DE VELDIONENMICROSCOOP T MONORAIL OP NEWYORKSE WERELDTENTOONSTELLING n BERLIJN EXPOSEERT WERK VAN OSKAR SCHLEMMER RAFFINEMENT IN MINIATUREN HOE WERKT HET! groot. Bierviltjes in het Visionair van massatijdperk Tussen traditie en abstractie PARIJS gewone microscoop; 1000 x ROME elektronen- Als men een atoom vergroot tot dit bolletje, dan wordt,bij gelijke vergroting, het bolletje een bal met een diameter van 1000km. tions krijgen drie perrons van ruim 25 meter lengte. Het middelste is bestemd voor instappende passa giers, de beide buitenste voor hen, die hun plaats van bestemming hebben bereikt en de trein verlaten. De voordelen van de monorail boven andere middelen voor mas sa-vervoer zijn vele. Zo zijn de in vesteringskosten veel lager dan die voor de aanleg van een tunnel. Voor laatstgenoemde bedraagt die vijf maal zoveel als de constructie van een baan voor een monorail. Ook de snelheid, de veiligheid, het ontbreken van lawaai en het feit, dat het overige verkeer niet gehin derd wordt zijn punten, die ertoe geleid hebben, dat de Amerikanen zoveel belangstelling voor het Franse ontwerp aan de dag heb ben gelegd. De monorail is niet alleen bruikbaar voor grotedrukke steden maar er kunnen ook verbindingen tussen steden en vliegvelden mee onderhouden worden. Deze tekening van een nu nog denkbeeldige verbin ding tussen Manhattan en het Newyorkse vliegveld Idlewild laat zien hoe twee treinen el kaar met een snelheid van 75 km per uur passeren. 7. 9. 14. 19 26. 28. 29. 31. 40. 47 Wit speelt en wint. No. II W. B. Monsma i a s Z 7. 15. 18. 20. 26. W 24, 27, 28. 37, 38. Wit speelt en wint. No. IV F. S. J. Pickard 9 e> 9 - o> 9 9 <3> O) •e <3> Z.: 9. 17. 23. 29 W 19. 28. 38. 47. 49 Wit speelt en wint. Lokzet Z.: 2. 14, 24. 25. W.: 12. 21, 31, 34. 48. beeldscherm Toch maakt de veld- ionenmicroscoop afzonderlijke atomen zichtbaar. veld-ionen- microscoop 10 OOOOOOx microscoop lOOOOOx Een voorloper was de veld-elektronenmicroscoop, waarin uitgestoten elektronen een kathode-kop een miljoen maal vergroot op een beeldscherm aftekenen. I De door de anode aangetrokken atomen van het in de buis ge brachte helium verliezen een elektron en worden tot ionen. 30000v l anode ♦30000V veldsterkte 400 milj.Vper cm 1 1 heliumatomen Door koeling van de anode "kalmeert" men de ionen, zodat zij in scherpe banen naar de kathode gaan. De daarmee verkregen beelden zijn echter onscherp. Scherpe beelden geeft een veld-microscoop die met helium-ionen werkt. vloeibaar waterstof -252*C koperen mantel kathode vacuum- pomp bol kopje] l I beeldscherm De microscoop maakt afzonderlijke atomen van de anode zichtbaar. Schema veld-microscoop I Zaterdag 7 'december 1963 Pagina 4 DE Duitser Oskar Schlemmer (1888—1943) behoort naast Kandinsky, Klee Feininger en Kokoschka tot de belangrijk ste baanbrekers van de schilderkunst van onze eeuw. Over de internationale betekenis van deze leidende ..abstracte kunstenaar bestaat tegenwoordig geen twijfel meer. Zijn werk is echter al lang geen gesloten geheel meer. maar bevindt zich in de grote Europese verzamelingen van moderne kunst alsmede in talrijke Duitse musea. Onlangs werd in de Akademie der Künste in Berlijn een her- - not siccus »cci jrmucnur (iwiu- cenkingstentoonstelling geopend bchlemmer zou in september thema van Oskar Schlemmer is de van dit jaar 75 jaar geworden zijn die weliswaar geen volledig ,m" 1 overzicht van zijn grote oeuvre biedt, maar toch als een belang rijke keus mag worden gezien. waarin de abstractie reeds een we zenlijke rol gespeeld had, anderzijds boette zijn kunst daardoor niet in die dit bij een groot deel van de ab- stracten het geval is. De gulden mid denweg, die hij bewandelt, duidt pre cies de grenslijn aan tussen de con ventionele schilderstijlen en de grote revolutionare schildertrant. die er naar streeft niet .neer de wereld rondom ons „af te beelden", niet meer de visuele gebeurtenis vast te houden. De mens als hoofdthema Het steeds weer gevarieerde hoofd- menselijke figuur in haar nauwe, geheimzinnige betrekking tot de ruimte. Zijn gestileerde, uit ruimte lijke elementen samengestelde men selijke figuren zijn wonderlijk uni forme representanten van een alles overheersende idee: oe idee van het collectieve, de idee van het massatijdperk, waarin het niet meer mate aan „begrijpelijkheid" in, zoals gaat om individualiteiten, maar en kel en alleen om saamhorigheid. Tot een gelijkvormig lid van een grote groep of massa geworden, schijnt de enkeling zijn eigen wereld, zijn persoonlijkheid ten gunste van de beroepsgroep of de massabeweging, waarbij hij zich heeft aangesloten, volledig opgeofferd te hebben. Met visionaire <-peurzin is Oskar Schlemmer op de toekomst vooruit gelopen; de ondergang van een we reld van afzonderlijke persoonlijk heden, de „Vermassung" van de mensheid, zoals dit in het tijdperk van de industrialisatie en de ideolo gische tirannie werkelijkeheid werd. Pas nu heeft men aeze sterk visio naire bijzonderheid ir. de kunst van Oskar Schlemmer Ingezien. Vernieuwer De In Stuttgart geboren schilder ging in 1920 naar de Goethe-stad Weimar. Hier werkte hfj in het ..Bauhaus", de beroemd geworden kunstacademie, van waar eens de omwenteling in de Duitse kunst uit ging. als leraar en was naast Kan- dinskv. Klee en Feininger één van de vier grote ..Formmeister" tot 1933. Zoals vele anderen behoorde de ver nieuwer Schlemmer gedurende de nationaal-socialistische tijd tot de „verdoemden", hfj Irok zich in een dorp terug en werkte voor een lak fabriek. Na de Tweede Wereldoorlog echter zou zijn werk nog grote triom fen vieren en in een reeks van ten toonstellingen en monografieën alge mene erkenning vinden. Onze damruhriek De oplossingen van de problemen uit onze rubriek van 9 november wa ren als volgt No. 1 (prijsprobleem 2»; 4034 (29 X40». 37—32. 32—27, 49—43, 35—30, 28x48. 4843, 43x1. enz. wint. In dit probleem zaten ook de vol gende mogelijkheden: 1812 2823, 3934. en 34 x 14. wint. Als ook 2823, waarna op 30 28 het voorgaande volgt, dus 17x19. 39> 28. 24 4, 35 24. enz. wat ook tot winst voert. Op lossingen ontvingen wij van: C. J. Hakemulder. P. Olivier. L. Vlas veld, J. Dubbcldeman en A. A. Smal, allen te Leiden, en Arend en Jan van Ees, beiden te Rijnsburg. Deze inzen ders gaven niet meer dan één der drie winstvananten aan. uitgezonderd de heer P. Olivier. Von Sieboldstraat 35, Leiden, die alle driewinsten aan gaf, zodat hij zonder enige concur rentie de prijs van f 5,00 in de wacht sleepte. No. 2 (J v. d. Boogaard»: In de verkorte notatie van de auteur aldus: 12. 18. (33x22). 32, 38. 42, 39—3. 24, 37. 40. 6 (23), 1 (28». 29. (32). 42. (19). 15. (23). 20. enz. wint. No. 3 (J. v. d. Boogaarde 417, 46—1. 49—4 29. 24. 18. 28, 38, 7. 45, 21 wint. No. 4 (J. Mertens)27—22. 37x43, 49 x 21. 6—11 (45—50). 22—17. 8—2, enz. wint», 83 1117 (1116, 21—17, wint), 21x8. 45—50, 8—12, wint. Gaarne zouden wij het componeren van miniaturen (ten hoogste 7x7) willen aanwakkeren en ./ijzen er in verband met onlangs gevoerde cor respondentie. nogmaals op welk een raffinement men zelfs in (nota bene!» 5x4 en 5x5 standen kan leg gen. Wij kunnen wellicht allen pro beren eens een dergelijk stukje samen te stellen. Verbazend is b.v. hoe Monsma in een 5x4 nog een tweetal ideeën weet te verwerken, de prachtige dwangzetten van Meuwis- sen en het geestige gevalletje van Pickard. die er nog een lokzet in weet te maken! Wie van onze lezers ziet kans zoiets samen te stellen? Goede resultaten zullen wij gaarne plaatsen. Wij geven van deze serie miniatu ren geen oplossingen, ze zijn voor ieder te vinden, en tóchzal men bij sommige nog even ..goed" moeten zien om de bedoeling van de auteur te achterhalen. No. I Auteur? 1 2 3 No. III R. A. J. Meuwissen 12 3 4 Hans Klusemann (25) uit de Westduitse Industriestad Essen is een enthousiast verza melaar van bierviltjes. Sinds 1957 heeft hij er 11.000 uit niet minder dan 71 landen bijeen gebracht. Geen wonder dan ook. dat de ..In ternationale Vereniging van Bierviltjesverza melaars" hem heeft onderscheiden met het „Gouden BierviltjeHans heeft geen enkel exemplaar uit zijn verzameling gekocht. Een van zijn specialiteiten is zijn collectie van En gelse reuzen-viltjeswaarvan het grootste een diameter van 31 centimeter heeft! Het wonderlijkste exemplaar uit de collectie-Klu- semann is een bierviltje in de vorm van een langspeelplaat, die met reclameliedjes de dorst van de toehoorders moet opwekken t i t Met behulp van roltrappen zullen de reizigers van de mo norail het station kunnen berei ken en verlaten. De architec tuur van het gebouw is natuur lijk modern van vorm. aange past aan de aard van het futu ristische vervoermiddel. American Machine and Foundry- Company, de maatschappij, die oa. ook de onderaardse lanceerinrich- tingen van de Titan- en Atlasra ketten heeft aangelegd en die de spoorwagon ontwierp voor het lan ceren van de Minuteman-raketten. De kosten zijn natuurlijk niet gering: bijna vier miljoen dollar, al zullen die er zeker wel uitkomen. Maar de hoofdzaak is, dat men wil bewijzen, dat de .monorail' het eni ge vervoermiddel is, dat snel, ge rieflijk. veilig, geruisloos en met een minimum aan kosten veel pas sagiers van het ene punt naar het andere kan transporteren. Ge noemde Amerikaanse onderneming baseert haar project overigens op een constructie van Franse oor sprong. Zij heeft namelijk de rech ten voor het bouwen en verkopen van het systeem verworven van de Franse maatschappij Safege- Transport, een consortium van achttien grote Franse maatschap pijen. waaronder Renault en Mi- chelin. De trainen zullen bestaan uit twee rijtuigen, die elk plaats bie den aan veertig passagiers Ze hangen aan door elektromotoren aangedreven wielen, die in een 'aan de bovenzijde gesloten» ko ker lopen. De treinen kunnen flin ke snelheden ontwikkelen (70 k 80 km per uur» en de rit verloopt desondanks vrijwel geruisloos. Aan stoppen en vertrek komen geen mensenhanden tepas en ook het openen en sluiten van de portie ren geschiedt geheel automatisch. De bediening verloopt dus geheel langs elektronische weg. De sta- Groep met zittende vrouw" olieverf van Schlemmer Er zijn tegenwoordig vele kunst kenners m Duitsland, die in de ver zamelingen van de moderne schil derkunst vooral naar de schilderijen van Oskar Schlemmer zoeken. In te genstelling tot vele van zijn mede strijders stelde Schlemmer aan de abstractie bewast bepaalde grenzen, dat betekent hij ging niet tot de laatste consequentie, maar hield er gens aan het ooncrete vast. Daarmede sloeg hij een brug naar een reeks van historische stijlen. Overal ter wereld groeit de be langstelling voor een nieuw ver voermiddel: de monorail. Er zyn er al enkele in gebruik en in een vooruitstrevend land als Ame rika zijn plannen ontworpen voor een monorail op de Wereldtentoon stelling van New York (1964/65). Daar zullen de bezoekers per „han gende trein" op een hoogte van on geveer twaalf meter rond het meer kunnen rijden, waar tal van ver maakscentra zullen worden inge richt. Het wordt een dubbel- haans gesloten eireuit van 1150 meter lengte. Zes treinen, waarvan er drie in elke richting rijden, zul len gedurende de 360 dagen, dat de tentoonstelling geopend zal zijn. naar schatting tien miljoen men sen kunnen vervoeren. De plannen daartoe worden thans uitgewerkt door de AMF, de

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10