CHEF STAF VAN NAM GENERALE ONTSLAG De Jager Reydon en vrij Tweede tv-programma niet voor 1 oktober Eenentwintig doelen bi j gevecht in Venezuela Treinrover in arrest Andere functie voor luitenant-generaal Van den Wall Bake NTS zou niet eerder deining kunnen beginnen MENINGSVERSCHIL MET MINISTER DE JONG „Vliegende badkuip'' Jongen (13) vermoordt kleuter (4) WEERBERICHT e Vanmiddag op Schiphol Minister: Laat toestel alvast ombouiven Regering zal Fokker steunen bij bouw F-28 Johnson dankt De Ganlle (Biïcf Qffy&fiws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 DECEMBER 1963 No. 31128 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) Minister P. J. S. de Jong (Defensie) wil geen bevoegdheid met politieke consequenties in handen van iemand, die de politieke ver antwoordelijkheid niet draagt. Dat is duidelijk geworden op de persconferentie, die gisteravond in Den Haag gehouden werd naar aanleiding van een verzoek om ontslag uit zijn functies door de chef van de generale staf, tevens bevelhebber der land- strijdkrachten, de luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake. Een „vliegende badkuip" waarmee men in de toekomst mensen of ma teriaal van ruimtestations terug wil brengen naar de aarde, heeft giste ren een succesvolle oefen-giy vlucht naar de aarde gemaakt van een hoogte van ongeveer 2.750 meter. Een kolonel van de Amerikaanse lucht macht, Charles Yeager, zat aan het stuur. Het ongeveer zes meter lange toe stel. dat bekend staat onder de naam „M/II". heeft de vorm van een boot. De stuurcabine bevindt zich aan de platte bovenzijde. bieden. .Het geheel moet men niet als een conflict-situatie beschou wen". zo zei minister De Jong, toen hij, nog voor er enige commentaar op deze toch wel uitzonderlijke ge beurtenis na de wereldoorlog is het nog niet gebeurd, dat een chef van de generale staf zijn ontslag aanbood) van andere zijde was ge geven. zelf een toelichting gaf „In onderling overleg met generaal Van den Wall Bake, de staatssecretaris J. C. E. Haex en mij is het com muniqué opgesteld, waarin de gene raal mededeelt verzocht te hebben ontheven te worden van zijn func ties. De bevelhebber meent, dat de opperofficier personeel en kwartier meester-generaal onder hem moe ten staan en niet naast hem. De opperbevelhebber wil kunnen be slissen, de opperofficieren-personeel en materieel moeten dan uitvoe ren". Andere mening De minister en de staatssecretaris I zijn van een andere mening. De Paus Paulus heeft vandaag, bij de i sluiting van de tweede zittingsperiode Gisterochtend ontving minister De Jong het verzoek. Generaal Van den Wall Bake neemt ontslag uit zijn functies, omdat hij in tegen stelling tot de opvatting van de minister meent „dat zijn taak als bevelhebber der landstrijdkrachten door de benoeming van een afzon derlijke, nevengeschikte opperoffi cier personeel (Kon. Landmacht) en een kwartiermeester-generaal ivoor materieel) zodanig wordt aangetast, dat de aan deze functie verbonden verantwoordelijkheden niet langer door hem kunnen wor den gedragen". De minister van Defensie zo deelde deze gisteravond op de pers conferentie mede is bereid het verzoek om ontslag met een gunstig advies aan de Koningin aan te Paus stelt raad van bisschoppen in, van het Vaticaanse concilie, de in stelling aangekondigd van een raad van bisschoppen, die de Paus moet adviseren en hem moet helpen de be sluiten van het concilie in praktijk te brengen. Tot leden van deze raad wil Paus Paulus bisschoppen uit de ge hele wereld, leden van kloosterorden en daartoe geschikte leden van het ooilege van kardinalen benoemen. Een 13-jarige jongen uit het Friese plaatsje Koostertille heeft gister avond tegenover de Rijkspolitie in Buitenpost bekend de vierjarige Jarich Spoelstra, een plaatsgenoot- je, te hebben vermoord. Op aanwijzingen van de dertienjarige jongen is het stoffelijk overschot van de kleuter gevonden. Het lag In een sloot achter een groot Indus trieterrein In Koostertille. De jon gen had de moord 's middags ge pleegd. Hij had de kleuter daartoe mee naar het veld genomen. Omstreeks half zes gisteravond kreeg de politie de melding, dat Jarich Spoelstra werd vermist. Bjj het on derzoek kwam de 13-jarige jongen met het verhaal, dat hij Jarich met een vreemde man in een auto had zien wegrijden. De politie zocht daarop de omgeving vergeefs af. Bij het nader verhoren van" de jongen werd de jongen op leugens betrapt. Hij werd naar het politiebureau in Buitenpost gebracht, waar hü ten slotte bekende Jarich te hebben vermoord. De officier van Justitie in Leeuwar den stelt thans een onderzoek In. Vandaag zou sectie op het stoffe lijk overschot worden verricht. Hangende het onderzoek kon de politie nog geen nadere mededelin gen doen over de motieven voor en de toedracht var de moord. DROOG EN KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met voornamelijk in het noorden van het land wolkenvel den. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Vannacht ©n morgenochtend in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, elders lichte vorst. Middagtemperaturen enkele graden boven nul. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 DECEMBER Zon op: 8.30 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 21.34 uur: onder: 12.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.09 en 18.31 uur; laagwater te 1.5? en 14.15 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's minister moet geadviseerd worden door de opperofficieren materieel, personeel, financieel en opleiding, waarna de minister, die de enige politieke verantwoordelijke figuur is, zal moeten kunnen beslissen. „Ik stel het bijzonder op prijs, dat de generaal Van den Wall Bake zich bereid heeft verklaard ter be- i schikking te blijven voor een andere j functie in de Koninklijke land- i macht", zei minister De Jong gis- j ter avond. De minister verklaarde, dat een en ander nog niet in de minister raad behandeld was en dat de vaste commissie van de Kamer ook nog niet officieel op de hoogte was ge steld Omtrent de benoeming van een chef-staf deelde hij mede. dat dit geschiedt bij Koninklijk besluit, ge hoord de ministerraad, op voorstel van de minister van Defensie. Opvolging In een opvolging is nog niet voor zien. Wel is er automatisch een Luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, die verzocht heeft ontheven te worden van de functie van chef van de generale staf. plaatsvervanger. Het is generaal- majoor H. dTSngelbronner. Daar deze ziek is, zal generaal-majoor J. H. van Veen optreden als waar nemend plaatsvervangend chef- generale staf, tevens souschef. Brigade-generaal Cox, voormalig plaatsvervangend hoofddirecteur personeel Koninklijke Landmacht onder de hoofddirecteur personeel J. Wieffering (die echter thans plv. se cretaris-generaal van de Kon. Land macht is), is waarnemend opper officier Minister De Jong. die herinnerde aan het geruisloos terugtrekken van „al diie mensen uit Nieuw-Guinea" en aan de or ganisatie van de oefeningen in La Courtine. liet zich zeer lovend uit over generaal Van den Wall Bake. .Het moet voor hem, die zjjn hele leven aan het leger gegeven heeft, een hele zware stap zijn geweest," zo zei de minister. „Het is echter zo, dat de opperofficier personeel kan voordragen, wie benoemd zal worden uiteraard na volledig overleg met de opperbevelhebber maar de minister moet kunnen be slissen." De minister wees suggestieve vragen, die bedoeling hadden, een parallel te trekken tussen de situa tie by de Marine en die by de Landmacht, van de hand „Men moet niet de conclusies trekken." zo zei hij, „Dat alles moet zyn, precies als by de Marine". Binnen zeer korte tijd zal een opvolger voor generaal Van den Wall Bake worden benoemd. Over een andere functie voor de aftre dende chef generale staf. kon de minister nog geen bijzonderheden mededelen. Ook onderen Minister De Jong verklaarde gis teravond niet te verwachten, dat andere belangrijke hoofdofficieren het voorbeeld van generaal Van den Wall Bake zullen volgen. We vernamen echter, dat in mili taire kringen wel degelijk plannen tot ontslagaanbieding bij verschil lende hooggeplaatste officieren be staan. De plaatsvervangend kwar tiermeester-generaal, luitenant-ge neraal M. Braun, wordt genoemd, evenals de kwartiermeester-gene raal, luitenant-generaal A. L. van den Berge. De laatste heeft echter al reeds enige tijd geleden zijn ont slag aangeboden. Minister Veldkamp heeft gis- teren de versierselen van het Commandeurschap in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de heer A. B. Cool, voorzit- ter van het Algemeen Belgisch Christelijk Vakverbond en vice- voorzitter van het Internationaal Christelijk Vakverbond. De heer Cool is 40 jaar vakbondsbestuur der. De Nederlandse zeelieden F verf Rpvfinn en Ton de Taner net tweelal te&en vler uur vanmid- ert Keyaon en lou ae jager daff weer voet op de Nederlandse zijn vandaag vrijgelaten. De beschuldigingen tegen de twee Nederlanders zijn niet ingetrokken, maar vanochtend werden zij ontsla gen uit de gevangenis bij Moskou. Meteen werden zij naar het vlieg» veld gebracht, waar een toestel ge reed stond om hen mee te nemen naar Schiphol. Verwacht wordt, dat het tweetal tegen vier uur vanmid- bodem zou zetten De mannen ver- klaarden op het vliegveld ln Moskou, 1 rint. 7.ii pnprf viuwi h#»hanrtp1H dat zy goed waren behandeld. Zij hebben gevangen gezeten in de Wladimirgevangenis. 150 km ten noordoosten van Moskou. zy vermoe den. dat in hun cel vroeger andere Wegens spionage waren zij in Sowjet-Unie veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en daarna nog zeven jaar in een strafkamp. Het vonnis werd op 5 oktober 1961 geveld. De Russische regering besloot echter het tweetal eerder vrij te laten In het bu^w^M: tot W«ten gevangen lieb. belang van de goede betrekkingen Hmn va Cn„.in# w- Op net v1]pe\p1u van M06K0U dron— tussen Nederland en de Sow,et-ln.e. ken"Rpydon en De Jager, die lichte zomerjassen droegen bij een tempe ratuur onder nul. koffie met func tionarissen van de Nederlandse am bassade. In de gevangenis, zo vertelden zy. hebben zil wiskunde gestudeerd Veel Russisch hebben zy niet geleerd, om dat zy geen contact hadden met an dere gevangenen, zy behoefden niet te werken. De twee mannen zagen er gezond uit. Gisteren hoorden zy pas. dat zy naar huls zouden gaan. On het vlieg veld lazen zij gretig de Nederlandse kranten, die het K.LM.-personeel had meegebracht. Over hun gevangenschap zeiden ze niet al te veel. „wy zyn een beetje opgewonden en willen rust", voegden ze de verslaggevers toe. Het KLM.-toestel, waarmee zy naar Nederland reizen vertrok om streeks 10.25 uur Nederlandse tyd. In Washington heeft de Ame rikaanse president Lyndon John son de Fermiprijs voor atoom onderzoek uitgereikt aan de be roemde atoomgeleerde Robert Oppenheimer, die een leidende rol gespeeld heeft in de ontwik keling van de atoombom. Dit was tevens een volledig eerher stel van Oppenheimer, die inder tijd door machinaties van Mac- Carthy in ongenade geraakte. (Van onze A'damse correspondent) De vrees, dat stagnatie zal optre den bij de verdere ontwikkeling van de Fokker F-28, het straalverkeers- vliegtuig. dat de Friendship moet opvolgen, is weggenomen door het be sluit van de regering om financiële steun te verlenen bij de totstandko ming van dit nieuwe vliegtuigtype. By de directie van de Fokkerfa brieken was hierover onlangs enige ongerustheid ontstaan. Het Nederlands Instituut voor VLegtuigontwikkeling, die de kwali teiten van het F-28-ontwerp. alsmede de commerciële mogelijkheden gron dig heeft doorzocht, heeft eind maart via dit jaar de regering geadviseerd een krediet voor dit project te ver strekken. Fokker heeft een voorschot van f. 120 miljoen gevraagd. Ver wacht wordt, dat het prototype van de F-28 begin 1966 zal vliegen Het toestel heeft een vliegbereik van 1000 kilometer en kan 65 passagiers ver voeren. Met name voor chartermaat schappijen zal de F-28 een aantrek- keiyk object zyn. (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel de zender voor het tweede t.v.-net nu reeds een groot deel van Nederland kan bereiken zullen N.T.S. en omroepvereni gingen niet vóór 1 oktober met hun uitzendingen via dit net be ginnen, zo deelde minister Bot van O. K. en W. gistermiddag in de Tweede Kamer mee. Er is nog niet voldoende personeel aangetrokken, de voorbereidin gen voor het programma zijn nog niet gereed en de technische outil lage moet nog worden uitgebreid. Bovendien, aldus de minister maken de zomervakanties van het thans in dienst zijnde personeel het niet mogelijk met de uitzendingen voor de zomermaanden te be ginnen. Dat de zender in Lopik reeds nu een groot deel van Nederland kan be- stryken met een tweede net. noemde do minister het gevolg van een tech nische meevaller. Aanvankelijk rekende men er op, dat de zender omstreeks april volgend jaar gereed zou zyn. De minister beloofde de Kamer zich te bezinnen over de vraag, hoe de tyd tot oktober 1964 zo nuttig mogelyk besteed kan wor den. Het uitstel tot oktober 1964 heeft in elk geval het voordeel, zo meende minister Bot, dat er nu ruimschoots tyd is de oude televisietoestellen om te bouwen voor ontvangst van het tweede of te voorzien van een voor zet apparaat. Voor een overbelasting van de handel en industrie hoeft nu in elk geval niet te worden gevreesd. De mededeling van de minister verwekte nogal wat deining by de oppositie. De socialist Kleywegt wilde van de minister weten, hoe hij wist, dat de NTS nog niet in staat was het tweede net te gebruiken. „Het over leg is nog maar nauwelyks begon nen", zo zei hy. „Er is nog geen gulden voor beschikbaar gesteld.Hy herhaalde zyn beschryving van vori ge week: „Het is gemodder". De KVP-er Baeten maakte in zyn repliek melding van het commentaar van de voorzitter van de NTS. de heer Schuttenhelm, op de mededelin gen van de minister. De heer Schut tenhelm zei, dat hy nog niet eens wist, wanneer het 2de net gereed zou zyn. En de onderhandelingen v/aren nog maar net begonnen. Minis ter Bot gaf als commentaar op dit commentaar, dat de heer Schutten helm waarschijnlyk anders zou heb ben gereageerd als hy alles geweten had. Hy deelde mee dat de PTT eind oktober in een vergadering met de Nozema, waarby ook de omroepver enigingen aanwezig waren, had laten weten, dat het tweede net gereed was Binnen veertien dagen had de minister daarop aan de NTS laten weten dat hy deze financieel in staat zou stellen met de uitzendingen te laten beginnen. Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Londen) Rechercheurs van Scotland Yard hebben gistermiddag ln Londen de 32-jarige Ier John Thomas Daly aangehouden, die al maandenlang gezocht werd in verband met de grote treinroof van 8 augustus, waar- bi) bankbiljetten ter waarde van 2.6 miljoen pond (26 miljoen gulden) werden buitgemaakt. Totnutoe werd een zeer klein deel van bet geroofde geld in een bos ten zuidwesten van Londen teruggevonden. Daly is een antiek-handelaar, die in een souterrain aan het dure Eton Square woont. De deur had een kyk- gaatje om te zien wie er aanbelde. De arrestatie had plaats in Daly's woning, terwyi hy met zyn vrouw thee zat te drinken. Mevrouw Daly, die een kind verwacht, werd niet ge arresteerd. Er gingen in de afgelopen maanden geruchten, dat Daly zich in nu eens de ene en dan weer de andere plaats in Engeland en ook op het vasteland zou bevinden. Beoefenaars van plas tische chirurgie werden door de poli tie gecontroleerd in verband met per sonen die htm gelaat wensten te ver anderen, tot wie. naar men vermoed de. de treinrovers konden behoren. Afgewacht moet worden, of Daly kan worden beschouwd ais het mees terbrein achter het plan van de treinroof. Hy wordt verdacht van roof en sa menzwering met roof als oogmerk en is overgebracht naar Aylesbury, waar de treinroof plaatsvond, en waar zich het hoofdkwartier van het politie-on- derzoek bevindt. Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Twintig leden van het Venezolaanse communistische „Nationale Bevrij dingsleger" en een officier van de regeringstroepen z(jn gisteren ge sneuveld bij een treffen in 't berg achtige district Hueque in de staat Falcon, in West-Venezuela. Uit welingelichte bron is vernomen, dat tot de gesneuvelde rebellen „commandant Andres", een van de belangrijkste leiders van het „Be- vrydingsleger", behoort. Zyn ware naam zou Douglas Bravo zijn en hy zou rechten studeren. Verwacht wordt, dat er een actie zal worden ontketend om de terroristen die zich in dit gebied ophouden, defi nitief buiten gevecht te stellen. Sluipschutters hebben in Caracas gisteren een politieman doodge schoten. Drie andere leden van de politiepatrouille die onder vuur werd genomen, werd gewond. Te San Juan de los Morros. in de staat Guarico. werd eveneens een politieman gedood door terroristen. In Valencia, in de staat Carabobo auto met stembussen te overvallen. Te Barcelona werd de bibliotheek van een middelbare school in brand gestoken, waardoor ernstige mate riële schade ontstond. De Amerikaanse president Johnson heeft een boodschap aan president De Gaulle gezonden waarin hy deze dankt voor diens aanwezigheid by de begrafenis van John Kennedy. „Dit blyk van vriendschap heeft het hart van het Amerikaanse volk getroffen" aldus president Johnson, die tevens verklaarde dat hy ..zeer veel waaide" had eeh^chf aan het privé-onderhoud dat hl' na afloop van de begrafenis met president De Gaulle had gehad. „Ik ben nog steeds werd een aantal leden van het I van plan volgend jaar diepergaande „Bevrijdingsleger" gearresteerd, i besprekingen met u te voeren", aldus toen zy op het punt stonden een I Johnson. a Uit het Leidsch Dagblad van a 5 Dec 1863: a Onder de chassinetten a enz. bij de feestviering die 1.1. f Zaterdag te Utrecht gehou- j den werd, gebezigd, bevond f zich ook een voorstelling van f Adam en Eva, welke bij die f gelegenheid voor Willem I en de Hollandsche maagd moes- ten doorgaan, terwijl de boom l van het Paradijs voor Oran- jeboom fungeerde. (Advertentie) - St.-Nicolaas- Geschenken. C. Kooyker, Boek- en Papierhandelaar, Nieuwe Rhijn, over de Vischmarkt, heeft de eer zijne Geachte Stadgenoten te be- rigten, dat hij ruim is voor zien van de Nieuwste Kinder werkjes, en uit Parijs heeft ontvangen eene schoone Col lectie Photographie Albums, Fantasie Photographie-Plaat- jes. Microphoren en Luxe f Artikelen, waarvoor hij zich I beleefdelijk aanbeveelt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1