rtrrrrrrrrcrrr De laatste Kerstmis in de barakken m Opzienbarend bericht fVieuwe samenstelling Kamer v. Koophandel Lt VERHOGING VAN POSTTARIEVEN i De tri ff ids komen... een nieuwe stijl van enerverend griezelen ,,Het goud van Rome": het trieste onbegrip 1 Films van ilfzt' week in Leiden GERO-CASSETTE de 1- koningin Westdnitser doodgeschoten (op de vlucht?) PERSOONLIJKE LENINGEN AMSTERDAMSCHE BANK Leidse verfhandel „de Valk" n.v. assen bijna overbodig "Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 december 1963 Tweede blad no. 31131 In het conferentie-oord „De Baak" te Noordwyk aan Zee kwam gister- middag de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in vergade- ncHng bijeen. In verband met de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel, 1 januari a.s. in werking treedt, werd in deze zitting de nieuwe sa- benstelling; van de „Leidse" Kamer bekend gemaakt. Het aantal leden i^ihans drie bU deze nieuwe samenstelling uit zes leden bestaan. 2!MchtHjnen zal het aantal afgevaardigden uit werknemersorganisaties hansdrie - bij deze nieuwe samenstelling uit zes leden bestaan. Voor de industrie zullen in de eiüeuwe Kamer zitting n emen ir. J. J. rï. van Hoek, ir. M. C. de Jong en de mieren F. H. Nieuwenhuizen Segaar. P. J. van Hoeken (Leidse '"rer. van Industriëlen), jhr. Z. H. M. iZ2an Asch van Wyck en Plomp (Ind. .'lub Alphen aan den Rijn), G. J. van (Verbond van Prot. Chr. Verkgevers in Nederland), P. A. de •n<feng <Ned. Katli. Werkgeversver- fend, kring Leiden), N. Langezaal e'NVV) en C, Kiel (CNV); voor de wTroothandelde heren W. G. J. van ytn Linden (CNV), B. D. Arentshorst veh R- B. van Waveren (Bond van r. Uoembollenhandelaren), ir. R. Vene- Kring Bedrijven Bloembollen- D. J. van Herwaarden (Ver van Prot. Chr. Werkgevers), J. E. Aalders (Ned. Kath. Werkge- i Verbond». De Prov. Veilingorga- ities in Zuid-Holland moeten in groep nog een afgevaardigde iwijzen. Voor de afdeling Ambacht neemt ""traks de heer P. M. du Prie (Kon. rtjed. Midenstandsbond afd. Leiden) ntJtting in de Kamer. De afd Leiden l. Tin de Chr. Middenstandsvereni- ing moet nog een afgevaardigde aan >t tijzen. De detailhandel zal vertegen- "dfeordigd zi)n door de heren mr. W. M. Kerckhof (Raad voor het groot P. Houweling (Al- nJiense Middenstandsver.), A. J. J. v. VgT Zanden (K.N.M.B.), P. Goddyn iwKA.B.), A. Soet N.V.V.), C. F Meer ngoel (Kath. Middenstandsbond), De 'Bedelingen Katwijk en Leiden van de tir. Middenstandsbond en de Kath. Middenstandsbond ln de Bollenstreek Toeten ln deze groep nog een afge- aardigde aanwijzen. De heren S. A. in Leeuwen «Beroepsgoederenver- en E. S. Prins (K.AJB.) verte- jfnwoordlgen straks de afd. Vervoer, mie heer W. Tappenbeck neemt zit - voor het Horecabedrijf, terwijl Pfe heer D. F. E. Meerburg dit voor de wasserij zal doen. ^,iHet is thans reeds zeker dat de he- c. A. Bos, C. D. Llgtvoet en F. J. r - Advertentie van f40.— of f400 r. d. WATER, Oaarlstraat 207 heeft het De Gero-specialist. C. Urlus niet in de Kamer terug keren. Voor het jaar 1694 sluit de begroting f333.100) met een na delig saldo van f63.300.-, nadat ge reserveerd werd voor Financiering Nieuwbouw (rente en aflossing) een bedrag groot f 35.000.- en de post Reservering Jubileum op f 5000- werd gehandhaafd. Teneinde een sluitende begroting te krijgen zullen 30 opcenten op de pos ten Eerste Inschrijvingen en Jaar lijkse Bijdragen 1964 worden geheven. Deze opcenten leveren een meerdere inkomste op van f 69.300.-, zodat daardoor het nadelig saldo zal wor den omgezet in een voordelig saldo van f 6.000.-. Na sluiting van deze vergadering inmiddels waren ook vele burge meesters uit het district van de Ka mer in „De Baak" gearriveerd hield de secretaris, mr. H. A. C. Branderhorst, een causerie over de bestemming van de Rijnstreek. Na afloop werd voor genodigden en le den een diner geserveerd. Zes weken geëist Jolmsoil (laillvt tegen onderwijzer (Van onze Haagse correspondent) Zes weken gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, eiste de ad vocaat-generaal bij het Haags Ge rechtshof, mr. J. Zaayer, gisteren tegen een 43-Jarige onderwijzer uit Schoonhoven, die in hoger beroep terechtstond voor mishandeling van een leerlinge, de 14-jarige Janny Ver sluis. De Rotterdamse politierechter heeft de onderwijzer ln eerste aan leg tien dagen gevangenisstraf op gelegd. In juni van dit jaar heeft de onderwijzer het meisje, dat in de klas praatte, twee keer met een Frans leerboekje op het hoofd ge slagen. Volgens de huisarts van het meisje kreeg zij daardoor een lichte 'ïudding. hersenschi „U slaat maai- raak' dent van het Hof. zei de presi- De president van de Verenigde Sla- ten, Lyndon B. Johnson, heeft Ko ningin Juliana bedankt voor de be wijzen van deelneming van de konink lijke familie by het overlijden van president John. F. Kennedy. Mede namens president Johnson heeft de Amerikaanse ambassadeur in ons land, John S. Rice, minister president mr. V. G. M. Marijnen be dankt voor de bewijzen van deelne ming van de regering en bevolking van Nederland. Ambassadeur Rice haalt de woorden van president Johnson aan: ..Het heeft onze gevoelens van ver-1 driet en verlies verzacht nu wij weten i dat in de harten van miljoenen, ln Oudste bisschop overleden - op wijzende. I huizen en straten van steden en dor dat er al vaker klachten bij de poli- Mgr. Alfonso Carlnci. de oudste r.-k. bisschop van de wereld, is giste ren op 101-jarige leeftyd in Rome overleden. Mgr. Carinci woonde tot kort voor zijn dood nog bijna dage lijks de zittingen van het Vaticaan se concilie by. Paus Pi us XII bood hem in 1946 de kardinaalshoed aan. Mgr. Carinci zei toen echter dat hij te oud was om tot kardinaal verhe ven te worden. Paus Pi us benoemde hem daarna tot titulair aartsbisschop van Seleucia in Isauria (Klein-Azië). Frankrijk tegen plan-Mansholt tie zijn binnengekomen. Enkele we ken na het gebeurde heeft de on- derwijzer zoals de president zei „een jongen letteriyk de klas uit geschopt". De verdediger, nu*. D. A. Slager, vroeg het Hof een psychiatrisch rap port over de man te laten uitbrengen. Hy drong er by het Hof op aan geen vrijheidsstraf op te leggen. Arrest op 20 december. pen ln de gehele wereld onze smart j zo ten volle wordt gedeeld. Dit besef j heeft ons als Amerikanen en als bur. gers van de wereld nog meer gesterkt in onze vastberadenheid de vrede en I de vrywaring van gebrek te blyven nastreven, zaken waaraan Jonh Fitz- gerald Kennedy zijn leven heeft ge- wicht is. wyd. Uw medeleven geeft ons de in spiratie ons opnieuw te wyden aan de voortzetting en het welslagen van het beleid van president Kennedy". De Franse minister van Financiën. Giscard d'Estaing heeft gisteren ty- dens het begTotlngsdebat in de natio nale vergadering verklaard, dat hel plan-Mansholt voor invoering van uniforme graanprijzen in de EEG- landen „financieel gezien uit even- Krachtens het plan zouden landen. I zoals Frankrijk, waar de pryzen zou den stygen, het verlies compenseren van landen, zoals West-Duitsland, waar de pryzen zouden dalen. De minister zei. dat het plan door Frankryk in overweging zal worden genomen en aan een diepgaand on derzoek zal worden onderworpen. Het lost echter „het probleem van de financiële middelen" niet op, aldus d'Estaing. Oostduitsc grenswachten hebben gisteren de 34-jarige Hamburgse ar beider, Werner Hans Pierck, by de grenspost naby Lübeck doodgescho ten. Een Westduitsc douanebeambte deelde mede, dat Pierck te kennen bad gegeven dat hij van West- naar Oost-Duitsland wilde verhuizen. Na een kort onderzoek van Oostduitse zijde naar *s mans antecedenten werd hem de vereiste vergunning ver leend. WERKLOOSHEID GERING ieuDe by het Gewestelijk Arbeids- ïau geregistreerde arbeidsreserve 1de van 172 per ultimo oktober tot 164 per ultimo november [et niveau van de werkloosheid lag hetzelfde tydstip in 1962 bedui- itzind hoger, nl. 262, hetgeen uitwyst, ;s.it de stand thans uitzonderiyk tnstig is te noemen. Behoudens in bouwsector, daalde het aantal in- isohrevenen in vrijwel alle bedryfs- (assen. De stijging in de bouwsector ra| een natuurlyk gevolg van de steeds leer op de voorgrond tredende sei- u^ensin vloeden. In het gewest Leiden, omvattende gemeenten Leiden, Alkemade, Lei- -hfcrdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Tarmond en Zoeterwoude. was 0.4% j*n de afhankelyke beroepsbevolking. ,UIf een geringe daling dus van 0.1% iser tegen 0.6in de provincie Zuid- iolland en 0.9% in geheel Nederland lerkloos. De vraag naar arbeidskrachten on- brging een daling nl. van 968 per |t. oktober 1963 tot 917 per uit. no- rber 1963, een voor de tyd van het normaal verschijnsel. Dit bete rt; evenwel niet, dat de spanningen de arbeidsmarkt zyn afgenomen, mover een ruime vraag om per- el staat slechts een gering aan- van arbeidskrachten. rs'Jln de bouwsector blyft nog steeds L ~efte bestaan aan goede v aki ie- I Wel kan tengevolge van seizoen- /loeden de plaatsingsmogelykheid l deze bedryfstak in de komende I laanden afnemen. In de mtaalindustrie en de tex- t[industrie blyft het personeelste- ,mbrt invloed op de produktie uitoefe- fin. Ook hier staat tegenover een ge- hg aanbod een grote vraag naar ar beidskrachten Toekomstvoorspel 1 i n- vin kunnen evenwel moeilijk worden bipdaan. Op dit moment is echter van In merkbare spanning op de ar- ^jbidsmarkt in deze sectoren zeker gjHet aantal ingeschreven vrouwe- arbeidskrachten bleef vrijwel on- 'zigd t.w. 74 per uit. november De vraag nam nog toe, n.l. van per uit. oktober 1963 tot 308 per november 1963. Vergeleken met ïmber 1962 biykt de vraag thans nog hoger niveau te liggen, waar afgeleid kan worden, dat t.a.v. uwelyk personeel de spanningen og zyn toegenomen. Pierck Werd door twee Oostduitse militairen by de grensovergang op gehaald. Zij loodsten hem door de my nenvelden in het grensgebied en brachten hem naar een waarne mingstoren over. Korte tyd later verschenen twee andere, in 'n jeep rydende Oostduit se militairen, by deze toren, zy ge lastten Pierck de handen omhoog te steken, waarna zy hem zonder meer met hun machinepistolen neerscho ten. Dit geschiedde alhoewel Pierck zich op geen enkele wyze had verzet en evenmin enige poging tot vluchten had gedaan. Het officiële Oostduitse persbureau ADN geeft een geheel andere lezing van het gebeurde: „Twee Westduitsers, die op uitda gende wyze de grens hadden ge schonden. zyn op Oostduits gebied gevangen genomen. Een van de grensschenders had zich, voordat hy de grens op onwettige wyze over schreed, met een Westduits e grens wacht onderhouden. Deze persoon poogde, nadat hij was aangehouden, te vluchten. Hem werd toegeroepen dat hy moest blyven staan, waaraan hy geen gehoor gaf. Ook op waar schuwingsschoten reageerde de grens- schender niet, waarop de Oostduitse grenswachten genoodzaakt waren van hun vuurwapens gebruik te ma ken. Dit veroorzaakte de dood van de overtreder", aldus het officiële Oost duitse persbureau ADN Zoals aangekondigd, zullen met in gang van 1 januari enkele postta- rieven wijziging ondergaan, zowel in het binnenlandse postverkeer als in het postverkeer met het buitenland. Tegelijkertijd zal tevens het recht voor girostortingen worden verhoogd. Ongelwyzigd blijven de tarieven in binnenlands verkeer voor brieven tot en met 200 gram, voor nieuwsbladen tot en met 500 gram en voor braflle- stukken, en in buitenlands verkeer blijven ongewijzigd de tarieven voor brieven en briefkaarten. In het binnenlands verkeer worden de tarieven voor brieven «van 200 t.em. 500 gram) vastgesteld op 50 cent. voor drukwerk en monsters (tot en met 500 gram) per 50 gram vast gesteld op 5 cent, en voor pakjes (boven 500 gram) vastgesteld in vier prysgroepen variërend van 60 cent tot f. 1,25. De tarieven voor postpak ketten zullen t.e.m. 1 kilogram op f. 1.— gebracht worden en vanaf 1 kilogram tot 10 kilogram varieren van f. 1,25 tot f. 3.50. Boven het gewone porto wordt voor het aantekenen 35 cent in rekening I gebracht en voor een spoedbestelling 75 cent. Girostortingen worden ge bracht op 20 cent. Het zegelrecht voor postwissels (t.e. m. f. 25,wordt gebracht op 35 cent en op 60 cent (voor postwissels bo ven f. 25. Aan de loketten van alle postin- richtingen zyn vanaf 17 december gratis tarieftabellen verkrygbaar, waai-op nagenoeg alle nieuwe por ten en rechten staan vermeld. De eerste kwalificatie-wedstrijd ijshockey tussen Oost- en West- Duitsland, die in Fuessen werd ge speeld, is geëindigd in een gelykspel <44). De tussenstanden waren 2—1 01, 22. Zondag wordt in Oost- Beriyn de tweede wedstrijd gespeeld, beslissend voor de deelneming aan de Winterspelen in Irmsbrück. worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de „Commissie van onderzoek naar geschillen" Nederland heeft gisteren by de juridische commissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties een ontwerp-resolutie ingediend, waarin de oprichting wordt voorge steld van een permanente interna tionale commissie van onderzoek naar geschillen tussen staten. De resolutie wordt gesteund door Jamaica. Liberia, Mexico, Pakistan en Zweden. Voorgesteld wordt dat de Alge mene Vergadering der lid-staten uit genodigd hun standpunten over dit onderwerp schriftelyk aan secretaris generaal Oe Thant uiteen te zetten. Dit. zou vóór 1 juni 1964 moeten ge schieden ten behoeve van een rap port. dat tydens de zitting van de Algemene Vergadering van 1964 zal worden uitgebracht. Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop engroa. TELEFOON 33909—33300 mjAntwerpen krijgt tweede tunnel tei id^Van onze correspondent in Brussel) K.Op de bijeenkomst van het Bel- ™ische ministeriële comité voor open- Tare investeringen en vervoer is gis- ,9 eren besloten op de begroting van r. terkeerswezen een krediet van 750 franken te plaatsen voor de leg van een tweede tunnel in werpen. Er is thans vastgesteld deze zowel voor het wegverkeer voor de spoorwegen zal dienen, komen een dubbele spoorlijn en e wegen, elk van drie rijbanen, diameter van de tunnel zal 42 bedragen, waarvan de spoor- er 10,5 zullen krygen. De weg gefinancierd door raiddel van ïn, die bestemd zyn voor Je j E-3 terwyi het departement Verkeerswezen de aanleg van spoorweg voor zyn rekening zal Twee weken geleden verscheen de van de post tegemoet ziet. Juist in de LIDO De zeer spannende en vaak zelfs huiveringwekkende film „De Triffids komen" is gebaseerd op een roman van de Engelse schrij ver John Wyndham, die hier te lande ook bekend is als de auteur van „De getekenden". Zoals gebruikelyk wy- ken film en roman van elkaar af, maar de hoofdzaken uit het zeer ori ginele boek vindt men toch ook terug in deze film, waarvan menige scène nog angstaanjagender is dan het verhaal, zoals Wyndham het schreef. Wie griezelen wil, maar dan op basis van een nieuw gegeven, dat door zijn wetenschappelijke opzet een aan trekkelijke variatie vormt op de ge wone bloederigheid, moet deze film beslist niet overslaan. De zee-officier Bill Masen heeft het geluk voor een oogoperatie in een Londens ziekenhuis te vertoeven wanneer onze aardbol getroffen wordt door een regen van meteorie ten. Een prachtig schouwspel maar wie er naar kykt wordt blind! Dat komt door de straling van dit hemel se vuurwerk, die de gezichtszenuwen aantast. Als Masen dan gaat rond dwalen door een ten dele uitgestor ven wereld, ontdekt hy dat de aarde nog door een andere ramp is getrof fen: de triffids, een nieuw soort planten, die zich kunnen verplaat sen en zich met vlees voeden. Masen ontmoet een jong meisje, Susan, dat van school was weggelopen, zich in de bagagewagen van een trein had verborgen en daardoor aan de ge- vaariyke straling is ontsnapt. Samen gaan zy op weg, eerst naar zyn schip in de haven, maar later, als zy dooi de radio een oproep horen voor een noodconferentie in Parys. naar Frankryk. Ze blyven daar niet alleen, want op zeker ogenblik worden ze ge red door Christine Durant, die samen met nog enkele anderen eveneens voor de verblindende stralen ge spaard zyn gebleven. Omdat het con gres-van-zienden in Parijs niet door gaat, komt Masen. alweer per radio gewaarschuwd, tot het besluit, dat hun enige hoop is gelegen in de Ame rikaanse basis in de Spaanse stad Cadiz. Christine weigert aanvanke- ïyk. omdat ze de blinden niet alleen wil laten, maar als het huis door de triffids omsingeld biykt te zyn, gaat ook zy met Bill en Susan op weg. Om het verhaal nog levendiger te maken heeft de scenarioschryver een uiterst boeiende episode in een vuur toren voor de kust ingelast, waar een bioloog en zijn vrouw zich bezig hou den met onderzoek van vissen. Maar ook zy worden door de triffids be- dreigd. Even weten ze de aanval af te slaan, maar dan dringen de on gure wezens het trappenhuis binnen. Het tweetal verkeert letteriyk in doodsnood, als de bioloog ln z'n wan hoop maar dat kan beter ver zwegen worden. In elk geval on Wekt hy door zyn laatste daad van afweer het geheim om de triffids te vernie tigen! Zo rooskleurig als de film ein digt het boek niet. maar het scenario van Philip Yordan is een sluitend verhaal, dat de voldoening geeft van de menseiyke overwinning op de wal- gelyke „plant-dieren". De nachtmer rie is voorby en de wereld gaat een nieuwe toekomst tegemoet Regisseur Sekely heeft met deze kleurenfilm-op-het-hrede-doek een enerverend verhaal tot leven ge bracht, een verhaal, dat goed gecom poneerd is, vol verrassende wendin- dingen en boordevol griezelige scènes. De film stelt nu eenmaal zijn eigen eisen, maar het zeer oorspronkelijke boek van Wyndham heeft hij zo veel mogeiyk tot zijn recht laten komen. Een spannend werk van topklasse! „De duivel en de tien geboden" STl'DIO. „De duivel en de tien geboden" („Le diable et les dix com- mandements") van Julien Duvivier. met een aantal „sterren" in de hoofdrollen, een film van formaat: prolongatie is zeker gerechtvaardigd Deze deels humoristische, deels ernstige verhalen, met telkens een origineel, onverwacht slot, doen het kunstenaarschap van Duvivier alle eer aan. Er wordt op een ironische, dan wel filosofische wyze de toeschouwers heel wat onder het oog gebracht dat hem boeien en tot nadenken brengen kan. Het spel is merendeels voor- treffeiyk. U moet eens vooral letten op dat van Michel Simon, die onbe wust telkenmale een gebod over treedt. maar wie dat toch telkenmale weer vergeven wordt! CAMERA ïn deze film, die vol gens authentieke gegevens zou zijn gemaakt, dienen de joden in het ghetto van Rome de Duitse bevelheb ber 50 kg goud te overhandigen. Zo niet dan volgt deportatie naar de concentratiekampen. Mussolini's bes te tyd is voorbij. Er dreigt elk ogen- nniiiiiiiiiiiHiiiiinnni[iiiiiii!iiiiiiiiiniiiiiii!iin!iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinirini!ii!!iiiiiniiii!iiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iii!tiiititiiiiiiiiiiii!!!ii!iiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir'iiiniiüiiiniiinininiiiiininmiinniii Muiterij op de Bounty Derde week REX Voor. de derde achtereen volgende week paradeert „Muitery op de Bounty" op het filmprogramma. Het verhaal komt neer op de strijd tussen een wat aristocratische, maar humane eerste stuurman en een sa distische, te ambitieuze kapitein, die ten koste van alles wil slagen als hij met zyn schip in de Stille Oceaan 'n missie van de Admiraliteit moet ver vullen. Tenslotte kan de eerste stuur man zich niet langer beheersen en neemt het commando van de wrede kapitein over. Dat leidt tot zijn eigen dramatische ondergang. Sterk spel van Marlon Brando (stuurman) en Trevor Howard (kapitein). eerste oproep voor hulp aan die vluchtelingen, die vol angst hun twintigste winter in barakken tege moet gaan. Momenteel is er voldoen de geld voor de grote gezameniyke kerstfeesten, zowel in Lager Haid als in Lager Wegscjieid, de vergaderbak van de vluchtelingen uit Noord-Oos- tenryk. die dit jaar opnieuw „ver plaatst" werden naar hun zoveelste kamp, waar hun misschien weer een „Umsiedlung" wacht. Voor kolen kwam ruim duizend gulden byeen, veel, maar niet genoeg om honderden tenminste een „war me" kerstweek te bezorgen. Velen schonken anoniem, die wy alleen zo kunnen bedanken. Maar ook onder hen zyn er door hun handschrift al vele oude bekenden voor my. Verder kwamen er verbiydend veel aanvragen voor pakjes-zenden. Wy hopen vurig, dat nu nog zoveel aan vragen binnenkomen, dat alle be hoeftige bejaarden en al de kinde ren onder de tien jaar met een kerst pakket verblyd kunnen worden. Nu honderden in de komende dagen een kerstpakket ontvangen, mag de rest niet teleurgesteld worden. Het is ver drietig. wanneer een oud vrouwtje of kind de post by de buren iets ziet aanreiken en zelf elke dag met een kloppend hart tevergeefs de komst begintijd van deze actie kwamen er vaak beverig geschreven briefjes van oude mensen om ook één keer de vreugde van een persooniyk pakje te mogen beleven. Pas als allen ieU ontvangen is er werkeiyk blydschap, anders veel blydschap. maar ook he vige en begrypeiyke teleurstelling en ook afgunst. En dat mag niet met Kerstmis. Wanneer u een brief met postzegel voor antwoord stuurt met uw wens in deze bejaarde man of vrouw, jongen of meisje ontvangt u p.o. een adres en richtlijnen voor de ver zending. Met het oog op de vry hoge verzendkosten is het goed de pakken niet zwaarder te maken dan 5 kilo. In een van 3 kilo gaat ook genoeg om veel vreugde te bereiden. Met deze oproep voor die vluchte lingen, die hopelijk Kerstmis voor het laatst in barakken vieren of niet vieren wordt de laatste kans gegeven om of door een pak ketje of door een bijdrage op mijn giro 285812 uiting te geven aan de dankbaarheid om de eigen „rijkdom" en de vreugde over het naderend kerstfeest. E. A. FrankenDuparc, Lammenschansweg 133. Lelden, Advertentie H In ons eigen land is al enige maan den een inweek- en voorwasmiddel in de handel, waarmee U in koud water de was al praktisch schoon kunt krygen. Door de biologische werking van dit produkt verdwynen eiwitvlekken, transpiratie-, melk- en zelfs bloed vlekken als sneeuw voor de zon. Let wel koud water. En juist die verontreinigingen die met andere wasmiddelen het moei- ïykst te verwyderen zyn. Dit middel heet: BIO-TEX. Wy willen niet gaan overdryven. WU willen Blo-tex geen „Wonder middel" noemen. Maar het lykt er wél op. Neemt U maar eens de proef. Zet een paar stukken wasgoed een nachtje in gewoon koud water, zo uit de kraan, met wat Bio-tex. En moet U dan de volgende morgen eens kyken U staat versteld Door de biologische werking van Bio-tex is het witgoed praktisch schoon en het bonte goed nagenoeg ïynkiaar (Tussen twee haakjes: als U toch warm water uit boiler of geiser by de hand hebt, bereikt U met Bio-tex hetzelfde ln veel kortere tyd). Het bloed kruipt Rassenprobleem ook op Hawaï TRIANON Rassenmoeiiykheden doen zich helaas niet alleen in Amerika en Zuid-Afrika voor. Men kan wel zeggen, dat zij overal voor komen, waar verschillende volkeren naast elkaar leven, omdat hoe onredelyk op zich zelf ook ver menging van bloed gemakkelijk weerstand opwekt. De Amerikaanse filmregisseur Guy Green voert ons ditmaal naar Hawaï, waar ze deze problemen ook kennen. Zijn hoofd rolvertolker is Charlton Heston, die de figuur van Richard Howland ge stalte geeft. De laatste manneiyke telg uit een Amerikaanse familie, die al meer dan honderd jaar een domi nerende rol op het eiland heeft ge speeld. Hij heeft altyd de mond vol gehad over rassengelijkheid. Zolang het hemzelf niet aangaat. Maar wanneer zyn jongere zusje zyn enig overgebleven familielid en oog appel haar besluit om met een Hawaiaan ie trouwen bekend maakt verzet hy zich met ongekende hevig heid. Zo belangwekkend deze probleem stelling is. 7,0 simpel eigenlyk hebben de scenarioschryvers zich van de uit werking afgemaakt. De hoofdfiguur wordt naarmate dé gebeurtenissen verder rollen steeds onsympathieker, iedereen kan hem derhalve geheel gerechtvaardigd de rug toekeren en bittere eenzaamheid kiest hij dan aan het slot maar eieren voor zyn geld. Uit de ruïnes van zyn onver- zetteiykheid redt hy, wat er nog te redden valt. Het ls echter zo weinig genuanceerd en er blyven zoveel vragen onbeantwoord, dat men met een onbevredigd gevoel in de bio scoopstoel achterbiyft. De kleuren op het doek kunnen niet verdoezelen, dat Guy Green in het verhaal teveel met een zwartwit effect heeft ge werkt. maar het probleem blyft. En blik een invasie van de geallieerden in het zuiden. De president van de jodse gemeen te, een moedig en integer man, be sluit met zyn raadsleden dat het goud er moet komen. Iedereen dient zijn goud aan sieraden enz. af te staan. Maar niet elke jood is daartoe bereid. Sommigen willen toch nog iets achterhouden en zo leert men el kaar kennen: de dapperen en de moedelozen, de vastberadenen en de twyfelaars, de opofferingsgezinde!! en de egoisten. Maar niemand be grijpt er iets van. De enige, die dat doet is de 25- jarige schoenmaker David. Hij weet dat het geen zin heeft de Duitsers het goud te geven „want zy zullen toch niet rasten voor zy ons hebben uitgeroeid". Maar het is een stem in de wildernis: de anderen horen hem niet of willen hem niet horen. Zy re kenen op het woord van gangsters en schobbejakken. Na veel opwinding en wanhoop krijgt de president het goud byeen. De vreugde in de gemeente is groot. Maar David zegt hem. wat hy nu eigenlyk heeft: niets. En door de vreugde heen als het ware hoort men Chamberlains stem na München- 1938: „Vrede in onze tyd". En wat had hij als garantie: een nietszeg gende handtekening op een vodje pa pier. David, die voor het goud wapens had willen kopen („voor iedere jood één mof") kan en wil geen deel meer uitmaken van deze gemeente en voegt zich bij de Italiaanse onder grondse. Intussen hebben de joden het goud aan de Duitsers overhan digd Men zou kunnen zeggen: al weer een oorlogsfilm. Maar dat is toch slechts ten dele het geval. Geschoten wordt er in deze film slechts één of twee keer. Het gaat hier om de angst, de spanning en het trieste onbegrip van een joodse gemeente in oorlogs- tyd. In de uitbeelding daarvan zyn de Italianen goed geslaagd. Tumult op Tahiti Luchtig LUXOR Het gaat er allemaal nogal luchtig toe op Tahiti als we tenminste de film .Tumult op Tahiti' mogen geloven. Het tumult bestaat nameiyk slechts uit een serie vriend- schappeiyke knokpartytjes die ieder een veel vreugde verschaffen. Dit ge weld wordt omlyst door het heupwie gen van liefiyk zingende exotische meisjes, die kenneiyk weinig anders hebben te doen. De Amerikaanse dokter op het eiland heeft behalve 'n oer-Amerikaanse dochter nog een paar Tahitiaanse kindertjes en zyn vrienden vrezen dat dit de dochter uit Boston zal storen. Ze voeren dus een kleine komedie op als dochter lief op bezoek komt. maar dochter is pienterder dan u denkt. Bovendien weet zy een echtgenoot aan de haak te slaan, een passend slot voor een dat is op zichzelf belangwekkend en vroiyke film. De hoofdrollen worden belangrijk genoeg om er anderhalf vertolkt door Elizabeth Allen, Johij uur aandacht aan te besteden. Wayne en Lee Marvin.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3