Buschauffeur brengt verkeer in gevaar Ook staat Texas zal uitgebreid onderzoek naar moord instellen „Kerk is on feilbaar en zonder smetten Studenten boden minister petitie over mensasubsidie Bot aan Verklaring van de kardinaal van Palermo op liet Concilie Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 3 december 1963 Tweede blad no. 31127 „Knorrende magen kunnen niet slagen" Borden met opschriften als „Wie vangt bot? De mensapot!", „Mensasubsidie lager? Dan stu die trager!'" en „Knorrende ma gen kunnen niet slagen" deden gistermiddag vermoeden, dat er onder de Leidse studenten een hongeroproer was uitgebroken. Het ging echter om een vreed zame demonstratie, die gericht was tegen het feit. dat op 1 sep tember jl. de subsidie op de stu dentenmaaltijden, de mensa werd afgeschaft. De studenten begeleidden een afvaardiging van vijf man, die tezamen met delegaties uit andere universi teitssteden aan minister Bot een door grote groepen van studen ten ondertekende petitie zouden overhandigen, van het Pieters kerkhof naar hét Station. Algezien van het oorverdovend honger geschreeuw had deze studen tenbetoging een vrij rustig verloop. Eenmaal bij het Station aangekomen, begaf de Leidse delegatie zich naar het perron, terwijl de menigte jonge betogers zich in de stad verspreidde. Het landelijk studentencomité eet tafelsubsidies heeft namens de Ne derlandse studenten in Den Haag aan minister mr. Th. H. Bot een petitie aangeboden waarin zij hun ongerust heid uitspreken over de sterk geste gen prijzen van de studentenmaaltij den. Zü hopen dat het overleg tussen het ministerie van O., K. en W. en de werkgroep studenten eettafels „spoe dig zal leiden tot een voor de stu denten aanvaardbaar resultaat". Bexoek daalt Volgens de studentenafvaardiging is het mensabezoek teruggelopen. In Nijmegen zou in twee maanden tijds het aantal maaltijden zijn gedaald tot dat van twee jaar geleden. In Utrecht zagen verschillende eettafels het bezoek met 10 procent dalen, één mensa zelfs met 40 procent. Het budget van de student staat thans niet toe, dat hij dagelijks een goede warme maaltijd gebruikt, zo betoogt de afvaardiging. Wanneer wij ervan uitgaan dat 5 a 10% van de Nederlandse studenten ryk genoemd kan worden, dan blijven 90 a 95% over die het zeker niet breed hebben. Dr. C. A. Bouman. lector in de liturgie aan de Universiteit te Nijme gen, zal op vrijdagavond 13 december een inleiding houden over „De ver nieuwing van de kerk vanuit en door de liturgie" Hij spreekt hierover in het kader van het wtnterprogramma van de Adelbertvereniging afdeling Leiden. Daarvan krijgen 30 a 35% een rijks- studietoelage. Een grote tussenliggen de groep blijft over. Wanneer de mi nister een verhoging van de rijksstu dietoelagen zal bekendmaken in ver band met de sterkstijgende kosten van het levensonderhoud, dan zullen slechts de voornoemde 30 a35% hier van profiteren. De rest moet het zonder toelage stellen, en kan in veel gevallen nau welijks terugvallen op de ouders, die zelf geconfronteerd worden met huur- en prijsstijgingen. Door deze De ..van honger schreeuwende'' Leidse studenten op weg naar het station, terwijl zij het Pryta- naeum. waar de mensa gevestigd is. voorbijtrekken. (Foto LD/Holvast) algemene prijsstijgingen is een grote marginale groep ontstaan, die extra zwaar getroffen wordt door het in trekken van de maaltijdsubsidie Minister Bot heeft toegezegd de kwestie te zullen bestuderen Een deputatie van de Neder landse studenten biedt minister Bot de petitie over de mensasub- sidies aan. Bisschopswijding van Anglicaanse kerk besproken i (Van onze correspondent in Rome> De 79-ste algemene congregatie van gisterochtend was tevens de laatste van deze zitting van het concilie.. Voordat de eigenlijke besprekingen begonnen, deelde de algemeen secre taris mee. dat vandaag, nadat de pa triarch van Venetië, kardinaal Ur- I bani. zijn herdenkingsrede zou heb ben uitgesproken naar aanleiding van het vierde eeuwfeest van het concilie van Trento, aan de vaders een spe ciaal pauselijk document zou worden bekendgemaakt getiteld Pastorale Munus (het herderlijk ambt', waarin aan de bisschoppen bepaalde vol machten worden verleend. Het was aanvankelijk de bedoeling dat gisteren een boodschap van de concilievaders zou uitgaan aan alle r.-k. geestelijken ter wereld Dit is echter uitgesteld, omdat de tekst op nieuw zal moeten worden geredigeerd in verband met de vele opmerkingen die zijn gemaakt. Na de mededelingen van de alge meen secretaris, ging men verder met de besprekingen over het derde hoofdstuk van het schema over de oecumene. De eerste spreker was kar dinaal Ruffini, de aartsbisschop van Palermo en één der meest conserva tieven. Hij zei dat voorkomen moet worden dat de gelovigen, die voor het merendeel niet voldoende op de hoogte zijn, zich een verkeerde voor stelling maken van de pogingen der R.-K. Kerk om met de afgescheiden broeders tot samenwerking te komen. Daarom zou er eerst een algemene verklaring moeten uitgaan, onderte kend door alle concilievaders, waarin zy er zich zeker van verklaren dat Jezus Christus een enkele kerk heeft gesticht. nJ. de katholieke, apostoli sche. Roomse Kerk, met als hoofd de paus. Die kerk Is onfeilbaar en zonder smetten. Er kan Iets in haar veran deren als gevolg van tijdsomstandig heden, maar alleen die dingen die vanuit hun aard veranderlijk zijn. Ook wil kardinaal Ruffini uitdrukke lijk in de door hem voorgestelde ver klaring opnemen, dat de omstandig heden die tot de afscheiding hebben geleid, niet de schuld zijn van de Voor de Leidse kantonrechter Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. r. d. WATER, Qaarlemmerstr. 207 heeft het De beste merken. Jung hans - Kienzle Mauthe. Sterke stijging van ongevallen in bet verkeer Het aantal verkeersongevallen in Leiden vertoont dit jaar weer een zeer forse stijging. Eind ok tober waren er 2648 ongevallen geregistreerd, dat is één minder dan de jaartotalen van 1960 en 1961, die beide 2649 bedroegen. Eind november hadden er in Leiden in 1963 reeds 2928 onge vallen plaats gevonden, negentig meer dan 't jaartotaal van 1962, namelijk 2838. Het is dus wel ze ker, dat het totaal dit jaar de 3000 ver zal overschrijden. Moeder wil maar mag niet betalen Een 21-jarige machinist en een 22-Jarige verkoper, beiden uit Kat- wljk-Binnen, hadden zich in de nacht van de 15de april j.l. aan verregaande baldadigheid schuldig gemaakt. Samen hadden zjj in de Rijnstraat van de gevel van het postkantoor een brievenbus afgerukt en op straat gesmeten. De verkoper had daarna boven dien nog enige betonnen paaltjes, die beschermend rond een boom ston den. uit de grond gerukt en in een tuintje gesmeten. Beiden liet en verstek gaan. De moe der van de machinist verscheen wel ter zitting, teneinde de afwezigheid van haar zoon te verklaren. „Hy zit op de grote vaart en bevindt zich thans in de buurt van Singapore en daarom kom ik hem maar even ver tegenwoordigen", legde zij de kanton rechter mr. W. de Koning uit. Zij had echter geen officiële machtiging om haar zoon te vertegenwoordigen en kon dus slechts een figurerende rol vervullen. Uit het proces-verbaal kwam nog naar voren, dat de ver koper en nog een derde niet nader genoemde vriend in diezelfde nacht bovendien nog vernielingen aan enkele geparkeerde auto's had den aangebracht. Zij moeten zich hiervoor te zynertyd voor de Haagse rechtbank verantwoorden. „Wij had den wat bier op en waren derhalve in een baldadige bui ..verklaarden de 3 jongemannen destyds eenparig tegen de politie. „Uw zoon heeft blijkbaar geen al te beste vrienden uitgezocht", zei de kantonrechter tot de moeder. Haar pedagogische liteiten kon hij evenmin waarderen „U hoorde Uw zoon buiten te keer ?aan en riep hem pas binnen toen de eiten al waren gepleead". las hi) in het proces-verba al. De officier, mr. N. J. Oud, noemde de gepleegde vernielingen bijzonder ergerlijk en ver uitgaan boven wat de wet onder baldadigheid verstaat. Daar dit laatste echter ten laste was e.'gd kon hij slechts de maximale te van f30 subs, 6 dagen eisen. Tegen de verkoper luidde zijn eis tweemaal f 30 subs, 6 dagen. „Uw zoon komt er nu nog goed van af en kan bi) een eventuele her haling van een dergelijk feit op een heel wat hogere eis rekenen," deelde de kantonrechter de moeder van de machinist nog mede. Deze gaf hier na nog te kennen, dat zij een en an der niet zo hoog opnam. „Ach ja, hij j is vaak meer dan een jaar weg en als hij dan weer even op de wal is leeft hij zich een beetje uit", merkte zij onder meer op .Het von- nis luidde conform de eisen. „Waar kan ik die f30 betalen Uifar- meerde de moeder bij de kanton rechter. „U kunt met betalen want het betreft hier Uw zoon en die is meerderjarig", luidde diens antwoord. De moeder vond het maar een vreem de gang van zaken en bleef op beta ling aandringen. .Wacht U dan maar tot U een girobiljet thuis krijgt", adviseerde de kantonrechter ten ein de raad. Hiermee nam de zorgzame moeder dan uiteindelijk maar genoe gen Niet eens „Ik ga direct in hoger beroep, want lk ben het niet met dit vonnis eens". Met deze woorden stapte een 50-ja- rige slager uit Noordwyk de rechts zaal uit. „Hier werd geen recht ge daan". Hij maakte zich daarom nog al kwaad. Hij stond terecht, omdat hij met zyn auto op de Nieuwe Duinweg te Katwijk linksaf was ge slagen zonder daarbij de doorgang voor een achteropkomende scooter vrij te laten. De botsing was flink aangekomen en de materiële schade niet gering. „Ik stak myn richting aanwijzer naar links uit en dan mag hy toch zo maar niet inhalen", luid de het standpunt van de slager. „De scooterrijder heeft togen de politie- verklaard, dat U de rechter richting- aanwyzer uitstak, desondanks links- ging", las de kantoiirechter in het proces-verbaal. „Absoluut gelogen", repliceerde de slager. „Volgens het proces-verbaal werkte ^.e linker rich tingaanwijzer niet eens", las de kan- rechter verder. Ook dit berust vol gens de slager op een pertinente on waarheid. „Die scoorerryder was fout en daar draai ik blykoaar voor op". kerk, maar van de zonen der kerk. die op onjuiste wyze haar leer hebben geïnterpreteerd en haar vermaningen in de wind hebben geslagen. Het is echter onjuist degenen als onschul dig te beschouwen, die in plaats van troost te zoeken bij de moederkerk, haar hebben verlaten. Een andere spreker, de bisschop van Port Elizabeth, mgr. Green, wierp de vraag op of de bisschopswydmgen in de Anglicaanse kerk voor de R.-K. Kerk al dan niet geldig zyn. een kwestie waarover onder het pausdom van Leo XIII al eens gesproken is Destyds werd vastgesteld dat de An glicaanse bisschoppen voor Rome on aanvaardbaar zyn, maar mgr. Green meende, dat men op grond van re cente historische onderzoekingen thans wellicht tot een andere beslis sing zou kunnen komen. Hij toonde zich wel wat erg optimistisch door er thans reeds op aan te dringen, dat er een oplossing wordt gezocht voor het probleem der gehuwde Anglicaanse geestelyken die straks over zullen gaan naar de R.-K. Kerk en hun taak willen voortzetten. Kardinaal Bea, de president van het secretariaat voor de eenheid der christenen, zei in een slotbeschou- wing, dat de discussies hebben aange toond hoezeer de toestanden in de verschillende landen uiteenlopen. Het zal daarom nodig zyn dat de bis schoppen er zelf voor waken, dat zij geen verkeerde wegen inslaan, want het zal onmogelijk zyn vanuit Rome nauwkeurige richtlijnen te geven. Over negen maanden zal het con cilie worden heropend Dan zullen de twee laatste hoofdstukken van het I schema, dat over de joden en dat over de godsdienstvrijheid, ter sprake ko men. Ad tjeicAe (xA zo verzekerde hy nadrukkelyk. De officier had weinig waardering voor verdachtes wanbegrip van de ver keersregels. Hy eiste ter correctie f 80 boete subs, 16 dagen. „Ik moest linksaf en dan had hy dus moeten wachten", hield verdachte vol. Hoe wel de kantonrechter eveneens van mening was. dat verdachte blyk had gegeven de verkeersregels niet vol doende te kennen, kwam hy hem iets tegemoet en vonniste met f 50 subs 10 dagen. Minachting „Over het algemeen genomen heb ik wel begrip voor moeiiykheden van buschauffeurs, die aan een tydssche- ma zyn gebonden maar in dit geval is verdachte op een zeer afkeurens waardige wyze te ver gegaan". Aldus motiveerde de kantonrechter zyn vonnis tegen een 40-jarige buschauf feur uit Leiden, dat conform de eis neerkwam op totaal f 100 boete subs 20 dagen. Verdachte zelf liet verstek gaan. Zo niet de kroongetuige" in deze zaak, die evenals de beide an dere getuigen in het proces-vei - baal vermeld) allesbehalve best over de gedragingen van de chauffeur te spreken was. Uit deze verklarin gen bleek, dat verdachte vlak by de hoek Levendaal-Korevaarstraat een voor hem rijdende leswagen ging in halen en wel op het aldaar voor rechtsaf gaand verkeer verboden weg gedeelte en vervolgens scherp naar rechts de Korevaarstraat in draaien de deze leswagen radicaal had „klem gereden" tussen bus en lantaarnpaal. „Even te voren stond ik na by de Geregracht voorgesorteerd en toen reed hy my ook al op het linker weggedeelte zonder meer voorby". voegde de getuige nog aan zyn ver- i klaring toe. Omdat hy de bus toen achterna was gegaan zag hij toe- vallig de volgende overtredingen. De officier vond verdachtes min achting voor de verkeersveiligheid en 7.yn medewergebruikers dermate laak baar, dat hy tot bovenvermelde eis kwam t.w. f80 boete voor het „klem- ryden" en f20 boete voor het inha len op de voor het linksaf gaand- verkeer bestemde rystrook. OEGSTGEEST Ds. van der Most van Spijk 90 jaar Ds. A. M. van der Most van Spijk emeritus predikant van de Nederl. Herv. Kerk. hoopt donderdag a.s. 90 jaar te worden. Annanias Marius van der Most van Spyk werd op o december 1873 te Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Amersfoort en stu deerde daarna nog theologie aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Nadat hy in 1898 door het provinciaal kerk bestuur van Friesland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hy op 7 mei van het daaropvolgend jaar (1899) door wylen ds. E. Syperda, toen nog pre dikant te Tjamsweer, bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te van Opwierde in de classis Ap- pingedam. Op 6 maart 1927 verwis selde de jubilaris deze gemeente met die van Kort gene op Noord Beve land. waar hy werd bevestigd door wylen ds. H. C. J. Hoogendyk, toen nog predikant te Cats. Deze zyn tweede en laatste ge meente diende ds. Van der Most van Spyk tot 1 oktober 1942 toen hem na ruim 43 dienstjaren op bijna 69 Jarige leeftyd emeritaat werd ver leend na zyn emeritaat vestigde ds. Van der Most van Spiju zich metter woon in onze gemeente en hy is van oktober 1943 lot juni 1946 eerst ongeveer anderhalf jaar te Rijns- burg en daarna nog een jaar te Oegstgeest werkzaam geweest als hulpprediker. Tydens zyn langdurige ambtsbe diening te Opwierde was ds. Van der Most van Spijk vele jaren lid van het classicaal bestuur van Appinge- dam en te Kortgene was hij M lid en enige jaren rice-president van Zeeland; lid van het provinciaal col lege van Toezicht in de provincie Zeeland en praetor van de ring Goes. Ook Texas zal een uitgebreid on- diraoefll instellen naar de moord op president Kennedy en de daaruit voortgevloeide moord op de vermoe delijke dader, aldus heeft de gouver neur-generaal van deze staat meege deeld. Dit onderzoek zal zo spoedig mogelijk worden gehouden, doch eerst worden de resultaten van het d<*>r de federale recherche gehouden onder zoek afgewacht. Volgens welingelichte kringen in Washington hoopt het FBI nog deze week aan president Johnson verslag van zyn bevindingen te kunnen uit brengen. De 40-jarige Robert Weathering ton. die zaterdag door agenten van de ge heime dienst in Washington werd ge arresteerd wegens bedreiging tegen het leven van president Johnson en gisteren hiervoor voor de rechter had moeten versahynen. is in verband met klachten over rugpynen in een ziekenhuis opgenomen. Een röntgen foto heeft, uitgewezen, dat er sprake is van een wervelaandoening van niet ernstige aard. Van officiële zijde is niet medegedeeld hoe Weathering ton deze verwonding zou kunnen hebben opgelopen doch van de zyde van het ziekenhuis is gezegd, dat zij best kan zyn ontstaan, doordat de patient op enigszins bruuske wyze is gaan zitten. De 76-jarige voormalige PTT-be ambte Richard Pavlick. die in decem ber 1960 met een hoeveelheid ontplof bare stof by de woning van de toen pas gekozen president Kennedy werd aangehouden en die zich sindsdien in voorarrest bevond, is thans in vrij heid gesteld. Van de drie tegen hem ingebrachte beschuldigingen bleef slechts die wegens het vervoer van ontplofbaar materiaal gehandhaafd. Als Pavlick zich bereid verklaart een psychiatrische behandeling te onder gaan zal ook deze aanklacht worden ingetrokken, zo besliste de rechter Secretaresse voor mevr. Kennedy Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waarin een bedrag van ten hoogste vyftigduizend dollar wordt uitgetrok ken ter bestryding van de kosten van een kantoor, met personeel en een secretaresse, voor mevrouw Kennedy. Mevrouw Kennedy heeft ln de eerste week na de moord op haar man ruim tweehonderdduizend brieven en een negentigduizend telegrammen ont vangen. terwijl er nog steeds meer blijven komen. Het is de bedoeling, dat zij dit kantoor gedurende een half jaar ln stand kan houden In het ontwerp is verder bepaald dat de kosten van Kennedy's begrafe nis ten laste van de staat zullen ko men. Aan mevT. Kennedy us voor haar leven het recht verleend poststukken portvrij te verzenden. Tenslotte zal de Amerikaanse ge heime dienst zich voor een jaar be lasten met de bescherming van mevr. Kennedy en haar twee kinderen. Het wetsontwerp is doorgezonden naar de Senaat. Mevr. Kennedy heeft maandag, via de secretaris voor perszaken van het Witte Huis. Pierre Salinger, haar waardering doen uiten voor de talloze boodschappen van deelneming, die rij na de dood van haar echtgenoot heeft ontvangen. Deze boodschappen waren afkomstig uit alle delen van de we reld. Behalve de brieven en telegram men. die zy in het Wtite Huis heeft ontvangen, zyn ook nog een kwart miljoen brieven en telegrammen af geleverd op het zomerverblyf van wylen president Kennedy te Hyannia Port, naby Kaap Cod. Mijnindustrieraad spoedig bijeen Donderdag zal de mynindustrie- raad te Heerlen vergaderen ter be handeling van de ontwerpverordenin gen betreffende de verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Aan de raad is voorgesteld deze verordeningen spoedshalve zonder voorafgaande pu- blikatie om 15.30 uur in openbare vergadering te behandelen. De raad dient over dit voorstel zelf te beslis sen. Het Noorse vrachtschip ..Mar tin Bakke dat zaterdag in de Westerschelde aan de grond liep en in tweeën brak. De be manning bevindt zich nog aan boord. Drijvende kranen en lich- i ters zijn bezig de lading te los sen. Advertentie Een half jaar voor pseudo-priester j De rechtbank in Utrecht heeft van morgen een 18-jarige bediende uit Brussel veroordeeld lot een gevan- genlsstraf van zes maanden met af- trek van voorarrest. De jongeman die deze zomer als priester verkleed i een zwerftocht door België, Frank- ryk en Nederland maakte, pleegde in ons land enkele diefstallen Dat gebeurde op het laatste deel j van zyn tocht. In Vlissingen en Ber- gen op Zoom verbleef hy in pasto rieën. zich voor witte pater uitge i vend. In Bergen op Zoom nam hy In de groep6Commlssie van de padvinden-groep „Van Heeckeren van Wassenaer" zyn enkele wijzigingen gekomen. De commissie, die tevens de stichtingsraad vormt is nu als volgt samengesteldvoorzitterS Riedstra secretaris-penningmeester F R. Srielleman, Middelweg 42. groepsleider; J. Bouma, leden: Ir. R J Dykerman, W. F. A. Herfst, me vrouw M. J. M. Meyboom-de Wolf. mr. H. W. Spoor en mevrouw Horst brevier. Een paar dagen later stal hy ln Zeis een windjack, sigaren en wat geld en in Di iCbergen-Ryssen- burg maakte hy zich met een koffer- schrijfmachine uit de voeten De officier had tegen de pseudo- priester een straf van acht maanden een camera weg, een regenjas en een met aftrek geëist. txtvcte-d

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3