jNormverschuiving bij de jeugd geworteld in Öe houding van ouders Sneeuw, op het zon en zang Stationsplein D.O.S. LEGDE EER IN MET „DE MEID" VAN HEIJERMANS Prof. Smelik voor Pedagogiek neen „„Durf te zeggen Een waardige herdenking Twee maanden celstraf voor Leidse jongens pgericht 1 maart 1860 Donderdag 19 december 1963 Tweede blad no. 3114T 55 6(Er is op het ogenblik een opis van normen aan de gang. d'7e moeten in deze nieuwe si- .fetie, wat de opvoeding van 'J jeugd betreft, beslissingen nen, die uit een beschermen- Üefde voortspruiten, en ko- tot een scheppende situatie. i zei prof. dr. E. L. Smelik uit srdam, toen hij gisteravond op iiffing van de Vereniging van ;ogiek, afdeling Leiden, een In- g hield over de ethiek van deze F en de terugslag op pedagogisch iin. De vraag of op dit gebied de ïen verschuiven komt steeds weer j zij vervult veie ouderen met aldus prof. Smelik. Volgens hebben de meeste ouderen tot toe teveel dwingend aangenomen de normen, waarmee zy zyn op- tid, bindend zyn. 'at is nu eigenlijk het beroep dat ideren op de jeugd doen? Wan- men spreekt over de excessen, zich rondom het Leidseplein, in of waar dan ook in Nederland n dan dient men zich in de plaats af te vragen: „hoe heb- de ouders achter deze kinderen tan" en „wat hebben de ouders 5T kinderen in het leven meegege- zou volgens prof. Smelik goed e.fals alle ouders er van doordron- waren, dat in heel wat fatsoens- dien iets betrekkelijks schuilt. De '«verschuiving, aldus prof. Sme- vindt niet alleen bij de jongeren integendeel zy wortelt In de uiling van de ouders. nT V* is een feit, dat wy onze kin- 8An over het algemeen een te klei- L®portie verantwoordelijkheid op- Jin. De meeste ouders missen het «bogen om ooit tegen hun kinde- te zeggen. Wat is hiervan Ijjk het gevolg? Een groot ge- aan zelfstandigheid onder de jeug-d. Smelik signaleerde voorts het nsel, dat wij onze kinderen te de gevolgen van hun daden dragen. ..Een pak slag? Wei dat zou het kind alleen maar .ychische schok bezorgen", zeg- i^Twij tegenwoordig maar al te pig. Geef het kind gerust een flin- ptfstraffing, althans een afstraf- hl die het gevolg van zijn wange ls, aldus prof. Smelik. stelde trouwens nog een dubieus :m in de opvoeding aan de orde, ilyk de vergelijking, die uitkomt ?t geven van cijfers. Dat kind een tien en dat andere kind een zes. De tienenhalers vallen worden steeds weer naar voren ild. „Ik vind deze vergelijking n verkeerd", aldus prof. Sme- ,Wij mogen geen mensen met el- vergelijken, wij moeten, ook by tpvoeding, uit de mens halen wat ctf zit" Smelik vestigde voorts de icht op de verschuivingen in de lek, die het aspect van het da- leven, vooral in het gezin, to taal doet veranderen. Het gesprek verdoofd daar waar radio en televisie in de huiskamer aanwezig is. De ge zinssfeer wordt er zelfs door vernie tigd. zei prof. Smelik. Wat de seksua liteit betreft, het huwelyk is één van de normen van het voorgeslacht, waarbij men vrij streng optrad. De jeugd van nu vraagt zich wel eens af wat de zin van het huweiyk is en waar precies de grenzen liggen. Zij weet maar al te goed, dat er hu- weiyken zyn, waar in burgerlijk op zicht niets op aan tc merken valt, maar die innerlijk zo voos en zo leeg als mogeiyk zyn. Seksuele voorlichting is niet alleen maar waarschuwen. Seksuele voor lichting is leren man en vrouw te zijn en elkaar in liefde te ontmoeten. Wat de kalverliefde betreft, voor de jeugd zelf is zij van het allergrootste belang en aan eerbied hiervoor ko men de ouders meestal te kort. Als levende opvoeders moeten wij aan onze Jeugd zinrijke leiding geven, al dus prof. Smelik. Méér dan w-y ouderen vermoeden vraagt de jeugd zich af in wat voor wereld ijj grootgebracht wordt. Geen wonder, want zü wordt dageiyks ge confronteerd met oorlogsfilms en met de realiteit van de atoombom. De jeugd van vandaag is nuchter en za kelijk en nu meer dan ooit vraagt zü zich af wat de wereld haar te bie den heeft. Daarom is zinryke leiding en beschermende liefde zo nodig, al dus prof. Smelik. Voorschot op j salarisverbetering Aon gemeentepersoneel Het ligt in het voornemen van de I regering de salarissen en lonen van het rykspersoneel met ingang van 1 januari 1964 te herzien. Deze herziening omvat: a. een ver hoging van de salarissen en lonen met 0.6% als gevolg van de nacal culatie van de trend 1963; b. een verhoging van de salarissen en lonen met 10% op grond van de te ver wachten trend 1964 en c: een com pensatie in verband met de wyziging van het pensioenpremieverhaal voor zoveel dit verhaal minder bedroeg dan 6,4%. Het is de bedoeling, dat voor het gemeenteDersoneel overeenkomstige maatregelen zullen worden getroffen De desbetreffende voorschriften van de minister van Binnenlandse Za ken zijn thans echter nog niet ont vangen. Het is evenwel naar het oordeel van B. en W.. in het bijzon - der met het oog op de weeklonen, noodzakeiyk dat deze salarisverbete ring reeds in de eerste loonweek van het jaar 1964 wordt uitgekeerd. B. en W. stellen de raad voor goed te keuren, dat aan het daarvoor in aanmerking komende eemeenteper- soneel de salarisverbetering ingaan de 1 januari 1964 bij wijze van voor- I schot wordt uitgekeerd een en ander in overeenstemming met de richt- liinen. welke in de ter zake van de minister van Binnenlandse Zaken te verwachten circulaire zullen worden gegeven. De toneelvereniging DOS gaf in de Schouwburg een voorstel ling van de komedie ,,De Meid'' van Herman Heijermans, van welke auteur dit seizoen zijn 100ste geboortedag wordt herdacht. Heijermans was, nationaal gezien, een van de grootste toneel schrijvers van onze litteraire geschiedenis, maar ook internationaal gezien behoorde hij tot de belangrijkste naturalisten van rond de eeuwwisseling. Heijermans nam echter als toneelschrijver niet al leen de wereld om zich heen waar. hij was ook een vurig strijder in de maatschappelijke revolutie van die dagen. Juist uit deze com binatie van sociale bewogenheid en groot kunstenaarschap is een aanzienlijk deel van zijn werken geboren, waarvan ..Op hoop van zegen" wel ..het" monument genoemd mag worden. f Veranderingen in grondwet afgekondigd ^or een klein groepje belangstel en in aanwezigheid van het ig college van B. en W. werden )rgen in de Burgerzaal van het uis de dit jaar vastgestelde ver gen in de grondwet afgekon- rgemeester jhr. mr. F. H. van :hot las de nieuwe bepalingen J die reep. betrekking hebben op toonopvolgingNieuw-Guinea, de [ijd van het actieve kiesrecht en sftyd. die vereist is voor het latschap van de beide Kamers. i gemeentesecretaris, dr. J. v. d j, gaf op deze nieuwe bepalingen lorte toelichting. Ad var tec tl* Hoewel Heyermans dus in vele ge vallen een sociale tendenz aan zijn stukken ten grondslag legt. blijft hij in de eerste plaats toneelschrijver. Hij staat niet stil bij de aanklacht al leen, hy schildert niet uitsluitend de de maatschappelijke situaties in zwart en wit. maar hij gebruikt juist de dynamiek die het gevolg is van het maatschappeiyk niveauverschil, de menselijke bewogenheid, die eruit voortkomt, als de motor van vele van zijn stukken. Hierdoor ontstaan wer ken. die ook psychologisch een ver antwoorde basis hebben met herken bare mensen mengsels van goed en kwaad, aan beide zijden van de maatschappelijke scheidslyn. In het stuk .De Meid" is de han deling uitsluitend op gang gebracht door een oorspronkelyk scherp ge voeld maatschappelijke ongelijkheid tussen de meid aan de ene en me vrouw en dochter aan de andere kant. Ditmaal is dit verschil echter in het geheel geen aanleiding tot een aanklacht, maar laat Heijermans zien. hoe zich een ziekelijk haatcom- plex by Annemarie. de meid. ontwik kelt vooral gericht tegen de dochter Stans, bij wie ze. na haar rüke hu welijk. ook komt te dienen. En zo ziet zij kans om, via een gestolen brief, chantage te bedrijven en Stans aan de rand van de afgrond te brengen. Als gegeven dus een psychisch defect, dat in de maatschappelyke verhou dingen van die tijd zyn oorzaak vond. Wat de voorstelling van DOS be treft, stemt het tot voldoening, dat ondanks de tegenslag, dat de heer Van der Woerd als regisseur wegens ziekte moest uitvallen, hier een goede, In sommige opzichten zelfs een uit stekende prestatie werd geleverd. Om te beginnen een speciaal woord van lof voor Hilde Zwaan als „de meid". Zowel uiteriyk met brutale mimiek als ook wat betreft tekstbehandeling, een schot dat heel dicht bij de roos kwam. Dat tussen roos en trefpunt nog een kleine ruimte lag, kwam door haar soms wat te geringe nuancering in die passages, waar de tragiek ach ter dit karakter werd getoond, maar voor het overige uitstekend. Henriëtte Ouwerkerk als Stans had een minder dankbare rol. maar trof ons vaak door haar lnnerlyk beleefde verscheurdheid. Bij haar schoten soms echter de uiterlyke middelen van mimiek en gebaar wat te kort. Jan van Royen. die de echtgenoot speelde en daarnaast bovendien noodgedwongen de regie had moeten opnemen, kon gaandeweg meer beko ren. Zette hij wellicht in de loop van de voorstelling de zorg over de totale afloop wat van zich af om des te beter in de hem toegemeten huid te kruipen? Maar ook hij heeft ons in zijn rol goed kunnen doen geloven. Met veel genoegen zagen wij één van de oudgedienden van DOS. Jo de Clerde Bruin, weer eens terug nu in de rol van tante Bettina. Henk Verver als de wasbaas en Gerrit van Beek als de kruier maak ten beiden van hun rollen zeer goede typen, terwijl Jannie Witteman Dool en Nelly Arnoldus in de kleine damesrollen de bezetting op de juiste wijze completeerden. Een compliment voor het zeer ge slaagde décor en verder voor de ver zorgde aankleding mag zeker niet ontbreken. Alles bijeen een voorstelling, waar mee DOS in dit jaar van de Heyer- mans-herdenking alle eer inlegde, hetgeen aan het slot nog eens met een hartelyk applaus werd onder streept. B. H. jr. Gevonden voorwerpen In de maand november zijn de vol gende voorwerpen gevonden: dames polshorloge, autostep. sleutels, heren- handschoenen, dameshandschoenen, badmuts, badpak bankbiljet heren- polshorloge, mandje inh. dam es vest, damesparaplu, vulpen, damesschoen, damesrok, bedelarmband je, bonboek, armband, hondenhalsband, doos inh. schoenen; herenportemonnee, heren pantalon. damesportemonnee, dop- sleutel. regenjas, studieboek, loon zakje met inhoud, kinderportemon nee, muntbiljetten, muziekboeken, kinderbril. sportpak je, kinderjasje, zak inh. houtmos aktentas met in houd. damesbril. rozenkrans elektri sche deken, schooletui. contactsleu tels, sjaal, schortje, kunstleder, broche, canvas tas met inhoud, dou blé kettinkje baal griesmeel. alpino mutsje. courantentas. zegelboekje, (bouwvakken). b"j?kenbon^ porte feuille inh. rozenkrans; diplomaten- tas. weekeindtas inh. sportkleding. zil veren ring. korfbaJmand, ontbijt- laken. geldsbedrag. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort op woensdag middag tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Egypte en de reis van de Paus ,,Wij hebben de verzekering ont vangen, dat de reis van de Paus aan de heilige plaatsen niets met politiek te maken heeft", aldus de plaatsver vangend secretaris van de Arabische liga Sayed Nofal. Deze verzekering, zegt hy, was vervat in een nota van de apostoli sche internuntiatuur in Cairo aan de liga. De liga is ervan overtuigd dat de R.-K. Kerk zich „niet. zal laten ge bruiken door de Israëlische propa ganda". Gevolg van plezierrijden Een 18-jarige kantoorbediende en een 19-jarige ambtenaar, beiden uit Leiden, hebben in het tijdvak van 23 september 1962 tot maart 1963 In to- taal dertien auto's die in Den Haag In verschillende straten geparkeerd stonden, gebruikt om daarmee tocht jes te maken. Dat begon toen zij een keer de laat ste trein naar Leiden hadden gemist. Zij namen een onbeheerd staande auto en reden daarmee naar hun woonplaats, waar zij het voertuig achter lieten. Eenmaal de smaak daarvan beet hebbende, herhaalde het tweetal deze autoritten. Op een keer reden zij met een auto te Voorhout tegen een boom en lieten daar de auto staan. De twee jongemannen hadden zich nu voor de Haagse politierechter te verantwoorden en bekenden de fei ten. ..En als het nu eens een auto van U zelf was geweest die werd weggeno men?" stelde de politierechter, mr. A. H. C. Gieben de vraag. ..Ja. dan zou ik het verschrikkelijk hebben gevonden", repliceerden ver dachten. „Dat vonden de eigenaren van die auto's ook", stelde de officier van Justitie, mr. Van 't Veer vast. die het onjuist vond dat autobezitters hun voertuig niet op slot achtergelaten, doch anderzijds het een kwalijke zaak achtte, dat dit dan maar weggeno men wordt. Mede uit algemene preventie, luid de de eis twee maanden gevangenis- j straf. De raadslieden bepleitten clementie terwijl voor wat de kantoorbediende betreft, ontslag van rechtsvervolging werd gevraagd, omdat deze geen auto had bestuurd doch slechts meegere den was. De politierechter was het daarmee niet eens en achtte beide verdachten schuldig en veroordeelde hen con form de eis. Koningin gaf schetsboek van prof. Huizinga Koningin Juliana heeft na haar bezoek aan de tentoonstelling „Leven en werken in Nederland 1813—1963" die thans in het Ryksmuseum in Amsterdam wordt gehouden, een vrijwel onbekend schetsboek met tekeningen van wylen de Leidse hoogleraar, de historicus prof. J. Huizinga In bruikleen gegeven. Prof. Huizinga maakte deze teke ningen voor zijn kinderen by het vertellen van het verhaal over de heilige kluizenaar en de leeuw („De geschiedenis van Hieronymus"). Feestdagen... Seven-Up hoort erbij. Als fris drank, als mixdrank, als fééstdrank. Mix een, met Seven-Up: Oude of jonge jenever, bessen- of citroenjenever, cognac of vermouth... ver rukkelijk! Probeert u Seven-Up ook eens aan tafel. Seven-Up is ook verkrijg baar in handige draagcar- tons en in de voordelige gezinsfles. VERRUKKELIJK filmavond Expogé Leiden Kijkjes achter de schermen van het P.T.T.-hedrijf GOUDEN RING voor: een dame of heer. A'ELIER v. d. WATER larl.straat 207, heeft hem. 1 Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze in alle pryzen. F. Portheine aat heen als directeur Kon. Ned. Middenstandsbond E verband met «in benoeming tot 5 an de Tweede Kamer heeft mr. 6 ortheine ontslag gevraagd uit o functie van directeur van het 4 flsbureau van de Kon. Ned. Mid- 0 landsbond. Het hoofdbestuur 5 hem dit ontslag op eervolle 3 en onder erkentelykheid voor gwaardevolle prestaties ten dien- 7van de organisatie met ingang 2 1 maart 1964 verleend. 1 Portheine zal ln bepaalde hoe- 13 gheden aan de Bond verbonden - in. - 'n. it ingang van dezelfde datum is }ofajn opvolger benoemd drs. A. G. n ink te Zwolle, directeur van de 7 Ooi voor de Detailhandel aldaar. Mei K. O. „op reis" Tocht door Spaanse natuurreservaten Onder auspiciën van K. en O. en met als gids de heer G. K. S. van Tienhoven maakten gisteravond ve len in de foyer van de Stadsgehoor zaal zy het in gedachten een tocht door de Spaanse natuur- en wildreservaten. Spanje, dat ieder jaar duizenden toeristen vooral in de steden, trekt kent ook een zeer mooi, doch moei lijk toegankeiyk gebied, het „rauwe Spanje". Reeds lang geleden begon Spanje aandacht te besteden aan staatsnatuurreservaten, vroegere kroondomein. Alles is er echter ongerept geble ven en daardoor zo prachtig, dit ln tegenstelling met byvoorbeeld de „Hoge Veluwe" waar de mens te veel heeft ingegrepen. De wildreservaten of de coto's kunnen een zeer groot oppervlak beslaan, waarin dan en kele dorpjes heel ver van elkaar ver spreid liggen. Om het dryven in de coto's mo gelijk te maken worden aan de ja gers slechts tegen vrij hoge prijzen jachtvergunningen door de Staats- jachtdienst verstrekt. Door de grote expansie, die steeds meer gebieden ontgint, is het be staan van deze reservaten van zeer groot belang; het is de enige manier om nog iets te behouden. Het Spaanse voorbeeld kreeg na volging in Afrika, o.a. is in Kongo een zeer groot natuurreservaat. Ita lië en Frankrijk daarentegen zyn hierin sterk achter gebleven. Aan de hand van dia's werd voor de pauze o.a. een tocht gemaakt over de Hoogvlakte van Noord-Castilië. In het tweede deel van de avond werd een film vertoond over de „Picos de Europa", het nationale park. dat 115.000 ha groot is en waar I steenbokken en gemzen nog veel vuldig voorkomen. Er lag sneeuw, de zon scheen j en er was kerstzang. Vandaar al die blijde gezichten vanmorgen op de trappen van het Leidse station. Leerlingen van de Chr. Kweekschool, het Christelijk Ly- ceum en het St. Bonaventura- 1 lyceum kwamen er in groten ge tale bij elkaar om zich voor te be reiden op het feest van het Licht Zij uitten hun grote vreugde hierover door gezamenlijk kerst liederen te zingen en te luisteren naar enkele gedeelten uit het kerstevangelie. Met veel overtui ging werden de liederen gezon gen. vooral het ..Ere zij God'' was tot in de wijde omgeving van het besneeuwde en zonover goten Stationsplein te horen. Geen wonder dat deze oecu menische jongerenontmoeting veel belangstelling trok. (Foto LD, Holvast) Dank iy de medewerking van de Pers- en publiciteitsdienst van de PTT hebben de Leidse leden van de Ned. Ver. van Ex-politieke Gevange nen uit de bezettingstyd gisteren in de bovenzaal vaji „Old Dutch" geno ten van een zowel interessante als leerzame filmavond. Met behulp van enkele fraaie kleurenfilms kregen zy de gelegenheid een kykje achter de schermen van het PTT-bedryf te nemen. Ter inleiding van het filmpro gramma gaf de heer J. G. H. Slabbers een kort historisch overzicht van het ontstaan en de groei van de Neder landse posteryen. Reeds vanaf het prille bestaan van de mensheid op aarde, bestond er een grote behoefte aan het overbren gen van berichten, waarby naar ge lang de aard van een volk of de voortschrydende ontwikkelingstadia van de mensheid gebruik werd ge maakt van rooksignalen, tam-tams, vuren, yiboden en later ook de zo beroemd geworden postkoetsen. Ge zien de grote afstanden, die vaak moesten worden afgelegd, werden de paarden voor deze koetsen op be paalde wisselplaatsen onderweg door andere vervangen en daar een wis selplaats destyds „posita" werd ge noemd. stamt hier het huidige be grip „post" vanaf. Tot de 19de eeuw konden de houders van deze wissel plaatsen zelf hun eigen „posttarie- ven" vaststellen, die voor rekening van de afzenders kwamen. In 1807 kreeg de Staat het alleenrecht om de „post" te vervoeren en waren de kosten vanaf die tyd voor rekening van de geadresseerde. In 1809 ging de Staat over tot een goed georganiseer de paarden-posteryendienst. waarby voor het eerst het accent werd gelegd op de „brievenbestelling" en geen zoals by de postkoetsen nog wel het geval was personen meer werden vervoerd. In 1854 werd een begin ge maakt met de afsohaffing van deze „paardendlenst" en overgegaan tot een geleldeiyke inschakeling van de spoorwegen, zonder welke vandaag aan de dag het postverkeer ondenk baar ls geworden. Nadat ln 1850 bij de wet de posttarieven waren vast gesteld. ging men in 1852 tot het voldoen hiervan over op de verkoop van postzegels en kon in 1870 een landeiyk eenheidstarief worden in gevoerd. Met enkele Imposante cyfers o.m. verwerkt de PTT thans 7 tot 8 miljoen poststukken per dag toon de spreker aan tot welk een enorm en veelomvattend bedryf de PTT ls uitgegroeid. I Het bewUs hiervan werd al direet geleverd door de film .Post in de Biesbos", die een interessant beeld geeft van de postbestelling in dit uitgestrekte waterryke gebied. Na eerst per motorbootje of roeiboot een een bepaald stukje „vaste wal" te hebben bereikt, moet je postbesteller door weer of geen weer vaak nog enkele kilometers lopen om de ge adresseerde te bereiken. Geen won dei:, dat met de postbestelling in de Biesbos driekwart van de dag ge moeid is. Na de film „Groeten uit Scheveningen" met tal van beelden over het werk van de PTT in het badseizoen. Het de film „Nederland en miniatuur" op interessante wyze zien. dat de historie, het bedrijfs leven de gedenkwaardigheden e.d. van Nederland worden weergegeven op tal van postzegels. Tot slot draal de de heer R. J Kruuk nog „P.C.H. De Vriend van de zeeman", een suggestieve film over het kuststation Schevenincen-Radio en zyn taak in het radiotelegraaf en telefoonverkeer tussen de over alle wereldzeeën varende Nederlandse schepen en de vaste wal.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3