Terug naar Warchau": mndig stuk van Staal van kapel de Superieur spel Rijkspolitie c<Knappe vertolking "Ivan Loudi Nijhoff Het dilettantisme nauwelijks merkbaar kunst A bonnements voorstel ing Jjericht 1 maart 1860 Dinsdag 17 december 1963 Derde blad no. 31139 f ET Schouwburgbestuur had voor de derde abonnementsvoor- stelling van dit seizoen de keuze laten vallen op het laatste 51 van de Hollandse schrijver Jan Staal ..Terug naar War- u".. een toneelspel in vier bedrijven, gebracht door toneelgroep IQheater". Bet stuk speelt zich af rond een Poolse vrouw, die na haar ver- f in een Duits concentratiekamp, waarheen zij haar joodse man jjwillig was gevolgd, met haar tweede man. een Hollander, naar Herland is gekomen. In plaats echter, dat ook haar hart zich bzamerhand en metterwoon in Amsterdam heeft gevestigd. Ffen wij haar aan. opnieuw weduwe, in een volksbuurt, verge- I van een misplaatst geborneerd begrip van culturele eigen- ftrde. dat haar belet zich enigermate aan te passen. Haar hart ft .figuurlijk, de reis in een'andere richting gemaakt, naar het Irchau van haar ijke jeugd en haar geïdealiseerd geluk van ir eerste huwelijk. Ditmaal niet het probleem van de onaange- te jeugd, maar van een onaangepaste oorlogsvluchtelinge, die het geluk van haar stiefdochter, van wie zij houdt in I mengeling van zelfzucht en echte liefde, in de weg staat naar Jogcwone ..platvloerse", in haar ogen dierlijke geluk. Een scène uit Terug uit Warschau Beperkingen tn Staal moeten wij een kundig lelschrijver noemen, met alle be tingen die het begrip ..kundig" udt. Geen schrijver, die ver weg !t op de vleugelen van zijn fanta- flie ons overrompelt met zijn spiri- Iteit. maar een uitstekend vak- l. die langzaam maar gestaag zijn is gegaan naar het niveau, waar- te beste hedendaagse Nederlandse lelschrijvers zich bewegen, toot is het aantal stukken, uit aanloopperiode, dat het reper- I van het amateurtoneel verrijkte, r. en dat was voor weinigen van collega's uit deze beginperiode felegd enige jaren geleden is hij ■gebroken" en zo komen wij nu tukken van Jan Staal nogal eens iet ..grote toneel" tegen. De groei Dg steels onmiskenbaar, zijn to- figuren krijgen meer en meer een 1 nonische afronding, hij weet him t dan alleen een karikaturaal le- in te blazen en componeert deze ten rond een strak, rechtlijnig èwerkt gegeven. Dit alles leidt tot [boeiend stuk. zoals gezegd, kun- schreven, maar zonder dat te dat ons soms zo heerlijk kan ;rèn en in het absurde kan geloven. edegen bezetting 'ellicht werd deze indruk van (gen Hollandse weldoortimmerd - nog versterkt door de bezetting de hoofdrol de Poolse vrouw. Loudy Nijhoff. Ook haar kracht lilt immers in groot „vakman - lp". Zomin als de auteur is hier I actrice van het type. dat ons ge- verovert, de toeschouwer tijdens Voorstelling als het ware boven kelf uittilt. Ook zü voert ons niet achterlating van de alledaagse Ige onvoorwaardelijk in die sfeer. menselijke gevoelens werelden Ichzelf zijn. Loudi Nijhoff regi streerde deze vrouw zeer knap. De kwelling, die haar omgeving voor haar betekende, de strijd om haar stiefdochter te behouden, de lokroep, die voor haar uitging van het oude Warchau, de vergeelde herinnerin gen aan haar vroegere „grandezza", dat alles kreeg de juiste maat toege meten in een technisch uitstekende vertolking. Bernard Droog als de aanstaande schoonzoon had in zijn vertolking wel dat vleugje meeslependheid, waar door de toeschouwer zich zo van harte met deze rondborstige figuur kon verenigen. Veel lof voor Nienke Sikkema. die in enige dagen de zeer belangrijke rol van de stiefdochter had moeten over nemen. Dat. zij te jong leek op het toneel valt haar moeilijk te verwijten, met talent zag zij toch kans vele van de moeilijke passages uit haar rol de- nodige rijpheid te geven. Jan Go rissen als een poolse vriend bleef in vele gevallen wat ongenuan ceerd. Op gezette tijden werd het ge noemde viertal bij het steeds verder spannen van de boog onderbroken door een aantal sappige burenruzies, compleet met vaatwerkvemieling. In deze luidruchtige onderstreping van de „couleur locale" weerden zich An nie Langenaken en Charmv Reijnen in het bijzonder. De regie van Jurg Molenaar was sober, maar voerde in een aantal scènes naar een uitstekende climax. Het bijzonder geslaagde décor met simultane mogelijkheden was van Herman van Elteren. Aan het slot ontvingen de dames bloemen en braeht het publiek alle spelers een warme hulde. B. H. jr. Molly Kazan overleden jolly Kazan (53) toneelschrijfster ichtgenote van Ella Kazan een trikaanse toneel- en filmregis- is zaterdag te New York City een hersenbloeding overleden, jevrouw Kazan, die in 1932 met Kazan in het huwelijk trad, leef drie toneelstukken: The Eg- kd, Rosemary en The Alligators. It laatste stuk werd voor een tl bedrag aan Metro-Goldwyn- rer verkocht. Zij overleed toen de bbiografische film van haar echt- bot. ..America-America" te f York in première ging. Dmas Magyar naar Parijs J violist Thomas Magyar zal op tianuari een recital in de Salie Feau in Parijs geven tezamen met Jem Hiclkema. Ook zullen zij dan f de Franse radio optreden. Jagyar is zo juist van een con- ftournee in Engeland naar ons k teruggekeerd. OVERAL zyn ze weer te zien. de schaatsliefheb bers! Zodra ze de kans en de baan schoon zien, trekken ze er op uit, vol enthousiasme om zo gauw mogelijk de beenspieren los te knjgen en met pijlsnelle vaart er van door te gaan. Je weet immers nooit, hoe lang of hoe kert de vorst aanhoudt, dus je moet van het ijs genieten zodra het hard genoeg is. De echte fanatiekelingen hebben allang bij de haard zitten pope len om de ijzers onder te binden en zijn er als de kippen bij hun baantje te zwieren of hun tocht uit te stippelen hij de Ned. Opera Onder leiding van de dirigent Ar- rigo Guarnieri zal vrijdagavond a.s. de eerste voorstelling gegeven worden door de Ned. Opera van een serie Tosca-opvoermgen. Bij deze her-instudering berust de regie bij Jacqueline Jaccbi. De titel rol zal worden gezongen door de Amerikaanse zangeres Ella Lee. De andere solisten zijn: Jos Borelli. Jos Burcksen Gerard Krake, Otaker Kraus. (in de rol van Scarpia». Chris 1 Reumer. Henk Smit en Joh an van der Zalm. (Foto L.D. Holvast) kcXleiÓOSOXlP Welk een superieur spel hoorden we gisteren in de voor 2 3 gevulde Stadsgehoorraal van de Rijkspolitie-kapel onder leiding van de res-officier H. Chr. Hoogervorst! Deze 50 politiemannen waren al halverwege hun programma, toen we ons pas aan enkele nauwelijks storende remmingen ervan bewust werden dat daar maar feitelijk dilettanten zaten! WiHem Groüenberg-prijs voor dr. Elzinga De directeur der Stichting Reclame Onderwijs de 81-jarige dr. S. Elzinga uit Haarlem, heeft „voor zijn grote verdiensten voor het reclame onder wijs in ons land" de Willem Grol lenbergprijs (f 2.000.ontvangen. Deze werd hem gistermiddag uitge reikt tijdens een bijeenkomst in de vergaderzaal van de Koopmansbeurs te Amsterdam door de voorzitter der Stichting Willem Grollen bergprijs, mr. D. A. Delprat. Het was de eerste keer dat de prijs werd uitgereikt door de kortgeleden te Amsterdajn opgerichte stichting. Haar doel is de prijs periodiek toe te kennen aan een persoon of instel ling. die in wetenschappelijk, kunst zinnig en/of praktisch opzicht te al gemenen nutte aan de reclame bij zondere diensten heeft bewezen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en de naamgever van de prijs, de oud-president van de Alge mene Publiciteit* Unie. woonden de prijsuitreiking bij. Mr. Delprat merkt op dat vorig jaar voor een half miljard was ge adverteerd. voor bijna de helft aan dagbladadvertenties: ..de kurk waar op de Nederlandse pers drijft". In zfjn dankwoord zei dr. Elzinga dat hij voor de toekomst een reclame-weten schap zag. die aan de universiteit De Leidse districtscommandant, dirigerend officier L. J. v. d. Meulen opende de avond zulks mede na mens zijn Haagse collega Jhr. W. A. Gevers Deynoot» met een welkom o.m. aan de commissaris van politie, de aanwezige burgemeesters en de verzamelde reservisten De dirigent dirigeerde niet altijd. Hij liet ook wel eens wat aan zijn muzikanten zelf over. In een intelli gent korps behoeft een aanvoerder zich niet onafgebroken punctueel met alles en iedereen in de directie- gebaren becig te houden. Er was minstens één vakman (en collega-dirigent» aanwezig: Adiiaan Bosch, van wie ma het Wilhelmus) „In the Lime Tree Avenue" gespeeld werd. beter aangevuld met het mis schien nog meer populair geworden "Gipsy in America". In die „Avenue" heerste een per fecte orde. de rustige voordracht van mannen die zeker zfjn van hun zaak. Het spel is licht en verrassend zuiver. Ook de klarinetten delen in die zui verheid. Wat allemaal ook al opviel in de aan Purcell toegeschreven Trumpet Tune <die echter van Jere miah Clarke is). Hoogervorst bleek door toepassing van de gelaagde, als ln terrassen liggende dynamiek zich rekenschap to geven van de uitvoe ringspraktijk in de jaren rond 1700. In „Clair de Lune sur l'Alster" van Tétras was een wals aan de beurt, in de vereiste veringslichtvoetigheid, met de nuances van de klank cn de opzweving in alle nieuwe driekwar ten. Opmerkelijk hier de éénklank van de klarinetten en de prachtig gebundelde harmonieuse samenklank van alle donkere groepen op de rechterflank. Benieuwd waren we naar de vocale Handel-aria "Where ever von walk" thematisch verwant aan de Trumpet Tune. Het bleef muzikaal verant woord (en een innerlijke ervaring) ondanks de bewerking. Alleen leken ons hier de klarinetten (die toen nog niet in zwang waren) als kleur wat onwennig. Keurig „stonden" de inleidende fanfares ln de "Entrance and March of the Peers" van Sullivan en het vervolg gaf een model expositie van al de aan bod komende gegevens. De Rijkspolitiekapel gisteravond in volle actie. (Foto L.D./Holvast) Hier waren eens te meer doel en middelen duidelijk: gave en buig zame toon. juiste tempokeuze, ge zonde vertolkingsopvattingen, ner gens zucht naar vertoon. Vervolgens kwamen gekruide com posities en de eerste ervan oogstte al een nadrukkelijk applaus: Proces sion in Sardar van Iwanof. waarin de picolo fameus was. Mogen we het j frisse stuk algemeen aanbevelen? Maar het eist een beslagen eerste klarinet. Daarna Amparito Roca van I Texidor. kort maar krachtig, zeker en zonder enige charge verlopen. En I eindeiiljk The Gipsy, in de guitige en zeer onderhoudende stijl van Bosch. I Als laatste nummer het koddig ge parafraseerde "Arrangers Holiday" van Bennet. Walters en Yoder. waar in het bij ons als „Kortjakje" be kende volksliedje aan allerlei mani pulaties onderworpen wordt, opge gooid in de scherpe hoogte van de piccolo, dan neergesmeten naar de bassen en baritons, tenslotte met medehulp van de vijf slagwerkers verjazzt en mishandeld. De ovaties maakten een toegift vanzelfsprekend Het blijspel „Kom doe eens wat van Neil Simon werd de aanwezigen na de pauze geserveerd. V. Advertentie Hou ganje wil overleggen met de Ver. Staten Hongarije heeft de Verenigde Sta- t«n laten weten, dat het bereid is. besprekingen te openen om alle ge schilpunten tussen beide landen uit de weg te ruimen, met inbegrip van dat inzake kardinaal Mindszenty. I)e Hongaarse regering deed dit bij monde van haar onderminister van Buitenlandse Zaken Peter Mod, die een onderhoud van 35 minuten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Averell Harriman heeft gehad. Dit onderhoud was. zo wordt in het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken opgemerkt, het resul taat van een reeks besprekingen die Mod kortgeleden voerde met presi dent Johnson en Harriman. toen hij naar Washington was gekomen om zijn land bij de begrafenis van Ken nedy te vertegenwoordigen. Een van de belangrijkste kwesties, die de Amerikaanse regering gaarne geregeld zou zien. is die inzake scha devergoeding voor de Amerikaanse bezittingen die de Hongaarse rege ring na de oorlog heeft genationali seerd. Op dit punt zijn al eerder overeenkomsten gesloten met Joego slavië. Polen. Roemenië en Bulgarije. Over de betaling van schadevergoe ding door Tsjecho-Slowakije zijn be sprekingen gaande. Hongarije is het «nige land van het communistische blok waarmee de kwestie zelfs nog niet in het onderhandelingsstadium is gekomen Het. zou om een bedrag van 40 tot 60 miljoen dollar gaan. Wat kardinaal Minszenty betreft, die al sinds 1956 als vluchteling in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest vertoeft, stellen de Amerikaanse autoriteiten zich op het standpunt., dat dit een zaak is die in de eerste plaats tussen de Hongaarse regering en het Vaticaan moet worden geregeld. De Hongaarse regering zou voorts over uitbreiding van de handélsbe- trekkingen willen spreken. Engelse studenten met Shakespeare Binnen het kader van het Shake- spearejaar 196-1, de herdenking van de geboorte. 400 jaar geleden van de auteur, zal een speelgroep van 16 eer stejaars-studenten van The I>oridon Academy of Music and Dramatic Art in vier plaatsen opvoeringen geven van ,,A midsummer night's dream". De voorstellingen worden geregis seerd door Norman Ayrton. die ook de decors ontwierp in de kostume ring van Peter Rose. Zij vinden plaats in de Stadsschouwburg te Heerlen op 5. de Stadsschouwburg te Maastricht op 8 en 9. de Stads schouwburg te Enschede op 10 en het Kurhaus Paviljoen te Scheveningen op 11 januari OP de ijsbanen en de slootjes heb ik de dui zenden gezien. Ze waren 't na verleden jaar. toen de oefentijd langer duurde dan iemand ooit had kunnen den ken, nog niet verleerd. Ze spron gen er zo maar luchtig op los alsof er geen zomer tusen ge weest was en genoten volop, vooral onder de stralende zon die deed denken aan de winter sportplaatsen in Zwitserland en Oostenrijk. Het was een verruk kelijk gezicht, al die jongens en meisjes, maar ook de ouderen, druk in de weer om te profite ren wat er te profiteren viel. na een weinig levenwekkende lange periode. PLOTSELING voelde men zich opnieuw gestaald. Gezondheid werd met lepeLs binnengehaald. Er was even die heerlijke ont spanning. die iedere goede -chaatsenrijder ten deel valt. wanneer hij. de frisse lucht in ademend. de benen uitslaat en zich op het gladde ijs als een vogel in de vrije lucht gaat voe- en. Wie zó de schaatssport kan >?oefenen is wel te benijden! Niemand kan voorspellen hoe (Foto Leldsch Dagblad) lang het de rijders gegeven zal zijn het „ijzer onder te binden". Maar dat deze mannen van „stavast" het zullen doen zolang het kèn. staat als een paal boven het bevroren water. Ge ziet op hun gezichten de lach der blijde verwachting! Ze zullen van hun tochtje terug komen met verhalen over ..hoe fijn 't wel was" en hoe verlan. lend ze er naar zijn, ook dit jaar weer een Meren- of Elfsteden tocht te gaan maken. Want- zo'n avontuur is toch de bekroning van alles! FANTASIO. Begrotingstekort in (Maleisië De minister van Financiën van Maleisië, Tan Siew. heeft gisteren in het parlement verklaard, dat zijn land voor 1964 een begrotingstekort heeft van ongeveer 600 miljoen gul den. Hij zei dat de Indonesische „confrontatie-politiek" de federatie ongeveer 290 miljoen gulden per jaar gaat kosten. Als gevolg van deze poli tiek zijn reeds tienduizend Maleisiërs werkloos geworden. ..En het moet worden toegegeven", aldus de be windsman. ..dat de confrontatie ook nadelige gevolgen voor onze economie heeft gehad.". Indonesië zal echter volgens hem de groie verliezer zijn als gevolg van zijn handelsembargo tegen Maleisië. ierdeiikingsconcert te Amsterdam De Staatssecretaris van O.. K. en W„ drs. L. J. M. van de Laar. heeft het openingswoord gesproken hij het herdenkingsconcert dat gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam is gegeven ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de universele verklaring van de rechten van de mens. Op 10 december 1948 werd deze verklaring door de algemene verga dering der V.N. afgekondigd. Het concert werd gegeven door het N.-H. Philh. Orkest o.l.v. de dirigenten Nico van der Linden en Henrie Arends. Drs. Van de Laar zei het een goede gedachte te vinden om het 15- jarig bestaan van de universele ver- j klaring van de rechten van de mens door middel van een concert te her denken. aangezien ln de muziek reeos I lang op beperkt terrein dat is gevon den. waarnaar wij ook voor andere i facetten van het menselijk bestaan streven: een universele, docr allen erkende waarde, uitgedrukt ln een I algemeen aanvaard begrippenstelsel. Ned. Kamerorkest in Sjostakowitsj Het Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg geeft op zijn eerstvolgende abonnementsconcerten (19 en 20 december in Diligentia te Den Haag. 21 december in het Concertgebouw te Amsterdam en 22 december in de Rotterdamse Schouwburg) een uit voering van het Concert voor piano, trompet en strijdorkest van Sjostako witsj. De solo-partijen in dit werk wor den vertolkt door André Tsjaikowskv j piano en Wim Groot, trompet. André Tsjaikowsky solieert voorts in Mozarts pianoconcert in Bes. KV 595. Het Nederlands Ka mei-orkest speelt verder het Concerto grosso Op. 6 nr. 5 van Handel, en Symfonie nr. 88 van I Haydn. Ancü-é Tsjaikowsky werd in 19C# X Warschau geboren. Hij studeert achtereenvolgens bij Lazare Levy in Parijs, bij Szpinalski te Warschau en Stefan Askenase te Brussel. Sinds hij in 1956 de derde prijs behaalde op het I Concours International Reine ETisa- j beth te Brussel, heeft hij vele succes volle tournees gemaakt in tal van I Europese landen, de V.S., Zuid-Ame- nka en het Verre Oosten. Ook trad hij in 1961 op met het Residentie I Orkest, en in het afgelopen voorjaar met het Limburg Symfonie Orkest. Ella Lee als Tosca

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5