Amerika houdt (politieke) deur open voor China KATWIJKER AL EEN WEEK GIJZELAAR AOW en kinderbijslag twaalf procent hoger Heel voorzichtige koersverandering K.L.M. zoekt naar vierde directeur Langdurig debat in raad over taptoerel 1 Roger Hilsman in toespraak te San Francisco: reinongeluk li Engeland KOSMOS 23 GELANCEERD WEERBERICHT Breuk dreigt tussen de VS en Cambodja Oostduitse vluchteling neergeschoten teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 No. 31137 LEIDSCH irecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Verenigde Staten hebben vastgesteld dat zich binnen de nees-communistische regering een zekere ontwikkeling voltrekt lebben besloten een politiek van de ..Open Deur" ten opzichte de Chinese Volksrepubliek te gaan voeren. Dit heeft de Ame- nse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oos- Roger Hilsman, gisteren in San Francisco voor de Common- lth Club verklaard. Waarnemers zien hierin eep voorzichtig in van een nieuwe oriëntatie van de Amerikaanse politiek ten tien van communistisch-China. sman zei, dat „de Verenigde allereerst ervoor willen waken communistisch-China ondermij- acties pleegt of een daad van sie tegen zijn vrije buurlanden", herenigde Staten hebben ..geen reden om te geloven dat er enteel een mogelijkheid zou be- dat de Chinese communistische i ing zou worden omvergewor- Geconstateerd is echter dat in China een zekere evolutie doet. „De huidige leiders hebben ts een armzalige kennis van de nwereld. Zij hebben het Chinese land veroverd. Zij denken mis- de hele wereld te kunnen ver- zonder 'hun principes te ver ren.'' sman twijfelt er echter niet aan roor de Chinese „intellectuelen" officiële verklaringen" die hun afleggen, „niet voldoende zijn een afdoende beschrijving van erkelijkheid". Naarmate deze ge- ten in de topleiding doordringen, „Wij hopen, dat de Chinese com- j munistisehe regering, die tegenover Bén .ïstbeslntenhcid staat die elk avontuur tegen het buitenland on- I vruchtbaar maakt, en er zeker van kan zijn dat zij nog steeds in de menselijke gemeenschap kan terug- i keren, er tenslotte toe zal overgaan I de woeste haat waarvan zij monien- I teel bezield is en die voortspruit uit een starre opvatting van een eén- klasse-maatschappij. t* laten varen. Wij hopen dat zij de Chinese deugd van verdraagzaamheid ten aanzien van een veelheid van meningen en overtuigingen zal hervinden, en dat I zij zal weten te aanvaarden dat de wereld een grote mate van verschei denheid zal vertonen, in plaats van de sombere monoliet die het com munisme als menselijke gemeenschap schijnt na te streven", aldus Hils- i man. Met betrekking tot de mogelijke toekomstige koers van de Ameri kaanse betrekkingen met China zei Hilsman. dat er geen sprake van ver betering kan zijn zolang Peking erop blijft staan dat de Verenigde Staten I hun relaties met de regering van I Tsjang Kai-sjek verbreken. of de huidige leiders worden vervan- I gen, zal de nieuwe feitenkennis de simplistische houding van de leidende klasse ten aanzien van de buitenwe reld diepgaand kunnen veranderen. Na opgemerkt te hebben dat de verantwoordelijke Amerikanen zich „buitengewoon inspannen om te trachten de Chinese communisten te begrijpen", zonder zich in hun oor deel te laten beïnvloeden door hun afkeer van het communisme, ver- klaarde Hilsman: „Wij hebben beslo- I ten de deur voor iedere mogelijke ver andering open te houden, en deze I niet van te voren te sluiten voor iede re ontwikkeling die voor onze natio- j nale belangen de vrije wereld of het Chinese volk van belang zou kunnen zijn". (Van onze parlementaire redacteur) I De Tweede Kamer is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming ak koord gegaan met de verhoging van de sociale verzekeringen met twaalf procent per 1 januari 1964. Op grond van deze verhoging zal de A.O.W. voor ongehuwden van 1578 gulden op 1770 gulden per jaar en die voor gehuwden van 2454 op 2754 worden gebracht. De andere verzekeringen, die worden verhoogd zgn de A.W.W., de inte indje in vijver verdronken Jarige Aagje Ley ten uit Vught stermiddag in de vijver bij de Voorst tot Voorstraat in Vught onken. meisje was met een vriendin- op weg naar de kleuterschool. samen op het ijs gegaan, dat Slechts een deel van de vijver :te. Het slachtoffertje is van het in het water geschoven, waar- andere kind naar school is ji zonder daar iets van het ge le te zeggen. Pas toen zij van >1 thuis kwam, heeft zij haar ingelicht, die terstond de ou- heeft gewaarschuwd. Kort daar- ieft de Vughtse politie het stof- overschot in de vijver gevon- et .7fc onze correspondent in Londen enkele kilometers afstand van pool Street Station in Londen teravond m het spitsuur op een het laatste rijtuig van een volle elektrische forensentrein, nd voor Gidea Park, gekan- )ertig personen werden gewond n vrouw is later overleden. Alje aden zijn naar ziekenhuizen tbracht. duurde enige tijd voordat de den die bekneld waren geraakt, n worden bevrijd, ongeluk gebeurde even buiten ation van de Londense voorstad ditch. Een andere trein kwam tijd later in lichte botsing met ïgeslagen wagon. Maar dit liep af Kort na het ongeluk waren joorbanen naar Liverpool Street n geblokkeerd. Duizenden ston- n de kou te waehten. Ook de einen van en naar Harwich vonden aanzienlijke vertraging. De regering stelt zich voor in het college van commissarissen van de K.L.M. wijzigingen aan te brengen. De directie van de K.L.M. streeft er naar haar college uit te breiden met een vierde directeur, die in het bij zonder zijn aandacht zal schenken aan sociale aangelegenheden. Deze mededelingen doet de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, in een nota aan de Tweede Kamer. De bewindsman deelt mede, dat de controverse in de KIM.-directie zo hoog was opgelopen, dat op een be paald moment de keuze overbleef: de heer Larive weg of de drie andere directeuren, de heren Albarda, Van de Wal en Besancon weg „Geheel in overeenstemming tussen regering en de raad van commissa rissen is daarna besloten in het ont slag van de heer Larive te berusten De regering betreurt deze ontwikke ling in hoge mate, doch zij zag zich geplaatst voor het feit. dat de direc tie zelf geen mogelijkheid aanwezig achtte, dat de bestaande directie in eensgezindheid haar taak zou vervul len en dat hetzij één der directeuren, hetzij drie directeuren hun ontslag zouden aanbieden. Het behoeft ter nauwernood betoog, dat eensgezind heid in de directie een eerste voor waarde is om de nodige leiding in het bedrijf van de K.L.M te geven". De minister heeft tegenover de di rectie nogmaals duidelijk gesteld, dat de regering uiterlijk aan het einde van het eerste kwartaal 1964 een rap port der directie wenst te ontvangen, waarin zij de nodige voorstellen en een gedetailleerd plan met betrek king tot de ontwikkeling van de K.L.M. in de naaste toekomst aan de regering voorlegt. rimwet in val id iteitsren te trekkers, de A.K.W., de kinderhijslagregelin- gen en de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. De premiegrens voor de sociale ver zekeringen wordt van 8250 gulden tot 10.900 verhoogd. Deze verho ging gaat in per 1 april 1964. Een amendement van de socialist Suurhoff om de AOW-uitkeringen nog eens extra met ruim honderd gulden per jaar voor gehuwden en met 72 gulden per jaar voor onge huwden te verhogen werd met 84 tegen 30 stemmen verworpen. Al leen de P v d A, de P S P. en de C.P.N. stemden voor. De heer'Suurhoff voerde als argu ment voor zijn voorstel aan, dat de prijsstijgingen na 1 januari 1964 waarschijnlijk groter zullen zijn dan men verwacht. De meerder heid van de Kamer wilde zich, net als minister Veldkamp, houden aan het advies van de Stichting van de Arbeid, waarop de verhoging van 12 procent is gebaseerd. Minister Veld kamp rekende de Kamer voor, dat het socialistische voorstel een be drag van 80 miljoen gulden per jaar zou vergen en dat de premie met 0 4 éi 0.5 procent verhoogd zou moeten worden. In Bussum vond gisteren de I officiële opening plaats van het j Reuma-vakantiecentrum ..Dr. Jan van Breemen". Max Tailleur die tijdens deze plechtigheid een cheque van f 100.000 overhan digde als resultaat van een door hem gevoerde actie, probeert j zich te ontfermen over het boe- I ket bloemen, dat Prinses Beatrix even te voren was aangeboden. In de Sowjet-Unie is gisteren een kunstmaan, de „Kosmos 23", gelan ceerd volgens het Russische program van ruimteonderzoek. De kunstmaan is uitgerust met we tenschappelijke instrumenten en een zendapparaat. KOUDER kens het weeroverzicht, dat het II. in De Bilt om tier. uur ver- e zal de wind morgen verder ïen. De temperaturen zullen la- 'Orden. Ook overdag zal het niet meer boven nul uitkomen, inkeluk is er voornamelijk in diden van 't land ook nog kans tt lichte sneeuw. 15 DECEMBER &p: 8.41 uur onder: 16 28 uur. lop: 7.51 uur; onder: 16.17 uur. »ater te Katwijk te 2.56 en 6 uur; laagwater te 10.56 en - 3 uui 2 hogwater te 3.29 en 15.41 uur, Rwater te 11.29 en 23.49 uur), De Amerikaanse ambassadeur in Cambodja. Philips Sprouse. wordt „voor overleg" naar Washington ont boden. zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aldaar bekend gemaakt. Deze maatregel vormt een antwoord op het besluit van de Cam bodjaanse regering om vrijwel al haar diplomaten uit Washington terug te roepen. De aanleiding tot de moeilijkheden is een regeringsradiouitzending uit Pnom Penh, waarin voldoening zou zijn geuit over de dood van presi dent Kennedy. In Washington liet men weten dat Combodja op een ver zoek om opheldering geen bevredi gend antwoord had gegeven. Daarop verklaarde het Combodjaanse staats hoofd. prins Norodom Sihanoek. dat hu graag de betrekkingen met Ame rika zou verbreken. Tot dusver is het nog niet tot een totale breuk ge komen. Advertentie llimmer bestaat uit 14 pagina's) en een bijvoegsel De negentien gijzelaars, die door de stakende arbeiders van de tinmijn bij Catavi in Bolivia worden vastgehouden, hebben gisteren hun zevende dag in ge vangenschap doorgebracht. De gijzelaars, o.w. de Nederlandse ingenieur C. Bloot uit Katwijk en vier Amerikanen, worden door de mijnwerkers vastgehou den om kracht bij te zetten aan hun eisen voor vrijlating van Vijf I vakbondsleiders, die door de regering zijn gearresteerd. Vice-president Lechin. leider van de linkervleugel van de regerende Nationale Revolutionaire Beweging, staat, aan het hoofd van de stakers. Hii heeft met president Estenssoro gebroken De president had donderdagavond I een nieuw onderhoud met de com missie van studenten uit een tra al- Bolivia die tracht te bemiddelen voor de vrijlating van de gijzelaars Het ultimatum van de regering om j de gijzelaars binnen 48 uur vrij te la- j ten is donderdag om middernacht verstreken zonder dat de stakers heb- ben geantwoord. Volgens het in La Paz verschijnen- de blad Presencia zouden de mijn werkers na onderling ïverleg tot de slotsom zijn gekomen, dat alleen al de vier Amerikanen een troef zijn, die groot genoeg is om uit te spelen bjj I onderhandelingen met de regering. I Op de Amerikaanse ambassade in La Paz is bericht ontvangen van een van de Amerikaanse gijzelaars, dat zij goed worden behandeld. Voleens de ambassade zorgt mevrouw Bloot ervoor, dat de mannen warme maal tijden krijgen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft meegedeeld, dal volgens een missie van het Boliviaanse Rode Kruis enkple gijzelaars aan „geeste lijke spanningen" lijden. In La Paz hebben gisteren om streeks 3000 mijnwerkers en studen ten gedemonstreerd onder het roepen van leuzen als ..Victor La Paz aan de paal Juan Lechin aan de macht". Ex vice-president Lechin die aan het hoofd staat van de stakende tin mijnwerkers in Catavi. heeft gister avond tijdens een persconferentie in La Paz verklaard dat men zich niet bezorgd behoeft te maken over het lot van de door de mijnwerkers vastgehouden eiizelaars Lechin zei na er i>Pn? te ziin ^ekomen om te trachten tot een vreedzame oplossing (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren uitvoerig gesproken over de conclusie, die de burgemees ter donderdag openbaar heeft ge maakt naar aanleiding van het on derzoek. dat is ingesteld naar het politie-optreden tegen de demon stranten op de N.A.V.O.-taptoe op 5 juli j.l. in het Olympisch Stadion Mr. Van Hall had het zich wel moeilijk gemaakt. Als het hoofd van de politie is hij slechts verantwoor ding schuldig aan de minister van Binnenlandse Zaken maar hij heeft uit eigen beweging een rapport over het gebeurde aan de raadsleden aan geboden en hen bovendien in de ge legenheid gestold kntiek op zijn be leid te leveren. Deze kritiek is hem niet bespaard gebleven, hoewel er ook raadsleden ware.., die zich volkomen achter hem stolden. Met een door vijf recher cheurs bewaakte ei-volle publieke tri bune in de rug spraken de raads leden langer dan destijds de hele taptoe heeft geduurd. En nog is men niet gereed Maandag wordt het de bat voortgezet. Vergissing Bij de aanvang van de raadsver gadering kwam burgemeester Van Hall terug op zijn beschuldiging in het rappopt over de taptoerel, waarin hij zei te huiveren van de gedachte, dat de bij het incident betrokken de monstranten een trainingscentrum voor dit soort acties hadden opge- Bourguiba, Nasser en Ben Bella rich»». Hij las een telegram voor van de heer E A. Huisman uit Zwolle, voorzitter van een comité, dat de op richting voorbereidt van een „vor- mings- en trainingscentrum voor geestelijke weerbaarheid en geweld loze actie". Hierin werd ontkend, dat dit centrum enige bemoeienis heeft gehad met de demonstratie in het stadion. Tijdens een persconferentie, die gistermiddag in Amsterdam is gehou den heeft de heer Huisman een uit eenzetting gegeven van het doel van het vormings- en trainingscentrum, dat is geinspireerd op de geweldloze acties van Ghandi en Martin Luther I King. Het toepassen van geweldloze I acties en de methoden waarop dit ge- beurt, vereisen, volgens dit comité, een bezinning op geestelijke waarden en inzicht in de eigen betrokkenheid in conflictsituaties. Omdat hiervoor vorming en training nodig is heeft men in oktober een begin gemaakt met een curses van acht weekeinden in het vormingscentrum „De Hoeve" in Laren, waaraan als docenten on- I der andere deelnemen prof dr. J. de Graaf. prof. B. Landheer, dr K. Strijd en dr. R. Fentener van Vlis- singen. Het centrum, dat thans 32 cursis ten telt. richt zich uitsluitend op vor mings- en trainingswerk en organi se», t zelf geen enkele actie. Het is het eerste vormingscentrum van de ze aard in Europa. in Bizerta Streng bewaakt door gewa pende Boliviaanse mijnwerkers geeft de Nederlandse mijndes- kundigede Katwijker Cornelis Bloot (in het midden) een pers conferentie in de mijnstad Cata- van het conflict met de Boliviaanse regering te komen. Hu verklaarde volledig afstand van het vice-presi- dentschap te willen doen. als dit zou kunnen leiden tot de invrijheidstel ling van de door de regering gevan gengenomen vakbondsleiders. vi. De heer Bloot is. zoals be kend. een van de zeventien gij zelaars van verschillende natio naliteit. die door de stakende mijnwerkers worden vastgehou den om eventueel te worden ge ruild tegen drie communistische vakbondsleiders, die door de regering worden vastgehouden op beschuldiging van fraude en moord. In Bizerta is gisteren het vertrek v»n de Fransen uit deze vlootbasis in Tunesië gevierd in aanwezigheid van president Nasser van Egypte, presi dent Ben Bella van Algeriè en pre sident Bourguiba van Tunesië. Na een bloedige strüd van drie da gen tussen Franse en Tunesische strijdkrachten in de zomer van 1961 werd overeenstemming bereikt, over overdracht van de vlootbasis. die ruim tachtig jaar Frans bezit was geweest, aan het in 1959 onafhanke lijk geworden Tunesië. De laatste Franse militairen verlieten Bizerta in oktober. De stad was gisteren met vlaggen versierd en op vele plaatsen zag men afbeeldingen van de drie presidenten. President Nasser zei in een toespraak, dat Palestina de Ara bische eenheid vereist en dat alle koloniale obstakels die deze eenheid in de weg staan moeten worden ver nietigd. President Ben Bella zei, dat geen enkele Arabische leider met daardigheid kas spreken zolang Pa lestina „bezet,, is. President Bourguiba zei, dat hü zojuist een gesprek onder vier ogen had gevoerd met president Ben Bella. Daarin waren volgens hem meer re sultaten geboekt dan in twintig jaar van diplomatieke onderhandelingen bereikt zou kunnen worden. Met het Egyptische staatshoofd had Bour guiba een „nuttig en vruchtbaar" gesprek gevoerd. VIER jaar voor doodslag op meisje De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige vorkheftruck chauffeur uit Walsoorden wegens doodslag op ztfn 16-jarig buurmeisje Marie-Louise Durinck, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Het vonnis was conform de eis van de officier van Justitie. De terbeschikkingstelling, die de officier had geëist, werd echter niet noodzakelijk geacht. Verdachte pleegde de daad, nadat het meisje zün echtgenote, op wie hü büzonder gesteld was, had beledigd De officier van Justitie wees er veer tien dagen geleden op. dat er niets zou zijn geschied als het meisje niet een stil laantje was ingevlucht. Oostduitse grenswachten hebben (gis teren een man in de rug geschoten die zich na een poging om naar het Westen te vluchten, had over gegeven, zo heeft de Westberlünse ■>olitie meegedeeld. Volgens de politie en ooggetuigen gaf de man, die naar de Amerikaanse sector van West-Berlijn vluchtte, zich over toen Oostduitse grens wachten het vuuf op hem openden. De grenswachten lieten de man voor zich uitlopen met de handen hoven het hoofd. Plotseling werd hij toen met een machinepistool in de rug geschoten, aldus de politie. Een nalf uur later werd de man door een vrachtwagen weggehaald. Het is niet bekend of hij dood is. Uit het Leidsch Dagblad van 16 Dec. 1863: De Ed. Gestr. Achtb. heer Mr. P Buyskes, Vice presi dent van het provinciaal ge rechtshof in Zuid-Holland, is Maandag te 's Hage aan de gevolgen van het hem over komen toeval in de zitting van het Hof overleden. Hoe velen zijn er nog niet binnen Leiden, bij ivien hij aange name herinneringen heeft achtergelaten, tijdens hij als officier, later als voorzitter J bij de arr.-rechtbank en ook als lid van den Stedelijken Raad en regent der vereenig- de gasthuizen en in kerke lijke betrekkingen door zijn beminnelijk karakter en voorkomende manieren de al- gemeene achting genoot. De Nation meldt, dat de Engelsche regering aan den Koning van Denemarken eenige oorlogschepen heeft aangeboden, om hem te be schermen tegen een eventuele volksbeweging. De Koning heeft dit aanbod van de hand gewezen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1