Boekenbeurs Frankfurt bracht 100000uitgaven (25000 nieuwe) 1 i Voetgangers weer over de KR A AIERBRU G Provinciaalse indruk I)ij veel Nederlanders Kerstkaartenactie voor 41hert Schweitzerdorp Slachtoffer van verleden Overleg tussen Rusland en VS EEN WARE HEKSENKETEL Omgeving van Hi j nsburger weg in liet donker iV j Een sensatie Leoni wordt Venezuela's president Auto tegen politiewagen twee doelen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 december 1963 Tweede blad no. 31120 (Van onze correspondent in Bonn) De hoof dam betnaar uit de Bonds- kanselarij Erich Helbig, van wie kortgeleden bekend werd dat hij al sinds eind september in de gevange nis zit onder verdenking van het onderhouden van landverraderlijke betrekkingen, blijkt door Adenauers omstreden staatssecretaris dr. Hans Globke in 1949 aangesteld te zijn. Globke, die door zijn medewerking aan de antisemitische nazi-rassen wetten in de nazit ij d een van de meest dubieuze ambtenaren uit de tijd van Adenauer was, was een oude kennis van Helbig. omdat deze in het Derde Rijk onder hem in het rijks ministerie van Binnenlandse Zaken had gewerkt. In 1949, toen Helbig moeilijk aan de slag kon komen, omdat bij de denazificatie was vastgesteld dat zijn politieke verleden niet zo zuiver was. zou Globke zijn vroegere medewerker uit de nazi-tijd een baan in de piepjonge kanselarij hebben bezorgd. Nog steeds is niet bekend hoever Helbigs landverraderlijke „Beschermer" van president Johnson onderscheiden De agent van de Amerikaanse ge heime dienst Rufus Youngblood, die president Johnson met zijn eigen li- ohaam beschermde tijdens de moord aanslag op president Kennedy heeft gisteren een bijzondere onderschei ding ontvangen wegens „buitengewone moed". contacten zijn gegaan. De procureur- generaal in Karlsruhe wil daarover niets loslaten. Begrijpelijk is echter dat in Bonn al gespeculeerd wordt over de moge lijkheid, dat Helbig door de com munisten is gedwongen voor hen te werken met materiaal over zijn nazi verleden. Mocht deze speculatie waar zijn dan is weer eens te meer bewe zen dat er niet alleen politieke en morele argumenten aan te voeren zijn tegen 't aanstellen in overheids functies van voormalige nazi's, maar dat ook de veiligheid van de slaat dit zou moeten verbieden. I Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie overleg gaande is over de datum, waarop de culturele besprekingen tussen beide landen zul len beginnen. De Russische ambassadeur in Oost- Duitsland en de Amerikaanse ambas sadeur in West-Duitsland hebben gis teren in het Amerikaanse hoofdkwar tier in West-Berlijn een samenkomst gehad. Volgens een Amerikaanse woordvoerder hebben Abrasimow en Mc Gee een groot aantal kwesties be handeld „die verband houden met de betrekkingen in Berlijn". De Westduitse minister van Defen sie, Kai Uwe von Hassel, heeft de afgelopen twee dagen in Washington besprekingen gevoerd met zijn Ame rikaanse collega McNamara. In een gezamenlijk communiqué noemden de ministers hun gedachten wisseling „bijzonder bevredigend". Volgens het communiqué was gesproken over de militaire kracht van de Sowjet-Unie. de strategie van de NAVO-verdedi- ging, de voorgestelde oppervlakte- kemvloot van de NAVO de Westduitse militaire aankopen in de VS en de Amerikaams-Dtritse ontwikkelingspro jecten. Drie mannen hij bram! gewond C In het plaatsje Aduard in Gronin gen is gisteren een schaftwagen van het aannemersbedrijf Algera uit Wolvega in brand geraakt, toen vijf man in de wagen zaten te schaften. Een van de inzittenden stootte een met gas gevulde fles om waarna een grote steekvlam ontstond, die de wa gen in brand zette. Drie personen werden gewond. De 43-jarige L. Nijboer uit Sebaldebu- ren moest ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen worden overgebracht. De 56-jari- ge H. van der Molen uit Harkstede en de 20-jarige J. van der Woude uit Opende liepen lichte verwondin gen op. De wagen brandde geheel uit. Als een soort Sinterklaasver rassing is gisteravond de Kraai- erbrug, die de verbinding tussen de Kraaierstraat en de Nieuwe Rijn vormt, voor voetgangers opengesteld. Vooral de winke liers in deze omgeving zijn zeer ingenomen met deze (beperkte) openstelling, want zij hebben in de weken, die aan het feest van Sinterklaas vooraf zijn gegaan, grote verliezen moeten lijden. De brug. waarvan in het bijzonder de hoofden vernieuwing behoef den. wordt al sinds medio okto ber gerestaureerd. Zij is nog steeds voor alle rijverkeer ge stremd. Wanneer de vernieu wing van de brug voltooid zal zijn hangt voornamelijk van het Het gedeelte van Lelden en Oegst geest in de omgeving van de RJjns- burgerweg heeft gisteravond in het donker (en in sommige gevallen Ln de kou) gezeten. De oorzaak was een storing bij de Leidse Lichtfabrieken. De storing in de elektriciteitsvoor ziening duurde van ongeveer 5 tot 8.30 uur. Technici van de Lichtfabrie ken zoeken nog naar de juiste toe dracht. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is ge promoveerd bot doctor in dé faculteit der rechtsgeleerdheid op een proef schrift getiteld: „Etude comparative de quelques aspects de 1' usage de la marque," de heer L. Wichers Hoeth, geboren te Amsterdam en thans wo nende te Bussum. Promotor was prof. mr. A. van Oven. De promotie ge schiedde cum lande; idem tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift getiteld: „Optical anistropies of molecules" (I. Theory of optical rotatory power), (II Kerr effect ap plied to conformational analysis) de heer W. J. A. Maaskant, geboren te St.-Pieters Woluwe (België) en thans wonende te Oegstgeest. Promotor was prof. dr. L. J. Oosterhoff. Ook deze promotie geschiedde cum laude. STILLE GETUIGEN Stille Getuigen. Aldus luidt de titel voor de bijeenkomst van het Bijzon der Kerkewerk (Open Deur-Werk) Hervormde Gemeente Leiden, a.s. zondagmorgen half elf in de Stads gehoorzaal. Dr. P. L. Schoonheim zal de persoon en het. werk van enkele bekende profetenfiguren tekenen. Daarbij zal vooral gewezen worden op de betekenis van hun prediking voor de wereld van nu en voor ons particu liere leven. Op deze wijze wil Bijzonder Kerke werk de Adventstijd voor de bezoe kers van a.s. zondag tot een voorbe reidingstijd op het kerstfeest trachten te maken. Een aantal dia's, o.a. over uitbeel ding van profetenfiguren in de Six tijnse kapel, van Michelangelo, zal ter illustratie worden vertoond. f3110,82 voor tbc-nazorg De op 3 november gehouden collec te ten bate van de TBC-nazorg heeft f 3110,82 opgebracht. Lezers schrijven Houdt „Uw" stoep rein! Onder deze leuze propageert het gemeentebestuur het schoonhouden van de stad met haar zegge en schrij ve 5 straatvegers. Mooie leuze als men weet dat het gemeentebestuur eigen domsrecht pretendeert op alle stoe pen. die zich voor de huizen in haar gemeente bevinden. Of doet zij thans afstand van dit betwiste recht? Dat zou dan een koersverandering zijn sinds enkele maanden, nu in een fis caal geding de gemeente nog een halszaak maakte bij haar standpunt om lantaarns "boven haar stoepen met precario te belasten. Met dank voor de opname teken ik, Mr. Tj. D. Schaper. weer af. Het kan een kwestie van weken, maar ook van maan den zijn. Het ligt in de bedoeling om ter plaatse éénrichting verkeer in te voeren, namelijk van de Nieuwe Rijn naar de Kraaierstraat. Het verkeer van de andere kant zal zijn weg over de enkele honder den meters verder gelegen Rijn brug moeten vinden. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het examen: kandidaats West. sociologie: mej. Y. M. H. Jon- gerling ('s-Gravenhage)kandidaats Engelse taal- en letterkunde: mej. M. Roessing van Iterson (Vlaardingen). (Van onze correspondent te Bonn) FIE Frankfurter Buchmesse. de grootste boekenbeurs ter wereld, leek gedurende de drukke uren een heksenketel. Een paar cijfers om dit begrijpelijk te maken: op de beurs, die van 9 tot 15 oktober geopend was. waren rond 100.000 exemplaren van het edele produkt boek te bewonderen. 25.000 daarvan waren nieuwe uitgaven. In totaal waren er stands van 2.160 uitgevers, van wie er 744 uit Duitsland afkomstig waren. De overige 1.416 uitgevers stamden uit 35 verschillende landen. De beurs was in gedeeld naar onderwerp. Wetenschappelijke werken en vaklitera tuur maakten de hoofdschotel uit van het overweldigende aanbod. Opvallend was overigens de stijging van het percentage van reli gieuze boeken tot 7.5%. Leidse scholieren doen hun best Geslaagd voor ziekenverpleging B Bij de Psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c.a. te Oegstgeest slaag den voor het diploma ziekenverple ging B: zr. M. Th. Cozijn, zr. C. G. Kolder, zr. J. E. B. Krekelaar. zr, L. de Meulmeester zr. M. L. Ummels Muller, zr. A. Peeters, zr. E. Post. br. A. v. d. Luijt. Leidsche Spaarbank In de maand november werd er by de Leidsche Spaarbank ingelegd f 2.786.361,26 en f 2.217.126,95 terug betaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 461 en het aantal afbetaalde boekjes 246. Op 6.389 rekeningen van deelne mer-s aan de Afhaaldienst werd bijge schreven f 181.426,—. Er werden 1.215 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 39.298,03. Het tegoed der 55.130 inleggers be droeg aan het einde der maand f 56.571.716,91. Hevige botsing bij Terweepark Op de wegsplitsing Terweepark- Rijnsburgerweg had gister-middag om kwart over twaalf een botsing tussen twee personenauto's plaats. Een van de auto's reed van het Terweepark linksaf de Rijnsburgerweg op. de an dere wagen reed op de Rijnsburger weg in de richting van het station. De auto, die van het Terweepark kwam, werd van de voorzijde totaal vernield. De bestuurder, een 25-jarige sportleraar uit Hoogmade kreeg een vleeswond aan het voorhoofd. Hij heeft zich op eigen gelegenheid in het nabij gelegen Academisch Zieken huis onder doktersbehandeling laten stellen. 8 ihU SIP. feiöffi I J. - m «53 Advertentie 'Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer. JUWELIER v. (IaarLstraat 207, d. WATER heeft hem Ook ln briljanten ringen. Ruime keuze ln alle prijzen. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Lodewijk Walter Rutger, z.v. Van RuyvenMees. Den Haag: Geraldina Bertha Fréderique, d.v. HeeringGoemans, Laren. Overleden: J. v. Beek, 61 jr., Cu- lemborg; C. Schouten, 96 jr. Pemis; M. Boogaert, 85 Jr. Driebergen; M. H. Rodenhuis. 52 jr. H I. Ambacht: P. H. Verhagen. 60 jr. Schiedam. De gemeente „bevrijd" Van de hand van het raadslid, dr. J. P. Duyverman. is in „De Neder landse gemeente", het orgaan van de Ver. van Nederlandse Gemeenten, onder de titel „De gemeente „bevrijd" een artikel verschenen, waarin i.vjn. de koninkrijksherdenking aandacht wordt besteed aan de bevrijding van 1813. Niet voor niets plaatste dr. Duy verman het bevrijd in zijn titel tussen aanhalingstekens want het leven on der de nieuwe reglementen kostte de gemeenten lange tijd veel hoofdbre kens. De financiële gebondenheid maakte, althans ln de eerste jaren, het begrip van enige vrije armslag tot een illusie. Met tal van voorbeelden ook uit het Leidse verleden tc.nt schrijver dit aan. Zo blijft er werk in de wereld President Soekarno heeft gisteren verzocht om een tweede onderzoek door de VN naar de wens van de be volking in Serawak en Noord-Bor- neo op het stuk van aansluiting bij Maleisië. Het eerste onderzoek, in september verricht, is volgens de In donesische president „niet op demo cratische wijze verlopen". Er bleek toen dat de bevolking in overgrote meerderheid voor aansluiting bij Ma leisië was. Zolang er geen nieuwe volksraadpleging wordt gehouden zal Indonesië Maleisië blyven bestrij den, aldus Soekarno. De jongens van de Gemeente lijke Bedrijfstedinische School beginnen morgen met hun vijfde Kerstkaartenactie. Huis-aan-huis zullen zij tot en met maandag 16 december hun mapjes met vier kaarten trachten te verkopen. De opbrengst is evenals in 1961. be stemd voor het Dr. Albert Schweitzerdorp in Zuid-Frank rijk. Men heeft wéér voor dit dorp voor misdeelden gekozen, omdat de en thousiaste hulp, die de afgestudeerde leerlingen in de zomervakantie met terdaad aan het Schweitzerdorp bo den, enorm op prijs werd gesteld. Van alle kanten kwamen gunstige re acties binnen op het lofwaardige initiatief van de Bedrijfstechnische School. De school wil in 1964 weer zo'n ploeg jongens naar Frankrijk zenden en rekent op de hulp van alle Lei- denaars. Om de leerlingen aan te moedigen, zal op school weer een „Tour de France", dit keer in een wat gewijzigde vorm. worden gehou den. WMNmiNr m mè s M i ..De vlucht van Jozef en Maria naar Egypte", een ontwerp van de 13-jarige Bert v. d. Meer. Het origineel is in kleuren uitge voerd. (Foto L.D./Holvast) By na alle 283 scholieren hebben tijdens de tekenlessen ontwerpen voor de Kerst- en Nieuwjaarskaarten gemaakt. De vier beste zijn verdui- zendvoudigd en worden nu, in de originele kleuren, verkocht. De win naars waren: Bert v. d. Meer (13 jaar», Joop Gressie (15 jaar), Wim Roggeveen (16 jaar) en Bart van Daalen (15 jaar). De veertien Jongens, die in de zo mervakantie het Dr. Albert Schweit zerdorp onder leiding van enkele leraren hebben bezocht, hebben daar onder meer een oude ruïne „omgeto verd" ln een dokterskamer. Er is echter nog zeer veel te doen. De meesL2 inwoners van Leiden <en ook van plaatsen in de omgeving) zullen de komende dagen wel door de leerlingen worden bezocht, maar mocht er Iemand worden overgesla gen, dan kan hy het mapje met kaar ten per giro bestellen. Het nummer is 104190 ten name van Joh. G. Fokke- ma, Kapteynstraat 5, Leiden. In de heksenketel verdrongen zich 1 niet alleen kooplustige boekhandela- ren, nieuwsgierige journalisten en lit teratuur-bezeten lezers. Ook auteurs toonden hun vaak besnorde gezichten aan het, publiek en de fotografen, uiteraard om de uitgevers te helpen bij hun onvermoeibare activiteiten de geesteskinderen van hun auteurs aan de man te brengen. Voor het grote „zakendoen" kwam de boekenbeurs overigens te laat. De herfstbestellingen met het oog op Kerstmis zyn allang bij de uitgevers binnen. hun nieuwe uitgaven al sinds weken onderweg naar de boek handelaren. Op de 15de boekenbeurs ging het ditmaal daarom vooral om het leggen van contacten, het verko pen van rechten en het bespreken van mogelijkheden tot vertalingen etc. Literaire schlager: ,.Huade jahre De grote literaire „schlager" van de Buchmesse was de nieuwe roman van Giinter Grass. „Hundejahre". Uitge verij Luchterhand had het boek met door Grass zelf getekende omslag over zyn hele stand laten woekeren. Waar men ook keek „De Hunde jahre" lagen in het blikveld, vaak in nig vereend met vorige successen van Grass: „Die Blechtrommel" en „Katz und Ma us". Toch was het boek niet meer het gesprek van de dag op de beurs, die elk jaar luchtig omspeeld wordt door een serie manifestaties, cocktails, bon-els en voordrachten. Daarvoor was de nieuwigheid er te veel af. Het boek is namelijk al sinds 1 oktober in alle boekwinkels te krijgen Dat het een groot zakelijk succes is, bleek uit de bij Luchterhand aangeplakte cij fers: al 60.000 exemplaren verkocht. Nieuwe druk in voorbereiding. Bij de uitgeverij S. Fischer Verlag was de belangrijkste nieuwe uitgave van het tweede dèel van de brieven van Tho mas Mann (1937—1947). evenals het eerste deel door dochter Erika Mann geredigeerd. Daarnaast presenteerde Fischer een bundel gedichten van de in 1903 geboren, by Potzdam in Oost- Duitsland levende dichter. Peter Hu- ohel; „Chausseen. Chausseen". Inte ressant. want van Huchel, die tot voor kort een vooraanstaande rol speelde in het Oostduitse literaire le ven. was al sinds jaren niets meer in de Bondsrepubliek verschenen. De beroemde uitgeverij Rowohlt had dit jaar geen „schlager" van eigen bodem aan te bieden. De verta ling van het anti-Duitse boek van de Amerikaanse schrijfster Catherine Anne Porter: ..Ship of fools" moest de leemte vullen. De belangrijkste nieuwe publikaties waren bij dp uit geverij Piper und Co te vinden. 'Daar was het jongste boek van Walter Jens:: „Herr Meister" en de bundel essays over Duitse literatuur in Oost en West van de jonge, steeds meer naar voren komende criticus van Poolse origine: Marcel Reich-Ra- nichki. Voorts de belangrijke dikke pillen: „Goethe sein Leben und seine Zeit" van Richard Friedenthal en „Der Faschismus in seiner Epoche" van Ernst Nolte, allebei boeken van auteurs, die hun onderwerp fris en oorspronkelijk aanpakken langs an dere wegen dan de m deze gevallen platgetreden paden. In de politieke sector was verder nog nieuw het her inneringsboek van oud-Bondspresi dent Theodor Heuss, dat al ten dele in couranten werd afgedrukt. Voorts een interessante documentatie uit de jaren 19301935 over de relaties tus sen de r.-k. kerk en het nationaal- socialisme, bijeengebracht, door Hanz Mtiller en verschenen bij de Nvm- phenburger Verlagshandlung Opmerkelijke these Opmerkelijke these van Müller: de r.-k. kerk sloot een concordaat met Hitier en kon het lange tijd redelijk met de nazi's vinden omdat op een aantal belangrijke punten de doel stellingen van het nationaal-socia- lisme en de r.-k. kerk parallel liepen. Deze opvatting is vooral zo interes sant, omdat sinds cle opvoering van het stuk „Der Stellvertreter" van Rolf Hochhuth, waarin Paus Plus XII wordt verweten niets te hebben gedaan tegen de jodenuitroeiing uit ccn zekere sympathie voor de Duitse zaak, een felle discussie gaande is over de rol van de r.-k. kerk in de nazi-tyd. De Nederlandse deelneming aan de beurs was niet gering. 65 uit gevers waren vertegenwoordigd, of met eigen stands of samen mee an deren. Opzienbarende aanbiedingen waren hier uiteraard niet te ver wachten, maar wel stelde teleur dat een groot deel der Nederlandse deel nemers zo veel provinciaalser voor de dag kwam dan hun buitenlandse collega's, van wie in de eerste plaats de Fransen een ongeëvenaarde cul tuur ten toon spreidden. Nederlanders Bij de Nederlandse deelnemers was overigens een aantal uitgevers, dat met het fotomechanisch nadrukken van oude. meestal wetenschappelijke uitgaven, al een internationale naam maakte. Dit procédé werd op de boe kenbeurs als hoogst interessant en lucratief betiteld. Het aantal Neder landse auteurs dat tot het Duitse taalgebied is doorgedrongen, bleek nog steeds niet groot te zjjn. Bij de uitgeverij Langer-Müller vond men vertalingen van Romans, Aai je s, Carmiggelt en Morriën en als nieuwe auteur Koolhaas met zyn dierenver halen. De Keulse uitgeverij Du Mont Schaubcrg presenteerde een verta ling van Harry Mulish, gebundelde beschouwingen over het Eichmann- proces. Lucratieve prijzen De Frankfurter Buchmesse zou geen echte boekenbeurs zijn, als er niet ook prijzen werden vergeven. De vredesprijs van de Duitse boekhandel werd in de Frankfurter Paulskirche uitgereikt aan de beroemde natuur kundige Carl Friedrich baron Von Weizsacker. hoogleraar in de filoso fie aan de universiteit van Hamburg. Weizsacker maakte Ue laatste tijd vooral naam met zyn acties voor vrede en tegen de verbreiding van kernwapens. Voor het eerst werd onlangs de Deutsche Erzahlerpreis van het geïllustreerde weekblad Stern uitgereikt. Een eerste prijs werd niet gegeven, maar wel nrie tweede pry- zen en twee derde. De tweede prijzen gingen naar Ursula Sigesmund. Gi- sela-Maria von Fraikenberg en prof. Karl Franz Franchy. Zy kregen ieder 20.000 mark. Een aardige aanmoe diging voor deze r.og onbekende auteurs. Onze Nederlandse schrijvers, die met prijzen van een paar duizend gulden moeten uitkomen, hebben reden jaloers te zyn. De boekenbeurs j zou zijn traditie geen eer hebben aangedaan, als er geen sensatie fe melden zou zyn geweest. De eigen zinnige communistische uitgever uit Milaan Feltrinelli (die vyf jaar gele den Pasternak's Dokter Chivago uit gaf) zorgde voor een bijdrage in deze sector. Hij meldde dat de Cubaanse regeringschef Fidel Castro hem zyn dagboeken ter publikatie had aange boden. De 58-jarige jurist dr. Raul Leoni wordt de nieuwe president van Ve nezuela. Dit stond gisteren, nadat 90 procent der stemmen was geteld, reeds vast. Leoni, die toen "31.8 procent van de stemmen op zyn naam had, is lid van de regerings partij Democratische Actie van Ro- mulo Bétancourt. Hy zal pas op 5 maart van het volgend jaar in func tie treden. Tot dan blyft Bétancourt president. Deze was volgens de Venezolaanse grondwet niet herkiesbaar. Leoni behoort tot de oude garde van de groep vooruitstrevende politi ci, waarvan Bétancourt tot dusver als leider werd beschouwd. Zijn eerste verklaringen, die betrekking hadden op de noodzaak van „een nieuwe structurering en oriëntering" van het Venezolaanse oliebeleid, wa ren zeer voorzichtig geformuleerd. Zij gaven echter aanleiding tot het vermoeden, dat Leoni jegens de Ver enigde Staten een enigszins onaf hankelijker politiek wil gaan voeren dan Bétancourt. Volgens politie ke waarnemers wil hij trachten, de binnenlandse spanningen in Venu- zuela op deze wijze wat te vermin deren. Leoni. die voor alle partijen, uit gezonderd de uiterst-linkse, aan vaardbaar wordt geacht, staat be kend als een overtuigd anti-commu nist en voorstander van hechte vriendschap met. de Verenigde Sta ten. Als hij maatregelen ln de olie industrie op het oog heeft, zal daar toch eerst met de VS over worden be raadslaagd, zo zeggen deskundigen. Bij een ernstig verkeersongeval op de rijksstraatweg in Peeio (gem Assen) zijn gisteravond de 43-jarige onderaannemer J. Boss uit Noorder- hogebrug. en zyn 54-jarige collega E. Hoi ting uit Groningen om het le ven gekomen. Door tot dusver onop gehelderde oorzaak kwam hun auto. waarmee zij uit Assen op weg naar huis waren, op de linkerweghelft. Ge tuigen hebben de politie verklaard, dat de auto plotseling een slag in de rondte draaide en vervolgens door een arrestantenwagen van het mi nisterie van Justitie weid gegrepen. De personenauto werd als stuk schroot, in een sloot geworpen en de twee inzittenden moesten opslag dood zijn geweest. De bestuurder van de arrestanten wagen kwam met de schrik vrij. Mevr. Nhoe werkt aan liaar memoires (Van onze correspondent in Parys) Ook mevrouw Nhoe. de weduwe van de vroegere politiechef van Zuid-Viet.nam en de schoonzuster van eveneens wijlen president Djem van dat land, zal de herinneringen aan haar bewogen leven op schrift gaan stellen. Sedert de recente en dramatische evenementen in haar vaderland, is ze door Amerikaanse. Engelse en Franse uitgevers achter volgd met verzoeken haar memoires te schrijven. Een grote Paryse uitgever, die de afgelopen weken haar langs vele wereldsteden achterna Is gereisd, is er tenslotte in geslaagd mevr. Nhoe tot de ondertekening van een con tract te bewegen. Haar geschriften zal een eerste oplage van 150.000 exemplaren omvatten. Twee kisten met documenten en geheime aante keningen van haar man en haar zwager zijn al in Parys gearriveerd. I ussenhalans voor regering-Home De conservatieve Britse regering van Sir Alec Douglas-Home kan van avond een tussenbalans opmaken. Vandaag zouden in drie kiesdistric ten tussentijdse verkiezingen gehou den worden. Ofschoon geen belangrijke omwen teling wordt verwacht, zullen de politici de uitslagen van deze verkie zingen nauwkeurig bestuderen om te kunnen vaststellen of de openbare mening ten gunste van de nieuwe conservatieve regering is veranderd. In het middelpunt van de belang stelling bij deze „kleine verkiezing"' staat het Londense kiesdistrict Mary_ lebone, waar de minister van Weten schappen Hogg, die zyn titel van burggraaf Hailsham heeft opgegeven kan rekenen op een zetel in het' Lagerhuis. Ook de zetel van het kiesdistrict Sudbury en Woodbridge in oost-En - geland zal de conservatieven vrijwel zeker toevallen. Hier behaalde de vroegere minister van Landbouw John Hare, tegenwoordig Lord Bla- kenham, in 1959 een meerderheid van 9.882 stemmen De landbouwers m dit district zijn welvarend, er zijn geen brandende vraagstukken en men verwacht dan ook dat de conser vatieve kandidaat John Stainton. een 42-1ariee zakenman, een dnide- ljike overwinning on riin socialisti sche en l'hereip rjvqien 1 boeken. In het r>'"de d'strtet Orpushnv bi Ianehpctjw n^enit dn T ^bourne rib een sterke nos'tïp jn Tn 1059 yerwipvf de onoositie hier een meerderheid van 8 438 stemmen In Ooenshaw neemt ook een eomm>'"trt.wohe k«n- èidqnt nqn de Missentijd^P vericiezin- crpp d«oi tip n^ralen zijn hier niet vertegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3