ranse radio onder eindelijk eigen dak Amsterdam biedt meer kerstvermaak dan ooit DUET NA RUIM EEN HALVE EEUW Monumentale schepping van architect Henry Bernard Nu een echt amusementscentrum naast ParijsBrusselKopenhagen MGR. ATHENAGORAS MET PAUS NAAR HEILIGE GRAF NYLONS Chauffeur door eigen wagen Vonnis over Amerikaanse CP in hoger beroep vernietigd overreden „Onschuldig" Schrijver gaf marihuana aan meisje /ericht 1 maart 1860 Donderdag 19 december 1963 Vijfde bUd no. 31141 (Van onze correspondent in Parijs) )e afgelopen zaterdag was een historische datum voor de RTF, inkrijks nationale radio- en televisiebedrijven. Op die dag heeft ident De Gaulle, omstuwd door een zeshonderd gasten. La lison de la Radio (dat gerust de naam van paleis of van burcht verdiend) officieel in gebruik gesteld. lor informaties en voorts varié toneeluitzendingen, concerten Bdere dingen van cultuur produ het echter de bedoeling, dat buiten Parijs een hele televisiestad zal ver razen Modern t ls in Frankrijk zo'n beetje tie, dal zo'n officiële inaugura- liet altijd naaldscherp met de i klopt, en ook nu werd aan die mte wel weer beantwoord. Se- naanden had ongeveer de helft het personeel dat uit zo'n vier- koppen bestaat, immers al Het Maison de la Kadlo ran kantoren en studios ge- Zehrfuss gigantische expositiehal Maar t xal n.[ wel een klein even ten noorden van de stad op duren, alvorens het hele toni. de Place de la Defense, het eerste ran deze ..fabriek (die per dag monument van nationale omvang en .„toemat... bestemmine waarmee Parijs door de „moderne tyd" is verrijkt. Een mo- nument van staal, aluminium, glas op volle toeren zal kunnen rn beton dat in de „functionele con ceptie" van architect Henry Ber nard naast het Fnesco-paleis en de NAVO-zetel een derde eigentijds sil houet tussen de Eiffeltoren, Notre- Dame, Opera. Sacré Coeuer en andere vertrouwde zetstukken van het Pa- rijse decor is geplaatst. Modern en functioneel zijn ook de karktertrek- ken die het interieur met zijn elf honderd bureaus 61 studio's restau rants. postkantoor, bank en sociale diensten beheerst. Doorkijk in een kilometerslange gang. door vier cijfers worden onderschei den. Het eerste cijfer voor de ver dieping, het tweede voor buiten- of cinnengalerijen en de tweede laat ste cijfers voor de „inviduele" deur. Niettemin blijft het ondanks al die ingenieuze aanwijzingen met kleuren en cijfers toch nog wel een toer je weg te vinden door de kilometerslan ge gangen naar de concertzaal (met duizend plaatsen) of het bureau of de studio waar je toevallig zijn moet. Daarom heeft de directie ook nog een klein bataljon van geüniformeer de stewardessen geëngageerd die bezoeker of personeelslid met een Partijcongres kandidatuur- Defferre Het bestuur van de Franse socia listische partij heeft besloten, dat op 1 en 2 februari een speciaal na tionaal partijcongres zal worden ge houden om te spreken over de kan didatuur van Gaston Defferre voor het presidentschap. Deze 53-jarige burgemeester van Marseille heeft zich bereid verklaard kandidaat te staan bij de presidentsverkiezingen in 1965- Men neemt aan dat president De Gaulle een tweede ambtstermijn na streeft en zelfs zyn tegenstanders geven openlijk toe dat hij zal wor den herkozen Indien de verkiezing in soortgelijke omstandigheden als thans heersen wordt gehouden. Defferre is verscheidene malen minister geweest. Nu is hij Senator Men acht hem een politicus die in staat is bij een presidentsverkiezing enige eenheid bij de oppositie tot stand te brengen. Honderd miljard dollar voor V.S.-begroting President Johnson heeft gisteren op een persconferentie medegedeeld nog niet te weten hoe hoog de Ame rikaanse begroting zal zijn voor het begrotingsjaar dat op 1 juli 1964 begint. De begroting zal echter tenminste 102.3 miljard dollar bedragen, zo meent hij Voor het lopende begro tingsjaar is 99 miljard dollar uitge trokken. President Johnson beloofde er voor te zullen zorgen dat de stij ging zo klein mogelijk blijft. Het Amerikaanse bruto nationaal pro- dukt bedraagt, op het ogenblik ruim 600 miljard dollar. De regering in Washington verwacht dat dit bedrag aanzienlijk zal stijgen als de belas tingvoorstellen van wijlen president Kennedy worden aanvaard, aldus Johnson. (Van onze A'd-amse correspondent!. Amsterdam heeft zich ge schaard in de rij van Europese amusementscentra, waar tijdens en rond de komende feestdagen Ondanks eventuele bezwaren Dc orthodoxe oecumenische patriarch van Constantinopel, mgr. Athenagoras, zal naar Jeruzalem gaan en daar tezamen met Paus Paulus gaan bidden bij het Heilig Graf, aldus heeft de Grieks- beminnelijke glimlach in de grote orthodoxe patriarch van Antiochië, mgr. Theodosios verklaard, hal opvangen om hem zo nodig nog I even tekst en uitleg van het orin- i teringsplan te geven. Jaartje kan er echter óók nog j. na de ruim halve eeuw dat ranse radio, alleen dank zij de siteit waarmee hier het „sy- de se debrouiller" zich eigen door moeilijkheden heen- beoefend werd, het gemis aan jke organisatie en outillage wist mpenseren. Redactiebureaus, nstratieve diensten en studio's toen over de hele stad ver en de tyd die met heen en hollen al verloren is gegaan, chts in lichtjaren uit te druk- Om van ander ongerief en rietsels" nog maar niet eens te en. de kwaliteit van de program ed door deze verhuizing alleen beter kunnen worden. En het □ge effect van de betere be- 4 heeft zich trouwens al ge- os lr eer d. toen op 23 november, avond van de moord op presi- Kennedv, de Franse radio en ie de dramatische gebeurtenis- Dallas a la minute wisten op ogen en te „verwerken", doordat t eerst nu alle betrokken dien onder één dak waren gecentra- Al in 1903 nkrijk, dat in 1903 al een an- op de Eiffeltoren plantte om rste radioberichten «voor uit- nd militaire doeleinden) te n verspreiden, mag zich wel de mat noemen van het omroep- in de wereld. Twintig jaar la- Ifrd de radio ook voor het bre- publiek als leverancier van 5. chansons, muziek en toneel in. En nog wat decennia daar gon ook het broertje televisie tachtiger te roeren, waren ontwikkelingen die de enaars ook aan het uiterlijk lun eens zo verguisde Eiffelto- nden aflezen, want ten dienste e televisie moest 'n jaar of wat n de top van het stalen mon- let een nog imposantere anten- paratuur worden uitgerust, hoeft de Eiffeltoren voor haar «che silhouet geen vrees van re vorderingen van de techniek te duchten, want het Maison de dio heeft een eigen uitzendto- Voorlopig blijft ook een deel Ie televisiediensten nog by de ingekwartierd. Op den duur is Schilders en beeldhouwers werden vanaf de eerste ontwerptekeningen al bij de opzet betrokken. En hun bijdragen voegen zich dan ook har monisch in het geheel, zonder de indruk te wekken dat die scheppin gen ter „verfraaiing" werden toege voegd. De sprekende en heldere kleuren die overal werden toegepast, hebben trouwens ook al weer een eigen nut tigheidsfunctie. Achter rode deuren zetelen leden van het administratieve personeel, hemelsblauw is de kleur der technici en achter het grijs ver bergen zich de toiletten en andere ruimten die voor „intern gebruik" zijn bestemd. In de dubbele zin van het woord spreken de kleuren ook nog in een andere richting. Wanneer men zich op blauwe grond bevindt, weet men onmiddellijk dat men op een even etage vertoeft. En om te weten dat ge een oneven dertien verdiepingen heeft bereikt, behoeft men alweer slechts naar het parket te kijken dat dan een grijze kleur vertoont. Een overeenkomstig systeem van „self-service" is ook toegepast op de nummering der vertrekken, die elk Advertentie spaar plezierig met prijzen 1.75/1.95/2.95 met GRATIS spaarzegels van 15 en 25 ct vraag een spaarkaart Mgr. Theodosios zei dat mgr. Athenagoras hem per speciale boodschap kennis had gegeven van zijn voornemen om naar Jeruzalem te gaan. Mgr. Theodosios had ge antwoord met dit plan in te stem men in een geest van christelijke hoffelijkheid., en de oecumenische patriarch alleen verzocht zich van elk bezoek aan of doorreis door Israël te onthouden. Daar elke orthodoxe kerk onaf hankelijk is, had patriarch Athena goras alle patriarchen en metropo lieten afzonderlijk van zijn voorne men in kennis gesteld. Uit goede bron in kringen van de Orthodoxe Kerk werd echter vernomen dat mgr. Athenagoras reeds besloten had in elk geval tezelfdertijd als Paus Paulus naar de heilige plaatsen te gaan. welke bezwaren daar ook te gen zouden worden Ingebracht. Ongeluk in mist Maison de la Radio. Een federaal hof van appèl in het I een beroep op het vijfde amende - district Columbia waarin Washington ligt heeft gisteren het vonnis waar bij de Amerikaanse communistische partij werd veroordeeld wegens het zich niet laten registreren overeen komstig de wet op de controle op ondermijnende activiteit, vernietigd. Het hof verwees de zaak terug naar een lagere rechtbank voor, zo de re gering dit wenst, een nieuw proces of voor een met redenen omklede vrijspraak. Op 17 december van het vorige jaar had een districtsrechtbank de communistische party tot een boete van 120.000 dollar veroordeeld, om dat zg zich niet had laten inschrij ven als „agent van de Sowjet-Unie". Elf van de twaalf punten van de tenlastelegging handelden over het niet voldoen aan de order om zich tussen 20 en 30 november 1961 te laten inschrijven. In het twaalfde punt werd de party ervan beschul digd geen verklaring met gegevens over haar leiders, leden en financiën te hebben ingevuld. De verdedigers van de party stel den, dat de party de regering de gevraagde inlichtingen niet had ver strekt omdat zy daardoor wellicht haar leiders en haar leden aan een aanklacht bloot zou stellen. Volgens het vyfde amendement op de Ame rikaanse grondwet behoeft zy. aldus de verdedigers, dergeiyke gegevens met te verstrekken. Rechter Alexander Holtzoff be ment kan doen. Het. hof van appèl bepaalde giste ren dat de regering zou moeten be wijzen. dat er een vrywilliger be schikbaar was om zich voor de par ty te laten registreren overeenkom stig de wet van 1950. De verdediging had betwist dat een dergelijke vry williger zich zou melden omdat hij zichzelf volgens andere wetsartike len zou beschuldigen. De Democratische senator Mans- field heeft verklaard aan te nemen, dat de regering bu het opperste ge rechtshof beroep zal aantekenen te gen de uitspraak van het hof van appèl. VON BRENTANO heeft inzinking na zware operatie Heinrich von Brentano, ex-minis ter van Buitenlandse Zaken van W. Duitsland. heeft een ernstige inzin king gehad. De crisis kwam onver wacht, daar Von Brentano, na een nogal zware operatie aan zyn slok darm en ondanks een bronchitis, aan de beterende hand was. Kort na de operatie bleek dat Von Brentano aan bronchiale astma leed, die vol gens de artsen het gevolg was van zwaar roken. zyn toestand is intussen weer ver- (Van onze Haagse correspondent) Duisternis, dichte mist en een spie gelgladde weg waren de oorzaak Tan een botsing tussen een trekker met oplegger van Van Gend en Loos en een autobus van de K.L.M. gisteren op de Rüswijkseweg in Den Haag. De chauffeur van de trekker werd door zijn eigen auto overreden en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. De chauffeur van de KX.M.-bus werd ernstig gewond. De trekker met oplegger kwam uit de richting Rotterdam en reed over de rechter midden baan van de Rijswijkseweg in de richting van het centrum. Er lag een laagje ijs over de weg De wagen raakte in een slip en zonder dat de chauffeur er verder iets aan doen kon kwam de zware wagen dwars over de weg te staan. De oplegger en de trekker maakten een hoek van negentig graden en de kabels braken. Daar door viel de verlichting uit. De Haag se chauffeur Albert van Herp (29) stapte uit en inspecteerde de schade. Hy praatte even met een voorbij ganger over het waarschuwen van heel voorby is. Von Brentano, die nu leider is van de Christendemocratische fractie in de Bondsdag, wordt de volgende maand 60 jaar. Twee weken geleden werd hy in een ziekenhuis in Mlin- chen opgenomen voor een keelope ratie. Von Brentano trad in oktober 1961 Alexander Sokolow en zijn metge- als minister van Buitenlandse Zaken zellin «wier identiteit niet is ont- af. Adenauer voerde toen onderhan- huld» hebben zich gisteren voor een delingen met de leiders van de Vrye Newyork.se rechtbank onschuldig ver- Democratische partij om hun steun klaard aan spionage ten behoeve van te krygen voor zyn vierde periode de Sowjet-Unie. Zy zyn deze zomer in als bondskanselier. Washington aangehouden, verdacht beterd, hoewel de crisis nog niet ge- politie, en liep toen terug naar zyn Geen Franse wapens naar Indonesië van pogingen om aan Moskou Ame rikaanse atoomgeheimen en gegevens over raketten te verstrekken. Agen ten van de FBI hebben bij hen thuis een krachtige korte-golfzender gevon den Twee andere Russische staatsbur- gers de VN-functionaris Iwan Dego- Frankryk de uitvoer van wapens en row en zyn vrouw Alexandra, even- ammunitie naar Indonesië heeft eens van spionage verdacht zijn on- verboden Het is hiertoe overgegaan laiiRS geruild tegen twee Amerikanen, na ontvangst van een desbetreffend paalde echter vorig jaar, dat alleen I die in Rusland wegens spionage wer- verzoek van de Maleisische een persoon en met een organisatie den vastgehouden. 1 minister Abdoel Rahman. De Franse ambassadeur in Koeala Loempoer. Pierre Anthonioz, heeft in de Maleisische hoofdstad tegen over journalisten verklaard dat beschadigde wagen. Op dat moment naderde de K.L.M.-bus. De chauffeur zag door de mist en duisternis de onverlichte wagen te laat. Wél remde hy nog maar zyn bus gleed door en botste op de trekker. Deze ging schuiven en chauffeur Van Herp werd door zyn eigen auto om vergeworpen en overreden. De wagen stootte over de verkeersgeleider, gleed over de rechter rybaan. ver der het trottoir op en schoof door een heg het fabrieksterrein van een papier-industrie op. De K.L.M.-bus slipte de linker rybaan over en botste tegen een lantaarnpaal. De chauf feur werd met zwaar inwendig letsel uit zyn in elkaar gedrukte cabine be vrijd. Hy werd met de ernstig ge wonde Van Herp naar het gemeen telijk ziekenhuis Zuidwal gebracht. De ongeveer tien passagiers in de bus werden niet noemenswaardig ge wond. De ravage was enorm en het auto- en tramverkeer werd ernstig gestagneerd. Politie, brandweer en de uitrukploeg van de H.TM. hebben eerste zeer snel de versperringen geruimd. 1 verloren. tienduizenden hun vermaak bui tenshuis kunnen vinden. Nimmer tevoren was er een zo rijk thea terleven in het lichte genre als thans. Dit is een nieuw verschijnsel: In vorige jaren trof men in de hoofd stad slechts het traditionele kerstcir cus in Carré of R.A.I.-gebouw en de premiere van enkele geruchtmakende films. Nu echter heeft men keuze uit een gevarièerde lijst van grote shows, cabarets en toneel naast de feestelijke bioscoopprogramma's. Men behoeft niet langer meer naar Parijs, Brussel of Kopenhagen om amusement in de kerstweek te zoe ken. Opvallend is. dal de kaartver koop hij de Amsterdamse theaters een stormachtig verloop toont en het ene evenement het andere ken nelijk geen schade schijnt te doen. By de Amsterdamse V.V.V. zei men ons: „Een vreemdelingeninva sie als met Pasen en Pinksteren ver wachten wij met Kerstmis niet. Maar er is een sterk stygende lijn: met na me de Duitsers schynen zich steeds meer te onttrekken aan het typisch huiselijke feest, dat Kerstmis daar altyd is geweest men trekt er op uit en Amsterdam is daarby een gro te attractie. Hoewel de grote trek wordt veroorzaakt door de bewoners uit de omgeving van Amsterdam bly- ken er steeds meer Nederlanders van plan om enkele dagen van de kerst vakantie naar de hoofdstad te gaan. De restaurants hebben onmiddel lijk ingehaakt by deze verandering in het vermaakspatroon. Nooit tevoren hebben in Amsterdam zoveel restau rants zich geworpen op 't samenstel len van zulke by zondere kerstmenu's als thans. IJsshow Het R-A I.-gebouw staat gereed om in de kerstweek een massaal publiek te ontvangen. Zaterdag heeft hier première plaats van de grote Ameri kaanse ijsshow „Holiday on Ice", die voor het eerst afwykt van de regel om niet de kerstdagen in Parijs of Brussel voorstellingen te geven. Tot en met 5 Januari zullen 100.000 men sen in het R.A.I.-gebouw de nieuwe revue van dit beroemde Amerikaanse gezelschap kunnen zien. De R.AJ.- directie heeft alles in het werk ge steld om „Holiday on Ice" in de kerstweek in Amsterdam te krygen, omdat de nieuwe show de grootste en spectaculairste ijsrevue is. die ooit in ons land is geweest. Naast het ballet van 36 personen treden er niet minder dan 22 solisten in op. Onder hen bevindt zich Jonnie Ho liday. die de kampioen onder de schaatsende apen heet te zyn. Bij ..Holiday on Ice" welke or ganisatie zijn shows over de gehele wereld, tot in Rusland, China en de tropische gebieden van Afrika toe brengt ligt de nadruk niet op de (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse recherche heeft een 35-jarige journalist en schryver gearresteerd, op grond van het ver moeden verdovende middelen in zijn bezit te hebben en deze te hebben verstrekt aan een minderjarig meisje. Het meisje, de 20-jarige redactie- secretarese van een Haags weekblad werd tijdens het afgelopen weekeinde door de politie aangehouden, op ver zoek van de ouders. Zij bevond zich in de woning van de schrijver. In de zak van haar mantel werj toen een geringe hoeveelheid marihuana aan getroffen. liet meisje verklaarde dit van de schrijver te hebben gekregen. Dinsdagmiddag werd onverwachts een huiszxieking gedaan bij verdachte, die zelf niet thuis was. Er werden geen verdovende middelen aangetrof fen. Toen de schrijver zich later by de politie meldde om een verklaring af te leggen werd hy gearresteerd. Hy ontkent het meisje marihuana te hebben gegeven voor eigen ge bruik. Hy zou het haar slechts in be waring hebben gegeven. Vandaag zou hij voor de officier van Justitie wor den geleid. De schrijver wordt reeds lange tyd door de rechercheurs die met de be- stryding van verdovende middelen zyn belast, in de gaten gehouden in verband met zyn relaties met Leid.se- pleinfiguren van wie bekend is dat zy marihuana gebruiken. Reeds eerder werd by de schrijver huiszoeking ver richt. overigens zonder een strafbaar feit te ontdekken. Een sprookjesachtige sfeer heerst in het RAI-gebouw, waar de Amerikaanse ijsshow "Holi day on Ice" voorstellingen geeft persoonlyke prestaties, maar op het spektakel, het ky kapel. Aan decor en kostuums heeft het nieuwe pro gramma alleen al 300.000 dollar of tewel ruim 'n miljoen gulden gekost. Hoogtepunt in dit ij sfeest is het op de West Side Story gebaseerde jazzbaljet „24 Hours", het eerste jazz- ballet. dat op schaatsen is gedanst. Het Ls een creatie van Ted Shuffle, Als bewys va*i de grote discipline van het ballet is in de grote finale een geweeirexercitie opgenomen, die doet denken aan die van de spook - pelotons" by taptoes. Toon Hermans Op de RA.I. met 4 000 plaatsen volgt het theater Carré met zyn 2.000 stoelen. En al deze stoelen zul len de komende weken bezet zyn met schaterlachende mensen. Op het toneel: Toon Hermans, die met zyn optreden in dit grootste theater van Nederland een nieuw hoogtepunt in zijn carrière beleeft. De „one man show" van Toon be staat al tien maanden, maar heeft zich geleidelijk aan ontwikkeld tot een show. die nog maar weinig her innert aan de première van destijds Het is een voorstelling, die men tien keer achtereen zou kunnen zien, waarbij men zich die tiende keer net zo zal amuseren als de eerste. Toon Hermans, die doorgaans klei nere zalen bespeelde, voelt zich hele maal thuis in die enorme ruimte van Carré, waar het voor de een zame man op het toneel in alsof hij in de armen van het publiek ligt De halfronde opstelling van het publiek biykt juist by deze „one man show" zo belangrijk voor een nauwe band tussen artiest en toeschouwers. Sieto Hoving heeft dit jaar een bijzonder sterk programma Zyn Tingel-Tangel aan de N.Z. Voorburg wal is enkele panden opgeschoven en Ls nu ondergebraoht in een heerlijk theatertje, waar men zich echt uit zal voelen. En. zoals wij al schreven, is de Musical „Oliver!" dezer dagen in het City Theater gaan draaien. Toneel De volledige toneelagenda van Am sterdam in de komende weken is een lange lyst. Wy willen volstaan met erop t» wyzen. dat men tot 1 januari ln de Stadsschouwburg terecht kan voor „Op hoop van zegen", „De ko ning sterft", ..Antonio en Cleopatra" en „Freule Julie", aLle door de Ne derlandse Comedie en op de 24ste de cember voor „De krijgshaftige held" van het Nieuwe Rotterdams Toneel. De toneelgroep Studio in „De brak ke grond"' in de nes. heeft het reper toire in verband met ziekte van Nell Koppen moeten wyzigen ln een reeks voorstellingen van „jeugdprooes" van Manuel van Loggem, dat tot en met de eerste kerstdag speelt. Vervolgens zyn er besloten voorstellingen, tot op 8 januari „De wyze kater" van Her man Heijermans in première gaat. Beppie Nooy zet met Ingang van eerste kerstdag in t Centraal Thea ter in de AmsteLstraat haar voor stellingen van „Oranje Hein" voort, tot 1 januari kan men in het Dela- m ar theater de Toneelgroep Centrum vinden met „Dievenbal" van Jean Anouilh en op 1 januari begint Jo- han Kaart in de kleine komedie aan de Amstel met „Kom doe eens wat". Op 1 januari begint de Stadsschouw burg natuurlyk ook met een serie voorstellingen van de Gvsbreght. En ook op 1 januari geeft Wim Sonne- veld in het Nieuwe de la Marthea- ter de première van zyn nieuwe pro gramma „Een avond met Wim Son- neveld". Muziek Natuurlyk, de Nederlandse Opera laat zich evenmin onbetuigd. In de Stadsschouwburg kan met tussen de toneelvoorstellingen door in de kerst week voorstellingen zien van ..Don Giovanni" eerste kerstdag 8 uur) en „Tosca" (2de kerstdag half twee». Liefhebbers van operette kunnen tot 1 januari terecht in de Kleine Kome die. waar de Hoofdstadoperette „Frühling in Wien" brengt. Het is onmogelijk om volledig te zyn. Wel wyzen wy nog op het Con certgebouw, waar men op de tweede kerstdagen de bariton Max van Eg- mond en Jean De Croos, cello kan beluisteren. En tenslotte zyn er nog een kleine vijftig bioscopen, die bezoekers hopen te trekken, wy volstaan met te wij zen op de nieuwe film van Haanstra .Alleman (Alhambrai een van de veertien steden waar hy in pre mière gaat en de versie van Jac ques Tati's „Jour de Fe te" (.Leidse- plelntheaterj.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9