ERMOEDELIJKE MOORDENAAR VAN KENNEDY LANGDURIG VERHOORD Stoffelijk overschot in het Kapitool opgebaard Aanhanger van Castro gisteren beschuldigd H Cadeautje Vlieland HUN LEED HIEL ONZE ire-saluut Oud-marineman Lee Harvey Oswald (24) Het vierde slachtoffer Flim allesf (9üd 9ÏÏe teinvs Ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1963 No. 31119 EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 et ontzetting heeft de wereld kennis genomen van het gru welijk einde van president d Fitzgerald Kennedy. Aan het b van een man van uitzonder - gaven, van een Amerikaans itsman van groot formaat en bo il van een krachtig leider van Westelijk bondgenootschap is onverwacht een einde gekomen. tragische dood raakt ons allen, it president Kennedy heeft ty- zijn al te korte ambtsperiode alleen zyn land onschatbare eten bewezen, maar in niet min- mate de gehele vrije wereld, en reeds het vermelden van zijn gieke optreden in de kwestie- i is voldoende om deze president grote allure onvergetelijk te zijn voor allen, die de vrijheid waarde weten te schatten. Na i is de verstandhouding tot zijn fcche tegenspeler, premier jesjtsjow, sterk verbeterd. Het uiten van een gedeeltelijk kern- ütkoord was een uitermate be- rjjk winstpunt voor de vrede en welzijn van alle mensen. En hoe d Kennedy, tezamen met zijn r, op de bres voor de belangen de negers, een actie, die even- voortkwam uit zijn gevoel voor edd en rechtvaardigheid, continuïteit van die voortva- t ijver heeft een zware klap ge- Zeker, vice-president Lyn- Johnson is tijdig in alle gehei- ingewijd en de opvolging is g beter gegarandeerd dan toen president Truman zo plotseling luik van Roosevelt moest over- Maar naast het onzegbare dat mevr. Kennedy en haar ge- listeren heeft getroffen, voelen och ook de slag, die een dwaas toegebracht aan een politiek, en meer vruchten begon af rpen en nog zoveel voor de toe- t leek te beloven. Het Neder- volk leeft in deze verschrik- uren mede met de rouw in art van wijlen president Ken- nabestaanden, met de rouw ran het Amerikaanse volk, dat n plotseling van een groot lei iet beroofd. Hun aller leed is oze. Moge het zijn opvolger ge- zijn de grote politieke lijn, die tent Kennedy zo krachtig ten ran de gehele mensheid volgde, rvredigende wijze voort te zet- idaag zijn, van acht uur 's mor lot zonsondergang, van alle kaanse oorlogsschepen en kust- M over de gehele wereld saluut- tn gelost ter ere van de ver- Ie president. kele uren na de dood van Jent Kennedy legde Lyn- Baines Johnson als nieuwe lent van de Verenigde Sta- 'e eed af. Rechts mevrouw ieline Kennedy. De gehele wereld is gisteren diep geschokt door de plotselinge dood van Amerika's presi dent, John F. Kennedy, die tijdens een rit in een open auto door de stad Dallas in Texas door een sluipschutter ernstig werd gewond en na een half uur, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, in het Parkland ziekenhuis overleed. De president reed van het vliegveld door de straten van de stad naar een restaurant, waar hij in verband met zijn verkiezingscampagne, aan een lunch een toespraak zou houden. Het was 13 uur 25 Washingtonse tijd (19 uur 25 Ned. tijd), toen er plotseling uit een gebouw nabij een via duct drie schoten werden afgevuurd. Eén daar- Aanvankclijk ging het gerucht, dat ook vice-president Lyndon Johnson bij de aanslag om het leven zou zyn gekomen. Maar deze reed, uit voorzorg in een volgauto. Johnson legde dadelijk na het overlijden van Kennedy de eed als president af in handen van mevr. Sarah Hughes, die in 1961 door president Kennedy tot districtsrechter was benoemd. Het was voor het eerst in de geschiedenis, dat een president de eed in handen van een vrouw af legde. Johnson bevond zich tijdens deze plechtigheid al aan boord van een straalvliegtuig, dat hem, zijn vrouw, mevr. Kennedy en vele hoge functio narissen van het Witte Huis naar Washington bracht. Ook het stoffelijk overschot van de president werd in dit vliegtuig naar de hoofdstad ge bracht, waar ook de minister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk arri veerde. Hij was met zijn collega's van Financiën en Handel per vliegtuig op weg naar Japan, toen hij het nieuws via de boordradio hoorde en on middellijk bevel gaf terug te keren. verloop voor president Kennedy. Om kwart voor negen verliet hij zijn hotel in Fort Worth. Zonder hoed of jas liep hy door de motregen naar een parkeerplaats, waar talrijke leden van de Democratische partij stonden die geen toegangskaart hadden kun nen krijgen voor de vergadering, die even later in het hotel zou beginnen. Hij praatte wat met hen. Om 9 uur begon de bijeenkomst in het hotel. De president en zijn vrouw kregen ieder een paar cowboylaarzen en de president ook nog een grote cowboy hoed. Hij wilde hem niet opzetten. „Dat komt maandag wel. als ik in het Witte Huis terug ben", zei hij schertsend. Om half elf reden de president en zijn vrouw naar een nabijgelegen luchtmachtbasis voor de korte vlucht naar Dallas. van trof dc president in zijn rechter slaap. Hij viel voorover en mevr. Kennedy, die naast haar man zat, sprong op, greep hem vast en riep snikkend: O nee, dat niet. Terwijl zij het hoofd van haar zwaar gewonde man ondersteunde reed de auto met grote snelheid naar het zieken huis, waar dadelijk bloedtransfusie werd toege past. Maar deze kon niet meer baten. De gou verneur van Texas, Jonh Connally, die naast de president zat, werd door een schot in de borst gewond, maar maakte na een operatie een goede kans het leven te behouden. Vanochtend noemde men zijn toestand goed. Op weg naar een lunchbijeenkomst, tijdens welke hij een toespraak zou houden, overviel hem de dood. Hij had die toespraak willen besluiten met een aanhaling uit psalm 127 „Als de Heer de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wachter". Het stoffelijk overschot is vandaag opgebaard in een der ontvangstzalen van het Witte Huis, welke daartoe als chapelle ardente is ingericht. Kenne dy's lichaam rust op een katafalk, gelijk aan die, welke ongeveer hon derd jaar geleden voor de eveneens vermoorde president Lincoln werd gebruikt. Om tien uur 's morgens, plaatselijke tijd, brachten de naaste familieleden een laatste groet aan de gestorvene, waarna later op de dag achtereenvolgens president Johnson en tal van hoge autoriteiten daartoe gelegenheid hadden. De chapelle ardente zal niet voor het publiek toe gankelijk zijn. Zondag en maandag zal het lichaam worden opgebaard in de grote roton de van het Kapitool, het Congres gebouw. Maandag zal in de St. Matthews kathedraal in Washington een rouw dienst worden gehouden, waarbij de aartsbisschop van Boston, kardinaal Richard Cushing, een pontificale requiemmis zal celebreren. De familie van de president heeft verzocht geen bloemen naar het Witte Huis of de begraafplaats te zenden. Zij vraagt het geld voor een liefdadig doel beschikbaar te stellen. Het was een dramatisch moment toen het straalvliegtuig, dat Lyndon Johnson terugbracht in de Ameri kaanse hoofdstad, bij Washington landde. Zelden besefte men de ver gankelijkheid van het leven en van een hoge positie zo sterk als toen de bronzen kist van de man, die enkele uren geleden nog de vereerde presi dent was van het machtigste land ter wereld, uit het vliegtuig gedragen werd. Mevr. Kennedy en haar zwager Robert volgden de kist naar een am bulance. welke het lichaam van wij len de president overbracht naar een helikopter. Waarschijnlijk zou het lichaam eerst vervoerd worden naar het ziekenhuis van de marine nabij Washington. Pas toen de ambulance vertrokken was, kwamen de nieuwe president en zijn echtgenote de trap van het vliegtuig af. Een erewacht en leden van de ge heime dienst wachtten de nieuwe president op. Ook verscheidene Sena toren waren naar het vliegveld ge komen en McNamara, Amerika's Amerika's minister van Defensie, was een van de eersten om de nieu we president te begroeten. President Johnson sprak slechts enkele woorden voor de microfoons. Hij noemde dit een droeve tyd voor allen. Het verlies kan. volgens hem, op dit moment nog niet worden ge schat. Hij zelf zag deze gebeurtenis als een diepe persoonlijke tragedie. De wereld deelt in het verdriet van mevrouw Kennedy en haar gezin. Wat hem zelf betrof, zei Johnson alleen: „Ik zal mijn best doen. Dat is alles wat ik kan doen. Ik vraag u om uw hulp en ik vraag God om /-••. jiiri de Zyne". Gisteravond laat heeft de politie een zekere Lee Harvey Oswald Met een helikopter begaven Lyn- officieel beschuldigd van de moord op president Kennedy. De 24- don Johnson en zijn echtgenote zich u j naar het Witte Huis, waar Johnson Jan9£ Oswald is een oud-marineman en hij staat te boek als leider zowel de Republikeinse als de Demo cratische leiders van beide Huizen van het Congres ontving, die hem hun medewerking toezegden. De nieu we president voerde later telefoon gesprekken met de oud-presidenten Truman en Eisenhower. Als tie Heer de stad niet bewaart... De dag van gisteren had tot het ogenblik van de aanslag een normaal van het „Fair play for Cuba committee", dat president Castro welgezind is. Hij zou verdacht worden van communistische sym pathieën. In 1959 ging hij naar de Sowjet-Unie, waar hij werkte in een fabriek in Minsk. Het vorig jaar keerde hij, gehuwd met een Russische vrouw, naar Amerika terug. De politie heeft hem lang verhoord, maar Oswald heeft ontkend schuldig te zijn. Oswalds gedrag was zeer verdacht: hü had zich in een bioscoop op en kele kilometers van de misdaad, waar hü gejaagd binnen was gekomen, van de ene plaats naar de andere bege ven. Toen de politie binnenkwam om hem te arresteren, trok hy zyn vuur wapen. maar dat ketste. Enkele poli tiemannen werden by de overmees tering van Oswald gewond. Voorts heeft hy toegegeven, dat hy op het ogenblik van de aanslag werkte in het huis, van waaruit geschoten is. In dat huis vond de politie een Ita liaans geweer, waarop een telescoop - vizier was aangebracht. Op de vloer lagen drie lege hulzen. De politie heeft intussen ook de broer van Os wald aangehouden en ondervraagd. Alles wyst er in elk geval op, dat de moord zeer grondig is voorbereid. Het gebouw, van waaruit de fatale schoten werden gelost, ligt op nau welijks honderd meter afstand van de route, die de president tijdens zijn autorit door Dallas moest volgen. Geen enkel obstakel belemmerde het zicht op deze weg en de moordenaar heeft by het venster van de kamer op de tweede etage rustig de komst van de president kunnen afwachten. Hy moet een uitstekend schutter zyn ge weest. De route was enkele dagen ge leden in alle bladen van Dallas ge publiceerd. De politie meent, dat de moord te koelbloedig is uitgevoerd om door een geestelyk gestoorde, die een grief tegen de president zou hebben, te kunnen zijn gepleegd Men onthoudt zich overigens van elke theorie nu de grootste mensenjachc, die ooit in de geschiedenis van de Verenigde Staten werd ondernomen, in volle gang is. Een der politiemannen, die deel uitmaakte van het escorte van pre sident Kennedy, heeft verklaard, dat het eerste schot viel by het nemen van een bocht naar links. Volgens deze ooggetuige werd de president niet door dit schot getroffen. Kenne dy draaide zyn hoofd om. om te zien wat er aan de hand was. Tegelyk daarop viel het tweede schot, dat de president aan de linkerzyde in het hoofd trof. Voor Oswald in Staat van beschul diging werd gesteld, zei de commis saris van politie van Dallas tegen journalisten: „Hij is nog niet door de knieën, maar ik geloof dat wy de dader hebben". Oswald is voortdurend ondervraagd door politiemannen en agenten van Hoovers FBI, die elkaar afwisselden. Van tijd tot tyd werd Oswald naar een andere kamer gebracht, vermoe delijk om met getuigen geconfron teerd te worden. Hy bleef volhouden, dat hij onschuldig was. Oswald is een kleine man met een scherp gezicht. Hy is tenger gebouwd en heeft blond haar. Zyn vrouw Ma rina. een nogal kleine blonde vrouw, werd later naar het hoofdbureau van politie gebracht om met haar echt genoot te kunnen praten. Zy kwam met twee dochtertjes, een baby van een half jaar en een meisje van vyf. De gangen by de kamer, waar Oswald grondig aan de tand werd gevoeld, waren propvol politie mannen, journalisten en andere be langstellenden. De journalisten moch ten de getuigen, die by Oswald wa ren geweest, niet ondervragen. President Kennedy was de vier- de Amerikaanse president die stierf door moordenaarshand. Al len werden neergeschoten. Bijna honderd jaar geleden, op 14 april 1865, stierf Abraham Lincoln, Amerika's 16-de president door de moordenaarshand van John Wil kes Booth. Die moord gebeurde enkele dagen nadat de Ameri kaanse burgeroorlog was beëin digd. Een van de oorzaken van die oorlog was het vraagstuk van de negerslaven. Op 1 januari 1863 had Lincoln de vrijwording van die slaven tot wet verklaard. De Voor RADIO - TELEVISIE en elektr. huishoudelijke apparaten tweede vermoorde president was James Abram Garfield, neerge schoten door een teleurgestelde sollicitant, Guiteau. Garfield was gedurende 80 dagen ziek voor hij in september 1881 overleed. De derde was William MacKinley, die door een anarchist in september 1901 werd vermoord. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Advertentie BREESTRAAT 173 HÜOFTSTRAAT 88 Zachter met regen (Van onze weerkundige medewerker) Met een etmaalgemiddelde van een temperatuur, dat tot nu toe nog 2V4 graad Celsius boven normaal ligt, behoort november met die van 1913, 1938 en 1951 nog tot de warmste van deze eeuw. Dit is dan ook het enige gunstige, dat ervan is te zeggen. Vooral de afgelopen week kenmerkte zich met twee zware stormdepressies ali zeer herfstachtig. Ook dit week einde gaat weer een aantal milli meters regen brengen. Een depressie, dip nog iets in activiteit toeneemt en voor onze kust vanmorgen al weer een harde wind veroorzaakte, trekt van Noord-Ierland naar Denemarken. In de namiddag en avond is in het grootste deel van het land alweer regen te verwachten. Ook morgen winderig en onbestendig weer wan neer een volgend storingsfront ons via de Golf van Biskaje bereikt. Een koudere luchtstroom na morgen leek vanmorgen wel waarschyniyk. 24 NOVEMBER Zon op: 8.13 uur: onder: 16.39 uur. Maan op: 14.14 uur; onder: -.uur. Hoogwater te Katwyk te 8 21 en 20.55 uur. laagwater te 3 45 en 16.12 uur. (25/11 hoogwater te 9.33 en 22.14 uur, laagwater te 4.50 en 17.25 uur) RAAK! Alles voor poes en hond: hals banden, lijnen, borstels en kam men, eetbakken, speelkluiven, speelballen, blikjes lekkers en... knauwgom! Allesvoordevogeltjes: kooien, voederautomaten, badjes en snoepjes. Ook bloembakken. Ook alles voor de tuin, tot motor maaiers toe. Ook goede raadl raak. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) Dit blad bestaat alt 16 pagina's en een bUvoegsei Uit het Leidsch Dagblad van 25 November 1863: Heden heeft aan het Min. van Marine de aanbesteding plaats gehad van het maken van een ijzeren lichtopstand op het duin van Kijkduin. De minste inschrijvers waren D. A. Schutten en Comp., alhier voor f1984. Te Driel in Gelderland had men ter feestviering van Neérlands bevrijding een wedloop, waaraan de 15 oud ste vrouwtjes dier gemeente deelnamen en waarvoor twee roode baaijen rokken tot prijs waren bestemd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1