Sempre Crescendo: uitstekend op dreef in Burgerij concert kunst kalei öoscoQp De Jong: een kundig trompettist in Haydn I g 15 f§ Conferentie in Londen over visserij grenzen Nieuwe uitgaven van Erasmus^ werken Mijlpaal te Rijswijk dateert uit 249—251 GOUD AVOND VAN BLIJDE VERRASSING rijpersgilde 25 jaar ^....GOEÜVOORW Op verzoek van Engeland Thans zekerheid omtrent een tweede Romeinse stad COBOUW Opgericht 1 maart 1860 Woenidag 4 december 1963 Derde blad no. 31128 «-a -a Advertentie BIJ het aloude studenten-muziekgezelschap ..Sempre Crescen do'' staat men veelvuldig voor blijde en unieke verrassingen. Wie had kunnen denken, dat het ditmaal voor het eerst in de historie een 15-tal vrouwelijke leden zou presenteren en bovendien een „herenchoir" let op het ouderwetse choir"! dat met zijn plus minus 50 zangers klonk als een klok en tot besluit van het Burgerijconcert in de Stadsgehoorzaal het beroemde Soldatenkoor uit Gounods Faust zou zingen, op een wijze, die voor een opera- beroepskoor niet hoefde onder te doen. Er werd met zulk een élan en enthousiasme, daarbij met zulk een klare toongeving gezongen, dat het de verbazing van het helaas in kleinen getale opgekomen auditorium opriep en dan ook vanzelf sprekend gebisseerd moest worden. De solist W. C. de Jong en j dirigent Blokbergen bezien de Iiaydn-partituui iPoto LD Holvast) uit de opera Faust, ingestudeerd door Louis van Wijnsaarden, o.a. dirigent van de mannenzangvereniglng ..Kunst na Arbeid", die hiermee een allergelukkigste proeve van zijn be kwaamheid heeft afgelegd. Het was van dirigent Blokbergen een sym pathieke geste na het ovationele applaus aan hem de leiding der herhaling over te brengen. Nu er zulk een kundig zingend „Sempre-choir" is opgestaan, spre ken wij de hartgrondige hoop uit. dat het bij deze éne auditie niet z.al blijven, doch dat wij er in de toe komst meer van zullen horen Er liggen hier mogelijkheden te over! Eigenlijk was dit „Burgerij'-coneert waarom waren toch zo weinig Leidse burgers aanwezig, want heus, zij hebben veel gemist! te be schouwen als een generale repetitie voor het komende Gala-concert op zondagavond 8 december. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit concert een grandioos succes zal worden. Vooral dat Soldatenkoor zal op de te ver wachten feestelijke avond, om ons in moderne stijl uit te drukken, de „tophit" z\jn. De juichende ovaties klinken ons al in de oren! Met dat al: Sempre mag verheugd zijn over de huidige bloei, voor een niet gering deel te danken aan de voortvarendheid van dirigent Blok bergen. die blijk heeft gegeven uit stekend met de studenten te kunnen omspringen en hen in een juist vaarwater heeft geleid! n. Belangwekkende oudheidkundige vondst in Rome In Rome is een belangwekkende oudheidkundige vondst gedaan. Men heeft een fragment van een vaas ge. vonden waarop de inscriptie staat „Sunku". een woord dat vastheid geeft aan de legende dat Rome eens werd geregeerd door de Etruriërs. Prof. Massimo Pallottino, een etruskoloog van internationale faam. zei dat de inscriptie terugging tot de 7de eeuw. Volgens hem moet het woord gelezen worden als „Uknus", aangezien de Etruriërs van rechts naar links lazen. Hij vermoedt dat het de naam Ls van iemand die de vaas aan een Godheid wijdde en achtte het hoogst ongewoon dat een Etruriër een offerande zou hebben gebracht aan de God van een vreem de stad Volgens de legende zou Rome ge regeerd zijn geweest door twee Etru- rische vorsten, die beiden Tarquinius heetten. Op 30 december zal het 23 jaar ge leden zijn. dat het Nederlandse Pij persgilde werd opgericht. Geïnspi reerd door Engeland en Zwitserland heeft in 1938 een kleine groep en thousiaste muziekliefhebbers, w.o. Willem Gehrels, de stoot gegeven tot het introduceren van de bamboefluit in ons land. Gedurende een kwart eeuw hebben honderden volwassenen en kinderen zelf een bamboefluit ge. maakt en door deze fluit belangstel ling voor muziek gekregen. In een groot aantal scholen, muziekscholen. nijverheidsscholen, kweekscholen, jeugdverenigingen, in richtingen en opleidingsinstituten over het hele land is de bamboefluit een waardevol instrument voor het gezamenlijk musiceren Het jubileum zal door de leden ge vierd worden met een weekeind op 18 en 19 januari in „De Hoorneboeg" te Hilversum. Voor deze gelegenheid heeft de componiste Tera de Marez Oyens een liedcantate gecomponeerd. Verder staat op het programma het musiceren door gezinnen, waarin oudere met hun kinderen samen spe len. De zelfgemaakte fluit met zijn warme toon blijkt zeer te voldoen I zowel voor de oude tl6e eeuwsei mu- i ziek als ook voor moderne composi- ties. Gijsheet Japicx- herdenking De beeldhouwer Wilfried Put zal i een beeld vervaardigen ran de Friese dichter Gijsbert Japicx 1 16081666). dat in Bolsward zal worden geplaatst. Voorts zullen ter gelegenheid van de komende herdenking van de 300ste sterfdag van Japicx twee rijmprenten worden uitgegeven van de hond van de Friese kunstenaars Jan Stroosma en Johannes Mulder. Het voor de activiteiten benodigde werkkapitaal van omstreeks f90.000 is op enkele duizenden guldens na reeds binnengekomen in de vorm van vrijwillige bijdrage Ds J. J. Kalma heeft een in hei Fries gesteld boek over de tijd van Japicx gepubliceerd, dat reeds in een oplage van bijna 15.000 exemplaren in Friesland is verspreid. De leden van de christe lijke Friese volksbibliotheek hebben hiervan 13.000 exemplaren afgeno men. Enkele luxe-exemplaren zijn gisteren aangeboden aan de commis saris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Hornan en aan het gemeentebestuur en de voogden van het weeshuis en gasthuis te Bolsward. De voogden van het weeshuis gaven in 1954 bij de herdenking van het 400-jarig bestaan van het weeshuis de stoot voor de herdenking door de storting van een beginkapitaal. 3:-: iconx Met wie u intiem gaal dineren Is iiw zaakgij mannen en heren Toch moest n het gauw Ook gewoon met uw trouw (Ze verdient het!) een keertje proberen Alexander Pol» M I 4 4 4 i a J i -.4 43 V» - :3 >3 iü» P» VVv - -.. - vVV-J- VV WVV*»f '4?V* regering en de visserij is reeds ge- sproken over uitbreiding van de drie miilszone tot resp. 6 mjjl voor de In Londen is gisteren de Europese vLsserijconferentle, waaraan de lan den van de EEG en de EVA. Ier- land. en die naar verwacht wordt 4 oa- M gen zal duren, geopend. De confe- is er met nadruk op gewezen, dat het rentie wordt op verzoek van Enge- Britse besluit zal afhangen van het land voornamelijk gehouden om de resultaat van de conferentie. d. IJsland en Spanje deelnemen territoriale grens en 12 mijl voor de die naar verwacht wordt 4 da- visserjjgrens. maar van officiële zijde visserügrenzen te bespreken. IJsland. Denemarken. Noorwegen en Sowjet-Unie hebben hun visserij- grenzen reeds tot 12 mijl uit gebreid. In kringen van de Britse De onderhandelin deze Maar laten wij het stilistisch won derlijk samengestelde programma waarover wij reeds een uitvoerige beschouwing publiceerden op de voet volgen en daarbij meteen ge wagen van de bijzonder verdienste lijke prestaties, die onder de stimu lerende directie van de heer D. Blok bergen ten beste werden gegeven. Deze heeft dit jaar de beschikking over een uitgebreid orkestapparaat, het gelukkige gevolg van het feit. dat er zich onder de eerste jaare-studen- ten een groot aantal uitstekende in strumentalisten, onder wie diverse kundige blazers, bevinden. Dirigent Blokbergen heeft bewezen met hen te kunnen woekeren. Dank zij grondige studie wist hij hen allen op een prijzenswaardig niveau te brengen. Gematigde Pijper Geopend werd met de Zes Adagio's voor orkest van Willem Pijper (1940J en posthuum verschenen in 1949 Hier is geen sprake meer van de extreem polytonale revolutionair, hij vaart een veel gematiger koers. Maar deze stemmingsvolle Adagio's klin ken perfect voor orkest, zijn ontroe rend van sfeer en geven in het twee de en derde Adagio zowel de cello als alt gelegenheid tot sublieme solisti sche passages, waarvan dan ook een dankbaar en voortreffelijk gereali seerd gebruik gemaakt werd. Niet meer Pijper op zijn sterkst, maar niettemin voorbeelden van een kundige behandeling van de strij- kersgroepen, wier harmonisch en be schaafd klankgehalte opvallend was. Speelse Haydn Het hierop wel enigszins uit de band springende Trompetconcert van Haydn in gr. t. van 1796 wie zou de hoge waarde van dit geniaal geschreven werk willen ont kennen? was toevertrouwd aan de trompettist, het Semprelid W. C. de Willem Grollenbergprijs voor dr. Elzinga De „Willem Grollenberg-prys,, zal maandagmiddag 16 december voor de eerste maal worden uitgereikt, In de grote vergaderzaal van het Beurs gebouw in Amsterdam, aan dr. S. Elzinga directeur van de stichting reclameonderwUs. De onlangs te Amsterdam opge richte stichting .Willem Grollenberg prijs" zal deze prijs periodiek toeken nen aan een persoon of instelling die in wetenschappelijk, kunstzinnig en 'of praktisch opzicht te algemenen nutte aan de reclame bijzondere diensten heeft bewezen. Jong, die zich na zijn prachtige ver tolking ervan wel op de borst mag slaan Hij beschikt over een nobele toongeving, een voortreffelijke em bouchure en een technisch gemak zijn trillers waren prima! - dat voor een amateur bewonderenswaardig ls. De trompet is door Haydn in de voorste gelederen gekomen en deze superieure solist heeft waar kunnen maken, dat dit instrument voor geen ander behoeft onder te doen. In volledige samenwerking met het voor Haydn te zwaar bezette orkest, dat hem op de voet volgde, heeft hij de sprankelende speelsheid van dit virtuoos geschreven concert met veel bravour in het gunstigste licht ge plaatst. Het succes was uitbundig! Zwakke lira luns mooi gespeeld Na de pauze was het speciaal psy chologisch interessant kennis te ma ken met een zelden uitgevoerd jeugd werk van Brahms, diens Serenade op 11 in D voor groot orkest, dat hij op ongeveer 25-jarige leeftijd schreef, toen hij hofpianist van Prinses Frederike von Lippe-Detmold was. Waarom Brahms dit werk, dat tegen de „symfonie" aanhangt „Serenade" heeft genoemd, is ons een raadsel. Doch men leert eruit, hoe sterk Brahms, die toen nog volledig onder de ban van Beethoven stond, zich in later jaren ontwikkeld heeft en eerst op ongeveer 40-jarige leeftijd in staat was niet een échte „Symfonie" en wat voor een! voor de dag te komen. De zes delen van dit opus staan nog min of meer in een wanverhou ding tot elkaar en vertonen op zich zelf veel lege of zwakke plekken, uit gezonderd het fijnzinnige Menuetto, dat een strikt afgerond geheel vormt. Af en toe klinkt reeds de typische Brahmsstijl op. doch wij vermoeden, dat de zo kritisch Ingestelde compo nist zelf in later jaren over dit werk matig geoordeeld zal hebben. Spe ciaal het Adagio doet bjj gebrek aan boeiende vondsten heel langdradig aan. Intussen mag het verwonderlijk heten, met welk een durf het Sem pre-orkest dit opus. waarin ook de blazers zulk een belangrijke partij vervullen, gespeeld heeft en er over het geheel superieur mee voor de dag kwam. Aan talrijke hoge eisen werd verrassend goed voldaan ispeciaal het Menuetto kreeg alles wat ver langd werd!), zodat grote waardering mag heersen voor het voornaam klinkende resultaat onder Blokber- gens uiterst bekwame leiding. Hij hield het geheel bij voortduring vast vast in de hand. zodat er zich geen enkele ontsporing voordeed. Wat hier te horen werd gebracht, was waarlijk geen sinecure en mag in Sempre's annalen met een ster aan getekend worden, ondanks de tekort komingen welke deze compositie op zichzelf aanwijst. Frisse song Als klap op de vuurpijl die heerlijk frisse „uitsmijter", zonder daar mee iets denigrerends te bedoelen: het reeds gesignaleerde Soldatenkoor Rotterdams initiatief (Van onze correspondent). Op 6. 7 en 8 december a.s. zal een twaalftal geleerden, afkom stig uit Nederland, België, Frank rijk, Engeland. Spanje. Italië, Zwitserland en Duitsland in Rot terdam samenkomen als gasten van het gemeentebestuur om te beraadslagen over de grondbegin selen van een nieuwe uitgave der verzamelde werken van Erasmus. Het initiatief tot deze onderne ming is in Rotterdam ontstaan. In april 1960 heeft het bestuur van het Genootschap Rotterodamum zich tot het college van B. en W. gewend met een brief waarin erop gewezen wordt dat het op 28 oktober 1969 500 jaar geleden zal zijn dat Erasmus geboren werd. Rotterodamum gaf als zijn mening te kennen, dat deze ge wichtige datum op luisterrijke wijze herdacht dient te worden en deed daartoe twee voorstellen, n.l. de orga nisatie van het Erasmuscongres in Rotterdam en het leggen van de grondslag voor een nieuwe tekstkri tische uitgave. Na advies te hebben ingewonnen bij dr. C. Reedijk, cie toenmalige bibliothecaris der Ge meentebibliotheek, heeft burgemees ter Van Walsum van Rotterdam zich gewend tot de afdeling Letterkunde van de Kon. Ned. Academie voor Wetenschappen met als gevolg dat de Kon. Academie een commissie heeft ingesteld met de opdracht te onderzoeken of de uitgave wenselijk en mogelijk was. Nadat deze commissie, bestaande uit prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink (Leiden), prof J. H. Waszink (Leiden) en prof. R. R. Post (Nijme gen) en de heer Reedijk tot positieve conclusies gekomen was. heeft men contact gezocht met een aantal ge leerden en wetenschappelijke Instel lingen in het buitenland. De resul taten van deze polsing waren zeer verheugend. Onder andere heeft de Academie Internationale de plannen onder haar hoge bescherming ge steld. Thans acht men de tijd geko men voor een eerste gedachtenwis- seling over de uitvoering van het project. Het is thans, een uitvoerig onderzoek, gebleken dat de te j Rijswijk gevonden mijlpaal dateert uit de jaren 249251 na Chr.. I de regeringsperiode van Keizer C Messius Quintus Traianus Decius. wiens naam en titulatuur in het opschrift voorkomen. Blijkens de inscriptie is de paal geplaatst op een afstand van een of meer levg (ae) of Gallische mijlen van de nederzetting Canan- fati VM MV dat is van Municipium Cananefatium of Cananefatenstad. Plaats onzeker Over de plaats waai- ..Cananefaten stad" heeft gelegen valt nog niets Jacques tien Haan Pierre Bayle-prijs Het bestuur van oe Rotterdamse Kunststichting zal dit jaar op ad vies van een jury, die bestaat uit de heren mr. E. Straat, C. Ouboter en A. Kossman, de Pierre Bayleprijs toekennen aan Jacques den Haan te Den Haag. De Pierre Bayleprijs wordt jaarlijks verleend aan hem of haar, die op het gebied van de kunst stelselmatig en op literair niveau ge durende verscheidene jaren zyn of haar bemiddelende kritische taak op bouwend heeft verricht. De uitreiking zal plaats vinden zaterdag 14 december om 3 uur des middags in de boven-foyer van de Rotterdamse Schouwburg. Zoals gisteren gemeld is de jaarlijkse Interalliée-prijs toege kend aan Renée Massip voor Hierdoor weten wij thans met zekerheid dat er behalve Nijmegen (Ulpia Noviogamus Municipium Batavorumeen tweede echte stad in Romeins Nederland gelegen heeft en dat de hoofdplaats van het. bestuursgebied (de Civitas) van de Caninefaten (na de ontdekking van de nieuwe, officiële inscriptie: Cananefaten), in het westelijk gedeelte van het „het eiland der Bataven" tussen de (oude) Rijn en de Maas. stadsrechten heeft verkregen. Op grond van de inscriptie die voorkomt op de reeds omstreeks 1600 te Monster of Naaldwijk ontdekte mijlpaal (thans in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden) moet dit laatste gebeurd zijn in of voor het jaar 162. met zekerheid te zeggen. Wel is het waarschijnlijk dat het hier de o.a. van de Tabula Peutingeriana bekende, door Keizer Hadrian us als markt plaats gestichte nederzetting Forum Hadriani betreft, die vermoedelijk heeft gelegen in of bij Voorburg, in de nabijheid van het door dr. J. H. Holverda op het voormalige land goed Arentsburg opgegraven Castel- lum, dat tijdens de regering van Kei zer Domitianus is aangelegd ten wes ten van het „Kanaal" van Corbulo (Rijn-Schiekanaal, Vliet, Gantel). Op de mijlpaal uit Rijswijk is ach ter het laatste woord van de inscrip tie (Levg) geen cijfer uitgebeiteld. Waarschijnlijk is het getal dat. de af stand van de paal tot Municipium Cananefatium moet hebben aange geven met verf op de steen aange bracht. Aangaande de vondstomstandighe den kan nog het volgende worden opgemerkt. Tijdens het uitgebreide onderzoek dat na de ontdekking van de mijlpaal met de onmisbare en zeer gewaardeerde hulp van velen is inge- .steld, is het langzamerhand duide lijk geworden dat de twee stenen in de periode tussen de maanden maart en september 1958 per vrachtwagen op het terrein aan de Huis te Lande- laan zijn gedeponeerd, tezamen met een lading klei. Het is (nog?) niet mogelijk de plaats aan te geven waar de paal heeft gestaan. Overigens ligt het voor de hand aan te nemen dat deze gezocht moet worden in de naas te omgeving van de isecudaire) vind plaats, in de buurt waarvan na de laatste oorlog en in het bijzonder na 1956 als onderdeel van de grote uit breidingsplannen van de gemeente Rijswijk tal van gebouwen zijn verre zen. Bi j liet kanaal van Corbxilo De mijlpaal hoort vermoedelijk thuis ten westen van het kanaal van Corbulo aan een weg die o.a. naar het Castellum te VoorburgArentsburg heeft gelopen. In verband hiermee is het van belang dat de twee fragmen ten thans ontdekt zijn in of vlak bij de voormalige, in Rijswijk dichtge slibde bedding van de Gantel, die, naar het zich laat aanzien, een on derdeel heeft gevormd van de Fossa Corbulonis. De afstand van de secun daire vindplaats tot Arentsburg be draagt ca 2,7 km of ruim 1 ieuga. week zijn de eerste belangrijke mul tilaterale besprekingen, nadat op de conferentie in Geneve in 1960 een Amerikaans. Canadese resolutie om de territoriale grenzen tot 6 mijl en de gTenzen voor dc visserij in hei algemeen uit te breiden tot 12 mijl me+ een kleine meerderheid van stemmen werd verworpen. De lan den van de EEG wensen geen defi nitieve verplichtingen aan te gaan, voordat de EEG een eigen visserij - politiek waarschijnlijk begin van het volgend jaar heeft uitgewerkt. Engeland heeft verder laten weten zich vanaf 24 Juni van het volgend jaar vrij te achten zelf de gewen ste stappen te ondernemen. Oudheidkundig onderzoek in Maas hervat Het zoeken naar overblijfselen uit de Romeinse tjjd In de Maas bij Maastricht is hervat. Duikers uit Rotterdam zijn gisteren begonnen met orientatiewerkzaamheden. Een en ander gebeurt in opdracht van de Rijksdienst voor Oudheidkundig bo demonderzoek. Advertentie Dat is voor Uw verkoopafdeling Dagelijks te kunnen beschik ken over de nieuwste ge gevens inzake nieuwbouw- plannen. Met juiste namen en adressen van principaal en architect. Deze gouden service krijgt U élke dag van dagblad voor de bouwwereld Bestel een gratis proefabonnement op dit snelst en best infor merende dagblad voor de bouwwereld en allea wat daarmee annex Is bij COBOUW POSTBUS 34 -^OBO jij' OEN HAAG liaar novelle „La bête quaïernai- re". Zij is journaliste bij de „Fi garo", Rian Gans nadert de verwezenlijking Dr. L. Gans, die onlangs ontslag heeft genomen als conservator van het Stedelük Museum te Amsterdam om zich te kunnen wijden aan z\jn plannen voor de oprichting van een nieuwe ontmoetingsplaats voor beel dende kunst en samenleving een internationaal kunstcentrum in Am sterdam zal in de verwezenlijking daaraan worden bijgestaan door een werkcomité. Dit bestaat uit kunst schilders G. Benner en M. Podulke. mr. R. F. W. Boom, J. E ij kei boom (kunstcriticus). J. van der Have (bankdirecteur) en mevrouw H. \V. Boersma-Smit (best uursgedelegeerde van het Ned. Cultureel Contact. Amersfoort I Tevens is er een commissie van bii- stand gevormd bestaande uit de col lectioneurs H. de Jong (fabrikant» prof. mr. P. Sanders en K. L. SUmotis Dzn (architect), de hoogleraren in de kunstgeschiedenis prol. dr. J van Gelder en prof. dr. A. M. Hammacher en de heer R Voth (cultureel attache van de Amerikaanse ambassade). Het Kunstcentrum zal Internationaal ge richt zijn, zodat het een ontmoeting* plaats kan worden voor kunstenaars uit Europa en uit andere werelddeler Vanuit het Centrum zal voortdurend de aankoop van beeldende kunst door particulieren dienen te worden gesti muleerd. aldus de plannen van dr Gans.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5