Ratel van een simpel maneen „modern sprookje" van Dver kunst kalei öoscoqp Drie perioden uit 150 jaar tekenkunst Gedragen door Enny Meunier-Rol) de Vries 1 FOTO FILM Juridische problemen rond de draadtelevisie Warm wassen contra koude wasmiddelen CERTINA CERTINA De aardigste Sinterklazen geven of geschenken Gratis Prodent tandenborstel bij 2 famiiietuben PRODENT TANDPASTA die u toch nodig hebt! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 november 1963 Derde blad no. 31123 Tegelijk met de nationale herdenkingstentoonstelling in het Rijks- nuseum Leven en werken in Nederland 1813-1963". wordt in de zalen van 'net Rijksprentenkabinet een expositie geopend, die onder de titel ..Kunstenaars in hun ontboezemingen, drie perioden uit 150 jaar 1813-1888-1963 een beeld wil geven van de Nederlandse tekenkunst omstreeks het begin, midden en einde van deze periode. In de eerste sectie is werk te zien ran kunstenaars die bij onze vrijwor- ing al bejaard waren, als Reinier naar ook van vertegenwoordigers der ongere generaties: Hulswit, Marcus, elgerhuis, Kobell, zelfs nog J. C. chotel en van Ravenzwaay De periode rond 1888 is gekarakteri- eerd met de Haagse schilders als Peissenbruch, Israels, de Marissen n Mauve, maar ook met de nieuwere Jchtingen: de Amsterdamse school pet Breitner en de afzonderlijk Advertentie staande Toorop, Der Kinderen, Van Gogh. De derde groep, die een keuze is uit het werk van thans levende kunstenaars, bevat behalve tekenin gen en gouaches ook grafiek. De tentoonstelling telt ongeveer 150 nummers, waarvan een geillustreerde catalogus is samengesteld. Maar bo vendien zijn daarin een dertigtal brieven en uitspraken van en over kunstenaars opgenomen, die waar nodig gecommentarieerd het vi suele beeld van de expositie in ge schrift trachten te completeren. De tentoonsteling duurt van 3 de cember 1963 tot 3 februari 1964. «De oudere mens en zijn lectuur Lezen houdt actief Het Katholiek Bibliotheek Centrum heeft gisteren in samenwerking met de „Katholieke Nationale Federatie voor Bejaardenzorg" in de Casino schouwburg in Den Bosch een con- j gres gehouden over: „De oudere mens en zyn lectuur". Prof. dr. K. van de Loo zei dat velen geen raad weten met de leegte die na de arbeidsstop ontstaat. Het leven als bezigheids vorm voor de be jaarden heeft tot nu toe ten onrechte nog te weinig gerichte aandacht ge kregen. Ten onrechte vooral omdat het lezen uitermate bevorderlijk is voor het actief houden van de geest, zo meent hy. Het verschaffen en ver spreiden van boeken alleen is volgens de hoogleraar niet voldoende. Even nodig is het opwekken van de belang stelling door een doeltreffende voor lichting. Andere sprekers bepleitten afde lingen van bibliotheken in bejaarden centra. Wijkbibliotheken zullen zich ook meer moeten richten tot de be- jaardenthuis. Voor dat werk zullen vele vrijwillige helpers nodig zyn. Gisteravond vond voor K. en O. in de ..Leidsche Schouwburg" de opvoering plaats van het blijspel ..Ratel van een simpel man" van Charles Dyer. In dit blijspel is niet alleen sprake van een sim pel man. maar ook van een héél simpel gegeven. En wanneer dat stuk ook nog een De uitstekende regie was in handen blijspel is, waarbij de spelers hun ge- van Elise Hoomans; voor het décor, voelens niet als het ware tastbaar dat zeer goed voldeed tekende Harry mogen étaleren en belijden, maar YVich, terwijl Alfred Pleiter zijn faam slechts onder de zeer geestige tekst als vertaler bevestigde met een gees- Artvertentle Sinpei iP 100ste Vlaamse pocket verschenen (Van onze Brusselse correspondent) Het pocketboek heeft lang zamerhand in Vlaanderen zijn plaats veroverd. Een van de series heet Vlaamse pockets en wordt uitgegeven door de uitge verij Heideland te Hasselt. Vier jaar geleden is de reeks begon nen. Thans is men aan het 100e deeltje toe. Het aantal verkochte boekjes bedraagt ongeveer 1 mil joen. Eon Certina dameshorloge is een kostbaar bezit elegant en betrouwbaar Schenk haar' de weelde van een Certina Het honderdste deel zijn er eigen lijk vier. Daarin heeft men de Neder landen van Eugène de Bock herdrukt. Het aardige is dat de 74-jarige auteur, aan wie te Brussel de eerste exemplaren met enig plechtig vertoon zijn uitgereikt, zelf uitgever is ge weest. Hij heeft namelyk de uitgeve rij De Sikkel te Antwerpen gesticht, een huis dat nog bestaat en bloeit. De uitgeverij Heideland had tevens een romanprijsvraag uitgeschreven. De jury heeft geen eerste prjjs toe gekend voor een van de 120 ingezon den manuscripten. Frank Liedel kreeg een tweede prijs voor „Kapersbrief". Derde prijzen waren voor M Vos voor „Het ultieme salvo", cn de schrijfster Bertien Buyl voor trage dans". Japanse expositie kunstnijverheid De consul-generaal van Japan, mr. J. Kroess, heeft gisteravond in het Museum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam, de tentoonstelling. Japan, jonge kunstnijverheid volgens oude traditie officieel geopend. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door de Rotterdamse wethouder voor Kunstzaken, mej. mr. J. Zeelenberg. Deze expositie toont in ruim 200 voortbrengselen van de Japanse kunstnijverheid, die zijn geselecteerd uit een groot aantal bekroonde wer ken van verschillende in Japan ge houden tentoonstelingen. De expositie, die onder auspiciën staat van het Japanse ministerie van Onderwijs, is de uitkomst van een ge zamenlijk initiatief van drie Japanse instellingen op kunstgebied: de „Ver- i eniging internationale culturele be trekkingen, de „Commissie tot be scherming van cultuurbezit en de „Vereniging tot bescherming van Ja panse kunstnijverheid". Het is de eerste tentoonstelling van Japanse kunstnijverheid die buiten Japan I wordt gehouden, nerman i De tentoonstelling in Rotterdam is "e t/m 12 januari 1964 te bezichtigen. Daarna zal zij een rondreis maken door andere Europese steden. gegeven Na afloop van een voetbalmatch raakt Percy, een grasgroene „jonge man op leeftijd", met zijn vrienden supporters aan de zwier en vervolgens in moeilijkheden wanneer zijn vrien den. de „Rooie" voorop, gebruik ma kend van zijn enigszins aangeschoten toestand, Perc^ een weddenschap op dringen waarmee hij 50 pont rijker. of armer kan worden. Om die 50 pond te verdienen hoeft Percy die nacht alleen maar in te gaan op de attenties van Cyrenne. een eveneens niet meer zo piepjonge I deerne van een zeer besproken le- venswandel en zich die nacht ook verder tot in alle consequenties als haar klant te gedragen. Als beiden stommelend en glege- lend het trapje afdalen naar het „rossige" appartement van Cyrenne, dat zeer traditioneel en veelbeteke- nend nog dieper ligt dan de goot, j dan gaat het doek op. Staalkaart van mogen doorschuiven, dan stelt dit j zulke technische eisen dat men hier j alleen maar grote acteurs aan het woord kan laten. Hoge eisen Gelukkig voldeden volkomen en in i gelijke mate Enny Meunier als Cy- 1 renne en Robert de Vries als Percy aan deze hoge eis zodat de toeschou wers dit stuk als een blijspel beleef den maar toch eerlijk en ontroerend getroffen, de weg naar huis weer opzochten. Doordat het spel van Enny Meu nier niets omtrent de achtergron den van Cyrenne. haar gepraat over haar gelukkige jeugd was voelbaar ..grootspraak" te raden overliet, was de scène waarin haar broer Ri- cardo, gespeeld door Louis Borel. deze achtergronden nog eens luidruchtig uit de doeken komt doen. een kinder lijke doorboring van die onzichtbare muur, die de buitenwereld op een af stand hield en waar binnen zich dit heel moderne sprookje afspeelde. Hiermede wil niets gezegd zijn van Louis Borel. hij deed zijn plicht naar behoren. Jammer genoeg was zijn rol de steek die de schrijver had "la ten vallen. tige soms gespierde en dan weer ge voelige Hollandse tekst. B. II. Jr. Advertentie In een wip gewassen, zó droog» geen krimpen, geen verkleuren, geen vervilten en geen mot. ïiogelijkheden LEIDEN Fa. M. Brinks, Haarlemmerstraat 126 Schoolstr. 41, Voorschoten v. Rossum du Chattel Driessen, Breestraat95 F. W. Plessen, Bevrijdingsplein 12 (Z.W.) v. d. Water 4 Zn., Haarlemmerstraat 207 UCCES VOOR HET NED. STRIJKKWARTET IN V.S. Het Nederlands© Strijkkwartet, be lande uit Nap de Klyn, Jaap chroeder, Paul Godwin en Carel van Eeuwen Boomkamp, dat in oktober i zijn vierde tournee door de V.S. ^'on heeft daar groot succes. Er trden concerten gegeven in o.a. Bal- »re, Detroit. Indianapolis, Pitts- Austin (Texas), Chicago, New- •k, Newhaven. Aan het einde van tournee werden nog twee extra ncerten in New-York gegeven. Het concert in het Frickmuseum srd uitgezonden door de National oadcasting Company en het concert de Judsonhall werd gegeven onder ispiciën van het „Committee for rtherlands music" waar werken van illem Pijper. Kees van Baaren, Ra- en Schubert ten gehore worden bracht. .Het Nederlands Strijkkwartet is nu uitgenodigd om in juli en igustus van het volgen.d jaar gedu- Qde acht weken mee te werken aan HI t Aspen Music Festival, een der logtepunten van het internationale uziekleven in de Ver. Staten. Morgenochtend wordt het strUk- ^rartet op Schiphol terugverwacht. Rijkssubsidie voor Ned. Dans Theater? Van onze parlementaire medewerker De meerderheid van de Twee de Kamer wil Rijkssubsidie voor het Ned. Dans Theater, zo bleek gisteren bij de debatten over de begroting van O. K. en W. De KVP-er Baeten was van mening dat het Danstheater getoond heeft in een duidelijke behoefte te voorzien. Het is nodig dat de sociale positie van de leden nu goed wordt geregeld. De socialist Willems wees er op dat het Danstheater vorig jaar 80% van alle voorstellingen buiten zijn stand plaats Den Haag heeft gegeven. Het Ned. Danstheater is dus even na tionaal als het Nationaal Ballet dat wel een goede rijkssubsidieregeling kent. zo betoogde hij. Ook de P.SP.-er Bruggeman drong aan op passende Rijkssubsidie voor het Ned Danstheater. „Wiener Sangerknaben" zingen te Wassenaar Onder auspiciën van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen geeft het beroemde jongenskoor de „Wiener Sangerknaben" op vrijdag 13 december as. een concert In de Dorpskerk aan het Plein te Wasse naar. „HOREN EN ZIEN" BIJ „HAAGSCHE COMEDIE" Zondagmiddag vindt in de Kon. Schouwburg te Den Haag de première Advertentie Op zo'n moment kan er van alles gaan gebeuren. Dat lijkt ook te gaan gebeuren als er behalve het doek. bij Cyrenne. zeer beroepsmatig, nog een schilderij meer omhoog gaat. B Een Albert Cuyp uit Wassenaar naar Londen: 180.000! Een staalkaart van mogelijkheden ligt voor ons; aan de ene kant een afgrijselijk geschokt© burgerij, aan de andere kant een met tranen overgo ten stichtelijke inkeer. Maar de schrijver is er evenmin op uit om vulgariteiten als om melodrama's ten Op een veiling in Londen is an Albert Cuvp. .Een jacht op de Dordtse Kil bij het wachthuis", eigendom van mr. J. Simons in Wassenaar, aan een Londense koper ver kocht voor 18.000 pond sterling (f 180.000). Een Londens rau- tonele te voeren, hy wil ons een „mo- seum betaalde 11.000 pond voor dern sprookje laten beleven, door m - In de Nederlandse pers is veel aandacht besteed aan opzienbarend was- nieuws uit Amerika. Het betreft een koud-water-wasmiddel dat door Lever Bros een zusteronderneming van de Sunlight-fabrieken, op de markt is - gebracht. Een spectaculaire gebeurtenis Inderdaad, maar vooral typerendKui*nen gedijen, deze omgeving, ja juist in deze om geving twee mensen zichzelf en de ander eerlijk en in reinheid te laten ontdekken. Waar een mens zou denken dat de liefde niet meer kan doordringen omdat het handelswaar geworden is. daar komt een simpel man die het eigenlijk niet allemaal begrijpt. Er zelfs zo weinig van begrijpt dat hij zich niet zomaar met Cyrenne ver maakt, maar gezellig de kopjes gaat staan wassen en, hoè dwaas het ook is hier langzaam een sfeer van wezenlijk begrip en warme in timiteit weet te scheppen samen met een .slechte" vrouw. Kinderlijk komt hij binnen, met zijn clubdas en zijn rateltje, maar met zijn diep sluime rend verlangen naar een eerlijk con tact met een vrouw maakt hij met zijn domme rateltje by Cyrenne Iets wakker, dat ze Al te lang gemist heeft. Ook omgekeerd overwint Percy iets in zichzelf, durft hy zijn eigen om heining van onvolwassenheid op zij te duwen en de drang in zijn binnen ste eindelijk in woorden gestalte te geven. Eerst aarzelend, dan vrijer en tenslotte spontaan en eerlijk. Juist in dit hol, waar slechts „ontucht" schijnt u" schudden twee een interieur van Pieter de Hooch, uit Italiaans eigendom. let op het gouden etiket Beeld van Paus Pius XII Een bronzen standbeeld van wylen Paus Pius XII. een geschenk van de kardinalen die tijdens zyn pontifi caat werden benoemd, zal waar schijnlijk in maart van het volgend jaar in de Sint-Pietersbasiliek wor den onthuld. Het is vervaardigd door Francesco Messina is drieeneenhalve meter hoog. Paus Johannes had opdracht tot de vervaardiging ervan gegeven. Advertentie voor de afwijkende wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. In ons land worden geheel andere eisen gesteld: een wasmiddel dat wast en tezelfdertyd bleekt. En daar is warmte voor nodig. Hoe warm het sop moet zijn? De Nederlandse huis vrouw gaat af op de ervaring die zU heeft met haarseigen was De een krijgt een prachtig resultaat als zy sop maakt met water dat zo uit boiler of geiser komt. Zy hoeft misschien niet eerst te weken Een ander doet dat wel en is bovendien gewend haar was te koken! Weer een ander broeit of doet het nog anders. Wat wij dan ook nodig hebben, is een wasmiddel mensen even het vuil van zich af. Of Percy zijn weddenschap nog ge wonnen heeft weten we niet, maar een overwinning in de geest van de „Rooie" en zyn kornuiten is het be paald niet geworden. Twee mensen Een stuk waarin vrywel uitsluitend twee mensen aan het woord zyn. Dat OMO. Er is zeer veel gedaan om I eist een sterke bezetting. Een stuk OMO te maken tot het beste was- waarin verder weinig gebeurt, het middel voor de Nederlandse huis- hele gebeuren eigenlijk niets anders vrouw. OMO garandeert haar een is dan het terugdringen van de »e- frisse, witte was. OMO is HET was-reld om ons heen en het in deze middel voor het beste resultaat by nieuwe ruimte opbouwen van een dat steeds zyn volledige waswerking ontwikkelt, of het water nu goed warm, dan wel kokend heet is. Welk produkt is zó veelzijdig, dat het aan die voorwaarden voldoet? Nederland hééft er een. Het is van de Sunlightfabrieken en het heet elke wastemperatuur. sfeer van ongerepte gevoelens tussen twee mensen, eist gevoelige en lyke acteurs. (Van onze parlementaire redacteur) Enkele Tweede-Kamerleden heb ben gisteren hun bezorgdheid uitge sproken over de juridische gevolgen van de draadtelevisie, waarmee de P.T.T. nu aan het experimenteren is. AR-woordvoerder Kieft wees plaats van het toneelstuk „Horen en minister Bot (O.K. en W. erop, dat zien" („The private ear" en „The het experiment in Europese kring public eye" van Peter Shaffer, onder bijzonder veel alarm heeft gewekt, de regie van Broes Hartman en Eric omdat de programma's zonder meer van Ingen worden overgenomen. Hij noemde de Advertentie houding van de Nederlandse over heid büna te laken en drong dan ook aan op een spoedige wettelyk© regeling. De K.V.P.-er Baeten zei versteld te staan over het oordeel van mi nister Bot, dat de rechter moet uit maken of door de draadtelevisie auteursrechten worden geschon den. Hy noemde het op zijn minst twijfelachtig of er alleen maar spra ke is van ontvangst met een cen trale antenne, want de P.T.T. vangt de buitenlandse programma's aan de grens op, relayeert dtze en vangt deze dan op met een centrale an tenne. Er staan grote belangen van cultuur- en omroeppolitiek op het spel. Op grond van de telegraaf- en telefoonwet heeft de minister het laatste woord over het gebruik van de buitenlandse programma's. Ook de keuze welke programma's per dra ad-tv worden uitgezonden is zijn zaak. Hy wilde weten of er overleg gepleegd was met de Europese Radio Unie. Als dat niet was gebeurd kon Nederland wel eens grete moeilijk heden verwachten by de deelneming i aan het Eurovisie-overleg, zo zei hy De heer Baeten vroeg de minister met zijn amntgenoten van Verkeer en van Justitie overleg te plegen over de auteursrechten en aangrenzende rechten, die by dit ailes in het ge ding zijn. Al met al nad hy de ïn- j druk. dat de P.T.T handig mani- j pul eert met nieuwe technische mo gelijkheden zonder voldoende oog te hebben voor de juridische gevolgen. Ook vond hij. dat de minister er voor moest waken, dat ae stormach tige ontwikkeling van de reclame-t.v. via een gesloten circuit hem uit de hand zou lopen. Hy wees in dit ver band op de reclame-tv in het win kelcentrum in Rijswijk en de plan nen van de Zwolsman-groep voor commerciële t.v. op de Schevetungse pier Minister Bot zal dinsdag ant woorden. Een Lucas van Leyden voor 3100 Op de voortgezette kunstveiling van Mak van Waay te Amsterdam werden gisteravond weer hoge prijzen be taald. Zo bracht een aquarel die toe geschreven wordt aan Lucas van Leyden. voorstellende „De genez.cn dienstknecht", een bedrag op van f 3100. Bijna was het Rijksprentenka binet de gelukkige bezitter geweest, doch het bod was 100 gulden te laag. Wel kwam het kabinet in het bezit van enige belangryke tekeningen. Verder werden een tekening van Guillaume de Heer „Herder en vee", alsmede ..Boeren by een slot-ruïne" en een tekening van Th. A. Steinlen „Dansende vrouw" geveild voor resp. f 900 en f 520. Er was veel belangstel ling voor deze velling, ook van Franse en Duitse zijde. Zuiveringsacties in Zuid-Vietnam Een zuiveringsoperatie die het Zuidvietnamese leger (iezer dagen ten zuidwesten van Camau in het uiterste zuiden van het land heeft uitgevoerd, heeft tot resultaat gehad dat 200 leden van de communistische Vietcong zyn gesneuveld of ge wond. Dit is gisteren van gezagheb bende zijde in Saigon vernomen. De regeringstroepen verloren acht man aan doden, vier gewonden, vier ver misten en een jachtbommenwerper en een hefschroefvliegtuig. De opera tie was begonnen naar aanleiding van de communistische overval op de post Sja La. Intussen is ook ten noordwesten i van Saigon een zuiveringsactie gaan de na de aanval van de Vietcong op j het bolwerk, Hiep Hoa op zondag. Tot dusver zijn daarbij aan de zyde van de communisten ongeveer 40 j man gesneuveld, van wie een dertig. tal door middel van hefschroefvlieg- j tuigen, en twaalf gevangen genomen De gezagsgetrouwe troepen verloren twee man aan doden en drie ge wonden. J Feestdagen... Seven-Up hoort erbij. Als fris drank, als mixdrank, als fééstdrank. Mix eens met Seven-Up: Oude of jonge jenever, bessen- of citroenjenever, cognac of vermouth... ver rukkelijk! Probeert u Seven-Up ook eens aan tafel. Up IB baar in nandi tons en in de gezinsfles. VF.RRUKKF.T.1TK

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5