Volgend jaar bouw nieuwe veemarkt Krachttoer: nog 624 arbeiders woningen binnen huidige grens 7 Wethouder J. J. G. van Hoek wijst Roorda's kritiek van de hand Leiderdorp bouwt 100 woningen voor Leidse ingezetenen lekker en gezonö y 'L Personeelsbeleid is niet uit de tijd Hedennacht 1.15 uur begroting aangenomen Gedwongen samenwoning leidt tot grote moeilijkheden B. en W. hoopvol gestemd tan wanbeleid geen sprake Opgericht 1 maart 1860 i Dinsdag 3 december 1963 Derde blad no. 31127 Gisteren ls tn Freeport, tn de Amerikaanse staat Illinois, de schei ding uitgesproken tussen twee echt paren waarvan de mannen en de vrou wen tweelingen zijn. De twee broers hadden de twee zusjes op een twee- hngencongres dat ln 1950 ln St.-Louls laats vond. leren kennen en waren wee Jaar later ln de echt verbonden. I De belde echtparen, waarvan de man- I ren hetzelfde beroep uitoefenen, woon den naast elkaar en hadden elk twee kinderen, een Jongen en een meisje van dezelfde leeftijden. Reden voor I echtscheiding was dat de echtgenoten hun vrouwen wel eens sloegen. Of dal op dezelfde dagen gebeurde werd niet duidelijk Advertentie de heerlijke drop-bonbon Na elf zittingen, verdeeld over zes dagen en een eindsprint van negen uur beraadslagen op de laatste dag, is de Leidse gemeentebegroting voor het jaar 1964 (bijna 80 miljoen) heden nacht om kwart over één aangenomen. Voor het echter zover was hebben gisteren drie wethou ders het beleid van B. en W. verdedigd. Wet houder Piena ontvouwde daarbij een plan om zonder ernstige aantasting van reeds bestaande uitbreidingsplannen, binnen de huidige grens nog ruim 600 arbeiderswoningen te bouwen. Van wethouder Van Hoek kwam de vreugde volle mededeling, dat B. en W. gegronde hoop hebben, dat het volgend jaar met de bouw van een nieuwe veemarkt kan worden begonnen. Voor premicbouw wethouder Piena maakte de raad dit nogmaals duide lijk is ln 1964 geen grond meer beschikbaar. Leiden verkeert in de situatie dat er voor realisering van na 1 jan. 1964 toe te wijzen woningwet- en pre- miebouwcontingenten slechts grond voor ongeveer 100 woningen resteert. Binnen de tegenwoordige grenzen kunnen nog wel een 1700 woningen in de ongesubsidieerde sector worden gebouwd, waarvoor inmiddels plannen met een totaal van byna 1100 woningen zijn ingediend. Voor Leiden met een naar verhouding grote arbeidersbevolking een uiterst moeilykc omstandig heid. Blykens een recent onderzoek is er in Leiden behoefte aan 24 procent middenstandswoningen en 76 procent woningwetwoningen. Er zijn op het ogenblik 5026 woningzoekenden in onze stad ken van woningen aan de Boshui- zerkade en de Fred, van Eedenlaan zette de wethouder uiteen, dat deze o.a. zijn gebouwd met financiële me dewerking van Leidse industrieën. Door storting van f 1500 (onrendabele top) verkreeg men een claim op toe- wyzingsreeht. Dit is iets anders dan sleutelgeld. Ten aanzien van de exploitatie van zandwinning in het Merenplan zei de wethouder dat regelmatig inet de ontwerpers van het uitbreidingsplan voor Warmond en de provinciale in stanties overleg wordt gepleegd over de begrenzing van het gebied. Daar naast wordt door Gemeentewerken het uitbreidingsplan Broek- en Si- montjespolder uitgewerkt, waardoor de zandbehoefte in dit gebied bekend wordt. Het college meent dat de recon structie van de Rijnsburgerweg ur gent is. Met het oog op de aanleg in 1964 van de doortrekking van de Von dellaan vindt het college het niet gewenst, het zwarte pad langs de spoorbaan open te stellen. Er wordt overwogen, nog dit jaar een begin te maken met de vernieuwing van het wegdek van de Morsweg. Opmerkingen van de heer Winse- mius dienaangaande beantwoordde de heer Piena mot de mededeling dat de smalle strook tussen Europaweg en Vrouwenweg te Zoeterwoude niet goed bleek te zijn voor recreatie; vandaar dat bungalowbouw is toege past. Het college, zo deelde de wethouder mee. zal graag de Sociale Raad nog eens attenderen op het belang van een spoedige aanpak van het hofjes- vraagstuk. Huigbrug Op korte termijn zal by dc raad een voorstel worden ingediend om de oeververbinding ter plaatse van de voormalige Huigbrug te herstellen. Leiderdorp lielpt Met uitgebreid cijfermateriaal toonde de heer Piena aan, dat vóór 1967 grond moet worden ge vonden voor de bouw van 1200 woningen. De buurgemeenten hebben begrip voor de moeilijke situatie van Leiden, hetgeen on der meer blijkt uit de bereidheid van de gemeente Leiderdorp om volgend jaar een honderdtal wo ningwetwoningen van het Leidse contingent voor Leidse ingezete nen op haar gebied te bouwen. Deze grond zal in 1964 bouwrijp worden gemaakt. Of dit ook mo gelijk zal zijn in de jaren na 1964, moet worden bezien. B. en W. hebben uiteraard ook ge zocht naar mogelijkheden binnen eigen grenzen. Zij besloten dan ook tot: 1 verplaatsing van de botenwerf in de Meerburgerpolder waardoor de bouw van 46 premiewoningen moge lijk wordt; 2 intrekking van reserve ring van grond in Noord voor een tweede lagere technische school, die volgens het E.T.I.-rapport voorlopig toch niet gewenst is (dat geeft ruim te voor ong. 100 woningwetwoningen in drie lagen); 3. overleg met een aantal bouwers over annulering van grondreserveringen in Zuid-West of, als zij daartoe bereid zijn, over wijzi ging van hun bouwplannen in dit ge bied. Op deze wijze zouden zonder ern stige aantasting van de uitbreidings plannen nog ong. 624 arbeiderswonin gen binnen de tegenwoordige grenzen van Leiden kunnen worden gebouwd. Hierdoor wordt het aantal woningen dat eventueel in buurgemeenten zal worden ondergebracht gereduceerd tot 600. Nieuwe methode woningtoewijzing De wethouder belichtte vervolgens de nieuwe verdeehnethode voor de v/oningtoewijzing. Dit zal geschieden aan regionale groepen van samen werkende gemeenten. Voor wat Lei den betreft bestaat de groep uit Hil- legom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Noord wij kerhout, N oordwij k. Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg. Oegstgeest, Leiderdorp en Alkemade. Het voor zitterschap berust bij de burgemeester van Hillegom. Dit bestuur moet het contingent op een billijke manier verdelen. Van Ged. Staten is verno men dat het aantal "woningen in de gesubsidieerde sector voor 1964 niet minder zou zijn dan voor 1963. De bouw in de vrije sector wordt ook ter beschikking gesteld van de genoem de groepen. De arbeidsbesparende bouw krijgt in het nieuwe stelsel er een schepje bovenop. Ook de systeem bouw wordt sterk gestimuleerd. Onaanvaardbaar De suggestie van de heer De Bree om het Burgerijfonds in een huurbij- slagfonds om te zetten kwam de heer Piena onaanvaardbaar voor. Het eer ste zal vrijwel zijn uitgeput bij verwezenlijking van het plan voor de bouw van een cultureel centrum waarvoor het fonds een bedrag van f 500.000 beschikbaar stelde. Naar aanleiding van de becijfering van de heer Van Egmond (in Leiden zjjn na 1945 ongeveer 1600 woningen te weinig gebouwd) merkte de wet houder op. dat het maar de vraag is hoe men de beschikbare cijfers groe peert. Met evenveel recht kan worden gezegd, dat in Leiden de meeste wo ningen zijn gebouwd, als men de be schikbare bouwgrond in het oog houdt. Leiden heeft hel hoogste aan tal woningen per hectare gebouwd. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren wat vlak by de gren zen van Leiden, met name in Oegst geest en Leiderdorp als forensenge meenten, is gebouwd. Leen sleutelgeld Betreffende het betalen van zoge naamd sleutelgeld voor het betrek- Tenslotte maakte wethouder Menken de raad deze dag duidelijk, dat z.i. het gevoerde perso- i neelsbeleid „niet uit de tijd is". Na deze uiteen- I zettingen ging de raad in tweede instantie nog j uitvoerig in op tal van problemen, met name de woningbehoefte, het verkeer en de huisvesting. I Vooral het cijfermateriaal, dat wethouder Piena I de raad inzake de woningbouw voorlegde, was voor vele raadsleden aanleiding hieraan een be schouwing te verbinden, hetgeen de wijzers van de klok steeds meer het nachtelijk uur deed in- draaien. De woningnood en de (te) hoge huren werden daarbij centraal gesteld. worden gemaakt van de ten dienste staande middelen opdat niet door belemmeringen van financiële aard oplossingen worden verhinderd. Het is onmogelyk. het aantal lig plaatsen voor woonschepen uit te breiden. Naar verbetering van samenwerking met randgemeenten ten bate van de huisvesting wordt gestreefd. Gezien 1 het grote aantal scholieren uit bui- i tengemeenten zullen B. en W. met de desbetreffende gemeentebesturen contact opnemen voor huisvesting van leerkrachten. Overigens verklaar - I de wethouder Van Hoek met nadruk dat er geen brief naar de rijksover heid en het provinciale bestuur uit- iraat of er wordt gewezen op de uit zonderlijk ernstige situatie op het ge bied van de huisvesting. Voor dwang met betrekking tot het afstaan van een deel ener woning voelen B. en W. niets, omdat reeds vroeger is gebleken dat gedwongen samenwoning tot de grootste moei lijkheden kan leiden. Wethouder Van Hoek besloot zijn uitvoerige informaties aan de raad met erop te wijzen dat de te kleine contingenten, die Leiden heeft ge kregen. en het uitbiyven van de grenswijziging een grote rol spelen bij de oplossing van het huisvestings probleem. „U kunt er van op aan dat wij onder de gegeven omstandigheden WETHOUDER C. J. PIENA Arbeiderswoningen doen wat wij kunnen om deze nood te lénigen". Motie Bij de replieken diende de heer Winsemius een motie in. waarin de raad als zijn mening uitspreekt, dat de verkeerssituatie op de Morsweg en omgeving onhoudbaar is en waarin aan het college wordt verzocht op korte termün drastische maatregelen te nemen. De heer Winsemius kon ermede akkoord gaan. dat deze mo tie in pre-advies genomen door het college gehjktydig wordt behan deld met een eveneens in pre-advies genomen voorstel van de heer Roor- da inzake eenrichtingverkeer op de Morsweg. Aan het einde van deze nacht zitting deelde zowel de heer Frans (PSP) als de heer Van Weizen <CPN> mede. dat zij voor akkoordverklaring van de begroting waren evenwel met uitzondering van de post voor de BB. „Met vertrouwen in ons gedane toezeggingen denken B. en W. in het komende jaar te kunnen gaan bouwen aan de nieuwe vee markt. Het College mag daarvan de zekerheid nog dit jaar ver wachten. Hiermede hangt samen dat B. en W. slechts bij grote noodzaak tot verbouwingen en verbeteringen van het bestaande complex zullen overgaan". Tot deze voor Leiden belangrijke me dedeling kwam wethouder Van Hoek toen hij gistermiddag bij het hoofdstuk ..Maatschappelijke zorg. Volksgezondheid en Per soneelszaken" de paragraaf waaronder ook de markten en de reinigingsdienst vallen, de raad van antwoord diende. (Veer paardenmarkt in Leiden? Beziet spreker de cijfers van de sinds 1895 aan de Leidse markt aangevoerde paarden, dan blijkt er na 1930 een zekere stijging te zijn tot 600 paarden per jaar, 1946 was een recordjaar met 1939 stuks en daarna daalt het aantal snel zodat in 1962 slechts 13 paarden hun loopbaan op de Leidse markt eindigden. De paardenmarkten, jaarmarkten, in de omgeving n.l. Voorschoten. Rijnsburg en Val kenburg, kunnen zich met moeite handhaven. De directeur van de Niet krachtig genoeg De actie ..Opgeruimd staat netjes* is hier ter stede, volgens de wethou der. niet krachtig genoeg aangepakt. Een idee n.l. een stripverhaal zal ver moedelijk nog verwezenlijkt worden. Landelijk is de actie slechts gedeelte lijk geslaagd en daarom wordt nu on der de nieuwe naam „Houdt uw stoep schoon" een nieuwe poging gewaagd. Voor de actie „Opgeruimd staak netjes" werd in 1961 f 5.000 op de be- gToting uitgetrokken, waarvan f 4000 voor het landelijk comité en f 1 000 voor het plaatselijke comité. De f 4000 werden uitbetaald. Het bedrag van f 1000 voor het plaatselijke comité werd niet uitbetaald en afgevoerd van de begroting. De door verschillende sprekers ge dane suggesties zoals meer burgers inschakelen, de scholen activeren, wijfcoomitc 's wedstrijden tussen schoolcomplexen zijn waardevol; pei- soonlijk is de wethouder van oordeel, dat de initiatieven uit de burgen,) zullen moeten komen, waarbij zij dan zonder twijfel op steun van het ge meentebestuur zullen kunnen reke nen. Strenger optreden tegen vervuiler» achtte spreker van groot nut. Ult- Markt en Havendienst zal. zo deelde spreker mede. t.z.t. met. de Bond v. Paardenhandelaren over leg plegen of op de nieuwe vee markt op een afdeling paarden kan worden gerekend. Winkeliers en caféhouders rondom de oude veemarkt weten wat hen bo ven het hoofd hangt en begnjpellj- kerwijze doen zy daardoor weinig aan breiding van het aantal papierbakken modernisering van him bedrijven. Ve len zullen een plaats by de nieuwe veemarkt kunnen krijften. Ten aanzien van het Openbaar Slachthuis deelde de wethouder me de. er geen plannen voor uitbreiding in de maak zijn, doch dat met het beschikbare en eventueel te verkrij gen terrein met het oog op de toe komst zeer voorzichtig zal worden omgesprongen. Wethouder ir. J. J. G. van Hoek begon gistermiddag zijn verde diging van de verkeersparagraaf met een woord van ernstige kri tiek te laten horen aan het adres van de P. v. d. A.-afgevaardigde, de heer Roorda. die in zijn beschouwing over het verkeer min of meer had geïnsinueerd, dat het beleid van het College in genen dele deugt. De wethouder verwachtte van de heer Roorda. dat hij het handelen van B. en W. kritisch beziet, maar de herhaalde be wering als zou er een wanbeleid zijn gevoerd, zich. Woningopschuiving wordt bevorderd Wethouder Van Hoek hij had het in deze begrotingszittingen druk met beantwoorden voerde ook bij deze Paragraaf het woord, speciaal over de huisvestingsaangelegenheden. Het grootste deel van de in Leiden beschikbaar komende woonruimte komt terecht by de als dringend in geschreven Leidse woongelegenheid- behoevenden, zo verklaarde de wet houder. B. cn W. willen zich bera den over de suggestie van mej. Van Nienes om aan de toewijzing van een woningwetwoning bepaalde voor waarden te verbinden. De juridische facetten dienen evenwel te worden bekeken; een waterdichte regeling zal wel onmogelijk biyken te zün. Zo mogelijk wordt de woningop schuiving sterk bevorderd, maar er zijn belemmerende fae*oren, zoals de verkoop van een woning (door parti culieren) als deze leeg komt. Met nadruk wees de wethouder er op, dat zogenaamde krepeergevallen niet altijd dezelfde zijn als „achter gebleven" gevallen. Plotselinge ziekte, ontruimingsvonnissen, enz. kunnen een krepeertoestand doen ontstaan. Voorts zette ir. Van Hoek uiteen, dat er verschillende mogeiykheden zyn om financiële bezwaren uit de weg te ruimen, zoals dc ministeriële beschikking die de gelegenheid heeft hun. die naar een kleinere woning verhuizen, een tegemoetkoming in dc kosten te verlenen. Verder is er het sociaal saneringsfonds. Ook komen vele ingezetenen nu in aanmerking voor een financiële tegemoetkoming uit het in het leven geroepen krot- opruimingsfonds. Daarnaast blijft het mogeiyk om voor sociale sanering ten laste van de begroting van de dienst voor sociale zaken bedragen beschikbaar te stellen. Niet mogelijk Het college kan de suggestie van de heer De Bree om elke opschuif- woning op kosten van de gemeente te laten opknappen er de extra kos ten van verhuizing voor rekening van de gemeente te nemen niet overne men. Zoveel mogelijk zal gebruik In het algemeen wees hij erop. dat met beperkte mankracht veel moet worden gedaan, terwijl met name ook bij de verkeersmaatre gelen een uitgebreide coördinatie onder alle omstandigheden eerste vereiste is; dit samenspel kost nu eenmaal tijd. Overigens be vreemdde het de heer Van Hoek, nieuw met hem te overleggen. Om aan te tonen, dat Leiden op liet ge bied van verkeersmaatregelen wel iets presteert, herinnerde wethouder Van Hoek de raad eraan, dat tussen augustus 1962 en juli 1963 drie een- richtlngstelsels zijn ingevoerd. Niet verdiend verwijl Hiermee is een doorbraak gekomen ierp hij verre van in de benauwde verkeerssituatie in de 1 binnenstad. In Leiden is een belangrijke ont wikkeling op verkeersgebied gaande; de wethouder concludeerde dan ook. dat de opmerking van de heer Roor da „Doe eens wat. Gemeentebestuur" als een niet verdiend verwijt van de hand moest worden gewezen. Natuur lijk zal de dynamische ontwikkeling van het verkeer voortdurend nieuwe maatregelen wag-en, maar het Col lege. bügestaan door zijn adviseurs blijft diligent. Een uitspraak van de raad. dat de weg over de nieuwe Beestenmarkt ook op vrijdag ter beschikking van hei verkeer dient te blijven, zou naar de WETHOUDER G. VAN HOEK nieuwe veemarkt dat de heer Roorda met vele vra gen niet icas gekomen in de Ver keer scommissie, het geijkte com municatie-orgaan tussen raad cn B. en W. Vervolgens beantwoord de de wethouder een groot aantal concrete vragen en opmerkingen van verschillende raadsleden. Verbetering van verlichting Singelroule Zo deelde hy mee. dat het ook het College raadzaam voorkomt het stil staan van auto's op het smalle ge- op lijk te beperken. Als het onderzoek hiertoe aanleiding geeft zal een stop verbod tussen Piet Heinstraat en Rijnsburgersingel worden overwogen. Over de weg langs de molen „De Valk" meldde de heer Van Hoek, dat het plan tot verbetering van de ver lichting ter plaatse hoogstwaarschijn lijk op 23 december door de raad zal worden behandeld. B en W zijn bereid uitbreiding van de voorrangsregeling voor de Rijns burgerweg te onderzoeken, waarbij tevens zal worden nagegaan of het aanbeveling verdient, enkele zywegen in de richting van de Rijnsburgerweg af te sluiten. Ook zal worden nage gaan om het verkeer op bepaalde punten met lichten te gaan regelen. Met de NZH zal worden overlegd het aantal wachthuisjes langs de busroute uit te breiden. Met betrek king tot liet ontworpen buslij non net kon wethouder Van Hoek meedelen, dat de NZH een concreet plan voor bepaalde onderdelen van het stelsel heeft ingediend. Nader overleg met de NZH zal plaats hebben. Parkeergarages Over de bouw van parkeergarages zal het College contact opnemen met de Leidse .Middenstandscentrale en de groot winkelbedrijven, eventueel ook met benzinemaatschappyen. Later voegde wethouder Piena van Open bare Werken hieraan nog toe, dat op het ogenblik wordt nagegaan of de bouw van een parkeergarage (120 plaatsen) tussen het Stationsplein en de Morssingel (achter het eerste ge bouw van Van Eesteren) mogeiyk is. T.a.v. de nieuwe parkeerregeling verklaarde wethouder Van Hoek. dat een intenshieve controle van groot belang is. B en W achtten de aanstel ling van een parkeerwachter dan ook gewenst, maar dit kan pas gebeuren als tie politie zelf met de schyven de nodige ervaring heeft opgedaan. De borden, die de verplichting tot hei in lengter inch ting parkeren op het Rapenburg (westzyde> aangeven, zullen spoedig worden geplaatst Geen steun Het voorstel van de heer Roorda tot bet oprichten van een gem. ver keersbureau vond bij de heer Van Hoek geen ondersteuning. B en W hebben contact opgenomen met een Nederlandse verkeersdeskundtge. die thans in Zwitserland verbiyft. Deze heeft inmiddels een werkstuk inge diend. waardoor een oordeel kan wor. den gevormd over zijn werkwyze. Het mening van de wethouder op dit mo- j en Piena over ment niet voor verwezenlijking vat- i baar zyn. Wel gaf de heer Van Hoek de verzekering, dat het Gemeentebe stuur zal biyven streven naar een tijdelijke oplossing, in afwachting van de nieuwe veemarkt. Niet urgent gent te zyn. In de verkeersstroom zijn thans voldoende anderbrekingen. Wel zullen voetgangerslichten worden aangebracht aan de andere zyde van de Maarsmanssteeg. dus by de Vis markt - Aalmarkt. Demping van Langegraclit ln aansluiting hierop maakte Wet houder Piena bekend, dat in het voorjaar van 1964 een begin aal woe den gemaaki met de algehele dem ping van de Langegracht, welk werk enkele jaren in beslag zal nemen. Indien de Raad die nodig oordeelt, zal worden nagegaan, of er mogelijk heden zijn tot demping van de Doe lengracht. Deze demping zou mede door het rioleringsstelsel een kost bare geschiedenis worden. Over het open terrein tussen Geregracht. Le vendaal. Kraaien,traat en Binnen vestgracht. deelde de heer Piena mede. dat dit één van de terreinen is, waar een tijdelijk gebouw voor de Dienst van Gemeentewerken zou kunnen worden opgericht; zal een maal zyn besloten dit gebouw niet daar te zetten, dan zal spoedig tot be strating van het terrein worden over gegaan. Assistent van lie politie Voordat de wethouders Van Hoek Piena ov©r deze paragraaf het woord voerden, had de voorzitter nog meegedeeld, dat het College wel iet* kon voelen voor de suggestie om jon gens, van achttien jaar en ouder als assistent van de politie op zaterdag in te schakelen bij de oversteekplaat sen voor voetgangers. Een gedachte, welke door de Leidse Jeugd Actie ver der kan worden uitgewerkt. deelte van de Maredijk indien moge- is de bedoeling op korte termijn op Eenrichtingsverkeer op de Morsweg als op zichzelf 6taande maatregel vond de heer Van Hoek niet urgent en evenmin gewenst. Wel zegde hij toe. dat het eventueel invoeren van een eenrichtingstelsel op het, circuit Noordeinde Rijnzichtbrug - Mors weg - Morsstraat de aandacht van het College heeft. Eenrichtingverkeer is alleen dan verantwoord, als dit niet voor andere verkeerspunten een te zware belasting geeft. De verlichting van de singelroute dient inderdaad te worden verbeterd Het College zal hiertoe de nodige voorzieningen zoveel mogelijk bevor deren. Bij de door de heer Roorda voorgestelde suggestie om lyn 43 van de NZH straks via de Haagweg en niet over de Rijnsburgerweg te laten lopen, plaatste de heer Van Hoek de aantekening, dat dan aan een be vriende nabuurgemeente (Oegstgeest) de enig directe verbinding met Den Haag zou worden ontnomen. Tenslotte sprak de wethouder over dc verkeerslichten. Hij deelde mee, dat deze by de l'trechtsebrug en Zijl- poortsbrug naar alle waarschUnlyk- heid nog deze maand zullen worden aangebracht. Over de met Oegstgeest te treffen regeling voor het aanbren gen van een lichtinstallatie op het punt Warmonderweg - Rijnsburger weg hopen B en W binnenkort een voorstel te doen. terwijl over enige weken d« installatie bij de Gyselaars- bank van voetgangerslichten zal wor den voorzien. Voetgangerslichten met drukknop bediening, die op de Breestraat bij de Maarsmanssteeg zouden worden ge plaatst, blijken na de invoering van het eenrichtingverkeer niet meer ui- Een verscherping van de controle op het gedrag van bromfietsers achtte de voorzitter niet nodig. In de eerste helft van november zijn 267 bekeu ringen aan bromfietsers uitgedeeld. Groot Ls de schade, die in één jaar door de jeugd aan gemeente-eigen dommen wordt aangericht, t.w f 50 000. Hieraan moet door een strenger toezicht zeker paal en1 perk worden gesteld. Geen beleid Bij de hierna volgende replieken maakte de heer Roorda bezwaar, dat de wethouder hem het woord „wan beleid" in de mond had gelegd. Ik heb. aldus spreker, gesproken van geen beleid en dit is nog erger dan wanbelied. Spreker wees op het feit. dat. hij de verkeerskwesries reeds bij de behandeling van de begroting voor de jaren 1961, 1962 en 1963 aanhangig had gemaakt. In dit geval kan het College toch niet verwachten, dat ik daarop steeds in de Ver keer coom mis sie terugkom. Voorstellen Wethouder Van Hoek in tweede instantie wilde de heer Roorda toe geven. dat. hy in zyn antwoord niet de overtreffende trap had gebruikt, doch dit veranderde z.i. heel weinig aan de beschuldiging, welke de heer Roorda richtte aan het college zyn voorstellen zullen door het college in preadvies worden genomen. Na deze toezegging werd ook de paragraaf verkeer als afgehandeld beschouwd. De heer Roorda. die weliswaar toe gaf, dat incidentele verkeersmaat- WÊ worden overwogen Bespoediging van een efficienc>- onderzoek by de GR. en OU. is ze ker nodig V uilverbranding Wat de vuilverbranding betreft deelde de heer Van Hoek mede. dat het voor de bouw bestemde terrein slecht blijkt te zyn en bRzonders voorzieningen vereist. Er wordt naar een bevredigende oplossing gezocht. Geen ijzer niet handen breken Wethouder Menken, die uiteraard by deze paragraaf ook bet woord voerde, ging uitvoerig in op het per soneelsbeleid van de gemeente, waar van hy ook in landeiyk en provin ciaal opzicht bezien niet de indruk had, dat dit beleid uit de tyd is. In Leiden is het, wat betreft bet aan tal vacatures llf'c van de totale personeels bezetting niet slechter dan elders. De arbeidsmarkt, mede veroorzaakt door de invoering van de vyfdaagse werkweek, is nu een maal krap. Hoe wy. aldus de wethou der, ook wringen en ons best doen. ook B. en W. kunnen in dit opzicht geen ijzer met handen breken. Een promotiebeleid, dat Ls afge stemd op welwillendheid, achtte de lieer Menken buitengewoon gevaar lijk, In sommige gevallen hebben wij hier reeds leergeld betaald. Steunnormen op peil houden Natuurlyk cn hier sprak de wet houder over de sociale paragraaf is het college er op uit de steunnor men op peil te houden. Prysstygin- gen worden nauwlettend ln het oog gehouden, om daaruit op tyd de maatregelen te treffen. In de zin van de Alg. Bystandwet komt er ook in Leiden een overleg orgaan. waarin alle stromingen vau hei maatschappelijk werk vertegen woordigd zullen zyn. Spreker ver wacht van dit klein sociale parle- mentje veel niet te hebben Het college heeft grote belangstel ling voor de wijze waarop in Leeu warden de dienstcentra voor bejaar den functioneren. Wellicht zit hier voor Leiden lets in. Culturele ontspanning Voor de culturele ontspanning van ae bejaarden ligt op de tafel van B en W. een voorstel klaar. In het ko mende jaar is t.a.v. de chronisch zieke bejaarden een plan van de ge zamenlijke diaconieën te verwachten Een gesprek tussen GG en GD en het Acad. ZiekenhuLs zal ook plaats vin den over een tehuis voor deze be jaarden Aan de invoering van een toelage voor het gemeentepersoneel by het behalen van een diploma hebben B en W. geen behoefte. Het college let liever op de prestaties Het afzondei - luk invoeren van een tarief.stoGsla,; bij de Reinigingsdienst moeten B en W. beslist ontraden. Tenslotte schonk wethouder Men ken uitvoerig aandacht aan enkele toongroepen, de weikclassificatie en het uitkeren van byzondere belonin gen. regelen zyn ingevoerd, diende een voorstel in om een stopverbod in te voeren op de Herenstraat (oostzijde en op de westzijde tussen Bloemisten laan en 3 Octoberstraatidem om eenrichtingverkeer in te voeren op de Morsweg tussen Rhijnzichtbrug en Morwpoorl.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5