et wik kwam vannacht tot ,egen graden onder nul Leidse melkhandelaren rekenen hogere prijzen Twee mannen sterven door liet zelfde gif kettingbotsingen in :\af* zeer dichte mist E.E.G.-ministers in een rijstebrijberg Londen veroordeelt Arabische chantage Proces uitlokken i GISTEREN DE EERSTE IJSDAG Maandag was een verloren dag WEDUWE GEARRESTEERD IN OPSTAND TEGEN MINISTERS rEERBERICHT I11 Rio sterven elke dag zes kinderen door watergebrek Er dreigt een suikertekort 99 ZANZIBAR onafhankelijk Sabotage op luchtbasis erlcht 1 maart 1860 DINSDAG 10 DECEMBER 1963 No. 31133 ".EIDSCH DAGBLAD ir: E. A. E. van Dishoeck ^edacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21ÖOT Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 6706» ——kwik is gisteren de gehele dag beneden het vriespunt ïn,n, zodat we de eerste ijsdag van deze winter hebben be- dthans in De Bilt, want in Zuid-Limburg klom het kwik 'er\ig weer net nog één graadje boven nul. pus is deze eerste ijsdag beduidend later gekomen dan vorig m we op 22 november 24 uur beneden het vriespunt bleven. En ber noteert het K.N.M.I. in De Bilt normaal vier ijsdagen. elopen nacht heeft het op plaatsen In het binnenland 1 g-raden gevroren. Maar in 'ht liep de temperatuur weer ijl de mist afnam. Van- varieerde de vorst tussen |rUf graden- De laatste flar- worden opgeruimd, een mist werk eer te land. te water en ftcht gisteren danig parten ►eeld. vorst. Het gevolg was Vegen. Deze gladheid eiste een mensenleven. De 16- J&coba Roo ij akkers uit Hel- "»rd uit de door haar vader e bestelauto geslingerd, toen rte, in de middenberm te- •am, twee betonnen paaltjes IBn tenslotte driemaal over iloeg. rote schade zover bekend was dit het geval met dodelijke afloop, materiële schade was soms f$?3j>t. „Voor vele tienduizenden schatte onze Roermondse hdent de schade, die de tal- ingsbotsing in Limburg heb- *Vx>rzaakt. De politie werkte ?[Jna ondoordringbare mist »~en macht om bij alle onge- e kunnen assisteren. Hier 8 auto's op elkaar, daar 10, eer 12. Het was verschrik- if rij wel de gehele rijksweg oermond en Sittard vertoon- trieste beeld van gekraakte 'an veel voertuigen waren de achterbumpers verwoest en n versplinterd. Takelwagens en aan. terwijl de politie de moeite had om de rest van eer gaande te houden. Zo was Imburg, zo was het ook elders mist erg dicht werd. :teur H. Th. de Booy S Kon. Noord- en Zuid- Ise Reddings Maatschap- binnenkort in verband n|] bereiken van de 65-jari- \Mijd zal aftreden. Op de 'rond foto's van redders. Niet alleen het wegverkeer zat ge vangen, ook de scheepvaart onder vond veel hinder. De scheepvaart was aanzienlijk geringer dan op an dere dagen. Bij het invallen van de duisternis was de situatie onhoudbaar en kwam de scheepvaart op de Maas en op de kanalen in Tilburg geheel stil te liggen. Ook onterindingsmaat- schappyen moesten het werk met baggermolens staken. Het treinverkeer had ook last van de mist. In enkele gevallen liepen de vertragingen in het zuiden op tot een half uur. Luchtverkeer op Zes tienhoven moest gistermiddag worden gestaakt. Het scheepvaartverkeer daarentegen bleef op de Waterweg doorgaan. Het ging wel stroever naar mate de mist dichter werd. maar de zaak kon draaiende gehouden worden. De mist was vanochtend echter verdwenen. De vorst is hardnekkiger. Russen stellen veel belang in Britse fabrieken Op het ogenblik worden in Lon den onderhandelingen gevoerd over aankoop door de Sowjet-Unie in Groot-Brittannié van belangrijke hoeveelheden kapitaalgoederen. De onderhandelingen zouden in een ver gevorderd stadium zyn gekomen. De Sowjetrussische delegatie zou volgens de zegslieden volledige installaties voor kunstmeststoffabrieken willen kopen. Ook zou zjj voornemens zyn een nieuwe fabriek voor synthetische vezels te bestellen. In Citykringen merkt men op. dat de Sowjet-Unie deze kapitaalgoede ren op krediet zou willen kopen. De Sowjet-Unie, die er tot dusverre steeds op gesteld was de aankopen contant te betalen, zou door de mis lukking van haar oogsten haar poli tiek in dit opzicht willen wijzigen. Men herinnert aan de recente aan koop door de Russen by een Schotse onderneming van drie baggermachi nes ter waarde van 3 miljoen pond sterling, waarvan de betaling in vijf jaar zal geschieden met een eerste betaling van tien procent. Uit de laaghangende bewolking kan hier en daar wat lichte neerslag val len. maar deze zal van weinig bete kenis zijn. Als gevolg van het nader bij komen van een oceaandepressie neemt de wind iets toe uit richtin gen tussen zuid en zuidoost. In Friesland (Terhorne) zouden vandaag de eerste kortebaanwedstry- den worden verreden. Onze weerkun dige medewerker verwacht, dat de omstandigheden het mogelyk zullen maken, dat er in de komende dagen meer zullen volgen. Door kou bevangen en overleden Nadat hij zijn werkzaamheden had verricht bij een zakelijke relatie en met zijn vrachtauto wilde vertrekken, is de 36-jarige, ongehuwde G. Com- 1 bee uit Hardinxveld gisteravond door de felle kou bevangen en plotseling overleden. Zyn vrachtauto reed door een hek werk en kwam tegen een huis tot stilstand. Wachten op Bonn (Van onze correspondent) De eerste dag van het overleg der landbouwministers van de Europese Economische Gemeen schap (EEG) is gisteren in ma jeur begonnen en in mineur ge ëindigd. In majeur met vele fo tografen en t.v.-cineasten en el kander vriendelijk de hand schuddende ministers. In mineur, op een vroeger uur in de avond dan aanvankelijk voorzien. Met een minister Pisani die zei: „Ik ben kwaad, ik heb een verloren dag achter me". Met een minis ter Biesheuvel, die eigenlijk ook verontwaardigd was en die vond, dat hij uit zakelijk oogpunt gezien ook een verloren dag achter zich had. In de raad van ministers, waarvan onze landgenoot de voorzittersstoel bezette, heeft hfj zyn teleurstelling geuit over het feit dat gisterochtend reeds spoedig was gebleken, dat de Duitse delegatie, die door de staats secretaris van de Landbouw werd aangevoerd, geen enkele nieuwe be slissing kon nemen van verdere strekking dan reeds In het speciale landbouwcomité was besproken. Er moeten namelijk deze week in Bonn ingrijpende politieke beslissingen (de kwalificatie is van minister Biesheu vel). o.a. in overleg met de Engelse ministers, worden genomen. Die heb ben tot gevolg, dat de Duitsers op zyn vroegst a.s. donderdag te Brussel iets zullen kunnen zeggen over hun houding ten opzichte van het tot standkomen van de landbouwregle- menten, de regeling van de graan prijzen en het mandaat voor de Eu ropese Commissie by de G.A.T.T.- onderhandelingen. Zo komt het, dat er dus gisteren eigenlyk weinig of niets is gebeurd. De raad heeft de hele dag over het reglement voor ryst gesproken en daarbij zich door een „rijstebrijberg" van technische details trachten heen te werken. Later heeft men het ook nog over de zuivelprodukten gehad en ook daarmee is men geen stap verder gekomen. Vandaag zou het rundvlees aan de beurt komen. Men zou er vermoedelijk beter aan doen de deskundigen maar samen te laten delibereren, zodat de ministers een vrije dag konden hebben. Ook over het rundvlees kan Duitsland name lijk vóór donderdag niets beslissen. Het wordt eens te meer duidelijk hoe zich het afbreken (op bevel van ge neraal De Gaulle) van de onderhan delingen over het toetreden van En geland tot de E.E.G. wreekt. Het is volkomen natuurlijk dat Duitsland eerst met Engeland overleg wil ple gen over de G.A.T.T.-onderhandelin- gen, ook al zou dat aan Franse kant niet met zoveel instemming worden gezien. Maar wanneer het volgende week inderdaad mogelijk mocht wor den daarover te onderhandelen het is immers het punt dat alles be heerst dan zullen de Duitsers toch wel dezer dagen met iets over de brug moeten komen. Slot pag. 2 Studebaker sluit fabriek in V.S. De Studebaker Corporation zal de automobielproduktie in de Verenigde Staten definitief beëindigen. De maatschappij zal haar fabriek in South Bend "Indiana* na vyftig jaar produktie sluiten wegens de aanhou dende verliezen gedurende de laatste jaren. i_»e produktie zal worden beperkt tot Canada. de Hamilton (Ontario). De daar ver vaardigde wagens zal men in Amerika trachten te verkopen. President Johnson en zijn echt- genote hebben een bezoek ge bracht aan New York. Niet min der dan 5000 politiemannen wa ren langs de route opgesteld, ter wijl deze foto laat zien dat ook de auto van de president en de volgauto's tijdens de rit zwaar waren bewaakt. Een nasleep van het drama van Dallas Sneeuw in Skopje In de Joegoslavische stad Skopje, waar na de ontzettende aardbeving van 26 juli j.l. nog tienduizenden mensen in tenten en andere gebrek kige onderkomens huizen, is de eerste sneeuw gevallen. Men vreest, dat de intrede van de koude de herstelwerk zaamheden en het neerzetten van nieuwe huizen aanzienlijk zal vertra gen. De hoofdstad van Macedonië is op het ogenblik één groot bouwter rein. Naar schatting 30.000 woningen worden gebouwd of hersteld. Een groot aantal buitenlandse hulpploe gen is bij de wedloop met de winter betrokken. Skopje is in dit opzicht ongetwijfeld de enige plaats ter we reld waar Amerikaanse en Russische militairen schouder aan schouder streven naar hetzelfde doel. (Van onze Groningse correspondent) De Rykspolitie in Sleen (Drente) stelt op het ogenblik, onder leiding van de officier van Justitie in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek. een diep gaand onderzoek in naar de dood van de 46-jarige metselaar L. Goommers uit Veenoord (Dr.) De man blijkt vorige week maandagavond aan de zelfde vergiftiging te zyn overleden als de eerste man van zyn vrouw in 1960. De 44-jarige echtgenote van de overledene is gisteren verhoord en daarna in verzekerde bewaring ge steld. De metselaar, die de laatste tfjd op gespannen voet met zyn vrouw leefde, is vorige week maandag na het avondeten, na onenigheid boos van huis weggelopen. Op straat werd hy onwel. Op advies van een arts Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren in een officiële verklaring gezegd, dat Engeland de activiteiten van de Arabische ambassades in Londen, bestaande uit het uit oefenen van druk op Britse fir ma's om zich aan te sluiten bij het boycotten van Israël, „streng afkeurt". Vooral het oefenen van pressie op Britse firma's tot het toepassen van discriminatie onder hun personeel, om welke reden dan ook, wordt hun „zeer kwalijk genomen". De verklaring werd uitgegeven, nadat de ambassadeurs van Saoedi- Arabië, Libië en Irak op eigen ver zoek een onderhoud hadden gehad met de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, Lord Carring- teon. Tydens dit onderhoud dat veer tig minuten duurde, zei Lord Car- rington dat de Britse regering niet van zins is party te kiezen in het geschil tussen Israel en de Arabi sche landen. De drie ambassadeurs hadden hun standpunten uiteenge zet. De gezaghebbende Egyptische krant Al Ahram schreef gisteren, dat het „centrale bureau voor de boycot van Israël aan alle Arabische lan den heeft, verzocht „alle mogelyke faciliteiten te verlenen" aan de Brit se Norwich Union verzekeringsmaat schappij, nu Lord Mancroft, een vooraanstaande figuur in de Engelse joodse gemeenschap, zijn ontslag heeft ingediend als commissaris van deze maatschappij. Al Ahram schrijft dat de Norwich Union zich door dit ontslag heeft verzekerd van de markt in dertien Arabische landen en zeven emiraten Het blad schrijft voorts, dat het centrale bureau de Britse ambassadeur in Noorwegen. Patrick Hancock, heeft verboden de Arabi sche landen te bezoeken en dat ande ren „om hun zionistische sympa thieën op de zwarte ïyst staan". LICHTE VORST lilt verwacht van heden- tot lavond bewolking, hier en daar mist ai neerslag van betekenis, «end lichte vorst. Aanvanke- •akke, later matige wind tus- Id en oost. (emaakt om 11.15 uur). 11 DECEMBER op: 08,37 uur; onder: 16,29 u. op: 03,26 uur; onder: 14 45 u twater in Katwyk: en uur. fwater: 8.01 uur en 20.20 uur -"Immer bestaat uit 13 pagina'» Achttien kinderen zyn dit weekeinde door gebrek aan water in de door droogte getroffen stad Rio de Ja neiro gestorven. Al eerder zyn in de Braziliaanse hoofdstad 43 kin deren bezweken. Honderden kinderen werden naar het I ziekenhuis overgebracht. Er sterven ongeveer zes kinderen per dag in de voor december ongekende hittogolf waarbij de temperaturen I stijgen tot boven de 40 graden. Honderden mensen liepen zondag in optocht langs een reservoir in een district van Rio, roepend: „Wy i willen water 1" (Van onze Groningse correspondent) Door de geringe uitzaai van sui kerbieten en de vooral landelijk lage opbrengst, is er volgens de N V. Noord Nederlandsche Beetwortelsuikerfa briek in Vierverlaten (Gr.) een be langrijk tekort ontstaan aan suiker voor de binnenlandse consumptie. Volgens de huidige schattingen be draagt de totale produktie ongeveer 400.000 ton gerekend moet worden op een tekort van circa 100 000 ton, aldus de Noord Nederlandsche die hoopt dat de regering een belangrijk hogere bietenprijs zal vaststellen, waardoor I de uitzaai belangryk zal kunnen wor den gestimuleerd I De fabriek eindigde op 6 december een van de kortste campagnes van de naoorlogse Jaren De campagne begon I pas op 9 oktober In deze periode werd ongeveer 304 000 bieten verwerkt, wat ten opzichte van andere Jaren een I teruggang betekent. 99 De Leidse Melkhandel is momenteel in opstand tegen de prij- zenbeschikking, welke de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij en enkele provincies, w.o. Zuid-Holland hebben afgekondigd voor Melkprodukten. Terwijl men zich wel houdt aan de officieel vastgestelde prijs voor losse en flessen melk. heeft men vrijwel over de gehele linie de bijprodukten. zoals b.v. karnemelk, gortpap. bloempap, rijstpap. yoghurt, vanille- en chocolade-vla met enkele centen verhoogd en de havermoutpap zelfs met vier centen. Dit is in strijd met de vo rige week vrijdag officieel vastgestelde prijzen. ling voor het gehele „melkpakket" prijsregelend op te treden en lokt thans dan ook een proefproces uit. Onder de nu officieel vastgestelde prys Is het, zo redeneert men in deze kring, vrijwel niet meer lonend om de i service van bezorging te blijven ver- I lenen, vandaar dat men tot het ne- 1 men van deze maatregel is overge gaan. Het gaat niet aan. dat, terwijl 1 nagenoeg alle prijzen omhoog gaan, Van de zyde van de melkhandel deelt men ons mede, dat men hiertoe is overgegaan, omdat men met de door de minister vastgestelde prijs I niet uit kan komen. Terwyl de lonen steeds stygen, hetgeen mede veroor- 1 zaakt wordt omda. men in de melk handel geen vyf-daagse werkweek kent. is in de winstmarge sinds 1954 vrijwel niets veranderd. Men betwist I de ministers bet recht om nu piotse de ministers voor melkprodukten, welke in de vrije handelssector la gen, thans op eens prysregelend gaan optreden en dat tegen 'n prys, waar door een economische bedrijfsvoering ernstig in gevaar komt. „Ik schaam 111e diep" (Van onze Haagse correspondent) „Dit pakket is in een toestand van een zekere ontoerekenvatbaarheid weggenomen uit een grote zwarte auto in de nacht van vrijdag op za terdag op de Paviljoensgracht. Ik schaam my diep". Aldus luidde een briefje, bygesloten in het pakket, dat een politieagent vond op het dak van de patrouilleauto. waarmee hy zon dagavond om negen uur op pad wilde gaar. van het politiebureau aan de Duinstraat richting Scheveningen. In het pakje zaten een busje verf. een kistje sigaartjes, een fototoestel en een blitz-apparaat. Inderdaad was by de politie aan gifte gedaan van vermissing van deze artikelen. Het briefje was niet ondertekend. werd hy naar het Diaconessenhuis ln Emmen vervoerd, waar hy korte tyd later overleed. Het stoffelyk over* schot werd zaterdag ter aarde be- steld. By de sectie werd ensporen van parathion een bekend giftig be st rydingsmiddel in de landbouw gevonden. Aanvankelyk werd veron dersteld. dat de metselaar zelfmoord had gepleegd, totdat men zich her innerde. dat de eerste echtgenoot van zyn vrouw in 1960 eveneens plotse ling was gestorven aan de gevolgen van vergiftiging door dit bestrijdings middel. Drie jaar geleden werd ooi» aangenomen, dat de eerste echtge noot zelfmoord had gepleegd. De we duwe is gisteren in Assen verhoord en daarna in verzekerde bewaring gesteld in het politiebureau van Em men. Men vraagt zich af, waar het flesj® parathion is gekocht. Het bestry- middel moet in oktober of eerder nog aangeschaft zyn. Het onderzoek wordt voortgezet. Zanzibar, het Britse protectoraat in Oost-Afrika, is gisteren te mid dernacht onafhankelijk geworden. In tegenwoordigheid van delegaties uit vele landen werd in de geiyfcnamig® hoofdstad met kanon- en geweer vuur en een parade luister bygezeé aan de plechtigheid. Sultan Seyjid Jamsjid bin Abdoella maakte in een rede gewag van de nauwe banden tussen Engeland en zyn land. Premier Mohammed Sjan- tehamadj sprak de hoop uit, dat Zan zibar met steun van de andere le den van het Britse Gemenebest de grote vraagstukken waarvoor het zich niet geplaatst, zal kunnen op lossen. De Engelse afvaardiging stond on der leiding van de Hertog van Edin burgh, die een boodschap van Ko ningin Elizabeth voorlas. De Verenig de Naties waren vertegenwoordigd door de ondersecretaris Ralph Bunche. Vele landen hebben de nieuw® staat al erkend, waaronder de Sow- jetunie en Hongarije. Op de Amerikaanse luchtbasis Wil liam in Arizona is ontdekt dat by 61 straal les vliegtuigen van het type T-38 saboteurs aan het werk zijn geweest. Onder meer waren de voor naamste elektrische draden ter be diening van het landingsgestel door gesneden. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Dec. 1863: Men verneemt nader, dat de voor de oprigting der Am- sterdamsche Kanaal-Maat schappij benoodigde gelden verstrekt zijn door middel van The London and Bue nos Ayres Bank". De leiding der werkzaamheden zal aan Engelse ingenieurs worden toevertrouwd. Zondag l.l. is in den St.- Pauluskerk te Londen een kind van een der Nieuw- Zeelandsche hoofden, zich in Engeland bevindende, ge- doopt. Koningin Victoria 1 was meter, en schonk haar 1 oetekind een gouden beker in een sierlijk marokijn etui. be- 1 nevens een banknoot van 1 £25.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1