Erhard wil ashington en j Europa bij elkaar brengen Huidige loonpolitiek is oorzaak prijspsychose Vele ouders opTholen weigeren inenting NOLET Home streeft naar betere betrekking met de Sowjet-Unie Edgar Faure bracht De Gaulle verslag uit over Rood-China (§t<d Tweede baby voor Margaret in april a.s. Prijsstop voor metselstenen, wasserijen Voorzitter St. Willibrordus: Ondanks grote ongerustheid: WEERBERICHT Schaatsen na 5 december? Minister Luns optimistisch over de EEG teutvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 DECEMBER 1963 No. 31127 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: B. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De Westduitse Bondskanselier Ludwig Erhard zal trachten de Verenigde Staten en Europa nader tot elkaar te brengen, aldus deelde hij gisteravond in een vraaggesprek voor de Westduitse t.v. mee. De huidige stand van zaken kan, volgens prof. Erhard, niet blijven voortduren. Tijdens zijn jongste bezoek aan Parijs heeft hij volkomen duidelijk gemaakt, dat West-Duitsland op de Verenigde Staten steunt. Hoe sterk de Franse kernmacht ook mag zijn, het zal altijd meer dan een extra-garantie zijn, wanneer wij eveneens op de Verenigde Staten kunnen vertrouwen, aldus de Westduitse Bondskanselier. tact zal worden onderhouden met de Westeuropese leiders. Een bezoek van president Lyndon Johnson aan Europa in het komende voorjaar dient derhalve in overweging te wor den genomen, zo schrijft het blad. Douglas-Home over Moskou De Britse eerste-minister. Douglas. Home, is ervan overtuigd dat Groot- Brittannië een periode van „meer opbouwende betrekkingen" met de Sowjet-Unie tegemoet gaat. Hij zei Bonn en Parijs Erhard sprak de verwachting uit. dat hü de Franse president begin volgend jaar wederom zal ontmoeten. Het is de wens van president De Gaulle een gesprek met hem te heb ben alvorens het Franse staatshoofd naar Washington vertrekt. HU zei verder, dat De Gaulle het met hem eens was, dat men op de lange duur niet alleen met economische eenwor ding kan volstaan. Naast de inter gratie op economisch terrein be hoort een begin te worden gemaakt met de politieke kant van de zaak. De „New York; Times' schreef gis teren naar aanleiding van de be kendmaking van het Witte Huis over de komende bezoeken aan Washing ton van Segni, Sir Alexander Dou glas-Home en Ludwig Erhard op het ontbreken van de naam van de Fran se president. Het blad merkt in dit verband op, dat president Lyndon Johnson bij zijn onderhoud met het Franse staatshoofd, vlak na de be grafenis van president Kennedy, de indruk had gekregen dat De Gaulle bij zijn voornemen bleef om begin volgend Jaar een bezoek aan de V.S. te brengen. President Johnson had het nodig gevonden, dit later in het openbaar te vertellen. Binnen 48 uur had generaal De Gaulle daarop ech ter officieel laten weten, dat zün aanvaarding van de uitnodiging ge richt was geweest aan president Kennedy en niet aan diens opvolger en dat president Johnson naar Parijs zou moeten komen, wilde hij bespre kingen voeren met het Franse staats hoofd, aldus het blad. Prinses Margaret, zuster van Koningin Elizabeth, verwacht eind april haar tweede kind. Een woordvoerder van het hoi, die dit gisteren bekend maakte, zei dat de baby waarschijnlijk in het paleis van Kensington, de Londense residentie van Prinses Margaret en Lord Snowdon, het levenslicht zal aanschouwen. Het eerste kind. Lord Linley, werd op 3 november 1961 in Cla rence House, de residentie van de koningin-moeder, geboren. Zoals bekend verwachten drie andere leden van de koninklijke familie een baby: Koningin Eliza beth, de Hertogin van Kent en Prinses Alexandra. „Gemoedelijk" „President Johnson zou er goed aan doen. het incident gemoedelijk op te nemen en naar Parijs te gaan. Voor de leider van het machtigste land ter wereld kan het totaal geen vernedering zijn om te buigen voor een protocollaire kwestie ten aanzien van een zwakkere bondgenoot, die bekend staat om zün gevoeligheid. Bovendien gaat het om heel wat meer dan alleen maar een protocol- j laire of prestigekwestie. De Franse president had al met tegenzin inge- I stemd met een bezoek aan president Kennedy. Hij achtte een wijziging van de Amerikaanse politiek nood zakelijk alvorens de meningsverschil- j len tussen beide landen door bespre kingen op het hoogste niveau uit de weg zouden kunnen worden geruimd. (Van onze Haagse correspondent) In de staatscourant van heden wordt een pr ij zenbeschikking opge nomen voor metselbakstenen en voor witwasserijen. Zoals wij gisteren reeds meldden was een prijsstop voor baksteen en dakpannen op korte termijn te verwachten. De minister heeft nu ook maatregelen getroifen tegen de prijsopdrijving van witwas serijen. GESTIKT DOOR KOLENDAMP Een alleenwonende 65-jarige we duwe uit Beilen is dood op haar bed aangetroffen. Buren, die haar se dert enkele dagen met meer hadden gezien, waarschuwden familieleden, die de vrouw levenloos aantroffen. De vrouw is vermoedelijk door kolen dampvergiftiging om het leven ge komen. verder te ven-wachten dat China over vrij korte tijd over eigen kernwapens zal beschikken Home zei, dat er weliswaar met één hand aan het zwaard moet wor den onderhandeld, maar dat het mogelijk moet zijn punten van over eenstemming met de Sowjet-Unie te vinden. Hij noemde in dit verband in het bijzonder het voorkomen van een verrassingsaanval en een eerste fase van feitelijke ontwapening, met inbegrip van sommige kernwapens. De Britse premier zei zijn voor spelling over meer opbouwende be trekkingen met de Sowjet-Unie niet te baseren op de economische moei lijkheden en de behoeften van dat land. maar veeleer op het feit dat de Sowjetrussische leiders zich van de verwoestende kracht van de kern bom bewust zijn, evenals van de in vloed van China aan de Russische grens. Een ideologische oorlog op twee fronten is al erg, maar het vooruitzicht van een materiële con frontatie op twee fronten is bijna ondenkbaar, aldus Lord Home. r r- -- - rs&L „Het ernstige bezwaar in het hui dige loonsysteem is het op centraal niveau noemen van een percentage. De loonsverhoging wordt steeds voor afgegaan door prijsstijgingen; dat is in het verleden toch wel bewezen en dat was een van de redenen dat we in 1959 van de algemene loonronden Daar is dan nu nog het gevoel bij gekomen. dat de Verenigde Staten tot de presidentsverkiezingen van het volgend jaar een periode van tus senbestuur zullen doormaken. Dit zou de opvatting van president De Gaulle, volgens welke Europa ten op zichte van de Verenigde Staten poli tiek veel onafhankelijker zou moeten worden, duidelijk versterken", aldus de „New York Times". Het blad acht het daarom van essentieel belang, dat een tussenbestuur in deze vorm zoveel mogelijk vermeden wordt en dat het komende jaar een nauw con- Een grote schare familieleden en belangstellenden was gisteren naar Schiphol gekomen om de Nederlanders Reydon en De Jager, die uit Russische gevan genschap zijn ontslagen, te ver welkomen. Het wachten was echter tevergeefs, zij worden nu morgenmiddag verwacht. Op de foto mevr. Reydon en haar zoon tje wachtend op het Russische vliegtuig. De hoofdinspetceur van de Volksgezondheid, de heer H. J. Dijkhuis, en de waarnemend inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland, de heer S. Lelie, zouden vandaag in Tholen een be spreking hebben met alle artsen op heteiland om een overzicht te krijgen van de situatie en overleg te plegen over de te nemen maatregelen in verband met de polio-epidemie op dit eiland. Zoals gemeld zijn op het eiland zeven gevallen van polio ge constateerd. Voorts zijn er tientallen verdachte gevallen. Onder de bevolking heerst grote ongerustheid. By de bespreking zou ook ter spra- Looysen, een van de artsen in het ke komen, waarom de vaccinatie pas op 21 november is begonnen, terwijl het eerste geval van polio al op 14 oktober werd ontdekt, zoals dokter voor HERENMODE GESCHENKEN 't mooiste - 't beste GRATIS LEUK VERPAKT. BOTERMARKT 8—9 AANHOUDEND KOUD Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en nevelig weei met opkla ringen. Overwegend matige oostelijke wind. Vannacht en morgenochtend lichte vorst, morgenmiddag tempera tuur om het vriespunt. 4 DECEMBER Zon op: 08.28: onder: 16.31 Maan op: 20.19; onder: 12.00. Hoogwater te Katwyk: 5.21 en 17.40; laagwater: 1.04 en 13.27. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) stadje Tholen, gisteren meedeelde. Zoals bekend onthouden vele ouders hun kinderen de vaccinatie op grond van hun geloofsovertuiging. Zij verwijzen hierbij naar zondag 10 van de Heidelbergse catechismus, waarin staat dat „Hy (God) alzo re geert dat alle dingen niet by geval maar door zijn vaderlijke hand ons toekomen". In Tholen is een gezin, waarvan twee kinderen in ernstige mate polio hebben. Zy zijn in een ziekenhuis op genomen. De vader, die vaart, maar I gisteren is teruggekeerd nadat hy via de radio van de ziekte van zijn kinderen op de hoogte was gesteld, deelde mee. dat de vier overige kin deren niét zullen worden ingeënt. De moeder wees huilend op de reeds ge noemde zondag 10 van de Heidel- berger catechismus, volgens welke het naar het inzicht van de ouders verboden zou zyn preventieve maat regelen te nemen. De verschillende gemeentesecreta rieën op het eiland hebben een over zicht verstrekt van het aantal kin deren, dat nog ingeënt zou moeten worden. In Sint Maartensdijk zijn 400 kinderen vóór de polio-epidemie ingeënt en vorige week na een her haalde oproep nog 88. De ouders van 120 kinderen hebben ze nog niet la ten inenten. In Poortvliet (300 kinderen) heb ben de ouders van 162 jongens en meisjes deze nog niet laten vacci neren In Sint-Annaland. waar voor dien nog vrijwel geen kind was in geënt. is na de oproep van vorige week omstreeks 50 procent van de kinderen gevaccineerd. Nog 175 kin deren zijn door de ouders van de vaccinatie afgehouden. Het gaat hier om kinderen van vier maanden tot 12 jaar. In Stavenisse hebben één en waarschijnlijk zelfs twee kinde ren polio. Toch zyn er na de oproep van vorige week slechts 40 kinderen met hun ouders by de dokter ver schenen. Tweehonderd kinderen worden nog door de ouders verhin derd zich te laten inenten. Oud-Vossemeer is een uitzon dering. Hier ligt het percentage ge vaccineerde kinderen boven het landelijk gemiddelde. In Tholen waren van de 815 kin deren, die er wonen. 418 vóór de epi demie ingeënt. In de laatste dagen zijn, onder de druk der gebeurtenis sen. nog 229 kinderen gevaccineerd. Hier zyn 168 kinderen nog niet in geënt. Er zijn nog geen sterfgevallen. zijn afgestapt. Vooral door het noe- spel gestaan. Velen vonden dit een men op centraal niveau van een per- groot probleem. Voor ons was het dat centage van tien is ons inziens de niet en wij zouden in dat geval geen huidige prijspsychose ontstaan. Wij grote tranen hebben gelaten" hebben grond om ernstig te vrezen I dat, ondanks alle mooie woorden) ..Uit ons standpunt moet men niet over differentiatie en meer vrijheid, afleiden dat wij geen ordening in het deze tien procent in de Stichting by sociaal-economisch leven wensen. de toetsing als maximum wordt aan gehouden. Daartegen hebben wij ern stige bezwaren" Dit heeft de voorzitter van de Nederlandse rooms-katholieke bond van werkneemsters en werknemers in industriële bedrijven „St.-Willibror dus", de heer H. M. de Groodt, giste ren meegedeeld op de in Den Haag gehouden besloten Bondsraadsver gadering. „Wij zien deze tien procent als lan delijk gemiddelde en menen dat wij als vakbond in de onderhandelingen ernstig rekening moeten kunnen houden met de winstpositie en gun stige economische situatie van de be drijfstakken en ondernemingen en met het al of niet voorkomen van zwarte lonen". „Steeds meer raken wij ervan over tuigd". aldus de heer De Groodt, „dat op het gebied van de loonpolitiek de centrale leiding verder terug moet treden en meer vrijheid moet wor den gegeven aan de vakbonden. Een meldingsplicht voor de leidinggeven de collectieve arbeidsovereenkomsten met beperkte toetsingsmogelijkheid daarvan, is ons inziens meer dan voldoende. Het voortbestaan van de Stichting van de Arbeid heeft op het Integendeel, w(J menen dat ordening noodzakelijk is voor ons aller welzijn. Maar wy blijven het onrechtvaardig vinden dat, terwijl alle andere inko mens vrij zün. van de medezeggen schap, onder andere de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, niets te rechtkomt en aan de bezitsvorming door de werkgevers geen medewer king wordt gegeven, dat dan alleen de ionen beperkt en beheerst worden. Dan ook de lonen zoveel mogelük vrü", aldus de heer De Groodt. Hy voegde daar nog aan toe: „Een zekere beheersing van de lonen is slechts dan te verantwoorden wan neer naast een werkelyke medezeg genschap voor de werknemers ook op economisch terrein er een strak prijsbeleid wordt gevoerd en op rui me schaal winstdeling mogelijk wordt gemaakt. Kan daarvan niets komen dan zullen ook de lonen vrij moeten zyn en zal ons inziens de overheid met zwaardere belastingen de win sten nog meer moeten afromen, om dat deze op andere wijze dan via lage prijzen en winstdeling aan de ge meenschap ten goede komen". Prinses Irene heeft gisteren in Breukelen het ..Eduard van Bei- numhuis" officieel geopend. Zij onthulde daarbij een foto van de dirigent in de hal van het huis. (Van onze weerkundige medewerker)' Hoewel nog bescheiden, is vanmorgen in het noorden en oosten van ons land bij helder weer vorst uit Duitsland binnengedrongen. In Groningen had de eerste vorstdag in deze eeuw zich na 7 december 1906 niet meer zo laat laten aan dienen. De vorst gaat langzaam toenemen. In Duitsland vroor het vanmorgen 3 tot 5 graden, in Oost-Duitsland 6 en in Polen 7 tot 10 graden. De weerkaart geeft een beeld te zien dat op die van de afgelopen strenge winter lykt met hogedrukgebieden boven Scandinavië en Rusland en een sterk blokkerend hogedrukge- bied bU IJsland. Dit laatste komt langzaam dichterbij en voert nu met noordenwinden ook vorst van betekenis over Scandinavië naar het zuiden. Deze ontwikkeling zal ons de komen de dagen een verdere daling van de temperatuur bezorgen met 's nachts 3 tot 5 graden vorst, rond 5 en 6 december matiger vorst. Daarbij kan op 5 en 6 december plaatselijk in het noorden en oos ten van ons land al geschaatst worden en wellicht tegen het week einde ook elders in ons land, te meer daar onze ervaring met lucht druksituaties als deze in de winter meestal een vorstperiode van lan gere duur met zich meebrengen. (Van onze Paryse correspondent) De Franse oud-premier Edgar (Van onze correspondent in Brussel» Minister Luns vertrouwt dat er dit jaar geen crisis in de EEG zal ko men. Hij heeft, zoals hy gistermiddag in Brussel verklaarde, de indruk dat I de onderhandelingen wel wat langer zullen duren dan, zoals oorspronkelijk Faure, juist teruggekeerd van vut£*teld, tot on met 20 dumber re;s door R00d-China a.s. De voornaamste reden van au n verschuiven naar het volgend Jaar cn India, heelt aan president L»e ligt wel in de omstandigheid dat de Qauj|c verslaq uitqcbracht van Duitse regering eerst in de tweede n c. helft van deze maand een beslissing zijn bevindingen. Faure heeft in zal kunnen nemen over de kwestie China de belangrijkste ministers VrUzerT t^naderin6 van de ffraan" cn andcre leidende personen ge- sproken. Ook met het staats- Van het Franse dreigement de EEG Tse-toenci heeft hii te verlaten wanneer er geen regelin- noma Mao t se roeng neert nij gen voor het einde van dit jaar tot van gedachten gewisseld. Zijn standkomen. schijnt ook niet J^el j,czock aan het Elysée wordt over te blijven al doen verscheidene ministers van president De Gaulle de opgevat als een bevestiging van laatste tijd in verklaringen voor radio gerucht, dat Faure zijn reis üjdf vSwaTht heeft gemaakt in opdracht van echter niemand een dergelijke klap. het Franse staatshoofd. SSS F.r, dl, staat aan^chrrven .1. nog wel hoog kunnen oplopen der scherpzinnigste politici van De raad vaR ministers van de EEG het vroegere regime, heeft, in tegen- zou zich vandaag voornamelijk bezie Gaulïe wlUen ver! breken. Er is zelfs meermalen sprake van geweest dat hü als minister van Finaneiën. van Onderwüs of zelfs van Buitenlandse Zaken zou toetreden tot een der kabinetten van de Vüfde Re publiek. De belangstelling van De Gaulle voor het Verre Oosten wordt zowel door politieke als door eeonomische beweegredenen gevoed. Uit verschil lende symptomen is de laatste maan den gebleken, dat De Gaulle Frank- rük ook in Azië weer een politieke rol zou willen laten spelen. Binnen kortere of langere tijd zal Frankryk er. in navolging van Enge land en van Nederland, dan ook zeker houden met de onderhandelingen binnen het kader van de GATT. die in het voorjaar te Genève zullen plaatsvinden Het wreekt zich nu wel dat de EEG eigenlijk niet voldoende en niet permanent genoeg te Genève is vertegenwoordigd. Men draa.it met het probleem al zo'n maand of vijf rond en de Europese Commissie is nog steeds niet met volledig uitge werkte voorstellen ter tafel gekomen. Dat heeft zij wel gedaan voor het tweede probleem, dat van de prijzen voor de landbouwprodukten. maar niet voor de zogenaamde tariefdis pariteiten. Bij deze laatsten gaat het erom dat de Verenigde Staten een li neaire verlaging in casu halvering van de tarievenwensen. en dat dit toe overgaan China officieel te er voor de EEG. die veel lagere taneven kennen. De expansieve Franse indu- heeft dan Amenka onvoordelig zou trie, die koortsachtig naar buiten zijn. zodat een tussenoplossing moet landse afzetgebieden zoekt, heeft, met worden gevonden I instemming van de regering, trou wens al eerder belangrijke handels deputaties naar China gestuurd en in beginsel moeten reeds verscheidene transacties zyn afgesloten. Van Chi nese kant laat men steeds meer ideo logische bezwaren tegen handel met het kapitalistische Westen varen nu men het daar. na de breuk met Mos kou. zonder Russische technische en financiële bystand moet doen. China telt nu al zo'n 750 miljoen mensen, die vóór 1980 het miljard zeker rond zullen maken. En men voorspelt op betrouwbare gronden, dat er voor het einde van deze eeuw twee miljard Chinezen in de wereld zullen zyn. Getallen, die ongetwüfeld ook sterk tot de verbeelding van president De Gaulle spreken en die hem sterken in zyn voornemen de politieke en economische banden met het nieuwe China zo spoedig mogelijk aan te halen. t Uit het Leidsch Dagblad van J 4 Dec. 1863: f Wij vernemen met blijd- J schap, zegt de Volksvriend, J dat de Minister van Finan- J cicn heeft bepaald, dat bij de J verpachting der tollen op de J Rijkswegen, voortaan geen recht van tappen aan de tol gaarders meer zal worden toegestaan. Door den hevigen storm, welke heden woedde, zijn vele palen van de Rijkstelegraaf vernield en is daardoor de correspondentie grootendeels J verbroken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1