert de Vries zeer ernstig gewond. Overdekt met brand- I wonden, met veel inwendig letsel en met zjjn kleren volkomen aan flar den wankelde de jongen na de klap het portiek op. waarna hij naar het ziekenhuis Zuidwal werd overge bracht. In één slag was de flat een ravage van puin en glasscherven. Een tussenmuur werd finaal wegggebla- zen. Ruiten sneuvelden, de deuren werden uit de posten gerukt en sloe- gen aan stukken. Plafonds scheurden, meubilair werd omver geworpen, de j geiser werd van de muur gerukt, glaswerk in kasten ging aan scher- I ven. Ook de omliggende flats kregen schade. Advertentie Hillman Humber Off. dealer ST.-JACOBSGRACIIT 10—16 rEL. 21560 - LEIDEN Singer Sunbeam IETS ZACHTER e Bilt verwacht van heden- tot genavond ver het algemeen bewolkt en fwegend droog weer met aanvan- |k nog bijna overal mist. Zwakke matige wind tussen zuid en zuid- I, Iets hogere temperaturen over- (Opgemaakt om 11.15 uur). i str rzen 28 DECEMBER on op: 8.48 uur; onder: 16.34 uur. aan op: 15.05 uur; onder: 6.06 u. oogwater te Katwijk te 1.02 en 123 uur aagwater te 9.11 en 21.27 uur. I blad bestaat uit 16 pagina's Oorzaak onbekend Wat de oorzaak van de explosie is, is nog niet achterhaald. Het slacht offer kon nog niet worden gehoord. Tot gisteravond was zijn toestand kritiek, maar nu is levensgevaar ge weken. Evert de Vries was alleen thuis Zijn vader en moeder waren naar familie in Heemstede. Zijn inwonende zuster, haar echtge noot en de baby, waren naar familie in Zeist. Om half elf ver scheurde de klap van de explosie de stilte van deze Haagse buitenwijk. De klap was tot ver in de omtrek te ho ren De acht verdiepingen hoge woon- paal „Duinrande" wankelde op haar grondvesten. Politie, brandweer en G.G. en G D. rukten uit. De brand weer kwam op alles voorbereid met groot materiaal en met vang zeilen. Gelukkig brak er geen brand uit De brandweer spijkerde ramen en deuren dicht en begon met puinrui men. Hoofdbrandmeester Blom be gon met een onderzoek naar de oor zaak, maar na ruim een uur moest hij zeggen: „Ik begrijp er niets van In een kast De explosie heeft naar alle waarschijnlijkheid plaats gehad onder in een kast in de kamer van de jongen. Daarop wijzen schroei vlekken in de resten van de kast en op het plafond, en daarop wijst ook de weggeblazen tussenmuur De ion gen moet door een felle steekvlam zijn getroffen. Er is gedacht aan vuurwerk, maar er werden geen res ten gevonden. Munitie zou andere sporen hebben achtergelaten. Men denkt nu nog aan een scheikundige proef, want het is bekend dat de h.bs.-er graag scheikundige proefjes doet. Dat vertelden tenminste de ouders var Evert de Vries, die in alle haast uit Heemstede terugkwamen Schei kunde en archeologie ziin de twee grote hobbv's van on-.e jongen De heer De Vries deelde mee tegen brand verzekerd te ziin, maar in hoe verre de verzekering de schade na deze explosie dekt. was nog niet be kend. De Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) NV is. zo werd ons desgevraagd bevestigd, tot overeenstemming gekomen met de aandeelhouders van de NV Maatschappij tot Hotelex ploitatie Huis ter Duin in Noord- wijk inzake de overdracht van alle aandelen van deze vennoot schap. De exploitatie van het hotel en van de verdere accom modaties van de NV Huis ter Duin zal worden voortgezet on der leiding van de huidige direc teur, de heer W. Tappenbeck. De commissarissen van deze NV zullen vooishands deel blij ven uitmaken van het nieuw te benoemen college van commissa- rissen. Voorts is door de EMS overeenstem ming bereikt met de heer L. van Sterkenburg over de overneming van het gehele geplaatste aandelen kapitaal van de NV Vereenigde Hotels van L. van Sterkenburg. Deze vennootschap omvat een drie tal hotels, n.l. het Doelen Hotel te Amsterdam en het Palace Hotel en het Rembrandt Hotel te Noordwijk aan Zee, alsmede het flatgebouw j „Majestic" te 's-Gravenhage aan de Javastraat, hoek Zeestraat. De exploitatie van de hotels e.d. zal j ongewijzigd worden voortgezet en wel tot een nader vast te stellen tijdstip onder de directie van de heer Sterkenburg Het bestuur van ne EMS verwacht, zo deelt het mee, dat door deze bei de transacties voor de betrokken I hotels in Noordwijk aan Zee be- langrijke perspectieven worden ge opend. Iet bestuur is van oordeel, dat deze unieke badplaats aan de Noordzee-1 kust, in nauwe samenwerking met1 bet gemeentebestuur verdere ont wikkelingsmogelijkheden, overeen komstig het specifieke karakter van Noordwijk aan Zee, kunnen worden j geboden. Een beeld uit het roerige Ni cosia op Cypruswaar het gedu rende de kerstdagen tot vuurge vechten is gekomen. Griekse Cy prioten in actie in de Turkse wijk van de stad. Bij een treinramp, welke zich dinsdag bij een botsing tussen twee treinen nabij' Szolnok in Hongarije heeft voorgedaan, zijn 43 mensen gedood en 36 ge wond, van wie zeventien ern- stig. De bestuurder van de per sonentrein, die op een stilstaan- i de goederentrein was ingereden, is gearresteerd. Hij zou tenge volge van de mist het rode licht van een onveilig-sein niet heb- I ben opgemerkt. Advertentie VOL AHT0MATI5CHF WASMACHINES A EG - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO IEMCO N. V. De achttienjarige Paul Schuit: die op eerste kerstdag bij een po ging om over de Berlijnse muur naar het Westen te vluchten door Vopo's werd neergescho ten. Rotterdam heeft binnen het jaar het Lt.OOOste zeeschip in zijn haven ontvangen. Een trots record dat de Maasstad met vreugde vervult, vooral omdat het een duidelijk bewijs is van de nog voortdurende groei van dc haven, die aanspraak maakt op de titel „de grootste haven ter wereld". In één jaar 26.000 schepen zijn er nog nooit in de Rotterdamse haven geweest. Vorig jaar, ook een recordjaar, werd dit aantal niet gehaald. Op 28 december voer de ertstanker „Tostero" uit Stockholm als 25.000ste zeeschip het Rotterdamse havengebied in. Dit jaar kwam het 25.000ste schip al op 12 december in Rotterdam aan. En was er dus meer ruimte. Zo kon het, dat op eerste kerstdag om 17.30 uur het 26.000ste schip voor Rotterdam tussen de pieren van Hoek van Holland doorvoer en in Rotterdam kon worden geregis treerd. Een leuk kerstgeschenk voor de Rotterdamse havenautoriteiten. Het 26.000ste schip was de Neder landse kustvaarder „Albion" groot 281 brt en eigendom van de kapi tein P. Hilgenga. Het schip vaart voor de zgn. Thames Line. Het schip kwam uit Londen. Advertentie Vraag demonstratie en prospectus HOOIGRACHT 18 (§uc/ êffïkti ttvs Uit het Leidsch Dagblad van 24 Dec. 1863: Het landgoed de Kruis berg. in de onmiddellijke na bijheid der gemeente Hoog- Keppel gelegen, hetwelk door het Rijk is aangekocht om te dienen tot een gevangenis voor jeugdige veroordeelden, zal in het laatst van deze maand worden aanbesteed, ten einde het woonhuis inte- rigten tot een woning voor den kommandant. In een der jongste zittin gen van de Fransche acade mie is een petitie ingekomen, waarin werd verzocht, dat de openbaarmaking van meteo rologische berigten, zelfs die van den heer Severrier van het Keizerlijke observato rium, zal worden verboden op grond, dat daardoor onge rustheid wordt verspreid en vele handelsoperatièn belem merd worden. Dat verzoek vond echter geen den min sten bijval, hebbende de aca demie de belangrijkheid en het nut der meteorologie. i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1