Ook ons land slachtoffer vergeldingsmaatregelen Reydon MAG...De Jager WIL niets vertellen... Senaatsdebat met kogels: een dode Uitvoer van dextrine nog wel rendabel Memoiresal in vliegtuig verkocht AMERIKAANSE TEGENZET IN'KIPPENOORLOG' W Executie van Preston Cobb uitgesteld Politiechef in Ludwigsliafen was SS-beul WEERBERICHT GESPANNEN TOESTAND IN SYRIË BESCHULDIGING VAN SPIONAGE WORDT NIET TEGENGESPROKEN Jongen wilde t.v. imiteren Von Schirach in ziekenhuis garage JONGELEEN ©tie/ iws Opgericht 1 maart I860 DONDERDAG 5 DECEMBER 1963 No. 31129 jnw (Van onze correspondent in Washington) ed| De Nederlandse uitvoer van dextrine en aardappelmeel naar de en Verenigde Staten zal moeilijker worden ten gevolge van de ver- ,s<> geldingsmaatregelen die de Amerikaanse regering bekend heeft ge- >r 1 maakt in de zogenaamde kippenoorlog. België. Luxemburg en Ita- I lië zijn de dans ontsprongen, maar de export van Duitsland en Frankrijk krijgt eveneens een klap. omdat Amerika het invoerrecht heeft verhoogd op vrachtauto's en cognac. tyk zal moeten ultwjjzen of de uit voer thans nog winstgevend zal zyn. nu hogere rechten moeten worden betaald. Duitsland exporteerde voor 12.9 miljoen aan vrachtauto's en Frankrijk voor 8.6 miljoen aan cog nac naar Amerika in 1962. Ook de Duitsers zullen moeten nagaan of zij met hogere prijzen nog op de Amerikaanse markt kunnen concurreren, maar de Fransen be hoeven zich waarschijnlijk minder zorgen te maken. De echte cognac drinkers zullen zich van hun gewoon te niet laten afbrengen, indien een fles bij voorbeeld vijftig dollar-cent meer gaat kosten. IV Men zal zich herinneren, dat Amerika zelf had berekend dat zijn exportvolume een verlies had geleden van 46 miljoen dollar, doordat de EEG-landen het invoerrecht op Ame rikaanse kippen aanzienlijk hadden verhoogd. Door arbitrage is dit hoge bedrag teruggebracht tot 24 miljoen en thans hebben de Amerikanen voor een invoervolume ter waarde van De executie van de 17-jarige Ame rikaanse negerjongen Preston Cobb is gisteren voor onbepaalde tijd uit gesteld. Cobb werd twee jaar geleden wegens moord op zijn blanke baas ter dood veroordeeld, maar de vol trekking van het vonnis werd tel kens uitgesteld. Hij zou nu morgen terechtgesteld worden, maar een fe derale rechtbank bepaalde gisteren in Atlanta, dat met de executie ge wacht moet worden totdat de recht bank de zaak in al haar aspecten heeft bestudeerd. Hiermee is de weg geopend voor een nieuwe behandeling in beroep, dit ondanks het feit, dat de federale distjrictsrechtbank van Augusta dins dag nog een verzoek daarom afwees. De verdediger van de jonge neger. Donald Hollowell. bracht voor het hof van appèl in Atlanta naar voren, dat de rechter in Augusta dinsdag bijna „onmiddellijk" vonnis wees. hoewel het verzoek vergezeld ging van een grote hoeveelheid bewijs materiaal. van in totaal omstreeks duizend pagina's. De rechtbank in Atlanta noemde het hoogst ongebrui kelijk. dat een rechter weigert de voltrekking van een doodsvonnis uit te stellen, zolang de zaak nog dient voor een rechtbank. De zaak-Preston Cobb heeft over al ter wereld belangstelling getrok ken wegens de jeugd van de veroor deelde Cobb was vijftien toen hi) ter dood veroordeeld werd en we gens het feit dat hij schuldig werd bevonden aan de moord op de blanke boer Frank Dumas door een jury die geheel uit blanken bestond. De negeradvocaat Hollowell. die pas la ter in de zaak werd betrokken, heeft reeds verscheidene keren uitstel van het vonnis weten te verkrijgen. Na elk uitstel groeide de aandrang in binnen- en buitenland op de autori teiten van de staat Georgia om het leven van de Jonge neger te sparen. Het hoofd van de criminele recher che in Ludwigshafen (West-Duits- land), de 57-jarige George Fleisch- mann, is gisteren in hechtenis geno men, onder verdenking te hebben deelgenomen aan het neerschieten van Joden tijdens de tweede wereld oorlog, nabij de Russische stad Smo lensk. Fleischmann was toen als „SS- Hauptsturmführerlid van de staf van een „Einsatzgruppe". In deze zaak werden reeds in sep tember 2 andere politiefunctioana- rissen gearrestered. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met veel bewolking. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen oost en noordoost Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgenmid dag temperatuur enkele graden boven nul. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 DECEMBER Zon op: 8.31 uur; onder: 16.30 uur Maan op: 22.48 uur: onder: 13.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.03 en 19.30 uur. laagwater te 2.41 en 15.06 uur. 24 miljoen dollar hogere invoerrech ten vastgesteld. Vorige jaar exporteerde Nederland ter waarde van 2,2 miljoen dollar aan dextrine naar Amerika en voor 0,2 miljoen aan aardappelmeel. Die export kan doorgaan, doch de prak- aaromj Op de Nederlandse ambassade in Washington vroeg men zich af. waarom juist Nederland moest wor- I den getroffen, het land dat altijd j heeft geijverd voor een open land- bouwpolitiek in de Euromarkt. Bo vendien heeft Nederland zich altijd een voorstander getoond van de Ken- nedy-ronde. Van Amerikaanse kant wijst men er op. dat men bij een vergelding over een bedrag van 46 miljoen alle zes EEG-landen een veeg uit de pan had kunnen geven, maar bij een vergelding ten bedrage van 24 mil joen is dit moeilijker. Men moest na melijk zoeken naar produkten die vrijwel uitsluitend uit de Euromarkt kwamen om te voorkomen dat ook andere landen die geheel buiten de kippenoorlog stenden, zouden worden getroffen. Officieel is de Amerikaan se stelling: in dit geval beschouwen wij de Euromarkt als één geheel. In Syrië zijn dertig militairen ge arresteerd. die zouden hebben ge tracht generaal-majoor El Hafez en leden van diens regerende revolutio naire raad te vermoorden. Dit be richtte vandaag het Egyptische Al Ahram. Volgens het blad heerst in Syrië een crisis als gevolg van ern stige botsingen tussen de regerende partijen, De géspannen sfeer is een gevolg van oppositie in het leger tegen het besluit van generaal-majoor Él Hafez om ..samen te werken met de oude reactionaire voorstanders van de af scheiding", aldus ..Al Ahram". Volgens het blad Al Akhbar heb ben Syrische legereenheden, die langs de grens zijn gestationeerd, besloten de regering te waarschuwen dat zij tussenbeide zullen komen als de toe stand niet verandert. De honderdduizend is er weer uit In de 561ste staatsloterij, vierde klas, twaalfde lyst is op no. 13143 de honderdduizend gevallen. De betref fende loten werden verkocht in Hil versum, Rotterdam. Haarlem, Den Haag, Amersfoort en 's-Hertogen- bosch. Onderzoek WHO ambtenaren Op initiatief van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) wordt in een aantal landen een vergelij kend onderzoek gedaan in verband met het veelvuldig voorkomen van hart- en vaataandoeningen bij man nen boven de 40 jaar. Dit onderzoek richt zich op grote groepen personen, die dezelfde soort werkzaamheden verrichten. Voor Nederland is met instemming van minister Veldkamp een beroep gedaan op de ambtenaren van 40 jaar en ouder, werkzaam bij het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid om zich hiervoor be schikbaar te stellen. Men zal zich in het onderzoek beperken tot de onge veer 800 ambtenaren in deze catego rie, die in Den Haag werkzaam zyn. Een gelukkige familie Reydon gisteren op Schiphol herenigd na terugkeer van Reydon uit Rus* sische gevangenschap. Met het kortgeknipte kapsel, dat aan de gevangenis herinnert, en in gekreukelde kleren, zijn Evert Reydon (32) en Lou de Jager (27) gistermiddag om vijf minuten voor half vijf met het KLM- toestel uit Moskou op Schiphol geland. (Van onze A'damse correspondent). 's Morgens om tien uur Moskouse tijd waren zy op het vliegveld van de Russische hoofdstad in vrijheid gesteld. Kort nadat het vliegtuig in de richting van het vrije westen was vertrokken, had Evert Reydon alweer een stukje van zijn vrijheid prijsge geven hoog boven de wolken sloot een vertegenwoordiger van een och tendblad een financiële transactie met hem af. waarbij Reydon zich verplichtte al zijn „memoires" uit sluitend te vertellen aan deze krant. Voor de kleine honderd persver tegenwoordigers. onder wie buiten landse verslaggevers, die op het plat form van Schiphol rond het Moskou- toestel samendromden, was dat al geen verrassing meer. Een wat wan hopige vertegenwoordiger van een omroepvereniging had immers al van mevrouw Reydon gehoord, dat zij moest weigeren in de televisie rubriek „Brandpunt" te worden gein- tervieyd, omdat haar dit op grond van een overeenkomst met het och tendblad was verboden. Pogingen om van het dagblad alsnog toestem ming te krijgen voor de televisie uitzending liepen op niets uit. Goed behandeld „Door de bank genomen zijn we goed behandeld", zo wilde Reydon uitlaten op een persconferentie, die Een van de leiders van de bendedie in augustus van dit jaar de opzienbarende treinroof in Engeland pleegdeis in Lon den gearresteerd. Een archief foto van de dader, föhn Thomas Daly met zijn vrouw. op zijn eigen verzoek niet langer dan een kwartier mocht duren, maar die na vijf minuten werd beëindigd, omdat niemand zich voor de niets zeggende antwoorden interesseerde. Alvorens hier te verschijnen had den de beide avontuurlijke jonge mannen in de V.I.P.-kamer een apartje met mej. mr. Lagers, sous chef van de directie algemene za ken van het departement van Buitenlandse Zaken, van wie bekend is, dat zij verbindingen met de B.V.D. onderhoudt. Toen hun hierover later vragen werden gesteld, zei Reydon: „Ik kan u alleen maar zeggen, dat ik al mijn verklaringen zelf verzin". Of hij vrij is te vertellen, wat er in Rusland is gebeurd? „natuurlijk". Maar even later herinnerde hij zich zijn afspraken en liet hij als enig nieuws los. dat hij graag weer wilde varen en dat hij in de gevangenis om zeven uur of half acht opstond. Dat weten we nu dus Reydon en De Jager hebben des tijds de beschuldigingen van spiona ge niet bestreden en ook nu, bij hun terugkeer in de vrije wereld, wilden zij niet zeggen onschuldig te zijn. Zijn de bekentenissen destijds vrijwillig geschied? Reydon zegt hier over slechts: „Ik verwijs u naar de publikaties over het proces in Kiew". Luchtziek Lou de Jager maakte zich op di plomatieke wijze van alle lastige vragen af: „Ik volsta mert een en kele verklaring. En die is, dat ik mij erg geëmotioneerd voel, dat de plotselinge vrijlating onverwacht kwam en dat ik vanmiddag lucht ziek was en me nog steeds beroerd voel". Niettemin stond hem nog een feestelijke intocht in het dorpje Bant (Noordoostpolder) te wachten. Daar is hij overigens gisteren niet aangekomen. Hy heeft gegeten bij familie in Badhoevedorp, maar na een kwartier was hij daar geheel overstuur in bed gekropen, 's Middags op Schiphol had hij al te kennen ge geven, zich niet goed te voelen en bovendien wil hij kennelijk zoveel mogelijk buiten de publiciteit blijven. Pas over enkele dagen komt hy thuis. Voor Evert Raydon vormden de buren geen erehaag, maar in zyn flat aan de Comeniusstraat in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart stond het vol bloemen. Reydon zat zelf achter het stuur toen de wagen daar aankwam. De begroeting van de familieleden op Schiphol speelde zich. temidden van een kluwen fotografen en ci neasten, af by de vliegtuigtrap. Slecht mevr. Reydon en haar 3'tr- jarig zoontje Peter-Michiel mochten even in de cabine van het vliegtuig om een begroting onder vier ogen te hebben. Drama Koohtertille j Kleuter (4) stierf door verdrinking (Van onze correspondent) De sectie, die de anatoompatholoog, dr. J. Zeldenrust, gisteren heeft verricht op het stoffelijk overschot van de vierjarige Jarich Spoelstra uit Kootstertille (Fr.), heeft uitge wezen dat het knaapje na vooraf* gaande bewusteloosheid door ver drinking om het leven is gekomen. Jarich is dinsdagavond omstreeks kwart voor zes door een dertien jarige jongen uit Kootstertille in een sloot gegooid, nadat hij het ventje eerst een zakdoek hard in de mond had geduwd. De kleuter wae hierdoor bewusteloos geraakt- De debiele jongen vertelde er nog bjj, dat hij de televisie had willen imi« teren. Het is gebleken dat hij hele maal leefde in de sfeer van cowboy- en indianenverhalen, zoals hfj did op het beeldscherm heeft gezien. Morgen wordt h(j voor de officief van Justitie geleld. Baldur van Schirach, de thans 56- jarige voormalige leider van de „Hit- ler-Jugend". die in 1946 door het tribunaal van Neurenberg tot twin tig jaar werd veroordeeld, is gister avond uit de gevangenis van Span da u naar het Britse militaire zieken huis in West-Berlyn overgebracht wegens stofwisselingsmoeiiykheden Met Von Schirach worden in Span- dau nog twee andere grote nazioor- logsmisdadigers vastgehoudenHit iers plaatsvervanger Rudolf Hess en de voormalige minister voor de Wa penindustrie, Albert Speer. Hillman Humber Off. dealer ST.-JACOBSGRACHT 10—16 TEL. 21560 LEIDEN Singer Sunbeam DU bl*4 fretU»* alt 10 pagina'! Bij een vuurgevecht tussen twee Jeden van het Braziliaanse parlement is een derde afge vaardigde door een verdwaal de kogel dodelijk getroffen. Het gevecht deed zich gisteren voor in de Senaat die in Bra silia. de nieuwe federale hoofdstad, is gevestigd. Tussen de twee senaatsleden, afkom stig uit de in het noordoosten van het land gelegen provincie Alagoas waar beiden het ambt van gouver neur hebben bekleed, bestond een faffljlie.t.wLst. Toen beiden in de Senaat werden ge kozen, verklaarde een van hen, Pe ricles Sylvestre: „Als Arnon de Mello op het spreekgestoelte ver- schynt, snoer ik hem met myn pis tool de mond". Gisteren was het zover. De Mello (50) beklom de katheder, terwyl hy zyn zeventig jaar oude rivaal toe voegde: „Zo. hier ben ik dan en met myn gelaat naar je toe ge wend". De voorzitter berispte De Mello omdat deze met de rug naar hem toegekeerd het woord voerde. De afgevaardigde lichtte toe, dat hy hiertoe uit lyfsbehoud was ge dwongen omdat Sylvestre hem met de dood had bedreigd en hij hem dus gaarne In het oog wilde hou den. Deze woorden waren nog niet uitge sproken of Pericles Sylvestre trok een pistool. De snel reagerende Ar non de Mello was hem echter voor en loste het eerste schot. Andere Senaatsleden en verslaggevers zochten haastig dekking, doch ver dwaalde kogels uit de pistolen van de kemphanen, die verscholen ach ter banken een vuurgevecht lever den waarop menige cowboy uit vroeger jaren trots zou zijn ge weest. troffen Senator Cairala. Hy overleed korte tijd later. De twee vechtersbazen zyn gearresteerd. Een wetsvoorstel waarin leden van het Braziliaanse parlement werden verplicht hun schietijzers in de vestiaire van het parlementsge bouw achter te laten, werd begin van dit Jaar yct Volgende week zal een televi siespel worden uitgezonden naar het bekende boek ..Boefje" van Brusse. Een scene uit het spel. vJ.n,r, Mimi Boesnath als vrouw Grovers. Sacco van der Made als Grovers. Rita Marechal als boefje en Guus Oster als ad vocaat cn beschermer van Boef- je, mr. Halma Uit het Leidsch Dagblad van 7 December 1863: Te Utrecht is een ge deelte der in aanbouw zijn de vitrioolfabriek ingestort. Volgens waarnemingen ge daan op het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Observatorium aldaar was Donderdag 's namiddags te 6 uur een windstoot van 112 pond en 's nachts kwart over 12 uur een van 115 pond op de vierkante el. Het raadslid Prof. Goudsmit heeft aanbevolen om in overweging te nemen of de opengevallen betrek king van gemeente-ontvan ger zou kunnen worden vereenigd met die van ont vanger der plaatselijke ac- cijnsen. LEIDSCH ffil DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1