Tegenvallend zangspel van Ned. Proef toneel Zak van Sinterklaas: amusante belevenis DUITS-NEDERLANDSE ACTIE VOOR „OPENHEID" VAN EEG Leids echtpaar met hart van goud viert diamanten huwelijksfeest Gevangenisstraf f en geëist tegen vier LEIDSE jongeren oorstelling L.A.K. „Syncom III" in voorjaar Particuliere kastelen in de vroege middeleeuwen Ver gunning tot loonsverhoging GEVACOLOR OOK VOOR FLITSFOTO S Uitvoerige debatten in Brussel Dr. Schulte Nordholt hield openbare les als Leids leetor Leven in dienst van de li jdende mensheid Uitspraak op 17 december Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 december 1963 Tweede blad no. 31128 De Stichting uit de Leidse studentenwereld „Het Nederlands Proeftoneel" gaf gisteravond een voorstelling van een tweetal korte stukken van Pedro van Hoek. Deze Stichting, die het vorige sei zoen zijn eerste opvoering verzorgde in de Jacobizaal van de Burcht, had ditmaal gemeend de vleugels verder te moeten uitslaan en deed de voorstelling van gisteravond in de schouwburg plaats vinden. Zowel de keuze van het eerste stuk, zeker in vergelijking met de prestatie van het vorige seizoen, als het peil van deze opvoering, rechtvaardigden deze stap van de Jacobizaal naar de schouwburg, ternauwernood. Volgens de beginselen van de Stich ting dient tijdens een z.g. ..reading" met publiek beslist te worden, of be paalde stukken al of niet voor op voering in aanmerking komen. Op deze wyze ontstaat dus een collec tieve verantwoordelijkheid voor de keuze van de stukken, die gister avond, althans voor wat betreft de eerste manifestatie .een „zangspel zeker ernstig te denken geeft, of bij deze collectieve besluitvorming vol doende mensen met toneelinzicht betrokken zijn geweest. Dit eerste stuk mist namelijk veel te veel van wat een toneelstuk nodig heeft. Zeker, er vallen enige zeer goede liedjes in te beluisteren, hier en daar ontworstelt zich aan de tekst een zinnetje, dat er, humoristisch gezien, goed mee door kan, maar de perso nen, die er in meespelen, hebben ner gens van de schrijver een kapstok meegekregen, waar zij enige geeste lijke bagage aan vermogen op te han gen. Het gevolg is, dat geen enkele levensechte figuur ons doet verlan gen verder met zijn lotgevallen op de hoogte te geraken. Kan een dergelijk stukje divertissement ons toch frap peren door een tintelende, juist ge troffen sfeer, ook daarvan is in dit spel met zijn korte, brokkelige scènes nauwelijks sprake. Alles blilft ge remd. emotioneel ingeperkt. Soms is er geschreeuw, maar nooit échte woede. Soms wordt geduid in de rich ting van de romantiek, maar de echte gevoelens blijven op zolder. De begeerte kijkt om de hoek. maar by die hoek houdt alles op. en zo komt Van Hoek met dit „zangspel" dus. qua toneel, niet ver. Wij zouden de schrijver echter te kort doen, wanneer hier niet tevens melding gemaakt werd van het feit, dat. waar hq in dit stuk cabaret be drijft met enkele zeer satirische lied jes, hij soms sterk voor de dag komt. Vooral daar, waar hij duidelijk geïn spireerd wordt door zijn anti-milita- risme en zijn anti-clericale houding, zjjn die teksten, ook zijn toneelteks ten, scherp en geestig, maar nog maals, dat Is nog geen „toneel". Sinterklaasfeest voor L.F.C.- jeugd In de recreatiezaal van de HCW en NEM hebben de adspiranten en pupillen van de voetbalclub L.P.C., alsmede een aantal belangstellende ouders, gisteravond gezamenlijk het Sint-Nicolaasfeest gevierd. Nadat de 11-jarige accordeonist Nico Keijzer en de 11-jarige drum mer Gerard Kluts (beiden LFC-ad- populaire wijsjes de stemming erin spiranten)met een potpourri van liadden gebracht, projecteerde de heer T. Smittenaar, drie geestige voorfilms en een tekenfilmpje met welk feest programma-onderdeel al len zich ko6telyk amuseerden. In de hierna volgende pauze werden de kin deren getrakteerd op limonade met een speculaaspop. Nadat het muziekduo een aantal tophits" op voortreffelijke wijze ten gehore had gebracht, hield de heer P. van Eg mond, secretaris van de LFC-bouwcommissie een kort ..bouwpraatje". Hierin zette hy mede aan de hand van de reeds eerder tentoongestelde maquette de voorge nomen bouwplannen uiteen en schet ste hy in het kort welk aandeel in het byzonder de LFC-jeugd in de realisatie hiervan kan bydragen. Als hoogtepunt van het feest volg de hierna de vertoning van de hoofd film „Fuzzy schiet met scherp", een cowboyfilm, waarmede de LFC-jeugd zich ruim een uur zichtbaar en hoor baar vermaakte. Na afloop keerden de jeugdige feestgangers opgetogen huiswaarts, doch niet voordat allen een St. Nico- laascadeau in ontvangst hadden mo gen nemen. Advertentie Zoekt D een gouden armband of collier voor f 70.- en 1100.- Of f 300.- en f800.-. Juwelier v d. WATER Ilaarlemmerstr 207, heeft ze. Grote keuze ir alle pryzen. Wat de spelers betreft, te velen van hen gaven de indruk, óf niet geheel tegen hun taak opgewassen te zyn geweest, óf wellicht niet tydig met hun volle inzet naar het succes te zyn gaan streven. Bepaalde kleine haperingen in de. over het algemeen kleine rollen, wekken een sterke ver denking in de richting van het laat ste. wat, gezien het ideeële doel van de Stichting het lanceren van jonge toneelschrijvers een beden kelijke lichtvaardigheid betekent. Anne-Marie Prins, die de laatste jaren herhaaldelijk heeft bewezen als regisseuse heel wat in haar mars te hebben, stond tegenover dit complex van moeilykheden vrft machteloos. Met een grapje hier. een verfje daar had zij ervan gemaakt, wat er van te maken viel. waarby zy op het toneel de steun genoot van Jan Lokin. die zyn gevoelige liedjes uitstekend bracht en verder ook goed spel te zien gaf. Na hem dient nog genoemd Maarten Schutte als een knecht met heel potsierlyke bewegingen, die. on danks zyn rare kromme beenties, toch duideiyk boven de middelmaat uitstak. Verder gaf Gerard Soeteman biyk van zyn talenten door op zeer natuuriyke wyze een heel domme sol daat te spelen, hoewel hy de geiyke- nls wel wat erg ver doorvoerde door soms ook zyn tekst te vergeten. Ad Stok als dominee Kraayvanger. wel enigszins aan de beweegiyke kant, schaarde zich. dank zy een goed ge bracht liedje, by de steunpilaren. Iskar Aribo bij Barok-ensemble Onze stadgenoot, de pianist en di rigent Iskar Aribo. zal voorlopig in de facature voorzien, die is ontstaan door het ontslag van Laurens van Wingerden als dirigent van het Rot terdams Barokensemble. In eerste in stantie is hy belast met de voorbe reiding van het eerstvolgende con cert in 1964, aldus het Alg. Dagblad Over zyn definitieve benoeming zal op een later tydstip worden beslist Iskar Aribo, die zyn opleiding op het Rotterdams Conservatorium ontving, is naar bekend tevens dirigent van het Leidse Toonkunstkoor en het Kralings Vrouwenkoor. De serie najaarslezingen van het eeuw. In de merovingische en ook Rijksmuseum van Oudheden te Lei- in de karolingische periode bes ton - den werd gisteravond besloten door den er nog geen particuliere kas- k.ndtrmaakt om .olrond jaar april, w c Braai mrt rrn voordracht telen. Ook de koninklijke paleizen als Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart heeft het voornemen be- j mei of juni een nieuwe verbindings satelliet te lanceren, de Syncom-III. Het is de bedoeling dat deze satel liet ten opzichte van de aarde op de zelfde plaats blyft. 35.500 km boven de Stille Oceaan, zodat voortdurend draadloos verkeer moeelyk is tussen Noord-Amerika en grete delen van Azië. over het ontstaan van het particuliere kasteel In de vroege middeleeuwen. Dr. Braat ging de historische ont wikkeling van de vroeg-middeleeuwse maatschappy na, die tenslotte met het leenstelsel en de verzwakking van het centrale gezag geleid heeft tot het ontstaan van particuliere kaste len in de loop van de 10e en 11e Gelukkig revancheerden zowel Pe dro van Hoek als het „proeftoneel" zich in het tweede stuk „De zak van Sinterklaas". Hier was Van Hoek dui- delyk meer geïnspireerd door zyn ge geven. Voortbordurend op het idee van de christeiyke herdenkingsspelen rond Kerstmis. Pasen en Pinksteren, voegde hy hieraan een burleske toe In de vorm van een spel rond onze volksheilige „Sinterklaas". Uit zijn geïnspireerde fantasie vloeide een stroom van werkelyk kosteiyke figuren, o.w. onze „Holle Bolle Gys", die hy groepeert rond een Bruegheliaans feestmaal met Sinter klaas. Zwarte Plet en al. Nu reikt de sfeer wel ver genoeg om andere tekorten liefderyk te bedekken, en krachtig gesteund door de speelse re gie van Anne-Marie Prins haalde deze voorstelling de eindstreep met een goede voldoende. Byzonder leuke vondsten zoals het optreden van een koor van drie diensters, die hele grappige, quasi diepzinnige reien te zeggen hadden en de diefstal van de onuitputteliike ..zak van Sin- terklaar" door Holle Bolle Gys. alles afgerond en samengebracht ln één gespannen boog van eebeurtenissen. maakte deze voorstelling tot een amusante belevenis. In deze één-acter met proloog wa ren het niet de Individuele prestaties, die de opvoering reliëf gaven, maar was het gehele ensemble, dat waren er 19 en een hond. tot één vrolijk rondo aangesmeed door Anne-Marie Prins, voor het succes verantwoor delijk. Aan het slot werd de auteur lanrdurir in de hulde betrokken, wat. gezien zijn pennevrueht van na de pauze, beschouwd mag worden als een saluut aan bepaalde facetten van zijn talent B.H. jr. Het College van Rijks bemiddelaars heeft bepaald dat het met ingang van 1 januari aanstaande zonder voorafgaande toestemming van de Stichting van de Arbeid geoorloofd Is het rechtens geldende in geld ge noten loon te verhogen met maxi maal 5 Onder het in geld genoten loon wordt verstaan vast tydloon, garan tieloon, tariefverdienste, produktie- premies en andere met de arbeid of met de prestatie of produktie recht streeks verband houdende loonbe- standdelen (met uitzondering van de verhoging ingevolge deze ver gunning), doch niet de compensatie- bijslagen huurverhoging 1960 en '62 en extra uitkeringen, vakantiebyslag, winstuitkeringen en dergeiyke. Advertentie Buiten is het winter. Bin nen heerst gezelligheid. Foto's worden flltsfoto's met PF 1 - lampjes en GevacolorN5 mask de betere kleurenfilm met de drie zekerheden Jjt Mooiere kleuren Scherpere beelden Méér geslaagde foto's Staatsman in het rijk der letteren" Gistermiddag heeft dr. J. W. Schulte Nordholt in het Groot Auditorium zijn openbare les gehouden als Leids lector in de cul tuurgeschiedenis van Noord Amerika. De openbare les was getiteld „Een staatsman in het rijk der letteren". Uit het In Quincy by Boston woon achtige geslacht Adams stammen twee presidenten van de Verenigde Staten John Adams (1797-1801) en John Quincy Adams (1825-1829). va der en zoon. aldus dr. Schulte Nord holt. De vader was de eerste Ameri kaanse gezant in Nederland, zyn zoon studeerde toen hy 14 jaar oud was aan de Leidse Universiteit. Later is hy gezant geweest .zoals zyn vader, in Den Haag en voorts in Londen, Beriyn en St. Petersburg. en acht ja ren minister van Buitenlandse Zaken voor hy zelf president werd. Maar hy heeft ook een goed deel van zijn nijvere leven gewyd aan de letteren, schreef zelf vele gelegenheidsgedich- 1 ten. maakte een complete psalmberij ming en vertaalde de meeste klassie ke schryvers in extenso. vooral Hora- tlus. Cicero, Jevenalis en Vergllius. strevende ideeën aangaande de rela tie tussen overheid en cultuur en bo venal om zyn beklemtoning van de oude ln diepe verbondenheid van de Amerikaanse met de Europese wereld, die wezeniyk toch één beschaving zyn. Na de gebruikelyke toespraken, waarmee dr. Schulte Nordholt zijn openbare les besloot, recipieerde hy in de ontvangstzaal van de Academie. Dr. Jaffé benoemd tot buitengewoon hoogleraar Naar wy vernemen Is dr. H. L. C. Jaffé. die ln 1961 ontslag nam als ad junct-directeur van de Gemeentelyke Musea te Amsterdam, benoemd tot buitengewoon hoogleraar ln de ge schiedenis van de moderne en heden daagse kunst, een nieuwe leerstoel in de faculteit der letteren aan de uni versiteit te Amsterdam Sedert 1958 was dr. Jaffé. die ln 1956 cum laude gepromoveerd ls op een proefschrift over „De Styl 1917—1931 een Ne derlandse by drag e aan de moderne kunst", privaat docent in de geschie denis en de waardering van de beel dende kunst van de 20ste eeuw De stryd om een „open gemeen schap" van de Europese Economische Gemeenschap (begonnen in januari van dit jaar na het Franse veto over Engelands toetreding tot de EEG) is gisteren in Brussel ln de minister raad van de „zes" in een nieuws sta dium gekomen. Aanleiding waren de debatten met de Verenigde Staten over de onderhandelingen inzake ta riefverlaging de „Kennedy-ronde" en het gemeenschappelyke land bouwbeleid. Terwyl Frankryk weinie bereidheid toont een bydrage te leveren tot het welslagen van de „Kennedy-ronde". hebben de Duitse Bondsrepubliek en Nederland Juist de nadruk ge legd op het belang van deze tarief onderhandelingen om de „openheid" van de gemeenschap aan te tonen. De Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, prof. Andriessen. betoogde daarby, dat zich door de „Kennedy-ronde" een mogeiykheid voordoet om in één geweldige klap de tarieven in de wereldhandel om laag te brengen: een kans die wel licht niet meer terug zal komen. Hy wees echter daarby, wat de ta riefonderhandelingen over landbouw- produkten betreft, het door de vice- voorzitter van de Europese Commis sie. dr. S .L. Mansholt, gedane voor stel van de hand. Dit beoogt door consolidatie van alle steunmaatrege len, die buiten de douanetarieven in de landen van de gesprekspartners ten gunste van de landbouwers van kracht zyn, een zuiver beeld van de werkeiyke toestand te krUgen. Prof. Andriessen merkte echter op, dat in dit „plan-Mansholt" wordt uitgegaan van een jaariykse import van Amerikaans graan in de gemeen schap van 10 miljoen ton. Dit en het feit, dat de produktietoeneming ln de gemeenschap zal worden opgeslorpt door de toenemende consumptie, zal echter de EEG by di onderhandelin gen met de Verenigde Staten geen onderhandelingspositie kunnen geven, zo voegde hy hieraan toe. De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. prof. Lahr, had daarvoor reeds verklaard, dat het landbouwbeleid van de EEG en de wyze, waarop de Europese Commissie zal worden gemachtigd met de Ver. Staten over de verlaging van de douanetarieven te onderhandelen, één geheel vormen, waardoor het open karakter van de gemeenschap be paald wordt. Minister Andriessen stelde daarna, dat men zoveel mogelijk moet ver- myden dat er naast een algemene tariefverlaging byzondere regelingen moeten worden getroffen by de on derhandelingen. „Geen tijd" De directeur van het Franse mi nisterie van Economische Zaken. Wormser. had voorgesteld de ..dispa riteit" tussen de tarieven van de EEG en de VS waarby meer dan tien procent verschil optreedt stuk voor stuk te onderzoeken. Geschat wordt, dat dan 1200 tariefposten zouden moeten worden besproken. Prof. An driessen merkte hierby op. dat hier tegen geen bezwaren zouden bestaan „indien wy nog drie jaar de tyd had den". Bleek de Franse afgevaardigde niet veel haast te hebben om tot de for mulering van een mandaat voor de Europese Commissie voor de tarief- onderhandelingen te komen, hij had dit wel met de bespreking van het ontwerp voor de financiële regeling van het gemeenschappelyke land bouwbeleid via het „Europese oriën tatie- en garantiefonds". Hij drong aan op een bespreking van de voor stellen van de Europese Commissie hierover. Aken, Ingelheim en Nymegen waren oorspronkelyk niet versterkt. Dat is pas gebeurd in het eind van de 9e eeuw in verband met het permanente Noormannengevaar. In die tijd (om streeks 880) ontstonden er ook ronde burchten van hout en aarde, vooral in het kustgebied, zoals dr. Braat o.a. door opgravingen in Zeeland heeft kunnen aantonen. Dat waren echter nog geen parti culiere kastelen. Een goed voorbeeld van de ontwikkeling van open hoeve van een adelyk grootgrondbezitter tot verdedigbaar kasteel leverde de opgraving van de Hutsterknupp by Frimersdorf ih het. Rynland. door A. Herrnbrodt. Die alleroudste particu liere kastelen waren nog zeer primi tief. Het eigenlyke versterkte gedeel te bestond uit een houten toren op een kunstmatig opgeworpen heuvel, omgeven door een gracht. In het Rijnland, in Normandië en in Enge land zyn nog ontelbare voorbeelden van zulke kasteelbergjes bewaard ge bleven. In Engeland dateren zij van na de Normandische veroveringen van 1066. In Nederland zyn er ook nog voorbeelden van. o.a. de zoge naamde vliedbergen in Zeeland. Een daarvan, de Berg van Troje te Bors- sele, is volledig opgegraven, waarbij drie perioden in houtbouw uit de 11e en 12e eeuw en tenslotte een herbouw in steen omstreeks 1200 duidelijk konden worden aangetoond. Het vol gende kasteeltype. uit. het begin van de 13e eeuw. is hier te lande de ron de burcht op vlak terrein, omeeven door een ringgracht (type Teylin- gen). Deze ..rondelen" bevatten oorspron kelijk geen woongebouwen; de kas teelheer woonde op de voorburg en trok zich slechts bij naderend ge vaar binnen de ringmuur teru*. In de loop van de 13e en 14e eeuw ziin bin nen deze ..rondelen" meestal ook woongebouwen opgetrokken maar vele werden ook gesloopt en vervan- j gen door vierhoekige kastelen met torens op de hoeken, van het type J van het Muiderslot. De Brittenburg, die by Katwijk in zee ligt maar waarvan de grondvesten I in de 16e18e eeuw enige malen zijn bloot gekomen en opgemeten, houdt dr. Braat voor een oorspronkelyk Ro- 1 meinse vesting uit de 4e eeuw. waar- j binnen in de 12e eeuw door een graaf I van Holland een stenen donjon is ge bouwd. Deze wordt echter nergens vermeld en zal ook ongetwijfeld nooit voltooid ziin. maar tijdens de bouw door de duinen overstoven. Oecumenische bijeenkomst Ter gëlegenheid van de oecume nische zondag wordt zondag in de Zuiderkerk een oecumenische bijeen komst gehouden. Sprekers zijn de voorzitter van de Oecumenische Raad Leiden, ds. H. J. A. Haan. en pas toor J Bergers van de Oud-Kat li. Parochie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Susanna Helena Claslna. dr. v. J Onderwater en S. H. Bennlng; Rlnke Jan. zn. v. A. Berkenbosch en A. van Willigen; Wytse Pleter. zn. v. A. Kers- stboom en E. D. Bleeker; Louise Maria Agnes, dr. v. J. C. de Graaf en G. J. Ealvert; Wllhelmina Cornelia, dr. v. P. J Crama en J. Keereweer; Richard Martlnus, zn. v. M. A. Verhagen en A. C A. de Jong; Hendrlca. dr. v. W Koet en A. M. Vermont; Jennifer Anna Maria, dr. v. W. J. Vroegrllk en M. C. A Overdevest: Corlne Andrea, dr. v. J Bruljn en C. W. van Dilk: Eduard. zn. v. H. P M van Mil en W J. G Jansen OVERLEDEN F M. J. Pellenbarg. 57 Jaar, vrouw; M. M. J. van der Zeeuw. 85 Jaar. wed. v. w. Korswagen; J. van der Meer, 69 jaar, man. Dr. W. Schulte Nocdholt Voorts de fabels van La Fontaine en Wieland's Oberon. In al dit werk sloot hy dus zeer be wust aan by de Europese traditie en kwam zo in stryd met de velen die meenden dat in Amerika een geheel nieuwe en unieke cultuur zou moeten ontstaan, geworteld in de heffe des volks. Het pleidooi dat John Quincy Adams als president voerde voor een actieve staatsbemoeienis met de cul tuur leek daardoor in zyn tyd geheel tevergeefs, maar is van profetische betekenis gebleken in onze eeuw. Zo is hy ook op cultureel gebied een man van eminente grootheid, om zyn eigen literaire werk. om zyn vooruit- Handelsverkeer met België en Luxemburg Op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Ryn land zal de heer P. Demeulenaere. directeur w do Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Lux emburg te Brussel, woensdag 18 de cember een zitdag houden in het ty- deiyk grbouw van de Kamer, Sta tionsweg 32. Plan om de verzekering op te lichten (Van onze Haagse correspondent) „Deze man heeft een keten van zaken opgebouwd met het doel de verzekering op te lichten", zei gistermorgen de officier van Jus titie bij de Haagse Rechtbank over een 24-jarige chauffeur uit Leiden, die voor diefstal van bromfietsen een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een verbod om café's te bezoeken gedurende de proeftijd van drie jaar tegen zich hoorde eisen. De chauffeur, die er volgens de officier een „nozemachtige levenswij ze" op nahield, maakte min of meer een gewoonte van bromfietsen we* te nemen van jongeren, die hy leer de kennen in café's en snackbars. De jongens, die hun bromfiets later te- rugkreeen. deden clan aangifte hij de politie en trachtten daarna geld ln* te krijgen van de verzekering. Dat laatste lukte niet omdat de politie te Leiden de zaak snel door had. De officier noemde de chauffeur de man. van wie dit plannetje af komstig wa5. Hy was het die de jongeren overhaalde aangifte by de politie te doen. Ne. hem stonden drie Leidse jon geren terecht, een 20-jarige winkel bediende. een 19-jarige fabrieksarbei der en een 19-jarige spinner, zy zouden valse aangiften by de poli tie hebben gedaan. De winkelbediende bleef ter zit ting volhouden, dat zyn bromfiets echt gestolen is. De spinner ontken de eveneens, hy zou zyn brommer aan de chaffeur hebben gegeven om het vehikel te laten verkopen Tegen ieder van hei viste de of ficier van Justitie een gevangenis straf van drie n .tanden De recht bank za| en 17 december uitspraak doen. Voor het Leidse echtpaar Joh. Hollebeek—Ankerna is het van daag een blijde dag. Het her denkt namelijk het feit, dat het zestig jaar geleden ging aanteke nen. De trouwdag is 16 decem ber. De eerste cadeaus en felicitaties zijn al binnen en 't diamanten echt paar verwacht ook de komende da geen een overstelpende drukte in het huisje aan de Lombokstraat ino. 42) waar het al 44 jaar woont. Het kan trouwens bijna niet anders, want bruid en bruidegom, die beiden tach tig jaar zyn. hebben een zeer uitge breide kennissen- en vriendenkring. Dit is weer het gevolg van een an der vermeldenswaardig feit: het echtpaar heeft vrijwel zyn gehele le ven in dienst van de ander gesteld. Propaganda voor Zonnestraal. Em- mabloemcollectes. nazorg voor tbc- patienten. al dit werk is zowel door de man als door de vrouw met grote opoffering en veel liefde verricht. ..Je moet er alleen maar gevoel voor heb ben", zeggen zy. Behalve voor de tbc- bestryding probeert de heer Holle beek zijn vrouw doet het nu wat kalmer aan oojc zoveel mogelyk geld ln te zamelen voor het Koningin Wïlhelminafonds en de Mytylschool. Door al dit werk zyn de heer en me vrouw Hollebeek niet alleen in Lei den maar ook daarbuiten bekende fi guren geworden. Jan van Zutphen b.v. Ls meer dan één keer by het Leidse echtpaar op bezoek geweest. In 1950 heeft hy persoonlijk het zil veren erespeldje aan de trouwe ech telieden overhandigd. Vol trots laten de bruid en de bruidegom de foto van de inmiddels overleden weldoener zien. wanneer zy over hem praten. Het echtpaar is dit liefdewerk be gonnen. omdat het zelf ook grote verliezen heeft moeten ïyden. Van de zes kinderen, die uit dit huweiyk werden geboren, zijn er nog maar twee ln leven. Groot is echter de zorg waarmee de twee (getrouwde) zoons hun bejaarde ouders omringen. En daar zijn de echtelieden heel erg dankbaar voor Van hun enige klein dochter. die nog niet zo lang geleden ls getrouwd, laten ze ook een foto zien. „Een schat van een kind", zegt de oude mevrouw Hollebeek. Haar Het diamanten echtpaar HOLLEBEEK (Foto LD/Holvast) man kan het slechts beamen. Bly- moedig, ondanks al het ondervonden leed. vertelt de bruidegom welke re sultaten zyn werk heeft opgeleverd. Het totale bedrag, dat hy voor het goede doel by een heeft gezameld, loopt niet in de duizenden, niet in de tienduizenden, maar in de honderd duizenden! Urenlang kan hy daar over praten. Alleen terloops merkt de bruidegom op. dat hy gedurende on geveer vyfendertig jaar als smid bij de Kon. Ned. Grofsmedery zyn dage- lyks brood heeft verdiend en dat zyn grootste liefhebbery altyd uit vissen heeft bestaan. Voor het diamanten paar b dit maar bijzaak, want steeds weer ko men man en vrouw in het gesprak te rug op hun levenswerk: he| (•■enen van de lijdende men-Vid Twee Lei- denaars met een h*rt van goud vie ren hun diamanten huw elijkvfeest %an belangstelling zal het dit edele paar niet ontbreken, dat spreekt van-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3